תקרת הזכוכית

atll

רציתי שוושינגטון וויזרדס תנצח בסדרה שאותה בהחלט יכלה לנצח. הסיבה העיקרית: חשבתי שלקליוולנד יהיה קל יותר נגד הוויזרדס. אטלנטה טובה יותר. לא סתם היא ניצחה 60 משחקים בעונה הסדירה. זו קבוצה מאוד מאוזנת. יש לה הרבה שחקני איכות. אבל אין לה כוכבי על. היא גם לא שיחקה טוב במיוחד בפלייאוף. המון פעמים היה נראה שהיא סתם קבוצה בינונית פלוס עם תקרת זכוכית לא גבוהה במיוחד. לא בטוח שהתחושה הזו אינה נכונה. ההוקס לא ניצחו שתי קבוצות חזקות במיוחד בפלייאוף, וגם מולן יכלו להפסיד.

ובכל זאת יש משהו קצת מפחיד, ובעיקר משהו מרשים, באטלנטה. ראשית, זה פרנצ'ייז שנחשב למוכה ועלוב הרבה מאוד שנים. אני זוכר את אטלנטה מאז תחילת שנות ה-80 כאשר אביו של חברי הטוב חוזר מנסיעת עסקים לאטלנטה ומספר לי על שחקן שמהלך באוויר, "הדבר הכי חם באן.בי.איי", לדבריו- דומיניק ווילקינס. אותו האב גם הפך אותי לאוהד ליברפול כאשר העניק לי במתנה צעיף של ליברפול בגיל חמש כאשר חזר מנסיעת עסקים אחרת. בעניין ווילקינס, הוא לא הפריז כלל ועיקר. קשה לי לחשוב על שחקן אטרקטיבי יותר בשנות ה-80, וזאת כשלוקחים בחשבון שהוא חלק את אותו זמן קריירה עם ג'ורדן, מג'יק, קארים, בירד ואייזיה.

דומיניק וויליקינס אכן הלך באוויר, והוא מצא אינספור דרכים, כל אחת יפה מהשניה, לצבור נקודות, והוא גם היה מטביען שהגיע לו לנצח את ג'ורדן באחת מאליפויות הדאנק הטובות בהיסטוריה. אבל דומיניק היה יותר שואו ממהות, וזאת למרות שהיה שחקן גדול שנבחר להיכל התהילה. כי הוא אף פעם לא התקרב לזכיה בתואר. למעשה, אטלנטה של השנה, זו שאין לה אף שחקן שבכלל מדגדג היסטורית את ווילקינס, מגיעה רחוק יותר.

הקרדיט צריך להינתן בראש ובראשונה למאמן המחונן מייק בודנהולזר, שבמשך 17 שנים יצק מים על ידיו של גרג פופוביץ' בסן אנטוניו ספרס. איזו תרבות ספורט כבירה זו כאשר אסיסטנט נשאר עם Head Coach כל כך הרבה שנים. וזה בעיקר מלמד רבות על בודנהולזר. הוא לא איש של אגו. הוא לא איש של תהילה. הוא איש של נאמנות, עבודה קשה וכדורסל נכון ומבריק.

וכך אטלנטה שלו בדיוק משחקת. כדורסל מאוד נכון, אפילו מבריק, פשוט בלי הטאלנט המדהים. ולמרות זאת, אין לזלזל כלל בשחקנים טובים, אפילו טובים מאוד, כמו ג'ף טיג, אל הורפורד, פול מילסאפ, דמארי קארול, קייל קורבר ודניס שרודר. כל אחד ואחד מהם עשה התקדמות נפלאה תחת האימון המעולה של בודנהולזר, מאמן השנה.

החבורה הזו גם החזירה את אהבת ההופס לעיר שלא היה לה ממה להתלהב מאז דומיניק לפני 25-30 שנה.

האם אטלנטה מסוגלת לנצח את קליוולנד ולמתוח עוד יותר את עונת הקסם שלה?

בעיקרון- כן. פשוט כי היא מאומנת נפלא וגם אולי יש לה יותר שחקני איכות מקליוולנד. בואו נספור- לאטלנטה יש שישה. לקליוולנד- לברון. ו-?

