על ההרחקה של סוארז

In כללי

קודם כל, דעתי היא שאם סוארז גזעני והעיר הערה גזענית, הוא צריך להיענש. בזה אין ספק. תמיד זה גורם לי להיזכר במשפט אלמותי של איצק זוהר אחרי שהאושם בהאשמות דומות נגד זיו כבדה כמדומני – "אני לא גזען, מעולם לא הייתי גזען ואני לא מתיימר להיות גזען". הבעיה שלי מתחילה קודם לכן. ההתאחדות החליטה לפסוק מבלי לשמוע אותו כלל, ויתרה מכך, יש כאן שתי גרסאות, אחת של אברה ואחת שלו. הם מראש האמינו בצורה עיוורת למה שאברה אמר. הם לא ניסו לאמת את הדברים. אם כי ראיתי ציטוט של סוארז עצמו שאומר משהו כמו "אצלנו באורוגוואי המילה נגרו לא מעליבה". אולי הוא בנה על קייס של הבדלי תרבות. לי, אגב, זה נשמע מעט מופלץ. יחד עם זאת, בהנחה שהוא אכן אמר את הדברים העונש עדיין חסר פרופורציה, במיוחד לנוכח הראיות. שמונה משחקים?? לדעתי, וזו דעתי בלבד, ההחלטה של ההתאחדות נבעה מחוסר החיבה של הפקידים שם לסוארז עצמו. מאז שהוא נחת באנגליה, יצא לו קצת שם של צוללן ובכיין, לפעמים אגב בצדק, למרות שהוא כמובן לא היחיד, וזו דרכה של ההתאחדות להעביר לו מסר שישנה את ההתנהגות שלו, ואולי שישנה את האופי שלו. כך או כך, מחכים עכשיו לערעור. יש יסוד להאמין שהעונש יופחת אך לא יבוטל. בכל מקרה, מבחינה מקצועית, אחרי הפציעה של לוקאס, אנחנו בבעיה רצינית. רצינית מאוד.

41 Comments

יסמין 21 בדצמבר 2011

לטעמי, ההתבטאות של סוארז היא די מפלילה. בכל מקרה, השעיה מ- 8 משחקים היא עונש שללא ספק מושפע מהלאום של סוארז, או יותר נכון אי הלאום הבריטי שלו, ובנוסף, צריך להיות כנים, גם מההתנהגות שלו. התקווה שלי שזה איזשהו נסיון של ההתאחדות האנגלית להבהיר שהערות גזעניות הן הרבה אחרי הקו (דבר מבורך שכשלעצמו), ושהערעור יהפוך לפחות 4 משחקים מתוך ה-8 לעל תנאי.

cookie-monster 21 בדצמבר 2011

שום דבר לא מבורך אם הוא לא הולך שווה בשווה בכל הכיוונים, ודי ברור שזה לא יקרה כאן כי ברור שהFA לא אובייקטיבי בעצמו אחרת זה לא היה מגיע לאיפה שזה הגיע בכלל.

איציק 21 בדצמבר 2011

1. אני מקווה שסוארז אכן לא התכוון להערה גזענית.
2. אם המילה "נגרו" היא הערה גזענית אז שיחטוף.
3. שמונה משחקים זה מופרך לחלוטין. חבורה של חארות. הבריטים אולי משתמשים בשפה יפה אבל זיינו את הצורה לכל ההודים, האפריקאים והשד יודע את מי עוד במשך שנים!
4. אברה היה ונשאר איש מניפולטור ושחקן גרוע.
5. בלי סוארז במשך חודשיים אני ממש לא אופטימי לגבי עתיד הקבוצה השנה.
6. אולי ברצלונה או קבוצה מהסוג הזה לא ירצו לקחת את סוארז בסוף השנה כי הוא יסתמן כטרבל מייקר. צריך לראות מעט אור בכל בעיה…

old timer 21 בדצמבר 2011

אני חושב שהוא קיבל שיעור חשוב במה זה להיות שחקן מלוכלך. למען האמת ככל שהדבר נוגע ללכלוך מה שאברה עשה היה מאסטר קלאס. אני מקווה שסוארס ילמד מזה.

רועי מ 21 בדצמבר 2011

אם אמר מגיע עונש לא כזה חמור. אלא יותר חינוכי.
פעולות למען האוכלסיה היה הרבה יותר מועיל.

זה משנה 21 בדצמבר 2011

איציק, בנוגע לסעיף האחרון שלך, החשש שלי הוא הפוך, שבגלל שהוא מושעה באנגליה לזמן ארוך ינסו לקנות אותו כבר בינואר.

