זו הטרגדיה

MHFC-Reuven-Atar

מכבי נתניה בתקופת ילדותי הייתה הסימן המובהק ביותר לכדורגל מופלא; וכדורגל מקומי. כמה כשרונות היו לה! עודד מכנס, חיים בר, בני לם, דוד לביא, דוד פיזנטי, שלמה שירזי, מושיקו גריאני (שהגיע בצעירותו מטבריה, ולמעשה צמח ככדורגלן בכיר בנתניה. אותו דבר לגבי פיזנטי וחדרה), שלום תקווה, יגאל מנחם, שמעון מנחם, ועוד ועוד.

מאז כבר חלפו יותר משלושים שנה. נתניה גדלה. אבל באופן יחסי, הכדורגל בה הלך והפך לננסי. יש לא מעט אוהדי נתניה. רבים מהם עוד אנשים מחוץ לעיר שפשוט גדלו על הקבוצה הגדולה של שנות השבעים והשמונים, שלמעשה נבנתה על יסודות די מפוארים של תקופת מוטל'ה שפיגלר, אולי הכדורגלן הישראלי השני בטיבו בכל הזמנים וגם הוא פרודוקט נתנייתי.

גם בנתניה, העיר הגדולה, יש לא מעט אוהדי מכבי. אבל אתם לא תשמעו את כל האוהדים הללו מצרים על הפיחות המבעית בייצור הכשרון בעיר באגף המכבי (בעשרים השנים האחרונות טוברוק הצמיחה את מרבית הכשרונות, לא מעט מהם בכלל לא מנתניה, ורבים מהם גם לא שיחקו לאחר מכן במכבי נתניה).

זה שאתם לא שומעים את האוהדים ואת התקשורת על נושא פיחות ייצור הכשרון, הנושא המשמעותי ביותר בכדורגל הישראלי, מבחינתי זהו ה"פשע" הגדול מכולם. כי איך משהו כאן ישתנה לטובה אם אין בכלל מודעות, ואין שיח, לבעיה עצמה?

ולמרות כל אלה מכבי נתניה עדיין נתפסת כמועדון בסדר גודל בינוני פלוס בכדורגל שלנו. בגלל העבר. אבל גם בגלל העיר הדי גדולה, ובגלל האצטדיון החדש (וגם בגלל כמות הקהל המשמעותית, למרות שכמובן יכולים להיות הרבה יותר אוהדים).

ולמרות סדר הגודל הבינוני גדול בתפיסה לפחות של מכבי נתניה, המועדון די הולך מדחי אל דחי כבר שנים. כמובן, הבעיה מס' 1 בכדורגל שלנו היא שהוא לא כלכלי. אז נתניה מפסידה כבר שנים. אם מגיע נדבן כמו דניאל יאמר או אלי שגב, בנתניה, כמו בכל מקום אחר בישראל, ממהרים לקבל אותו באהבה. לא משנה שהנדבנים הללו בדרך כלל עוזבים (ומשאירים את המועדון בצרות). אבל מה האלטרנטיבה? כמובן שיש אלטרנטיבה. פנייה של הכדורגל כולו לכיוון חצי מקצועני ושל רגולצייה כלכלית חריפה, אבל חוץ ממני אולי אף אחד לא מדבר על הדברים האלה ורואה בהם אופציה ריאלית. אז הכדורגל שלנו ממשיך במסלולו.

ונתניה הולכת מדחי אל דחי עד שהיא מגיעה לידיים של טיפוס כמו דורון אוסידון, שהוא נהיה בה מס' 1. למה הוא? מי קבע שהוא? מה הוא באמת תורם למועדון? איזה ניסיון יש לו בניהול כדורגל? מה אנחנו בכלל יודעים עליו? מעט מאוד (אם בכלל). הרי התקשורת לעולם לא תעשה את עבודתה.

אבל אוסידון מגיע ומחליט שבמקום שבני לם, אייקון מקומי, ומי שאימן במועדון במחלקת הנוער שנים רבות, יהיה המאמן, יוצנח לתפקיד מאמן זניח ולא ממש מצליח מהצפון. שלומי דורה.

