ה"צדק" שיבוא (או לא)

knesset

זיהוי פוליטי- מפלגתי, בעיקר גושי- הוא קצת כמו זיהוי כאוהד קבוצת ספורט. הסיכוי שתעבור מימין לשמאל לא גבוה בהרבה מהסיכוי שתעבור ממכבי להפועל. יש אוהדים שנמאס להם מהקבוצות שלהם, ואז הם פשוט מפסיקים לבוא למשחקים או מטפחים סימפטיה לקבוצה אחרת (קצת כמו מפלגות מרכז או אווירה), אבל אף פעם לא אוהבים אותה או מזדהים אתה כמו עם הקבוצה המקורית.

וכל עוד שמרבית תושבי ישראל הם ימניים, או ימניים לייט, הסיכוי של מפלגת העבודה (וזה לא משנה אם קוראים לה המחנה הציוני) למשול הוא מאוד קטן.

כדי שזה יקרה מוכרחים לקרות כמה תנאים:

1. מיאוס מאוד גדול ממנהיג הימין.

2. אהבה, או לפחות תמיכה גדולה, במנהיג המרכז-שמאל.

3. אמונה שמנהיג המרכז-שמאל אינו יזניח את הביטחון (ע"ע רבין).

מבין שלושה התנאים התקיים בבחירות האחרונות רק אחד, וגם עליו הצליח בנימין נתניהו לעשות מניפולציה גאונית בימים האחרונים.

יש לאמר את האמת: בנימין נתניהו הרבה, אבל הרבה, יותר כריזמטי מיצחק בוז'י הרצוג. כריזמה תמיד הייתה חלק די משמעותי בבחירת מנהיג. לנתניהו יש הלוק, הפאסון, הדיבור, הביטחון, האנגלית, הרושם על האמריקאים (או לפחות מה שישראלים מאמינים שמייצר רושם), ויש לו את התדמית של המנהיג האחראי. חוץ מזה נתניהו גם יודע לעולם לא לזנוח את ה-BASE (בסיס מצביעיו בימין), וגם להלהיט ולהלהיב אותם באמצעות שיסוי נגד השמאל, הערבים, האליטות, התקשורת, החילונים והתל אביבים האשכנזים (למרות שאינו מציין אותם במפורש).

לכן נתניהו הצליח- למרות שחלקים רבים בעם מאסו בו, כולל ימנים מתונים יותר ופחות- לנצח את הבחירות הללו בהפרש כה משכנע.

*

הרצוג הוא פוליטיקאי מוכשר (כל אדם שמתמודד על ראשות ממשלה ומצליח לגייס אחריו 24 מנדטים- הוא פוליטיקאי מוכשר). אבל הוא נעדר כריזמה. והוא נעדר את הרוע הדרוש כדי להיכנס בנתניהו ולחסל אותו (אגב, לא בטוח שהדבר הזה אפשרי. אבל כנראה שצריך לנסות את זה, והרצוג לא עשה זאת כמעט, וספק אם הוא מסוגל לעשות זאת). בסופו של דבר הרצוג מול ביבי- בעולם הריאליטי והסלבס בו אנחנו חיים, עולם תקשורתי ששם פרימיום על כריזמה ועל ביטוי מילולי וחזותי- אין לבוז'י יותר מדי צ'אנס.

