היורש

gur

טקסט שפרסמתי אתמול באתר ספורט2

אורי שלף אמנם לא חווה אליפות כאוהד ואיש הפועל תל אביב בימי חייו, אך הוא עזב את החיים כווינר גדול: אדם אהוב ומוערך על ידי בני משפחתו וחבריו; ועל ידי אלפים רבים שמעריכים אותו על פרויקט חייו- הקמה מהריסות של מועדון מפואר.

לאחר ששלף סייע להקים את העמותה והקבוצה החדשה, בשמה הראשון הפועל אוסישקין, הוא גם שיחק ואימן בה. ואז, לפני שש שנים, עבר לתפקיד המנהל המקצועי – תפקיד שמשום מה עדיין לא נפוץ בכדורסל ובספורט הישראלי למרות ההצלחות המוכחות מהעבר.

 הפרויקט שאורי שלף עזר ליצור הוא הרבה מעבר לקבוצת כדורסל, אבל ללא קבוצת כדורסל טובה ותחרותית באופן עקבי – כל הפרויקט נפגע. ולכן הדמות שתחליף את שלף במשרת המנהל המקצועי היא כל כך חשובה.

*

גור שלף, אחיו הצעיר של אורי, הוא מגדולי כדורסלני ישראל בדור האחרון. שלף, שהחל את הקריירה כעילוי בהפועל גבת ובמכבי ר"ג ולאחר מכן בגליל העליון, הפך לקפטן וסמל דווקא במדי מכבי תל אביב. כששלף פרש ממשחק לפני שמונה שנים הוא רצה להצטרף לצוות הניהולי של הצהובים. אלא שאז, כמו היום, לא היה מנהל מקצועי במכבי תל אביב; שנה לאחר הפרישה, מכבי הציעה לשלף להצטרף במקומו של מוני פנאן כסוג של מנהל אדמיניסטרטיבי. זה לא מה שהוא ממש רצה, אבל הוא לקח את הג'וב, שהשאיר אותו קרוב לכדורסל וגם אפשר לו להתפרנס יפה לאחר הפרישה.

שלף מילא את התפקיד במשך ארבע שנים עד שפוטר לפני פחות משנתיים על ידי משפחת פדרמן. מאז הוא בעיקר משמש כפרשן – בתחילה בערוץ 1 ואז בערוץ הספורט ובערוץ 10 במשחקי מכבי תל אביב ביורוליג.

ספק עד כמה הוא נהנה לפרשן את משחקי הקבוצה שפיטרה אותו לא מזמן. למרות ששלף תמיד שומר על יושרה ומקצועיות בפרשניותיו, ניתן היה להבחין לא אחת שדווקא במשחקי הפועל תל אביב יש לו סימפטיה כלשהי לקבוצה האדומה. האם זה בגלל אביו, אגדת העבר, או אחיו, המנהל המקצועי, או שניהם- קשה לדעת. אבל ניתן היה להבחין במשהו, סימפטיה דקה ולא יותר.

 *

גור שלף אינו מזוהה עם הפועל תל אביב. כבר כנער, בחר לשחק בהפועל גבעתיים. בניגוד לאביו ואחיו הגדול ששיחקו באוסישקין גור בחר דרך אחרת. בסופו של דבר היא הביאה אותו למכבי, כאשר באימון נבחרת לפני יותר מעשור הוא סופג קללות מאוהד הפועל צעיר שצועק לכיוונו "אבא מתהפך בקבר". גור שלף נתן לו אגרוף. אבל באהבה ובקשר עם אחיו הגדול והאדום- איש לא יכול לפגוע.

אורי שלף אף פעם לא הפך לאוהד מכבי, והוא מיעט אם בכלל להגיע ליד אליהו לצפות באחיו הצעיר, אך השנים תמיד היו אחים קרובים ואוהבים ואף כתבו ספר ילדים יחד. גם המילים בהן בחר גור להיפרד מאחיו הבכור אתמול בעת ההפסד לימדו על הקשר החזק בין האחים, אך גם על הקשר בין אורי להפועל- ועל הקשר בין משפחת שלף כולה למועדון: "אח אהוב, אף אחד לא ידע כמה רגישות הייתה בך. אף שחקן לא יבין את טוב הלב והנתינה שלך. רק אמא אחת גדולה וחזקה תבין את האהבה שלך לקבוצה שכה אהבת. שום דבר לא הצליח לנתק בינך לבין הקבוצה. ילדים, משפחה, חברים וקבוצה אחת אהובה. ומה עכשיו? השארת אמא שאתה כבר הדור השני שנלקח ממנה? השארת ילדים שקיבלו אבא נפלא, אחיינים שכבר מתגעגעים אליך. אבל אנחנו כאן כדי לכבד, ולדאוג שהמורשת שלך של צניעות, יושר ואהבת הסמל האדום תימשך. לך לשלום, לב אדום ואהוב שלנו".

 *

גור שלף הוא האדם היחיד שיחליט על עתידו המקצועי והאישי. אך לפתע עולה רעיון: מדוע שהוא לא ימשיך את מורשת אחיו ויעשה דבר שבו הוא מיומן ומקצוע שאותו רצה לעשות בכל מקרה: מדוע שגור שלף לא יהיה המנהל המקצועי הבא של הפועל תל אביב?

