על מה לא מדברים

ireland2

נדב יעקבי ושגיא כהן משדרים את בוסניה-אירלנד. אירלנד פעם הציגה שחקנים כמו ליאם בריידי, רוני ווילאן, קווין שידי, פרנק סטייפלטון, פול מגראת', רוי קין, רובי קין, ריי האוטון, ג'ון אולדרידג', ג'ייסון מקטיר, פאט בונר, דמיאן דאף, טוני קסקארינו, נייאל קווין; ואילו היום משחקים אצלה בהרכב חבורה של אלמונים-פלמונים מוחלטת למעט שני שחקני אברטון, ג'יימס מקארת'י ושיימוס קולמן, שגם הם כמובן רחוקים שנות אור מכל כוכבי העבר.

משום מה, זה לא גורם לשדר ולפרשן להרהר בדבר. מדוע פעם היו כל כך הרבה כוכבים והיום גורנישט? מה קרה באירלנד? האם קרה דבר דומה במדינות אחרות בבריטניה (כן, אני יודע שאירלנד לא חלק מבריטניה..)? אולי גם בסקוטלנד קרה תהליך דומה? ומה עם אנגליה? ובכלל, מה עם מדינות אחרות באירופה? בואו ננסה להסתכל איפה עוד חל פיחות כה דרמטי בפיתוח הכשרון? אם נהרהר בדבר, אולי גם נמצא כי הדבר די תקף גם בשוודיה ובעיקר בדנמרק, שתשחקנה מחר בפלייאוף של המוקדמות ליורו? אולי אפילו גם ישראל נופלת לקטגוריה הזאת? אולי לא? ואם אכן תופעה כזו מתרחשת במדינות לא מעטות אולי כדאי לשאול עצמנו מדוע זה קרה? בכל זאת, הכדורגל כיום חשוב ופופולארי מאי פעם. יש בו יותר כסף מאי פעם. אז מדוע בכל כך הרבה מדינות חל פיחות בייצור הכשרון? נושא חשוב, לא? מעניין? מה יותר חשוב ומעניין???

אבל זה לא רק יעקבי וכהן שלא מדברים על זה. נדמה כי אף אחד לא מדבר על זה. אני לא יודע למה. אולי אנשים לא מספיק מודעים לעניין או לא חושבים כמוני. ואולי קיימות סיבות אחרות. אולי צריך לפמפם את התעשייה הזו כל הזמן בכל מחיר? אולי האנשים שעובדים בתקשורת הכדורגל עוד פחות רואים את המציאות מאחרים? אולי הם מרגישים מחוייבים לומר רק דברים טובים (או לכל הפחות להימנע מביקורת כה חריפה על המשחק עצמו)?

אני באמת לא יודע. אבל גם זה נושא מעניין לדיון.

אבל סיימתי לראות עכשיו את המחצית הראשונה והיא הייתה חלשה ביותר. עבשה. בעיקר בגלל חבורת האלמונים הזניחה באירלנד, חבורה כל כך עלובה בהשוואה לכל גדולי העבר. וזו אירלנד בסך הכל, לא איזו אימפריית כדורגל. והביטו שוב בהבדלים בין השמות שצויינו בפתיחה לבין השמות כיום. הביטו בהרכב היום. לא תזהו כמעט אף אחד. האנשים האלה לא רלוונטים בעולם הכדורגל.

ולמרות כל זאת, לא שמעתם את השדר והפרשן מתייחסים לנושא.

החמצה - איתי סממה
"הדבר היחיד שאני יודע לעשות הוא לשחק שחמט – אבל אני עושה את זה טוב"

30 Comments

ערן הדר 13 בנובמבר 2015

1. תרבות הפיצה והאקס בוקס האמריקאית השתלטה על ילדי העולם המערבי. זה רק הולך וידרדר. כל ה"בזמני היינו משחקים 3 שעות ביום כדורגל" זה לא רק נוסטלגיה אלא בעל משמעויות.
2. פרשנים שבעים אכן נוטים להירדם מול המסך.
3. המשך לסעיף הקודם-בפעם המי יודע כמה: למה לראות שידור ישראלי?

