השואה והמדינה

מה אנחנו בדיוק עושים אתה?

מוכרח להודות שהשואה לא ממלאת חלק גדול בחיי. זאת למרות היותי נכד לניצולי שואה. ואולם, אני אף פעם לא חשתי אפליה (ובוודאי שלא אלימות) על רקע דתי, לאומי, מעמדי או חברתי- ולכן אולי קשה לי להפנים את חוויית השואה.

אף פעם לא הייתי בגרמניה (למעט 3 שעות בשדה התעופה בפרנקפורט) וגם לא ביקרתי בפולין או במחנות ההשמדה. ספק אם יש בי צורך כזה וספק אם אני רואה תועלת בכך.

גם איני שונא את הפולנים של היום ואת הגרמנים של היום ואת ההונגרים של היום- למרות שחלק מאבותיהם טבחו בבני משפחתי.

ועדיין אני חושב שחשוב להידרש לשואה. חשוב ראשית להודות שהיא לא קרתה רק ליהודים (גם הצוענים נטבחו וגם הומואים, וגם מתנגדי משטר מסוימים). גם חשוב להכיר בכך שהיו שואות לעמים אחרים (גם אם לא בקנה המידה ובשיטתיות של שואת היהודים).

אך מה היהודים של היום צריכים לעשות עם השואה? כמובן שכל אדם ראשי לעשות מה שהוא מוצא לנכון.

אך אותי המחשבה על השואה מוליכה למחשבה על נפש האדם ועל המבנים החברתיים בהם הוא חי. אין לי ספק שחלק די גדול מהשואה נובע מצייתנות. ממילוי פקודות. ממילוי צווים חברתיים. אגב, גם להתגייס לצבא נובע מאותם מקומות. מדוע שאדם יתגייס לצבא? מדוע שאדם אי פעם ישתמש בנשק?? האם צבא אכן משמש רק לצרכי הגנה? והאם לא תמיד השתמשו בסיבה הזאת כדי לגייס חיילים לכל הצבאות?

אני מגדיר עצמי פציפיסט למרות שאני עדיין משרת כחייל מילואים (בקושי עושה מילואים. בקושי קוראים לי, וטוב שכך). אך אני באמת מעריץ אנשים שבוחרים בסירוב, כאלה שמוכנים לשלם מחיר די כבד כדי לא לבגוד באידיאל הפציפיסטי שלהם. ויש שיאמרו שאם כל הישראלים היו פציפיסטים אז המדינה הייתה נמחקת. אולי הם אפילו צודקים. אולי זה העולם בו אנו חיים, ובכל המדינות חייבים שיהיו צבאות. ואני בכל זאת מורד במחשבה הזאת. אני מעדיף להיות נאיבי ופציפיסט.

ועוד משהו שמחשבות של השואה מייד מעלות. כל עניין החלוקה לקבוצות. יש נוצרים, יש יהודים, יש מוסלמים, יש ישראלים, יש גרמנים, יש צפון קוריאנים. מדוע? אני יודע שכך הוא המצב אך האם הוא מיטבי? האם באמת בני האדם מחויבים להתחלק לכל כך הרבה קבוצות ותת קבוצות. הרי כולנו בני אדם. מדוע היהדות אוסרת על נישואין אם אלה שאינם יהודים? מדוע אנחנו לא בוחנים את הפרקטיקות הללו ומנסים לשנות אותן במאה ה-21? מדוע מדינת ישראל מאפשרת לכך כך הרבה סוגים של כפיה דתית?

ועוד משהו: רדיפת מהגרי העבודה. הלא כאן מדובר באנשים שעוזבים מדינות עניות בצורה קיצונית או מדינות שהן גם עניות ובהן האזרחים הללו גם נרדפים (שוב, בגלל טעמי דת או גזע או קבוצה זו אחרת), ומדינת ישראל הרשמית מנהלת ציד אדם נגד אותם אנשים. כולאת אותם רק בגלל שהגיעו לתחומה ללא אישור. ואיכשהו, כל האנשים שהיא כולאת הם שחורים. משום מה איני שומע על רומנים או סינים שכלואים בחולות.

במדינת ישראל, למעשה בבירתה, יש גם קבוצת כדורגל שעד היום ב-70-80 שנות קיומה לא העסיקה ולו כדורגלן ערבי בודד. היא עושה זאת כיוון שאוהדיה מתעבים ערבים. ומדינת ישראל, על מוסדותיה הרבים, מאפשרת לה לנהוג כך. ואף רבים ממנהיגיה של אותה מדינת ישראל אהדו ואוהדים את אותה קבוצת כדורגל הנוקטת אפליה וגזענות.

