אצל מי היית משתלם

Mark-Hughes

 

תשאלו מאה מאמני כדורגל ישראלים- אצל מי אם היו מעדיפים להשתלם, לואי ואן חאל או מארק יוז, ואני בספק אם אחד מהמאה היה משיב "יוז".

ואן חאל נחשב למי ש"בנה" את אייאקס הגדולה של שנות ה-90. הוא זכה בצ'מפיונס, ואימן בברצלונה, ואימן בנבחרת הולנד פעמיים, ואף אימן בבאיירן מינכן ובאלקמאר, והוא נחשב על ידי רבים כסוג של "גאון" כדורגל.

ואילו מארק יוז, אימן רק בפרמייר ליג- ולא ממש הצליח בבלקבורן ובמנצ'סטר סיטי ואפילו די כשל בק.פ.ר, וכעת הוא מאמן בסטוק ה"זניחה"- אז איזו דילמה זו בדיוק?!

ובכן, אם אני מאמן כדורגל- ואני לא, אבל בכל זאת אם אני כן – ושואלים אותי אצל מי אני מעדיף להשתלם אז אני משיב "יוז".

מדוע?

כיוון שיוז נאלץ לעבוד גם בקבוצות קטנות וגם להתמודד עם כשלונות, והוא בכל זאת המשיך לעבוד, והמשיך להשתפר, ובשנתיים האחרונות סטוק שלו מציגה כדורגל הרבה יותר טוב מכפי ששחקניה אמורים להציג.

ומנגד ואן חאל מאמן את אחת הקבוצות העשירות בעולם, זו שעשתה את הרכש הגדול בעולם בשנה האחרונה, ובכל זאת היא לא משכנעת כלל וכלל, וגם נראה כי ואן חאל לא יודע בדיוק מה הוא רוצה לעשות עם הקבוצה שלו. כל הזמן הוא משנה. לא מצליח ליצור שום יציבות. וממשיך לדבר על "פילוסופיה" כדי להעצים את הרפיוטיישן שלו כ"גאון".

אני כמובן לא מתעלם מההישגים הגדולים של ואן חאל בעבר וכמובן שאין ספק כי הישגיו גדולים בעשרות מונים מאלו של יוז. אבל ואן חאל גדל באייאקס במקביל לגדילת דור עצום של שחקנים. הוא תמיד זכה לאמן טופ טאלנט (אולי חוץ מבאלקמאר). יוז לא זכה כמעט בזכויות האלה.

ויש עוד משהו: יוז היה שחקן ענק. ואן חאל לא היה שחקן. מבחינתי, אם אני מאמן שעושה השתלמות, אז אני בהחלט יכול להפיק יותר ממאמן שגם יש לו פרספקטיבה של שחקן. וזה נכון גם אני מאמן שלא היה שחקן בעצמו.

אז בהתחשב במה שיוז מצליח להשיג מסטוק שלו, ואיך הוא גורם לה גם לשחק יפה והתקפי וגם לשחק מוצלח לאחר שנים רבות כל כך של כדורגל לא יפה, ובהתחשב באיך שיונייטד של ואן חאל משחקת- פחות יפה מסטוק למרות שהיא מוכשרת פי מיליון- אז אני כרגע מעריך את יוז כאיש מקצוע ומאמן לא פחות מואן חאל- וזו הסיבה העיקרית לכך שהייתי בוחר להשתלם דווקא אצלו.

אין בכך כמובן טענה כי יוז באופן כללי מאמן טוב מוואן חאל. לא רציני לטעון זאת. אבל אני באמת מעריך אותו לא פחות. כי הצלחה באימון לא אחת היא תלויית הקשר, טיימינג והזדמנות, לא פחות ואף יותר מאשר יכולת אימון גרידא.

*

איזה יום מקסים של כדורגל היה לנו באנגליה אתמול. השחקנים עומדים באינטנסיביות כל כך יפה- ולמעשה מעלים בספק בנכונות השיטה העתיקה ואולי גם האנכרוניסטית של לשחק פעם בשבוע בלבד. ברור שהצופים היו רוצים לקבל יותר מזה. אולי גם השחקנים מסוגלים לכך.

מבחינתי העונה באנגליה דבר אחד בלבד חשוב- שמוריניו לא יזכה באליפות. מליברפול שלי התייאשתי כבר מזמן. אין לי ציפיות בנוגע לעונה הזו. גם לא הכי מעניין אותי התחרות על הטופ 4 (לא שהיא רלוונטית במיוחד בנוגע לליברפול. אך גם אם הייתה- מבחינתי להגיע לצ'מפיונס זו לא איזה מטרה נעלה. לא סבלתי בשנים שלא היינו שם. כן סבלתי השנה כשחזרנו ונראינו כל כך גרוע. והכי חשוב- הפרמייר ליג, וזכייה בה, היא הדבר העיקרי מבחינתי כאוהד ליברפול, לא הזכייה בצ'מפיונס).

