ליטא זה לא כאן

כל חיי אני עוקב אחר כדורסל אירופי ובחיים לא שמעתי על השם או הקבוצה "פריינאי"

כל חיי אני עוקב אחר כדורסל אירופי ובחיים לא שמעתי על השם או הקבוצה "פריינאי". היא אמנם מליטא אך הקבוצות היחידות ששמעתי עליהן ממדינה זו הן ז'לגיריס קובנה וריטאס וילנה.

גם לשתי הבכירות כמעט ואין כסף או הצלחות גדולות בשנים האחרונות. אבל זו ליטא. מדינה של 3.5 מיליון תושבים שהצמיחה עשרות כדורסלנים עצומים. ועדיין, כמי שמסקר את הפועל ירושלים חשבתי שהניצחון על פריינאי הוא באנקר, אפילו בחוץ.

מה ידעתי.

למרות שלפריינאי אין אפילו זר אמריקאי אחד וכל השחקנים בה לבנים (כולם ליטאים חוץ מאסטוני אחד) היא עדיין עשתה בית ספר לכדורסל לקבוצה מעיר הבירה של ישראל. אגב, אני חושב שגם עכברושי הכדורסל המדופלמים ביותר בארץ לא שמעו על אף אחד משחקני פריינאי. כי כמעט כל הליטאים הטובים משחקים מחוץ לארצם, וזה נכון גם למרבית הצעירים, וגם אם יש צעירים מאוד  ואיכותיים שעוד לא עזבו רובם ככולם משחקים בז'לגיריס או ריטאס.

הליטאים של פריינאי הם דרג רביעי וחמישי של הכדורסל הליטאי- שוב נזכיר, מדינה של 3.5 מיליון תושבים.

והשחקנים הללו היו מספיק טובים כדי להביס את ירושלים ב-13 הפרש!

ירושלים היא קבוצה של יותר מ-20 מיליון שקל תקציב. יש לה שחקן NBA של חמש עונות (קרייג סמית') ועוד כוכב על מהמכללות (ג'ייקוב פולן), ועוד שחקן מכללות מעולה שאפילו חתם ב-NBA (דן גרונפלד), ועוד שני אמריקאים שנחשבו לזרים בכירים בארץ (קורטני פלס וג'וש דאנקן), ועוד אגדת כדורסל ישראלית (מאיר טפירו), ועוד שני ישראלים בכירים ביותר ושחקני נבחרת (רביב לימונד ואלישי כדיר).

וכל הדבר הזה הסתכם להפסד ב-13 הפרש לחבורת ליטאים אלמונים שבחיים לא שמענו עליהם או על הקבוצה שלהם.

אם זו לא נקודת שפל של המוצר הזה שנקרא כדורסל ישראלי (למרות שברובו הוא אינו ישראלי) אז אני לא יודע מהי נקודת שפל.

אך כפי שאנחנו לומדים כל הזמן עם הספורט והכדורסל שלנו- אין מדרגה שאין לה מדרגה נמוכה הימנה (כפי שאמר פעם עגנון).

ואני שואל- אם ליטא היא מדינת כדורסל כל כך מוצלחת אליבא דכולי עלמא אז מדוע אף פעם עסקן כדורסל ישראלי לא הביא לכאן מאמן ליטאי- לקבוצת ליגת על או יותר חשוב מכך, לפרויקט נבחרות הנוער? הרי הליטאים הם מומחים מדופלמים בגידול כדורסלנים והם עושים זאת מאות ואלפי מונים טוב מאיתנו הישראלים, אז מדוע כעת באדקמיית המחוננים בוינגייט של איגוד הכדורסל לא מאמן ליטאי?

התשובה: כי אצלנו המאמנים חברים של העסקנים. צריך תמיד לסדר עבודה למישהו, ויותר טוב כשזה על חשבון כספי ציבור.

אז המאמנים הישראלים יכולים להמשיך ברהב המטופש שלהם על איך הרמה שלהם גבוהה ואיך הם מאמנים מתוחכמים ועושים בית ספר למאמנים אירופיים וכל השטויות האחרות שאנחנו שומעים מהם כבר שנים. אבל השורה התחתונה היא שהם לא יודעים לגדל כדורסלנים והם גם לא יודעים מה לעשות עם הכשרון שבכל זאת גדל. הם בעיקר מאמנים של פיק אנד רול ולא של עבודה קבוצתית עם תנועה של כל השחקנים (היה תענוג לראות את פריינאי באסקפט הזה) והם גם לא ממש יודעים לאמן הגנה.