יריב 14 בנובמבר 2015

אולי זה המצב, אבל זה לא נראה כפוגע באיכות הכדורגלנים של העולם המערבי. אני לא חושב שהדומיננטיות האירופית בכדורגל הנבחרות, כמדד נוח, נחלשה. אם כבר היא מתחזקת.

אריאל גרייזס 13 בנובמבר 2015

אם היית באירלנד היית יודע שהאירים מתייחסים די בביטול לכדורגל שלהם. אף אחד לא עוקב אחרי הליגה המקומית, כולם מסתכלים רק על הפריימרליג בכדורגל כשענפי הספורט שמעניינים את כולם זה הרוגבי וענפי הספורט הגאלי – הרלינג וכדורגל גאלי. הרשימה שנתת היא מכובדת אבל מתפרסת על 30 שנה. אני לא חושב שבאיזה שהוא שלב לאירים היתה נבחרת באמת גדולה. אירלנד בכלל לא הגיעה למונדיאל לפני 1990 וליורו לפני 1988. לא זוכר שכשישראל שיחקה נגדם לפני יותר מעשר שנים בתקופה של גרנט היתה להם איזה נבחרת מיוחדת.
בקיצור, כדורגל הוא ספורט פחות חשוב באירלנד. מדי פעם יוצא להם כדורגלן טוב וזהו.

יואב בורוביץ׳ 13 בנובמבר 2015

כתבתי שאירלנד רחוקה הייתה אי פעם מלהיות אימפריית כדורגל. אבל אלה שמות ענק בהשוואה לשחקנים שמשחקים שם היום (גם אם זו רשימה שמתפרסת על פני שלושים שנה). אבל רבים מהשמות הללו שיחקו ביחד. אין ספק כי בעבר אירלנד הצמיחה הרבה יותר כשרונות מאשר כיום. וזה נושא הטקסט (פחות או יותר) (:

אריאל גרייזס 14 בנובמבר 2015

שמות ענק? לא נסחפנו בכלל. למעט רוי קין ואולי ג'ון אולדרידג' אין פה אף שם ענק. שחקנים טובים ברמת הפריימרליג, לא יותר. בדיוק כמו מה שיש עכשיו

יואב בורוביץ׳ 14 בנובמבר 2015

לא דומה בכלל להיום. חוץ מזה, ליאם בריידי שם הרבה יותר גדול מאולדרידג' (ואולי גם מרוי קין). קווין שידי היה כוכב הקישור של אברטון האלופה ומחזיקת גביע המחזיקות. רוני ווילאן בלם אגדי בליברפול הגדולה ביותר. סטייפלטון חלוץ ליגה אדיר. פול מגראת' אגדת מאן יונייטד. קסקארינו סקורר גדול וגם נייאל קווין אגדה בסנדרלנד. אפילו רובי קין בזמנו היה חלוץ נהדר, שאין כיום לאירלנד חלוץ שבכלל מתקרב לתרומה שלו (בשיאו).

red sox 14 בנובמבר 2015

בדיוק. מק'ארתי וקולמן טובים ומוכשרים יותר מרוב הרשימה שנתת. בוא נגיד שקסקרינו וניאל קווין לא עשו לעצמם שם בזכות כשרון יוצא דופן. להיפך, הם נערצים באירלנד כי ייצגו את הערכים שהאירים אוהבים לחשוב על עצמם: עבודה קשה, נחישות, הקרבה, ערמומיות. בשאר העולם טוני קסקרינו הוא שם קוד לכדורגלן אגרסיבי ונחוש, ניים-דרופ נחמד לשיחות "שפל". דני ניראון האירי אם תרצה.

משה 14 בנובמבר 2015

קסקרינו וקווין הם בהחלט סתם נוסטלגיה אבל ווילאן, שידי, הקינים ואולדרידג' הם בהחלט שחקנים מצויינים וטובים יותר משני האברטונים.

Matipool 14 בנובמבר 2015

גם ריי האוטון . באזור חיוג אחר לגמרי מהשניים הכחולים .

