מקרה מיראלאס

mirralas

לבוא הביתה בחצות, לאחר עשר שעות עבודה, ולגמרי בהפתעה להיתקל בתחילת הארכה ב-FA CUP של ווסטהאם נגד אברטון, זה מסוגי העונג הקטנים לכאורה- אך הכל כך גדולים- שרק ספורט יכול לספק. הרי שום דבר לא יכול היה לצפות לי בבית שיגרום לי כיף יותר גדול.

כיף לראות את אברטון. מאז שרוברטו מרטינז הגיע תמיד כיף לראות את אברטון. אך בעוד בעונה הקודמת הקבוצה הצליחה העונה היא לגמרי כושלת- למרות שחומר השחקנים אפילו השתפר. איך זה?

לעניות דעתי: מרטינז מאמן הגנה גרוע. הקבוצות שלו תמיד משחקות יפה, התקפי. אבל הן מגינות על הפנים. חוץ מזה אני גם חושב שהאמון המוגזם שלו בלייטון ביינס עולה לו (אני מאוד לא אוהב את ביינס). ברור שיש עוד סיבות- אבל לא באתי כאן לכתוב על אברטון. אלא רק על שחקן אחד של אברטון.

את קווין מיראלאס אני מכיר כבר הרבה מאוד שנים. לא ראיתי אותו משחק יותר מדי, אבל את השם אני מכיר כבר עשור, עוד מהנבחרות הצעירות של בלגיה.

מיראלאס אולי נחשב לטאלנט גדול בצעירותו, אבל קריירת המועדונים שלו איכזבה בגדול. הוא העביר ארבע עונות בליל- עוד לפני שליל הייתה אלופה והגיעה לצ'מפיונס וליורופה ליג, היכן שהיא כיום- ובמדיה כבש רק עשרה שערים ב-76 משחקים. לאחר מכן חווה דאון גרייד לסנט אטיין, שם הסתפק בשלושה שערים ב-53 משחקים על פני שנתיים. מיראלאס נזרק מהליגה הצרפתית ליוונית, והגיע לאולימפיאקוס. שם כבר כש הרבה יותר: 34 שערים ב-52 משחקים.

הוא הגיע לאנגליה לפני שנתיים וחצי, בדממה דקה, תמורת 6 מיליון ליש"ט בלבד. רכש אותו דייויד מויס.

אבל מי שבעיקר נהנה ממנו הוא רוברטו מרטינז, שבכלל אינו משתמש במיראלאס כחלוץ- אלא כקשר התקפי שמסוגל לשחק גם בצדדים.

אולי את תחילת ההסבה הזו עבר מיראלאס ביוון אבל אין ספק שבאברטון של מרטינז היא הגיעה לשיא.

מיראלאס הוא כיום לדעתי אחד הקשרים ההתקפיים הטובים בפרמייר ליג. הוא מביא לתפקיד מהירות, כוח, טכניקה, בעיטה חזקה ובעיקר חוש להבקעת שערים. העונה כבר יש לו שמונה שערים ב-19 משחקים- יבול נהדר לקשר.

הלילה נגד ווסטהאם הוא כבש שער נפלא מכדור חופשי מסובב, בישל שער עוד יותר נפלא לאחר שסובב שלושה שחקני ווסטהאם על שני מטר וגם כמעט גרם לפנדל. חוץ מזה הוא כבש פנדל בדו קרב בעיטות ההכרעה שבו הפסידה קבוצתו.

כבר הרבה זמן אני נהנה מאוד לצפות במיראלאס, כי הוא מביא דברים שאני לא רואה מקשרים. השילוב בין אתלטיות, טכניות והאופן שבו הוא מסכן את השער- מרשימה ביותר. למרבית הקשרים אין את העוצמה של מיראלאס, שהיא אופיינית יותר לחלוץ. אין להם את המהירות שלו- שאופיינית יותר לחלוץ. ובוודאי שאין להם את הבעיטה החזקה והסקורריות- שאופיינים יותר לחלוץ.

לדעתי אפשר ללמוד ממקרה מיראלאס. יש לנו כאן חלוץ, שלמרות שהיה סקורר מוכשר בצעירותו לא ממש הצליח בתפקיד החלוץ המרכזי במעבר לבוגרים. כנראה היו לו חסרים דברים כדי להצליח בתפקיד הזה. מה שקורה לרוב במקרים כאלה זה שהחלוצים פשוט עוברים לקבוצות ולליגות חלשות מדי. במקרים רבים גם שם אינם מצליחים- והם פשוט נעלמים.

אבל מיראלאס פשוט עבר למטה יותר במגרש. ושם כל התכונות החלוציות שלו מעניקות לו יתרון יחסי משמעותי למדי. יתרון גדול בהרבה מהחסרון בכך שאינו "קשר טבעי".