לי-שי 21 בדצמבר 2011

ועכשיו ג'ון טרי לדין פלילי על תקרית דומה. מישהו איבד לגמרי את הרסן שם, זה לא ייתכן שעל התבטאויות אנשים יגיעו לבתי משפט. זה משחק כדורגל, לא קונצרט.

משה 21 בדצמבר 2011

מעניין לראות איך הפלצנים בהתאחדות יעברו את מבחן בוזגלו. אם קפטן נבחרת אנגליה יקבל את אותו עונש אני אוריד את הכובע. אני מוכן לשים את מיטב המינוס שלי בבנק שאיכשהו הוא יקבל יחס שונה לחלוטין.

משה 21 בדצמבר 2011

יסמין,
זה בשבילך, מתוך WIKIPEDIA :
However, in Spanish-speaking countries such as Argentina, Chile, and Uruguay where there are few people of African origin and appearance, negro (negra for females) is commonly used to refer to partners, close friends[13] or people in general independent of skin color.
ללינק המלא :
http://en.wikipedia.org/wiki/Negro
אני באמת לא חושב שמדובר בגזענות אלא בחוסר הבנה ולפחות מגיע לו במקרה הזה קצת להינות מהספק. חשבתי שבחוק הבריטי בנאדם חף מפשע עד שתוכח אשמתו.

איציק 21 בדצמבר 2011

משה,
כל הכבוד על הלינק, בדיוק מה שחיפשתי.
אבל אם זה כ"כ פשוט למה עו"ד של המועדון לא היו מסוגלים להגן על סוארז???
מישהו נרדם בשמירה

אסף THE KOP 21 בדצמבר 2011

אני לא יודע אם אמר או לא.
יכול להיו זסוארז קורבן ואברה שקרן ויכול להיות ההפך.
יחד עם זאת, גזענות היא דבר מחליא, במיוחד בין קולגות, ולכן אם סוארז אמר מה שהוא אמר, אפשר מצידי להעיף אותו עד לסוף העונה.

משה 21 בדצמבר 2011

תעירו אותי כשייגמר גל הצדקנות. עוד מישהו רוצה להביע את דעתו המובנת מאליה שגזענות היא רעה ומחליאה ושצריך להעניש גזענים ? אני מעריך שאף אחד לא יעלה לפורום ויגיד שהוא גזען, שונא שחורים וטוב שיש גזענות(אפילו צחי לא יגיד זאת כדי לעצבן). הנקודה המרכזית בסיפור הזה שלכל אחד מאיתנו בדיוק כמו להתאחדות אין שום דרך לדעת את האמת בסיפור ולתייג את סוארז כגזען על סמך עדות של שחקן אחר שאף אחד לא יודע לגבות זה מגוחך וצדקני.

איציק 21 בדצמבר 2011

דחוף בלמי במקום דאונינג ולהזיז את מקסי לאגף

xxx 21 בדצמבר 2011

not going to win at wigan again

יואב 22 בדצמבר 2011

אני חושב שהעונש חמור ודבילי אבל לא יודע אם חוסר אנגליותו רלוונטי. יותר קשור לטימטום בריטי .
ריו קיבל שמונה חודשים! בחוץ על אי הגעה לבדיקת סמים שנבעה רק מרשלנות(נבדק כמה ימים אחרי בהצלחה). באותה תקופה, סתאם קיבל באיטליה הרבה פחות(ועוד שחקן ששכחתי את שמו) וגם שחקן סגל של סיטי שגם פספס את הבדיקה ולא נענש.
לך תבין.
וזה בלי להתייחס להרחקות של גארי ורוני לשלושה משחקים על מחוות שקורות כל שבוע, בכל ליגה בעולם(וההרחקות של סקולסי ורוני ממשחקי ליגה בעקבות הרחקה בטורניר אמסטרדם !!!).
לך תבין.
אין ספק עונש חמור לסוארז שיוצר תקדים מסוכן של המצאות ושקרים.

יסמין 22 בדצמבר 2011

משה, עם כל הכבוד לויקיפדיה (ואיזה עורך דין מצ'וקמק היה מביא משהו מויקיפדיה?), וגם ואם נניח שזה אכן כך, סוארז לא נחת אתמול בטיסה ישירה ממונטווידאו, ואם הוא אכן קרא לו נגרו, אז סביר להניח שהוא ידע בדיוק מה יהיה היחס של אברה לכינוי. אם העו"ד היה מביא שחקנים שחורים שסוארז שיחק איתם בעבר, נגיד באייאקס, והם היו אומרים שהוא קרא להם נגרו והם היו סבבה עם זה, כי ככה זה בדרום אמריקה ומשם סוארז הגיע, זה אולי היה יכול להמתיק את העונש.

