חטיפים סטטיסטיים לגמר ליגת האלופות

זה לא רק שאני מושפע מריכוז שיא של NBA בחודשים האחרונים, תמיד חיבבתי סטטיסטיקות ככלי לתאר את המציאות.

כשמדברים על סטטיסטיקה תמיד צריך להזכיר את הערת האזהרה בטאבו: סטטיסטיקות יכולות לספר כל סיפור, מהן לכשעצמן אי אפשר ללמוד הרבה, אבל הן כלי רב עוצמה כדי לבדוק אינטואיציות שיש לנו, והיכרות עם סטטיסטיקות מעניינות, בדומה להיכרות מוקדמת עם ההיסטוריה של המועדונים, שיטת המשחק, הסיפורים האישיים של השחקנים וכד', תורמת להנאה מהמשחק.

אז הנה כמה חטיפים סטטיסטיים להנאתכם ושימושכם לגמר ליגת האלופות:

1) 26 מתוך 28 השערים של ברצלונה בליגת האלופות הובקעו מתוך הרחבה, מבין הקבוצות שעלו שלב השתיים היחידות שמתקרבות לבארסה או עוברות אותה באחוזים הן ריאל מדריד (18 מ-20) ושחטאר (15 מ-15), יובנטוס עם 9 מ-15 היא אחת הקבוצות עם אחוז השערים מתוך הרחבה הנמוך במפעל.

2) הנתון הזה מתחבר יפה לנתון הבא: באיזה מקום לדעתכם ברצלונה מבחינת כמות נסיונות לשער במשחק? אני הייתי מתאר לעצמי שבמקום ה-1 ואם לא ה-1 אז בטח 1 מה-3. ובכן בפועל ברצלונה במקום ה-6 אחרי ריאל, באירן, דורטמונד וצ'לסי (וגם אחרי ספורטינג אבל זה פחות משמעותי כי הממוצעים יורדים באופן טבעי ככל שהרמה עולה וספורטינג לא שיחקה בשלבים המתקדמים), אחוז הדיוק שלה למסגרת לעומת זאת הוא הגבוה ביותר מפעל.

כלומר ברצלונה בוחרת את המצבים שלה היטב, וכשהיא מגיע אליהם היא מדייקת.

3) באופן לא מפתיע, ברצלונה מחזיקה הכי הרבה בכדור במפעל (59%, 38 דקות), בעוד יובה עומדת במקום ה-11 (55% 32 דקות).

4) שלושת השחקנים שכיסו הכי הרבה שטח במפעל הם ליכטנשטיינר, קיליני ווידאל, שלושתם מיובה, וגם המקום ה-6 וה-7 שייכים לה (מרקיזיו ובונוצ'י) לברצלונה אין אף נציג ב-13 הראשונים. זה לא אומר שהשחקנים של ברצלונה עצלנים זה מלמד אותנו שככל שאתה מחזיק יותר בכדור כך אתה צריך לרדוף פחות.

5) בהנחה ופוגבה לא מבשל 2 יותר ממסי, ניימאר מבקיע יותר ממנו או טבז מבקיע שלושה יותר ממנו, שער אחד של מסי יהפוך אותו למלך השערים ומלך הבישולים של המפעל (רונלדו והוא כרגע בתיקו עם 10 שערים), מפלצת.

6) כל השערים של מסי הובקעו מתוך הרחבה, 5 מתוכם ברגל ימין 4 ברגל שמאל ואחד בראש, מפחיד כמה הוא ורסטאלי. נימאר וטבז לעומת זאת הבקיעו את כל שעריהם פרט לאחד ברגל ימין.

7) נעזוב קצת את מסי בשקט, ונספר לכם שהשחקן עם אחוזי דיוק הנמוכים ביותר בהתמודדות הוא אלבארו מוראטה עם 72% בלבד, הכי נמוך בברצלונה: סוארז, 77%.

8) יש לא מעט אוהדים שלא אוהבים את ההגבהות של דני אלבס, אבל מבין כל השחקנים בשתי הקבוצות שהגביהו 20 פעמים או יותר, הוא עומד על אחוז הדיוק הגבוה מכולם (30%), בדומה לפירלו.

9) זה בטח לא מפתיע, אבל העוצמה של הנתון מפתיעה, בכמות נצחונות בקרבות אוויר יובה עומדת על 18, והיא במקום ה-6 באירופה, ברצלונה עם פחות מ-10 ובמקום ה-28.

10) נקודה שיכולה להיות נקודת מפתח, ברצלונה כמעט ולא מאבדת כדורים כתוצאה מחטיפה, והיא במקום ה-6 בנתון הזה (פחות מ-9 למשחק), יובה במקום ה-26 (יותר מ-14 למשחק) ואם יובה לא תצליח להימנע מהאיבודים האלה זה יהיה סופה המר.

תבלו!

יתגואדלה ויתקדש שמי רבא
עונת המלפפונים - מכבי נתניה - תומר חרוב

4 Comments

מי מה למה 5 ביוני 2015

לגבי נתון 6 – השער הראשון של מסי מול באיירן הובקע בבעיטה מחוץ לרחבה.

דניאל אחר 5 ביוני 2015

בקשר לנתון 1 – כתבה מעניינת שמרחיבה על בעיטות מ"איזור הסכנה": http://www.washingtonpost.com/news/fancy-stats/wp/2015/06/05/champions-league-final-preview-can-juventus-stop-barcelona/

לגבי נתון 6 – מה שאמרו למעלה.

יאיר 6 ביוני 2015

באמת מעניין. אני מאמין שהגנתית יובה גם אם לא תעצור לחלוטין את ברצלונה היא לא תספוג יותר משער אחד עד הדקה ה-70~ השאלה היותר גדולה מבחינתי היא האם תהיה מסוגלת להבקיע בעצמה.

יאיר 6 ביוני 2015

שווה קריאה דור בנוגע לסעיף הרביעי

http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/02640414.2013.786185 זה המקור.
התקציר המתורגם לעברית ע"י מולי אפשטיין ידידי https://www.wingate.org.il/Index.asp?ArticleID=6334&CategoryID=130 רד עד לחצי הדף בערך הטקטס תחת הכותרת בועטים במיתוס.

מאמין שיכול מאוד לעניין אותך.

Comments closed