חרפת המאמן הלאומי

הבורות והזלזול של המאמן הלאומי בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי מספרת את סיפור תרבות הספורט בארצנו

images (5)

מדי ראש שנה או פסח התקשורת הישראלית פותחת רגליים כשהיא מעניקה לראש השנה ראיון חגיגי. בימים כתיקונם המנהיג אינו מחוייב במתן תשובות לתקשורת ובעיקר לציבור. אובמה יכול לכנס מסיבת עיתונאים כל שבוע-שבועיים. ביבי לא. אבל בישראל כמו בישראל, לציבור אין בעיה עם זה. גם לתקשורת הרופסת אין בעיה. ובחגים הם נותנים לו את כל הכבוד, גם כמעט בלי שאלות קשות ובוודאי- בלי מספיק תשובות אמיתיות.

אבל כך זה אצלנו.

אלי גוטמן מרגיש שהוא ראש ממשלה. המאמן הלאומי לא מדבר בימים כתיקונם. יש תוכניות ספורט יומיות ברדיו אבל שם תשמעו מדי פעם, לעתים רחוקות, את עוזר המאמן יוסי אבוקסיס. גוטמן לא ידבר. גם לא בעיתונים, למעט אם תהיה לו הזדמנות לראיון קל כיוון שהעיתון כל כך יכיר תודה לכך שגוטמן מדבר. אבל זה קורה בקושי. וכך כולנו לא יודעים מה המאמן הלאומי חושב, מה השיקולים המקצועיים שלו, מה אופן העבודה שלו וכו'.

אבל היום בראש השנה קיבלנו ראיון חגיגי בכל אמצעי התקשורת. כולם פותחים רגליים.

בראיונות האלה לא למדנו יותר מדי. למדנו שגוטמן כועס שהוא נתן אמון לסגל של פרננדז. כן- אין לו בעיה כך ללכלך על המאמן הקודם ועל השחקנים של המאמן הקודם. עוד למדנו ששער השוויון של פורטוגל יכל לשנות את כל גורל הכדורגל הישראלי. הוא גם אומר לשחקניו: "יש לכם הזדמנות לשנות את פני הכדורגל הישראלי", לא פחות.

גוטמן לא אומר כמעט כלום על מצב הכדורגל- גם לא אמר בעבר. הוא לגמרי חושב ש"לוזון טוב לכדורגל הישראלי". גם אין לו בעיה לומר שהוא מתייעץ עם אבי על עניינים מקצועיים- כן, זה לגמרי בסדר, מקובל אפילו. אין גבול לחנפנות של המאמן הלאומי בפני אנשי שררה. הוא אפילו מספר כי התייעץ עם לוזון על הדילמה בין הבחירה בבירם כיאל לאלמוג כהן. הפלא ופלא, המאמן והעסקן חשבו אותו דבר. כיאל נבחר. איך כהן מרגיש עכשיו? כשהוא יודע שגם המאמן וגם היו"ר לא מספיק מחזיקים ממנו?

אבל זה לא מעניין את גוטמן. בישראל היום הוא גם ניסה להציג עצמו כגרמני בבית. הוא אפילו לוקח שיעורים פרטיים כדי להחזיר לעצמו את השפה. אני חשבתי עד כה שגוטמן רומני, אבל הוא כמובן קיבל "חינוך ייקי".

*

בוואלה ביקשו מגוטמן להרכיב את ה-11 של כל הזמנים של נבחרת ישראל. גוטמן, יהודי בן 55, טוען כי "אינו זוכר את שנות ה-70". איש מקצוע לכאורה הראשון במעלה בכדורגל הישראלי, לא ילד כלל וכלל, "לא זוכר את שנות ה-70". לשנות ה-60 וה-50 הוא כלל לא נותן כבוד. כל השחקנים שהרכיב הם משני העשורים האחרונים למעט מוט'לה שפיגלר ואבי כהן המנוח. אבי כהן לא עשה רבות בנבחרת- הישגים גדולים איתו ודאי לא היו (אגב, גם בליגה מכבי של תקופתו היתה קבוצה מאוד לוזרית). הרגע הזכור של כהן בנבחרת היה השער המגוחך שהוא ובוני גינצבורג אחראים לו בניו זילנד. אבל בשביל גוטמן אבי כהן הוא בהרכב כל הזמנים. גם אריק בנאדו, אלון חרזי ונג'ואן גריב.