ברור שקיירי אירווינג הוא שחקן איכות ואף מעבר לכך, אך מה בדיוק מצב הפציעה?

נגיד שספרנו את לברון וקיירי.

האם ג'יי אר סמית' ואימאן שאמפרט ראויים להיקרא שחקני איכות? בגדול, כן. אבל סמית' מאוד לא יציב ושחקן עם קבלת החלטות לא משובחת ואימאן הוא שחקן שמסוגל לא לתת לך לעתים כלום בהתקפה. נעבור למוזגוב ותומפסון. מוזגוב- רק ממש לאחרונה החל לפרוח לעתים. ועדיין, שחקן שלא תורם הרבה נקודות כלל וכלל. ותומפסון, גם החל לפרוח לאחרונה- אך ראוי לקרוא לו שחקן איכות על שום ההגנה, הריבאונדים והשיפור ההתקפי.

אז יש לנו שלושה שחקני איכות בקליוולנד ועוד שניים-שלושה שהמקסימום שניתן לומר עליהם זה גבוליים.

אבל האם שרודר, הרכז הגרמני הצעיר והמחליף של ההוקס, שכיניתי אותו שחקן איכות על שום המהירות המסחררת והכשרון ההתקפי, הוא שחקן איכותי יותר משאמפרט, סמית' ומוזגוב? אולי בעתיד. כנראה בעתיד. אולי אפילו הקרוב, אך כעת לא בטוח.

אז נגיד שלאטלנטה יש חמישה שחקני איכות ועוד אחד גבולי (שרודר). זה עדיין יותר משלושה שחקני איכות ועוד שניים-שלושה גבוליים.

מנגד, לקליוולנד יש את לברון- מי שהוא שובר השוויון הגדול כי הוא כל כך יותר מעוד שחקן איכות.

אני מקווה שלברון, והחבורה המשופרת שלצדו אכן יגברו על אטלנטה. כמה זה יהיה? באמת הכל יכול להיות.

קליוולנד יכולה לנצח בחמישה משחקים, ואפילו בקטע די קיצוני בסוויפ (למרות שאופתע מאוד), ומנגד אטלנטה בהחלט יכולה לתת כאן סדרה לגמרי צמודה ואפילו לנצח בשישה משחקים. כן, כן- זה ייתכן. לא בעל סיכוי גבוה במיוחד, אך לא לגמרי מחוץ לטווח האפשרות. גם אסור לשכוח שההוקס מארחים את הסדרה.

ההימור שלי: קאבס בשישה בסידרה לא פשוטה.

*

ואם כבר אטלנטה, עיר שלעולם לא ביקרתי בה, אז יש לי סיפור קטן על חבר, בחור בגילי שפגשתי חודשים ספורים לפני שעזבתי את בוסטון. הוא היה זמר שמופיע בתחנת הרכבת התחתית בהרווארד סקוור ובעוד כמה תחנות בבוסטון. הוא בדיוק הגיע לעיר, חודשים ספורים קודם לכן, מאטלנטה. כילד, הצטיין במתמטיקה ובכדורסל. קיבל מלגת לימודים בג'ורג'יה טק, מאוניברסיטאות ההנדסה והמדעים הטובות באמריקה, אך בגלל שהיה טוב מאוד בהופס גם היה Walk on בקבוצת הכדורסל של סטפון מארבורי. אלא שלאחר שנה-שנתיים החליט לעזוב את המכללה ולהקדיש את כל זמנו למוסיקה.

אני מייד התאהבתי בשירים. אבל גם התאהבתי בברייאן ווב, מי שהפך לחבר מאוד טוב. היינו מדברים על הכל. יושבים שעות ביחד- לעתים אני מאזין לו בתחנת הרכבת התחתית, לעתים מלווה אותו להופעות מול קהל דל שהלך וגדל מהופעה להופעה, ולעתים סתם יושבים ביחד בבית שלו ומדברים על החיים. גם דיברנו המון על כדורסל. אבל לא על אטלנטה הוקס, כי היא הייתה כל כך לא רלוונטית באותה התקופה (2001-2002).

