זו החרפה

Hapoel_Tel_Aviv_New_Logo

 

ראיתי היום בערך חצי שעה, און אנד אוף, של הפועל חיפה-הפועל תל אביב. שעמום גרם לי לצפות, ושעמום הייתה תוצאת הצפייה.

באמת כמעט אפס כדורגל. לא זוכר מתי משחק בין שתי קבוצות כאלה היה כל כך אפור. לא יודע מתי הכדורגל בליגה הזאת היה כל כך גרוע. אני אומר את זה כבר יותר מעשור. לפעמים אפילו יש תחושה קטנה שדברים משתפרים, אבל כנראה שאלה בעיקר הדברים שמסביב. האצטדיונים יותר טובים. לעתים יש קצת יותר תחרותיות. זה בהחלט יפה לראות את הפועל באר שבע הכי טובה שהייתה זה תקופה מאוד ארוכה, ואת קריית שמונה מצליחה, וגם מכבי תל אביב בתקופה טובה מאז ג'ורדי.

אבל אם מאלה תסיקו שהכדורגל שלנו טוב יותר- אז אתם חולמים. אגב, גם הניצחון של הנבחרת על בוסניה לא צריך לגרום לכם להסיק את המסקנה הזאת.

עדיין, בסך הכל הכללי, הכדורגל הישראלי במגמת ירידה זה תקופה מאוד ארוכה, וכשמגיעים לשפל כזה אז גם כמה עליות קטנות לא בדיוק צריכות לגרום לתחושה חדשה.

מדוע הכדורגל הישראלי כל כך גרוע?

1. אין בו כמעט טכניקה.

2. יש בו יותר מדי אנוכיות ומעט מדי חוכמת משחק.

3. אין בו מספיק אתלטיות וכושר גופני.

4. יש בו יותר מדי אלימות.

5. השיפוט בו פחדני וגרוע (מאפשר משחק אלים כאשר עבירות מלוכלכות רבות אינן נענות בכרטיס צהוב ומצד שני עוצר את המשחק על כל דבר קטן).

6. המאמנים פחדנים ועולים במרבית המשחקים בהרכבים הגנתיים מדי.

ואלה רק הדברים על המגרש.

על הדברים שמחוץ למגרש לא אתייחס עכשיו.

רציתי לכתוב את הפוסט הזה כי כשצפיתי בהפועל תל אביב, אפרפרה ומשחקת באופן שהופך אותה ממש לזניחה, חשבתי פתאום: כמה שחקנים כאן על המגרש- שדי מביישים את השם הזה "הפועל תל אביב" בכלל גדלו באגודה?

בדקתי את ההרכב וראיתי שהתשובה היא אפס. כן, אפס גדול ועגול.

הבעיה היא שהפועל לא גידלה שחקנים טובים יותר שייצגו אותה בצורה טובה יותר.

וזו החרפה הבאמת גדולה של המועדון המפואר הזה. כבר כל כך הרבה זמן הוא לא מגדל שחקנים ראויים.

הפועל יושבת על מתחם חודורוב, הוא חולש על תל אביב, יפו, בת ים, חולון, ראשון, וגם ניתן להגיע אליו מדרום לאזורים האלה ומצפון לתל אביב.

הפועל תל אביב חולשת על מיליוני אנשים.

וזה מה שהיא מצליחה לגדל. אפס אחד גדול ומביש בהרכב הראשון.

ועל זה אנחנו (כמעט) לא שומעים. אנחנו שומעים על ברקוביץ', ועל דומב, ועל חג'ג', ועל האולטראס, ועל רמון, ועל זה שאף אחד לא מוכן לרכוש את הקבוצה.

אבל על אפס שחקני בית בהרכב הפותח אף אחד לא מדבר.

זו החרפה.

 

לסיוע במימון דה באזר

 

הנער מאיירונסייד רואד
המירוץ להפסיד 13:34 לסיאטל (חלק 1)

28 Comments

עדי אבני 3 בינואר 2015

עובדתית אתה טועה.
ראשית, אבו אל היג'א (כמו שרם שעלה מהספסל ואבוטבול שלא פתח עקב מחלה)- שחקן בית. במועדון מגיל 16.
שנית, הפועל ת"א גידלה את שני השחקנים הישראלים הטובים של הדור הנוכחי- נאתכו וזהבי. בצוותא עם בן שהר הם היו יכולים להיות השלד עליה בנויה הפועל ת"א, כך שלהגיד שהפועל ת"א גידלה אפס שחקנים ראויים זה אחד משניים- אי הכרת העובדות או דמגוגיה

משה 3 בינואר 2015

שני השמות שציינת עמוק בתוך שנות העשרים שלהם ומאז כלום. אם מועדון חפץ חיים הוא צריך לגדל מספיק שחקנים שיהוו שלד לאורך שנים ולא כוכבים גדולים מדי כמה שנים. גם אני חושב שבהפועל לא מגדלים מספיק שחקנים בעשור האחרון.