שחקני עבר אגדיים כמו אמציה לבקוביץ', דוד פרימו, גדעון טיש ומוצי ליאון נשכחים. גם ישעיהו שווגר, חיים בר ודוד פיזנטי.

בעמדת השוער מרכיב גוטמן את אבי רן המנוח. רן מת בגיל צעיר ולא הספיק לתרום רבות לנבחרת. אבל לגוטמן זה לא מפריע. אולי כי הוא חיפאי. אולי כי הוא יקבל נקודות בציבור על רגישות וסנטימנטליות שהוא בוחר בשוער שמת מוות טרגי בגיל צעיר. בשביל זה אפשר לשכוח מיענקלה חודורוב, איציק ויסוקר, יעקב ויסוקר, או אפילו דודו אוואט. הם תרמו לנבחרת פחות מאבי רן, אליבא דגוטמן.

בקישור הוא מרכיב את ברקוביץ', טל בנין ו-וואליד באדיר. גיורא שפיגל יוק. יצחק שום נשכח. גם סיני ומלמיליאן. אני לא אומר שכל אחד מהחבר'ה האלה שווה הרכב כל הזמנים. ברור שברקו ראוי להיות שם. על בנין ניתן להתווכח. באדיר- לא שווה מקום ב-11 בקישור. אבל שוב- כל הבחירות של גוטמן הם בשחקנים ששיחקו עד לא מזמן. כי אין למאמן הלאומי זכרון. או איזשהו כבוד למה שהיה לפניו.

בהתקפה גוטמן מתעלם משייע גלזר האגדי (חובה בהרכב כל הזמנים), רפי לוי המונומנטאלי, שייע פייגנבוים, ונחום סטלמך!!!

גם מרוני רוזנטל, אלי אוחנה ורונן חרזי המאמן הלאומי מתעלם- וכל זה, כדי להרכיב את חיים רביבו.

על שפיגלר לא ניתן להתווכח. רבים גם יטענו שעל בניון קשה להתווכח, למרות שאני לא סבור כך. אך זו אינה הנקודה.

חשבו על מאמן הניו יורק יאנקיס, ג'ו ג'ירארדי בן ה-48, מתבקש להרכיב את הרכב היאנקיס של כל הזמנים והוא לא שם את ג'ו דימאג'יו, לו גריג, מיקי מנטל ובייב רות'.

*

אבל כאן זה לא ניו יורק ובוודאי שלא היאנקיס. כאן זה גם לא אנגליה או כל מדינה אחרת עם תרבות ספורט מינימלית. כאן יש מאמן לאומי שזורה לציבור חול בעיניים, מתעלם באופן רציף מלתת ראיונות או לענות על שאלות, ובזמן החג הוא לפתע מתעורר ומבקש שכולנו נבין אותו ונהיה איתו (הוא אפילו מנסה לשכנע שהציבור תומך בנבחרת שלו, שעד כה הציגה כדורגל כושל ובאופן כללי כבר שנים הציבור כאן איבד אמון או הערכה לנבחרת. אבל אל תתנו לעובדות הכואבות לבלבל את גוטמן).

הוא ימשיך לגנוב דעת. אבל גניבת הדעת הזו באמת מחווירה לעומת החרפה של חוסר הכבוד לענקי הכדורגל הישראלי בעבר. שחקנים שהיו נפלאים בעידן שבו הכדורגל הישראלי עניין וריגש את הציבור הרבה יותר מהיום. אבל מה יודע מכך הבור אלי גוטמן.