בנוסף לכך, הרצוג לא ממש עיצב קמפיין משכנע, למעט המסר שצריך להחליף את ביבי. זהו לא מסר גרוע כשלעצמו, אבל הוא גם לא מציע הרבה מעבר- ונדמה כי השליליות הזאת דווקא שכנעה רבים בימין להצביע לנתניהו ולא לבנט על מנת שראש הממשלה לא יפסיד להרצוג. כביכול, יש כאן סתירה במה שאני כותב: מחד, הרצוג לא נכנס בביבי מספיק; מאידך, כל הקמפיין היה בנוי על "רק לא ביבי". ובכן, גם את ה"רק לא ביבי" אפשר לעשות בדרך אחרת לגמרי, בצורה הרבה יותר משכנעת ואפילו קילרית- כן בפוליטיקה אתה צריך להיות לפעמים קילר, מה שביבי יודע לעשות היטב. אבל יותר מזה, הרצוג כשל כאשר לא נכנס ביאיר לפיד. הוא היה חייב לעשות את הקניבליזציה ללפיד שביבי עשה לבנט, ובסופו של דבר הביאה לו ניצחון. ככלל, בוז'י נדמה כיותר מדי נייס גאי, ובעל פרסונה קצת רכרוכית, כדי להצליח בגדול בקמפיין בחירות כה ברוטאלי ומלוכלך.

*

עוד דבר שהרצוג לא דיבר עליו זה השלום. הוא כביכול בעד "הסכם מדיני" אבל מעבר למס השפתיים הזה- לא קיבלנו ממנו כלום על הקונפליקט מול הפלסטינים. כביכול, זו לא החלטה טפשית. מרבית העם בישראל אינו מאמין בשלום. אך אל לנו לחשוב שזה נעלם כנושא עיקרי בהוויה הישראלית, וככזה שיצטרך לזכות למענה גם במערכות בחירות הבאות. היעדר השלום של ישראל פוגע בה- הן בבית (סבבי אלימות, חוסר ביטחון, תקציבי ביטחון מנופחים, הפקרת הרווחה) והן בחוץ (מעמד בינ"ל מתדרדר והולך, יחסים במשבר מול ארה"ב, המיטיבה והמגנה הגדולה, סנקציות כלכליות, אקדמיות ותרבותיות וכו').

ספק אם יהיה כאן עוד מנהיג, לאחר נתניהו, שיוכל לשרוד בצמרת כל כך הרבה שנים עם רקורד כל כך עלוב בתהליך השלום.

*

לכן מומלץ למי שירצה לקרוא עליו תגר בעתיד- ובעיקר למי שירצה להנהיג את המדינה הזאת לעתיד טוב יותר- להתרכז בתהליך השלום. וההתרכזות הזו צריכה להיות הרבה-הרבה לפני שמערכת הבחירות הבאה מתחילה. ועוד משהו שנדרש ממנהיג המרכז-שמאל: לאחד את כל מפלגות המרכז והשמאל. כל עוד שהעבודה, ולפיד ומרצ ואולי אפילו כחלון (לפחות שמאל חברתי) מפוצלים- ראש הממשלה תמיד יגיע מהימין.

למען איחוד כזה צריכה להיות הכרה במרכז-שמאל חברתי/כלכלי- שהוא כיום חשוב לאזרחי ישראל לא פחות מתהליך השלום. מרכז-שמאל מדיני ומרכז-שמאל חברתי חד הם. או במלים אחרות: המנהיג הבא מהמחנה הלא-ימני יצטרך להילחם על שני תהליכי שלום: מול הערבים ומול עמי העולם, ובתוך עם ישראל- שהוא כבר שנים רבות מפולג ושונא. ואולי למפלגה החדשה הזאת, המאוחדת והמאחדת את כל מפלגות וזרמי המרכז והשמאל, כדאי לקרוא "צדק". כי צדק כלפי פנים וצדק כלפי חוץ חד הם.

יומן דאבל פרק י"ח – מחליפים!
האנדי-רייטד - יוחאי שטנצלר

56 Comments

גיסנו 18 במרץ 2015

זה לא יעבוד.