D! ליד מינכן 22 בדצמבר 2011

.ואחרי שהעונש ייקוצר בעירעור. אולי נרוויח פה את קארול ואולי עוד איזה ילד.
ואם הוא היה נפצע?
יותר טוב שנלמד לא להתבסס על שחקן אחד כל הזמן. זה יהיה טוב גם ללואיס.

לי-שי 22 בדצמבר 2011

אני לא חושב שאפשר ללמוד לא להתבסס על שחקן אחד, אם באופן טבעי הוא ברמה אחת מעל כל שאר חבריו לקבוצה. זה סוג של סתירה פנימית. מסכים שזה לא מצב אידיאלי, אבל זה המצב.

אם הוא היה נפצע, עוד אפשר היה להחיש את תהליך ההחלמה תוך הבנה שפציעות הן דבר לגיטימי בספורט מקצועני. אבל הרחקה של חודשיים על אירוע שהוא שנוי במחלקות בלשון המעטה – זה לא אותו דבר.

הצד החיובי בסיפור הוא שכנראה באמת תהיה השענות יותר גדולה על קארול. אולי זה ימריץ את ראשי הקבוצה לרכוש שני שחקנים התקפיים שימלאו את השורות הסטטיסטיות של סוארז.

משה 22 בדצמבר 2011

יסמין,
תני לי קצת קרדיט שלא חשבתי לשלוח עורך דין עם לפטופ שיעמוד מול הדיינים הנפוחים ויראה להם את הערך בויקיפדיה. הטיעון הוא שאם יש לזה ביסוס בכתובים אפשר למצוא לבטח מומחה לתרבות אורוגוואי או נציג שגרירות שיסביר שהבדל התרבות הוא ספק סביר לכל האשמה הזו. מעבר לעונש ההרחקה שמטריד אותנו יש משמעות חמורה לתיוג שחקן בתחילת דרכו כגזען(ראו את התנהגות הקהל כלפיו אתמול) כפי שהם(וחלק מהכותבים כאן) ששו לעשות. הדם שלו הופר בקלות רבה מדי. חבל שאת בוחרת בדרך הקלה לקבורתו ושולחת אותו להביא עדים לכך שהוא משתמש בכינוי באופן קבוע. אם רוצים לקבור אותו שימצאו עדים שזו התנהגות שהוא הפגין בעבר(למשל באייאקס) ולא יסתמכו רק על אברה, "בנאדם חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו".

D! ליד מינכן 22 בדצמבר 2011

לי שי. אני מסכים. אבל לפעמים קבוצה שהיא קבוצה שווה יותר משחקן על אחד. ושחקנים יצטרכו להוכיח את עצמם יותר. מי יודע אולי דאונינג והנדרסון (שלטעמי עושה עבודה טובה יותר באמצע מאשר באגף) ייצטרפו לשורות הסטטיסטיות שלנו. אני רואה בזה הזדמנות. אולי גם לסוארז, לנתב את הכל ליותר כיבושים.
אם אני לא טועה ספגנו עד היום את מיעוט השערים בפ"ל, אלא שגם כבשנו כמות מזעזעת.

לי-שי 22 בדצמבר 2011

ייתכן שהבעיה היא שליברפול כרגע לא שווה כמכלול קבוצתי יותר משחקן על אחד או שניים. מצד שני אין קסמים בכדורגל, ומי שלא הביא עד עכשיו תפוקה לא יתחיל להביא אותה בגלל שמצפים ממנו ליותר. מכאן הציפייה לרכש.

מבחינה הגנתית, למרבה ההפתעה אפילו, אין שום בעיה. רק שכדורגל זה משחק שמבוסס על הבקעה. ובלי סוארז, זה לא יהיה יותר קל.

בני תבורי 22 בדצמבר 2011

מזל שיש את סוארז, ככה אנחנו יכולים להתעלם מחמישה פנדלים מוחמצים ושבע עשרה קורות שיכלו לשים אותנו במקום ראשון…

לי-שי 22 בדצמבר 2011

בני, יהיו כאלו שיגידו לך שהמזל הולך עם הטובים, אבל האמת היא שהמזל הולך עם מי שמשלמים לשופטים.

amitpros 23 בדצמבר 2011

הסיפור עם הקרנות והפנדלים הוא סטייה סטטיסטית הזוייה במיוחד.אני מוכן להתערב שבאחד המשחקים הקרובים אנחנו נבקיע שביעייה ….

marilyn 23 בדצמבר 2011

אני לא ממש לא מבין את הצדקנות הזאת אל מול סוארס. אין בעולם אחד שהוא לא גזען ברמה כזאת או אחרת (כולל אותי). אי אפשר שלא להיות זה טבע האדם.
סוארס לא הדליק צלב בחצר של אברה ולא זרק עליו בננה. הוא גם לא קרא להדרתו ממשחקים ציבוריים שלילת אזרחותו או אפילו הוקעתו על כך שהוא שחור.

