חשיבות הסימטריה – על זהבי ו-"פואד"

על חשיבות הסימטריה

הנה סתירה פנימית משעשעת – אנשים שלא רואים בעיה עם ההקבלה בין הפיו פיו של ערן זהבי לאלימות הפיזית המאוד מוחשית של "פואד", אבל ממש מתחלחלים כשאומרים להם שלטעון שערן זהבי "ביקש את זה" זה כמו לטעון שבחורה שהתלבשה בתלבושת חושפנית "ביקשה את זה".

הסתירה הזאת נובעת כמובן מכך שהעובדה ששני מקרים מכילים מאפיינים ברי השוואה, לא אומרת שהם סימטריים. סימטריה צריכה להתייחס גם לעוצמת המרכיבים השונים, לקשר ביניהם ולהקשר שבו הם באים לידי ביטוי.

כך אני מקווה שברור לגמרי שהפעולה המתגרה של זהבי היא פעולה שלילית (והיא אכן שלילית), אבל במדרג נמוך דרמטית לעומת הפעולה של "פואד", ולכן כשעושים רשימה של "אשמים" ושמים את שניהם באותו מדרג זה חוטא לאמת.

לעומת זאת גם זהבי וגם אותה בחורה לא "ביקשו את זה" ואין שום הצדקה במעשיהם, שחוסים תחת חופש הביטוי לפעולה האלימה מנגד. כן, גם כאן הסימטריה לא מושלמת שהרי הפעולה נגד הנאנסת חמורה לאין שיעור מהבעיטה של "פואד", וכי זהבי פנה במישרין לאוהדי הפועל לעומת הבחורה שלא פנתה בלבושה בשום אופן לאנס. אז גם כאן אין סימטריה, אבל יש קירבה יותר גדולה מאשר במקרה הראשון.

אני חושב שהניתוח הכמעט טכני הזה אמור להיות ברור לכל בר דעת, אבל מה שאולי לא ברור או לפחות לא נמצא בתודעה בצורה מספקת זה הסכנה של הסימטריה המזוייפת.

כשאתה אומר שזהבי ו"פואד" הם באותו מדרג, אתה נותן לגיטימציה לכל מי שירגיש שיתגרו בו בעתיד לנקוט באלימות, זאת הרי תגובה פרופורציונלית. ואל תגבילו את זה רק למגרשי הכדורגל, זה נכון גם לשכונה, ולמכולת ולמגרש המשחקים.

לא פחות גרוע מכך, אתה עושה זילות למקרה החמור יותר מבין השניים, מטשטש את השיח, ומונע פעילות נחושה נגד הפעולה החמורה יותר, כי אם באמת יש סימטריה בין הפעולות, אז יש כל כך הרבה פעולות שליליות כאלה שאין מספיק משאבים או טעם לפעול נגדן.

*

זאת אחת מהמחלות הקשות של התקשורת בארץ בכלל, ותקשורת הספורט בפרט ואני לא רואה אותה נרפאת מהמחלה הזאת בקרוב.

*

הערה קטנה: הדבר הכי דוחה שראיתי הוא סטטוס בקבוצת ספורט גדולה למדי בפייסבוק, שפרפרזות שלה חזרו על עצמן בפורומים שונים, בה נכתב : "מישהו מופתע שהתוקף של זהבי הוא ערבי?". ובכן לא שזה משנה במיוחד ששמו של התוקף הוא אלרואי ידעי, אבל זה נכנס באחד המקומות הראשונים ברשימה שאני עורך בימים אלה: "סיבות יותר טובות לרצות לרדת מהארץ מאשר מחיר המילקי".

עיין ערך: שנאה
צאו ממגרש הכדורגל שלי

29 Comments

oded 4 בנובמבר 2014

כל כך נכון שזה עצוב

יואב דובינסקי 4 בנובמבר 2014

אין לי שום בעיה עם חגיגת הפיו פיו של זהבי. שחקנים גדולים ממנו חגגו ביריות פיקטיביות. בטיסטוטה, ואן דר מיידה, קבאני, מיטרוגלו ובטח יש עוד אלף. חגיגה שהפכה לסמל מסחרי שלו. להתעסק בחגיגה שלו זה התעסקות ילדותית בשטויות.

ערן (המקורי) 4 בנובמבר 2014

+1

הרמן וולף 7 בנובמבר 2014

איך שכחת את "אל פיסטולרו" לוסיטו סוארז?

מעיין אוהד מכבי 4 בנובמבר 2014

אפשר לכתוב הרבה דברים אבל אני חושב שדבר אחד צריך להיות ברור:
כל עונש למכבי, לזהבי, או להפועל, וכל דבר מלבד משחק חוזר, יהיה פרס לאלימים ועידוד אלימות.

