לפחות עוברים לאחת לארבע שנים

lit

חצי שעה חלפה לפחות מתום חצי הגמר בין ליטא לסרביה ואני לא מצליח לראות בוקס סקור (טבלת סטטיסטיקה של המשחק) באתר האליפות. אני רגיל לאתרים גרועים, כמו זה של היורוליג, ולכן גם דבר כזה אינו מפתיע אותי. זה די תואם את רמת המשחק שראינו הערב (האמת, ראיתי רק רבע אחרון. הוא היה מספיק מזעזע. לפי התוצאה ולפי מה שאני מבין, גם לפניו זה לא היה שוס גדול).

עוד לפני האליפות כתבתי כאן על ההתדרדרות החמורה בכדורסל הסרבי לעומת העבר. זה גם נכון לגבי הכדורסל הליטאי. אני לא זוכר עוד ליטא וסרביה כאלה אלמוניות ולא כשרוניות. אבל לאליפות הזו זה כמובן מספיק. הרי ספרד, בלי כל כך הרבה כוכבים (מרק גאסול, איבאקה, קלדרון, רוביו ונבארו) ועם שחקן אחד בן 35 באמת בפורמה (פאו גאסול) פייבוריטית גדולה ללכת עד הסוף.

הכדורסל באירופה נמצא בשפל. אפשר גם להתרשם מכך מבחירות הדראפט בשנים האחרונות ובכלל מההצלחה הכל כך מוגבלת של טאלנטים אירופיים באן בי איי. היום בסרביה לא היה אף שחקן אן בי איי מכהן (למעט בייליצה, שאמור להצטרף בקרוב). בליטא היה את ולאנצ'יונאס, סנטר קצת מאכזב בטורונטו.

אני לא זוכר מאז אמצע שנות ה90 תמונת מצב כה עגומה.

מדוע הכדורסל ביבשת כל כך הלך לאחור? והיכן הוא הלך לאחור?

בספרד יש דור זהב. באיטליה יש קצת טאלנט. גם ביוון (ואפילו לא כל כך קצת). ליטא וסרבה, כאמור, לא ברמה של העבר. גם קרואטיה רחוקה מאוד מהסטנדרט של פעם. רוסיה פשוט בלי הכוכבים שבחרו לא להגיע לאליפות. אנחנו גם פחות או יותר באותה רמה לא באמת טובה של העשרים שנים האחרונות. צרפת בטוח לא פחות גרועה מאשר בעבר.

כשמסתכלים על זה כך לא מזהים ירידה ברמה. אולי להיפך.

ועדיין, מי שמסתכל על הכדורסל ושופט על פיו, ברור לו שיש ירידה, ואפילו די דרמטית. פשוט אין כמעט מן העילויים של העבר, שהיו בכל זמן נתון כמה מהם. אפילו לא מעט. כעת זה לא המצב.

והכדורסל בסופו של דבר קודם כל נבחן בעילוייו.

לאחר מכן קחו את השיפוט. מי שראה את המשחק הערב בוודאי הזדעזע אבל לא הופתע. השופטים באירופה אינם ראויים למשרוקית, שהלוואי ופשוט הייתה דוממת בפיהם. ואז קחו את איבודי הכדור. מה זה למען השם?

בקיצור, אנחנו נותרים עם מעט מאוד כדורסל טוב ונאלצים להסתפק בדרמה.

בגמר: ספרד מנצחת בדאבל פיגרס. ואולי לא. ליטא הרי כל פעם באליפות הזו מתבררת כאובר אצ'יברית.

אני בעדם (שלא יהיה ספק).

אבל הכי חשוב: טוב שהיורובאסקט עובר למתכונת של אליפות כל ארבע שנים. כך גם הכדורסלנים, לפחות מרביתם, יוכלו לנוח בקייצים. כל המוקדמות האלה והאליפויות האלה מקצרות בקריירה. וגם מוזילות במשמעות האירועים. זה לא שווה את זה. גם אנחנו צריכים קצת לנוח בפגרה.

עוד לא התחילה כאן ליגה ועוד לא נפתחה יורוליג ועוד לא נפתחה האן בי איי, ואני כבר מרגיש מיאוס גדול מכדורסל.

ואולי זה לא רציני, משהו חולף.