אם וזה חשוב- אם הוא עשה משהו גזעני, זה היה רק שימוש בתואר שיש לו בתרבויות מסוימות אופי מגונה.
וזה לא משהו שאדם מהשורה לא עושה בכל יום כלפי גזע שונה משלו. החל מבדיחות על אתיופים, ורוסים שיכורים, ועד לאי הרצון לגור בשכנות מול ערבים והדוגמאות עוד רבות.
די עם ההתייפיפות. סוארס כשחקן ליברפול, מגיע לו שתגנו עליו מול האשמות מטומטמות וקטנוניות כאלו.
שלא נדבר על כך שהוא שותף לתוכניות כאלו:
http://www.youtube.com/watch?v=BlLt5sMc4wU
עוד לפני הפרשה. ושהוא לא צאצא של משפחה לבנה "גזעית".

cookie-monster 23 בדצמבר 2011

לדעתי אנחנו איפה שאנחנו עכשיו דוקא גם בזכות המכלול הקבוצתי, הוא לא משהו מיוחד אבל הוא קיים. הפסדנו שתי נקודות מרגיזות נגד ויגאן אבל אנחנו עדיין רק 3 נקודות מהמקום ה-4-. נכון – לא רק בזכותנו, אבל אנחנו במשחק.

לי-שי 23 בדצמבר 2011

גזענות בסופו של דבר היא אקט מאוד מכוער שאין לו מקום בכדורגל או בחברה, למרות טענות כאלו ואחרות שכולנו כאלה – אבל זה בכלל לא המקרה פה. יש פה עניין של הבדל תרבותי ואי הבנה אומללה. העונש שסוארז קיבל לא קשור למקרה הזה. הוא קשור למחאות שלו נגד שופטים, לצלילות ולהתחזויות שלו כביכול, הטמפרמנט המתפרץ בכל פעם שהוא לא מקבל שריקה. לדברים האלו יש משקל מצטבר. לא עוזרת העובדה שהוא בשנה הראשונה שלו בליגה או שהוא זר, וכמובן שזה לא עוזר לו שהשחקן המתלונן מיונייטד.

יסמין 23 בדצמבר 2011

משה,

לא חושבת שניסית להבין את מה שרשמתי.
א. זה בכלל לא משנה איזה מקור ידע תביא כדי שיאמת את העובדות מוויקיפדיה.
ב. ההצעה לחפש שחקנים אחרים שסוארז קרא להם נגרו היא לא באמת הדרך שלי לפתור את העניין, ונאמרה רק כדי להדגיש את אי התקפות של הטיעון שלך.

אני תקפתי את הטיעון שלך לגבי העובדה שאם בדרום אמריקה לגיטימי להגיד נגרו, וסוארז מדרום אמריקה, אז פחות נורא אם סוארז אמר "נגרו", במיוחד לאור העובדה שליברפול היא לא הקבוצה הראשונה שלו באירופה. אתה מנסה להציג את זה כאילו זאת הייתה סתם פניה מצד סוארז אל אברה, ולצורך כך, יעזור לך להראות שסוארז קורא ככה גם לשחקנים כהי עור אחרים, אפילו כאלו שמשחקים איתו (ניחוש שלי, זה לא קרה אף פעם).

הטיעון שלך לגבי התמימות בה נאמרה המילה "נגרו"
רק מגבירה את התיוג המהיר של סוארז בתור גזען. אני קראתי שאין עדים ששמעו אותו אומר משהו גזעני, לכן לדעתי הצעד הכי טוב מבחינתו הוא פשוט הכחשה גורפת. זאת לא פעם ראשונה שאברה מתלונן על גזענות כלפיו.

בני תבורי 23 בדצמבר 2011

לא ביקשתי את רשותו של עמיחי ולכן לא אמליץ לכם להכנס לדה באזר ולקרוא את הפוסט שלי שם בנושא. משום כך גם לא תוכלו לדעת כי האמירה של סוארז, מכוערת ככל שתהיה, אינה בגדר עבירה גזענית ולא היה כל בסיס להאשמתו בכזו. :)