ועוד לא התחלתי לדבר על היחס במדינת ישראל כלפי המיעוט הערבי. ועל הטענות הרבות של בני העליה האתיופיות והגזענות שאותה הם ספגו ועדיין סופגים במדינה. ויש עוד נושאים. ועליהם צריכים לחשוב ולדבר ביום השואה- זו לפחות דעתי.

אבל המנהיגים שלנו, כמעט כל הפוליטיקאים, ממעטים מאוד לדבר על הדברים הללו או לעשות משהו לשינוי המצב. הם מעדיפים לנסוע בהמוניהם למחנות המוות. הם בוחרים להמשיך לדבר על איראן כל הזמן. לעתים נדמה לי כי מבחינת הפוליטיקאים והמנהיגים הישראלים השואה היא יופי של דבר. כיוון שהיא מייצרת יופי של הון פוליטי.

 

ועוד שתי הערות
עיניים גדולות - עמרי ולורט

23 Comments

רועי 28 באפריל 2014

לגבי מסתננים (מה שאתה קורא מהגרי עבודה) – זו בורות או שאתה עושה את עצמך ? מדינת ישראל לא כולאת סינים או רומנים כי הם לא הסתננו למדינה בצורה לא חוקית.
כמובן שיש כאלה שעובדים כאן בצורה לא חוקית, אבל הם נכנסו למדינה באופן רשמי, להבדיל מהמסתננים מאפריקה.
אין כאן שום קשר לצבע עורם, לא צריך לחפש גזענות במקומות שאין, יש מספיק גזענות.

יואב בורוביץ' 28 באפריל 2014

מבחינתי, אם הסינים או הרומנים נמצאים כאן באופן לא חוקי אז מעמדם צריך להיות זהה לזה של האפריקאים. לכלוא רק את האפריקאים (ולצוד כמעט רק את האפריקאים) זה דוחה.

רועי 28 באפריל 2014

אבל לא על זה כולאים אותם, לא על זה שהם עובדים כאן בלי היתר, אלא על זה שהסתננו למדינה בצורה לא חוקית.
גם בתופעת העובדים הזרים מנסים לטפל, ע"י גירוש שלהם, כמו כל מדינה אחרת בעולם.

אביאל 29 באפריל 2014

בורוביץ׳ – מי אמר לך שרומני או סיני במעמד לא חוקי זוכים ליחס אחר ? אני מכיר באופן אישי מקרה בו לחבר של המשפחה היה מטפל לא חוקי שמוצאו בפיליפינים, הוא נשאר מעבר לויזת העבודה שלו כאן בצורה לא חוקית וגורש.

הבעיה לצערנו עם הפליטים שנמצאים כאן היא שלרוב אין לישראל קשרים עם מדינת המוצא שלהם ועל כן נדרשים פתרונות אחרים שאני בהחלט מסכים שאפשר לשקול ולפעול בדרכים אחרות.

אבל אל תסיק מסקנות שגויות לגבי זה שמדובר ב״שחורים״, גזענים שונאים גם בהירים ממזרח אירופה וגם ״צהובים״ ממזרח אסיה – אין הבדל אצלהם.

איתמר 28 באפריל 2014

רוב הסרבנים אינם פציפיסטים והם ממקדים את הסרבנות שלהם בהקשר של הכיבוש.
רובם מכירים בזכותה של מדינת ישראל להגן על אזרחיה אבל דורשים לעשות זאת מתוך גבולותיה הריבוניים.
בימים האחרונים אני מזהה בטוקבקים וברשתות החברתיות עליה דרמטית בעיסוק העדתי בשואה וביטויה כוללים התכחשות וחוסר עניין רגשי של מזרחים רבים שאינם רוצים להשתתף עוד ב״פסטיבל השואה״.
המגמה הזו תמשיך ותתפוס תאוצה בשנים הבאות שכן יש תחושה של רוויה ולעיתים אפילו של מיאוס כתוצאה מהניצול הציני של השואה על ידי פוליטיקאים מהזן של נתניהו ולפיד.
אתמול העבירה הממשלה החלטה פופוליסטית שמיטיבה עם ניצולי השואה שסובלים ממצוקה כלכלית אך מזניחה גברים ונשים,יהודים ולא יהודים,שאינם ניצולי שואה אך מצבם הכלכלי קשה לא פחות ממצבם הכלכלי של ניצולי השואה.
בקהילות יהודיות רבות ברחבי העולם זיכרון השואה הפך להיות למרכיב מרכזי בזהות היהודית (בין השאר כתוצאה מתהליך החילון שעבר על אותן קהילות) אבל שם,בניגוד לישראל,מנסים להוציא מן האירוע ההיסטורי המר מסקנות מוסריות בעלות משמעות אוניברסלית.
בישראל,בחסות פוליטיקאים ציניים ומערכת חינוך אומללה,יש ניסיון לעצב את זיכרון השואה באופן שיאפשר להמשיך ולהציג את השואה כ״שלנו״ ושלנו בלבד.
מצמקי שואה – כך דן מרגלית כינה אתמול את מי שמבקשים להכניס את השואה לקונטקסט היסטורי ולתת לה משמעות אוניברסלית.