אגב, גם וויין רוני יורד אצל ואן חאל לעמדת הקשר- במקרה שלו, זה אפילו לא קשר כל כך התקפי בפרקי זמן לא מבוטלים. אני לא ממש מתלהב מהמעבר הזה למרות שברור שרוני משחק נהדר כקשר. למרות שאני חושב שעדיין ניתן להפיק ממנו יותר כחלוץ אני כלל לא משוכנע בכך. כי כל התכונות ההתקפיות של רוני, ובהתחשב שהוא איבד לא מעט מהמהירות שלו, אולי גורמים לכך שיותר הגיוני לשים אותו בקישור.

אני רק תמה מדוע איננו רואים זאת יותר. מדוע איננו רואים יותר חלוצים טבעיים (ומיראלאס ורוני לגמרי היו כאלה) משחקים כקשרים. זאת בזמן שיותר מדי קשרים- גם התקפיים- פשוט לא כובשים מספיק וגם לעתים לא מבצעים פעולות התקפיות אחרות נחוצות בכמות מספקת.

כדי להיות חלוץ בולט- גם אם אתה כזה רק עד גיל עשרים- צריך לא מעט תכונות- טכניות כפיזיות- שאת חלקן הגדול ניתן לנצל בצורה נהדרת בהמשך הקריירה גם בעמדות אחרות. זה יכול להיות קשר התקפי. זה גם יכול להיות קשר 50-50. וזה גם יכול להיות קיצוני או אפילו מגן.

וכיוון שאני כל כך מתלהב ממיראלאס כבר לא מעט זמן אני מתחיל לחשוב לאחרונה לא מעט על האפשרות שהוא יירכש על ידי היריבה העירונית. לא שמעתי עד היום על התעניינות כזו אך הייתי בוודאי רוצה שליברפול תעשה כאן מהלך. מבחינתי אפשר להציע עליו בשקט 15 מיליון ליש"ט (ואולי קצת יותר).

עוד דבר שניתן לעשות זה להציע תמורתו שניים או אפילו שלושה קשרים טבעיים- חבר'ה כמו ג'ורדן הנדרסון ואפילו פליפה קוטיניו. כן- הייתי מציע לאברטון את שניהם תמורת מיראלאס אחד. כי אני מעדיף קשר עם יכולות "חלוציות" מוכחות מאשר שני קשרים שלא תורמים מספיק להתפקה- פשוט מאוד.

הבאלון ד'אור כמטוס מאלזי
אין בקרה בישראל

32 Comments

ירושלמי 14 בינואר 2015

בורו, היה נחמד ובשתי הפסקות האחרונות איבדת את זה…
קוטיניו והנדו? אין שום סיכוי בעולם.
אולי מורנו וצ'אן תמורת חן עזרא?

ניתאי 14 בינואר 2015

אנחנו צריכים חלוץ! חן עזרא הוא אחד היחידים שעושים התקפה אצלנו ואתה רוצה להחליף אותו במגן שמאלי?

יואב בורוביץ׳ 14 בינואר 2015

הייתי מחליף את שניהם תמורת מיראלאס כי אני מעדיף לוותר על שני שחקנים בינוניים תמורת אחד טוב.

ערן (המקורי) 14 בינואר 2015

זה נכון ששניים בינוניים שווים פחות מתותח איד. אבל השניים שציינת אינם בינוניים. הם השלד העתידי, וטוב שכך. שנה שעברה כולנו ראינו שהם לא בינוניים כלל.

ירושלמי 14 בינואר 2015

אתה צריך להסתכל על זה בפרספקטיבה של פוטנציאל עתידי.
מיראלאש, עם כל הכבוד לתקופה הטובה בה הוא נמצא, לא יגיע בחיים לפוטנציאל הבלתי ממומש עדיין של שחקן כמו קוטיניו שעדיין יכול להיות השחקן המוביל בקבוצת צמרת בליגה (ההופעות האחרונות שלו מוכיחות את זה).
במקסימום מיראלאש יכול להיות שחקן מחליף או שחקן משלים לא רע בקבוצה כמו ליברפול ולכן אסור אפילו לכוון כלפי רכש כזה תמורת שחקנים צעירים עם פוטנציאל.

יואב 14 בינואר 2015

פרגי עשה את זה לסקולסי.
פרגי יש רק אחד וסקולסי? התבנית שלו נשברה ביום שהוא נוצר.

משה 14 בינואר 2015

זה משחק כזה שבו מנסים לקשר כל טור לסקולס בכמה שפחות מהלכים ? :)

יואב 14 בינואר 2015

(;

Fluttershy 14 בינואר 2015

אתה גם רצית לעשות טרייד בין סוארז לנאני לפני כמה עונות… לא רציני, בורו.