לי-שי 23 בדצמבר 2011

אם לשים רגע את מקרה סוארז בצד, אנחנו אמנם לא נראים נהדר, אבל הקבוצות שמתחרות איתנו על 1-4 לא נראות הרבה יותר טוב. לנו אין התקפה, להן אין יציבות. אנחנו לא מצליחים להבקיע, הן לא מצליחות להמנע מהפסדים או מנצחות בקושי. המטרה המוצהרת היא מקום 4 כדי לתפוס את ליגת האלופות ומשם לבצע רכש יותר רציני, אין סיבה שזה לא יקרה לאחר חיזוק התקפי בינואר.

the mighty reds 25 בדצמבר 2011

ההרחקה מגוכחת , במהלך משחקים יש כ"כ הרבה חילופי דברים בין שחקנים וזאת פעם ראשונה שמחליטים להרחיק מישהו על סמך מילה שהפירוש המילולי שלה שונה בדרום אמריקה מאירופה (רצו רב תרבותיות , קיבלו).
ההד התקשורתי יצר עבור סוארז תגובה שלילית לכל דבר שיעשה על המגרש , מחמירים איתו יתר על המידה וזאת צדקנות מזויפת של לובשי העניבות , כשאי אפשר להתמודד נגדו על המגרש ינסו להצד את צעדיו בדרכים משפטיות קרות.

העיתונות האנגלית כמו ההתאחדות ממשיכה בהתחסדות ומצאה לעצמה שעיר לעזאזל על סמך ביטוי חיבה דרום אמריקאי , אולי היא חשבה שהיא תוכל לרכב על הטרנד העכשווי , אבל תתקל בהתנגדות שתשכב על הגדר בשביל השחקן , האמת השפויה והלא מתלהמת.

לטעמי המקרה הזה רק יחזק את המועדון שלנו , האוהדים ואף העיר שכולם נגדנו (לקרוא בשמות גנאי וביטויים מעליבים כנגד תושבי העיר זה בסדר בעינם).

—————-

הבוס של הסקאם כמובן עושה מזה מטעמים:

"זו הייתה סיטואציה אישית בה אדם ספג התעללות גזענית".

http://www.express.co.uk/posts/view/291817/Manchester-United-s-Alex-Ferguson-breaks-silence-over-Liverpool-s-Luis-Suarez

כנראה שלמנג'ר של סקאם אין מושג מה זה פירוש צמד המילים שהוא פלט מפיו , מפה ועד התעללות גזענית הדרך ארוכה.

—–

סוארז זכאי !

the mighty reds 25 בדצמבר 2011

על הדרך שיקנו לצרפתי איזה ממתק שירגע קצת.

http://guanabee.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/10/fo_bimbo.jpg

לי-שי 25 בדצמבר 2011

http://9gag.com/gag/957684

לא שאני שופט.

לי-שי 25 בדצמבר 2011

הימור נקודות חג המולד – 7. נצחונות על בלקבורן וניוקאסל, תיקו מול סיטי.

straw_donkey 26 בדצמבר 2011

תרגום של מאמר ששמתי בפורום חוג האוהדים:

צביעות: המחלה האנגלית

הערת המחבר: נושא המאמר אינו לואיס סוארז, או ליברפול, או ההתאחדות האנגלית, או הנכון/לא נכון שבמקרה שהוביל להשעיית השחקן לשמונה משחקים ולקנס של 40,00 פאונד. נכתב די ויותר בנושא על-ידי עמיתיי למקצוע במה ששניתן אולי לכנות 'טריבונל הפרשנים'; יש לי מעט מאוד להוסיף לנושא, ואפילו כדובר ספרדית ותושב לשעבר של דרום-אמריקה, אין לי סמכות לעשות זאת.

מה שהיכה בי כיוצא-דופן, בימים מאז פרסום גזר-הדין, הוא כמה אנשים 'יודעים' מה סוארז אמר, ואפילו למה הוא אמר את מה שאמר. זה חתיכת הישג, כשהעדות, משום מה, עדיין לא פורסמה. הויכוח נותר כזה שהוא בעל אופי של בורות מתלהטת. איני רוצה להסתבך בדיון חסר-ידע לגבי מה נכון או לא נכון, או של טענה וטענת נגד. הנושא הוא לא סוארז, או ליברפול, או ההתאחדות. זה על מה זה להיות אנגלי, ומה שהימים האחרונים הראו לנו לגבי ארצנו.

עליי, כמובן, להכריז כי אני משוחד; לא במובן הזה שהביא להערכה קוטבית של המקרה ושל השיפוט, בין אלו שללא מחשבה מודים כי לא נעשה שום דבר שאינו כשורה מצידו של גיבור, לעומת אלו שביקשו לראות מקבל תווית של גזען כך שקבוצת כדורגל יריבה תהיה עשדויה לאבד את השחקן הטוב ביותר שלה, אלא זה של האנגלי המתעב-עצמו, וזו של ההיספאנופיל, וזו של המשקיף מן הצד. כל השיקולים הנוספים, אני מקווה, הוסרו.

