הדבר הגדול הבא

lucky

 

לא חשבתי שאוהב את אנדרו לאק. לא יצא לי לראות אותו בסטנפורד. כן יצא לי לראות קצת את רוברט גריפין השלישי. די נדהמתי מגריפין השלישי. הייתי בעדו. בעונה הראשונה שלו הוא אפילו היה טוב מלאק.

אבל לאק המשיך כל הזמן להשתפר. די מהר הוא למעשה מחק את זכרון פייטון מאנינג מאינדיאנפוליס. לא במובן של העלים אותו. אבל העלים את ה-Debate לגבי ההחלטה לוותר על מאנינג לטובת לאק.

זה הישג בלתי ייאמן כמעט.

מאנינג נחשב על ידי רבים כקוורטרבק הטוב בכל הזמנים. הוא כמובן גדול שחקני הקולטס בכל הזמנים. הוא לגמרי אחראי על המהפך במועדון ועל התקופה הנהדרת והארוכה שלו.

אבל בצעד מאוד לא סטנדרטי הבעלים ג'ים אירסיי החליט לוותר על מאנינג לטובת הבחירה הראשונה לאק. נכון שזה קרה לאחר עונה בה מאנינג היה פצוע ולא שיחק. נכון שלאק היה מדהים במכללות. ועדיין.

פייטון לא אהב את ההחלטה ורבים אחרים לא אהבו. מאנינג המשיך לדנבר והיה אפילו יותר מדהים מכפי שהיה באינדי (עם עונה שוברת שיאים אשתקד). אלא שמאנינג המשיך לא להיות במיטבו בפלייאוף- כפי שהיה כמעט תמיד באינדי.

לאק בסך הכל הוליך את אינדי, קבוצה לא לגמרי מוכשרת, לשלוש עונות של 11 ניצחונות. זה הישג כביר.

*

הוא לא נראה כמו הקוורטרבק הטיפיקלי. נראה יותר כמו תלמיד ישיבה מגודל. אולי איזה היפסטר או סתם מגה-חנון.

האמת שהיא שהוא חנון.

בסטנפורד, היכן שהצטיין בלימודי ארכיטקטורה, לא היו לו כמעט חברים מבין קבוצת הפוטבול- ומדובר בשחקן הכי טוב של סטנפורד בכל הזמנים.

אולי אפילו טוב מאגדת סטנפורד אחרת, ג'ון אלוויי (ועל הדמיון לאלוויי בהמשך).

אבל לאק, למרות שהוא בן של קוורטרבק (אוליבר לאק, שחקן מכללות מצוין במערב וירג'יניה ושחקן מקצוענים זניח ביותר כמחליף של ארצ'י מאנינג, האבא של פייטון, ביוסטון אוילרס בתחילת שנות ה-80), לא ממש מתנהג כמו שחקן פוטבול.

כאמור, תלמיד מצטיין. חוץ מזה, גם תמיד מתנהג למופת. הוא אפילו נוהג להחמיא לכל שחקן הגנה, לאחר סאק או מהלך טוב אחר נגדו. שחקני הגנה לא אוהבים את זה. "זה מוציא אותנו מה-mood, זורק אותנו למקום אחר", חלק מהם אמרו השנה.

אבל לאק כזה. אגב, בזמן תקופתו במכללות למרות שהיה בסטנפורד יותר משלוש שנים הוא לא ביקר אפילו פעם אחת במשחק של הסן פרנסיסקו פורטי ניינרס, שמשחקת בסמוך. כשנשאל איך זה יכול להיות השיב: "לא יודע. פשוט לא מספיק התחשק לי ללכת. היו לי דברים אחרים לעשות".

במוזיאון הארכיטקטורה של סטנפורד דווקא ביקר הרבה מאוד. לאק, אגב, מגדיר עצמו כ"nerd".

*

בסופו של דבר, לחנוניות שלו  כנראה יש יתרון על המגרש. האיש לא מגדיר עצמו באמצעות הפוטבול. הוא יודע מה הוא שווה ואין לו בעיה להראות את זה.

ומה שהוא שווה- זה אולי הקוורטרבק הכי שווה ב-NFL. לפני פתיחת העונה ביל בארנוול מגרנטלנד דירג את לאק כשחקן הכי Untradable בליגה.

אז למרות שלאק לא ממש היה חלק מדיון ה-MVP בעונה האחרונה הוא עדיין זרק ל-40 טאצ'דאונס, הכי הרבה בליגה.

והוא שוב הוליך קבוצה מאותגרת כשרון למאזן מעולה (11- 5).

אבל אני לא אוהב את לאק בגלל מאזנים וגם יש דברים שמרשימים אותי יותר מכמות הניצחונות.

