פופוביץ' ומסינה

כותרות משחקי הלילה במשחקי ה-NBA דיברו על היסטוריה זוטא, כאשר אטורה מסינה אימן את הסן אנטוניו ספרס במשחק מול הפייסרס, בו ניצחה הקבוצה.

אז מעבר לסגירת המעגל שכולם ציינו בעקבות המשחק הזה, בכך שמסינה שוב מאמן את מאנו ג'ינובילי, אחרי הקדנציה המוצלחת של שניהם בקינדר, יש כאן נקודה חשובה ומעניינת בהרבה, והיא שאלת הממשק שבין הכדורסל האירופאי לכדורסל האמריקאי.

אם בפרה היסטוריה, האמריקאים זלזלו בכדורסל האירופאי, ראו אותו כאיטי, שבלוני וכזה שאינו מתאים ומפגר שנות דור אחרי זה האמריקאי, ברור שהיום אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי. מספר אבני דרך הובילו אותנו לכאן, החל מרצף ההפסדים של האמריקאים בסוף שנות ה-90 ותחילת ה-2000, דרך הנהירה של שחקנים אירופאים לליגה הטובה בעולם, ופריצת הדרך של שחקני יגוסלביה ובריה"מ לשעבר כמו פטרוביץ' החלוץ, סאבוניס ודיבאץ' וההפיכה של שחקנים אירופאים (על אף שאפשר להטיל ספק בעד כמה חינוך הכדורסל שלהם הוא אירופאי, שכן חלקם היו בארה"ב כבר כתיכוניסטים) לשחקני פרנצ'ייז של ממש בדמות נוביצקי, פרקר ואחרים.

גם בסגנון המשחק ובחוקים נעשו התאמות, כשהבולטת ביותר היא כמובן כניסת השמירה האיזורית, וגם המשחק המנצח של הספרס מזכיר לרבים מאפיינים שנחשבו בעבר ל"אירופאים".

אבל עד העונה לא הייתה התקדמות של ממש בחזית המאמנים.

פתאום דיוויד בלאט ממונה למאמן קליבלנד ומסינה מקבל את תפקיד העוזר הבכיר של פופוביץ', האם זאת התחלה של נהירה המונית לליגה הטובה בעולם?

האם זה מצביע על מגמה?

התשובה היא כמובן שלא.

בלאט גדל בארה"ב, למד כדורסל בפרינסטון, וכבר במסיבת העיתונאים הראשונה שלו היה ברור שהוא הולך להיות מאמן אמריקאי לכל דבר ועניין, הוא אולי יביא כמה תרגילים וחידושים ברמה הטקטית מאירופה, אבל מהפכה זה לא.

מסינה הוא סיפור קצת אחר. כל קריירת הכדורסל שלו למעט עונה אחת לא מוצלחת כמנהל מקצועי בלייקרס, היו באירופה. אבל מסינה הוא בסה"כ עוזר המאמן של פופ, אולי עוזר מאמן בכיר, והוא אומנם זכה לנהל משחק אחד, אבל עוזר, תחת האסטרטגיה של פופוביץ', התרגילים של פופוביץ' והשיטה של פופוביץ'.

מי שנתן קול למשמעות, או היעדר המשמעות של האירופאיות של מסינה, הוא מסינה עצמו שנשאל אחרי הניצחון על הפייסרס האם התרגיל שהקבוצה שיחקה בסיום המשחק הוא תרגיל מבולוניה, והאיטלקי ענה בתשובה: "לא, זה תרגיל של פופוביץ', לא הייתי מעז להביא תרגיל מבולוניה לכאן. בסה"כ עשיתי הלילה את מה שופופוביץ' אמר לי".

וזה חברים, מספר את כל הסיפור, ה-NBA לא קרובה יותר להשפעה אירופאית משמעותית על סגנון האימון בגלל אטורה מסינה, מאשר היא קרובה להשפעה נשית על שיטת האימון בגלל בקי האמון.

לא צריך בית דין
יומן כלשהו של הניינרס (12). הקריסה

7 Comments

עמית זילברבוש 27 בנובמבר 2014

דור, אני חושב שאני לא מסכים עם השורה התחתונה שלך.
אני מסכים שזה שבלאט ומסינה נמצאים כיום בליגה לא אומר שהיא תהפוך פתאום לבעלת שיטות אימון אירופאיות.
ברור שזה שמסינה אימן היום כי פופ לא יכל, לא יגרום לכך שישחקו תרגילים שונים ממה שמשחקים במשך כל השנה, ולכן עצם השאלה שנשאלה היא קצת טיפשית.
אבל תהליכים, כמו גם זה שתארת לגבי השחקנים האירופאים בליגה, לא קורים ביום או שנתיים:
העובדה שמסינה בכלל נמצא שם בתפקיד עוזר המאמן של פופוביץ' מצביעה על זה שאלמנטים אירופאיים מסויימים יתחילו לקבל יותר ביטוי בספרס (אחרת מה הטעם להביא את מסינה לשם).
בלאט הוא אכן בשורשיו אמריקאי ולמד בפרינסטון אבל כל קריירת האימון שלו הושפעה מהתרבות האירופאית, החשיבה שלו היא בעלת אורינטציה יותר אירופאית ועצם זה שהביאו אותו מראה שהערכה להישגים באירופה גדולה עד כדי כך שתספיק להיות מאמן ראשי בלי שום נסיון קודם ב-NBA.

אז ברור שהשינוי הוא לא מידי, אבל אם רוצים להתסכל על מגמות – בהחלט יכול להיות שמתחיל לקרות כאן משהו, שבעוד עשר שנים נסתכל אחורה ונדע שכאן זה התחיל.

Yinon Yavor 27 בנובמבר 2014

We also have Nevan Spahia as an assistant coach in atlanta, which started this year

גיל 27 בנובמבר 2014

לדעתי יש סיכוי שמגדירים מבינה להיות היורש של פופוביץ בספרס או לפחות בודקים את זה. שינויים יקרו לאט ויהיו קו גם יותר עוזרים לדעתי ממאמנים ראשיים.

גיל 27 בנובמבר 2014

יש סיכוי שמכינים את מאסינה

שי החיפאי 27 בנובמבר 2014

טור מעניין. נראה לי שמסכים עם עמית.

החתמת מאמן אירופאי זהו מהלך שלהערכתי לא היה בכלל עולה על הפרק לפני 20-30 שנה. אפשר לומר ששיטת משחקו של פופוביץ' במובן מסוים מושפעת מסגנון אירופאי גם בלי הגעתו של מסינה, כך שאולי זו שורש המגמה ולא הגעת המאמנים האירופאיים עצמם.

גיל 28 בנובמבר 2014

אין שום ספק שלא היה עולה בדעתם אבל חלק מזה קשור לגלובליזציה בכלל. היום הרבה יותר קל לעקוב אחרי שחקנים ומאמנים ואת בלאט למשל, עקבו במשך שנים בקליבלנד וקבוצות אחרות ובנו עליו תיק.

no propoganda 28 בנובמבר 2014

זה שמסינה אמר שזה תרגיל של פופוביץ, לא אומר שזה נכון. מן הסתם זה גם לא אומר את ההיפך.

Comments closed