יואב בורוביץ׳ 3 בינואר 2015

עדי- על אבו אל היג'א שמעתי וקראתי מוקדם יותר העונה שברקו הביא אותו. גם אם זה לא נכון, והוא במועדון מגיל 16- קשה בדיוק לקרוא לזה שחקן בית (למרות שהוא חלקית כן). גם בן שהר עזב את הפועל לצ'לסי לדעתי בגיל 15-16, כאשר הוא מאוד צעיר. בנוגע לנאתכו וזהבי- אתה בהחלט צודק. נאתכו שחקן בית לכל דבר, למרות שהוא כבר שנים לא בקבוצה הבוגרת. וגם זהבי דיבר לא מעט על כך שבהפועל אף פעם לא האמינו בו (לא סתם שלחו אותו לקבוצות אחרות, קטנות, בגיל הבוגרים או עדיין כשהיה נער).
אבל הנקודה שלי היא שבהפועל של היום, ובכלל של השנים האחרונות, כמעט ואין שחקני בית משמעותיים. כשקבוצה מגיעה למצב שהיא עולה בהרכב בלי אף שחקן בית- ובעיקר כאשר מדובר במועדון גדול כמו הפועל- הדבר הוא חרפה.

יואב בורוביץ׳ 3 בינואר 2015

אל היג'א גדל אצל ברקו בנשר והגיע בגיל הנערים-נוער להפועל. רוצה לקרוא לו שחקן בית? נגיד חצי שחקן בית.

אריק 3 בינואר 2015

עבודת תחקיר מטורפת עשית כאן!
להסיק שהכדורגל הישראלי הוא על הפנים מצפייה של כחצי שעה במשחק של הפועל ת"א מול הפועל חיפה. איך אף אחד לא ראה את זה קודם?
אחרי שתראה עוד חצי שעה מחר תציע גם פתרונות.
בכלל, תבדוק את כל הפוסטים שלך לגבי הכדורגל הישראלי – פשוט מגוחך.

יואב בורוביץ׳ 3 בינואר 2015

כן אריק- הגעתי למסקנה על בסיס צפיה של חצי שעה. אתה צודק.

יואב בורוביץ׳ 3 בינואר 2015

תבין משהו- כמעט תמיד כשאני נותן צ'אנס לכדורגל שלנו- כי הוא עדיין מעניין אותי לפעמים- אני מתאכזב. מאוד. ומרגיש שפעם היה כדורגל הרבה יותר טוב. אני לא מקבל את התחושה הזאת כשאני רואה ליגות אחרות (לפחות חלק מהן). על זה מתבססת המסקנה.

משיח 3 בינואר 2015

הפועל חיפה היו שווים ובחלקים טובים מת"א במשחק, בעיקר ראיתי הפועל תא רכה ולא תכליתית. דווקא היה משחק בקצב טוב יחסית למחוזתנו

מאיר 4 בינואר 2015

דווקא המשחק באמת היה בקצב סביר ולא משעמם, אם כי יכולת הסיום הלא טובה של שתי הקבוצות והרכות שלהן בלטה. אגב, אני אוהד מכבי.
לעצם העניין, הטכניקה ומחוכמת המשחק אצלנו הם סבירים, הבעייה היא בפיזיות ובכושר הגופני הירודים, בעצם מסעיף 3 אצלך והלאה.
לגבי שחקני הבית, לא מפתיע מה שקורה בהפועל עקב הכאוס הניהולי והכספי, כל ילד או הורה לילד, מנסה לברוח משם ולכן ברור שההיצע נמוך. בכדורגל שלנו יש רק מספר מחלקות נוער שמגדלות שחקנים כמו מכבי, חיפה, הפתח תקוואיות, אשדוד וקצת באר שבע. מקווה שלא שכחתי עוד אבל הפועל לא ביניהן בשנים האחרונות.