"שמאל" ו"שלום" הפכו למילות גנאי. מי שלא בעד ביבי וימינה – הוא סמולני מניאק בוגד וצריך במקרה הטוב להגלות אותו ובמקרה הפחות טוב עונש מוות מיידי.
כי "שלום" נתפס (ואולי בצדק) כמין משהו אוטופי שמח וטוב לבב שבו גר זאב עם כבש וכולם bffs. בגלל זה עברו לדיבורים על "הסדר" – כי ידוע שתסריט של אחווה ואהבה הוא לא ריאלי, לפחות לא בדור-שניים הבאים – אבל להגיע להסכם/הסדר שבו יהיה עדיף לשני הצדדים להניח אחד לשני – בין אם במקל ובין אם בגזר – עוד יכול להיות ריאלי כמה שנים אחרי שיחל תהליך אמיתי בין מנהיגים חזקים בשני הצדדים עם רצון אמיתי לסיים את זה – כרגע זה לא המצב בשני הצדדים.
קדימה בזמנה, יש עתיד כיום, ובקרב תגובות (לא רבות אבל קיימות) שראיתי גם כחלון – נחשבים ל"שמאל". ומבחינת רוב מצביעי הימין שנתקלתי בהם להצביע למפלגה כזו מבחינתם נחשב לדבר הכי נורא בעולם – ולו בגלל שזה נחשב "שמאל".

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

גיסנו- אני לא ממליץ להשתמש בביטוי "שמאל" וגם ב"שלום" צריך להשתמש במשורה. מה שחשוב זה לפעול למען השלום (אפשר גם לקרוא לזה "הסדר מדיני", זה לא ממש משנה).

גיסנו 18 במרץ 2015

אם יש משהו שהבחירות האחרונות הוכיחו זה שהרטוריקה חשובה פי 1000 מהמעשים בעבר והכוונות לעתיד.

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

מסכים לגמרי לכן צריך להיות זהיר ברטוריקה הפיסניקית, שנתשפת בארץ כמנותקת ורכרוכית, ולהיות הרבה יותר אגרסיבי בפעולות עצמן.

אסף THE KOP 18 במרץ 2015

אתם באמת לא תופסים שם בשמאל ממה נובעת המפלה שלכם ?
רמז: אתם מנותקים.

אודי 18 במרץ 2015

העם לא בסדר. או הסוקרים לא בסדר. נראה לי עוד לא הגיעו להחלטה.

מעיין אוהד מכבי 18 במרץ 2015

+1

גיסנו 18 במרץ 2015

עוד חמור שקופץ בראש, מי שלא מתיישר לקו הימין הקיצוני הוא ישר שמאלני מנותק, כמה תגובות ייקח עד שיקראו לי גם בוגד?

לא יודע מה איתך, לי נשבר הזין לקוץ למקלטים ו/או לקבל צו 8 כל שנתיים.
לא, אני לא חושב שמחר יהיה שלום וגם לא בעוד שנה ובעוד שנתיים.
כנראה שגם לא יהיה הסדר עם אבו מאזן, אבל אין לדעת מי יחליפו ומתי.
אבל כן, אני כן מעדיף מישהו שיסתכל מעבר לקצה הזין של עצמו ויחשוב קצת הלאה ואולי ינסה להתחיל משהו כדי שעוד כמה שנים כן אפשר יהיה לחיות פה בשקט יחסי. לא אהבה ולא אחווה, אבל שקט.
המצרים שונאים אותנו ויש מולם שקט. אולי אפשר להגיע למצב כזה גם עם הפלסטינים? למה שנחשוב, למה שנתחיל לנסות לפעול, כשאפשר לצעוק ולירות ולהאשים ולשחק עם כל מי שעוד בעדנו למי יש יותר גדול?

אה רגע סליחה איראן איראן איראן דאעש דאעש דאעש. חמאס חמאס חמאס. רגע, בעצם ביבי המלך שליח ה' עלי אדמות להצלת מדינת היהודים מוטט כבר את החמאס, לא?

תמיד "אתם בשמאל".
תמיד להאשים, תמיד לחפש איך לפלג ולשנוא.

תכלס? כוסאומו המדינה הזאת.

