ביום שלישי יבוא לסיומו קמפיין הבחירות המשוגע בארה"ב, ורבים מנסים לעשות סדר בבליל המידע הסותר ורווי האינטרסים שמגיע לעברינו, ולנסות להפיק ממנו מסקנה משמעותית על מה שהולך לקרות ביום שלישי

*

אז אתחיל דווקא מהשורה התחתונה, אם מסתכלים על הסקרים ועל המגמה, מצבו של טראמפ דומה למצבם של הקאבלירס בגמר ה-NBA או של הקאבס ב-world series, פיגור 1-3 בסדרת הטוב מ-7.

*

נתחיל ממוטיבציות, או דרך להבין את מה שקורה כרגע בתקשורת. בדומה למה שקרה בבחירות האחרונות בישראל, גם כאן לכולם יש אינטרס מובהק להראות שהעסק צמוד. טראמפ צריך להראות את זה כדי שהחברה' שלו ייצאו להצביע ולא ישארו בבית מדיכאון, קלינטון צריכה את זה כדי שהחברה' שלה לא יהיו שאננים ויצאו להצביע. התקשורת צריכה את הקליקבייטים ואת הצפייה שלכם בטלביזיה ולכן צפו שהטענה לפיה העסק צמוד תקבל בולטות גדולה.

איך זה נעשה?

קודם כל טראמפ מבליט כל פעם את הסקרים הצמודים ולא את אלו שמצביעים על יתרון עיקבי של קלינטון, ומחנה הדמוקרטים לא עושה הרבה כדי להפריך את הטענה. התקשורת עושה פרסום סלקטיבי של הסקרים כדי לתת את התחושה של עסק צמוד.

למה זה מורכב?

כי מדי יום מתפרסמים בין 5-10 סקרים ארציים יומיים, כך שבכל יום יתפרסם סקר אחד לפחות שמראה על קרב צמוד ומתהדק בין הצדדים.

על מה כן כדאי להסתכל אם כך?

לעוקב הממוצע כדאי פשוט לפתוח את האתר http://fivethirtyeight.com/ ולהסתכל על שני מדדים – ממוצע הסקרים המשוכלל של נייט סילבר, וסיכויי הניצחון של כל אחד מהמועמדים. המדדים האלה צפו נכונה 49 מ-50 המדינות בשתי מערכות הבחירות האחרונות ולכן אפשר לסמוך עליהם. מי שרוצה להעמיק יותר יכול להיכנס ל-realclearpolitics.com ולהסתכל על כל הסקרים, אבל צריך לעשות זאת נכון – בגלל שיש בכל סקר הטייה בין אם בגלל שהמתודולוגיה שלו טובה יותר לאחת המפלגות, או אם בגלל שהוא פשוט תומך באחד המועמדים ומטה את הסקרים זה לא משנה, יש הטייה. נייט סילבר בודק לאן ההטייה הזאת הלכה במערכות הבחירות האחרונות ועושה ממוצע משוכלל באופן שאמור לנטרל את ההטיות.

בגלל אותן הטיות, מי שמתעקש להסתכל על הסקרים בתצורתם הגולמית כדאי שיעשו זאת על ידי צפייה במגמה. קחו למשל את הסקרים שפורסמו היום עד כה – IBD ו-LA TIMES. האחד מצביע על יתרון של 1% לקלינטון והשני על 4% יתרון של טראמפ. לכאורה סקרי טובים לטראמפ נכון?

לא נכון

הסקרים האלו באופן עיקבי נתנו תוצאות טובות יותר לטראמפ עבור קלינטון. אם עוקבים אחרי 3 הימים האחרונים, בשני הסקרים מדובר על עלייה של 2% עבור קלינטון נמצאת במצב טוב יותר.

*

ולבסוף הסתכלו על הגרף הזה כאן:

http://projects.fivethirtyeight.com/2016-election-forecast/…

לאורך כל הקמפיין הסיכויים של קלינטון לנצח נעו בין 60-80%, כרגע הם נמצאים בערך באמצע על 68%.

*

האם תיתכן הפתעה?

בוודאי, אבל עד כה לאורך כל הקמפיין לא היו שינויים טקטוניים בעמדות של הקהל, שנשאר פחות או יותר חצוי בדומה לבחירות של אובמה ורומני, שגם הם תוארו כקרב צמוד ערב הבחירות והסתיימו בפער נוח עבור הנשיא המכהן.

לכן כשמסתכלי םעל האחוזים, המצב דומה לפיגור 1-3 בסדרת הטוב מ-7. כמובן שבשנה הנוכחית זה קרה באופן מפורסם בגמר הבייסבול וגמר הכדורסל, כך שתעשו עם הנתון הזה מה שאתם רוצים.

אני אמשיך לחשוב שקלינטון תנצח בפער של כ-5%, הדמוקרטים יקחו את הסנאט 52-48, והדמוקרטים יקחו כ-20 מושבים מהרפובליקנים.

זאת כל עוד אין שינוי משמעותי בסקרים או אירוע דרמטי ב-3 הימים שנשארו.

מכונת הזמן - עם כל הוטרנים בחזרה בשיאם מי תהיה אלופת ה-NBA?
הפתרון למכבי - ג'ורדי