לדעתי כל השירים של ברייאן ווב הם מלאכת מחשבת מרגשת אך אתן לכם כאן להקשיב לשיר שכתב כשעזב את עירו. Leaving Atlanta.

יש בו אחד הדימויים היפים והחזקים שנכתבו אי פעם בשיר.

And she said "I'd wait for you
"like a widow waits for sleep
to hold a lover that she grieves
And a life together that they'de weaved
But more, she waits like I was something
to be waited for

מכבי לא בפינל פור*
אחרי עשרים שנה - יוחאי שטנצלר

38 Comments

מתן גילור 16 במאי 2015

לקאבס יש יותר גודל ובשר. בעונה הרגילה שהיא בעיקר ראן, גאן ובלאגן, המהירות והזריזות של אטלנטה עדיפה, אבל בפלייאוף, כשההגנות מעלות הילוך, עודף המסה של קאבס יבוא לידי ביטוי.
נכון שהפציעה של לאב מהותית יותר (תחת הנחה שקיירי כשיר), אבל גם לפציעה של ספולושה יש משמעות גדולה, בעיקר כשסמית' ושאמפרט נמצאים בכושר קליעה טוב והוא בדיוק השחקן שאמור לעצור אותם (ולא קורבר לא מסוגל לרדוף אחריהם מאופן יעיל 25-30 דקות).
לפיכך, וגם בגלל עניין הניסיון והכישרון של ג'יימס, אני מקווה ומאמין שקליבלנד ב-6.

יואב בורוביץ׳ 16 במאי 2015

מסכים בוודאי לגבי ספולושה (שכחתי לציינו בטקסט. היעדרותו חשובה ביותר- בעיקר בהגנה. למרות שהוא חור התקפי). אולי באמת לקליוולנד יש קצת יותר SIZE. מנגד, אטלנטה מעולה בסמול בול ויהיה קשה לקאבס להתחרות איתה במהירות ובמשחק מסירות והחיתוכים שההוקס עושים כל כך טוב. על הנייר, יכול להיות כאן קרב מאוד צמוד. מנגד, אטלנטה לא הרשימה עד כה בפלייאוף ויכול להיות שלברון וקיירי, כאשר גם האחרים משופרים, פשוט יהיה לה יותר מדי. כפי שכתבתי, שום דבר בסדרה הזו- למעט ניצחון קל של אטלנטה- לא יפתיע.

ירושלמי 16 במאי 2015

גם הקאבס מעולים בסמול בול.
תומפסון בחמש, לברון, שאמפרט, סוויש וקיירי.
סמול בול קלאסי.

dmc 16 במאי 2015

לא הבנתי, למה אתה סופר שחקני איכות?

שלמה 16 במאי 2015

אטלנטה פשוט מזעזעת בפליאוף. המשחק אתמול היה ברמה יותר נמוכה מהפיינל פור של היורוליג.
אם קליבלנד לא מנצחת ב-6 משחקים ומטה זה יהיה ביזיון ואחת ההפתעות היותר גדולות בפליאוף, בכל מקרה מי שלא תעלה מהמזרח תהיה בשר תותחים לאלופת המערב.

ירושלמי 16 במאי 2015

שכחת את שחקן העל, הפרוספקט ומיידה השלשות פרו אנטיץ'.

NO1 16 במאי 2015

מוקי בליילוק וההשראה ל-Ten ולו רק בגלל זה.