ובכל זאת אתמול ביאס כאשר לסטר השוו מולנו- למרות שכנראה ממש הגיע להם, בהתחשב ששני הגולים שלנו מפנדלים לא ממש מוצדקים, ואילו הם כבשו שערים נפלאים.

אבל הסיפור אינו ליברפול-לסטר.

הסיפור הוא כל המשחקים הנפלאים, וריבוי השערים, כאשר כמובן מעל כולם המשחק בין הספרס לצ'לסי. עוד לפני המשחק חזיתי ניצחון לתרנגולים. קודם כל זה וישפול ת'ינקינג. דבר שני, אני חושב שצ'לסי פחות טובים מכפי שהטבלה מספרת. דבר שלישי, אני חושב שהספרס של פוצ'טינו, שתמכתי בו לאמן את הקבוצה עוד חודשים רבים לפני סיום העונה שעברה, מתחילים לשחק טוב למדי. אני אוהב את פוצ'טינו כי הוא מאמן של באלאנס. גם כדורגל התקפי, וגם לא זלזול בהגנה (הוא בעצמו היה בלם קשוח). אבל פוצ'טינו הוא גם חסיד של מרסלו ביילסה שאימן אותו כשעלה לבוגרים של ניואלס אולד בויס והפקיד עליו את מלאכת הסקאוטינג על היריבה. כך שכדורגל התקפי אינטניסבי הוא מבחינתו חוק ברזל.

כיף לראות את טוטנהאם לפתע פחות רכרוכית ולא פחות התקפית.

בנוגע למשחק סטוק-יונייטד, קצת התבאסתי שסטוק לא ניצחה- כי גם הייתי שמח לראות את יוז מתחרה כמה שיותר על הטופ 4. בניגוד לרבים, אני לא ממש חושב שהרעיון של הצבת וויין רוני כקשר פול סקולס היא רעיון נפלא. רוני כמובן יכול למלא את התפקיד בהצלחה. אבל לשים אותו אחורה מדי, זה לאבד לא מעט מהיכולת שלו בקרבת השער. וחוץ מזה- אני ממש לא אוהב את האמון הנרחב שוואן חאל נותן בוואן פרסי. באופן כללי, אני לא אוהב את ואן פרסי למרות הכשרון הגדול שלו. הוא לא מספיק דינמי. לא מספיק קשוח. בעיקר לא מספיק יציב. ואני גם חושב שהוא זכה במעט מאוד תארים בקריירה, בהשוואה לכשרון שלו ולקבוצות בהן שיחק. בקיצור, אם אני אוהד יונייטד אני רוצה לראות את ואן פרסי הולך. קצת חבל ליונייטד שגם פלקאו בינתיים משחק כמו פלופ לא קטן.

אין ספק שרוני צריך לשחק בהתקפה- כאשר כמובן יש לתת לו חופש ללכת גם אחורה ולבנות התקפות כאשר הוא רואה זאת לנכון.

*

בעניין סיינטס-גאנרס, אני חושב שזה יהיה אסון אם ארסנל שוב איכשהו תסיים בטופ 4. כל כך לא מגיע לה. היא כל כך נרפית ועלובה. ההגנה מאוד חלשה, אבל גם ההתקפה רחוקה מאוד מהימים הטובים של וונגר. אין ספק כי המאמן הצרפתי, למרות כל הדברים הטובים שעשה, צריך ללכת הביתה- ולא מהיום. ארסנל צריכה כיוון אחר. לא חלילה לזנוח את העקרונות ההתקפיים והטכניים של וונגר, אבל על התשתית הזו לבנות מבנה חדש עם ערכים מוספים חדשים.

יש לי הרגשה שוונגר לא נשאר בארסנל בעונה הבאה. וזה כנראה יקרה אחרי שהשנה, לראשונה זה עשור וחצי, ארסנל גם לא תעפיל לליגת האלופות.

*

לא יצא לי אתמול לראות את מאן סיטי, אבל אני מלא הערכה לפלגריני על ההצלחה שלו כמעט ללא חלוצים להמשיך לנצח- ועוד כאשר אגווארו שהיה בכושר שיא פצוע כבר די הרבה זמן. אני גם מלא הערכה לקשר העצום יאיא טורה שחוזר לעצמו ומוכיח שהוא באמת אחד השניים-שלושה הטובים והחשובים בליגה הזו כאשר הוא טוב. וגם דויד סילבה כמובן.

