דרוש מנהל מקצועי (לא מאמן)

hapoelll

כבר די הרבה שבועות שבהפועל תל אביב מחפשים מאמן. היה להם מאוד לחוץ להיפרד ממנדיונדו. מאז, מאמן וואליד באדיר. אבל זה לא מפריע להם להפוך את המאמן שלהם לסוג של ברווז צולע – מול השחקנים, מול האוהדים ומול התקשורת – כי כל הזמן שומעים שמחפשים מאמן אחר, רצוי מאוד מחו"ל.

קודם אכתוב משהו לגבי באדיר: אין לי מושג אם הוא האיש המתאים לתפקיד המאמן. אבל האופן שבו התקשורת מציירת אותו בקווים כל כך ברורים כ"לא מתאים", או אפילו כעדיין לא מתאים, יש לי החשד שאם באדיר היה יהודי הדברים לא היו נרשמים בצורה בוטה כזו. אני לא זוכר יותר מדי פעמים שהתייחסו בצורה כזאת למאמנים יהודים צעירים ולא מנוסים, והרי לא נשקר: רבים-רבים מהם ממונים למאמנים, גם בקבוצות לא פחות מצליחות מהפועל תל אביב.

שוב, לא אומר שבאדיר בשל ברגע זה לאמן את הקבוצה הבוגרת. אבל האם דומב היה בשל בעונה שעברה. ואבוקסיס היה בשל לפני כמה שנים? ובנאדו היה בשל בחיפה? וברק בכר כל כך בשל בקריית שמונה, ורן בן שמעון לפניו?

ואז לא שמענו את הדעה הנחרצת כל כך, על ידי רבים כל כך, שהם לא בשלים. #רקאומר

*

אני כבר התייחסתי בעבר לכך שהאיש הנכון – לפחות הישראלי הנכון – הוא אלישע לוי. מאוד פשוט למה: יש לו הרקורד. אני אפילו מצטער שלא כתבתי את זה כבר לפני חודשים רבים, מייד כאשר היה ברור שאלישע לא נשאר בבאר שבע וכי הפועל מחפשת מאמן. כבר אז רציתי להתייחס לעניין, אבל משום מה לא עשיתי זאת. חבל. לפחות היום אני קורא לא מעט אוהדי הפועל שכותבים שאלישע הוא האיש הנכון. אגב, גם זה כמובן לא בטוח, לפחות לא בהיבט של הצלחה עתידית מובטחת. הרי אין כאלה, ולא משנה מי המאמן.

*

יפה מאוד שהפועל רוצה מאמן זר. זה אפילו קצת יותר יפה לאור זה שהמאמן הזר הראשון גורש מהעיר לאחר שבועיים (בעונה הסדירה).

אני לא נגד מאמן זר. אבל אני חושב שהרבה יותר חשוב למנות להפועל מנהל מקצועי, ישראל או זר, שהוא יחליט על כל העניינים המקצועיים והוא גם ימנה מאמן שביחד איתו ירכיבו את כל צוות האימון. כך זה מתבצע במרבית המועדונים הרציניים בעולם. אמיר כבירי, בכל הכבוד, לא יכול לתפקד כמנהל מקצועי. להביא מאמן זר עכשיו, כאשר הוא לא מכיר את המאטריה כלל ועיקר, וכאשר העונה כבר התחילה, זה להכין אותו לכשלון. וגם אם הוא לא ייכשל, זו לא הדרך לעשות זאת.

מאמן רציני צריך לפתוח עם הקבוצה את העונה. הוא צריך להכין אותה. והוא צריך ביחד עם המנהל המקצועי להיות חלק מהליך בניית הסגל.

ובכל מקרה, נדרש מנהל מקצועי. מאמנים באים והולכים כל הזמן. ומועדון צריך פילוסופייה עקבית, קו שישרת את המטרות שהגדיר את הבעלים ויהיה עצמאי ממאמן זה או אחר. הרי כל מאמן שמגיע גם רוצה להביא את השחקנים שלו, רבים מהם עלולים לא להתאים לתוכניות של המאמן הבא אחריו.

ולכן הפועל: מנו מנהל מקצועי. תנו לו ללמוד את המאטריה ולהתחיל לבנות את העתיד; הוא יכול לעשות זאת גם בזמן שבאדיר מאמן. נכון שאין לבאדיר ניסיון, אבל האיש כבר התנסה בהכל בכדורגל. הוא גם מכיר את המועדון היטב ומחובר לקהל. הוא יכול להיות מאמן זמני בזמן שהתוכניות ארוכות הטווח מעוצבות. ואם הוא מצליח השנה, והחיבור שלו עם המנהל המקצועי מוצלח, אז גם ניתן להאריך לו את החוזה לשנים הקרובות.