D! פה 4 בנובמבר 2014

אני חושב שכתבת את זה הרבה פעמים בהרבה מקומות.

Luke 4 בנובמבר 2014

צודק! בוא נשלח את כולם הביתה עם 10 נקודות יותר וזר פרחים!!!

המשחק חייב להיגמר בהפסד טכני לשני הצדדים, וכל הגורמים האלימים שהיו מעורבים צריכים להיות מורחקים מהמגרשים להרבה שנים, או יותר טוב, להירקב בכלא.

לא חושב שיש לנקוט צעד נגד אף שחקן, לא זהביולא אבוטבול.
זהבי אידיוט, אבל להיות אידיוט זו לא עברה. להיות אלים זו עברה. אין שום הצדקה להעניש את זהבי.

השופט היה חייב לסיים את המשחק ברגע שהאוהד היכה את זהבי, אז גם השופט לא היה חכם. זה ממש לא אומר שכל הפיצוץ הזה באשמתו.

הפיצוץ הזה באשמת אוהדי הפועל שהסיתו והסתיו עד לפעולה האלימה, ובאשמת אוהדי מכבי שהתנהגו כמו ילדים בני שלוש שחייבים להחזיר.

ומה שהכי צורם, הקהל של הפועל, שמתיימר לייצג נאורות שיוויון ודמוקטיה, הוא הקהלה הכי אלים ודוחה בישראל (וזה חתיכת הישג) לצד הקהל של בייתר (לפחות הקהל של בייתר לא צבוע).

הדוגמא הכי בולטת לתופעה היא יניב פרנקו. פשוט הפנים של אוהדי הפועל. אלימות במסווה של נאורות. שנאה במווה של דמוקטיה.

אוי לבושה

מעיין אוהד מכבי 5 בנובמבר 2014

אכן כתבתי את זה מספר פעמים. זה התקדים במקרים דומים באירופה וזה הדבר הכי צודק (אין סיכוי שזה יקרה אבל זה הדבר הצודק). בוא נחשוב שנייה מה המשמעות של להפחית נקודות למכבי או להפועל.

בפעם הבאה שאוהד כלשהו יודע שקבוצתו בנחיתות מול יריבה שנואה, הוא יפרוץ למגרש ויחולל מהומה (נניח שהשחקן לא ינקוט באמצעים להגנה עצמית כדי להימנע מאדום, אז פשוט ינסו להשבית אותו מהמשך המשחק). אוהדי הפועל רצו למנוע ממכבי לצבור את מלוא שלוש הנקודות על הדרבי. משחק ללא נקודות הוא כמו ניצחון להפועל.

אוהדי מכבי ראו את ההיגיון המעוות של השופט ואמרו "וואלה יופי, הרחיקו את זהבי אז בואו ניכנס ונעשה בלאגן ונגרום להרחקת שחקנים של הפועל, למה? כי אם ננסה לתקוף שחקן שלהם הוא יורחק".

כל עונש לשתי הקבוצות וגם לזהבי בעצם יהיה הכרה בכך שלבודדים בקהל של שתי הקבוצות יש יכולת להשפיע על התוצאה על כר הדשא.

האם מכבי צריכה להיענש על כך?
האם הפועל צריכה להיענש?
לא ולא.

איאקס ואלקמאר לא נענשו במקרה התקדימי בהולנד.
מנצ'סטר סיטי לא נענשה כשאוהד שלה זרק מטבע ופגע במצח של ריו פרדיננד.
קבוצות בכל אירופה לא נענשות בגלל מיעוטים אלימים כי זה מאפשר לאותם אלימים להכתיב את סדר היום ולהשפיע על המתרחש על כר הדשא.

הפתרון היחיד הוא ענישה אישית. חמורה. כנגד המתפרעים. אפילו יו"ר המנהלת (בהתבטאות נדירה באיכותה, באמת, בלי ציניות) אמר שמכבי והפועל עשו כל מה שיכלו אופרטיבית. עושה רושם שזה המקרה.

משיח 5 בנובמבר 2014

מעיין צודק, וההתיחסות להשלכות הענישה היא החשובה ביותר למניעת מקרים כאלו בעתיד מהסיבות שמעיין ציין ואין טעם לחזור עליהם

אזי 4 בנובמבר 2014

ואם מישהי בלבוש פרובוקטיבי עושה עם האצבע סימן כזה של "בוא אלי"
זה כן סיבה לאנוס אותה?
עכשיו אתה כן רואה את ההקבלה למקרה ערן זהבי?

איציק 4 בנובמבר 2014

שאלה יותר קשה זה אם משהו עם לבוש פרובוקטיבי עושה למישהו פיו פיו. מה אז צריך לעשות לה?