שלושת האנשים הלבנים ישבו בחדר.האור החורפי החלבי דלף דרך החלונות. ההכרה התעוררה במוחם. לפניהם היה מונח מקרה מסובך מעין כמותו, אבל כזה שעליהם להתיר. הם היו פוסקי-דין לא שגרתיים. מנג'ר לשעבר. יו"ר התאחדות כדורגל מקומית. פרקליט מוערך של מערכת המשפט המלכותית. כל אחד מהם היה איש חשוב בתחומו,אך כעת הם היו בתפקיד שהיה, באופן מובן, מעל ומעבר לנסיונם.

למקרה לא היה תקדים: לא רק עבורם, אלא, ככל שזה נגע לכל אחד מהאנשים בחדר, לכל אחד. על פני השטח, ככל שניסו להפוך בו, הייתה זו מילה של אדם אחד לעומת זו של אדם אחר. מעבר לכך, לפחות לפי פרשנות אחת, זה היה סבוך בענייני יחסיות תרבותית שנדרש אדם משכיל כדי להסביר אותן. אותם שלושה, הפרקליט, המנג'ר, האדמיניסראטור, נבחרו בידי גורל אכזר להתיר את הסמנטיקה, לתמרן בין הניואנסים, ולהגיע להכרעה.

מה חבוי במשמעותה של מילה? לא משנה איזו משתי המילים היא זו שהשתמשו בה, אין לה מקבילה באנגלית. השתמשו בה כאמצעי הגנה וגם כאמצעי להרשעה שבשתי המילים – נגרו ו-נגריטו – ניתן להשתמש ככינוי חיבה. כאן, אולי, ניתן למצוא מקבילה. המילה pal היא כזו שניתן להשתמש בה בחיבה. אכן, אם היית רוצה להסביר אותו לאדם שאינן דובר-אנגלית, היית מתאר אותה, אולי, כמילה ידידותית. אם מישהו היה מסנן אותה כלפיך ב'גלזגואית', בתוך המשפט “You looking at me, pal?”. , אין בה חיבה כלל. משמעותה של מילה, תלויה לא מעט בנימה שבה היא נאמרת.

אבל מה לגבי ההתייחסות לצבע-עור? באנגליה זה כמעט בלתי-נסבל. אין כאן שאלה. אבל בעידן שבו אנו חיים, במידה רבה בשלום, בחברה רב-תרבותית, אנחנו לא ארץ שאוהבת להזכיר את צבע עור של אדם. והעבירה, כמובן, נעשתה באנגליה. הבית שלנו, החוקים שלנו? בסדר. חשוב מכך, זה זמן רב שאת הטענה לגבי מה ניתן או לא ניתן להגדיר כגזעני אי אפשר לראות ככוונת המבצע אלא כפרשנות הקורבן.

אבל אז, להגנת הנאשם, יש את המורשת התרבותית שלו, ההבנה שלו עצמו לגבי מה מקובל. במולדתו, כך נראה, מילים שכאלו הן פושט מילות-תואר, ולבטח בלי נימה מעליבה קשות. הארגנטינאים, למשל, מתבלים את דבריהם במילה "che".אחי, אחשלי, גבר. אומרים את הביטוי הזה כמעט בלי לשים לב. ניתן להחליף אותו במונח אישי יותר. רוביו. גורדו. כפי שאחד מבני-ארצו של הנתבע אומר, זהו מקום שבו, אם יש לך אף ארוך, הכינוי שלך הוא 'אף גדול'. ראש גדול וזה 'ראש גדול'. אם יש לך צבע עור כהה יותר – לא שחור – פשוט כהה יותר – אתה negro. לא a Negro. רגיש? ממש לא. אבל מעליב בכוונה תחילה, מתאים כמונח לפגוע ולפצוע? לא ממש.

לשני הטיעונים יש את הערך שלהם. אם שחקן אנגלי לבן מכנה שחקן אנגלי שחור בתואר "******n", הדיון סגור. אין דיון. אין 'אם' ו'אולי'. כולנו יודעים את ההשפעה, את המטען, שיש למילה הזו. איך שלא תסתכלו על זה, לטעון שהמקרה הזה הוא לא עם ניואנסים רבים יותר, מורכב יותר, מסובך יותר הוא תולדה של אי-הבנה או של התנשאות.

במקרה שכזה, כל עונש שיינתן – או בעצם כל המתקה שניתן לנסות ולהשיג, מכיוון שנראה שהנתבע אכן הודה בשימוש באחד מהמונחים הנדונים – צריכה, יש לשער, לשקף את הניואנס. אולי הרחקה קצרה והרחקה ארוכה יותר, כזו שתבהיר שלא ללמוד מחוסר-היכולת לקבל את הרגישות התרבותית שלנו יהיה דבר בלתי-מקובל, על תנאי?

