האם מחזור הדראפט של 2015 טוב מזה של 2014?

ברכות לדיוק אלופת המכללות הטרייה. ברכות גם לויסקונסין שעשתה עונה טובה מהציפיות על אף ההפסד שובר הלב אחרי יתרון משמעותי במחצית השניה. וברכות גם לקנטאקי על העונה המושלמת שאומנם לא הביאה אותה עד הסוף אבל בהחלט הייתה מרשימה והציגה לראווה שחקני NBA גדולים לעתיד, וזה הרי מה שבאמת חשוב.

טורניר המכללות שבא אל סיומו הלילה, יחד עם האכזבה המסוימת ממחזור הדראפט של 2014 מעלה את השאלה, שהייתה נחשבת לשאלת כפירה של ממש לפני 12 חודשים, האם יתכן שמחזור הדראפט של 2015 יעלה על זה של 2014?

*

ההייפ סביב המחזור של 2014 היה כה גדול, שאף אחד לא הסתכל בכלל על המחזור של 2015 (למעט אוקאפור שנחשב כבר אז לפרוספקט רציני). את ההייפ הובילו שלושת הנבחרים הראשונים של הדראפט – אנדרו וויגנס שנחשב לפוטנציאל הגדול ביותר ,ג'בארי פרקר שנחשב לשחקן המכון ביותר וג'ואל אמביד שנחשב לדבר הגדול הבא בצבע אם יתגבר על הפציעה שלו. גם העומק של הדראפט זכה לביקורות נלהבות כשחלק מהעיתונאים הלכו רחוק עד כדי להגדיר את אארון גורדון מאריזונה כבלייק גריפין הבא.

בפועל, מחזור הדראפט הזה כל כך מאכזב עד כה, שהבליצ'ר רפורט הגדיר את טאריק בלאק, רוקי שלא נבחר בדראפט, נחתך ע"י יוסטון וקולע 6 נקודות ולוקח 6 ריבאונדים למשחק עבור הלייקרס (שוב, עבור הלייקרס) במקום ה-10 ברשימת המועמדים לרוקי השנה. במקום ה-5 באותה רשימה מופיע מרקוס סמארט, פוטנציאל גדול שנותן עונה מאוד לא יציבה ומעמיד מספרים של 8 נקודות ו-3 אסיסטים למשחק (10 נקודות מאז פגרת האולסטאר). אין טעם לדבר על פארקר שנפצע בשלב מוקדם וגמר את העונה ועל אמביד שלא נכנס אליה מלכתחילה, אבל בדירוג האמור המדורגים 1 ו-2 הם רוקיז שלא נכללו כלל במחזור של 2014 – נרלנס נואל ומירוטיץ' – הרוקי היחיד עם תרומה משמעותית בקבוצה שהיא קונטנדרית או כמעט קונטנדרית.

אז נכון שכמו שקורה פעמים רבות יכול להיות שתמונת המחזור תשתפר בעונת הסופמור, בוודאי כשהפצועים יחזרו, אבל נכון לעכשיו התמונה היא אכזבה רבתי, כשמהצד השני, ערב סיום טורניר המכללות ההייפ סביב מחזור 2015 תופס תאוצה.

*

כרגע דומה שעל המקום הראשון מתחרים שני סנטרים בני 19. הראשון הוא קארל אנת'וני טאונס מקנטאקי, שהתווית של "מוכן לשחק מייד" הודבקה לו במהלך העונה הנוכחית. השני הוא ג'הליל אוקאפור שנחשב לאורך העונה כולה למועמד הטבעי להיות במקום הראשון, אבל היחלשות מסויימת בכושרו נותנת לטאונס את ההזדמנות להתחרות על המקום הנחשק. הסיטואציה שבה שני הפרוספקטים הגדולים הם סנטרים מעמידה את פילדלפיה בדילמה אם זאת תזכה באחד משני המקומות הראשונים שכן היא מחזיקה בידיה כבר עכשיו את הזכויות לנורלנס נואל ואמביד.

