חוזרים למימדים?

caspi

היו בטוחים שאם נבחרת הכדורגל הייתה מפסידה בוויילס – כפי שהגיע לה – אז היינו שומעים בכל היומיים האחרונים את הזמירות המוכרות: שילמדו מהכדורסל.

שנים רבות מדי אוהבים כאן להשתפך על נבחרת הכדורסל. איך היא עושה כבוד. איך היא נלחמת. איך הוא ווינרית. איך היא בצמרת האירופית. איך היא עושה בית ספר לכדורגל.

אבל אני בשלי: הדברים האלה בעיקר שקרים. מצב הכדורסל בישראל אינו טוב ממצב הכדורגל. גבוה אחד לרפואה אין בנבחרת הישראל שגדל בארץ (ויניב גרין, שכבר בקושי מסוגל לזוז, ונמצא כעשור לאחר שיאו, אינו באמת דוגמא).

הכדורסל הישראלי לא באמת מצמיח שחקנים ראויים ומגוונים. יש בו שני רכזים חביבים, אבל לא קלעים מספיק טובים (למרות שמקל השתפר) ואינם בצמרת האירופית. יש לו שני פורוורדים חביבים, שאחד מהם הוא טאלנט גדול למרות שהוא לא מסוגל לקלוע, וזהו פחות או יותר.

וכל הדיבורים על המאמנים הישראלים הדגולים, הם הכי מטומטמים. הרי המאמנים כאן לא באמת הצליחו לשפר שחקנים זה שנים רבות.

אבל זה לא מפריע לכל העולם להתלהב כבר שנים מארז אדלשטיין. בגלל שהבן אדם לא סטנדרטי, בעיקר בקטע שלילי, הוא נחשב כאן לגאון. ואם הוא בוכה אחרי ניצחון נגד פינלנד – פינלנד, למען השם – אז הוא כבר בכלל גיבור לאומי.

ואם הוא מתרפק על ראש ממשלה שמתקשר אליו לאחר ניצחון בודד באליפות, אז כמובן שלא תשמעו אף אחד בתקשורת מבקר את המאמן הג'ינג'י הכל כך מרופד.

אני לא טוען שאדלשטיין אינו מאמן טוב. לא שראיתי הישגים ענקיים מהקבוצות שלו בעשור האחרון, אבל יש לו סגולות כמאמן והוא בן אדם שמבין וחי כדורסל (כאילו רוב המאמנים לא חיים את המשחק ואת כל מה שסביבו, כאילו זה לא כורח מקצועי).

אבל הסיפור הוא באמת לא אדלשטיין, שעוד יכול לעשות קמפיין יפה עם הנבחרת הזו. הסיפור הוא היעדר הכדורסל. הסיפור הוא נבחרת שמשחקת נגד בוסניה, מדינה עם שלושה וחצי מיליון תושבים, עניה בטירוף, וכזו שהנבחרת שלה נעדרת את שני כוכבי העל שלה, שחקני ה-NBA מירזה טלטוביץ' ויוסוף נורקיץ' שוויתרו על התענוג שבאליפות אירופה בצרפת. בי נשבעתי שלא הכרתי אף שחקן מהסגל הבוסני כשהסתכלתי היום בבוקר על הסגל, שעות ספורות לאחר שהפסידו באיזה שלושים הפרש לצרפת.

הטוטו ווינר שם את ישראל כפייבוריטית של חמש נקודות ולא היה לי שום מום על המשחק. בגדול לפי מה ששתי הנבחרות הראו עד כה, חמש נקודות היה נראה לי לא מספר גדול במיוחד. אבל זו נבחרת ישראל. ומנגד, גם אם השחקנים לגמרי אלמונים הם עדיין מגיעים ממדינה, אמנם קטנה, אך כזו שהייתה פעם חלק מיוגוסלביה. לכן לא רציתי לייעץ על הימור.

ראיתי את המשחק בהפסקת העבודה. ומה שראיתי הייתה נבחרת ישראל משחקת ממש לא טוב, בלי שום כיוון או דרך, עם מיליון איבודי כדור, ובעיקר עם דפיציט נפשע ממש על הקרשים. כמות ריבאונד ההתקפה שהבוסנים לקחו הם עילה לוועדת חקירה.

