נשברה השיטה ב-NBA

סוף המוביליות החברתית ב-NBA

אוקלהומה מסמלת בצורה הטובה ביותר את העובדה שהשיטה ב-NBA נשברה.

השיטה שהתבססה על דראפט רב משמעות בו המדורגות אחרונות בוחרות אחרונות יחד עם תקרת שכר הבטיחו ליגה תחרותית כשלכל קבוצה יש סיכוי להפוך להיות קונטנדרית בתוך כמה שנים.

השיטה הזאת נשברה עושה רושם. את האבן הראשונה זרקה לוס אנג'לס עם הדיל המפוקפק על גאסול. את הסופר טים הראשונה הרכיבה בוסטון. לברון עם הביג 3 במיאמי ולאחר מכן בקליבלנד הביא את השיטה לקצה וההליכה של דוראנט לגולדן סטייט רק המחישה את גודל הבעיה.

כך שהגענו לקיץ הנוכחי במצב שבו למעשה הסיכוי היחיד שלך להגיע לצמרת הוא לבנות סופר טים. התוצאה היא ריבוי קבוצות שהולכות על הטנקינג, כפי שהדבר בא לידי ביטוי במהלכים של אינדיאנה והניקס להיפתר מג'ורג' ומלו מהם נהנתה אוקלהומה.

אבל הסיטואציה הזאת רק מעמיקה את הפערים, ולמעשה מעקרת את השיטה, כי אם יש 8 קבוצות (פחות או יותר) שמתכננות טנקינג הסיכוי לצבור נכסים על פני כמה שנים קטן הרבה יותר.

התוצאה היא אם כן מועדון עילית של 5 קבוצות על (פלוס או מינוס סן אנטוניו), והרבה פחות עניין, תחרותיות ומתח, בוודאי בעונה הסדירה, וכמו שראינו בעונה שעברה אפילו עד הגמר.

אם הליגה רוצה לשנות את המצב הזה, היא תהיה חייבת לשנות את השיטה. עושה רושם שהיא לא עובדת יותר.

פודקאסט דה באזר 3 – בלוך & חרוב
התקווה לאושר

תגובות

 • מתן גילור

  הפתרון נראה לי די פשוט - בלי תקרת שכר לשחקנים, אלא רק לקבוצות. נכון שהיו מקרים שסופרסטארס בשיאם ויתרו על שכר, אבל הם ויתרו על כמה מיליונים ולא על 20M לעונה.

  • אנונימוס

   מה זתומרת? יש תקרת שכר קבוצתית גם לא?

   • מתן גילור

    בוודאי. יש גם קבוצתית וגם לשחקנים. אם יבטלו את התקרה לשחקנים תהיינה הרבה פחות קבוצות על. בוא ניקח את דוראנט לדוגמה - ויתר על כמה מיליונים. אם לא היתה הגבלה יכל גם לקבל 60M במקום אחר. ואז או שהיה ולך למקום אחר או שהלוחמים היו משלמים לו (והמון מס בנוסף) ואז לא היו יכולים להשאיר את איגי (בתכלס שחקן חמישייה).

    • אנונימוס

     הבנתי. מענין. למרות שאני תוהה כמה העידן הנוכחי נובע מזה שיש כ"כ הרבה כסף לכוכבים בהכנסות מלבד משכורת, ובפרט כשהם משחקים בקבוצה מנצחת. הם אולי עדיין יעדיפו לוותר על 20M שאיזו קבוצה דרג ב' יכולה לשלם להם וללכת לקבוצה מנצחת

     • yaron

      נראה לך שמישהו באן בי איי יוותר על 20M? אולי עומרי כספי...חחח
      אני לא בטוח שצריך לבטל את התקרה על שחקנים אבל הרעיון מעניין מאוד, אפשר להתחיל בלהגדיל אותה בשלב הראשון.

