חמש הערות לאחר שבוע וחצי של טניס

אחרי כל ההתפעלות מהספרדים ונדאל, הכסף של גלעד בלום הוא על פדרר. ועוד כמה נקודות בפנקס פרשן הטניס של דה-באזר

favicon7. cc license

שחר פאר

מקצוענית אמיתית. אחרי כל משחק שלה המאמן וגם האב אמרו לי שהיא שיחקה זוועה וכו' אבל היא הגיעה בכל זאת עד לשמינית הגמר בלי הרבה בעיות. כלומר הדרוג שלה בעשרים הראשונות הוא ריאלי לגמרי. בשמינית מול וונוס היא דווקא שיחקה טוב אבל מה לעשות, אין לה הגשה. לעומתה וונוס דפקה אסים על ימין ועל שמאל ופה ההבדל כי בחבטות קרקע היא די שווה לשחקניות הצמרת ובתנועה וכיסוי מגרש היא אפילו עולה על חלק מהן.

אני די בטוח שהיא תגיע לדרוג חד ספרתי כי ההגיון אומר שהיא תשתפר עוד קצת ושהאחיות וויליאמס ועוד כמה וותיקות יפרשו לפניה ויפנו לה מקום. היא הגיעה אלי למועדון לכמה אימונים ורואים שהיא עובדת על החולשות שלה כל הזמן ומנסה להוסיף אלמנטים למשחקה.

הספרדים

הם באים. השליטה שלהם בענף אפילו יותר גדולה מהשליטה שלהם בכדורגל העולמי. החום המטורף שהיה פה בשבוע הראשון של הטורניר עזר להם,שחקנים נמסו והתפרקו והוורדאסקואים למיניהם המשיכו לטחון יריבים. כבר ביקשתי ממקנרו לטוס לברצלונה לאקדמיה של סאנצ'ס-קאסאל וללמוד מה הסוד שלהם. האמת-אין פה הרבה מיסטיקה. השילוב של מסורת, מאמנים מעולים שהיו שחקני מעולים ותשתית של מועדונים ואקדמיות ובעיקר חומר גלם אתלטי ומנטלי שפשוט לא ייאמן.

נדאל

האם ישבור את הקרח או שיהיה הביורן  בורג החדש שמקולל בניו יורק? ההגרלה זימנה לו משחק קל על הנייר ומנגד פדרר ודיוקוביץ יתישו אחד את השני. סדר המשחקים יכול להיות קריטי אבל נראה שזו אמורה להיות השנה שלו.הוא תכנן את הקיץ באופן מושלם והגיע לשיא בדיוק בזמן, עדיף בשבילו שנובאק ינצח את רוג'ר לדעתי. באוסול כל מה שהוא צריך לעשות זה להיות נאדאל לעוד 24 שעות והוא אלוף, גוד לאק.

פדרר

לפני כמה שבועות, אחרי שזכה בסינסינטי אמר: "העבודה הקשה מתחילה לשאת פירות". כלומר הוא הבין שהוא צריך לעבוד קצת יותר קשה כדי לחזור למה שהיה. הרבה אנשים פיקפקו בו אבל הנה הוא שוב בחצי הגמר ועם שפת הגוף החיובית המוכרת. על הנייר הוא האנדרדוג גם בחצי וגם בגמר מול נדאל.  אבל על האספלט הייתי שם את הכסף שלי עליו. הוא רעב, הוא רענן וגם מזג האוויר שהפך לסתווי בין לילה מתאים לו. עוד גורם שיכול להטות את המשחק הוא הרוח. בימים האחרונים יש רוח חזקה במגרשים ופדרר שהוא אמן האלתור השתמש ברוח בגאוניות מול סודרלינג עם הרבה דרופ שוטים ועליות לרשת. אם הרוח תמשיך לנשוב אז זה יהווה יתרון לפדרר שהוא אמן האלתור וטקטיקן משובח לעומת נדאל ודג'וקוביץ שהם יותר דוגמטים.

דג'וקוביץ'

כל מה שהוא צריך זה לנצח את רוג'ר ורפא בהטוב מחמש מערכות בתוך 24 שעות והוא אלוף. גוד לאק. אגב, הוא עשה את זה לפני שנתיים במונטריאול אבל זה היה בהטוב משלוש.

למה ה-FIA חושבים שהאוהדים מטומטמים...
סיפורו של ליאו שטיינווג

20 Comments

אורן 10 בספטמבר 2010

גלעד שלום,
האם אתה רואה איזו בשורה בטורניר, איזה כיוון עתידי לטניס? במט שזה נראה פדרד או נדאל שולטים באופן כמעט אבסולוטי בטורנירים.
לגבי שחר פאר, המשחק נגד ויליאמס היה הראשון שראיתי שבו היא יוזמת ומנסה ליצור, ולא מחכה שהנקודה תבוא אליה. זה שיפור גדול לדעתי.
שנה טובה