MOBY 16 במאי 2015

מי אמר ששופטים לא מכריעים משחק בנבא.
היו צריכים להגיע להארכה

ירושלמי 16 במאי 2015

רואים בברור שהכדור עדיין היה ביד שלו כשהשעון על 0.0

אלעד 16 במאי 2015

אטלנטה הולכים לאן שייקח אותם המשחק הקבוצתי. באופן לא מפתיע ככל שמתקדמים בשלבי הפלייאוף זונחים את השיטה והנעת הכדור וחוזרים ליסודות עליהם בנוי ה-נ.ב.א – משחק של בידודים וחפירות. במשחק כזה אין להם מה למכור מןל הקאבס, לה יש את שני שחקני האחד על אחד הטובים בסדרה – לברון וקיירי. הברומטר לאובדן הדרך של אטלנטה היא התפוקה העלובה של קורבר שצריך שהקבוצה תעבוד בשבילו כדי לייצר נקודות באחוזים גבוהים כמו שעשה במהלך השנה.
הם נגררו לשישה משחקים מול אחת הקבוצות הגרועות בהיסטוריית הפלייאוף (נטס) וכל משחק שלהם בסדרה האחרונה יכל להסתיים לכאן ולכאן למרות שוול היה פצוע והוויזארדס הסתמכו על פןרוורד בין 49.
קליבלנד אמורה לנצח את הסדרה הזו.

גיל 16 במאי 2015

קליבלנד ינצחו אותם ודי בקלות. לא זוכר דרך קלה יותר של קבוצה לגמר הנבא ממה שקליבלנד יעברו השנה. שום יריבה איכותית בדרך לגמר.

הגאון מקלדרון 16 במאי 2015

אני חושב שאתה מזלזל יותר מדי בשיקאגו.
אז נכון שהיא לא מאריות הליגה, אבל לדעתי זו השיקאגו הטובה ביותר שהייתה להם בשנים האחרונות.

אסף 16 במאי 2015

שיקאגו בריאה היתה בהחלט יכולה להיות מאריות הליגה. ואני מאמין שעוד תהיה.
רוז ובאטלר בריאים הם הקו האחורי הטוב בליגה (כן, יותר מהאחים ספלאש), וגאסול נואה מירוטיץ׳ וגיבסון נותנים כל מה שאפשר לצפות לו מקו קדמי – אינטיליגציה, כישרון, הגנה ואינטנסיביות.
הם סבלו מפציעות כל העונה, אבל אם הם בריאים בעונה הבאה, הם המועמדים שלי לאליפות.

ניתאי 16 במאי 2015

מה השתנה מהארבע שנים האחרונות?

גיל 16 במאי 2015

כלום ולכן הם צריכים לחשוב מחדש על כל הקונספט הזה.

דגש 17 במאי 2015

אסף, עם כל הכבוד לגאסול, שפתח באולסטאר ומוביל את הליגה בדאבל דאבלים, ההיעדרות של ורז'או, לאב ושלושת רבעי אירווינג מהסדרה הזאת הייתה יותר משמעותית. קליבלנד לא נתנו לזה להשפיע, שיקגו נראו רע. כנראה שתמיד יהיו שחקנים שייעדרו מכמה משחקים בפלייאוף, משום מה כל היעדרות בשיקגו היא סיבה מספיק טובה כדי לוותר על אליפות.

גיל 17 במאי 2015

ורג'או לא משחק כל העונה ויש לו מחליפים. לאב עד עכשיו לא ממש הוכיח שהוא חלק כזה חשוב. אולי הוא יהיה רלוונטי עבור סדרת הגמר אבל כרגע יש ים כישרון בלעדיו. אירוינג למרות הפציעה שיחק לא רע בכמה משחקים. עכשיו יש לו מנוחה ארוכה עד המשחק הראשון כך שהם יהיו כמעט במלוא הכוח.

דגש 17 במאי 2015

גם גאסול, "למרות הפציעה שיחק לא רע בכמה משחקים". שיקגו מוצאת תרוצים מצוין.
קליבלנד באה לסדרה הזאת עם שני שחקנים בעמדות הפאוור פורוורד והסנטר שיקגו באה עם 4 בחלק מהמשחקים ובחלק עם 3.
קליבלנד באה עם קו אחורי מוכה וחבול כשסמית' נעדר משני משחקים ואירווינג שיחק כמו סתם עוד שחקן NBA ולא מפלצת השלשות והחדירות שהוא היה כל העונה, מול קו אחורי של רוז ובאטלר.

הפציעות הן לא הנושא אצל שיקגו אלא הסגל שלא מספיק טוב. אין אף כוכב שיכול באמת לקחת את הקבוצה לגבהים אחרים, 40% מהחמישייה – נואה ודאנליבי – מאוד מוגבלים התקפית והספסל בינוני (ברגע האמת ברוקס, סנל ומירוטיץ' נראים כמו אוסף רכיכות מול דלאבדובה, שאמפרט ותומפסון מהקבוצה לה "הספסל הגרוע בליגה").