      • אנונימוס

       אם יש רק תקרה קבוצתית, אז מי שיציע יותר מהקבוצות הגדולות זה כנראה כל מיני נמושות שחייבות סופרסטאר בכל מחיר, ויהיו מוכנות להציע יותר. ואז נגיע למצב כמו שתיארתי, לדעתי

  • אורן השני

   גיל שלי מטיף לכך כבר שנים

  • איציק

   אפשר גם לעשות כמו בשכונה, כל עונה פריש מיש ובחירות מחדש.
   במצב של 30 קבוצות לא ניתן לעשות ליגה ממש שוויונית. גם בשנות ה-80 היא לא הייתה שוויונית. היו פחות קבוצות וגם פחות כישרון וללא תקרת שכר כלל (אני יודע, זה שונה מתקרת שכר קבוצתית) וניו-יורק ה-הכי עשירה לא השיגה כלום והכישרון היה במקומות אחרים. לא צריך לחפש שוויון בכח במקום בו הוא לא יכול להיות, צריך לתת צ'אנס סביר לכולם (אפילו לא צ'אנס שווה).

   • מתן גילור

    אני לא הטפתי לתקרת שכר זו או אחרת. אני רק אומר מה הפתרון לבעיה שדור מציג. כמובן שלא חובה לחשוב שזו בעיה.

    • איציק

     נכון, ואז זה הופך לפתרון לבעיה שלא קיימת :-)

     • MOBY

      התבלבלת בבלוג, אלפסי זה לא פה.

      • איציק

       מי זה אלפסי?

      • MOBY

       ההוא מפרשת השבוע, שם פרטי זניח...

      • איציק

       אני חשבתי שכל יום יש לנו כאן פרשה, אתה מדלל לשבוע... סבבה.

 • Zak

  משנים את שיטת הדראפט אז אולי זה ישפיע על הרצון של קבוצות לעשות טנקינג. בנוסף, הרעיון של לבנות "סופר-טים" לא תמיד מצליח, יעידו הלייקרס עם הווארד ונאש וכמובן ברוקלין.

  אני חושב שהמגמה הנוכחית היא זמנית ונובעת משתי סיבות עיקריות - השלטון המוחלט של לברון במזרח, והצטברות הכשרון הנדירה של הווריירס במערב. תוסיף לכך את ההתפרקות, שלא לומר קריסה של הקונטנדריות (אינדיאנה ב 2014 okc ב 2016, הפציעות הבלתי נגמרות בקליפרס וכו') ותבין את הנדירות של המצב הקיים

 • AdamB

  משהו על כרמלו- זוכר שראיתי אותו לראשונה בטורניר המכללות של 2003. היה שם פוטנציאל התקפי ענק, ברמות דוראנטיות. ובסוף יש לו כמה הופעות פלייאוף מרשימות עם דנבר, ועונה טובה אחת בניקס. חבל.

 • ברלה

  אם לאמץ את הטרימנולוגיה של גיל שלי - בחיים יש מטוטלת. הווריורס לא נבנו כסופר טים עד המהלך של דורנט ואתה לא יכול לדעת מאיפה תבוא הקבוצה הגדולה הבאה. יוסטון ואוק' זה פרויקט שטוב לשנה או שתיים אם בכלל ובשלב מסוים גם אצל הלוחמים יתחילו בעיות.
  על כל סופר-טים שנבנתה מאוסף של כוכבים יש קבוצה שנבנתה על בסיס הדראפט, מאמן או חבורה של כוכבים מפתיעים (רק בעשור האחרון - דאלאס, סן אנטוניו, ג"ס). גם בשנים עברו היו קבוצות של כוכבים ושנים פחות תחרותיות. ולמרות שלא הפסקתי להתלונן על הפלייאוף האחרון, וגם השנה הקרובה לא נראת מבטיחה (ג"ס אלופה..), לא הייתי ממהר לתקן מוצר שבכלל לא בטוח ששבור

  • שמעון

   מסכים איתך אין צורך לתקן כי אני לא חושב ששום דבר שבור.
   השנה ברור שגולדן יקחו אולי אפילו ב16-0 וגם בשנה הבאה כנראה אבל אחרי זה הם כבר יהיו זקנים, עייפים ושבעים ויגיעו קבוצות חדשות, קשה לי לראות אותם לוקחים 4 אליפויות רצופות מהסיבה שלדעתי יתחברו עוד קבוצות גדולות שיורידו אותם.