מיד אחריהם מגיעים צמד פוינט גארדים, הראשון הוא עמנואל מודיאי, קונגלזי אמריקאי שבחר לשחק בסין במקום ללכת למכללות ותרם ממוצע של 18 נקודות 6 ריבאונדים ו-5 אסיסטים למרות פציעה שמנעה ממנו לשחק מחצית העונה. השני הוא דאנג'לו ראסל מאוהיו סטייט.

אסור לשכוח גם את הטנק, פרנק קמינסקי מוויסקונסין, ואת שותפו להתקפה סאם דאקר, ואת האירופאים שצפויים לעשות את הקפיצה, קריספס פורצינגיס הלטבי, מריו הז'וניה הקרואטי ודריו סאריץ' מאנדלו אפס.

*

המגזין פרובס אסף פאנל של אנשי מקצוע מקבוצות ה-NBA וערך משאל אודות הפרוספקטים הגדולים של דראפט 2014 ו-2015. התוצאה: 10 נציגים לדראפט של 2015 לעומת 5 בלבד לדראפט של 2014.

*

אם אפשר ללמוד משהו מהשינוי הדרמטי בציפיות הוא לקח שלמעשה כבר ידענו קודם לכן, והוא שלמעט כאשר יש לך sure thing מהסוג של אלג'ואן, דנקאן, לברון או שאק, שלמיטב שיפוטי אין כזה בדראפט של 2014 או 2015, צריך לקחת את החשיבות של הדראפט ואת הסיכויים לבחור בו טוב בעירבון מוגבל, ולכן טקטיקת הטנקינג טובה באחד משני מקרים – או כשיש לך פרוספקט כזה או כשאתה אוסף בחירות דראפט כדי שיהיו לך מספיק בחירות כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה או לאסוף מספיק צ'יפים כדי להחליף עבור שחקנים מוכחים.

זה בדיוק מה שקליבלנד עשתה בהצלחה בשנים האחרונות עד שצצה ההזדמנות של חזרתו של לברון ג'יימס וזה בדיוק מה שעושה עכשיו פילדלפיה.

יהיה מרתק לראות האם היא תצליח בכך ואיך זה ישפיע על ההתנהגות של קבוצות ה-NBA בעתיד.

סליחה שניצחתי
מצודת הלגו

35 Comments

רוג'רס אהרון 7 באפריל 2015

ג'אהיל אוקאפור מזכיר לי את שון מיי, וזו לא מחמאה.
קארל אנטוני טאונס נראה בחירה סולידית ולא הרבה מעבר, בטח לא בחירה ראשונה.

דווקא עמנואל מודאי, נראה כמי שיש לו את התקרה הגבוהה ביותר.
מאוד מקווה שהניקרבוקרס יעשו בשכל ויבחרו בו.

נדבושקה 7 באפריל 2015

מודאי הוא חתול בשק. הימור מטורף.

מתאים לניקס ללכת עליו ולקבל את הBUST השנתי.

גורביץ' 7 באפריל 2015

לבחור במודיאי זה כמו לקחת את דנטה אקסום שנה שעברה. אפסייד חופף לפוטנציאל פלופיות.
לא עבד עם אקסום

נדבושקה 7 באפריל 2015

אני מסכים איתך.

דווקא קמינסקי יכול להשתלב נהדר בכיוון שאליו הולכת הליגה בנושא הריווח בהתקפה.

אני האמת מסוקרן לראות שחקן שעקבתי אחריו לקראת הדראפט הקודם וגם הוא נפצע לפני פתיחת העונה- אלק בראון.

מאד מזכיר את פרו אנטיץ בסגנון המשחק- סטרץ' 5 עם קליעה נקייה מבחוץ

רוג'רס אהרון 7 באפריל 2015

אכו מתאים.
ולכן בהפוך על הפוך הניקס יבחרו בקמינסקי

גיל 7 באפריל 2015

ברור שה"מומחים" יבחרו יותר פרוספקטים מהדראפט הנוכחי כי הוא פשוט לא שיחק עדיין בנבא. הרבה יותר קל לחלום מאשר להסתכל למציאות בעיניים. אני חושב שהדראפט של שנה שנה שעברה היה הרבה יותר טוב כי ממנו יש סיכוי סביר שיצמחו לפחות שחקן אחד או שניים גדולים.

