דבר המאמן

כמה מילים על מייקל מאלון וננו גינצבורג

אני חוזר הביתה מיום מאוד ארוך בעבודה ודי במקרה אני קורא שני טקסטים שקשורים במאמני כדורסל.

הראשון, ידיעה חדשותית ב-ESPN שבה מסופר על מייקל מאלון, המאמן החדש של סקרמנטו קינגס, נכנס ברבאק בשחקנים שלו. "אנחנו קבוצת כדורסל רעה", אומר המאמן, שהוא בנו של עוזר מאמן מאוד וותיק ב-NBA (ברנדן מאלון). מאלון הצעיר, בן 41 בלבד, לא חושש לציין את השמות של כל השחקנים שלו- כמעט כולם בכירים- שמאבדים יותר מדי כדורים. הוא אומר מה משמעות האיבודים ומסיק מסקנה, "לא בטוח שאנחנו קבוצה מספיק טובה כדי לנצח בלי כל האיבודים האלה, אז אתם?…"

אני אוהב את מה שמאלון עושה. הוא מציין את הבעיות של הקבוצה שלו בלי להתחמק או לשקר. מנגד, רבים יחשבו שהוא מכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ- לכאורה משפיל את שחקניו מול כל העולם. אבל הוא לא באמת משפיל אותם כיחידים (לציין את מספר איבודי הכדור של שחקנים מסוימים, בעיקר בכירים, זו לא בדיוק השפלה. זה יותר ציון עובדה). מאלון בעיקר משפיל את הקבוצה שלו כקולקטיב. וזה חשוב. כי הוא מציב אותם כאחראים ליכולת שלהם מול כל העולם. לעתים חשוב כי הביקורת של המאמן על קבוצתו תצא מחוץ לחדר ההלבשה.

פעמים רבות קבוצות משחקות ממש גרוע- כקולקטיב. ואנחנו לא שומעים את המאמן מציין זאת בצורה המדויקת והפשוטה ביותר. מאלון עושה זאת. ולמרות שהוא נשמע קצת מיואש ("הגענו לתחתית כבר ארבע או חמש פעמים העונה…") הוא בעיקר נשמע כמו מאמן שלא מתפשר על יכולת חלשה. ואם הוא ייפול ויפוטר הוא יעשה זאת בדרך ובתנאים שלו. ובינתיים הוא אומר דבר נדיר ב-NBA. "כנראה שנצטרך להחליף הרבה מאוד שחקנים כי אנחנו לא מסוגלים לשמור (ולשחק) כמו שצריך)".

כמה פשוט, ככה יפה. אפילו כשהיכולת מכוערת.

(ואגב, אני חשוב שסקראמנטו יכולה לבנות משהו יפה בשנים הקרובות- עם או בלי מאלון. כי יש שם כשרון צעיר לא רע. ויש שם בעלים חדש, הודי-אמריקאי שהפך למיליארדר בזכות עצמו בהיי טק, שלא יתפשר גם הוא- ותהיה שם בסוף קבוצה חזקה).

*

היום בצהריים שוחחתי עם ננו גינצבורג. הכנתי כתבת הכנה לשלב השני של הפועל ירושלים ביורוקאפ ורציתי לדבר עם איש מקצוע שמכיר את היורוקאפ היטב. לא יודע אם קיים אדם כזה יותר ממנו. גינצבורג, שהצליח מאוד במפעל בשנים האחרונות כשהדריך את נימבורק הצ'כית. כיום גינצבורג מאמן את נבחרת צ'כיה (ג'וב די גדול).

אין לי שום היכרות מוקדמת עם גינצבורג אבל הוא נשמע כמו אדם די מקסים בטלפון. היה מוכן לעזור מיד ואפילו אמר: "תן לי להתקשר כשאני בבית עוד חצי שעה כדי שאוכל לראות את כל הסגלים במדויק" כדי לתת לי את האינפורמציה והפרשנות הכי מדויקת וטובה.

מייד כששוחחנו התרשמתי שהוא שוחה כמו דג במים של הכדורסל האירופי מהדרג השני. מכיר המון זרים שלא שמעתי עליהם. פעם לא היה דבר כזה, אבל עברו די הרבה שנים מאז הייתי עכבר אמיתי של כדורסל אירופי.