סיטי לדעתי תיקח אליפות. השאלה היא רק מתי פלגריני יתחיל לקבל את הקרדיט הגדול מאוד שמגיע לו. כי אם אני יודע ספרדית, אז אני הולך להשתלמות אצלו לפני כל מאמן אחר באנגליה. אולי בתחרות מסויימת עם פוצ'טינו.

 

לסיוע במימון דה באזר

הכי הכי - סיכום עונת פוטבול. וגם הימורי פלייאוף
ג'רארד יש רק אחד

12 Comments

גילי פלג 2 בינואר 2015

בורוביץ׳, מת על זה שזרם התודעה שלך קופץ על שלושים נושאים בשישים שניות. היי, ואל תיעלם לחודש, תכתוב.

אריק האחר 2 בינואר 2015

בורוביץ
נהניתי מכול מילה תודה .
כתבתה בפוסט אחד על כל כך הרבה נושאים ששווים התייחסות.
כמי שאוהד את יונייטד יש לי פינה חמה למארק יוז כשחקן
יוז היה גולר אבל לוחם קשוח לכל אורך הקרירה רואים את
זה בתבנית הקבוצות שהוא מאמן לחימה עד הסוף ובכול הכוח.
לאורך השנים טענו שונאי יונייטד על יחס מפלה של שופטים
לטובתה ובעיקר בפנדלים לזכותה לדעתי העונה יונייטד עוד לא קיבלה פנדל אחד.
הסיבה היא מיעוט הכניסות לרחבה באופן יחסי ומרווח השגיאות של השופטים כתוצאה מכך.
אתמול וגם במהלך העונה הקודמת ליורפול קיבלה מתנות מהשופטים ואף אחד לא מילל על כך.
צלסי וסיטי יאבקו עד הסוף
טורה מגיע תמיד למשחק בזמן אמת .
לתרנגולים יש פתאום סקורר אמתי שפורח העונה.היה תענוג של משחק.
וונגר נראה ממש סובל יותר ויותר .
והקפטן שלכם הולך ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם את הלב.

תiמר 2 בינואר 2015

וואו.. זה יפה שיוז משחק כדורגל טוב בקבוצה בלי ציפיות, אבל כשאימן את המיליונרים מסיטי ופחד להפסיד שיחק את הכדורגל המשעמם באירופה. גם אז היית הולך אליו להשתלמות?
תחשוב על מה שאתה כותב לפני שאתה מעלה פוסט..

תiמר 2 בינואר 2015

ראית ריאיונות של יוז? הוא אחד האנשים היותר משעממים והפחות כריזמטיים. ולא הייתי הולך להשתלמות אצל אף אחד מהארבעה שהבאת-
הייתי הולך להשתלמות אצל גווארדיולה ואם לא הוא אז אף אחד- סה"כ כולם אפסים בעולם הכדורגל

תiמר 3 בינואר 2015

גם היינקס תותח

אבי 2 בינואר 2015

ריבוי השערים אתמול והסנסציות (סיטי איבדה יתרון של 2 שערים ויצאה בנס, צלסי הובסה) נבע בעיקר מהעייפות של ההגנות. ולאורך זמן כזה עומס יניב פציעות איומות… אז אני חושב שנמשיך עם המתכונת המיושנת של משחק בשבוע.

לגביי יונייטד, עצוב לראות אותנו כל כך נרפים ומסורסים, קבוצה עם כל כך הרבה כישרון על הנייר שפשוט לא מצליחה לרדת איתו לדשא. לדעתי ואן חאל נכשל ביונייטד, עד כה לפחות. הרכש שלו הוא סדרה של טעויות ודי מרייה אחד שבינתיים עוד מוקדם להכריע האם מדובר בפלופ סטייל אוזיל (חצי עונה טובה ואז נעלם, במקרה שלנו רבע עונה) או בהצלחה מסחררת. אבל כך או כך שאר הרכש פשוט הזוי! בלינד, שאו, רוחו- שלושה מגנים שמאליים!!! 33333 שחקנים טבעיים באותה עמדה. פשוט מיותר, למה לנסות לכפות מגן שמאלי על הקישור או ההגנה כשאפשר להביא קשר ובלם?
וזה עוד בלי להתייחס לעובדה המצערת שהם פשוט גרועים- אף אחד מהם לא מצדיק את המחיר שלו.

והציוות של ואן פרסי ופלקאו פשוט עצוב, מסרס את הכל ההתקפה…

ואיך לא נגעת בספסול של יאנוזי? שחקן עם כישרון מתפרץ שפשוט צריך להיזרק למגרש ולהתפוצץ. הוא באנקר בכל הרכב. יאנוזי, די מרייה ורוני כשמעליהם ואן פרסי/מאטה ומאחוריהם קאריק – פאלייני/הררה ויש לך קבוצה!!!