7even 7 באפריל 2015

+123

משה 7 באפריל 2015

איך אחרת הם ישווקו את הליגה שהם חיים על הגב שלה ? "הולך לצאת מחזור דראפט גרוע, אין לכם למה לחכות…" ?

גיל 7 באפריל 2015

לומר שהעיסוק בדראפטים השונים חורג מכל פרופורציה זה אנדרסטייטמנט. מה שקורה בעשור האחרון בפוטבול וכדורסל זה פשוט בדיחה וכל כך הרבה אנשים קונים את זה.

גילעד 7 באפריל 2015

לא שופטים מחזור דראפט אחרי שנה אחת.גם על הדראפט הקודם, שפתאום מהללים קצת, ירדו חזק בשנה שעברה. כן, גם כשכולם כבר היו בליגה. הדראפט האחרון הוציא כמה כישרונות שעוד ידובר בהם, ו צריך לראות מה יהיה כששניים מהפרוספקטים הכי גדולים שלו יחזרו מהפציעות. מצחיק אותי שכל הזמן מחפשים בערב הדראפט את אותה מילה קוסמית – אפסייד – ועל הדרך שוכחים שכל אותם אגדות אפסייד לא יודעים להחזיק כדור בכלל, שלא לדבר על לכדרר אותו.

אסף 7 באפריל 2015

חכו רגע עם הבחירה של הניקס.
עכשיו זה בדיוק הזמן הזה בשנה שדולן מחפש להחליף את הבחירה הזו תמורת איזה כוכב מזדקן. נראה לי משהו כמו קרלוס בוזר+ג'רמי לין תמורת אוקפור ובחירה ראשונה של הניקס ב 2019.

7even 7 באפריל 2015

לגמרי…

בוזו 7 באפריל 2015

רק תיקון קל – דאריו סאריץ' לא שייך לדראפט 2015.

הוא נבחר שנה שעברה ע"י אורלנדו ועבר לפילדלפיה.

אלון 7 באפריל 2015

דאריו שאריץ כבר נבחר בשנה שעברה, מקום 12 ע"י אורלנדו שהעבירה את הזכויות עליו לפילי.

Omry 7 באפריל 2015

אתה מתעלם ממגפת הפציעות שעברה על הדראפט הזה. מי שהיה הפייבוריט לבחירה הראשונה נפצע לפני הדראפט לעוד לא שיחק דקה בnba, כשגם המועמד המוביל לרוקי העונה גמר את העונה. לזה תוסיף את רנדל שנפצע לפני תחילת העונה, גורדון שגם לא שיחק רוב העונה וסמארט שגם נפצע באמצע להפסיד לא מאט משחקים ומקדרמונט שגם גמר מוקדם את העונה ותקבל 5 שחקנים מתוך מתוך בעשירייה שזכו להציג את הכשרון שלהם, מתוכם שלושה נראים רע (אקסום,סטאוקס,וולנה) שתיים נראים מצוין וכאולסטארים לעתיד(פייטון ווויגנס). אני חושב שברגע שמתחשבים הפציעות הדראפט הזה בהחלט לא נראה רע ובכל מקרה ממש מוקדם לקבוע איך האם הוא הגשים את הציפיות ממנו.

הערה קטנה, דריו סאריץ נבחר כבר בדראפט האחרון על ידי פילדפיה.

אסף רביץ 7 באפריל 2015

את השאלה הזאת אפשר להתחיל לשאול בעוד 5-6 שנים. אפשר ללמוד מעט מאוד על שחקנים ומחזורים מעונת הרוקי.
הנה דוגמא מאחד המחזורים המרתקים של העשור האחרון, מחזור 2009. אלה השורות מעונת הרוקי של הבחירה השלישית והרביעית:

בחירה שלישית: 9.9 נקודות ב-40.3% מהשדה, 3.2 ריבאונדים, 1.8 אסיסטים, 1.1 חטיפות.
בחירה רביעית: 20.1 נקודות ב-45.8% מהשדה, 5.3 ריבאונדים, 5.8 אסיסטים, 1.5 חטיפות.