אביאל 18 במרץ 2015

שחכמינו זכרונם לברכה (חז״ל) אמרו את המשפט האלמותי – ״הפוסל במומו פוסל״ הם כנראה צפו בדיוק את התגובה שלך בדה באזר.

אסף THE KOP 18 במרץ 2015

תקלל גיסנו, תקלל…
בכל שמאלן מתחבאת מירי רגב כפי שאריק היטיב לתאר.

Amir A 18 במרץ 2015

תיקון קטן: בכל אדם מתחבאת מירי רגב…

איציק 18 במרץ 2015

עשית לי רע, אני עכשיו מחטא, מקרצף, מתגרד. מנסה להוציא אותה מתוכי. חוץ מזה, אני מפחד מבעיות עם אישתי כשהיא תמצא אותה בתוכי… איך לעשות שאישתי לא תגלה?

Amir A 19 במרץ 2015

היא תגלה. הנשים בסופו של דבר מגלות הכל.

the bird 21 במרץ 2015

+1000000 אסף חחח

עודד 18 במרץ 2015

+1 לגיסנו

תומאס נוימן 18 במרץ 2015

קח 4 שנים של שלטון ימין "נקי משמאלנים" – ואז נראה מי מנותק.

MOBY 18 במרץ 2015

בורוביץ
שלום עושים בין שניים, להיות עסוקים בהלקאה עצמית זה נפלא בייחוד אם אתה מתכנן איז נופש במדבר כזה או אחר.
אם אין אנשים אמיצים בצד השני שיהיו מוכנים לוותר על זכות השיבה או הכרה בארץ ישראל (בתוך הקווים) כארץ של היהוד זה לא יקרה.
ניסו ויתרו נתנו הכל קיבלו קדחת.
שלום אינו מצע פוליטי – הוא פתרון מדיני לבעיה קיימת הוא לא הכרח.
לעומת זו סוציאליזם ושיוויון ללא הבדל דת גזע ומין הוא כן מצע. ולמצע כזה יותר אנשים יכולים להתכנס.

עובר אורח 18 במרץ 2015

+1

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

מובי- אני לא עסוק בהלקאה עצמית. ברור שצריך שניים. אבל אנחנו צריכים לנסות, ובעיקר כאשר אנחנו הצד החזק. אני משוכנע שיכולנו לעשות הרבה יותר בניסיון לחתור לשלום מאשר שעשינו.

אביאל 18 במרץ 2015

בורוביץ׳ – הצד החזק עושה פחות ויתורים זה כלל ידוע בהיסטוריה, בטח בכל מה שקשור לעמים ומדינות.

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

דווקא לצד החזק יש יותר מקום לעשות ויתורים בלי שזה יכאב יותר מדי. אני לא אומר שהויתורים לא יכאבו. אבל לדעתי הם נחוצים למען הווה ועתיד טובים יותר.

אסף THE KOP 18 במרץ 2015

בורביץ.
שים לב שמאז 48 הפלסטינאיים לא זזו באינץ'.
אתה באמת חושב שאנחנו אלה שתוקעים את העסק ?

תומאס נוימן 18 במרץ 2015

דווקא השלימו בלית ברירה עם ההזזה שלהם ב-49. גבולות שביתת הנשק של 49 (למעשה – הקו הירוק) היו לעין ערוך משופרים יותר מגבולות החלוקה של האו"ם, שבבסיס הקמת המדינה. במובן הזה – הישגי מלחמת העצמאות חשובים הרבה יותר מהישגי מלחמת ששת הימים, כי העולם, ואפילו ההנהגה הפלסטינית (עד שהגיע חמאס) השלימו למעשה עם גבלות התבוסה של של הערבים ב-48-49. זה שלא השכלנו להקים עד היום מדינה עם הגבולות הללו כגבולות מוכרים (ולו בפני עצמנו) – זו בכייה לדורות.

ר.בקצה 19 במרץ 2015

בוודאי שהם השלימו- לכן פרצה מלחמת ששת הימים. כי הם השלימו עם גבולות 49'.