רפאל 3 בינואר 2015

הכדורגל היה יותר מעניין אם היה על מה לשחק.
שתי הקבוצות גמרו את העונה, אולי הפועל חיפה עוד בתודעה שהם במאבק נגד הירידה, אבל הפועל בטח לא ( לפחות עדיין).
למקומות 1-3 בטח שאין להם שום יומרה, לא הייתה מתחילת העונה, נראה גם שאינם רוצים להשלות אף אחד שינסו לפחות למקום הרביעי.
שתי קבוצות עם פוטנציאל עצום שהמטרה היחידה שלהם העונה זה לסיים אותה עם כמה שפחות תקלות.
ואז אתה באת, בורוביץ', וחשפת את התוכנית הזדונית שלהם : ).

עומר 3 בינואר 2015

פוטנציאל עצום?

רפאל 4 בינואר 2015

בטח, פוטנציאל עצום של קהל ושם של מועדון.
העניין הוא שאם לא מתחילים את הליגה חדים מאוד, מהר מאוד הולכים לאיבוד בשיעמום וחוסר המטרות של מרכז הטבלה. אם אין לך פחד לרדת ליגה, אז בכלל נגמרה לך העונה.
אם התחרותיות בליגה הייתה מתבטאת בכך שעונה סדירה היא לכרטיסים לאירופה ויתרון ביתיות לפלייאוף של סדרות, אז להרבה יותר קבוצות היה על מה לשחק ולא היו הולכים לים כבר בסתיו.

עומר 4 בינואר 2015

אוקיי, פוטנציאל כזה.
עם זה אני מסכים.

תולעת 4 בינואר 2015

שחקני "בית" זה אוברייטד. רכש מדויק ונכון חשוב הרבה יותר להצלחה של מועדון גם בטווח הארוך וגם בטווח הקצר.
יכול להיות שתגדל שלושה שוערים מעולים בנוער אבל כשיגיעו לבוגרים לא יהיה בהם צורך כי יש לך שם רכש נפלא. גם במכבי ת"א אין הרבה שחקני בית ואם ורמוט היה בא בקיץ הזה ואניימה נשאר בקיץ הקודם גם מיכה וברק לוי שהם שחקנים באמת טובים ומשחקים יחסית הרבה העונה לא מוצאים מקום בקבוצה.
גם בחיפה אין כמעט שחקני בית בהרכב ויחד עם מכבי אלה שתי מחלקות הנוער הגדולות בארץ עם הכמות הגדולה ביותר של נציגים בנבחרות הצעירות.
גם אצל ק"ש וב"ש אפשר לציין אולי שחקן בית צעיר אחד בכל אחת מהקבוצות שהוא רלוונטי לריצה שלהן בצמרת.
אין ספק שמצבה של מחלקת הנוער של הפועל גרוע למדי אבל לא בגלל זה הקבוצה הבוגרת שלהם נראית רע מאד – היא נראית כך בגלל רכש גרוע של שני המנג'רים האחרונים שלה, רב"ש וברקוביץ', ובגלל שאין הלימה בין היכולות האינדיוידואליות של השחקנים לבין שיטת המשחק של המאמן.

יניב פרנקו 4 בינואר 2015

הפועל שיחקה אתמול עם 2 זרים בלבד -קולין וסאשה כשקולין הוא ברירת מחדל -המחדל של הפועל כבר שלוש שנים ויותר הוא בחירת זרים רעה ביותר -גם פה ברקוביץ לא הביא שינוי .
מספיק לראות את ארסו ופריירה בביתר של קורצקי כדי לחשוב מה הייתה עושה הפועל עם בלם וקשר אחורי כאלה בסגל הזה ( ואני גם מדמיין את נוואקמה מרעננה כזר החמישי).

מחלקת הנוער דווקא במצב סביר -ממוקמת במקום החמישי ויש לה נציגים בכל הנבחרות -אתמול על הספסל ישבו מספר שחקני בית -אם אסי דומב היה מאמן שיודע לקדם צעירים אולי היה לנו יותר קל .
שחקני בית הרבה יותר פשוט לקדם בקבוצה שרצה לצד שחקנים איכותיים ובתוך מסגרת .

חוץ מזה שאני מסכים עם מה שאמרה התולעת – לא נראה לי שלאוהדי מכבי כואב שלמרות מחלקת הנוער הנפלאה שלהם הכוכב הגדול ביותר שם צמח במחלקה אחרת בעיר .

אהד 5 בינואר 2015

לא מסכים. כשאתה מכבי תא זה כנראה פחות משנה. אבל כשאתה ממילא קבוצה בינונית או חלשה, אתה מעדיף את שחקני הבית.
בהפועל משחקים חמישה מושאלים מצוינים כרגע (שלושה מחיפה ושניים ממכבי ת"א). מישהו חושב שהם מעניינים אותי? שהם מזיזים לי כהוא זה?