אחרי צ׳לסי (חוץ)
תותחנים ואורחות אחרות

29 Comments

דורפן 19 בספטמבר 2015

הכדורסל באירופה הלך אחורה ככדורסל. בגלל הארגון המגוחך של כל מפעל. כמו היורוליג – מפעל שעושה סדרות ברבע הגמר ופינל פור בחצי גמר – אחד הדברים המטופשים ביותר שאי פעם שמעתי.

הכדורסלנות באירופה כמובן לא בנסיגה. אם אירופה מצליחה להעמיד שחקן ההגנה של העונה באן.בי.איי אז זה מדהים אפילו יותר מטוני פרקר או נוביצקי (שכל כך כך קשורים לכדורסל אירופאי). קח הרכב מלא של ספרד וצרפת ותאמן אותם תקופה כמו בעבר, ויצאו לך נבחרות שכנראה לא נופלות אפילו מיוגוסלביה הגדולה (גם אם לא מרגשות כמוה)

חוץ מזה לעומת סרביה וליטא המאכזבות אותך – אני לא יודע אפילו איך לכנות את נבחרת ישראל. כדי לא לקטול אני רק אגיד – זניח.

גיל 19 בספטמבר 2015

פעמיים רצוף שחקן ההגנה של העונה.

ציון נאנוס 19 בספטמבר 2015

גיל- איך פעמיים רצוף שחקן ההגנה של העונה ?
היה מארק גאסול פעם אחת.
(ג׳ואקים נואה הוא אמריקני לכל דבר).

גיל 19 בספטמבר 2015

כמו שרונן כתב, זה לא פחיתות בכישרון אלא באימונים והכנה למשחקים. שחקנים היום כבר לא מרוכזים רק באירופה ואחרי עונה מתישה בנבא אז הרמה תהיה בהכרח נמוכה יותר. אני חושב שגם שחקנים היום פחות חושבים על הנבחרת ויותר על הקריירה שלהם והנבחרת היא קצת מטרד. אם בעבר הופעה טובה באירופה הייתה כרטיס כניסה לנבא היום עם כל מערך הסקאוטים והדילוג המוקדם לנבא זה פחות חשוב.

Duncan 19 בספטמבר 2015

עניין x שחקנים בnba לא ממש משנה.
שחקנים כמו רדוליצה, יול, תאודוסיץ יכולים לשחק שם. חלק מבחירה לא שם. חלק כי בnba לא מספיק חכמים להביא אותם.
לדוגמא ביוון יש כמה שחקני נבא והם שוליים בנבחרת ובכלל לא פותחים בחמישייה.
בורוסיס טוב יותר מקופוס למשל.

הדבר הכי מזעזע בטורניר זה השיפוט.

omer 19 בספטמבר 2015

בעונה החולפת, קופוס היה המחליף הראשון לצמד גבוהים נפלאים באחת מהקבוצות הטובות בליגה והוא בוודאי לא פחות טוב מבורוסיס. אם בורוסיס או יתר השחקנים שציינת היו יכולים להשיג חוזה של 33 מיליון דולר כמו קופוס, הם בוודאי לא היו "בוחרים" להישאר באירופה.

אלכס 19 בספטמבר 2015

הוא דווקא צודק, בורוסיס שחקן הרבה יותר מגוון מקופוס, יכול לצאת החוצה ולקלוע אפילו שלשות, הרבה יותר מנוסה, ויותר מסיבי…וגם הרבה יותר מלוכלך (כמו במהלך שלו שפצע את פייזר וגמר לו את הקריירה ולמכבי את אותה עונה, להזכירכם עונת שלושת הגמרים של צביקה שרף).
מצד שני, בורוסיס מבוגר ב-5 שנים מקופוס, ושחקן הגנה פחות טוב (הרבה בגלל חוסר רצון לשמור), שלא לדבר על העובדה שקופוס הוא בעצם יווני-אמריקני שהיה בקולג' ולפיכך קרוב הרבה יותר לעיניים של הסקאוטים האמריקנים שמחפשים רול-פליירס, אז הוא יותר מתאים לקבוצות NBA שמחפשות גופות גדולים בצבע. אבל מבחינת כישרון נטו, לפחות התקפי, בורוסיס שחקן יותר טוב, שיש לומר לא ניצל לגמרי את הפוטנציאל שלו.