ר.בקצה 19 במרץ 2015

ממתי האויב המובס קובע את התנאים?

עודד 18 במרץ 2015

רק משהו קטן על הדרישה שלך להכרה פלסטינית בישראל כארץ היהודים. למה? למה זה חשוב? לא מספיק לך שהם מכירים בישראל כמדינה ריבונית שלא זזה לשום מקום?
עצוב לי שמדרישה מיותרת שביבי העלה כדי לטרפד את השיחות עם הפלסטינים בחיתוליהם (ואני לא תמים, אני יודע שיש סיכוי די נמוך שייצא מזה משהו) זה נהיה עכשיו תנאי לתחילת השיחות.

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

אני חושב ששני הצדדים תוקעים את העסק. אבל הייתי מאוד רוצה לראות אותנו מנסים הרבה יותר. ניסיונות כאלה, לדעתי, גם יביאו הרבה יותר תוצאות.

איציק 18 במרץ 2015

השמאל והימין? אף אחד לא מוכן לותר?
:-)

duncan 18 במרץ 2015

מס שפתיים?
יש מישהו שדיבר בתכלס מה יעשה? מלבד אמירות "נוריד את מחירי הדיור" לא שמעתי כלום. רציתי לשמוע איך יורידו.
איזה תהליך שלום? עם מי?

דניאל 18 במרץ 2015

זה ברור שצריך שניים וגם ברור שהפלסאינאים תוקעים את העסק וגם האמריקאים לפעמים וגם אנחנו
לפעמים הייתי רוצה שנתקע את זה אנחנו קצת פחות, כי מהעם שלי יש לי ציפיות בלי שום קשר לימין ושמאל

שלו 18 במרץ 2015

אסף,
איך שהתחלתי לקרוא, חשבתי, פה יהיו צחוקים…

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

נתתי תיקון בטקסט על שלושה התנאים המוקדמים, שרק אחד מהם התקיים (מיאוס מביבי- לפני הבחירות), ולא כפי שנכתב בתחילה.

איציק 18 במרץ 2015

עכשיו כל התגובות לא תקפות לפובט החדש.

איציק 18 במרץ 2015

האם אתה מוחק תגובות?

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

תיקנתי את עצמי בטקסט והתגובה שלך לא הייתה נכונה- כיוון שהתגובות לא התייחסו לטעות שלי בטקסט המקורי (ולכן מחקתי אותה, כי ראיתי בה בעיקר קינטור)

איציק 18 במרץ 2015

מצער שאתה לא מבדיל בין קינטור להומור; מצער שאתה לא מסוגל לסבול קינטור.
אדאג לא להגיב יותר לפוסטים שלך, ללא קשר עד כמה הם מקומים. אני בטוח שאתה תשמח על כך.
אתה רשאי למחוק תגובה זו.

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

דווקא אהיה עצוב אם לא תגיב יותר. פשוט לא אהבתי את הקינטור.

איציק 18 במרץ 2015

הבנתי, אלו פוסטים ותגובות לאוהבים בלבד.

MOBY 18 במרץ 2015

בורוביץ
צא ולמד. קרא רק מעט על אירופה הנאורה וחלוקת אירופה לאחר מלחמת העולם השניה או הראשונה.
ראה מה קורה כיום למדינות הסכם סייקס פיקו ( מזכיר לך משהו משיעורי היסטוריה?) .
לאישות הפלשתינאית שהקמנו במו ידנו, יש שפה?ניב? דיאלקט? יש מטבע? יש היסטוריה? יש ממצאים ארכיאולוגים? שמדביקים את המהגרים הללו לחלקת האדמה הזו? (כן גם אנחנו מהגרים אבל אנחנו יכולים להביא קצת היסטוריה לסיפור)
אין!
עכשיו יש את שאלת המציאות הקיימת. אז מבחינתך זה בסדר להוציא יהודים מבתיהם ולגרשם ללא רכושם ל"מדינה" שלהם אבל זה לא בסדר לעשות הפוך.
לא אני לא מדבר על ההתנתקות.
זה שהכנסנו ללקסיקון את המונח נרטיב הוא מגוחך.
בערך כמו שצאצאי שבט הלנאפי ידרוש כיום את השווי המלא לחלקת האדמה במזרח ארצות הברית בשם מנהטן.