לאק הוא פוקט-פאסר גדול מימדים שזורק פצצות מדוייקות שחלק גדול מהן יוגדר כ"זריקות קשות ביותר". על לאק מופעל לא מעט לחץ, ואז גם אפשר לראות שלמרות שהוא נראה פלגמט- הוא ממש לא. האיש מצוין גם בתנועה. והכי מרשים- הוא עושה הכל תחת קור רוח מדהים. אז מבחינתי, לראות את לאק זו פשוט חוויה. לא חושב שראיתי קיו בי עם סט תכונות ותקרת זכוכית כל כך גבוהה כשלו.

אז נכון שארון רוג'רס נחשב לקוורטרבק מושלם יותר, ואולי גם איכותי יותר- אבל רוג'רס לא זורק פצצות כמו לאק. ולאק צעיר ממנו בלא מעט שנים, ולכן הוא סחורה יקרה יותר. אני באמת סבור שמדובר בשחקן ששווה הכי הרבה בליגה.

עכשיו רק אחרי שרמס את מאנינג אתמול בבית של פייטון שיעשה אותו דבר לבריידי בפוקסבורו.

*

בפיינל פור יש לנו ארבעה קוורטרבקים כבירים- אולי הטובים בליגה. מה שמראה שזה עדיין (גם) משחק של קוורטרבקים, ביג טיים.

*

יש מצב שמאנינג יפרוש. אני לא אהיה עצוב. תמיד מודע לגדולתו, אבל בעיני זו בעיקר גדולה טכנית (ושכלית כמובן). אבל זו לא גדולה של אופי או של התעלות ברגעים החשובים. יותר מדי שנים פייטון מזייף בפלייאוף. לשחקן באיכות שלו אליפות אחת ב-16 שנים זה לא מספיק. ולכן בראייה ההיסטורית, פייטון ייענש על כך. תמיד יוגדר כקיו בי כביר, אך אף פעם לא יוגדר כווינר גדול. ובספורט בכלל- ובפוטבול בפרט- איך שאתה מוגדר כ"ווינר" חשוב יותר מכל הגדרה אחרת.

*

הלילה, לאחר הניצחון, נתן אירסיי, הבעלים של אינדי, את הציטטה הבאה:

(Luck's magic, when you watched him in college, when the play breaks down, in that half a second, he does things that are so innate and so unusual; that's when the magic happens," Irsay said. "He just decides in a split second, and he has the athletic and the physical skills to do that with his arm strength, with his feet. So really the sky is the limit. You hate to bring up comparisons with John [Elway] being there running their program and stuff, but John was that way of course at Denver."

– ואני חושב שאירסיי צודק, לאק באמת מזכיר במשהו את אלוויי, הקוורטרבק שאולי היה הכי נפלא לצפייה (אולי ביחד עם פארב, אולי אפילו לפני פארב) בתקופת חיי. אז ברור שלאק עוד צריך לעשות הרבה מאוד כדי להגיע לדרגת אלוויי. אבל יש מצב שהוא בדרך לשם.

 

אין מקום לפאניקה צהובה
סיכום שלב הדיוויז'ונל

24 Comments

אריאל גרייזס 12 בינואר 2015

לאק צריך לעשות עוד הרבה מאוד כדי שבכלל יוכל להכנס לדיון על הגדול מכולם. קודם כל, הוא חייב לקבל החלטות טובות יותר. הוא עושה יותר מדי טעויות. הוא כמובן צריך לקחת אליפויות – ועם הצוות המסייע והמאמן שלו, אני לא יודע אם יש לו סיכוי טוב לזה. כמובן, אני לא אתדיין על שאלת ה"כיף לראות" – כל אחד בוחר מישהו אחר שיותר כיף לו. אני תמיד אהבתי יותר לראות את בריידי "המתודי והמשעמם" על פייטון, אבל זאת העדפה אישית. לאק הוא בהחלט מישהו שכיף לראות ומן הסתם הוא הכי אנטריידבל, בעיקר בגלל הגיל שלו. אם הייתי צריך לבנות קבוצה לעשר שנים קדימה הייתי מתחיל איתו, אם זה היה לשלוש שנים אז אין ספק בכלל שרוג'רס היה האיש.
אבל מה שהכי חשוב – מאיפה הבאת את התמונה הזאת??

ק. 12 בינואר 2015

הוא אמנם עושה טעויות עדיין אבל הסיכונים שלו גדולים יותר והוא עושה יותר מהלכים גדולים. בממוצע יארדים למהלך מסירה, גם אם תתן קנס על איבודים, הוא עדיין טוב מאד (הדוגמה שגיל נתן פה למטה ואני מסכים איתה, די ממחישה את זה). יש לו את היכולת להוציא הרבה ממצבים מאד גבוליים, ועל הנסיונות האלה הוא גם משלם מחיר.