תולעת 5 בינואר 2015

היית מעדיף לרדת ליגה עם "שחקני בית" מאשר להישאר בה עם מושאלים?

גיסנו 4 בינואר 2015

אם יתנו לך תמונה של בר רפאלי ויתנו לך רשימה של פאקים בגוף שלה, אתה בסוף תחשוב שהיא מכוערת.

שבוע שעבר נחתתי על המשחק של הפועל פ"ת מול ב"ש למשל. על הנייר לא בהכרח הכי מלהיב. נחתתי מתוך שעמום והאמת שנהניתי. היה קצב לא רע, מצבים וקצת מתח. אם הייתי מתמקד בכל טעות, בכל עצירת כדור לא מדוייקת, בכל פאס שהלך קצת הצידה – הייתי מתבאס ממש מהרמה. אבל באתי בראש פתוח, גם כן מתוך שעמום – ונהניתי. ולרוב, מטעמי עניין וזמן פנוי, אני לא צופה בכדורגל ישראלי מלבד במכבי.

אז אמנם הפועל ת"א נגד הפועל חיפה זה רחוק מלהיות הבר רפאלי של עולם הכדורגל, אבל כשאתה פותח כדורגל ישראלי בהחלטה שתמצא את כל מה שגרוע כדי לכתוב על זה פוסט כאילו "נשכני" – מן הסתם שהכל ייראה לך איום ונורא.

דגש 4 בינואר 2015

המיקום של ליגת העל בדירוג אופ"א בשנת 2014 הוא 17. אין אף מדינה באירופה עם פחות אוכלוסייה מאיתנו שמדורגת מעלינו. לעומת זאת אנחנו מקדימים מדינות גדולות מאיתנו כמו פולין (מקום 21), בלארוס (מקום 22) שבדיה (מקום 24). אנחנו מקדימים גם מדינות עם קצת יותר מסורת בכדורגל, בטח באירופה, כמו סקוטלנד (23), סרביה (27) וקרואטיה (20). ליגת העל היא ליגה טובה בהתחשב בחומרי הגלם. יש הרבה כסף יחסית לליגה שהיא לא בין עשר הגדולות, יש עניין ויש עבודה קדימה.

כמו לכל ליגה יש גם לישראל יתרונות וחסרונות. טכניקה היא דווקא יתרון לליגה שלנו יחסית לרמה שלה בשאר התחומים, החסרונות הבולטים לדעתי הם פיזיות, אתלטיות ומשמעת, בכלל ובפרט משמעת טקטית (אולי לזה קראת "אנוכיות", בכל מקרה זה הולך ומשתפר במהירות בימים אלו).

אני לא חושב שאפשר לקבוע יותר מדי על הרמה של כל הליגה במשחק בין שתי קבוצות תחתית כמו הפועל תל אביב והפועל חיפה. אני מניח גם שלא תגיע ליותר מדי מסקנות על הליגה הספרדית ממשחק בין אלמריה לגרנאדה.

אלון זנדר 4 בינואר 2015

רק לשם הדיוק: ישראל הדרדרה בדירוג הליגות של אופ"א השנה למקום ה20. מדינות שמקדימות אותנו למרות מספר אוכלוסין נמוך יותר, ובהרבה, הן קרואטיה וקפריסין. מצד שני מי שמקדימה אותנו למרות מספר אוכלוסין גדול רק ב200 אלף תושבים, שוויץ, נמצאת במקום ה11. לאוסטריה גם יש רק 400 אלף תושבים יותר. וסביב 10 מיליון, כלומר ב25 אחוז יותר בסך הכל, נמצאות מדינות כדורגל כמו בלגיה, יוון, צ'כיה ובעיקר פורטוגל. אבל מספר האוכלוסין הוא לא מדד לאיכות כדורגל משום בחינה. מה שכן קובע הוא מספר הכדורגלנים (ועוד פקטורים כמו כמות מתקנים, כמות מאמנים בגיל נוער וכד'). ופה ישראל באמת בתחתית ובמגמת ירידה. ההישגים של הכדורגל הישראלי באמת הם תוצאה של מצויינות יוצאת דופן אצל אינדיבידואלים, לא של מערכת.
עכשיו, אני לא רואה כדורגל ישראלי יותר לעתים קרובות, אבל כל משחק באירופה – ומעולם לא היה הכדורגל שהפגינו הקבוצות הישראליות כה מביש ברמתו יחסית ליריבות כמו השנה.