 • בורדו פאפי

  אני חושב שהווריורס יצרו אנומליה בהצלחה המפתיעה שלהם עם סטפ ודריימונד גרין. אף אחד לא ציפה שהם יהיו כאלה טובים. מבנה החוזים שלהם יצר מצב שבו דוראנט יכל לחתום אצלם. אחת לכמה זמן יש קומבינציה כזו שמצליחה, קצת כמו הלייקרס של שנות השמונים שבשלב מסוים החזיקו ארבעה מס' 1 בדראפט.

  • שמעון

   זה היה ברור לרוב האנשים שככה בדיוק הם יראו מרגע ההכרזה של דוראנט, זה ממש לא היה מפתיע.

 • א.ב

  תקרת שכר קשיחה ....

 • אלעד כ

  בלי קשר לפוסט עצמו, שמציג בעיה אמיתית.

  אבל... ברור לכולם שכרמלו זה פיקציה, כן? גם בשיאו הוא לא היה הכוכב שהוא (ואחרים) חשבו שהוא, ועכשיו הוא מזמן לא בשיאו.

  שלא לדבר על המחשבה עליו, ווסטברוק וג'ורג' באותו הרכב. אני מדמיין כבר את הפרצופים אם חס ושלום הוא לא מקבל זריקה במשך 3 התקפות.

  • Srtest - ארטסט

   כולם יודעים שיש שני כרמלו - ה״סטאר״ שלא מוביל קבוצות ואת עצמו לשומקום ואת זה של הנבחרת שהיה יכול להיות שחקן בקליבר אחר. זה לא עניין של צלע שלישית ושאין מספיק כדורים. מדובר בצורך בשינוי תפקוד ואופי בעונה שלמה. הוא גם היחיד מבין השלושה שאני רואה נע בלי כדור (עד כמה ששחקן כמוהו מסוגל כעת להתחיל מאפס ולעבוד קשה כדי להשתחרר לזריקות והרבה פחות בשביל החזקת כדור). תמיד היתה לו את היכולת והוא גם ההוכחה שאם לא עושים משהו עם יכולת מקבלים במקסימום את הניקס וכרמלו. זאת אומרת כרמלו בגילו צריך להיות מישהו אחר. לא המהלך הכי רציונלי אבל מכיוון שמדובר בפרנצ׳ייז גועלי אז יכול להיות שיהיה כייף עבור האוהד הנייטרלי...

   • אלעד כ

    בחיים לא ראיתי אותו נע בלי כדור. מה, כמו ריפ המילטון או רג'י מילר? הוא שחקן כבד ואיטי ועכשיו גם מבוגר.

    • Srtest - ארטסט

     נע זה יחסי. בנבחרת הוא השתחרר. נסתפק בזה.

     • שמעון

      חח

 • שמעון

  מהלך שאין לאוק מה להפסיד בו אלא רק להרוויח.
  אוק לפני הטרייד הייתה עוד קבוצה נחמדה עם 3 שחקנים טובים והשאר בקושי יורוקאפ עכשיו יש להם חמישייה על הנייר מהטובות בליגה ואת הספסל הכי גרוע בליגה למעט הנטס אולי.

  ראסל, גורג, מלו, רוברסון ואדמס זה מאד נחמד אח"כ יש שחקנים שספק אם יש להם מקום ביורוקאפ בקבוצות אמצע טבלה.

  עכשיו כולנו יודעים שכל קשר בין מלו והגנה מקרי בהחלט אבל אם איכשהו בפלייאוף בלבד מישהו יצליח לו להשקיע 50% בהגנה זה כבר יהיה בונוס מטורף. אני מהמר שזה לא יקרה.