ולמרות הכל- הבעיה אינה בהם כמו בעסקנות הכדורסל שלא השכילה לגדל כאן דורות של שחקנים כבר המון שנים.

אבל העיקר שנמשיך לא להביא אנשי מקצוע זרים. כאילו הדבר הזה לא שיפר בהמון את רמת הכדורסל ביוון וטורקיה. אפילו ספרד הגדולה מפקידה את הנבחרת הלאומית בידיו של מאמן זר (סקריולו האיטלקי). אבל אצלנו הדבר ייחשב לבגידה לאומית. כאלה אנחנו- פטריוטים בגרוש וקסנופובים ובעיקר מטומטמים.

הניצחון בבראגה
ראיתם את הדבר הזה?

29 Comments

עידן. 8 בנובמבר 2012

מה יהיה בורוביץ?

הנה, רק בשבועות האחרונים ניצחה מכבי ת"א, נציגת מדינת ישראל הקטנה בה יש 7 מיליון תושבים, את אלופות צרפת (65 מיליון תושבים), פולין (40 מיליון תושבים) והיום כנראה תנצח גם את אלופת גרמניה (80 מיליון תושבים). אגב, הישראלים של מכבי נתנו משחקים מצוינים. מה אתה יודע, אפילו המאמן הוא ישראלי (גם אם לא נולד כאן).

ההפסד של הפועל ירושלים אתמול הוא ממש לא נקודת שפל של המוצר הזה שנקרא כדורסל ישראלי. לכל היותר זו נקודת השפל של המוצר הזה שנקרא הפועל מגדל ירושלים.

אפריים 8 בנובמבר 2012

יכול להיות, כמובן שזה בגדר השערה פרועה, ששרון דרוקר הוא לא מאמן כל כך טוב.
מדבר יפה, רהוט, בעל לוק של מאמן אירופי אבל לא מאמן כדורסל כזה גדול.
מזכיר לי את ניצן שירזי. אתה שומע אותם מדברים ומסבירים למה הדברים לא טובים וקונה כל מילה שלהם, אבל אז אתה רואה את הקבוצות שלהם ונזכר שלא הכל דיבורים (או שבעצם הכל דיבורים).
הפיק-אנד-רול עד המוות הורס כל חלקה בכדורסל שלנו. המשחק אתמול היה דוגמא מצויינת לכך.

יואב בורוביץ' 8 בנובמבר 2012

בעונה שעברה דרוקר ביצע שיפור די משמעותי בירושלים אחרי תקופת קטש. העונה דברים עדיין לא מתחברים אבל זה מאוד מוקדם. אני חושב שדרוקר הוא מהמאמנים הטובים שיש כאן והטקסט אינו מכוון אליו, אלא באופן כללי למאמנים הישראלים שממשיכים לאמן כאן את כל הקבוצות וכל הנבחרות למרות שהכדורסל הישראלי לא רושם הצלחות בכל הרמות כבר המון זמן. אין לתופעה הזו מקבילה בשום מדינה אחרת.

אפריים 8 בנובמבר 2012

יואב, לא ניסיתי לתת פרשנות לטקסט שלך אלא להעלות מחשבות שעלו לי בעקבות צפייה במשחקים של י-ם העונה ובמיוחד אתמול.
זה לא נראה כמו כלום. בעצם, זה נראה כמו מכבי חיפה בכדורסל של שנה שעברה. פיק-אנד-רול אנד פיק-אנד-רול עד שמישהו מחליט שזה תורו לזרוק. ומכיוון שההתקפה לא מסודרת, הירידה להגנה מבולבלת וכו'… על הדברים האלו אמור להיות אחראי המאמן. זה שהוא היה שם גם בשנה שעברה אמור לפעול לטובתו ולא נגדו.