 

ממזרים חסרי כבוד - דור בלך
החמישיה הקאמרית (מאת גילי פלג)

15 Comments

ניינר 4 בספטמבר 2013

אתה מייחס יותר מדי חשיבות לראיון יח"צ סתמי ונטול כל ערך. למי אכפת מי ה11 שלו?

סתם אחד 4 בספטמבר 2013

באמת שלא איכפת לי מה-11 שישחקו מול אזרבייג'אן.

משה מרון 4 בספטמבר 2013

מי שמתעלם מגדול שחקני ישראל בכל הזמנים וקפטן נבחרת ישראל והפועל פתח תקווה נחום סטלמך אינו ראוי לאמן את נבחרת ישראל.

סטודנט 2.0 5 בספטמבר 2013

שכחת "ומטה המשחקים"

Zak 4 בספטמבר 2013

וואלק צודק. גם אם הנבחרת תנצח את אזרבייג'ן ורוסיה, מישהו שמעדיף להרכיב באיזו קבוצה דימיונית בריאיון מטופש את רביבו לפני שייע לא ראוי לאמן.

אני בטוח שגם היאנקיס בוחרים את המאמן שלהם לפני איך שהוא מרכיב קבוצות דמיוניות בראיונות שלו ולא לפי התוצאות שהקבוצה שלו מספקת.

קסיוס קליי 4 בספטמבר 2013

בחייאת נו תתבגר ..

רפאל 4 בספטמבר 2013

קשקשן, תן קצת שקט בחג.

טל 4 בספטמבר 2013

אתה צודק לגמרי! בתור ישראלי פטריוט אני מתבייש בנבחרת במאמן ובשחקנים שמייצגים אותנו! אני בכלל חושב שאתה וחבריך העיתונאים צריכים להפסיק לסקר את הפיאסקו הזה שנקרא "נבחרת ישראל" (אני יודע שזה בלתי אפשרי אבל אני חייב לומר את זה) ושחקניה כי כל שנתיים למאות אלפי ילדים נשבר הלב בגללם! אני בן 25 ורק בגיל 18 קלטתי את הפארסה הזאת של הנבחרת אחרי אינספור תקוות שנופצו לחתיכות!
אין פה כדורגל ואף פעם לא היה עם כל הסיפורים שלך על שנות ה-50 ה-60 וה-70 ואין שחקן כדורגל ישראךי ששוה יותר מ-200,000 שקל עם משכורת של 10 -15 אלף שקל בחודש!
תעשה טובה- שאתה וחבריך תצאו בצעד חריג!

ליבר 4 בספטמבר 2013

וואליד באדיר ב 11 של כל הזמנים????
הזיה!
אלון חרזי? וואו…
ובקשר למשחק בשבת – איך יכול להיות ששכטר אמור לשחק חלוץ בודד בחוד. גוטמן לא ראה כדורגל בשלוש שנים אחרונות? שכטר בכושר של חרא של פרה!
אין חלוצים אחרים??? אף אחד לא כשיר לשחק??? ממש ביזיון.

יואב 5 בספטמבר 2013

תמיד היה פוליטיקאי ולא אמין(בלשון המעטה). מאמן שיפקיר את שחקניו למאכל התקשורת אם יפסיד משחק(ההתקפה הפומבית על אנטבי לאחר הפסד בדרבי זכורה היטב).

אבל מדוע הוא אוטוריטה לגבי ה-11 בכל הזמנים או יותר נכון לשאול -למה להתעצבן דווקא מזה? לא חסרים זימונים תמוהים עכשיו? איתי 4 גולים בשלוש שנים שכטר? הרוש? ועוד?
אז יש לו דעה שונה משלך. גם ה-11 שלך תמוהים מאד בעיני.