טובטוב הגמד 5 בנובמבר 2014

+1
הרגת אותי

אורליוס 5 בנובמבר 2014

מצחיק!

יעקב נקש 4 בנובמבר 2014

אתה לא רציני…

הגולנצ׳יק 4 בנובמבר 2014

באחד האתרים, וואלה או ווינט, כבר הציגו ניתוח לפיו זהבי בכלל התוקף כי (ואני מצטט) ״התוקף בעט בכדור בעוצמה ורגלו נגעה קלות בזהבי, לאחר מכן התרחק לאחור ואף השמיט את ידיו ואילו זהבי דחף אותו באגרסיביות. אפילו כאשר התכוונו לבעוט זה בזה הייתה הבעיטה של זהבי חדה וארוכה יותר״.
אני ממש מקווה שטעיתי והם התכוונו לכך בציניות, או שקריאת הכתבה אחרי מעט מאד זמן שינה השפיעה עליי וקראתי לא נכון.

השיח פה מתנהל בlevel אחר לגמרי מזה שהוא מתנהל במקומות אחרים שבהם לצערי יש מספר לא מועט של קוראים וצרכני מידע. יש לי תחושה שגם התגובות הרשמיות (ענישה, ועדות שיוקמו, שינוי חקיקה) יתנהלו יותר בכיוון של רמת ההתייחסות באתרים האחרים.

משיח 5 בנובמבר 2014

זה היה בוואלה, אני לא מוצא את הלינק – הזוי

סתם 4 בנובמבר 2014

הבללהכנס להתנצחות בין מחנות האוהדים, הסימטריה בין האירוע הנוכחי לאירוע של שחורציאניטיס היא מדהימה.

אני לא רואה את שמעון מזרחי מייצג את אלרואי ידעי בבית המשפט.

סתם 4 בנובמבר 2014

בלי*

יוני ק. 5 בנובמבר 2014

צודק לגמרי!

avri 4 בנובמבר 2014

I hate Maccabi but sorry, no, there is no symmetry. Zehavy didn’t say to the fan those disgusting words that Hapoel’s fan said to Sofo.

Luke 4 בנובמבר 2014

צודק! בוא נשלח את כולם הביתה עם 10 נקודות יותר וזר פרחים!!!

המשחק חייב להיגמר בהפסד טכני לשני הצדדים, וכל הגורמים האלימים שהיו מעורבים צריכים להיות מורחקים מהמגרשים להרבה שנים, או יותר טוב, להירקב בכלא.

לא חושב שיש לנקוט צעד נגד אף שחקן, לא זהביולא אבוטבול.
זהבי אידיוט, אבל להיות אידיוט זו לא עברה. להיות אלים זו עברה. אין שום הצדקה להעניש את זהבי.

השופט היה חייב לסיים את המשחק ברגע שהאוהד היכה את זהבי, אז גם השופט לא היה חכם. זה ממש לא אומר שכל הפיצוץ הזה באשמתו.

הפיצוץ הזה באשמת אוהדי הפועל שהסיתו והסיתו עד לפעולה האלימה, ובאשמת אוהדי מכבי שהתנהגו כמו ילדים בני שלוש שחייבים להחזיר.

ומה שהכי צורם, הקהל של הפועל, שמתיימר לייצג נאורות שיוויון ודמוקרטיה, הוא הקהלה הכי אלים ודוחה בישראל (וזה חתיכת הישג) לצד הקהל של בייתר (לפחות הקהל של בייתר לא צבוע).

הדוגמא הכי בולטת לתופעה היא יניב פרנקו. פשוט הפנים של אוהדי הפועל. אלימות במסווה של נאורות. שנאה במסווה של דמוקרטיה.

אוי לבושה

גל ד 4 בנובמבר 2014

פיו פיו זו התבטאות. התבטאות שחצנית, אבל התבטאות. זו לא אלימות, ולא צריכה לגרור אלימות. הטענה שיש קשר כלשהו בין ההתרסה למכות היא טמטום. התרסה לא "גוררת אלימות" יש התרסה, ואחריה יש החלטה של אדם לנקוט באלימות. הטענה שצריך לסתום לזהבי את הפה כי איזה ערס שלא שולט בעצמו עלול לעבור בעקבות ההתבטאות הלא מנומסת של על החוק היא אידיוטית.

בדיוק כמו הטענה שבחורה צריכה להתלבש בצניעות כי גבר שלא שולט בעצמו עלול לעבור על החוק כשיראה אותה היא אידיוטית.

וחומרת העבירות לא משנה פה בכלל. גם לא אופיה הלא נעים של ההתבטאות של זהבי.

וזה אמור להיות ברור לכל בר דעת.