לא, למרבה הצער. הפרקליט, המנג'ר, האדמיניסטראטור התבוננו בפלונטר הזה, בטיעון של כוונה ובפרשנות וסוגיית היחסיות התרבותית, והנחיתו עליו את חרב הצדקנות המתנפנפת. עונש דרקוני, מסר שהועבר. זוהי ארצנו. אתם תשחקו לפי החוקים שלנו. הטמעו או מותו. זהו האי אלביון (השם הקדום של האי המכונה היום אנגליה, s"d). מושלם. מעילה באמון.

הפאנל העצמאי של התאחדות הכדורגל האנגלית אינה, כמובן, גוף מחוקק. ה-FA תופס מקום מוזר בחברה; זו מדינה בתוך מדינה. אדם הכפוף לחוקיה יכול לעבור עבירה כזו שבה אדם עובר עבירה פלילית, פשע, על אדמה אנגלית, ועדיין לא עומד למשפט בפני בין דין אזרחי. שאלו את רוי קין ואת הברך של אפלה-אינגה האאלאנד.תקיפה חמורה? לא. קנס והרחקה? כן. כרי הדשא הללו, לאורכה ולרוחבה של אנגליה הם בעצם שגרירויות של ההתאחדות האנגלית בפועל. מה שמתרחש שם נמצא תחת תחום השיפוט שלהן. רק כאשר אלו שביציעים מתערבים בנעשה המשטרה מתערבת. אלו שעל המגרש נהנים מחסינות דיפלומטית.

וזה הופך למוזר יותר; ההתאחדות איננה רק שופט וחבר-מושבעים, אלא גם התובע. כך היה בערעור על האדום של רוני מול מונטנגרו. אדום, לפי ההתאחדות האנגלית, שווה הרחקה לשלושה משחקים. חוץ מכאשר מנגנוני הענישה המתדרדרים של אופ"א מרשים זאת, ואז זה יכול להיות רק לשני משחקים. ניגוד האינטרסים הללו הוא בלתי-נמנע, הודות לדרך שבה הצד האדמיניסטרטיבי של הכדורגל בנוי, אך הוא גם בלתי-ניתן להכחשה. התירוץ של ההתאחדות האנגלית הוא שהמועדונים לא רוצים ערכי עונשין בירידה, שאופ"א מרשה את זה, שיש אמות-מידה שונות ומנהגים שונים. עם זאת, ההסבר הפשוט ביותר הוא ההגיוני ביותר: להתאחדות האנגלית יש תפקיד כפול.

באף אחד מהתפקידים הללו היא אינה קובעת את החוק. למרות זאת, במקרה של סוארז, היא קבעה מה שניתן לכנות כתקדים תיקשורתי. התגובה לפסק הדין, ההרחקה והטינה מליברפול שבאה בעקבותיהן, מצד אלו שיוצרים את החדשות הייתה שההתאחדות האנגלית נקטה בצעד חשוב, כדי להראות לעולם שגזענות בכל צורה שהיא אינה מקובלת במדינה הזו. נכון בהחלט. אבל זה יותר מכך: עלינו לקבל כי אנו מאמינים, כתקשורת, ובהרחבה, כאומה מייללת, שהעקרון הבסיסי של החברה הוא שמהגר חייב לציית לחוקי המדינה שבה הוא מוצא את עצמו.

זה בסדר גמור. עקביות, עם זאת, היא מילת המפתח. בפעם הבאה שזוג בריטי נעצר בדובאיי על החזקת ידיים בקניון או נשלח לכלא בגלל שהתנשקו בפרהסיה, אנחנו יכולים רק להניח שאפילו לא אחד מאמצעי התקשורת הללו שנתנו גיבוי לבבי כל-כך להחלטת הפאנל העצמאי של ההתאחדות האנגלית יבקר את מערכת המשפט של איחוד האמירויות.

הם כן יבקרו, כמובן. צביעות היא מחלה אנגלית. היא נמצאת בכל חלק מחיינו. זה היה ברור בקמפיין הבינלאומי מעורר-הגיחוך שתמך בכך שמדי הנבחרת האנגלית יישאו את פרחי הפרג על החולצה, ומיד לאחר-מכן הזעם על מחשבה זהה שיאפשרו לארגנטינה לענוד על המדים האולימפיים שלה סמל לזכר ההרוגים שלה באיי מלוינאס (המוכרים כאיי פוקלנד, s"t).