בקשר לאב׳ילה ז״ל אתה כמובן טועה. גדול הבלמים הישראלים לפחות משנות השבעים ואין שום ערך לאיך היתה הנבחרת כשהוא שיחק בה כי היא תמיד! נבחרת מחורבנת.

אבישי 5 בספטמבר 2013

בעיניי לבחור בשחקן רק בגלל שיש לו שם גדול ולא ראית אותו בעיניים, זו בחירה שלוקה בצביעות. גוטמן התחיל לאמן בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות התשעים, וככזה הוא עוצב וגודל בתקופה הזאת. לכן הוא גם בוחר שחקנים שראה, הכיר ואימן. אפשר לחלוק על הבחירות שלו ברמה המקצועית, לגבי השחקנים שהוא כן ראה; אבל אם הוא היה בוחר בשחקן רק על סמך מיתולוגיה, היתה בזה בעיה גם כן.

רומן 6 בספטמבר 2013

+1

דרור 5 בספטמבר 2013

הסכמתי עם כל מילה. היה זה ניסיון (ממש אל מוצלח) פתאטי להתחנף לכל מיני גורמים שישכולים לתת לט שקט תעשייתי מהתקשורת.

ארז 5 בספטמבר 2013

לא מקבל את הטענות. כשהיה פה נילסן, אולי הפספוס הגדול של הכדורגל הישראלי בעשרים השנים האחרונות, לא היית מקבל ממנו את סטלמך או גלזר בהרכב. הידע של מאמן ישראלי בהסטוריה של הכדורגל הישראלי לא רלוונטית. גם הידע של מאמן הינקיס בהיסטוריה של הבייסבול לא רלוונטית. אנחנו נוטים לערבב ידע היסטורי עם ידע מעשי. יותר חשוב שידע להקנות לשחקנים כלים לסגור מתפרצות ולהתמודד עם לחץ בקו האמצע.

הבעיה של הנבחרת הישראלית היא לא המאמן, ולא השחקנים, ואפילו לא לוזון, אלא זה שכשחקנים מגיעים לנבחרת, הם כבר פגומים לכל החיים. הבעיה היא בנוער, בילדים, באין תשתית, בתחרות הדבילית על תארים מגיל 5 במקום הקניית יסודות, טכניקה ומוסר אימונים. את זה לא יכול גוטמן לפתור. הוא יכול להסתחבק עם הבוס ולקושש עוד קדנציה ועוד קדנציה סטייל שלמה שרף או להסתחבק עם התקשורת סטייל גרנט, או לעשות דווקא וללכת הביתה אחרי הכשלון הראשון. הוא לא יכול לפתור בעיות של שחקנים בני 24 שלא יודעים לסגור שחקן ברחבה או להרים כדור מהקו תוך תנועה.

כל ההתעסקות במה אמר ומה כתב מתעסקות בשטחי. כמו לריב עם לשים פלסטר סגול או ירוק על רגל שמתפוררת מנמק.

רומן 6 בספטמבר 2013

בואו נשפוט את גוטמן בסוף הקמפיין.
הראיון שהוא העניק היה ראיון נעים וממלכתי, בדיוק כמצופה ממנו, רק בישראל לכבד את הבוס שלך אוטומטית הופך להיות ללקק לבוס שלך.
הוא גם אמר שהנבחרת משתפרת מתחילת הקמפיין, אבל היא לא ברמה של הנבחרות של פעם, אז מה אתה רוצה ממנו?
ומה הקטע לרדת על המוצא שלו או על השיעורי גרמנית שהוא לקח, מה זה קשור?
הוא מאמן מעולה עם קבלות שנמצא עכשיו בעיצומו של קמפיין עליה למונדיאל, כרגע יש שלוש נבחרות שנלחמות על לעלות מהבית הזה, בואו נעודד את שלנו ונקווה לטוב.
בהצלחה לגוטמן ולנבחרת!!

Comments closed