הקדנציה של דורה הייתה כושלת וקצרה במיוחד. ואז הוא הולך הביתה. ולנתניה שוב מגיע ראובן עטר.

יש לי סימפטיה מסויימת לעטר, בעיקר על שום ימיו כשחקן אך גם קצת על שום ימיו כמאמן וגם על הטיפוס שהוא (לא חבר של יותר מדי אנשים בכדורגל שלנו). מן הסתם, כבר היו מספיק עדויות לכך שעטר הוא גם טיפוס בעייתי לא מעט. אבל אם כל הקטע שלו הוא "My way or the highway" אז זה לא כזה נורא.

מה שפחות טוב בהרבה זה שעטר מגיע לנתניה לעשות בה קדנציה חמישית. איזה מועדון שמכבד עצמו בעולם או בארץ מביא את אותו מאמן חמש פעמים? ואיזה מאמן שמכבד עצמו מגיע לאותה קבוצה חמש פעמים? אין כאן אפילו מראית עין של פאסון, של מקצועיות, של המשכיות, של רצינות.

ולכן, בגלל כל הסיבות הללו, לא אכפת לי שנתניה ועטר ירדו ליגה בסוף העונה. ככלל, נראה כי המועדון זקוק לחשבון נפש משמעותי: איך מתחילים לגדל כשרונות? איך מטפחים אותם במועדון? האם המועדון בבעלות אוהדיו? האם זה בסדר שהוא יפסיד הרבה כסף מדי שנה ויהיה נתון רק לשליטת משקיע זה או אחר? נראה כי חשבון נפש כזה יכול להיעשות בצורה טובה יותר במקרה של ירידה, כאשר אפשר להתחיל את הכל (גם במובן הקונספטואלי) ממקום בסיסי יותר. אבל האם חשבון נפש כזה בהכרח ייעשה במקרה של ירידה? כנראה שלא. בפעם הבאה שירדו חיו על נדיבותו של אלי שגב, שכמעט מייד התנדף עם העלייה לליגת העל.

וזו למעשה הטרגדיה: שבין אם נתניה נשארת או יורדת, היא בכל מקרה תמשיך לדשדש ואולי אף לשקוע. כי הבעיות המהותיות שיש לה לא קשורות ליכולת זו או אחרת. וכמובן שגם לא למאמן זה או אחר.

 

מי יהיה המאמן, מה תהיה התוצאה ומה יהיה מזג האוויר
רע לתפארת

40 Comments

יואב 7 בנובמבר 2015

כאוהד מכבי, ממש הערצתי אותם. ואת מכנס, אולי הכדורגלן הכי יפה לצפיה ברמה האסתטית.

S&M 7 בנובמבר 2015

לא מבין את הטרוניה לעטר על חוסר המשכיות. כל שבועיים מתחלפת הנהלה. חוץ ממכבי חיפה ומכבי פ"ת, אין מועדון שההנהלה שלו יציבה.
זה בגלל מבנה הבעלות המופרך.
אם הייתה בעלות של אוהדים, הייתה יותר יציבות, כי הם לא הולכים לשום מקום.
והפועל ת"א היא לא בעלות של אוהדים. בכדורסל כן, בכדורגל לא.

זינק 7 בנובמבר 2015

ואיזה יציבות יש בדיוק בעמדת המאמן בהפועל אוסישקין?
תרבות הספורט בארץ היא צמאת דם. כשלון רגעי ומיד לערוף את הראש בכיכר.
גם שחר, שהכתירו אותו אינספור פעמים לבעלים היציב והשקול ביותר, הפך למחליף מאמנים כרוני.

אחד 7 בנובמבר 2015

"אולי השני בטיבו"?

יותר כמו "בוודאות הראשון בטיבו"

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

בוודאות ברקו. שפיגלר ככל הנראה שני.