בקשר למה שכתבת דווקא מתקשר לי דרוקר כדוגמא למאמנים הישראלים שנותנים תחושה כאילו המציאו את הכדורסל אך בפועל הם רוכבים על איזו הצלחה מהעבר (או בקדנציה באיזו מדינה אירופית).

גם אם קטש יבוא עכשיו להחליף את דרוקר יהיה שיפור משמעותי.

איציק 8 בנובמבר 2012

ברוב הדברים אני מסכים, במיוחד על שני דברים, העסקנים, ואימון הצעירים. שאלה נוספת היא הנוער עצמו. האם הנוער עצמו יהיה מוכן להשקיע כמו שמקיע נער ליטאי או קרואטי. נראה לי שלא, הוא ירצה את החברים, המחשב, ועוד. גם ההורים בדרך-כלל לא יסכימו שהכדורסל יגזול לילד כל כך הרבה זמן. בכול זאת כדורסל זה לא שחיה, אפשר להרוויח גם בלי מאמץ כה גדול.

רוקט 88 8 בנובמבר 2012

בורוביץ', אני פשוט המום איך על בסיס יומי אתה מצליח להעלות טקסטים שהם כל כך מעצבנים, ולא בגלל הנקודות שאתה מעלה לדיון אלא בגלל דרך הכתיבה וההתבטאות שלך. מילא, לו זו הייתה המטרה המוצהרת שלך אז ניחא, אבל אני מניח שאתה רוצה לעורר דיון ולא סתם פרובוקציה. כמה שטויות אלוהים, כמה שטויות.
הבעיה העיקרית של הספורט בארץ היא רמת האנשים שכתובים עליו והבלוגרים שזוכים (משום מה) לבמה באתר כל כך מכובד כמו "דה באזר"….והכוונה היא כמובן אליך.
מה הבסיס לאינדוקציה המטופשת שאתה עושה מההפסד של הפועל י-ם לכדורסל הישראלי כולו ? איך בדיוק אתה מגיע מנקודה אחת לאחרת ?
האם העובדה שאתה לא שמעת על שחקני פריינאי היא העדות שמדובר בסתם קבוצה שהפועל י-ם צריכה להביס ? נו באמת….

עדיף שתחזור לכתוב על ההיא שיצאת איתה וראיתם יחד את ריאל מדריד. כשאתה לא כותב על ספורט באמת, אתה חוזר להיות כותב משעמם אבל לפחות לא מעצבן כל כך.

יואב בורוביץ' 8 בנובמבר 2012

תודה רוקט. יש בדה באזר המון כותבים חוץ ממני. אני לא חושב שאתה מוכרח לקרוא.

חובב ציון 8 בנובמבר 2012

ממש רוקט פוקט.
האמת שחשבתי לכתוב על הפוסט, אחרי התגובות החלטתי לכתוב על הטוקבק.
אחד הדברים היפים בדה-באזר הוא הניסיון להעלות את התרבות של הספורט קודם כל דרך הדיון על הנושאים וגם דרך התגובות.
יתכן ואני קורא רק ע"מ להתרגז ולשחרר את חרצובות לשוני וגומר. אם כך, למה לא תעבור לYNET או משהו. גם אם התעצבנת, תגיב לגוף העניין תרחיב את הדיון ואולי רק אולי תתחיל להתקיים כאן תרבות ספורט.
ליטא (ביחס לגודלה) ואף מעבר לכך היא מעצמת כדורסל אדירה. ליטא היא מדינת ספורט אירופאית למחצה לא רעה בכלל. בסיס הידע באיתור כשרונות ובאימונם הוא טוב מאוד ללא זרים וללא כסף גדול.
ישראל, כפי שמשתקפת ביחוד בפארסה הזו שנקראת הפועל מגדל ירושלים (גם זה פתטי, כמו שנאמר סמסונג צ'לסי)אינה כזו.
זה המסר-תתמודדו