TD 10 בספטמבר 2010

תודה על העדכון גלעד.
שחר פאר – מרשימה
הספרדים – כושר פנטסטי ומלחמה. עד שזה מגיע למשחק מול נדאל… פאתטי
נדאל – טיול קליל עד לגמר (איפה מארי וברדיך). לדעתי גם טיול קליל בגמר. דג'וקוביץ חביב אבל אין לו את זה ופדרר גם בשיאו התקשה (גם כשהצליח) לנצח את נדאל על המשטח הזה (כמובן שנדאל לא להגיע להרבה מפגשים מולו במגרשים הקשים). עכשיו נדאל הרבה יותר טוב והרבה יותר בוגר.
פדרר – אומן (מה נעשה כשיפרוש?). במשחק מול סודרלינג הוא רקד עם הרוח. חצי הגמר שלו יהיה מאוד קשה וכנראה גם יקבל את השעה המאוחרת כך שהסיכוי בגמר מול נדאל לא גדול.
דג'וקוביץ' – מסכן הבחור, שנה רביעית שהוא פוגש את פדרר. יכול להגיע לגמר אבל האם הוא מספיק מאמין בזה?

חזוס חיל 10 בספטמבר 2010

תענוג שאתה כותב גלעד!! אני דווקא מריח דיוקוביץ' הפעם. זה נכון שהוא טוב מאוד בכדורגל גם?

צור שפי 10 בספטמבר 2010

תודה על הדיווח ושנה טובה. לקראת האליפות שאלתי אותך איך ניתן להסביר את השליטה הספרדית בגברים מול הוואקום בנשים. אם ייצא לך לדבר איתם על זה במהלך האליפות או בברצלונה זה יהיה נחמד. שוב, תודה.

גיל 10 בספטמבר 2010

שחר הייתה מצוינת ושיחקה טוב נגד ונוס. הבעייה שלה היא קצת חוסר אחידות אבל זה לא באשמתה. ונוס פשוט טובה יותר כרגע.

פדרר נראה מעולה ולדעתי ינצח את את ג'ויקביץ בקלות יחסית. הוא עולה יותר לרשת והרוח כמו שאמרת היא יתרון עבורו. לנדאל הייתה הגרלה קלה מאוד. השאלה המרכזית בגמר בין השניים היא הפן המנטלי. אם פדרר ישחק כמו אלוף ולא יתחיל לשקשק אני חושב שהוא ינצח את נדאל.

אסף רביץ 10 בספטמבר 2010

נדאל הוא תופעה. הוא לא זכה בטורניר על משטח קשה כבר שנה וחצי ובינתיים הוא מטייל כאן בלי בעיה. חלק מזה קשור להגרלה המאוד קלה, אבל זה קודם כל בגלל שכשהוא מרוכז יתרון האופי שלו כל כך בולט שכמעט בלתי אפשרי לקחת לו מערכה. והפעם הוא הגיע מרוכז מהרגע הראשון.

אגב, שאלה לגלעד- אני רואה עכשיו את גמר הזוגות עם ההודי והפקיסטני. עד כמה זה סיפור גדול שם? הייתי מהמר שלא מפסיקים לדבר עליהם.

דורי גיל 10 בספטמבר 2010

אסף, תחשוב שישראלי ופלסטיני היו מגיעים יחדיו לגמר הזוגות בגרנד סלאם. זה עד כדי כך מונומנטלי.

איגי 10 בספטמבר 2010

הפקיסטני גנב את ההצגה אחרי המשחק כשדיבר לליבם של האמריקאים אודות התפיסה השגויה שלהם את פקיסטן וכמה שהיא מדינה לבבית, פתוחה ושוחרת שלום. אני דיי השתכנעתי מהדברים שלו. הקהל לא הפסיק להריע לו. class act.

d-d 10 בספטמבר 2010

חיכיתי לאיזה פוסט על היו אס.
תודה על התובנות.

ולזווית שלי – רק אני מרגיש שהטורניר השנה קצת משעמם?
אולי כי כוכבים עפו מוקדם, אולי כי שוב מקבלים את פד-דג'וקוביץ'…

IDO 11 בספטמבר 2010

ממה שראיתי עד עכשיו, דזויקוביץ העלה הילוך. המנצח בצד שלהם ילך עד הסוף (אמן).

בליקי 11 בספטמבר 2010

רק פדרר – נדאל, והלוואי עוד גמר לספרים.

דודו 11 בספטמבר 2010

ראיתי עכשיו את החצי גמר נשים, ונוס נגד קלייסטרס. איזה משחק נפלא. קלייסטרס לא נראית ספורטאית כשאתה ככה מסתכל עליה, אבל יש לה חבטות העברה נפלאות ועבודת רגליים נהדרת. ממש שמחתי שהיא ניצחה (לא סובל את האחיות וויליאמס). מאמין שהיא תיקח בגמר את זבונרבה (איזה לוזרית ווז'ניאקי).
לגבי גברים, הלב אומר פדרר אבל המוח אומר נדאל. מקווה שהלב צודק.