  בהתקפה מלו גם בגילו המופלג חתיכת סקורר, שלשות, עונשין, חצי מרחק ואחד על אחד, אם הוא תופס פלייאוף טוב אוק תוכל להגיע מאד רחוק. אני אישית לא סובל אותו אבל הייתי הולך גם על הלך של אוק.

  בניגוד למה אומרים סופרטים ושטויות אז ברוכים הבאים2017, מלו כבר ממש לא סופרסטאר או אולסטאר באמת. הוא סטייל גמאל קרופורד טיפה יותר טוב בעת הזאת.

  אוק לדעתי תפציץ התקפית העונה, כבר אי אפשר יהיה להשאיר את כולם לבד ורק לשמור על ראסל. מלו וגורג יענישו. זה לא אולדיפו וסאבוניס.

  ראסל יעשה ממוצע מעל 25 נק ו-10 אס בלי ספק (יש לי הרגשה השנה הוא מלך האס של הליגה), השאלה זה האם הוא יוכל לקחת מעל 10 ריב למשחק ולתת עונה שנייה עם טריפל דאבל ולהיות הראשון אי פעם שיעשה את זה, תחושת הבטן שלי אומרת שזה לא יקרה אבל הוא יהיה מאד מאד קרוב לזה.

  לדעתי על האמויפי זה יהיה קרב ראש בראש בין דוראנט לראסל וכנראה שדוראנט יקח כי אני לא רואה מצב שגולדן לא מסיימת ראשונה אלא אם כן ראסל נותן עוד עונת טריפל דאבל.

  אוק צריכה לסיים במקומות 2-4 במערב, פחות מזה יהיה כישלון לדעתי.

  החמישייה הראשונה במערב אמורה להיות גולדן ספרס אוק יוסטון ומיניסוטה כי על הנייר הסגלים שלהם טובים בהרבה מהשאר.

  בקיצור השנה אני מסתכל על פילי, אוק, ומיני, מעניין איזה עונה הם יתנו.

 • shadow

  שתתחיל כבר העונה ינעל העולם הזה.
  תהיה עונה אש. תפסיקו לבכות. זה כדורסל מעולם אחר.
  תהנו.

  הליגה לא שבורה. סה"כ כמה צירופי מקרים של שחקנים שהוציאו מעצמם יותר ממה שחשבו + תיקרת שכר שעלתה בצורה דרסטית באותה תקופה. עוד שנתיים זה מתאזן וחוזרים לבכות על משהו אחר.

  אין באמת שיוויון בליגה ואף פעם לא היה. גם אי אפשר להשיג שוויון, זה ספורט, יש יותר מדי משתנים. המטרה היא בכלל לא שיוויון בתוך עונות אלא הגיוון על פני שנים וההזדמנות לקבוצות להיבנות. שושלות תמיד היו.

  יחי המטוטלת של גיל שלי

  • שמעון

   יהיה מעניין תוך כדי העונה. הגמר יהיה שוב גולדן קאבס והפעם זה יגמר בסוויפ לטובת קרי והחברים.

   עד אז במערב יהיה מעניין, במזרח זה אותו חוסר עניין הקאבס ואז כל היתר עם כל הכבוד שיש לי לקיירי וחבריו בירוק.

   • shadow

    לדעתי הקאבס לא מגיעים לגמר השנה

    • שמעון

     אני חושב שהם יסיימו 2 במזרח בעונה הסדירה אבל יגיעו לגמר ודי בקלות.

     • shadow

      אני חושב שלקיירי יהיה משהו להגיד בנידון

      • שניר שלמד עם פנחס בעממי

       חתיכת הימור

 • Duncan

  צירוף כוכבים היה מאז ומתמיד.
  הרבה לפני בוסטון.
  ללא הדראפט אין לך גולדן סטייט.
  הבעיה החלה שהליגה הציעה לשחקנים להעלות את הקאפ בהדרגה אבל השחקנים אמרו לא ואז נוצר מצב שלכל קבוצה יש קאפ לדורנט, כולל הקבוצה שניצחה 73 משחקים.
  ללא המצב הזה דורנט נשאר בOKC והליגה יותר מעניינת.

Comments are closed.