הודאה בכשלון

eli-guttman300

מסתבר שאלי גוטמן זועם על שחקניו בנבחרת, בעיקר על "הסגירה ההגנתית" נגד וויילס. לפני המשחק מול בלגיה הוא אומר: "מבחינתי שנשחק בונקר. העיקר שהרשת תישאר נקייה".

האם זה אפקטיבי, להנחות שחקנים בצורה כזאת: "העיקר שהרשת תישאר נקיה"?

האין זו הנחיה שמאמנים היו משתמשים בה לפני כל משחק אם הדבר היה אפקטיבי?

גוטמן אומר שלא אכפת לו לשחק בונקר. האם אפקטיבי לבקש משחקנים לשחק בונקר?

האם מאמן באמת רוצה ששחקניו לא יחפשו לתקוף? לא יחפשו להתקדם במגרש תוך הנעת כדור? ירצו רק להתבצר ולהחנות את האוטובוס?

האם גוטמן חושב שאם נשחק בונקר זה ישפר את הסיכויים שלנו לשמור על רשת נקיה?

כי אני דווקא חושב שבונקר הוא מתכון להתקפות ללא הפוגה של היריב, וכאשר היריב הוא בלגיה אז מתישהו הוא ימצא דרך להבקיע מול הבונקר שלך; ואולי היריב אף יבקיע בצורה כזו יותר משער אחד או שניים?

אני סבור שבונקר הוא אסטרטגיה מאוד לא אפקטיבית למנוע שערים ובוודאי שלא לנצח במשחק- או אפילו להוציא תיקו. בונקר יכול להיות אפקטיבי באופן רנדומלי, וגם אז הוא יבוא כמעט תמיד מתוך הדינמיקה של המשחק, כשקבוצה אחת מסתגרת לשלושים-ארבעים דקות מקסימום בהן היא אינה סופגת.

אבל בונקר כאסטרטגיה?!

אולי זה הצליח לפני אי אלו שנים למוריניו ואינטר נגד ברצלונה, אבל בוודאי שלא ניתן לבנות על הישנות של מקרה כזה; בטח שלא נבחרת ישראל, שעם כל הכבוד היא אינה אינטר- ודאי שלא הגנתית אבל גם לא התקפית.

אז מה בכל זאת האסטרטגיה שכדאי לנקוט בה נגד בלגיה?

ראשית, יש להיות כנים. אנחנו פחות טובים. משמעותית. צפוי שנפסיד. ויחד עם זאת, כדאי שנדגיש את מה שטוב אצלנו, וזה בוודאי לא היכולות ההגנתיות או ההסתגרותיות.

אני מאמין שכל מאמן וכל קבוצה, בכל משחק, צריכים לעלות כדי לשחק כדורגל. תמיד צריך לשים את מירב הטאלנט הקיים על המגרש במסגרת שעדיין מנסה לשמור על איזון. לא עולים למגרש עם 11 קשרים התקפיים וחלוצים, אבל כן עולים עם מרבית הכשרונות ההתקפיים, ולידם שמים כמה כשרונות הגנתיים, וכמובן שדורשים גם מהכשרונות ההתקפיים לעשות הגנה.

זה כדורגל חיובי.

וזה לדעתי גם הכדורגל שמביא את התוצאות הטובות ביותר, במסגרת המגבלות כמובן.

לכן גם חשבתי שנגד וויילס גוטמן לא עלה עם הרכב חיובי מדי. בהרכב כזה טוואטחה ואולי גם דסה היו צריכים לשחק מגנים. בגלל שבכדורגל של היום אתה נדרש להתקיף מהאגפים- ואתה צריך מהירות וטכניקה בצדדים. הם מביאים את זה. דגני ובן הרוש מביאים את זה הרבה פחות. כמובן שגם דגני ובן הרוש לא תרמו יותר מדי בהגנה בצדדים נגד וויילס, כך שהפסדנו משני הכיוונים.