גיל 17 במאי 2015

ובשני המשחקים מתוך השלושה ששיחק לפני הפציעה שיקגו ניצחו אז כנראה שהתרומה שלו מאוד משמעותית. קליבלנד לא בנויה על משחק סביב הגבוהים שלה ואם צריך לשחק פנימה לברון יכול לעשות את זה וביעילות גבוהה. אכן, ההעדרות של סמית' הייתה הכי משמעותית אבל הוא לא ברמה של רוז או גאסול כשהם בשיאם. ואכן נואה הוא נון פקטור בהתקפה מה שפוגע בשיקגו. בשורה התחתונה לקלינבלנד יש יותר כישרון ושחקנים יותר בכושר גם אם לוקחים בחשבון את כל הפציעות וההעדרויות. יש להם גם יותר עומק ממה שאנשים נותנים להם קרדיט. לכן עכשיו כשכמעט כולם יחזרו ויהיו בריאים לא רואה איך אטלנטה תהווה יריב רציני.

דגש 17 במאי 2015

נכון, גאסול מאוד משמעותי, ואם רוז היה נפצע אז רוז היה מאוד משמעותי ואם באטלר היה נפצע באטלר היה מאוד משמעותי. בפועל בסגל מלא ובריא הם כנראה היו מפסידים לקליבלנד ועם סגלים פצועים הם מפסידים (למרות שלדעתי קליבלנד נפצעה יותר כי 3/4 אירווינג, לאב וורז'או לכל הסדרה זה יותר חמור מגאסול לשניים וחצי משחקים) מה שאומר שהם כנראה קבוצה לא כזאת טובה.

גיל 17 במאי 2015

אני כל הזמן טענתי כאן שהם לא קבוצה טובה. רוז לא צריך להיות פצוע כדי לעשות נזק. הוא נותן משחק אחד טוב על שלושה גרועים ומחרב להם את ההתקפה. שיקגו ברמה ירודה בסך הכל ונראים כמו תאונת רכבת.

גיל 16 במאי 2015

אני מזלזל כי היא קבוצה פצועה, בכושר ירוד ושלא מאומנת כהלכה. מבחינת כישרון היא יותר כישרונית מקליבלנד ואם כל השחקנים היו בשיאם הם גם היו מנצחים אותה. אבל כרגע היא קבוצה מפורקת. לברון קלע בסדרה הזו 40% מהשדה ו10% מהשלוש, ועם קיירי אירווינג על רגל אחת ועדיין הם לא התקרבו לנצח את קליבלנד.

אסף 16 במאי 2015

למה קבוצה פצועה? חוץ מגאסול שהחמיץ משחק אחד הם בריאים כמעט לגמרי.

גיל 17 במאי 2015

גאסול אמנם היחיד שפצוע אבל רוז משחק ברמה בינונית כאילו הוא עדיין מחלים מהפציעה.

Bad Boy 16 במאי 2015

למרות שאטלנטה ניצחה את קליבלנד פעמיים לדעתי הניסיון ידבר כאן..
קליבלד קבוצה קשוחה יותר ויש לי מגה סטאר אחד גדול מכולם מה שאין לאטלנטה.
אטלנטה לראשונה ייתקלו בהגת ברזל בדמות: לברון, תומפסון, שאמפרט, סמית', מוזי
שתייצר לחץ עצום עליהם ותשבש להם את המשחק המהיר והחופשי עליהם היא היתה בנויה לאורך כל העונה.
על הכיפק העונה הרגילה המדהימה שהם עשו אבל כאן זה פלייאוף וכאן ניסיון ודם מדברים
ולא נראה לי דאטלנטה יכולה להתמודד עם כמות הניסיום של ג'יימס והמסה האדירה של קליבלנד
לדעתי תהיה סדרה קלה יותר מהסדרה מול שיקגו
קליבלנד ב- 5

ארנון 16 במאי 2015

פוסט יפה על כדורסל ועל מוזיקאי בשם ווב מאטלנטה, ראוי כי יסתיים באיזכור קצר של הגמד המטביע ספאד ווב :)

יואב בורוביץ׳ 16 במאי 2015

צודק. איך לא חשבתי על זה (: אהבתי את ספאד.