עודד 18 במרץ 2015

צודק! עכשיו תמשיך במסעך הצודק לשכנע את כל הפלשתינים שהם לא עם ושיירדו כבר מדרישות העצמאות שלהם! מאמין שיהיה פה יותר טוב אחרי שתצליח..

Cabrio 19 במרץ 2015

גם הבחירות האלה לא גרמו לכם להבין שהדיבור המתנשא – העאלק – מבין הזה לא עובד? בחיי, אתם חבורת אימבצילים. חבר יקר, גם אם הוא ישכנעו את עצמם כל יום וכל לילה שהם עם זה לא יעזור, כי הם, מה לעשות – לא. האמת היא, שלכולם הייתה אזרחות ירדנית עד שנת 1988, וזה ששמעון פרס החליט לקרוא להם "פלסטינים" (אין אפילו פ' בערבית) לא ישנה את העובדה הזו. הם חסרי זהות, חסרי היסטוריה, חסרי טעם ובטח והכי הכי – חסרי כל קשר לאדמה הזו. ה הומצאו על ידי מדינות ערב כדי לגמור את ישראל מבפנים אחרי שהבינו ב 73' שלא ניתן לעשות זאת במלחמה, והפושעים הגדולים בצד שלנו הם אלה שנתנו לטבח הזה כנפיים וראש. לא עוד, ייקח זמן לתקן את הנזק הבלתי נתפס – אך אחרי הבחירות הללו, אנחנו כבר מעבר לגבעה. ויצורים כמוך – יצטרכו לשבת ולראות זאת, סובלים, עד סוף ימיהם. חג עוד 4 שנים של בנימין נתניהו שמח לך.

MOBY 19 במרץ 2015

לקח להם 50 שנה לבנות סיפור שאתה בטוח בצדקתו. אז אולי יקח לי קצת יותר לבנות סיפור אחר. בינתיים אנחנו והם לא הולכים לשום מקום.

ישי 18 במרץ 2015

"למרות שחלקים רבים בעם מאסו בו"
ואיך אני יודע?
א. כי הם הרי אמרו את זה בסקרים. אותם סקרים שאמרו שהם גם לא יצביעו לביבי.
ב. כי אני הרי מכיר אותם. מתוך מאות אנשים שאני מכיר, יש 3 שהצביעו ביבי ואפילו הם מאסו בו.
ג. כי אני שמאלני מנותק שאין לו שום מושג מה חושב העם, ולכן גם חשבתי שבאמת ביבי לא יקבל 30 מנדטים, ועכשיו אני מנסה להמשיך לחיות בהכחשה.
ד. כי זה ברור. הרי הוא דפוק, אז ברור שכולם מאסו בו.

יואב בורוביץ׳ 18 במרץ 2015

ניתן למאוס בביבי ועדיין לבחור בו. לדעתי עשו זאת כמה עשרות אם לא מאות אלפים.