איציק 8 בנובמבר 2012

חובב,
אני מזדהה עם רוב הדברים שלך אבל עדיין, גם אותי בורוביץ' לפעמים מעצבן, לא בגלל התוכן ככי אם בגלל השפה. אני גם מגיב על זה הרבה פעמים. מה שמפריע לי בתגובה של רוקט זה לה העובדה שהוא לא מסכים עם בורוביץ', כי אם העובדה שחוסר הסכמה זו סיבה להשתלחות. זו בדיוק חוסר התרבות עליה אתה מדבר. לבורוביץ', בדיוק כמו לרוקט יש את הזכות לכתוב את השטויות הגדולות ביותר מנקודט המבט של השני. מה שהשני צריך לעשות זה פשוט לנסות ולסתור אותן אחת לאחת. תגובה של רוקט היא מהסיגנון של אתה מדבר שטויות בגלל שאתה מדבר שטויות ולכן אתה לא שווה.
רוקט, אם אתה לא מסכים, בוא תביא נתונים, כמה קבוצות ישראליות מצליחות יש בליגות האירופאיות; כמה שחקנים ישראלים שמשחקים מחוץ לישראל מצליחים (כלומר נותנים תפוקה משמעותית בקבוצות שלהן); תביא נתוני הצלחה מדהימים של נבחרות ישראל בכול הגילאים, וכמה שחקנים היו מכוכבי האליפויות, כולל באליפויות עולם ואולימפיאדות. אחרי זה תחזור על אותו התרגיל עם ליטא ותשווה. ההערה שלך שמכבי ניצחה קבוצות מצרפת, פולין וסיכוי לגרמניה לא תקף. מדובר על כמויות ולא על בודדים. בנוסף, בורוביץ' לא הציע ללמות מהפולנים שלא הצליחו כי אם מהליטאים. אם היה מבקש ללמוד כדורסל מהפולנים, זה היה כבר סיפור אחר. דרך-אגב, אני משוכנע שהכדורסל הצרפתי, פרט למכבי, טוב יותר מהישראלי, גם אחרי שמורידים ממנו את כל שחקני ה-NBA.

ניסים 8 בנובמבר 2012

ברצוני להגיב על שני נושאים , הראשון מתייחס לאלמוניות של הקבוצה הלטאית, אז נכון שהיא קבוצה לא מפורסמת אבל מספיק לראות את המאזן במושלם שלה מתחילת העונה כדי לראות שיש שם קבוצה טובה, נכון שאין ממש שחקני רכש עדיין זו קבוצה מלכודת מאומנת שיודעת מה היא עושה בכל זמן נתון וזה משהו שמנצח כישרון, הפועל קבוצה בלי זהות כרגע, חסר תיאומים הן בהתקפה והן בהגנה ולצערי היורוקאפ טורניר שלא סובל טעויות ויש מצב שכתוצאה מההפסד הזה בהפרש הזה נמצא את עצמנו מחוץ לתחרות תוך שבועיים, בכושר הנוכחי הפועל לא תנצח את נימברוק וממאזן של 2-0 קשה לי לראות את הפועל עולה.
לגבי דרוקר , יואב הגנת על דרוקר וזה בסדר , אני מסכים שהוא שיפר את הקבוצה בשלשי האחרון של הליגה , אבל צריך לזכור שמאז שהוא מאמן הוא לא ניצח אף סדרה בישראל אי פעם, בשנת 2004 זכינו ביורוקאפ אבל סיימנו מקום שישי בליגה , לגבי השנה הוא בעצמו בחר את השחקנים וכבר היו לו חודשיים להראות את העבודה הוא מבצע איתם, תסביר לי יואב איך זה שכל העולם רואה שסמית' הוא לא שחקן פיקנרול אלא שחקן פוסטאף ועדיין הקבוצה משחקת איתו פיקנרול, איך זה שבהגנה מבצעים חילוף עם סמית' למרות שכולם יודעים שברגע שזה קורה ההגנה מתמוטטת, איך זה שלאורך יותר מחודשיים ההגנה הירושלמית לא מתואמת בצורה הכי בסיסית וכל חדירה מניבה או סל קל או עונשין או זריקה חופשית לשלוש? איך זה שהפועל ים היא הקבוצה הכי פחות חוסמת בליגה ומהראשונות באיבוד כדורים ? ההגנה שלנו מחוררת כמו גבינה שוויצרית וההתקפה סטטית ששחקנים צריכים כבר לשלם ארנונה על החניות שלהם במקום, יש פוטנציאל אבל אין לחימה ורוח, אז איפה החלק של המאמן בכל זה ?
יש בנו אהבה והיא תנצח

יואב דובינסקי 8 בנובמבר 2012

מאמן נבחרת ליטא קסטוטיס קמזורה היה עוזר המאמן של בלאט בדינמו סנט פטרסבורג. אחרי הניצחון של רוסיה על ליטא ברבע גמר הטורניר האולימפי, בלאט שיבח אותו מאוד.