שלו 7 בנובמבר 2015

נו באמת,
כמה משחקים של שפיגלר ראית?
כשהוא היה ממש שחקן, עדיין לא נולדת, לא שידרו משחקים.
איזו קביעה זו בוודאות.
ברקוביץ' אפילו לא הגדול בדורו, רק עם יחסי ציבור.
אפילו כמאמן שפיגלר עשה יותר.

יואב בורוביץ' 7 בנובמבר 2015

הייתי צריך לראות את ביל ראסל בזמן אמת כדי להכיר בגדולתו? ופלה גם?

שלו 7 בנובמבר 2015

כן,
וכאן אתה לא הכרתה בגדולתו אתה הגבלתה את גדולתו.
ועד כמה שאני זוכר ברקוביץ' לא שיחק עם פלה באותה קבוצה, שפיגלר כן.

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

בלתי אפשרי לראות את כל הגדולים בזמן אמת ועדיין ניתן לדעת שדי סטפאנו גדול מזלטן איברהימוביץ' למשל. אם אתה מספיק מתמצא בספורט, ואתה מספיק חוקר, ואתה מספיק קורא, ואתה מספיק משוחח עם אנשים שונים מתקופות שונות, יש דברים שאתה יכול לדעת: כמו למשל שביל ראסל גדול משאקיל אוניל (למרות שראית את כל הקריירה של אוניל) וגם מאולג'וואן. כמו כן, אתה יודע ששפיגלר הוא מהשניים שלושה הגדולים אי פעם בארץ (גם בלי לראות אותו בשנות השישים והשבעים).

שלו 7 בנובמבר 2015

הבעיה שלי לא עם שפיגלר,
היא עם בוודאות ברקוביץ'.
שאותו ראיתי בשניים שלושה משחקים.
הוודאות הזאת לא כל כל ברורה לי לאור העובדה שלא ראית את שפיגלר.
זה תוקף את הטענה שלך מהצד ההפוך.
כאילו תקבע ששאקיל הוא הגדול ביותר מבלי שראית את ראסל.

עידוקוליס ליפשיץ 7 בנובמבר 2015

עם כל ההילולה שלך סביב מכבי נתניה הגדולה, אתה משוכנע שבשיאה היא מנצחת בוודאות כל אחת מ-4 הקבוצות שנבנו במכבי ת"א וזכו באליפויות בשנים האחרונות, למרות כל הביקורת שלך כלפיה?

יואלזיניו 7 בנובמבר 2015

בקלות.

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

ברור.

shadow 7 בנובמבר 2015

אחד הפוסטים המבולבלים והעילגים שלך.

"מה שכן יותר לא טוב זה שעטר…" ????

יואב בורוביץ' 7 בנובמבר 2015

מסכים שפה ושם מתגנבים בטקסטים שלי משפטים קצת עילגים. פעם דבר כזה היה "הורג" אותי. היום פחות. כי בעיקר כאן בבלוג חשוב לי לכתוב מיידי ומהר, וגם: אני כותב כפי שאני שהדבר מתנסח לי בראש באותו רגע.
בכל מקרה, אני ממש לא מסכים שהטקסט "מבולבל". לדעתי הטענות מנוסחות באופן די ברור.

shadow 7 בנובמבר 2015

בקיצור אתה מבקר אחרים על חוסר מקצועיות, אבל את שלך מעביר כי – תירוץ כלשהו.
"פעם דבר כזה היה "הורג" אותי." – אז מה אתה בעצם אומר? שהתעייפת כי אתה כותב כבר שנים? כי התבגרת? אז זה בסדר לוותר?

זה לא רציני יואב וגם אתה יודע את זה.

גם אנחנו התעייפנו כי אנחנו רואים את הכדורגל הזה שנים, כי התבגרנו, אז נוותר? הכדורגל זקוק לאנשים עם אנרגיה, לאנשים עם רוח נעורים.
אנשים שרוצים להביא שינוי ויש להם כוח להשקיע בו.
בדיוק כמו מה שהמדינה זקוק לו.