אזי 28 באפריל 2014

אנחנו חיים במדינה פופוליסטית, ולכן הממשלה פופוליסטית.
מרגע שממשלה עולה לשלטון, כל מה שמנסים לעשות זה להפיל אותה.
אתה טוען שההחלטה החדשה מטיבה עם ניצולי שואה אך מפלה קשישים שאינם ניצולי שואה.
הנתון ששמעתי הכי הרבה ביומיים האחרונים זה ש"רבע מניצולי השואה עניים"
בשבוע של יום השואה, לא שומעים על מסעודה משדרות
אז הממשלה לא מתיחסת למסעודה משדרות

ממשלת ישראל כבר שנים מתקיימת רק מלכבות שריפות.

מה אתה חושב שהיה קורה היום בתקשורת, אם ההטבות לניצולי השואה היו ניתנות לפני שלושה חודשים? מישהו היה מציין את זה? לא.
עדיין היו תוקפים את הממשלה.
אז הממשלה הגיעה למצב שהיא צריכה לשמור תחמושת לימים שהיא יודעת שיתקפו אותה.
וזה עצוב.

אני חושב שאם היו מלווים בצורה יותר רצינית תהליכים של הממשלות השונות ולא רק תוקפים בהקשר לגחמה היומית ומבקשים שליפות מהמותן, אולי אז הממשלה היתה משקיעה יותר בתהליכי שיקום ובנייה רציניים יותר.
אבל אף אחד לא מתעניין פה בתהליכים. אנשים רוצים שליפות מהמותן.
אנשים רוצים ששר האוצר יגיד עכשיו שהוא מקצה 10 מיליארד דולר בשנה להצלת העניים באשר הם.
מאיפה התקציב? בטח יש לו נהג מיותר שאפשר לוותר עליו.

תומאס נוימן 28 באפריל 2014

מזכיר את עיתוי עסקת שליט בסמוך למחאת "צדק חברתי"

רוקט 88.2 29 באפריל 2014

אזי, כקורא אדוק של דה באזר על שלל כותביו ומגיביו, זו אחת מהתגובות המעניינות (ולטעמי הנכונות) שקראתי כאן.

ג'וש 28 באפריל 2014

1."במדינת ישראל, למעשה בבירתה, יש גם קבוצת כדורגל שעד היום ב-70-80 שנות קיומה לא העסיקה ולו כדורגלן ערבי בודד "-
איפה כתוב שצריך/חובה להסיק ערבים?
אתה בטח מעריץ את אתל' בילבאו, ושם אין ספרדי אחד לרפואה בהגדרה…
2."רדיפת מהגרי עבודה" – עשיתי מיל' בגבול עם מצרים. מה שכתבת גובל בטמטום או מעצם הגדרתך את זהותך.
3.הבסיס לשואה וליחס האירופאים לישראל היום הוא אחד – אנטישמיות טבועה בדמם מזה מאות שנים. תרשום, תלמד, תפנים.

כסיפוביץ 28 באפריל 2014

"הבסיס לשואה וליחס האירופאים לישראל היום הוא אחד – אנטישמיות טבועה בדמם מזה מאות שנים. תרשום, תלמד, תפנים."

וזה לא גובל בטימטום….?

ג'וש 28 באפריל 2014

קח כדור , שתה כוס מים.