אבל איך ניקח ריבאונדים אם אין לנו Big bodies וגם אין לנו מספיק מודעות או הקרבה או קשיחות או מה שזה לא יהיה, כדי לקחת כדורים חוזרים כמו שצריך.

ועדיין נבחרת ישראל הוליכה לכל אורך המשחק בהפרשים גדולים. אפילו בהארכה היא הוליכה בהפרש נוח למדי. ולמרות הכל, היא איבדה כל יתרון שהיה לה, ואיכשהו הפסידה בבאזר. פעמיים!

אני חושב שגם נפסיד לפולנים. למרות שאני מכיר שם שני שחקנים בלבד, מרצין גורטאט וקרנובסקי, הסנטר של אוניברסיטת גונזאגה. בהחלט יש כאן מצב למשחק צמוד. ולמרות שיש לי הרגשה שאולי יש לנו יתרון בעמדות הגארדים והפורוורדים, אני לא בטוח שנשחק את הכדורסל הנכון והסיסטמטי כדי לנצח את הפולנים. נראה מחרתיים.

בינתיים צריך לזכור דבר אחד: אסור לטפס גבוה. בסך הכל ניצחנו את רוסיה בלי שלושה שחקני ה-NBA הטובים ביותר שלהם, וניצחנו את פינלנד. זה הכל. זה בפירוש לא מצדיק קרנבל תקשורתי ופסטיבל ליקוקים כמו שהיינו עדים לו.

תנו לנבחרת הזו לנצח שלושה-ארבעה משחקים. תנו לה להפגין יכולת טובה על בסיס עקבי; ואז תחמיאו.

 

כמה מילים על נבחרת הכדורסל
מה יש בו?

26 Comments

מריוס דרייר 7 בספטמבר 2015

אתה בשלך כשיוצא שאתה צודק, פעם תהיה בשלך גם במקרה של טעות שלך?

פורד פרפקט 8 בספטמבר 2015

1+ , הגזמת , הוא לא יודה. יכול להיות שהוא יאשים את הווינר בהמלצה מוטעית. חוצמזה כמות השחקנים שלנו שיודעים לשחק מול כזו מסה וגובה בטח ובטח שלושה ימים ברצף היא מינימלית אבל זה באמת לא חשוב. העיקר לסובב את הדברים בהתאמה.

יואב בורוביץ׳ 8 בספטמבר 2015

לא יצא שצדקתי. במה צדקתי? הטענה שלי היא שאין כאן כדורסל מספיק טוב, וגם לא קרוב לכך, וזה בטח לא תולדה של משחק זה או אחר (או אפילו טורניר זה או אחר). לצערי רבים מאוד שופטים כאן את כל המציאות בהתבסס על המשחק האחרון. זה אחד הדברים שמונעים שיפור בספורט הישראלי.

ישי 8 בספטמבר 2015

אין לו במה להודות.
אם ישראל תזכה ביורו, הוא יגיד שהכדורסל האירופי כולו גרוע (הוא ממילא אומר את זה), ושרק בגלל זה הנבחרת עשתה את זה, אבל היא לא טובה יותר מנבחרת הכדורגל. גם אם נבחרת הכדורגל תקח את היורו (ווי, אני מעלה פה תרחישים סבירים….) הוא יאמר שכל הכדורגל העולמי מזעזע.

מריוס דרייר 8 בספטמבר 2015

תכלס זה בעקבות הריבוי בשחקנים יהודים לבנים בנבחרת, חלוצים שחורים מבקיעים יותר וקבוצות עם שחקנים ממוצא ערבי מראות טקטיקה גזעית יותר משובחת.