ניק 3 בינואר 2015

וואלה אבי הכל כך פשוט הא.. חבל שאתה לא מאמן את היונייטד! היינו כבר זוכים באליפות.
ואן חל כשלון? מה רצית שהוא יעשה? יקח קבוצה מפורקת שסיימה במיקום הכי נמוך שלה ב20 שנה האחרונות ויצעיד אותה בקלילות לאליפות? וזה עוד בעונה שצלסי היא מהטובות באירופה.
בנתיים רואים גרף התקדמות מצויין של הקבוצה, נכון שלא בכל משחק יש כדורגל מדהים, אבל גם אצל פרגי זה היה רחוק מלהיות מדהים רוב הזמן.
ובוא לא נשכח שלקבוצה היו מעל 45 פציעות השנה אז ככה שלא בדיוק אפשר היה לבנות על יציבות ועדיין 10 משחקים בלי הפסד, AND COUNTING…
כשלון ברכש? הרכש הזה פצוע כמעט כל העונה אז לא יודע איך אפשר להגדיר אותו ככשלון.
3333 מגנים שמאליים? רוחו הוא גם בלם ובלינד גם קשר אחורי. מעניין כמה משחקים של בלינד ראית באייקס שאתה קובע בנחרצות שהוא רק מגן שמאלי.
ינוזאי? לא יודע באיזה הרכב הוא באנקר. בנתיים הוא ילד בן 18 שנתן במקרה הטוב 5 משחקים באמת טובים בקריירה שלו. יש לו כשרון מדהים, אז על אין וויכוח, אבל בוא לא נגזים לגבי מעמדו בקבוצה כרגע.

ערן (המקורי) 2 בינואר 2015

וואוו. לא רק חשיבה מקורית (דבר אופייני למדי אצל בורו), אלא גם כזו שאני מסכים איתה בהחלט!
אחלה פוסט.

שמעון 3 בינואר 2015

טור מעולה!!! תחזור לכתוב

ניק 3 בינואר 2015

נו כנראה ש1 מתוך 100 יעדיפו לצאת לדייט חד פעמי עם רחל הפוזלת, עם הרגל התותבת מהמכולת על פני דייט עם בר רפאלי.
ואם ברצינות, לא יודע איך אפשר לשים את ואן חל ויוז באותו משפט בכלל.
האחד מאמן שהצליח בכל מקום שהיה בו, שפיתח שחקנים ברמה היסטורית (צאבי למשל), שהשאיר יסודות לקבוצות אדירות (ברסה של רייקרד, ביירן מעונת הטרבל), שהצליח גם בקבוצות בינוניות (אלקמר ונבחרת הולנד שהרבה שוכחים שהייתה מורכבת ברובה משחקנים על טהרת הליגה ההולנדית).
השני – טוב אין לי פה מה להגיד. מאמן שלא זכה בכלום בחייו, לא פיתח אף שחקן משמעותי וגם נכשל בקבוצה אם לא מעט כסף, סיטי.
כרגע נראה שכמה משחקים טובים בסטוק מעניקים לו איזשהוא יתרון על פני ואן חל. מודה שלא ראיתי את המשחקים של סטוק, אבל גם אם הם שיחקו את הכדורגל היפה בכל הזמנים בכמה משחקים זה עדיין לא מקנה ליוז מעמד מיוחד.
לגבי העונה – ואן גל כל הזמן משנה ולא יודע מה הוא רוצה מהקבוצה? אולי זה בגלל שנפצעו לו עד עכשיו מעל 45 שחקנים..
פלקאו פלופ? גם הוא פצוע חצי עונה, אז עוד מוקדם להסיק מסקנות.

ברבור שחור 3 בינואר 2015

ממש לא מסכים איתך…אתה באותה מידה יכול ללכת להשתלם אצל איל לחמן…בכלל האופנה הזאת של לכתוב טורים שהולכים נגד האמונות הרווחות או נגד הדעה הכללית מתוך פופוליזם של אנדרדוג הולכת ותופסת תאוצה…אין לי בעיה עם חשיבה מקורית ויצירתית אבל יש לי בעיה עם ניסיונות של לקחת פרט וללמד מתוכו על הכלל….וזה יואב נכון באחוז קטן מאוד מהמקרים…

בעז 6 בינואר 2015

אין עוררין על הרקורד הלא מוצלח שלו בסיטי ובק.פ.ר, אבל להגיד שיוז לא ממש הצליח בבלקבורן?! בעונה השנייה והשלישית שלו (מתוך שלוש) הוא סיים במקומות 6 ו-7, שזה מעל ומעבר לציפיות מקבוצה מסדר גודל שכזה.

Comments closed