כריסטי ברטו 28 באפריל 2014

א. מה זאת אומרת איפה זה כתוב? האפליה במדינת ישראל על פי דת גזע ומין אסורה בישראל, זה שאף אחד לא טורח לאכוף את החוק הזה על בית"ר זה ביזיון כשלעצמו.
ב. הלוואי ובית"ר הייתה כמו אתלטיק בילבאו, שמקבלת לשורותיה גם לא-בסקים ובתנאי שנולדו בחבל הבסקים. קח למשל את הכוכב הגדול של בילבאו, יורנטה, שאיננו בסקי במוצא ולא גדל באזור, אבל נולד בפמפלונה שבחבל הבסקים משום שדודתו עבדה שם בבית החולים:
http://afootballreport.com/post/11346805378/to-basque-or-not-to-basque
אז אם בית"ר ירושלים הייתה כמו אתלטיק היא הייתה מכריזה על עצמה כקבוצה האזורית של ירושלים, שמוכנה שישחקו בה רק ירושלמים. ערבים, יהודים, צר'קסים- לא משנה, העיקר שנולדו בירושלים. ולכן אתלטיק בילבאו היא קבוצה נהדרת, ובית"ר היא סניף של כהנא חי.

גור אילני 28 באפריל 2014

יש לך בדיקת דם שמוכיחה את זה? זו לא גזענות?

כסיפוביץ 28 באפריל 2014

לא נראה לי שיש שם מקום לדיון רציני עם האיש..

red sox 29 באפריל 2014

היכולת של אנשים להפוך טענה לגיטימית (אנטישמיות כלל-אירופית כגורם מוביל לשואה) לקשקוש מוחלט באמצעות נימוק שמוכיח את ההפך הגמור ("טבועה בדמם") מרשימה אותי כל פעם מחדש.

אביאל 29 באפריל 2014

גורכסיפוביץ׳ – הוא קצת טעה במושגים, במקום עניין גנטי יש עניין סביבתי – נקרא לזה של שנאה ליהודים, אין צורך לרדת לסמנטיקות ובלבול של הגדרות פסיכולוגיות להתנהגות.

מספיק לראות בכל מהומה במזרח אירופה שלא קשורה בשום קשר ליהודים או לישראל, גלוחי ראש עם כמה דגלים של צלבי קרס ושאר הסממנים – עניין שאם חושבים עליו לעומק הוא אבסורדי, שכן הנאצים טבחו סביר להניח גם באבותיהם במהלך המלחמה והם בכלל תיכננו ל״גזע״ הסלבי תפקיד של משרת ועובד אדמה של אנשי הגזע הטהור ביום שהרייך השלישי ישלוט בעולם.

אביעד 28 באפריל 2014

סתם מסקרנות, אתה במקרה סוציולוג?

7even 28 באפריל 2014

יואב, אני מציע שתמשיך לכתוב על ה NBA
כי כשאתה כותב על ה NBA אתה מראה יותר הבנה

עידוקוליס ליפשיץ 28 באפריל 2014

+1

duncan 28 באפריל 2014

מה הקשר בין יהודים באירופה לבין ישראל והערבים?
יהודים באירופה לא התפוצצו ועסקו בטרור.
אתה מצפה שישראלים יאהבו את אויבהם המרים. ביום שיהיה שלום אמיתי ולא הסכם אי התקפה, קח עוד עשרים שנה מאותו יום ואולי תראה איך ערבים חותמים בבית"ר.
לעומת זאת בני משפחתי הלכו לעבוד. לא לעסוק בטרור. ועדיין שנאו אותם באירופה.

red sox 29 באפריל 2014

אתה צודק, אבל מבחינת הגרמנים ב-1939 – רובם ככולם – היהודים אזרחי גרמניה – רובם ככולם – עסקו בגניבת כספי ציבור, חתירה תחת המשטר, סיוע לאויב וכיוצא באלה פעולות אנטי גרמניות.
לא מאוד רחוק מעיסוק בטרור.

זה שאני ואתה יודעים שהיהודים היו אזרחים נאמנים זה טוב ויפה. בעיני שכניהם הגרמנים הם נתפסו כאויבי האומה והיחס אליהם היה בהתאם.

או כמו שאחד המגיבים פה (לא חשוב שמות) נוהג לומר – האמת היא מה שכולם חושבים שהוא האמת.

כספרי 28 באפריל 2014

"להיות יהודי זה לעזור לחלשים"
מרק אדלמן סגן מפקד מרד גטו וורשה
מסכים עם כל מילה גיל

כספרי 28 באפריל 2014

סליחה יואב…

Comments closed