 

 

יומן האליפות של הג'איינטס וכמה מילים על מכבי
גביע העולם: סיבובים 4-3

17 Comments

אופיר (החדש) 22 בספטמבר 2015

להבנתי באדיר לא יכול לאמן כי אין תעודת פרו. יש להפועל זמן מוגבל כלשהו למנות מאמן.

קשה לי להאמין שימצאו מאמן שיסכים לעשות את זה עם באדיר כמו שהיה עם מכבי בתקופת נמני

יואב בורוביץ' 22 בספטמבר 2015

פורסם שלמאמן הכושר, שיושב לצדו על הספסל, יש פרו.

רועי 22 בספטמבר 2015

אז למען ערביותו של הלקוח באדיר אתה מכשיר את השרץ של מאמן כושר עם תעודת פרו… קלאסי

יואב בורוביץ' 22 בספטמבר 2015

השרץ הוכשר זמן רב לפני..עושים את זה כאן שנים רבות והאמן לי שאין שום קשר בין המצב הזה לכך שבהפועל לא רוצים שבאדיר יהיה המאמן.

מט 23 בספטמבר 2015

גם מאמן עם יותר נסיון מבאדיר, בלבול, היה בשנה שעברה בחיפה על תקן מאמן זמני.
רד מהקטע של ערבי או יהודי.
עוזר מאמן בלי נסיון

איתן 22 בספטמבר 2015

אני חושב שללא ספק לבאדיר מגיע צ'אנס.ככה זה בעולם עם שחקני עבר נותנים להם את הסוכריה הזאת כאות הוקרה לתרומה המנהיגות הנאמנות וההקרבה שלהם במועדון- קומאן חוליט קלינסמן בלינד יש אינספור דוגמאות.

ללא ספק יש בכך איזה צד רומנטי, אם זה יעבוד אי אפשר לדעת, גם משה סיני וגילי לנדאו לא הצליחו באימון הפועל. לבאדיר אמנם יש תרוצים טובים אם לא יצליח.
הוא קיבל ספינה טובעת והוא לא בנה את הקבוצה, מצד שני אם יצליח יהפוך לפנומן.

לא תמיד הבנתי את נושא הדיירקטור אוף פוטבול- מנהל מקצועי: הוא מחתים שחקנים מתווה שיטת משחק .אך בפועל לא מעביר אותה לשחקנים ולא מקבל החלטות חשובות במהלך משחק, מה שאומר שהמאמן הוא הפועל השחור והחוליה החלשה במערכת שהכי קל להעיף.
הרי אם הקבוצה לא מצליחה את מי צריך להעיף?
כדוגמא ניקח את ריאל מדריד מיאטוביץ ואלדאנו וזידן נשארו תקופות יותר ארוכות מאשר המאמנים.

אני לא בטוח שקבוצות ישראליות צריכות מנהל מקצועי. אין השתתפות במפעלים רבים ואין המון קבוצות נוער או מילואים גם ככה בעלי הקבוצות בארץ לוקחים החלטות מקצועיות כמו טביב ושרצקי אז אין לכך טעם.

גמר חתימה טובה

יואב 22 בספטמבר 2015

איתן,
עבור מכבי זה הפורמט המתאים ביותר כי הבעלים לא חי כאן ולא מתמצא מספיק במשחק. העסק לא עבד כאשר האצלת הסמכויות לא היתה ברורה. עבור קבוצות אחרות זה סיפור אחר. לרובן זה לא נדרש. בטח כלכלית.

אופיר (החדש) 22 בספטמבר 2015

לדעתי ג׳ורדי להבדיל מאבא שלו לא התווה פילוסופיית משחק במכבי. בין אוסקר, סוזה ופאקו היו הבדלים מאוד גדולים. אני חושב שהתפקיד שלו במכבי הוא (לפי סדר חשיבות) לשפר את הקבוצה מבחינה ספורטיבית – תשתית ותרבות/הרגלים, למצוא את המאמן שיתאים לסגל השחקנים (לחולשות ולחוזקות של הסגל), ואחרון – לדאוג לשיפור מתמיד בסגל.