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

אני לא חושב שאתה צריך לשפוט אותי כאן בפרמטרים "מקצועיים". כתיבת בלוג אינה מקצוע. היא תחביב. אני עושה את הטוב ביותר שאני יכול לעשות באותו רגע נתון (דגש על רגע נתון. כי בלוג, מבחינתי לפחות, זה מדיום מיידי, והכי חשוב לי לכתוב מהר את מה שאני חושב באותו רגע כפי שהדבר מתנסח לי בראש. אם אתה מפרש את זה כ"עילגות" או כזלזול, אז חבל לי).

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

בכל מקרה תיקנתי את המשפט האמור (:

פה איתמר 7 בנובמבר 2015

+ 1
ועוד:
1. "מאמן זניח מהצפון": מדובר של שעת נסיעה ותו' לא מנתניה.
2. כאילו BR אימן את מילאן לפני שאימן את ליוורפול.
מאמני כדורגל צריכים להוכיח את עצמם בתור מאמנים.
לדורה יש קריירה סבירה ביחס לגילו. גם לאלישע לוי (מאמן מצויין) לקח זמן לפרוץ.

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

אני חושב שההישגים של דורה עד כה בקריירה זניחים. זה לא עושה אותו למאמן רע. אבל גם לא למאמן שעשה מספיק כדי לקבל את נתניה. ציינתי שהוא מה"צפון" כי עד כה לדעתי הוא אימן אך ורק קבוצות מהצפון. בעצם המעבר לנתניה יש שדרוג (לא בגלל הגיאוגרפיה אלא בהשוואה לקבוצותיו בעבר) ולדעתי הוא לא עשה מספיק כדי לזכות בשדרוג הזה. אני חושב שבאותה נקודת זמן היה עדיף בני לם, מאמן ותיק (אמנם לא בליגת העל) אבל כזה שמזוהה מאוד עם המועדון ומי שתרם לו רבות ורצה לאמן. אני לא חושב שאוסידון היה האיש המתאים לקבוע שזה לא לם, אלא דורה. העובדה שאותו אוסידון פיטר את דורה כעבור זמן קצר כל כך די מוכיחה שהוא טעה.

פה איתמר 7 בנובמבר 2015

אם הוא "האיש החזק", הבעלים, בעל זכויות הניהול וכו' – הוא זכאי, עובדה שעשה זאת.
ושהממנה היה מזכיר מועצת הפועלים או מזכיר הסתדרות הפועלים (בדימוס) זה סביר יותר?
בני לם כבודו הכדורגלני מונח במקומו,
בתור מאמן מוכח דורה בעל נסיון רב יותר המצדיק את העדפתו על לם.

-גיסנו- 8 בנובמבר 2015

הוא הצליח להרים כמה קבוצות שנחשבו ליורדות בטוחות מספיק מהקרשים כדי להשאיר אותן בליגה ואולי אפילו לגרד את מרכז הטבלה בחלק מהמקומות. במצב הנוכחי של נתניה נשמע שהוא מתאים לה הרבה יותר ממישהו שלא אימן בוגרים כבר קרוב ל 20 שנה. לפחות לא בשתי הליגות העליונות. גם אם האחרון הוא שחקן עבר גדול.

ששון 7 בנובמבר 2015

עטר מאמן גמור, נתניה יורדת ליגה והוא לא גומר את העונה.

רפאל 7 בנובמבר 2015

הבעיות שיש בנתניה זהות לכל הקבוצות האחרות שלא בטופ 5 ( עם העליה של ב"ש ופטרונותה של אלונה ברקת ).
זולת הישארות בליגה, אין על מה לשחק עוד לפני שהעונה התחילה.
כמעט על משחק גם ליריבות אין זהות מוגדרת או מטרות שאפשר להצביע עליהן כמעניינות או כאלה שמשנות משהו למישהו.
פשוט עונות ארוכות ומבוזבזות במהלכן אנו מעריצים את מי ששופך הכי הרבה כסף להביא את הסגלים החזקים והעמוקים ביותר שיאבדו כמה שפחות נקודות.
זה טירוף שאנו לא יוצאים נגד זה ומציעים אלטרנטיבות טובות יותר.