היונה 8 בנובמבר 2012

קראתי את הפוסט. קראתי את התגובות. ובאמת שאני לא מצליח למצוא שום קשר בין השניים, קשה להבין איך פוסט שבעיניי מתאר את המובן מאליו מעורר כאלו תגובות חריפות.
אז על מה בעצם הויכוח?
לא ברור לכולכם שכל מאמני הנוער מתמקדים בהשגת ניצחונות במסגרות קיקיוניות במקום בעבודה על יסודות?
לא ברור לכם שיהודי טוב תמיד מאמין שהוא יודע יותר טוב מכל זר? (מספיק לראות איך כל המאמנים והפרשנים התנגדו למהפכה הספרדית של מכבי בכדורגל כדי להמחיש את חוסר הענייניות בכל הקשור לזרים בספורט שלנו)
לא ברור שקבוצת "צמרת" ישראלית אמורה לדרוס חבורה של ליטאים אלמוניים?
וגם אם ניתן לפריינאיים האלה קרדיט, לא ברור שירושלים קבוצה לא מאומנת?
ושאלה אחרונה, לא ברור לכם שהכדורסל הישראלי במתכונתו מרובת הזרים ומעוטת האיכות הוא מוצר שפשט את הרגל?

לדעתי כל זה ברור וגם כתוב טוב ולא בהתרסה.

איציק 8 בנובמבר 2012

יונה,
כל מה שכתוב, ברור, אבל לפעמים חשוב לכתוב את הברור מאליו.
המאמנים הבכירים בארץ הם לא כל כך גרועים (אני מדבר על כדורסל בלבד) ואפילו חלקם מצליחים בחו"ל. הבעייה שבארץ מאמן בכיר רואה פחיתות כבוד לעבוד עם נוער על יסודות. אין בארץ זגאדינים שמשקיעים ימים על הכשרת הדור הצעיר. בארה"ד, דין סמית או ג'ים קאלהון נחשבים לא פחות ממאמן NBA, ואף דוחים הצעות מ-NBA כי זה כבוד להוביל קולג'. אצלנו נוער זה למאמנים שלא הצליחו למצוא מקום בליגה ב' בוגרים. מעט מאוד מאמנים בכירים מוכנים לעבוד במחלקות נוער. נראה לי שגם הנוער בארץ לא מוכן לאותה השקעה שנדרשת על יסודות (זה סיזיפי לעומת משחק 5 על 5 או 3 על 3 חצי מיגרש), אבל זו רק תחושת בטן והיא לא מבוססת.

ג'ון מקינטייר 9 בנובמבר 2012

רק לפרוטוקול – ירושלים כבר כמה שנים טובות לא קבוצת צמרת ישראלית.

דן 8 בנובמבר 2012

מה שמעצבן באמת זה שאתה טועה וצודק בעת ובעונה אחת באותו מאמר.

קודם כל אם אתה קצת עוקב אחרי כדורסל אירופאי בכלל וישראלי בפרט אז רק לפני שנתיים או שלוש הפועל ירושלים עצמה פגשה את קבוצת שיאלואי שמגיעה ממדינת….תופים….. ליטא .

אז דווקא הפועל ירושלים ניצחה פעמיים בבית ובחוץ למיטב זכרוני. לפי ההגיון שלך אז לפני שנתיים הכדורסל הישראלי היה עדיף על הליטאי והשנה לא????????

להגיד שאתה עוקב אחרי כדורסל אירופאי ולהכיר רק את זלגיריס וריטאס זה כמו לעקוב אחרי כדורגל אירופאי ולהכיר רק את ריאל וברצלונה או באופן קצת יותר זניח לעקוב אחרי כדורגל אנגלי ולא להכיר את סטוק סיטי ( ששיחקה יפה מאד באופ"א ויש לה כמה כשרונות לא רעים).