אני גם חשבתי שמאור בוזגלו יכול לתרום הרבה יותר דריבלים, מסירות, הגבהות וחדירות מאגף ימין למעלה- אזור שלא יצרנו ממנו כלום במשחק. ולכן הייתי מוכן אפילו להקריב את זהבי תמורת בוזגלו. במקום טל בן חיים, שכבר חלש תקופה ארוכה מאוד, הייתי רוצה לראות את מואנס דאבור- כי הוא כובש הרבה יותר, וגם הוא יותר טכני על אזורים קטנים ומוסר טוב יותר. לדעתי הוא יכול היה להיות פרטנר הרבה יותר מתאים ליד עומר דמארי.

אבל מעבר להרכב הדי גרוע של גוטמן, הבעיה העיקרית נגד וויילס הייתה שמהרגע הראשון נבחרת ישראל פשוט לא שיחקה. היא לא הייתה מסוגלת להתמודד עם הלחץ הוולשי עם מציאת שחקנים פנויים והנעת כדור על הקרקע ולכן רק ניסתה להרחיק או לבעוט גבוה והיא איבדה המון כדורים. וויילס לגמרי השתלטה על האמצע ועל הנעת הכדור בכל תחומי המגרש. העובדה שספגנו רק שער בודד במחצית הראשונה הייתה מזל גדול.

ואני מאשים בזאת בראש ובראשונה את גוטמן, שלא נסך בשחקנים שלו את הביטחון בעצמם ובמשחק ההתקפי. אני לא חושב שהוא דרש מהם להניע כדור על הקרקע ואני בספק אם הוא תירגל באופן מיטבי התמודדות מול לחץ.

נבחרת ישראל נראתה במשך כל המשחק נגד וויילס כמו אוסף שחקנים בעיקר מפוחד. הפחד, והיעדר המוכנות הטקטית, הוביל לשיתוק.

כשזה מצב העניינים גוטמן צריך לומר לשחקנים שלו כי הוא דורש מהם לחזור לשחק כדורגל. לא לפחד מלחץ. כל הזמן להגיע לקבל כדור, לרוץ בלי סוף, ואם מאבדים- אז כמובן ללחוץ בטירוף אבל גם באופן אינטיליגנטי. גם משחק הלחץ חייב להיות מאומן, כאשר הוא נעשה בתיאום קבוצתי.

דבר מזה לא נראה במשחק ההגנה מול וויילס, וכמובן שגם לא בהתקפה.

אז עכשיו לבוא ולבקש "בונקר"- זה בסך הכל הודאה מוחלטת בכשלון מקצועי וגם ייאוש מראש ביכולת שלך כמאמן כדורגל וכפועל יוצא גם בכל שחקניך.

*

אחד הדברים היפים בכדורגל הוא שלמשחק דינמיקה משלו. לעתים דברים לא מתוכננים קורים. פתאום איזו טעות אנוש, פתאום איזו הברקה. ואז גם התוצאה משתנה, הביטחון איתו, וגם המטרות לפתע מקבלות רצון משלהן. דברים כאלה קורים- לרע אך לעתים גם לטוב.

יש לקוות ששחקני נבחרת ישראל מחר ישחקו כאילו אין להם מאמן.

פאקו, קוואי ועוד
אימפריות של כדורגל ישראלי

30 Comments

Amir A 30 במרץ 2015

מה כבר מאמן נבחרת יכול לעשות? הרי כדי להיות מסוגל להתמודד עם לחץ, לקלוט איפה אתה נמצא על המגרש, מי משחקני היריב מגיע אליך ולשחרר כדור תוך שניות וכל זאת בזמן שאתה יודע לאן השחקנים האחרים בקבוצה שלך אמורים לנוע (ובהנחה שהם אכן נעים לשם), זו יכולת שצריך להתאמן עליה שנים רבות וללא הפסקה. התפקיד של מאמן נבחרת הוא לא ללמד את השחקנים "סגירה הגנתית" או כל מושג אחר שאין לי מושג מה הוא אומר. התפקיד שלו הוא לקחת שחקנים שכבר יודעים את כל זה אבל לא רגילים לשחק האחד עם השני, ולוודא שהם מסוגלים לחבר יחדיו את היכולת האישית שלהם בצורה הטובה ביותר. יש מישהו מהשחקנים הישראלים שמחונך ומאומן כבר שנים על התמודדות עם לחץ? שמתאמן ומיישם את זה בקריירה שלו? גוטמן לא אשם בתור מאמן הנבחרת. הוא אולי חלק מהאשמים בתור מי שהיה מאמן קבוצה.
זועם על "הסגירה ההגנתית" עלאק.