jhkj 19 במרץ 2015

אמרתי את זה בדיון אחר כן, הרושם הזה שכולם מאסו בביביבי הוא מוטעה, אני בא מהפריפריה ויוצא לי לפגוש אנשים מערים שונות, והרבה מעריצים את ביבי, מתייחסים אליו כמלך, העם מאס בו זו אמירה מנותקת מהמציאות, בעיקר לאור העובדת שחצי מהעם היה עסוקים בלהתמוגג מהנאום שלו בקונגרס ובאופק וצפו בסטרוני הגן, הבייביסיטר והפיצה שוב ושוב. הפריפריה חיזקה את ביבי ואת המחנה הלאומי, והיא לא מאסה בו כלל, אבל את זה רואים הרבה פחות בסקרים שנעשים במשרדי העיתון בתל אביב

the bird 21 במרץ 2015

הם לא שומעים וקוראים ישי את מה שאתה רושם…
חיים בללה לנד

עב״ד 18 במרץ 2015

אתה צודק לגבי שלושת התנאים, אבל אם השמאל ינסה לרכוב עוד פעם על התהליך המדיני לשלטון, הוא יתרסק שוב ושוב. לאנשי תהליך השלום אין 40 מנדטים, יש להם ביום טוב 10, כמו מרצ+ציפי בבחירות הקודמות. הדרך היחידה של השמאל להגיע לשלטון היא להתחבר לקהלים חדשים ורק דרך מצע חברתי או כלכלי. בבחירות האלו זה היה בלתי אפשרי, כי הביאו את טרכטנברג ותוכנית מונפצת, שגם ככה חצי מהרשימה לא קיבלה. כמה אפשרויות: הערבים, הם מצביעים באחוזים נמוכים. השוואת אחוז ההצבעה שלהם לכלל הציבור תביא לשמאל כמה מנדטים. כנראה התמורה תהיה ויתור על הציונות, תמורת מדינת כל אזרחיה. האם השמאל הציוני מוכן לכך? כנראה שלא. אפשרות ב׳: החרדים. כדי שזה יקרה צריך משתטח קברים אמיתי בתור אחד הדוברים בעצרת המסכמת, כדי שהחרדים ירגישו בבית ללכת עם השמאל. אפשרות ג׳: ניכוס מוצלח של המעמד הנמוך והבינוני נמוך. איך? לא יודע.

יוסי מהאבטיחים 18 במרץ 2015

תכלס, זו התוצאה הטובה ביותר לאנשי המרכז.
עכשיו אין לביבי יותר תירוצים. אין לו כושי בדמות אהוד ברק/ציפי לבני/ יאיר לפיד להאשים אותו בממשלה סחטנית ומנוגדת אידיאולוגית שנכפתה עליו.
כמו כן, תהליך השלום לשנים הקרובות מת גם ככה. אגב, לאו דוקא באשמת ביבי. כל עוד זכות השיבה וחלוקת ירושלים הם תנאי סף מצד הפלסטינים, אין שום פתח לדבר ואין גם על מה. גם מרץ לא היו מתקדמים עם זה.
ולכן, לביבי האליטיסט הקפיטליסט אין שום דבר לעשות החל ממחר בבוקר חוץ מלהעזר בכל שותפיו הטבעיים (שס וכחלון הסוציאליסים עד זרא) כדי להוריד את יוקר המחיה, ומחירי הדיור בפרט.

איחלתי לחייל בהצלחה

Lord Anthony 18 במרץ 2015

קשה לי להאמין שלתיפקוד של ביבי בקדנציה הקרובה תהיה השפעה מהותית על הבחירות הבאות.
יש במדינת ישראל שירותי בריאות ברמה של עולם שלישי, שירות ציבורי שעושה את המינימום ההכרחי, וגם זה ביום טוב. יש תחבורה ציבורית שמתאימה לשנות השבעים, ויש טענות שגם מערכת החינוך לא משהו.
ועם זאת אף אחת מהמפלגות לא טרחה להעלות אף אחד מהנושאים אלו כנושא מרכזי בקמפיין הבחירות שלה. צריך להיות דיי אופטימי כדי לקוות שזה ישתנה בפעם הבאה.

אוהד 19 במרץ 2015

כנראה שלא היית צריך שירותי בריאות במדינות עולם שלישי, אחרת לא היית משווה לרמה בישראל.
אלא אם כן אתה קורא ידיעות אחרונות.