משה 14 בינואר 2015

הוא שחקן מצוין אבל הטרייד שהצעת לא רציני, אי אפשר לטעון שהוא התקרב באיזשהו שלב לרמה שהפגין הנדרסון בעונה שעברה או שהוא טוב מקוטיניו בכושר הנוכחי.
דרך אגב, לפני שאברטון רכשה אותו היה דיבור די רציני של ליברפול בכיוון, בסוף התקופה של קני, חילופי המאמנים כנראה הרגו את זה.

אריק האחר 14 בינואר 2015

בורוביץ תודה על הפוסט
ראיתי את כל המשחק למרות שאינני אוהד אף קבוצה ששיחקה.
איזה קצב איזה תשוקה לניצחון ואיזה קהל פשוט תענוג.
והפנדלים הדובדבן שעל הקצפת.
סתם משחק שהופך לחוויה.

Gil - Zimbabwe 14 בינואר 2015

משחק נהדר. חוויה לכל חובבי הגביע האנגלי.
ממחיש בצורה ניפלאה איך אפשר כן לשחק 10 נגד 11 ולא להראות נחותים או לתרץ נחיתות מספרית ביכולת.

no propaganda 14 בינואר 2015

זאת הצעה ברמה של שלמה שרף או ברקוביץ. מי בכלל צריך שחקנים שעושים הגנה או יודעים למסור בתוך הגנה צפופה. אולי ברצלונה תיקח אותו במקום אינייסטה שלא כובש מספיק?

מירלש שחקן נחמד אבל ודאי לא חד שאתה מחליף בשבילו את השלד של הקבוצה.

יואב בורוביץ' 14 בינואר 2015

שכחתי לציין את סקולס, דוגמא נהדרת למעבר חלוץ-סקורר בצעירותו לעמדת הקשר ההתקפי- ולאחר מכן אף לעמדת הקשר המרכזי. בנוגע לטרייד- אני חוש שליברפול לא מקבלת מספיק מהנדרסון וקוטיניו. כנראה שגם העבודה ההגנתית של הנדו לא מספיק נושאת פרי. בכלל, אני חושב שכדאי להוריד אותו לעמדת הבלם- שם דווקא הטכניקה, הולכת הכדור וראיית המשחק- שכמובן באים על גוף גבוה ומאסיבי- בהחלט יכולים להוות יתרונות יחסיים משמעותיים. בעניין קוטיניו- האיש לא כובש או מבשל מספיק למרות שהוא שחקן עם שליטה טובה בכדור, זריזות (על שטחים מאוד קטנים), וראיית משחק.
אבל מישהו כאן כתב שהייתי גם מחליף את אינייסטה ומיראלאס. אז התשובה שלי היא כך: אני מעריץ ענק של אינייסטה. אני חושב שהוא באמת מהנדירים שלמרות היותו קשר התקפי לא היה צריך להישפט על שערים או בישולים כיוון שהוא גדול ה-FACILITATORS בדור הנוכחי. הוא תורם רבות למשחק ההתקפה, וגם למשחק ההגנה (בגלל ההחזקה שלו בכדור שנמנע מהיריבה) למרות שהוא באמת כבש ובישל יחסית מעט מאוד.
אבל אינייסטה בכושרו הנוכחי יכול להיות אולי שחקן פחות טוב ממיראלאס.

כסיפוביץ 14 בינואר 2015

פלוס ענק על אינייסטה
בשורה אחת עם זידאן, צ'אבי וסקולסי.

omer 14 בינואר 2015

בשורה אחת עם זידאן, סקולס ופירלו.

צ'אבי רמה אחת מתחת.

כסיפוביץ 14 בינואר 2015

טוב. ניצחת

ק. 14 בינואר 2015

צ'אבי רמה אחת מתחת לסקולס, שבאותה רמה כמו זידאן ופירלו . וואלה… מעניין
מעניין אם יש חובב כדורגל אחד שלא אוהד יונייטד שחושב ככה.
אינייסטה מדהים, אבל היסטורית הוא מתחת צ'אבי.
צ'אבי זידאן ופירלו היו בעלי הבית במרכז השדה ומנהלי העבודה באלופות גדולות (זידאן לא לגמרי מנהל עבודה אבל הקסם מפצה…)

omer 14 בינואר 2015

אני לא אוהד יונייטד.

אני סבור שאם יש שחקן ש"הרוויח" הכי הרבה משיטת הטיקי טאקה זה צ'אבי. אין עוררין על כך שהוא שחקן היסטורי, אך אינייסטה מאז ומעולם היה האיש שעשה את ההבדל עבור ברצלונה וספרד. השילוב של יכולת הכדרור (ושמירה על הכדור), הבישולים, הגולים וההתעלות כמעט בכל משחק גדול בלתי נתפסים בעיני.

את צ'אבי אני ממקם קצת מתחת, באותה שורה עם קשרים ענקיים כמו נדבד וקצת מעל לאמפארד וג'רארד.