רן 31 במרץ 2015

אם אתה רוצה לראות.למה המאמן אשם, תסתכל פעם על משחק של מכבי (כן כן אני יודע לא לוחצים אותם.כמעט באף משחק) כשחקן מקבל כדור שלושה שחקנים מיד עושים תנועה לפתוח קוי מסירה, זה לא תנועה לעומק זה פשוט שלושה צעדים ימינה או שמאלה כדי שהכדור יוכל להגיע אליהםושיוכלו מיד לשחרר אותו לפני שלוחצים אותם.
עשיו תסתכל על הנבחרת כאילו לא הכינו אותם ללחץ השחקנים עמדו במקום עם גב למגרש כך שאם הם כבר קיבלו כדור מיד היה מישהו על הגב שלהם וגרם לאיבוד כדור.
חוץ מזה אם מקריבים את ייני כאיש ששומר על בייל, הוא חא יהייה חלק מהנעת הכדור, ואז נאתכו נשאר לבד. לא דבר חכם נגד לחץ

ניינר 30 במרץ 2015

גוטמן יכול לדרוש מהשחקנים שלו מה שהוא רוצה ועדיין בלגיה תפרק אותנו

ג'ון וויליס האמיתי 31 במרץ 2015

+1 אלא אם עטר ישחק הוא בטח ישנה את התמונה.

משה 30 במרץ 2015

ושוב גוטמן מעביר מסרים דרך התקשורת. התנהלות שממשיכה להיות עלובה ומנסה למצוא חן.

גיל 30 במרץ 2015

לא חשוב איך הם יעלו הם יפסידו.

חן הצהוב 30 במרץ 2015

כבר אמר רבנו שלמה שרף מאור הגולה: "הנבחרת היא כמו כלה ביום כלולותיה. יודעת שתקבל, לא יודעת כמה".

גיסנו 30 במרץ 2015

האמת שמאז הבזיון של שבת (והבזיון הוא לא עצם ההפסד לנבחרת עדיפה בפועל, אלא ההתפרקות ללא תנאי במשחק בית) גוטמן עשה הכל חוץ מלהודות באשמה

ניתאי 30 במרץ 2015

גוטמן אפעם לא היה חזק בזה. בכיין נשאר בכיין (לשחקנים אין כח להתקלח).
אבל ניינר ושותק צודקים. לא משנה המאמן, נחטוף כך או אחרת. זה הפערים.

גיסנו 30 במרץ 2015

לא חושב שהיינו מנצחים או מביסים או משהו כזה.
כן חושב שגם אם היינו מפסידים היה אפשר וצריך לעמוד בכבוד עם הכנה ראויה והרכב מתאים. ובמשחק ביתי בטח שאפשר היה להוציא תיקו.
גוטמן עשה כמעט כל טעות אפשרית גם בזימון הסגל הסופי, גם בבחירת השחקנים להרכב וגם בבחירת המערך והטקטיקה. ועדיין לא נשמעה ממנו ולו טיפה של לקיחת אחריות.

שאול 30 במרץ 2015

יש פה מישהו שמוכר כרטיס למשחק מחר?

ירושלמי 30 במרץ 2015

כבר כתבתי משהו דומה אצל גיל שלי אבל אני אחזור על זה.
גוטמן מאבד את עצמו לדעת עם כל המלחמה הפסיכולוגית וההפוך על הפוך שהוא מנסה לעשות.
כמו צינור מים פתוח שמישהו השאיר בגינה ועכשיו הוא ממתפתל ומשפריץ לכל הכיוונים.
כן הרכב התקפי או הגנית, שני קשרים אחוריים או שלוש, בלמים שהם מגינים או מגינים שהם בלמים, עם משחק אגפים או בלי טב"ח, תומר חמד. או בן סהר. או שניהם. או אף אחד!
אני לא אתפלא אם אפילו השחקנים כבר לא מבינים מתי גוטמן אומר משהו ומתכוון אליו באמת או שהפעם הוא שוב מבלף.
כי אחרי הכל, גוטמן הוא כמו שחקן פוקר גרוע. אין לו שיטה מנצחת וגם לא קלפים טובים ביד.
ושחקני פוקר גרועים מידי פעם מצליחים לקחת יד פה ושם (בוסניה), אבל לאורך זמן אי אפשר להמנע מהבלתי נמנע…