אתה כבר אמור לדעת שבכל ענף ספורט קבוצתי למרקם האנושי ולחיבור הקבוצתי יש חשיבות עליונה וככה בגלל זה בפתיחת עונה יצליחו בדרך כלל קבוצות שרצות ביחד והשחקנים מכירים אחד את השני ואת אופי הליגה.

אם זה עובד בברק נתניה שהביאה שחקני ליגה מוכחים שמכירים מצויין את הליגה ומה צריך כדי לנצח (וושינגטון, קילינגסוורת, ברדלי) אין שום סיבה שזה לא יעבוד בקבוצה ליטאית שככל הנראה כל שחקניה גדלו יחד בשכונה ומשחקים יחד מגיל 0 (כמובן שהעובדה שכולם שם שרוכים סלאביים ענקיים בגוה מעל 2 מטר עוזרת מאד).

אני מניח שאם במרכז הכרמל היו גדלים 15-20 ילדים בגובה מעל 2 מטר בכל שנתון אז לא היה צריך להביא את דונטיי סמית וג'ייסון תומאס.

מה שכן אני מסכים איתך זה איך אף מועדון לא התקשר נגיד לזמאגו סגדין האגדי מלובליאנה ואמר לו תחזור מהפנסיה תקבל כמה כסף שאתה רוצה וסמכויות בלתי מוגבלות ותדאג שמגיל 8 כל הקבוצות יהיו תחת שליטה מלאה שלך.

אין ספק שאם ילדי אשדוד ירוצו כל יום בדיונות עד יבנה – תוך 10 שנים יהיו להם ים שחקני נוער (דרך אגב באשדוד עם כל העלייה הרוסית יש פוטנציאל לא רע לשנתונים גבוהים במיוחד).

איציק 8 בנובמבר 2012

הרוסים גבוהים רק ברוסיה. פה הם נמוכים כמו כולם :-)

ירושלמי 8 בנובמבר 2012

נקודת השפל הייתה כשהפועל הפסידה לקזאן 98-45 לפני 3-4 שנים.
עכשיו אתה מתעורר?
לגבי דרוקר, גם בעונה שעברה אחרי שקטש הלך הוא לא עשה משהו מיוחד עם הקבוצה, וכרגע יש הרגשה שזה לא זז לשום מקום וגם אם תסגור את השחקנים והמאמן לחודשיים במחנה אימונים לא יהיה חיבור.

להביא כדוגמא מאמנים זרים בתפקידים בכירים בנבחרות שונות (סקריולו) זאת לא דוגמא טובה וזה לא יעזור.
לאחרונה נפתחה אקדמיית הכדורסל בווינגייט, ברור שהוא לא מושלם, אבל אם כבר שמו כסף ושחקנים גדלים תחת הפרוייקט בוא ניתן לזה עוד 3-4 שנים לפני שנהרוס גם אותו.

איציק 8 בנובמבר 2012

ירושלמי,
אתה רומז ששרון מאמן לא כל-כך טוב. אני שעמתי מעיתונאי בכיר, רביב דרוקר, שהוא חושב ששרון מאמן מעולה.
יש סתירה בין הדעות שלכם.
אני חושב שהאמת באמצע. הוא לא מאמן מבריק אבל הוא ג'נטלמן.

ניר 8 בנובמבר 2012

אקדים ואומר שדווקא מעניין פה אני לא מהמגיבים אבל הצלחתם איכשהו לסחוף אותי לדיון.
ברשותכם אתחיל בעבר ובמסורת ברגע שברית המועצות התפרקה הכדורסל היפה הקבוצתי והמבריק ביותר היה הליטאי(לדעתי בכלל הכדורסל היה אז הרבה יותר טוב אבל זה לדיון אחר).
זה לא עניין של מספר האנשים במדינה אלא של מספר המגרשים.
כמו לבורוביץ' גם לי לא היה מושג על קיומה של הקבוצה הזו אבל אם יש קבוצה בארץ שצריכה למחוק הכל ולהתחיל מחדש זו ירושלים משהו באופי משהו במנטליות של המועדון ואין לזה כל קשר לכדורסל הישראלי.
האשמה לגבי חוסר ההצלחה של הכדורסל הישראלי הם לא המאמנים יש לנו מהטובים באירופה כולל את המאמן הטוב באירופה!!! האשמה היא של העסקנים העסקנים ושוב העסקנים לא טוב להם שאנשי מקצוע יתערבו הם יאבדו את הכיסא את הפרסום ואת המקום בעיתון והדבר היחיד!!! שעומד לנגד עיניהם זה האגו. מי מהם קידם את הכדורסל בשנים האחרונות? מי מהם עשה משהו לטובת הכדורסל בשנים האחרונות?
כל מה שכתבת בורוביץ' וכל מה שכתבו המטקבקים פה הוא פועל יוצא של זה.