זה מותר, כמובן, משום שהתרבות האנגלית משוכנעת כל-כך בעליונות שלה. פסק הדין במקרה סוארז הראה זאת לעולם. הפאנל שקל את הרעיון, שאולי, במקום אחר בעולם, המילים אינן כל-כך טעונות, צבע-עור אינו כל-כך מזהה שהוא בגדר טאבו, והסיק שגישה כזו היא מיושנת. אנחנו מתגאים בעצמנו, ובמידה רבה בצדק, בכך שאנו עומדים על המשמר במאבק בגזענות. אבל בעשותנו זאת אנחנו גם מוצאים עצמנו מטיפים לכך שאחרים ילכו בעקבותינו. אולי לא כדאי שהם יעשו זאת; אולי באמריקה הלטינית סוגיית האפליה הגזעית תופסת צורה אחרת ולפיכך דורשת טיפול אחר.

חוץ מזה, הגישה שלה אינה ללא רבב. יש טענה לפיה פאטריס אברה, המטרה של סוארז, כינה אותו 'דרום-אמריקאי'. זה מונח מוזר לכדורגלן להגיד. עלתה סברה כי אברה, דובר ספרדית וחבר קרוב של קרלוס טבז, השתמש במונח sudaco, מילה המשמשת דוברי ספרדית לתאר דרום-אמריקאים, וכזו שהיא מעליבה מאוד.

לא באנגליה, עם זאת. המסקנה של ליברפול לפיה יש להעניש את אברה בשל ההעלבה זכתה, ובצדק, לזלזול כנסיון האחרון והנואש של הארור, כנסיון תפל להכפיש את שמו במטרה להקל על השליליות שסביב סוארז.

אם נשים את זה בצד לרגע אחד, לא הייתה מעולם מסקנה הגיונית שתביא לסימפטיה שכזו. יכול להיות שאנחנו לא אוהבים להזכיר צבע-עור בארץ הזו, אבל היכן שאתניות נחשבת לטאבו, אין הדבר כך לגבי לאומיות. דוגמה לא-מושלמת: יש לי חבר סקוטי, וברור לפיכך שהעור שלו כמעט שקוף. יש לי חבר אחר, והוא שחור, ולפיכך ברור שהוא אינו השחיין הטוב ביותר. שתי ההערות הללו משפילות, דיעות קדומות ומבוססות על סטריאוטיפים מעוותים, מרושעים ולא-נכונים (ו, אין צורך לומר, היפותטיות לגמרי ולא משקפות את דעותיי). אחת מהן גרמה לכם להצטמרר. השניה לא.

מדוע צבע עורך צריך להיות מושא לעלבון, אבל הארץ שבה נולדו הורייך לא? גזענות הייתה מזה שנים כתם על חברתנו, אך כך גם שנאת-זרים. זו וגם זו הביאו למקרי-מוות אין-ספור ולאימה לאין שיעור. זו שאלה שאין ביכולתי להשיב עליה: אולי התפתחנו מעבר לאומת-המדינה. או שמא תרבות שממשיכה להתייחס כטאבו לסוגיית הגזע גופא, שהיא כל-כך מודעת לצבע-העור עד כדי כך שלא תיתן להזכיר אותו בשמו, סובלת מצביעות אולטימטיבית: היא אינה ממש מפותחת כפי שהיא טוענת שהיא.

http://www.theanfieldwrap.com/2011/12/hypocrisy-the-english-disease/


נוסף על הכל ההתאחדות האנגלית כשלה בכך שלא פרסמה את הראיות לפסיקתה יחד עם גזר-הדין. חבורת אימבצילים (בלי לפגוע באימבצילים כקבוצה).

xxx 26 בדצמבר 2011

Charlie Adam cn score

אסף THE KOP 26 בדצמבר 2011

סיכום משחק מול בלקבורן:

עוד ביזיון לרפרטואר החרפות המפואר.
שוב הפכנו שוער רמה ד' ללב יאשין.
עוד פעם חטפנו גול מבדר באומללתו.

ביי, ביי אירופה.

איציק 26 בדצמבר 2011

יש לנו בור של 35 מיליון…

amitpros 26 בדצמבר 2011

אפשר להתחיל להתלהם,אני פשוט אצטרף לאסף ואשכפל את תגובתו.או כמנהג ימינו,+1

old timer 26 בדצמבר 2011

I agree with Straw donkey's desciption as to the absurdity of it all but not with the conclusion. I don't see any hypocrisy, just a belief that the English values are superior.

old timer 26 בדצמבר 2011

The problem is not with the goal we conceded. The problem is with the goal we didn't score. We have the best defense in the league. We should focus on where we realy have problems.

Comments closed