אריאל גרייזס 12 בינואר 2015

עדיין, תשווה אותו לרוג'רס שלוקח סיכונים דומים ותראה שרוגרס עולה עליו בכל פרמטר כמעט. לאק גדול ואולי יהיה ענק אבל צריך למתן טיפה את ההתלהבות. הניצחון אתמול היה בעיקר תוצאה של מה שקרה למאנינג לא ממשחק ענק של לאק (שהיה סבבה, כמובן)

ק. 12 בינואר 2015

לא נראה לי שמשהו משווה אותו לרוג'רס כיום.
גם בורוביץ' כתב "… הבא…"
לאק לוקח לדעתי קצת יותר סיכונים, בין היתר, בגלל שלרוג'רס יש רץ טוב. מהפציעה של ברדשאו הקולטס חוו ירידה בעונה הרגילה.

אריאל גרייזס 12 בינואר 2015

כותרת המשנה היא "לאק בדרך להיות הקב הגדול מכולם". אני חושב שבשלב הזה של הקריירה זה טיפה מוקדם

יואב בורוביץ' 12 בינואר 2015

בדרכו להיות הגדול מכולם כעת (אולי כמובן), לא בכל הזמנים.

ק. 12 בינואר 2015

מסכים עם שניכם. אפשר להגיד שב-2021 יש סיכוי לא רע שהוא יהיה הקב הפעיל הגדול ביותר…

גיל 12 בינואר 2015

אני כבר שנתיים אומר שהוא קרוב להיות הכי טוב ולדעתי כרגע הוא השני הכי טוב בליגה אחרי רוג'רס. נכון, הוא עוד עושה יותר מדי טעויות אבל גם בזה הוא מפחית ואינטרספשן שנזרק ל60 יארד שווה ערך לפאנט. יש לו כישרון נדיר לכל הזריקות ביעילות מדהימה וגם רגליים. עוד מעט הוא יהיה בלתי עציר.

איציק 12 בינואר 2015

לא יודע איך אתה מגדיר פצצות . אבל רוג'רס מוסר נהדר לעומק המגרש . צריך לבדוק את הנתונים אבל גם אם לאק מוסר יותר "פצצות" הפער וודאי לא גדול . האמת שעם הניידות שלו אתמול הוא הזכיר לי מאוד את רוגרס עצמו .

מיסטר רודג'רס 12 בינואר 2015

הקטעים שלו שהוא מחמיא לשחקנים אחרי סאקס זה פשוט גדולה של שחקן. זה לא מנחמדות זה גיימסמנשיפ ברמה הכי גבוהה שיש.

Amir A 12 בינואר 2015

גריפין השלישי, יחד עם עוד ק"ב כמו וינס יאנג, ג'מארקוס ראסל, טים טיבו, וכמובן ג'וני מאנזיאל ועדיין יש כאלו שיקחו בדראפט במקומות גבוהים שחקנים שלא מסוגלים לזרוק מהפוקט, רק בגלל שהם יכולים לרוץ ויש עליהם הייפ לא מוסבר.

אריאל גרייזס 12 בינואר 2015

לא נכון. תסתכל על המספרים גריפין לפני הפציעה יתגלה קב פוקט לכל דבר ברמה גבוהה מאוד. הפציעה הרגה אותו, במיוחד בקטע מנטאלי. ואפשר לחשוב שרוג'רס או לאק, בטח ווילסון לא רצים שיוצאים מהפוקט. סתם סטריאוטיפים. כל מקרה לגופו. אין קשר בין וינס יאנג לגריפין

גיל 12 בינואר 2015

גריפין הרבה יותר מכל מי שהזכרת והוכיח את זה. הוא רק צריך להיות מחויב לפוקט ועם מוסר עבודה גבוה מה שכנראה אין לו.

Amir A 12 בינואר 2015

אתה ואריאל צודקים לגבי העובדה שכנראה הוא יותר מהנפילות האחרות שהזכרתי. אבל הקטע שהורג אותי יותר הוא בדיוק הסיפור הזה של מוסר עבודה וכדומה. השוואות כמו אלו שרצות בין וילסון ובין קפרניק. שאלות כגון למה לעזאזל קבוצה בכלל חושבת לקחת אידיוט כמו מנזיאל, שלא לדבר על התקווה שהוא יהפוך לפנים של האירגון. משגע אותי הדבר הזה.
לגבי גריפין, כל הזמן יש את הזמזום הזה שטוען שה-"BRAND" גריפין הוא מה שחשוב לו יותר. הוא לא הראשון שנפצע ולא ראיתי שהפציעות הלא פשוטות שהם עברו גרמו לבריידי ומאנינג לאבד את מה שיש להם. ועוד בגיל הרבה יותר מבוגר ממנו.