מתי 14 בנובמבר 2015

קודם כל יש דורות מוכשרים יותר ופחות. זה נכון באופן כללי ונכון באופן ספיציפי לכל מדינה. לא נראה לי שנבחרת בלגיה הנוכחית חלשה יותר מנבחרות שנות ה-90.
ומעבר לזה, אני לא מבין את הקביעה הנחרצת שיש היום פחות כשרון. אני בכלל לא בטוח ששחקנים היו טובים יותר לפני 20 שנה. מה שכן, השחקנים הטובים בדורם מגיעים לפחות קבוצות. בשנות ה-90 אחד כמו מסוט אוזיל אולי היה מעביר את רוב הקריירה דווקא בולנסיה.

איתן 14 בנובמבר 2015

לגביי השורה האחרונה שלך , זה בגלל שבזמנו ,עד 95 לא היה את חוק בוסמן,ואז הכדורגלנים הבינו שהם יכולים לדרוש עוד כסף,קבוצות יצאו מאיגודים או נמכרו בכסף יותר גדול לאוליגרכים,שאלו "לקחו" את כספם ועזבו עם התפרקות הגוש הסובייטי-במילה אחת קפיטליזם

אני גם חושב ששחקנים היום יותר טובים מבעבר כי היום קבוצות היום שיפרו את ההגנות שלהן, וגם הטקטיקה התקדמה,והטכנולוגיה(מדידת הקמ ששחקן רץ,ושעוני דופק) גרמה לשיפור של כמעט כל השחקנים בכושר הגופני

S&M 14 בנובמבר 2015

איפה שיש עוני, המשיכו להתפתח שחקני רחוב (דוגמה, צרפת), איפה שיש תוכנית ממשלתית התחילו להתפתח שחקני אקדמיה (בלגיה, שוויץ), ואיפה שאין לא זה ולא זה, הפסיקו להתפתח שחקנים מבוססי כישרון טבעי (ישראל, דנמרק, שבדיה) כי הם עברו להיות שחקני חוגים ב-100 אירו בחודש, ורק מי שיש לו כסף שולח את הילדים הלא רעבים שלו לשחק כדורגל.

אסף the kop 14 בנובמבר 2015

אתה טוען שאין עוני בישראל ?
פאשיסט שכמוך (-:

איתן 14 בנובמבר 2015

אם עוני הוא מדד לאיכות כדורגל, אז העתיד ורוד,ילדי ישראל צועדים בביטחה להתמודדות על גביע העולם .
ואם עוני של גריאטרים יהיה מדד למשחק ברידג', אז גם שם ידינו תהיה על העליונה עוד כמה עשרות שנים, בגלל שחיקת הפנסיה…לזקנים לא יהיה אפילו לחם יבש כדי להאכיל את היונים….

ותשובות לכל נושא יש למנהיג העליון: אירן

וזאת בתקווה שעוד נשאר במשחק, כי עתיד המדינה(כאשר הקברניטים הקיימים עדיין בשלטון) נמצא די בערפל.

אז מה הפתרון למיואשים שלא רואים כל שינוי גם אחרי הפגנות : דרכון זר??? לחזור לחורים שמהם ביצעו פשעים נגד עמנו?

אסף THE KOP 14 בנובמבר 2015

תחזרו. מי עוצר אתכם ?
הרי הכל פה כל-כך גרוע.
מה אתם, מזוכיסטים ?

ר.בקצה 14 בנובמבר 2015

אף אחד לא יחזור. הרתיעה מעבודת כפיים חזקה משנאת ישראל.

אופיר 14 בנובמבר 2015

רוב השחקנים האלה שציינת, כמו גם האנגלים הגדולים של אותה התקופה, בסה"כ נראו גדולים יותר ממה שהיו באמת בגלל היעדר זרים איכותיים בליגה האנגלית. אפשר להרגע – המין האנושי לא נמצא בנסיגה (למרות מיטב המאמצים של חלקים מסוימים באיסלאם).

אסף THE KOP 14 בנובמבר 2015

די להסתה נגד המוסלמים.
זה בגלל הכיבוש.
אני מצפה מהאו"ם לקרוא לשני הצדדים להפסיק עם האלימות.