המאמן 9 בנובמבר 2012

המאמנים הם הבעיה האחרונה של הכדורסל הישראלי.
לפני זה יש:
תרבות ספורט רדודה ביותר
הורים שאינם מעוניינים שהילדה יהיו ספורטאים
מדיניות ממשלתית לגבי ספורט שכמעט לא קיימת
קיום ליגות מתחת לגיל נוער
פיתויים רבים לילדים

לסיום,
אמא יהודיה אומרת לילד שלה "תאכל, תאכל" אמא ליטאית אומרת לילד שלה "תתאמן, תתאמן".

בורו, הכתיבה שלך מעניינת ופעמים רבות אתה כותב דברים נכונים, אבל דע לך – להרוס זה קל, לבנות זה מה שקשה.

איציק 9 בנובמבר 2012

המאמן,
מאמנים טובים יש, השאלה כמה מהם בילדים, נערים ונוער. שם מספרם זניח. במדינות מזרח אירופה היה נהוג שהמאמנים הבכירים מעורבים גם בגילאים הצעירים. מופיעים לחלק מהאימונים, מכונים ומדריכים את המאמנים ביום יום של הצעירים. בארה"בשחקני ה-NBA מדברים ביריאת כבוד על מאמני בית-הספר והקולג' שלהם. כך שהבעיה לא רק ברמת המאמנים כי אם איפה הם נימצאים. כן, וזה גם קשור לשכר מאמני הגילאים הצעירים. לא יודע מהו אבל ממה ששמעתי, ללכת למקולת אפשר, אבל לעיתים רחוקות.

המאמן 9 בנובמבר 2012

איציק,
גם בישראל המאמנים הבכירים מעורבים במחלקות הנוער והילדים, קוראים לזה מנהל מקצועי.
אבל אומר לך יותר מזה:
כששאלתי שחקן קרואטי ששיחק בישראל מה הופך את הכדורסל הקרואטי למכונה לייצור שחקנים, הוא ענה לי "תרבות ספורט".
כוכב כדורסל קרואטי נחשב שם יותר מראש ממשלה (לפי דבריו).
דבר נוסף, בקרואטיה לכל חתך גיל יש מאמנים מומחים. כמעט ואין מעבר בין הגילאים. מי שמאמן ילדים כיתות ח', מאמן קבוצת גיל זו כל הקריירה, והופך להיות מומחה בזה. מבינים את החשיבות של כל גיל להתקדמות של השחקן.
דוגמה אחרונה לתרבות ספורט:
אם נבחרת קרואטיה זוכה במדליה באליפות כלשהי, המאמנים – מכל הגילאים (!) – שעבדו עם שחקן כזה או אחר שמשחק בנבחרת מאז שהיה ילד – מתוגמלים כספית! כן, "אפילו" המאמן בקטסל שלימד אותו צעד וחצי בשמאל מקבל תגמול.
ואצלנו? כששאלו את עמרי כספי איזה מאמן הכי קידם אותו, הוא ענה שאף מאמן לא קידם אותו, הוא זה שקידם את עצמו.
זו כפיות טובה.

איציק 9 בנובמבר 2012

המאמן,
המעורבות של המאמנים הבכירים בארץ היא מינימלית. יותר למראית עין. בקרואטיה זו תרבות. מאמן שם מאמן גילאים נתונים ומתמחה בהם כל החיים כיוון ששם זה לא פחיתות כבוד, כי אם כבוד ב-ה' הידיע.
לגבי כספי, מצד אחד זו כפיות טובה, וכספי אף פעם לא נראה אדם נחמד או חכם יותר מידי. מצד שני, אני מפחד שבמקרה זה יש לפחות טיפה של צדק בדבריו. התאמנתי אצל כמה מאמנים וכולם היו מוכווני ניצחונות ולא מוכווני יסודות, מה שממש לא נכון בגילאים הצעירים.