כמובן, במהלך העונה המנג'ר שביצע את הבחירה השלישית זכה לביקורת רבה על כך שהיה צריך לבחור את השחקן שנבחר רביעי.
המנג'ר הוא סם פרסטי. השחקן שהוא בחר שלישי הוא ג'יימס הארדן, השחקן שנבחר רביעי הוא טייריק אוונס.
זאת לא דוגמא בודדת, אפשר למצוא עוד לא מעט כאלה. ככל שהשנים עוברות וה-NBA נהיית ליגה מתוחכמת יותר לשחקנים לוקח יותר זמן להתאקלם.
כרגע אי אפשר לדעת לאן יתפתחו סמארט, אקסום או וונלה ובטח לא הפצועים.
מה שכן, מהמעט שראיתי תחושת הבטן שלי לגבי הבחירות הגבוהות של הדראפט הקרוב טובה מאוד, בעיקר דאנג'לו ראסל שנראה לי מניה בטוחה מאוד לסקורר ומוסר ברמות הגבוהות ביותר.

שמעון 25 ביוני 2015

מסכים איתך דיאנגלו ראסל יהיה הכוכב של הדראפט והסופרסטאר היחידי הוא מאד מזכיר את הארדן

duncan 7 באפריל 2015

קמינסקי הוא ברניאני חדש. גבוה. מקפיץ יותר טוב ממנו אפילו, יד טובה. יהיה שחקן של 15 נק' לעשור הקרוב

No ONE 7 באפריל 2015

אז אתה אומר שקמינסקי לא ישחק הגנה , לא יקח ריבאונדס , יפצע כל הזמן ויזכה בתחרות מי השחקן שהאוהדים של הקבוצה שלו שונאים יותר מכל שחקן אחר בליגה?

פה איתמר 7 באפריל 2015

התכוונת קית' ואן הורן חדש

ניצן נ. 7 באפריל 2015

מעניין מה הסיקסרס יעשו במידה והם יקבלו מעל שתי בחירות דראפט סיבוב ראשון. יש סיכוי שהם יקבלו את הבחירות של אוקלהומה, לייקרס ומיאמי ואולי אפילו עוד אחת.

No ONE 7 באפריל 2015

לסיקסרס אני מעריך יהיו שתי בחירות סיבוב ראשון , שלהם ושל מיאמי(11) סיכוי קלוש ביותר לקבל את הבחירה של הלייקרס(צריך שתי קבוצות שהן לא הלייקרס לקפוץ לטופ 3 ) או של OKC עם כל הפציעות ולוח המשחקים הקשה שלהם
אני חושב שהסיקסרס רוצים את ראסל , הם רוצים פוינט גארד שיהיה שוטר כי כל העולם יעשה דאבל טים על אמביד והם יהיו חייבים ספייסינג במיוחד בגלל שנואל לא קולע טוב מבחוץ

אלון 7 באפריל 2015

הסיקסרס צריכים את ראסל ואת ווינסלו אבל יבחרו במי שיהיה פצוע באותו זמן פלוס אירופאי שעדיין לא מגיע. טקטיקה מנצחת לא מחליפים.

No ONE 7 באפריל 2015

אם אמביד יראה שנה הבאה כמו שנואל משחק השנה ביחס לכשרון וליכולת שלהם זאת טקטיקה שתביא אליפות

שינגי 7 באפריל 2015

טקטיקה מפסידה לא מחליפים התכוונת..

שמעון 25 ביוני 2015

כאוהד פילי אני מקווה שראסל יגיע אלינו והלייקרס לא יגנבו אותו. טאונס או אוקפור אחד מהם יהיה פלופ. לא זכור לי דראפט ששני בחירות ראשונות יצאו כוכבים. תמיד אחד מ-2 הבחירות הראשונות פלופ-בד"כ הבחירה שנייה.

אלעד 7 באפריל 2015

אני רק שאלה – מתי הוחלט שמחזור 2014 מאכזב?
כמו שאני רואה רוב השחקנים אכן לקו בהלם קל בתחילת השנה, אבל בחצי השני כבר רואים יותר מניצוצות.
תוסיף לזה כמות נכבדת של רוקי'ס פצועים שעוד לא ראינו בפעולה, ביניהם נבחר מס'2 ומס' 3.
כמו כן, ידוע שרכזים כמו פייטון או אקסום מתחילים להחזיר את ההשקעה אחרי 3-4 שנים.