יואב בורוביץ׳ 30 במרץ 2015

מסכים

שותק מהצד 30 במרץ 2015

המאמנים שראיתי:ג'ק מנסל שניאור וגרונדמן שלמה שרף ריצ'רד נילסן דרור קשטן
אברם גרנט פרננדז אלי גוטמן.כנראה שכולם חסרי ידע או הבנה בסיסית
בכדורגל ובעלי כשרון מסתורי תמיד להעלות את ההרכב הלא מתאים.
לא נמאס לכם מזה כבר?
שנים ממנים פה מאמני נבחרת בשביל שיהיה את מי להאשים
בכל מה שדפוק בכדורגל ובכדורגלן הישראלי.

רן 31 במרץ 2015

יש מצב הזיכרון כבר לא להיט.
אבל אני לא זוכר שהתבטלת ככה מול ץבוצה בתקופת גרנט שרף או נילסן.
אני אפילו זוכר שאוסטריה קיבלה פה חמישיה, ושנתיים אחרי כבשה גול בדקה ה90 לשיוויון.
צרפת הגדולה וגם שוויץ שחצי שנה אחרי שלא הצליחה לנצח אותנו הגיעה לרבע גמר מונדיאל.
אז תפסיקו להנמיך ציפיות
נבחרת ישראל יכולה וצריכה להיאבק על המקום השני ומקס לסיים שלישי, אבל לא לכוון לרביעי

austaldo 30 במרץ 2015

הפסדנו לוויילס כי אנחנו לא מספיק טובים, ומאותה הסיבה בדיוק נפסיד גם לבלגיה. עד כדי כך פשוט.

כן, צריך לפטר את המאמן, אבל לא את גוטמן.
צריך לפטר את המאמנים של קבוצות הילדים שמשחקים על תוצאה ולא מלמדים יסודות.
צריך לפטר את המאמנים של קבוצות הנערים והנוער שלא עובדים מספיק על כושר גופני.
טוב, אני חושב שהנקודה ברורה. כשהכדורגל יתבסס על תשתית טובה אז יהיו לנו יותר כשרונות ואולי יצמח פה כוכב או שניים ברמה עולמית ואז אולי נצליח בטורנירים האלו, אפילו עם גוטמן.

שאול 30 במרץ 2015

צריך איזה אברמוביץ' או מיליונר יהודי אחר שאיכפת לו מכדורגל שפשוט ישקיע כסף מבחוץ ויתנה את זה בפיתוח תשתיות לצעירים.

אותה בלגיה שלפני 12 שנה הייתה במצב שלנו היא עכשיו מאריות אירופה עם הדור שהיא פיתחה.

הכל מתחיל מלמטה.

יואב בורוביץ׳ 30 במרץ 2015

מסכים אוסטלדו

orimor2212 30 במרץ 2015

שום מילה על זה ששיחקנו עם קישור של שניים בלבד בשבת, כשאחד הוא בכלל קשר התקפי שנותנים לו בעיקר לרדוף אחרי שחקנים?

יואב בורוביץ׳ 30 במרץ 2015

צודק, היה קשר קלאסי אחד בלבד (נאתכו). ייני לא מספיק טוב, ובמכבי גם משחק כמגן. רפאלוב משחק למעלה וקצת יותר באגף. זהבי גם (ולמרות שהוא אומר שגוטמן הנחה אותו להיות 50-50 ברור שזה לא המהות שלו ולכן הוא גם היה חלש). לכן חשבתי לפני המשחק שצריך ליד, וקצת אחרי נאתכו, את מהראן ראדי במרכז הקישור. ובכל מקרה, נאתכו צריך להיות קשר התקפי- בתפקיד הזה הוא כבר משגשג שנים באירופה. לא בכדי בנבחרת (למעט המשחק נגד בוסניה) הוא תמיד חלש, כי גוטמן מציב אותו בתפקיד דפנסיבי מדי.