איציק 4 בנובמבר 2014

ה"פןהאד" הזה הוא מזמן פצצה מטקטקת כך שהיה צפוי שמתישהו הוא יתפוצץ. הבעייה היא לא הוא, כי אם במידה רבה גם לא החוליגנים ביציע (לא משנה של איזו קבוצה) אלה המשטרה. פוהאד הוא דוגמא נפלאה לכך. הוא כבר פרץ לפני מספר שנים למגרש. נפתחו לו שבעה תיקים במשטרה וכולם נסגרו. שלושה מהם נסגרו מחוסר עיניין לציבור. אתם מבינים, הוא לא מעניין אותנו. מישהוא שאל אותנו אם הוא מעניין או לא. האם הכמות לא אמורה להפוך לאיכות, כלומר כמות תיקים כאלו אמורה להפוך למשהו מעניין. מה אמור החוליגן הזה להבין מכל סגירות התיקים? הוא מבין שלא יעשו לו כלום כי הוא לא מעניין. הוא יבין שהוא יכול להמשיך הלאה למשהו חזק יותר. אם המשטרה היתה פועלת מזמן עם כל הלא מעניינים את הציבור, אז אולי היום לא הינו צריכים להתעניין בהם אחרי שבצעו משהו חמור יותר. אם השופטים היו גם משתפים פעולה מהענישה היתה כמו שצריך, אז אולי המקרה של אתמול היה נמנע.
אני לא פוטר במילימטר את החוליגן ושאר הירקות כמוהו, אך האמת צריכה להאמר. המשטרה ובתי המשפט נתנו להם ליגיטימציה בכך שסגרו תיקים ובכך ששיחררו אותם כיוון שהם רק השתובבו.

red sox 5 בנובמבר 2014

האנשים שמזועזעים עכשיו מתקיפת שחקן מתגרה ע"י אוהד, הם אלה שכל מה שהיה להם לומר אחרי תקרית סופו בהדר יוסף זה "חבל שלא תפס אותו" ו"אפשר להבין אותו, כמה אפשר לספוג קללות לילדים שלך?".

מעמדו של האוהד בתחומי המגרש צריך להיות זהה לזה של השחקן ביציע – שניהם חסרי זכויות בטריטוריה שאמורה להיות מבחינתם מחוץ לתחום.

ושניהם צריכים להיכנס לכלא אם תקפו אדם בשטח שמחוץ לאזור המחיה שלהם.
המתגרים המותקפים צריכים להיענש בהתאם לחומרת העבירה שלהם, שהיא בסקאלה אחרת לגמרי מזו שביצע האיש שתקף אותם פיזית.

הרמן וולף 7 בנובמבר 2014

אני לא יודע למה כשאנשים משווים פה למקרה סופו, הם יוצאים מנקודת הנחה שכולם מצדדים בסופו בתקיפה.
לטעמי סופו היה צריך להענש קשות על התקיפה שלו, אבל במקרה שלו מדובר בעבירה חד-פעמית (למיטב ידיעתי) ולכן השעייה ספורטיבית ארוכה וקנס כבד היו הולמים, לעומת הבהמה הפואדית הזאת, שזה לא המקרה האלים הראשון שלה ולא השביעי.

אדם 5 בנובמבר 2014

לא מסכים איתך בכלל.
אני חושב שהבעיה הגדולה ביותר במקרי אלימות בכדורגל היא שכולם מנסים לתת ״עוצמה״ למעשים. מי יותר אשם וכו׳.
במקרה הנ״ל צריך לומר – כולנו אשמים, כולנו רשמים במידה שווה, כולנו טעינו, בוא נמצא פתרון ביחד. ברגע שרתה מתחיל להשוות בין המעשים אתה נותן לגיטימציה להשלכת האחריות, שקיימת בכולם, כן, גם בזהבי.

מיקיג' 5 בנובמבר 2014

הערה על: "…אתה נותן לגיטימציה לכל מי שירגיש שיתגרו בו בעתיד לנקוט באלימות, זאת הרי תגובה פרופורציונלית. ואל תגבילו את זה רק למגרשי הכדורגל, זה נכון גם לשכונה, ולמכולת ולמגרש המשחקים".

החוק הישראלי נותן בדיוק את הלגיטימציה הזו: ההבדל בין אישום/הרשעה על רצח לאישום/הרשעה על הריגה: כשמישהו קינטר (יעני עיצבן) את ה"רוצח" קודם – אי אפשר להאשים אותו ברצח, רק בהריגה. כדי להרשיע ברצח, צריך להיות פעולה ללא שום קינטור-פרובוקציה מקדימה. שורה תחתונה – על פי החוק הישראלי, מקרה של תגובה להתגרות חמור פחות ממגרה של פעולה ללא התגרות.

Comments closed