שמעון 19 בספטמבר 2015

תאודוסיץ יול ורדוליצה לא ברמת אןביאיי, איך אמר לארי בראון איטס א דיפרנט גיים. אם שאראס ספאנוליס ורודריגז לא הצליחו שם אין סיכוי שתודוסיץ יצליח, הם הרבה יותר טובים מתאודוסיץ (אני לא תופס ממנו). אני מאמין שרודריגז כן יכול להצליח שם אבל הוא כבר לא רוצה ומעדיף את הכסף בריאל.

דורפן 19 בספטמבר 2015

לא ברמה של אן.בי.איי לא אומר שבהכרח אתה לא יותר טוב לנבחרת הלאומית. אם אין לך עבודת רגליים לשמור על כריס פול או סטף קארי – זו בעיה באן.בי.איי אבל לא באליפות אירופה.

שמעון 19 בספטמבר 2015

זה מה שאמרתי אבל. המושג שחקן אןביאיי התחיל לבזות את עצמו כי כל נגר נהיה שחקן אןביאיי. אגב באןביאיי עצמה יש גם רשימת נגרים ארוכה מאד שכל קשר בינם לכדורסל מקרי בהחלט (כן מאט בונר התכוונתי אליך). הסוכן של השחקנים האלו קוסם.
אני גם לא חושב שתאודוסיץ הוא בשפיץ של השחקנים הכי טובים ביבשת אירופה (כולל הזרים). יש הרבה שחקנים שהייתי לוקח לפניו.
הוא ורודי פרננדז השחקנים הכי אוברייטד שקיימים. מי שאנדרייטד והייתי לוקח אותו על פני כל גארד באירופה זה רודריגז. לא מבין איך סקריולו ולאסו המפגרים האלה משחקים איתו רק 22-24 דק, זה עצוב. לאסו הפסיד 3 אליפויות אירופה בגלל זה. סקריולו כמעט הפסיד לצרפת בגלל זה. שחקן כמו רודריגז צריך לשחק לפחות 35 דק באליפות הזאת ובריאל. הוא השחקן הכי טוב של ריאל והשחקן הכי טוב בספרד חוץ מגאסול בסגל באליפות הזאת. אם סקריולו ישלשל מול ליטא זה כי הוא יתן הרבה דקות מנוחה לפאו ורודריגז.

שמעון 19 בספטמבר 2015

עזוב עבודת רגליים והגנה שהוא חלש מאד. גם התקפית הוא לא קרוב לרמה של סקורר אירופאי (רחוק מרודריגז וספאנוליס ואם אחפור ממש אמצע עוד כמה אחרים אין לי כוח עכשיו).

omer 19 בספטמבר 2015

"ועדיין, מי שמסתכל על הכדורסל ושופט על פיו, ברור לו שיש ירידה, ואפילו די דרמטית. פשוט אין כמעט מן העילויים של העבר, שהיו בכל זמן נתון כמה מהם"

סאבוניס, פטרוביץ, קוקוץ ודיבאץ- אני מניח שאלו הם עילויי העבר שאתה מתכוון אליהם.

האם פארקר, האחים גאסול ונוביצקי שווים פחות מהם? ברור שלא. אולי הם רומנטיים פחות, אך כנראה שטובים יותר.

מדינות אקס יוגוסלביה וליטא מחזיקות כיום בערך 15 שחקנים בNBA. הרמה שם לא התדרדרה והכישרונות לא מפסיקים לזרום (הזוניה, סאריץ'- בחירות לוטרי בדראפט האחרון).

הכדורסל המערב אירופאי (גרמניה, צרפת, ספרד) מייצר הרבה יותר כישרון מבעבר. ספרד החסרה עדיין מעמידה חמישייה שמורכבת מכוכבי אלופת היורוליג ושחקני NBA. כמות שחקני הNBA המשמעותיים שיש לצרפת בלתי נתפסת.

הבעיה בכדורסל האירופאי אינו ירידה ברמת הכישרונות. להיפך. היום יש הרבה יותר כישרון מבעבר. אני חושב שאתה מקשר בין הניהול המביך/ביזיוני של הכדורסל האירופאי לרמת הכדורסלן האירופאי. לא ברור לי למה.

יריב 19 בספטמבר 2015

לא ברור לך למה? כי אחרת צריך לקבל שיש גורמים נוספים שמשפיעים על רמת הקבוצה.