בכל אופן, כמי שמסקר את הפועל ירושלים (זה הולך להסתיים ממש בסוף החודש) אני יודע שהקבוצה חשבה עליו בקיץ האחרון- ביחד עם דני פרנקו ובראד גרינברג. בסוף, ההחלטה של הבעלים ארן טלם ללכת על גרינברג חברו הכריעה. אני חושב שגרינברג מאמן טוב מאוד. גם פרנקו. אבל אני בטוח שירושלים גם הייתה נהנית אם הייתה מחתימה את גינצבורג, שבאמת עשה עבודה נפלאה בצ'כיה (להוליך את נימברוק הננסית לרבע גמר היורוקאפ יותר מפעם אחת, כאשר הפועל ירושלים מודחת כבר בשלב הראשון של טורניר הענק הזה, 64 קבוצות, בשנתיים האחרונות, זה הישג עצום).

שאלתי את גינצבורג עד כמה רצינית הייתה ההצעה של ירושלים. הוא אמר שהיא לא הייתה יותר מדי רצינית. ובכל מקרה, "לא ממש רציתי לחזור לאמן בארץ". האמת- אני מאמין לו. קראו את הכתבה המצוינת הזו של יהונתן אליהו ב"וואלה" ואולי גם אתם תאמינו לגינצבורג.

צ'כיה, מדינה שבאמת לא עשתה כמעט דבר בכדורסל בעשורים האחרונים, ועדיין היא מציעה כדורסל מקצועני ורציני בהרבה מזה שבישראל. והכל- בגלל המנטליות ובעיקר בגלל תרבות הניהול. אבל אין לטעות- בקרוב מאוד צ'כיה תעקוף את ישראל בסיבוב גם ברמת הנבחרת הבוגרת (בצעירות כבר עשתה זאת), כפי שעשו נבחרות אירופיות רבות כל כך בעשור-שניים האחרונים.

 

 

שיהיה להם בהצלחה...
בחירה, או הדרך שלא נבחרה...

20 Comments

איציק 25 בדצמבר 2013

אני זוכר את נבחרת צ'כיה עם סלובקיה ביחד בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80. היתה נבחרת לא רעה בכלל למרות שלא היו לה קבוצות באליפות אירופה (או לפחות קבוצות משמעותיות). יש לה תרבות ספורט בכלל וגם לא מעט תרבות כדורסל.
נ.ב.: אני מניח שהכוונה שלך היתה שננו שוחה כמו דג במים בכדורסל האירופי ולא בכדורגל.

יובל 25 בדצמבר 2013

מה שמצחיק הוא שננו גם שוחה כמו דג במים בכדורגל האירופי

איציק 25 בדצמבר 2013

נראה שננו אחלה שחיין :-)

רוקט 88.2 25 בדצמבר 2013

אני חולק עליך לגבי הנושא של "ציון עובדה". יש הרבה עובדות שניתן לציין שעצם ציונן במקו מסוים ובזמן מסוים או בהקשר מסוים עלולות מאוד לפגוע. ולפעמים, עלולות לפגוע סתם בלי שום תועלת. זה יהיה מאוד לא לעניין אם ג'ייסון קיד יגיד בסוף הפסד של הנטס "כן, פירס וגארנט באו לעשות עוד כמה דולרים בשלבי הדעיכה הסופית של הקריירה שלהם וכרגע הם לא יעילים לקבוצה ורק שותים את הכסף של הבעלים בלי לתת תמורה". אבל זה ככה. כולם יודעים. גארנט לא מזכיר בכלום את עצמו וכנ"ל לגבי פירס.
בהנחה ואף אחד משחקני סקרמנטו לא בא לעשות סבוטאז', סביר שהם רוצים להצליח. אני לא חושב שע"י אזכור כמות האיבודים של כל אחד מהם בראיון הם באמת יצליחו יותר. אגב, איך היית מגיב אם אחד משחקני סקרמנטו היה מציין עובדות לגבי המאמן "אנחנו לא מצליחים כי יש לנו מאמן חסר ניסיון שניהל פחות משחקים מכל אחד בנ.ב.א". הרי גם זו עובדה.

איציק 25 בדצמבר 2013

אין סימטריה בין מאמן ושחקן כמו שאין סימטריה בין מורה ותלמיד או מרצה וסטודנט. ברגע שאתה מעמיד אותם על אותה מדרגה אפשר לותר על המאמן, שישחקו לבד. אני לא מתייחס לעצם העובדה האם זה ראוי מה שהוא עשה כי לא ראיתי ולא שמעתי, אבל כן, למאמן מותר לבקר את השחקנים בפומבי, ההפך אסור, ברגע שזה נעשה, או שהשחקן צריך ללכת או המאמן.

c web 25 בדצמבר 2013

אתה לא נותן דוגמאות נכונות
זה לא שהמאמן אמר "יש לי שחקנים גרועים וצעירים" אלא הוא ציין כמה הם מאבדים כדורים. משהו שהוא עובדה כי הסטטיסטיקה מראה לך את זה. זה שגארנט בא "לשתות את הכסף של הבעלים" זו לא עובדה אלא דעה.