כסיפוביץ 14 בינואר 2015

יפה. גם את זידאן ,פרגסון, פירלו, בקהאם ורוי קין אתה בא ללמד מי ומה טוב [אלו סתם אלו אנשים שוליים שאמרו כמה דברים אחרים לגמרי על צ'אבי-ואינייסטה]
צא ולמד עצל.

omer 14 בינואר 2015

אני לא בא ללמד אף אחד שום דבר. זאת דעתי.

פרגסון כנראה גם יגיד שרונאלדו גדול ממסי. בזמן שאני אסכים איתו, רוב העולם יחשוב אחרת.

שאק אמר לפני מס' שנים ש"קובי הוא הלייקר הכי גדול בכל הזמנים" אבל אני מניח שרובנו לא נסכים איתו נכון?

כדורגל הוא אולי הספורט הקבוצתי שהכי קשה להשוות בו אינדיבידואלים, וגם אם אינך מסכים איתי אין צורך במשפט האחרון שלך.

גיסנו 14 בינואר 2015

שחקנים כמו זידאן, צ'אבי, רונאלדו הברזילאי (אאל"ט) ואולי עוד כמה אמרו על סקולס שהוא השחקן הכי טוב שהם התמודדו מולו. שהוא השחקן שהכי קשה לשחק נגדו.
לא חושב שאפשר להאשים מישהו מהם באהדת יונייטד.

כסיפוביץ 14 בינואר 2015

צודק. רק לגבי המשפט האחרון ;-)

ק. 14 בינואר 2015

נדבד לתקופה קצרה היה הטוב בעולם לדעתי (סביב 2004).
ביורו 2008 צ'אבי היה המצטיין ובכלל,הוא הבסיס לכל השיטה (לצד בוסקטס). תראה גם שעם הדעיכה שלו השיטה נהייתה פחות אפקטיבית (בגדול, יש כמובן עוד גורמים). עדיין אני לא מבין באיזו רשימה (חוץ מגדולי הג'ינג'ים) סקולס לפני צ'אבי
אינייסטה, ואני מסכים בזה איתך הוא זה שנותן את הערך המוסף, פותח צפיפויות שזה גם חשוב מאד, וגם כמובן סעיף "מראה עיניים", אבל ברשימה של זידאן ופירלו (סלח לי שוב שאני מוצא את סקולס, למרות שזידאן וצ'אבי אמרו פעם משהו….) – יש מכנה משותף נוסף והוא של מנהיגות – צ'אבי מצטרף אליו, אינייסטה פחות (למרות שלקח עליו בנושא ביורו 2012, שהיה מצטיין בו ובצדק).

כסיפוביץ 14 בינואר 2015

וזידאן אמר על סקולס וצ'אבי כמה דברים אחרים.
אבל מה האידיוט הזה מבין בכדורגל!?

ניק 14 בינואר 2015

יכולת להגיד את המשפט הזה גם בלי להלל את אינייסטה.
שחקן מעולה, אבל נראה שהוא טוב אך ורק לשיטה אחת והיא טיקיטקה.
נכון שסטטיסטיקה היא לא הכל בחיים (דוגמאת הקיצון השנייה היא מאטה- הרבה גולים\בישולים, מעט מאוד
תרומה למשחק) אבל עדיין מקשר התקפי, ועוד בקבוצה שמבקיע המון כמו ברסה אפשר היה לצפות ממנו לקצת
יותר גולים ואם שחקן כמו מסי מקדימה גם ליותר בישולים.
בגלל 2 הסיבות הנל אני לא חושב שבאמת אפשר להשוות אותו לחברה כמו זידאן ופירלו. בטח ובטח שלא לצ'אבי.

חז 14 בינואר 2015

הייתי מאוד שמח לראות את הנדרסון כבלם. בתור אוהד יונייטד.

באבא ימים 15 בינואר 2015

ממש לא מאסיבי – הנדרסון שוקל 67 קילו. תשווה לסקרטל עם 81 קילו, סאקו עם 83 ולוברן (וגם וידיץ) עם 85. חלוצים כמו בוני, לוקאקו או קארול פשוט ינפנפו אותו.

צ'לסקי 14 בינואר 2015

איבדת אותי בזה שאתה לא תופס מלייטון ביינס,לא סתם הוא המגן תוקף הכי טוב באנגליה לא מפסיק לכבוש ולבשל אם היה משחק באחת הגדולות היה נחשב למגן השמאלי הכי טוב בעולם ואומר את זה אחד שאשלי קול חרש על האגף אצלנו.

no propaganda 14 בינואר 2015

לדבי הכי טוב בעולם הגזמת, אבל הוא אכן שחקן מצוין.

אסף the kop 16 בינואר 2015

למה לעשות טרייד אם אפשר לקחת להם שחקנים ?

Comments closed