היכרות רבת שנים ומעמיקה עם עולם הכדורסל יש לו; הבנת משחק ואינטליגנציה – כמובן; קשר וגם אהבה להפועל תל אביב – יש, הוא בכל זאת בן משפחת שלף; והעיקר- הזדמנות חד פעמית להמשיך מפעל חיים משגשג של אח בכור ואהוב. גם לפתע עולה התחושה שזה הדבר שאורי שלף הכי היה רוצה.

urish

לא שחקן של חוזה מקסימום
עוד יום בהיסטוריה המשוגעת של הפועל תל אביב

16 Comments

המכבייה 1 באפריל 2015

פוסט יפה בורוביץ.
שאלתי אוהד הפועל שרוף(חבר עמותה) על הרעיון הזה והוא השיב,
1- לא בטוח שזה אפשרי תקציבית.
2- לא בטוח שהפונקציה הזאת נחוצה למועדון בסדר הגודל הנוכחי שלו.

אבל יש המון רומנטיקה ברעיון הזה.

אסף המושבניק 1 באפריל 2015

בגלל שעלית את הנושא, אני לא יכול להתאפק מלשאול.

מה הקטע שלו עם יוגב? אני מניח שאני לא צריך להסביר למה הכוונה. זה לא קצת מוגזם?

דמוסתנס 2 באפריל 2015

דווקא כן צריך להסביר…

יוסי 2 באפריל 2015

גם אם יוגב אוחיון יאבד עשרה כדורים על אפס אסיסטים, ריבאונד ושתיים מחמש עשרה מהשדה, גור יגיד משהו כמו:
"אוחיון משחק פשוט נהדר… והנה! אני רק מדבר והוא לקח עוד ריבאונד".

אסף המושבניק 2 באפריל 2015

לא יכולתי להסביר טוב יותר.

ודרך אגב, שלף גם יוסיף: "זה כבר משחק עשירי ברציפות שיוגב לוקח לפחות ריבאונד אחד"

יוסי 2 באפריל 2015

קשה להסביר את הערכת היתר שלו ליוגי, אין ספק.
מצד שני, יש פרשנים "מכורים" הרבה יותר.
דווקא בפרשנות השוטפת הוא פחות טוב- לא מסביר ומנתח את המשחק לעומק, וחוזר על קלישאות ובדיחות קרש שאבד עליהן הכלח.

אסף המושבניק 1 באפריל 2015

*שהעלית

ששון 1 באפריל 2015

יש לי תחושה שאתה מעלה את הרעיון הזה רק, או בעיקר, בגלל הרומנטיות שבו. ואם כך הדבר, אין לזה מקום.

נדבושקה 2 באפריל 2015

מפתיע אותי שאתה מעלה רעיון כזה ומתעלם לחלוטין מהDNA של אוהדי הפועל ומתגובתם למהלך שכזה.

זה פשוט לא יעבור אצלם. 0% סיכוי.

גור שלף הוא סדין אדום (צהוב?) כמעט כמו שמעון מזרחי.

א ח 2 באפריל 2015

גור יהיה זר בהפועל..
הפועל תהיה זרה לגור…
זה אכן רומנטי, המחשבה.
אבל נראה לי שזה תפור למידותיו של מתן נאור…

אנונימוס 2 באפריל 2015

הצעה רומנטית אולי על הנייר למי שלא מתמצא, אבל לא ממש מעוגנת במציאות. אופי שונה לחלוטין בין האחים, דרישות שכר שונות לחלוטין. ועוד לא דיברנו בכלל על שכיבות סמיכה באוסישקין, הכאת אוהד הפועל. בקיצור לא יקרה גם עוד מיליון שנה

אסף the kop 2 באפריל 2015

הכאת אוהד הפועל… בלה-בלה-בלה…
מעניין על מה ולמה.
תהיה בטוח שגם אם אורי שלף היה שומע את אותו אוהד הוא היה מפרק אותו לגורמים.

המכבייה 2 באפריל 2015

דה קופ,
לייק.

אנונימוס 2 באפריל 2015

ומעניין על מה ולמה אתה כרגיל נטפל להפועל בתגובה לא קשורה.
לא כתבתי בכלל על מה ולמה, כי זה לא משנה לכלום. זה קרה לגור, ולא קרה לאורי. ולכן זה מפריע. אם זה היה קורה לאורי, גם הוא לא היה מנהל מקצועי בהפועל כי הקומץ היה עושה לו את המוות.

אסף the kop 2 באפריל 2015

זה קרה לגור כי הוא היה שם.
אם הקומץ שלכם מגן על חלאה אז שיהיה לכם לבריאות.
וקצת הבנת הנקרא. לא נטפלתי להפועל. התייחסתי לתשפוכת האדם שהתגרתה בגור.

המכבייה 2 באפריל 2015

דה קופ,
תיהיה רגוע. קבוצת האוהדים הזאת תמיד תטעה אמוציונלית.
וזה נהדר.
בכל מקרה, זה גדול עליה תקציבית ומעמדית. קנס של חמישים אלף מטלטל אותם.

Comments closed