איתן 14 בנובמבר 2015

מפתיע שמאזן שערי הנבחרת כלכך דל, הרי חשבתי שבכיבוש אנחנו מבינים דבר או שניים

אסף THE KOP 14 בנובמבר 2015

נו, עלית על הבעיה.
זה מה שקורה שמדברים בכזה ביטחון על משהו שאינו קיים. אשכרה יש קווי דמיון בין קשקשני הכיבוש לכדורגלנים הישראליים.

איתן 14 בנובמבר 2015

לדה קופ:
וזה אתה אומר כי אין דבר כזה פלסטינים?

אסף THE KOP 14 בנובמבר 2015

לא.
כי אין כיבוש ישראלי.
אם כבר, אז ההפך.

ערן הדר 14 בנובמבר 2015

הזוי מתמיד. נהדר. תן המלצות על כיוונים. גם אני רוצה כזה

באבא ימים 14 בנובמבר 2015

כיבוש של מה? מהו הדבר אותו הפלסטינים כבשו? מי נאנק תחת עול הכיבוש הפלסטיני?

איתן 15 בנובמבר 2015

אולי דה קופ מתכוון לכיבוש חמוצים…עדיין לא ברור לי איך הפלסטינים שולטים עלינו?

או אולי אתה מאמין במשפטי גולדה בנוסח: לעולם לא נסלח לפלסטינים על מה שהם מאלצים אותנו לעולל להם

אה אבל גולדה זה עבודה,היא שמאלנית מידי .

איאן ראש 14 בנובמבר 2015

איך מודדים כשרון על פני תקופות שונות? אולי שחקנים בנבחרת היום לא מוכרים בגלל סוג הכיסוי התקשורתי שקיים או בכלל שאני כיום לא צורך ספורט כפי שהייתי לפני 15 שנה?

באבא ימים 14 בנובמבר 2015

רוני וילאן לא היה בלם. הוא היה קשר. הוא בעצם החליף את ריי קנדי.

יואב בורוביץ׳ 14 בנובמבר 2015

זוכר אותו כבלם קדמי‐קשר אחורי. היה כל כך נערץ עלי ועדיין לא זוכר במדויק את עמדתו.

פורד פרפקט 14 בנובמבר 2015

לא מבין אותך…היית עושה mute בתחילת המשחק, מה שהיה מעלה מיד את איכות השידור

לססס 15 בנובמבר 2015

לכל נבחרת ממדינה אירופית בינונית (נניח בין 4 ל12 מליון תושבים) יש תקופות של "דור זהב" ויש תקופות שאין כלום, זה בעיקר עניין של מזל, פתאום גדלים 3-4 שחקנים באותו זמן, והם הופכים לאימפריה. לאירלנד יהה דור כזה בסוף שנות ה80 תחילת ה90, בדיוק כמו שלבולגריה היה כזה באמצע שנות ה90, ולדנמרק היה כזה בערך באותה תקופה של אירלנד. מספיקים 2-3 אולדרידג'ים בשביל לשדרג את הנבחרת ה25 בטיבה באירופה לנבחרת ה10 בטיבה באירופה (סתם לדוגמא). בטח עוד 15 שנה מישהו יכתוב טור דומה לשלך על הנפילה של הכדורגל הבוסני לדוגמא, יספר על איך פעם היו שחקנים כמו איבישביץ' ודז'קו ו"כיום" אין כלום.

במקרה הספציפי של אירלנד, אין ספק שחוק בוסמן משמעותי, אם פעם כל שחקן אירי שיודע לתקל או להגביה היה ישר מוצא עצמו בפרמייר ליג, כיום הם לא מתחרים רק עם כמה סקוטים ווויילשים, אלא עם שחקנים מכל העולם, ולכן לא מגיעים לשחק באותן רמות. מה גם, שהכדורגל, הספורט הפופולרי ביותר בכמעט כל מדינה באירופה, הוא רק מקום 3-4 (יחד עם ראגבי) אחרי ענקפי הספורט הגאליים.

Comments closed