אגב, הבוק-סקור מתעדכן בבחי במהלך המשחקים באתר האליפות, בתדירות דומה לעדכון באתר הNBA במשחקים שלה. גם לא קשה למצוא אותו, לוחצים על המשחק (שמופיע פעמיים בדף הראשי) ואז על BOXSCORE.

גיל 19 בספטמבר 2015

אין ירידה ברמת הכישרון אלא ברמת המשחק. איפה הנבחרות היום ויוגוסלביה של 1989 ו91 לפני הפירוק.

שמעון 19 בספטמבר 2015

ספרד עם האחים גאסול, איבקה, מירוטיץ, רייס, יול, רודריגז קלדרון נבארו (שכבר הרבה מעבר לשיא ולדעתי אין לו מקום בסגל) וריבס והשחקנים שאני לא תופס מהם כמו רודי,ורוביו, הייתה מתמודדת שווה בשווה ולדעתי אף מנצחת את הנבחרת היוגוסלבית.
מצד שני בשנים של 88- 96 יש לך את פטרוביץ, קוקוץ, דנילוביץ, ראדג'ה, דיבאץ, גורגביץ, רברצה, בודירוגה ועוד אגדות. היה יכול להיות אחלה משחק.

מאנו 19 בספטמבר 2015

אתה יורה מהמותן בצרורות, פוגע מעט ומפספס בהרבה. חבל, זה ניהיה קצת פתטי.

אמוץ כהן-פז 19 בספטמבר 2015

כאוהד מתוסכל של נבחרת צרפת אני מסכים לחלוטין עם קביעתך על רמת השיפוט.
להסיר כל ספק אציין שצרפת היא שהפסידה את חצי הגמר שלה יותר משספרד ניצחה ושכבודו האדיר של פאו גאסול במקומו מונח. הוא ידע לקחת את שניתן לו ולא החטיא את העונשין כמו פארקר ודיאו.
אבל הגיבור הטראגי במשחק הזה היה בשבילי רודי גובר שנאבק בגאסול אדיר וספג שריקות נגדו על כמעט כלום וברגע האמת הוא חסם את הזריקה האחרונה של גאסול רק כדי לחוות התעלמות מוחלטת מהעבירה הגסה של גאסול על באטום…

יואב דובינסקי 19 בספטמבר 2015

מוזגוב נתן עונה עצומה בNBA. שינה את העונה של קליבלנד ב180 מעלות וגם אם לא התאים למאץ' אפ מול הסמול בול של הווריורס, גם אלוף מזרח זה לא כזה גרוע.

אודי הירש 19 בספטמבר 2015

רוב הקבוצות היום מנצחות את מקבילותיהן מלפני 20 ו-30 שנה בקלילות. הכדורסל התקדם בקילומטרים ברמת האינטנסיביות וההגנה. תעיף מבט במשחק של פטרוביץ׳ וסאבוניס מאמצע האייטיז, והוא ייראה לך איטי ומשעמם.

MOBY 19 בספטמבר 2015

מי שחושב שנשק כסבוניס בריא לא עולה על כל הרשימות ההזויות שלכם:
1. לא ראה את סבוניס משחק בחי.
2. לא מבין כדורסל.
3. טרול מקלדת הכותב בוואלה.
4.כל התשובות נכונות.

אורן השני 19 בספטמבר 2015

רוב הסיכויים שזה סתם טרול מקלדת (שהחליט להשתמש בשמו של הירש לכתיבת התגובה)

פאקו 19 בספטמבר 2015

הגדלת מספר הקבוצות בנבא די חירבה את הכדורסל האירופי. כמות הכשרונות די זהה לעבר, רק שעכשיו הם מגיעים ברובם לנבא בשלבים די מוקדמים, לפיכך היורוליג (וכן – גם כתוצאה מהניהול המזעזע) הפכה לליגת פח (וזה מאחד שעדיין עוקב אחריה). האינטנסיביות של העונה הסדירה בנבא, יחד עם התדירות הגבוה של טורנירי הנבחרות השונים, מביאה לכך שעל כל פאו גאסול ונוביצקי יש פי שניים שחקנים שמנצלים את הקיץ למנוחה או התאוששות מפציעות.