כמובן שזה לא הכל. בכל מקרה, לגבי באדיר – כמו בנאדו, גם אם ההצלחה תהיה בטווח הקצר, בטווח הארוך אין לו ניסיון בניהול מערכת של קבוצת כדורגל. לא כל אחד זה פפ שהצליח בטירוף בקבוצה הראשונה שלו כמאמן ראשי (לא ברצלונה ב)

אדם 22 בספטמבר 2015

הבעיה שלי עם להשאיר את באדיר היא הדרך. כל הזמן דיברנו על שיפור, שינוי. ועכשיו, פתאום להשאיר עוזר מאמן ללא תעודת פרו שקיבל תפקיד זמני ובגלל ניצחון קטן ומקרי יהיה מאמן? זה הפוך מהכל. אני נורא אוהב את באדיר אבל בסיטואציה שנוצרה אסור שהוא יהיה המאמן השנה. כמו שגיגס חזר להיות עוזר מאמן אחרי פיטורי מויס ולא ישר קיבל את התפקיד. אם אנחנו רוצים להראות רצינות אנחנו לא יכולים למנות את עוזר המאמן שאסור לו לעמוד על הקווים בתור מאמן וזו מבחינתי הסיבה היחידה. אם רוצים את וואליד בתור מאמן מתישהו שיתכבדו וימנו מאמן לשנה וחצי (כמו ואן חאל) ויגידו לוואליד שיחכה וילמד. אפשרות שנייה היא שדרכינו יפרדו באופן זמני.

בנוגע למנהל המקצועי – עכשיו, אחרי רכש של 20+ שחקנים חדשים זה לא באמת משמעותי. השינוי דרסטי מידי לטעמי בשביל שמנהל מקצועי יהיה בעל השפעה כרגע, אולי בקיץ יהיה אפשר.

אופיר (החדש) 22 בספטמבר 2015

יעשו נכון בהפועל אם ביום אחרי שנסגר חלון ההעברות של החורף ימנו דמות מקצועית בין כבירי למאמן, שמאותו הרגע יתחיל לעבוד על השנה הבאה

צור שפי 22 בספטמבר 2015

אני מאוד אוהב את באדיר ובו בזמן חושב שכל עוד אין לו תעודת פרו הוא לא צריך לאמן. מסכים עם הכיוון – להביא מנהל מקצועי ושהוא יביא מאמן. לא צריך להמציא גלגלים מחדש.

אבי 22 בספטמבר 2015

באדיר, בניגוד לאבוקסיס דומב, רב"ש וברק בכר לא היה עוזר מאמן. להיות עוזר של מאמן מנוסה זה נסיון מעשי ומאד משמעותי לתפקיד. וליד באדיר עוד יהיה המאמן אך בינתיים הוא צריך עוד ללמוד.

יניב פרנקו 23 בספטמבר 2015

לבאדיר כמובן אין את הרזומה כמו שרשמו פה כדי לקבל כרגע את הפועל. זה מקצועי לחלוטין. סורי.
אבל זה מעלה לי רעיון ישן שחשבתי – שצריך להיות חלון העברות למאמנים בדיוק כמו לשחקנים .

4 קל 24 בספטמבר 2015

פחות רלוונטי כי נדיר שקבוצה קונה מאמן מקבוצה אחרת, בדרך כלל מביאים מאמן פנוי ובמקרה כזה גם בשוק השחקנים אין חשיבות לחלון העברות

אמירא 23 בספטמבר 2015

כן הפועל צריכה מנהל מקצועי , ולפניו גם עוד הרבה דברים אחרים בניהול מלמעלה, הבעיה היא של כסף.
בקבוצה כמו הפועל אי אפשר לשלם גם למנהל מקצועי סכום כסף גדול ולהביא עוד מאמן במשכורת רצינית.
לפני שנה הביאו את ברקוביץ' אבל לידו הביאו מאמן בשקל וחצי. דווקא היום היה יותר סיכוי לברקוביץ' להצליח
בגלל ההנהלה בראשות כבירי מה שלא היה לו לפני שנה.

המאמן 24 בספטמבר 2015

בהפועל הסיקו מסקנות, והם רוצים מאמן שיידע את השפה.

תום 24 בספטמבר 2015

האם הקטע של תעודת מאמן זה משהו שפיפ"א (ופיב"א) מכתיבות, או שרק בארץ רוצים להיות יותר צדיקים מהאפיפיור?

Comments closed