דנידין 11 בספטמבר 2010

אהבתי לקרוא ככה על טניס…תמשיך

גלעד בלום 11 בספטמבר 2010

אורן-אני לא רואה שום בשורה חדשה,רק חיזוק לזה שפדרר ונאדאל הם שחקנים הסטוריים שהיה מגיע להם דור יותר תחרותי מזה שיש.למישהו היה ספק שפדרר יטחן את סודרלינג? הרי ההפסד בפאריז היה הראשון שלו בקריירה והוא בסהכ סטיית תקן.אם נובאק יזכה אז תהיה בשורה חדשה…

צור שפי-שאלה טובה,שוב אין לי תשובה נחרצת,אולי בספרד בנות לא אוהבות טניס כמו גברים והולכות לענפים אחרים,אולי זה בגלל שאין שחקניות מאז קונצ'יטה מרטינז וארנצ'ה סנצ'ס.במבט לאחור אני לא זוכר יותר מידי שחקניות ספרדיות חוץ מהשתים הללו שלא היו דמויות כריזמטיות אם כי שחקניות מעולות,אולי זה משהו תרבותי,אין לי מושג האמת…

אסף-זה סיפור מעניין עד כמה שמשחק זוגות יכול לעורר עניין,ידברו על זה עד מחר ואז ישכחו וידברו על רוג'ר-רפא-דיוקו,כמו שצריך,לא צריך להגזים,אף אחד לא ממש שונא פקיסטנים או הודים בניו יורק והם לא ממש מבינים את העדינות שביחסים בין הודו ופקיסטן,למעשה רוב הקהל לא יוכל אפילו לזהות את פקיסטן על המפה.

די די-דווקא טורניר לא רע השנה,לא יודע לפי מה אתה קובע שהטורניר משעמם,זה שכוכבים עפים דווקא עושה את הטורניר מעניין אבל הכוכבים האמיתיים לא עפו ורוב האנשים(וגם המארגנים והטלביזיה) דווקא חושבים שזה טוב ומעניין שרוג'ר ורפא עדיין בפנים ומפנטזים על עוד גמר הסטורי ביניהם.

אגב תודה על התגובות החיוביות ושנה טובה לכולם.

דורפן 11 בספטמבר 2010

גלעד – עם כל השליטה של הספרדים בטניס אסור לשכוח דבר אחד. מלבד נדאל שום טניסאי גבר ספרדי לא זכה בשום סלאם מחוץ לחימר בעידן המקצועני. אז הם בהחלט אומת הטניס החזקה עכשיו אבל לא ניתן להשוות זאת למשל לעידן השליטה של האוסטרלים ואחריהם האמריקאים ואפילו לעומק השבדי של תקופת אדברג-וילאנדר-יאריד ואחרים.

זיו 11 בספטמבר 2010

ובהמשך לכך, בדיוק דיברתי השבוע עם חבר על עניין אחר ביחס לספרדים.
המאזן של כל אחד מהספרדים מול נאדאל הוא פשוט עלוב. ישבתי אפילו מול מחשבון המאצ'-אפים באתר ה-ATP כדי לודא את זה. ורדסקו ואלמגרו, שנים משלושת הספרדים בטופ-20 לא ניצחו אותו בכלל. גם לספרדים האחרים בחלק העליון של הסבב אין במה להתגאות במשחקים מולו (פליסיאנו לופז עם 5-2 הוא הכי טוב ביניהם).
גם בהתחשב בזה שהמדורג מספר 1 בעולם מחזיק, באופן טבעי ולא טבעי כאחד, מאזנים חיוביים מול כמעט כל שחקן בסבב – מדובר במאזנים רעים במיוחד ואתם מוזמנים להשוות את זה למצב הנצחונות של נאדאל מול שחקנים בכירים אחרים.
אותו חבר טען שהסיבה היא שהספרדים משחקים טניס "דומה" ונאדאל הוא פשוט יותר טוב בז'אנר הזה, לכן אין להם סיכוי לנצח, להבדיל ממי שמשחק טניס מבית גידול שונה (וזה מצטרף לכך שגם לצרפתים צונגה ומונפיס שהם שחקני חימר טובים יש מאזן רע מולו). האם זו באמת התשובה לדעתכם?

אור 11 בספטמבר 2010

קודם כל, נהנתי לקרוא.

הספרדים באמת משתלטים על הענף עם הטניס המשעמם והמייגע שלהם.

ורדסקואים למיניהם – שנון…

אף אחד לא סופר את יוז'ני, ואף אחד לא ספר את זבונרבה מול קרוליין. נדאל הוא לא ווזניאקי, ויוז'ני הוא לא כל-כך ורה, אבל אני לא הייתי מספיד אותו כל-כך מהר.

בהצלחה לפדרר!

גלעד בלום 11 בספטמבר 2010

אף אחד לא מספיד את יוז'ני,פשוט לא סופרים אותו

רונן שמיר 11 בספטמבר 2010

מתי תפורסמנה השאלות והתשובות לגלעד בלום?

דורפן 12 בספטמבר 2010

פורסם כבר מזמן…

Comments closed