גיל 12 בינואר 2015

הכישרון שלו יותר גדול משל כל האחרים אבל הוא הגיע לפרנצ'ייז שהמליך אותו כדבר הבא בלי שהוא הוכיח כלום והוא התאהב בדימוי הזה והכל על הזין שלו. בקבוצה אחרת אולי יאפסו אותו.

שלמה 12 בינואר 2015

מצחיק שאתה מציין כמה פעמים את זה שהוא מסיים את העונה הסדירה עם 11 נצחונות, רק שאתה שוכח לציין שהקבוצה שלו נמצאת בבית הכי חלש ב nfl, כששתים מהקבוצות הן ממש תת רמה

גיל 12 בינואר 2015

זה נחמד שהקבוצות חלשות אבל עדיין צריך לנצח אותן על בסיס קבוע. עובדה שהוא עדיין טוב מהן.

צחי 12 בינואר 2015

איזה קטע שעל בריידי והפטריוטס אתה לא אומר את זה.
לאק הפסיד במהלך העונה הסדירה לכל קבוצה שסיימה בראשות בית 0-4 מול דאלאס, הפטס, הברונקוס ופיטסבורג.

גיל 12 בינואר 2015

אני אומר את זה לגבי כל קבוצה אבל יש הבדל בין קבוצה מבוססת שמשליטה דומיננטיות יותר מעשור לבין לאק שלקח קבוצה על הקרשים עם שני שליש פרסונל שהשתנה בשנה אחת אחרי העזיבה של מאנינג והרים אותה לראש הבית. הוא עשה את זה ולא הקבוצות האחרות כך שצריך לתת לו הרבה קרדיט. והם היו 0-4 בעונה הרגילה ואילו אתמול ניצחו מוליכת בית. בקבוצה צעירה יש עקומת למידה והוא משתפר כל הזמן.

botafogo 12 בינואר 2015

במדד הווינריות עדיין בריידי לפני כולם….
אני מסכים שלאק הוא אולי הכי מהנה לצפייה

Eyal 12 בינואר 2015

העונש של לאק ויכול להיות שזה הדבר שימנע ממנו להשתוות לאלווי זאת ההסכמה לשחק באינדי. אלווי הבין שכדי לפתח קריירה גדולה באמת צריך להתחיל במועדון מסודר וחכם וההחלטה הזאת (לפי דעתי) היא אחת הסיבות שהוא באמת הגיע כ"כ רחוק. אותו דבר נכון לגבי איליי מאנינג וריוורס, איליי החליט ללכת למועדון מסודר וזה אחד הסיבות העיקריות שהקריירה שלו מוזכרת לפעמים עם העילית לעומת ריוורס שלו קריירה נחמדה (ואני אישית לא חושב שהוא נופל מאיליי כמעט בשום פרמטר). מדהים כמה השפעה יש למועדונים על הקריירה ואני רק מקווה בשביל לאק שמשהו יקרה שם ויתן לו את הבמה הראויה לשחקן כמוהו

גיל 12 בינואר 2015

מה רע באינדי בדיוק? וריברס הוא ק"ב חביב אבל שום דבר בסן דייגו לא מונע מהם להצליח. זה הוא שהרבה פעמים לא מתעלה במשחקים חשובים כמו השנה אחרי פתיחה טובה.

אלון 12 בינואר 2015

עונת רוקי- הפסד ווילד קארד
עונה שנייה- הפסד בדיווזיונל
השנה- בינתיים גמר חטיבה

משנה לשנה הוא מוריד כמות INT מעלה כמות TD מעלה אחוזי השלמה וכל זה סביב קבוצה מאוד בינונית שאף חלק אחר שלה(חוץ מהבועט ואולי החוליית תופסים) הם לא בטופ 10 של הליגה.
נכון שבית חלש, אבל הוא מדהים.

jhkj 14 בינואר 2015

למה פייטון מאנינג כמובן גדול שחקני הקולטס כל הזמנים. ג'וני יונייטס צריך למחוק לפחות את הכמובן במשפט הזה. ג'וני יונייטס אולי פחות טוב ואולי יותר, זה בעיני המתבונן, בסקר שנערך באתר של הnfl בחרו ביונייטס לקוורטרבק הגדול ביותר בכל הזמנים. כמובן שאיני מסכים עם הקביעה הזאת אבל זה לאמובן מאליו, בטוח או אפילו קרוב לוודאות שמאנינג הוא הגדול בהיסטוריה של הקולטס

Comments closed