טל 12 30 במרץ 2015

לגבי המשחק נגד ווילס,אני כן ראיתי ניסיונות ליציאה מסודרת (אבל זה היה לאט מידי ומעט מידי) להתקפה. כמובן שהיתה לנו בעיה בפוזשן, ושהם היו מוכנים טוב -סגרו אותנו טוב,זה ברור.

הבעיה העיקרית לדעתי היא שגוטמן שיחק נגד וויילס כמו שהוא שיחק במשחקים הקודמים ולא כמו כמו שנבחרת כמו שלנו צריכה לשחק כאשר היא משחקת נגד נבחרות טובה יותר ממנה. האם אתה יכול לשחק את המשחק הרגיל שלך נגד כולם ? אנחנו לא שם. היינו צריכים לשחק בעיקר על מתפרצות או התקפות מהירות יותר. מסכים לגבי הצורך בקשר אחורי כמו ראדי (שלושה קשרים באמצע) למשל.נדמה לי שהנבחרת שלנו מאומנת לשחק כמו שגוטמן אוהב- הנעת כדור מסודרת וזה חשוב מאד. בעיקר נגד קבוצות נחותות או פחות או יותר ברמה שלנו, אבל חייבים לנסות לשחק מהר – מתפרצות, נגד קבוצות עדיפות,לדעתי. יכול להיות שגוטמן חשב שאנחנו נבחרת מספיק טובה לשחק את המשחק הרגיל שלנו?

JM 30 במרץ 2015

מוריניו לא הצליח עם בונקר מול ברצלונה.
במשחק הראשון בקאמפ נואו אינטר פירקה את ברצלונה עם משחק התקפי משובח.

במשחק השני טיאגו מוטה הורחק (כרגיל ברצלונה שוב קיבלה מתנה) בדקה 20…
וכשאתה משחק נגד הקבוצה הטובה בעולם בזמנו במגרשה הביתי טבעי שלא תכניס עוד חלוץ.

יואב בורוביץ׳ 30 במרץ 2015

מקבל. אבל במשחק השני נוצר בונקר לזמן רב (גם כתבתי- בונקר הוא כמעט תולדה של הנעשה במשחק, ולא כוונת מכוון של מאמן).

יוחאי שטנצלר 31 במרץ 2015

נוצר בונקר לזמן רב כי בוסקטס עשה הצגה ומוטה הורחק בחצי השעה הראשונה של המשחק. ציפית אולי שמוריניו יעלה 3 חלוצים?

פו 31 במרץ 2015

תיקון קל- המשחק לא היה בקאמפ נואו אלא בסן סירו

JM 30 במרץ 2015

לעניננו,
יש הבדל בין משחק הגנתי טוב עם הרכב מותאם ליריבה לבונקר. נבחרת ישראל צריכה לשחק הגנה נגד בלגיה ולעשות את ההתאמות הנדרשות.
זה ממש לא אומר שזה "בונקר", הם כן צריכים לתקוף אבל לא בכל מחיר ולא עם 7 שחקנים.
הם צריכים לתקוף בהתאם לנקודות החלשות של היריבה ולנסות לפגוע בהן ולא להיות הרפתקניים.

אפשר לנצח דרך ההגנה.

יואב בורוביץ׳ 30 במרץ 2015

מה זה "לשחק הגנה"? לוותר על הכדור בכוונה כדי שהיריב ישחק התקפה?

JM 31 במרץ 2015

גם,
לפעמים עדיף לא לעזוב את העמדות מחשש להיחשף.

יואב בורוביץ׳ 30 במרץ 2015

לדעתי, קבוצה תמיד צריכה לשאוף להשיג את הכדור, ואז היא צריכה לעשות כל שביכולתה כדי ליצור מצב הבקעה- זה יכול להיות דרך משחק מסירות קצר ויכול להיות באמצעות מסירות ארוכות יותר. אבל זו המטרה של קבוצת הכדורגל. כשהכדור אצל היריבה, המטרה היא לחטוף את הכדור כמה שיותר מהר. זה כל הכדורגל. אין מעבר.

JM 31 במרץ 2015

ממש לא. ולא אסביר לך למה כי אתה כבר די מבוגר ולא חושב שתשנה את הדעה שלך. זה ממש לא הכדורגל.

Comments closed