המאמן 9 בנובמבר 2012

לגבי מעורבות מאמנים בכירים – כל מקרה לגופו. יש כאלה שמאוד מעורבים ויש כאלה שפחות.
מכיר היטב את המאמנים שמוכווני ניצחונות. אני לא מאשים אותם. בארץ, כיוון שהליגות מתחילות בגילאי טקסל, המאמן נמדד לפי ניצחונות. אם הוא מפסיד – אז מתחיל הלחץ מצד המנהל המקצועי והקולגות, מצד ההורים וגם מצד השחקנים או השחקניות.
לא מזמן פורסם ראיון עם דורון שפר, ב7 ימים אם אינני טועה, סיפר שם שפנה למנהל האגודה וביקש שהקבוצה אותה הוא מאמן – גילאי קטסל – לא תשתתף בליגה, כיוון שזה מוסיף לחץ מיותר על השחקנים. שפר נדחה על הסף, והחליט להפסיק לאמן כדורסל.
אבל רוב המאמנים צריכים להתפרנס ולא יכולים להרשות לעצמם להתפטר, אלא ממשיכים לאמן ולשמור לעצמם את האפשרות להשפיע על דור העתיד, למרות השיטה הקלוקלת.
נחזור לכספי. מאמן בא, משקיע, מלמד, תומך, עוזר, מעודד – מגיע לו טיפה קרדיט. מי שלא מעריך זאת הוא אדם אגוצנטרי וכפוי טובה.

נביא בעירו 9 בנובמבר 2012

רגע, זה לא בורוביץ' שטוען שתפקיד המאמן הוא אוברייטד והכל תלוי באתלטיות, אתלטיות, אתלטיות ואתלטיות?

כי דווקא לגבי ההבדל בין ישראל לליטא יש למימד הפיזי חשיבות אדירה. בישראל עפים על כל מי שמעל 2 מטר ויודע להקפיץ את הכדור פעמיים ואם הוא 2.10 אז בכלל מדובר בטוני קוקוץ' הבא. בליטא לכל קבוצה (כולל פיירנאי) יש 5-6 שחקנים מקומיים מעל 2 מטר ולכן שחקן שרוצה להפוך לבולט חייב לפתח קליעה מבחוץ, משחק עם הפנים לסל, יכולת מסירה וכו'. לעומת זאת שחקן כמו אורי קוקיה, שאני מאוד אוהב, יכול לפתח קריירה מכובדת פלוס בתור כדורסלן ישראלי בכיר, אבל בתור שחקן בגובה 2 וטיפונת הוא לא יודע לא לכדרר, לא לקפוץ ולא לקלוע לסל אף זריקה שהיא לא קרש סל.

איציק 9 בנובמבר 2012

נביא בעירו,
אורי קוקיה אדם נחמד, שחקן כדורסל הוא לא. רק בארץ אחד כמוהו יכול להיות מוביל. יש לו מוטיבציה אך מחסור מוחלט ביסודות. קוז'קרו דוגמא הרבה יותר טובה ממנו. גם לו יש מחסור בחלק מהיסודות אבל הוא שחקן.

קסיוס קליי 9 בנובמבר 2012

הסגל של ירושלים מצוין וכל המאמנים הטובים עברו שם. עם תקציב של 20 מיליון בהחלט אפשר לצפות ליותר. הם פשוט לא נראים מחוברים. הייתי מעדיף שיהיו שם 2 שחקנים זרים קצת פחות טובים אבל שיהיו חלק מהקבוצה ליותר מעונה אחת. חסרה להם אוריינטציה הגנתית.

Yavor 9 בנובמבר 2012

נביא בעירו עלה על נקודה מעניינת.
כמה ישראלים יש מעל 1.95 מטר, וכמה ליטאים? זו כנראה הסטטיסטיקה החשובה יותר

המאמן 9 בנובמבר 2012

הסטטיסטיקה החשובה ביותר היא שבליטא "חולים" על כדורסל ברמות שאי אפשר להבין. פה לא

Comments closed