בקיצור, בואו נחכה קצת.

מה שבטוח, מבחינת כישרון נטו, אני לא זוכר ליגה כ"כ עמוסה בשחקנים כשרוניים. אשרינו.

גיל 7 באפריל 2015

אבל זה מה שעצוב בה. יש הרבה כישרונות שלא עושים הרבה או לא מגיעים מוכנים ומתגלחים על הזקן של הליגה במקום להיות במכללות.

אלעד 7 באפריל 2015

לא יודע, אני מאוד נהנה השנה. לדעתי מבחינת איכות הקבוצות הליגה נמצאת במקום מצויין. אני שונא כל מיני השוואות היסטוריות, אבל היו שנים שהיה ממש סבל להסתכל על שמונים אחוז מהמשחקים.

אסף 7 באפריל 2015

נכון. הרמה מאוד גבוהה, יש כוכבים, יש קבוצות, עד לפני חודש היו בערך 8 קבוצות עם שאיפות אליפות לגיטימיות.
ואם זה לא מספיק, אפילו במזרח יש קצת כדורסל.

גיל 7 באפריל 2015

השנה אדירה אבל אין לזה קשר לרוקיס. איזה שחקן שהגיע ב2-3 אחרונות עושה משהו חוץ מדיוויס אולי? תראה כמה זמן לשחקנים כמו קארי והארדן לקח לפרוח באמת.

אלעד 8 באפריל 2015

ברור שאין קשר לרוקיס. מה שאני אומר – עוד מוקדם להתאכזב ממחזור הרוקיס הנוכחי. רק לחשוב על כך שחלק מהם עוד שנתיים שלוש יתחילו לתת תוצרת (והם יתנו), בנוסף לפול הכישרון הנוכחי – ללקק את האצבעות

רועי ויינברג 8 באפריל 2015

מסכים איתך, צריך לשפוט רוקיז לפי 4 שנים, למשל מהמחזור של 2011 יש הצלחות אדירות (אירווינג, קליי תומפסון, ברנדון נייט, באטלר, לאונרד), באסטים מטורפים (ג'ימר פרדט,דריק וויליאמס, ביומבו, יאן ווסלי), ועוד כמה שחקני נבא לגיטימיים וכאלה שהראו רק העונה ניצוצות מהיכולת שציפו מהם (טריסטן תומפסון, אנס קנטר, בוז'אן בוגדנוביץ' ומירוטיץ', האחים מוריס, טוביאס האריס ושות').

גיל 8 באפריל 2015

אני בהחלט מסכים איתך אבל זו בדיוק הבעייה. אין כיום שום רוקיס כמעט שעושים איזה אימפקט למשך 3-4 שנים. זה סתם בזבוז זמן בנבא ויכלו ללמוד את היסודות במכללות ולהעלות את הרמה שם.

רועי ויינברג 8 באפריל 2015

מודאיי לוקח את הדוגמה מברנדון ג'נינגס ועבר לליגה אחרת, אבל ליגה חלשה בהרבה מהנבא שהופכת פליטי NBA לכוכבים, לדעתי הוא הבאסט הגדול של הדראפט.

ודרך אגב, דראפט 2014 מאכזב נכון ל-2014/15. שניים משלושת המועמדים הבולטים לרוקי העונה לא נבחרו בדראפט הזה (נואל ב-2013 ומירוטיץ' ב-2011). נכון שכולם חוץ מוויגינס סבלו מפציעות ממושכות, אבל עדיין הרבה שחקנים לא הראו מה שציפו מהם להראות העונה (גורדון, וולנה, סאוס קסטילו (סטקאוקאס) ,אקסום, מקדרמוט בעיקר).

יש שם כמה שחקנים עם פוטנציאל לא רע, אבל כרגע יש שם לא מעט בחירות שמסתמנות כאכזבה, ו-5 שחקנים שלא נבחרו בסיבוב הראשון באותו דראפט כנראה יכנסו לאחת מחמישיות הרוקיז (נואל, מירוטיץ', גאלוואי, קלארקסון, מקדניאלס, יכול להיות שגם נורוקיץ'). רחוק מאוד מדראפטים כמו 1984, 1996 או 2003 ששינו את הליגה באופן מיידי.

Comments closed