צרפתי 7 בספטמבר 2015

התנהל פה פעם, לזכרוני, וויכוח על מידת השפעתו של המאמן על התוצאה.
לטעמי, את המשחק הפסידה ישראל בלב הרבע השלישי, כשהיא מובילה ב15 הפרש ובשתי התקפות רצופות היא מאבדת את הכדור בשלומיאליות. גרוע משלומיאליות, ב׳חוכמולוגיה׳ שמתאימה ל30 הפרש, 5 דקות לסיום.
מאותו רגע ועד שההפרש צומק ל+6 עם 3 זריקות עונשין לבוסנים, לא פסקתי להתחנן ׳קח פסק זמן׳. אדלשטיין לקח אותו בסוף, מאוחר מידי, ופספס אפשרות לעצור את המפולת באיבה.

the man 9 בספטמבר 2015

אני חושב שאומרים בעודה באיבה

trailblazer 8 בספטמבר 2015

"פסטיבל ליקוקים"? וכשהפכו פה את בן רייכרט לפרנק רייקארד ואת ערן זהבי לבן האלוהים אמרת משהו?

trailblazer 8 בספטמבר 2015

"פה" הכוונה בתקשורת בישראל,לא בדה באזר כמובן

פנדלוביץ 8 בספטמבר 2015

צודק בהחלט.
או סקנדל או פסטיבל: כשהנבחרת הפסידה על ימין ועל שמאל במשחקי ההכנה חתכו אותה (בצדק מסויים אבל בהגזמה), וכשניצחה שני משחקים היללו ויצאו במחולות כאילו שהטורניר הסתיים.

ניק 8 בספטמבר 2015

המצב ההישגי של הכדורסל כמובן טוב באלפי מונים על הכדורגל (כנראה שעד שנת 3000 קבוצה ישראלית לא תיקח ליגת האלופות והנבחרת לא תגיע כל פעם ליורו).
אבל זה רק כי הכדורסל הוא בערך הספורט העשירי ברוב המדינות באירופה, כשפה הוא שני. אז קצת יותר קל לנו להתחרות במצב כזה.

לירן 9 בספטמבר 2015

לגבי האלופות – הקבוצות הכי טובות בעולם בכדורגל משחקות באירופה ובכדורסל – בארה״ב . תעביר 30 קבוצות מליגת האלופות למקום אחר, יחד עם השחקנים הכי איכותיים שיש בשאר הקבוצות הבינוניות (כספי כאלה) ותעשה פיינל פור – אולי גם זה יקרה

רועי 8 בספטמבר 2015

ככה זה כש"גדול שחקני הדור" מוסר לידיים של היריב כמו טירון במצב של פלוס שלוש, 13 שניות לסיום, במקום פשוט להחזיק את הכדור ולתת לשעון לרדת.

כסיפוביץ 8 בספטמבר 2015

מעולה

אסף the kop 8 בספטמבר 2015

אם יש משהו יותר גרוע מהנבחרות הלאומיות של ישראל אלו הם עיתונאי הספורט המסקרים אותה והבלוגיסטים שכותבים עליה.

ר.בקצה 8 בספטמבר 2015

עיתונאי ספורט הוא החוליה החסרה בין האדם לקוף

כסיפוביץ 8 בספטמבר 2015

העלבת את הקוף על כל ההשתלשלות האבולוציונית שלו

ירושלמי 8 בספטמבר 2015

ועדיין, למרות העובדה ששנים צועקים שהכל פה חרא והרמה רק יורדת, אין גבוהים, אין כשרונות צעירים, הנה אוטוטו מגיע הבור הגדול עם נבחרת שחקני הנוער שירדו לדרג ז', הקדטים (שוב) הפסידו לניקרגואה, הנבחרת הבוגרת מפסידה כמעט בכל משחקי ההכנה, אלימות במגרשים בארץ, מאמנים לא מחכים בתור כדי לאמן את הנבחרת, גם ככה הענף הזה לא מעניין אף אחד חוץ מאיתנו והליגה המקומית מלאה במתאזרחים.

למרות הכל, שוב עלינו לאליפות אירופה, מכבי לא נעדרת מהשלבים הגבוהים, ירושלים זוכה באליפות ויש הרגשה של ליגה תחרותית, יש ישראלי של קבע בNBA וכנראה יגיעו עוד כמה בשנים הקרובות, ישראל פותחת בצורה טובה את אליפות אירופה עם ניצחון על רוסיה והיא עם רגל וחצי בתוך השלב הבא.