יואב בורוביץ׳ 7 בנובמבר 2015

מסכים רפאל

רפאל 7 בנובמבר 2015

הצעתי עונה סדירה ( לא משנה המתכונת המדויקת כרגע ) שמשחקים בה על הבטחת כרטיסים לאירופה,הגעה לסדרות הפלייאוף ומאבק על יתרון הביתיות לסדרות שיהיו הטוב מחמישה משחקים ( נניח ).
בתחתית גם תהיה הכרעה ישירה נגד הירידה בין המדורגות הנמוכות, כך שקבוצות יהיו מצד אחד תלויות בעצמן ומצד שני תמיד יהיה להם תמריצים מובנים ( תרתי משמע ) לשאוף למיקום ומאזן טובים יותר.
יש דרכים לעשות זאת ולא צריך להיות גאון לבוא עם הצעות.
העניין הוא שרובנו כנראה לא מודעים לכך שבכלל יש בעיה.
טוב, רעיון לפוסט(ים)

yaron 7 בנובמבר 2015

את אותו הדבר אפשר להגיד על חצי מהקבוצות של שנות השמונים. נתניה, שמשון, בני יהודה, בית"ר ועוד ועוד.
הימים שהכוכבים הכי גדולים עבדו בתור נהגי אוטובוס, קוראי מונים או פתחו חנות ספורט…
אבל הזמנים השתנו ובשביל להחזיק מועדון רציני צריך או ראש עיר שממש מחוייב לעניין (יש אחד כזה?) או בעלים עשיר ורציני.
בני לם לא היה משנה את המצב בדיוק כמו שעטר לא ישנה אותו. לנתניה פוטנציאל אדיר אבל בלי תכנית רב שנתית שמתחילה במחלקת הילדים והנוער ותקציב סגור לחמש שנים לפחות כלום לא יקרה.
בשביל להחזיר את נתניה לימים הגדולים צריך 30 מיליון x חמש שנים לפחות. יש לך דרך יותר טובה להביא אותם מ- שחר/ברקת/ גולדהר/שרצקי וכו' ?

עומר 8 בנובמבר 2015

התכוונתי להגיד בתור אוהד הפועל פ"ת שאת אותו פוסט בשינויים קלים אפשר היה לכתוב גם על הפועל פתח תקוה:
קבוצה עם עבר מפואר, עיר גדולה שממשיכה לגדול, בסיס אוהדים רחב, אצטדיון חדש ויפה, נשענה בעבר על מחלקת הנוער שהיום הולכת מדחי לדחי ומפסידה כשרונות לקבוצה הקטנה מאותה העיר, בעלים באים והולכים ובעיקר הורסים את הקבוצה ועוד ועוד נקודות כאובות.

מה שההשוואה הזו גרמה לי להבין זה שירידת הליגה שבורוביץ הציע לא תעזור לנתניה כמו שלא עזרה לפתח תקווה.

yaron 8 בנובמבר 2015

בין אם נאהב את זה או לא הדבר היחיד שיכול לעזור זה בעלים רציני ומחוייב לטווח ארוך שיכול לדאוג לתקציב של שלושים מליון בשנה ותכנית עבודה מסודרת.

צור שפי 7 בנובמבר 2015

כמי שמבלה במגרשים מאז 1962 – לא מכיר קבוצה מלהיבה יותר מהנתניה ההיא של שנות ה-70. היחידה שאיכשהו מתקרבת אליה זו מכבי חיפה של שנות ה-90. ואכן, עצוב מה שנהיה בנתניה ומנתניה.

yaron 8 בנובמבר 2015

כמי שהצטרף בשנות השבעים הדבר שהכי חסר לי זה שהיריבות היתה ספורטיבית אבל היה לי הרבה כבוד ופרגון לחצי מהליגה. נתניה, בית"ר, שמשון ת"א, בני יהודה.
אהבתי והערכתי את הקבוצות והכוכבים שלהם.