היסטוריון של ספורט 17 במאי 2015

לגבי התחזית אני איתך קליבלנד ב 6 הגיוני (או 5 )
אטלנטה קבוצה נחמדה אך בפליאוף הזה היא התקשתה אם קבוצות פחות טובות מהותית (ברוקלין למשל ).
הזכרת את ווילקינס אף פעם לא הבנתי למה דווקא בשנה היחידה בתקופתו שהיה לאטלנטה סיכוי לעשות משהו (כמדומני 94 ) שיחררו אותו בטרייד.
נכון הוא כבר לא היה ילד אבל בעונה שהקבוצה הזו לוקחת את המזרח בדיוק לאחר פרישתו הראשונה של מייקל היה צריך לתת לו את הצ'אנס לעשות משהו אם הקבוצה הוא שוחרר כמדומני לקליפרס במקום מאנינג והתאכזב נורא כשלא היה חלק מהסיכוי למסע הזה.
בסופו של דבר אטלנטה נעצרה בחצי הגמר המזרחי וווילקינס ? הוא התנחם ביורוליג האירופאי שנתיים לאחר מכן לאחר ניצחון על ברצלונה בהיותו בפאו (וגם זה בזכות ראובן ווירובניק שלנו שלא שרק על חסימה בלתי חוקית של ווראנקוביץ ).

נמרוד 17 במאי 2015

כאוהד אטלנטה אזכור להם לדיראון עולם את הטרייד הזה. מה גם שמאנינג העגלה עזב בסוף העונה

היסטוריון של ספורט 17 במאי 2015

עם הקבוצה

7even 17 במאי 2015

לאטלנטה יהיה הרבה יותר קל מול קליבלנד מאשר מול וושינגטון.
אטלטה ב-5

גיל 17 במאי 2015

אטלנטה בקושי ניצחו וושינגטון בלי הכוכב הכי גדול שלהם. אין להם שחקן ללכת אליו כשהכל משתבש או במשחק צמוד וזו אחת הבעיות הקריטיות שלהם למקרה שיגיעו למשחק צמוד.

Duncan 17 במאי 2015

קווין וויליס גם היה טוב בהוקס.
גם סטיבן סמית עם מטומבו.

הקאבס ייקחו. לא יהיה להם קל כי יש שם בעיית מאצ'אפ. מילספ הוא נמוך שמשחק בחוץ. זה ייאלץ את תומפסון לצאת.
שמרפט שומר מעולה ויטפל בקורבר.
השאלה האם קרול יכול להסתדר עם לברון. נראה לי שאחרי בטלר לברון יראה את קרול ויחשוב שהוא קיבל חופש.
אחרי קרול, אין מי שישמור את לברון שם. קורבר לא מסוגל.

גיל שלי 17 במאי 2015

השאלה היא האם לא עדיף לפתות את לברון לנסות לנצח בעצמו את המשחק, ולא להביא דאבל טים בשום מצב. כרגע עושה רושם שלברון במצב כזה אולי יקלע יותר מארבעים נקודות, אך המשחק הקבוצתי של קליבלנד בלי קיירי ולאב יתקע לגמרי

דגש 17 במאי 2015

אם לא תביא עזרה על לברון הוא יקלע 70 נקודות. מפעם לפעם הוא נותן 40 גם עם עזרה.

נמרוד 17 במאי 2015

קורבר גם לא ינסה, ככל הנראה קרול ישמור עליו רוב הזמן. אני מניח שבייזמור יחליף אותו לפרקים

Duncan 18 במאי 2015

אם ככה לברון בחופשה. בייזמור עם ה5'6 שלו לא מדגדג את לברון.
רק קרול יכול להתמודד איתו וגם בקטנה.
קרול העלה את התג מחיר שלו בפלייאוף הזה בטירוף. אם יראה הגנה טובה המחיר עוד ימשיך לעלות

Comments closed