אז למה התירוץ של "פעם היה פה יותר טוב" הולך ונשמע יותר ויותר שחוק? הרי ברור שלא נזכה באליפות ואפילו לא נסיים בין 4 הגדולות, אבל מה רע לעיתים בלממש את הפוטנציאל ולהגיע בדיוק למקום אליו ציפו שתגיע? האם תמיד זה הכל או כלום? או שזוכים ביורוליג או שהעונה מוכתרת ככישלון. או שמנצחים את צרפת ואיזו נבחרת של גברים או שהפסדנו לבוסניה והכל פח.
אולי די עם זה?

-גיסנו- 8 בספטמבר 2015

סקנדלים ופסטיבלים מביאים קליקים ורייטינג, עמידה סולידית בציפיות לא.
חוץ מזה, תמיד "פעם היה יותר טוב" לא משנה מה קורה, יש לבני אדם נטיה לגלוריפיקציה של העבר.

Shadow 8 בספטמבר 2015

קוראים לזה זיכרון סלקטיבי במקרה הטוב או בעיה בזיכרון במקרה הרע

צחי 8 בספטמבר 2015

כל מילה

לירן 9 בספטמבר 2015

הדבר היחיד שמוזר באליפויות אירופה בכדורסל שזה כאילו פחות חשוב לשחקנים להופיע למשחקים והרמה יורדת פלאים . מישהו מדמיין שחקנים נעדרים מאליפות אירופה בכדורגל?

זינק 8 בספטמבר 2015

אני באמת לא מבין מה אתה רוצה הפעם….
נבחרת ישראל הייתה מרחק ביצוע עבירה מלהיות ב 3-0 באליפות אירופה. אם זה לא בסדר, אני לא יודע מה כן.
אם לטענתך, אין כמעט שחקנים ישראלים טובים, אז על מה מצביעות התוצאות?!

ואגב הראיון של אדלשטיין, אני לא טיפוס רגשן במיוחד, אבל היה הראיון שלו היה כנה ומקסים. אותי הוא ריגש

צחי 8 בספטמבר 2015

מדהים שהטיעונים שאתה נותן כדי לחזק את הטענות שלך הם שאתה לא מכיר שחקנים מנבחרות (אמרת אותו דבר גם על רוסיה, שם זו סתם בורות לא מקצועית) ושאתה רואה את המשחקים כבדרך אגב. אתה לא באמת אוהב כדורסל, בטח לא אירופאי. ואתה לא באמת מבין אותו. אבל וואלה – מה אכפת לך לכתוב?

לירן 9 בספטמבר 2015

סתם קטלת אותו, הוא לא אמר שהוא זיהה שחקנים ברוסיה – הוא אמר את זה על בוסניה ופולין. הוא איש ספורט. גם אני מתעניין מאוד בכדורסל, יורוליג, נבא ומקומית , ובעיני עצמי – אני מספיק ידען. אכן בוסניה בלי 2 השחקנים היחידים המוכרים שלה ואכן השמות בפולין שהוא מנה – הם המוכרים.

צחי 9 בספטמבר 2015

לא סתם ולא נעליים. להלן קישור לפוסט לפני המשחק נגד רוסיה, ראה פסקה אחרונה. הוא לא מחשיב את השחקנים הרוסים. הם משחקים רק ביורוליג, רק בקבוצות גדולות ברוסיה. והפולנים? רק בספרד. מר בורוביץ' מודד הכל לפי NBA. אין כדורסל מחוץ לזה. ומי שהוא לא NBA, מי שהוא רק שחקן טופ יורוליג, כמו ליאור אליהו, כמו הכוכב הפיני, בעיני בורוביץ' הוא כלום. לא איש ספורט, איש ספורט פופולרי. הוא לא יושב לראות יורוליג. מי שלא שיחק נגד מכבי לא קיים.

http://debuzzer.com/borowitz/59624/

Comments closed