לגבי התחבורה הציבורית, יש לי הרגשה שאתה לא עלית על אוטובוס ב 15 שנים האחרונות, ועל תגיד לי "אבל זה בגלל שהרמה מתאימה לשנות השבעים". אין לך שום מושג על התחבורה הציבורית בישראל.
כמובן שזה לא מושלם (אבל איפה כן), אבל אי אפשר להגיד שהיא מתאימה לשנות השבעים.

ובנוסף, להאשים את ביבי בזה זה לא יותר מבדיחה רעה, או כותרת בידיעות אחרונות.

Lord Anthony 19 במרץ 2015

אוהד, למזלי אני אדם בריא מספיק כדי לא להזדקק לשירותי הבריאות לא במדינות העולם השלישי ולא בארץ, אבל אני מכיר מספיק מקרים כדי לדעת שמצבנו לא מזהיר, החל מחוסר כוח אדם משמעותי, חוסר בציוד רפואי, חוסר בתשתיות רפואיות וכו'. אולי אנחנו עוד לא ברמה של עולם שלישי אבל אנחנו די קרובים לשם.
לא יודע מאיפה אתה שואב את הידע שלך על התחבורה הציבורית בעולם, אבל בניגוד לטענה שלך דווקא עליתי על אוטובוס ב 15 השנים האחרונות, ואני יכול להגיד לך שרמת התחבורה הציבורית בארץ רחוקה מלהיות מושלמת. נגיד את זה כך: אנחנו רחוקים עוד כמה עשורים מלהיות ברמה של מקסיקו סיטי, שלא לדבר על מדינות מערביות. תנסה לגור בפריפריה ולהסתמך על תחבורה ציבורית, בא נראה כמה טוב תסתדר, וזה לא שבמטרופולין תל אביב המצב כזה טוב.
ולסיכום קצת הבנת הנקרא, איפה ראית שהאשמתי את ביבי? הטענה שלי היתה בדיוק הפוכה – שאף אחד לא מתייחס לבעיות האלו, אבל כנראה שעל ראש הגנב בוער הכובע.

סימנטוב 19 במרץ 2015

האדישות שבוז'י העלה במחנה הלאומי הדהימה אותי מול הלהט שסתיו שפיר התסיסה בהם. לצערי אנחנו עם שבטי בדיוק כמו בימי בתנ"ך ולכל שבט השפה ברורה וחדה משלו. סתיו לוחמנית בדיוק כמו נערי הגבהות באינטנסיבית שלה והקול שלה דיבר מעבר למחנה הציוני ושם צריך להיות המחר שלנו דיבור חד וישיר, במילא אנחנו מבטים פנימה מבחוץ.

ר.בקצה 19 במרץ 2015

שפיר האנטי ציונית לא תעביר קול אחד מהימין לשמאל. היא מעוררת אנטגוניזם, בדיוק כמו המהדורה המבוגרת והשקולה שלה, שלי יחימוביץ. יתרונו של הרצוג עליהן הוא (וגם על ציפי לבני) , שאינו מעורר אנטגוניזם או כל רגש אחר (וזו כבר בעיה אחרת).

יובל 19 במרץ 2015

מנהיג אהוב במרכז שמאל שנראה כאחד שלא יפקיר את הביטחון? אני שומע בני גנץ

jhkj 19 במרץ 2015

בוזי חלש אופי, והעם זיהה את זה, אתה לא יכול להגיד שאתה רוצה עימות חודשיים בתקיפות מתוך ידיעה שלא תקבל (אם בוזי חשב שהוא ינצח את ביבי בעימות, ביביב הדייבטור והרטוריקן, אז הוא באמת הוזה) , ואז כשאתה מקבל את העימות אתה נחנק מהלחץ ואומר שלא תחלק את נתניהו, גם האמון בך בך יורד, וגם אתה מראה לעם את האופי האמיתי שלך

Comments closed