Gil - Zimbabwe 19 בספטמבר 2015

מי שהכי מפתיעה אותי לרעה בספורט הכדור זו קרואטייה, היא הייתה מעצמת ספורט כדור כמעט בכל תחום והיום חוץ מכדורמים שבו היא הגיעה לגמר (הובסה ע"י סרבייה) לא שומעים עליה.
מי זוכר שהם סיימו מקום שלישי במונדיאל לפני לא הרבה שנים.

שמעון 19 בספטמבר 2015

כמו הרוב אני מסכים שאין שום ירידה ברמה מבחינת הכדורסלנים באירופה, להיפך.
נבחרת ספרד של היום בסגל מלא הייתה מנצחת את יוגוסלביה של אז בסגל מלא כנראה, לפחות בטוח שווה לה. אלו 2 נבחרות הכדורסל הכי טובות בהיסטוריה חוץ מארה"ב.
היום הרבה יותר קל להגיע לאןביאיי וכל פח עם סוכן טוב יכול לחמם שם ספסל ולקבל דקות גארבג' (ראה גל מקל). העולם היום פתוח יותר. פעם כדי להגיע לאןביאיי היית צריך להיות אגדה באירופה וגם זה היה בבחירות דראפט נמוכות. פטרוביץ שהיה מפלצת באירופה נבחר מקום 60!!
האמריקאים אז חשבו שכדורסל יש רק אצלם וכל השאר נידח וגם חיפשו כישרונות מעבר לים.
כמו כן לא כל אירופאי שמגיע לאןביאיי הוא באמת ברמה הזאת (ראה ערך גל מקל, ועוד מלא אירופאים שכשלו שם כולל שאראס וספאנוליס ורודריגז).
אני רואה הרבה שחקנים אירופאים שהם באןביאיי אבל לא ברמה הזאת באמת. סאריץ לא שחקן ברמה הזאת. הנגרים של יוון וצרפת לא ברמה הזאת והם יחזרו מהר לאירופה.
כמו כן עונת אןביאיי מתישה את השחקנים והם כבר בחוזה הגדול שלהם שם ואין להם מה לבוא כל שנה בקיץ לנבחרת (מוקדמות, אירו, אליפות עולם, אולימפיאדה) הם גם צריכים מנוחה. הטורניר הכי יוקרתי שהוא האולימפיאדה כולם באים. אף מאחד לא מבריז שם כי זה כמו המונדיאל. עוד דבר הוא שהאולימפיאדה בכדורסל לא מדגדג את ההתעניינות שיש במונדיאל. המונדיאל הוא אירוע הספורט הכי גדול בעולם והבמה הכי גדולה ולכן כולם יגיעו לשם.
באירופה אין מה להשוות את ההתעניינות בכדורגל לעומת הכדורסל גם.

שמעון 19 בספטמבר 2015

ואני לא מדבר בכלל על הניהול הנוראי של הכדורסל באירופה

red sox 19 בספטמבר 2015

זו לא הפעם הראשונה שאני אומר לך – בוא נתחיל בזה שתפסיק לכתוב על משחקים שלא ראית ונתקדם משם.

MOBY 19 בספטמבר 2015

סבוניס הוא אחד הסנטרים הגדולים בעולם.
הוא לא ברשימות הנבא רק כי הגיע לשם מאוחר ובלי בירכיים.
הוא עולה על שאק ביכולותיו ובהבנת המשחק, וכוח תמיד היה לו.
פטרוביץ לוקח ביכולותיו ההתקפיות את הגארדים האירופאיים המשחקים היום בנבא.
וקוקוץ הוא יחיד ומיוחד.
לחמישייה מן הסתם מצטרפים פארקר וגאסול (המבוגר כ-4) או הגרמני הנפלא במקומו (אני בוחר את הגרמני כפותח אבל אפשר להבין החלפה. כל הרכב אחר (על הספסל מחכים גרמני אחר, גאסול הצעיר ודיבאץ ואולי הולנדי מזדקן) הוא גניבת דעת.

הארכיון 21 בספטמבר 2015

"הוא לא ברשימות הנבא רק כי הגיע לשם מאוחר ובלי בירכיים.", זה משפט שאומרים על הסנטרים של פורטלנד באופן קבוע.
אופס, סבוניס שיחק בפורטלנד…
אפילו את מכבי ביום גרוע הוא לא צלח והיה שותף לביזיון המחפיר של ז'לגיריס ביד שארפ אליהו.

Comments closed