טל 12 7 בנובמבר 2015

אריה רדלר פנוי? מה שעשינו ב 84,הכי טוב :-)

משה אהרון 8 בנובמבר 2015

סוג של ביצה ותרנגולת. כרגע המועדון אינו נחשב בינוני פלוס כלל וזה בעיקר פונקציה של קהל מעורב כמו שאמרת. מצד אחד הוא בעל פוטנציאל להיות גדול (25,000 אוהדים בחצי גמר נגד באר שבע ואותה כמות גם נגד ק. שמונה בגמר) אבל הוא זקוק לקהל הפוטנציאלי הזה כדי להידחף קדימה וכך נוצר vicious cycle של הידרדרות. אתה חושב שהבעיה היא באופן ההתנהלות ואת התנהגות האוהדים כסימפטום. אני חושב שדווקא הוויתור שלנו האוהדים הוא הבעיה. אין לנו כמעט אמירה ואת זה צריך לשנות.
אגב, בתקופת עטר, גדלו לא מעט כישרונות או שהם הגיעו לנתניה ומיצו את הפוטנציאל שלהם תחתיו (לא בסדר גודל שציינת אבל איזו קבוצה גידלה בכמות ובאיכות משהו קרוב לאותם שמות ב-30 השנה האחרונות?).

ע.נ. צפון 8 בנובמבר 2015

אני זוכר שמכבי חיפה שלי פירקה את את היהלומים מנתניה 3-0 בתחילת שנות השמונים תחילתו של מועדון גדול.
http://maccabi-haifafc.walla.co.il/?w=/1405/@game

תום 8 בנובמבר 2015

" איזה מועדון שמכבד עצמו בעולם או בארץ מביא את אותו מאמן חמש פעמים?"

הניו יורק יאנקיז.

Freddy Wr.Up 8 בנובמבר 2015

+המון

יואב בורוביץ' 8 בנובמבר 2015

זה קרה פעם אחת בהיסטוריה. בילי מרטין האגדה. וגם זה בגלל שסטיינברנר ניהל אז את הקבוצה גרוע.

orimor2212 8 בנובמבר 2015

חייב להתייחס להערה קטנה אבל מאוד משמעותית בפוסט:
המפתח שלך לשיפור הכדורגל בישראל הוא מעבר לספורט חצי מקצועני? זה הדבר הכי חסר היגיון שקראתי לאחרונה.

yaron 8 בנובמבר 2015

אם תבין שבורוביץ' רוצה לחזור למדינה הקטנה והסוציאליסטית שהיתה כאן בשנות החמישים זה יישמע הרבה יותר הגיוני :-)

יואב בורוביץ׳ 8 בנובמבר 2015

אסביר: אני סבור כי במתכונת הנוכחית (כמות קהל, רייטינג, פרסומות וכו') לא בטוח שיש מקום לכדורגל מקצועני בישראל. אני חושב שהדבר הכי גרוע הוא כדורגל שבו כל הקבוצות מפסידות כסף, כפי שקורה היום (וכפי שקורה תמיד מאז תחילת העידן המקצועני). אני חושב שצריך לשלם לשחקנים על פי מה שהם מכניסים, וזה במרבית המקרים ייתרגם למצב של חצי מקצוענות. עדיין, כדורגלנים מאוד טובים יוכלו להרוויח יותר (ולמעשה להתפרנס רק מכדורגל בעוד מרבית הכדורגלנים, הלא מספיק טובים, יצטרכו לעבוד בעבודה נוספת. לא חושב שזה יהפוך אותם לכדורגלנים פחות טובים. הרי גם כמקצוענים הם לא טובים מספיק). וכל מי שבאמת עילוי, שיעזוב וישחק באירופה. גם כך זה המצב כיום בלא מעט מקרים. אבל צריך שיותר ישראלים ישחקו באירופה, זה יעשה טוב להם וגם לכדורגל הישראלי. וכך יתפנו גם יותר מקומות לכדורגלנים צעירים. אני חושב ששחקנים בני 17 צריכים לשחק בליגת העל.

Comments closed