אריאל גרייזס 25 בדצמבר 2013

בהקשר של מאמן שנכנס בשחקנים שלו, אני לא יודע אם אתה מכיר את הסיפור של מאמן מכללת SIU מלפני כמה שבועות שנכנס בשחקנים שלו. מה זה נכנס..
הנה זה:
http://www.youtube.com/watch?v=Y8OeZ7S8x3Y

אני בטוח שהשחקנים שלו עכשיו ישקיעו בשבילו

עמית זילברבוש 25 בדצמבר 2013

ווידאו גדול :)

יואב,
אני מסכים עם רוקט. אפשר לציין הרבה "עובדות" שפוגעות באנשים בקבוצה – בסוף מדובר בסך הכל בלזרוק אשמה בפומבי. אני לא רואה ממש יתרון בלעשות את זה, על פני לדבר על זה בתוך המועדון.

למה תחדול מלסקר את הפועל ירושלים?

יואב בורוביץ' 25 בדצמבר 2013

כי המערכת של כל העיר חזרה לירושלים ואני עובד פול טיים בתל אביב.

יואב בורוביץ' 25 בדצמבר 2013

אחלה קטע (:
אגב, אני לא מאמין בקלישאה הישראלית (בעיקר) של "שחקנים שמשחקים בשביל המאמן שלהם" (גם באמריקה לעתים משתמשים בקלישאה הזאת, אבל הרבה-הרבה פחות). שחקנים צריכים לשחק בשביל עצמם בלבד. לא יהיו טובים- לא תהיה להם קריירה טובה. אין יותר פשוט מזה. מן הסתם, הם גם צריכים לשחק האחד בשביל השני אבל זה חלק מלשחק היטב. רואים את זה- אם אתה שחקן אגואיסט שחושב רק על עצמך.

איתן מסוארי 25 בדצמבר 2013

אני נזכר בשלמה שרף מדיח את רפי כהן בשידור חי אחרי "ככה לא בונים חומה – 2" מול ספרד…

… לא עושה לי טוב…

*******
עכשיו כשאני חושב על זה… היו זמנים. הגיעה לכאן נבחרת ספרד, ועדיין בתודעה עלינו למשחק בשביל לנצח.

פרופסור 25 בדצמבר 2013

איזה עלינו בשביל לנצח?
להזכירך במשחק בית שלנו, עלינו בלי אף חלוץ.
רק במחצית השניה שרף הפחדן העלה את מזרחי.

גיל שלי 25 בדצמבר 2013

לננו היתה ידית מדהימה, אני בטוח שאתה זוכר אותה בורו.
הוא באמת אחד האנשים הנחמדים. כשהייתי ילד בבית"ר ננו היה הכוכב של הקבוצה הבוגרת, והיה אהוד על כל האנשים שם, מהילדים כמונו ועד לאחרון האנשים.

יואב בורוביץ' 25 בדצמבר 2013

גיל- זוכר אותו היטב בבית"ר תל אביב. חבר שלי היה אוהד שרוף של הקבוצה. אני גם זוכר את מרק סימפסון הידית הבלונדינית ואת מל הווארד האלמותי. וגם טוני דאוסון (אחיו למחצה המבוגר של ג'רי סטקהאוס) שיחק שם פעם חצי עונה ונתן יותר מ-40 נקודות נגד מכבי תל אביב במשחק ברמלה שהייתי בו.

מאשקה 25 בדצמבר 2013

נו, מה הוא אמר על הסיכויים של הפועל ירושלים בשלב הבא ?

איציק 25 בדצמבר 2013

כששואלים שאלה כזו, עלולים לקבל תשובה שלא רוצים לשמוע…
בינינו, שיקחו את היורוקאפ בגדול, מחזיק להם אצבעות, רק שאת הליגה ישאירו למי שמגיע להם לקחת את האליפות :-)

יואב בורוביץ' 25 בדצמבר 2013

הוא חושב שהיא תעפיל, כנראה מהמקום השני (אחרי באנוויט הטורקית). אבל גם חושב שיש סיכוי לא רע בכלל למקום ראשון.

מאשקה 25 בדצמבר 2013

תודה יואב
תחסר לנו במלחה, ( אני שם מולך בשורה הראשונה מאחורי ספסל שחקני הפועל ).
שיהיה לך בהצלחה

יואב בורוביץ' 25 בדצמבר 2013

תודה רבה מאשקה (:

גיא 25 בדצמבר 2013

ועכשיו נימברוק בבית עם מכבי חיפה

Comments closed