דגש 4 בינואר 2015

מה שכתבתי הוא מדויק. ציינתי שאני מדבר על הדירוג של 2014, ואילו אתה מדבר על הדירוג המסתמן של 2015 שבו ישראל צפויה להידרדר כיון שאין לה העונה נציגות באירופה ואחרות קיבלו נקודות. זה ידוע שהעונה הישראליות לא שיחקו טוב בשלבי המוקדמות, אבל אי אפשר להתעלם מזה שישראל הייתה במלחמה באותם ימים. ליגת העל שווה שתי נציגות במפעלים האירופיים מדי עונה. זה שליגת העל מדורגת יותר גבוה מהמקום של ישראל בדירוג גודל האוכלוסייה מראה שהכדורגל הישראלי לא חולה ולא בבעיה אלא נמצא במקום טוב פלוס יחסית למה שאפשר לצפות. אפשר לבקש ולשאוף יותר, אבל התלונות וההאשמות, כמו ההנחה שהכול רקוב ודועך, לא מוצדקות ולא מבוססות.

גיסנו 4 בינואר 2015

בקפריסין אין הגבלת זרים.
בכל מדינה מהאיחוד האירופי אפשר להביא שחקנים מכל האיחוד כולל חלק ממדינות מזרח אירופה.
יש מקומות ששחקנים מקולוניות לשעבר (למשל צרפת) יכולים לשחק לא על משבצת זר (אם יש בכלל הגבלה כזו).

זה משפיע על רמת הליגה המקומית אפילו יותר מרמת החומר המקומי.

גיסנו 4 בינואר 2015

חוץ מזה אגב, אני לא בטוח שהכדורגל פה כ"כ מתדרדר כמו שפשוט הוא לא מתקדם בקצב שהכדורגל האירופי מתקדם בו. והעובדה שבשנים האחרונות אנחנו רואים הרבה יותר כדורגל אירופי הרושם שאנחנו כנראה מקבלים הוא שאנחנו הרבה יותר גרועים ממה שאנחנו באמת, אבל זה חלק מהמניה-דיפרסיה הכללית של הכדורגל הישראלי.

דגש 4 בינואר 2015

הכדורגל הישראלי ממש לא מידרדר. קשה לגבות טענה כמו "מכבי תל אביב של היום מנצחת בקלות את מכבי חיפה מהאליפות של לפני ארבע שנים". אבל היום הכישרון הוא כבר לא הנושא הבלעדי כמו בעבר, ומה שהיום מקבל מקום הרבה יותר משמעותי זה דברים כמו ידע, מחשבה ועבודה נכונה ומשמעותית. אולי עדיין לא מספיק אצל הקהל (והוא לא החשוב בסיפור הזה). בעיניי זו התקדמות משמעותית ורואים תוצאות מבחינת הרמה, עדיין לא מבחינת ההישגים אבל גם זה יבוא.

גיסנו 4 בינואר 2015

לא יודע מי טען את זה, בטוח שלא אני. בכל מקרה אין שום כלי אמיתי כדי לדעת מלבד ניחושים היפותטיים. בדיוק כמו ויכוחי "הקבוצה הטובה בכל הזמנים" למיניהם, "האלופה הישראלית הכי גדולה" וכו'….הרי אנחנו תמיד יודעים לצבוע את העבר בורוד, הנוסטלגיה מתעתעת בנו וגם על רגעי סבל קשים אנחנו יודעים לצחוק בפרספקטיבה של העבר.

התייחסתי בעיקר לציטוט הבא מהטור: "עדיין, בסך הכל הכללי, הכדורגל הישראלי במגמת ירידה זה תקופה מאוד ארוכה, וכשמגיעים לשפל כזה אז גם כמה עליות קטנות לא בדיוק צריכות לגרום לתחושה חדשה" ולטענה של אלון זנדר ש"מעולם לא היה הכדורגל שהפגינו הקבוצות הישראליות כה מביש ברמתו יחסית ליריבות כמו השנה."

אלימלך אליהב 4 בינואר 2015

הפועל תל אביב רגל משולה כרגע לחולה סופני שמחכה שיעבירו חוק שיאפשר לו נמתת חסד

אהד 5 בינואר 2015

סתם לגבי סעיף 6. התראיין שלשום חיים סילבס וקבל על כך ששחקני ההתקפה בקבוצה שלו לא מספיק טובים. ואכן, הקבוצה כבשה שער בודד בתשעת המחזורים האחרונים. מצד אחד, לו אני הייתי המאמן, הייתי אולי חושב על שינוי שיטה או מנסה לשלוח יותר שחקנים קדימה. אבל מצד שני, אני לא מאמן. מצד שלישי, החל מאתמול גם חיים סילבס לא..

Comments closed