אין בושה אין ביקורת (עמית זילברבוש)

שיימס נכנס באנצ'לוטי, בעבדאללה אל ת'אני ופיני גרשון - כל אחד לחוד.

Penalty

 

 

עונת המלפפונים 13: אין בושה, אין ביקורת


שיפוט זהו מקצוע מאד כפוי טובה. כשאתה טוב פשוט לא מדברים עלייך, וכשאתה טועה כדאי לך לרדת למקלטים. התקשורת יודעת לקרוע את השופטים כשהם טועים. אז למה מי שיוצא נגדם בצורה מגוחכת זוכה ליחס הרבה יותר עדין?
וגם, פיני מספר לנו שמכבי לא שיחקו טוב נגד ריאל– מזל שאתה פה.
וקבלו אותה, היא חזרה, הליגה הישראלית בכדורסל שוב כאן – וכרגיל כשהיא משוחקת ולא שובתת, היא לא מעניינת כמעט אף אחד.

מפסידים חסרי בושה

כשאנחנו נתקלים בשיפוט רע, המדיה מיד מוצפת בגינויים מכל עבר. חבל שהמצב מאד שונה כשנתקלים באמירות שערורייתיות נגד השופטים. בימים האחרונים, בעקבות אירועי הספורט הרבים שמציפים אותנו יצא לי להיתקל בתופעה מטרידה. מפסידים רעים (bad losers, באנגלית זה נשמע הרבה יותר קליט) זה משהו שעצוב לראות. אבל מפסידים שקרנים מרגיז עוד הרבה יותר. קרלו אנצ'לוטי, מאמנה של פאריז סאן ז'רמן שהראה בשבוע שעבר ג'נטלמניות מהי, כשיצא נגד השיפוט במשחק הראשון ברבע הגמר בין קבוצתו לברצלונה. טענתו של אנצ'לוטי הייתה נגד שריקת הפנדל לרעת קבוצתו שנשרק לטענתו עקב טעות שופט קשה. זאת, אחרי שמה שבאמת קרה במהלך המשחק הוא שהפנדל שנשרק היה מוצדק מעבר לכל ספק סביר לכל עין אובייקטיבית, או שאינה כזאת. אנצ'לוטי אגב, לא טרח לציין כי במהלך אותו משחק קבוצתו נהנתה  משער שוויון ממצב של נבדל ברור. ברור עוד יותר מנכונות הפנדל.כמה חסר בושה צריך להיות כדי לצאת ממשחק שבו זכית מההפקר בזכות השופט ולהתלונן על מהלך שנשרק בצדק מוחלט?

*

פחות או יותר באותו זמן, אחרי משחק דרמטי ביותר אך מלא טעויות שיפוט מחפירות יצא בעלייה של קבוצת מלאגה, שייח' עבדוללה אל ת'אני, בטענות קשות כנגד השיפוט גם הוא. הבעלים לא הסתפק בטענות ספציפיות כנגד רמת השיפוט במשחק, אלא יצא מגדרו והאשים את התנהלות השופטים והתאחדות הכדורגל בהאשמות כמו גזענות ושחיתות. אז אמנם, נכון שבמשחק קבוצתו של שייח אל ת'אני הודחה משער דרמטי בדקה ה-94 שהובקע ממצב של נבדל ברור. מה שכנראה היה לו נוח לשכוח הוא שהשער השני של קבוצתו, הובקע גם כן ממצב של נבדל, ברור לא פחות מבמצב שהובקע נגד קבוצתו. השיפוט במשחק המדובר היה באמת מחפיר והציג טעויות כ"כ משמעותיות שעד עכשיו לא ברור איך קרו. ראוי גם לציין שנראה כי מלאגה אכן קופחה במשחק הזה יותר מדורטמונד (שחקנה של דורטמונד היה צריך לקבל כרטיס אדום בשלב מוקדם של המשחק אך יצא ללא שום כרטיס מעבירה ללא כדור).עם כל זאת, נשמע לי לא פחות מהזוי לצאת ממשחק בו קבוצתך נהנתה גם היא מטעות שופט קשה ולהצהיר שהשופטים הונעו מגזענות ושחיתות כלפי הקבוצה.

*

שופט שטועה ככה לכל הכיוונים הוא פשוט שופט גרוע. לא גזען. וטענות נגד שיפוט גרוע, כשהן מבוססות אפשר לקבל. טענות מופרכות על גזענות צריך לגנות בתוקף.
קשה לי לנחש מה גורם למאמן מכובד כאנצ'לוטי או בעלי קבוצה כת'אני לצאת במילים מטרידות וחסרות בסיס שכאלה. אני מניח שכל אחד וסיבותיו הוא. אנצ'לוטי אולי כיוון למלחמה פסיכולוגית הפוכה כדי להסיט את האש מהעובדה שקבוצתו יצאה בשן ועין רק בזכות השיפוט. ת'אני לדעתי הונע מאמוציות ורגשי נחיתות גרידא. אבל זה לא באמת משנה. טעויות שיפוט הם משהו שלצערנו (או לאו דווקא לצערנו, כפי שמסתמן מהוויכוח הגדול שפרץ השבוע בנושא) רואים כל הזמן, וכנראה שגם נמשיך לראות עוד שנים קדימה. וברוך השם, כשאלה קורות התקשורת מוכנה ומזומנה עם הציפורניים שלופות – וכך צריך להיות.

*
אבל מה לגבי אמירות חסרות שחר והאשמות שלוחות רסן כלפי השופטים? אם למאמני ובעלי הקבוצות מותר להגיד מה שהם רוצים, לפחות צריך להיות מישהו שגורם להם להרגיש ממש ממש רע עם השטויות שיוצאות להם מהפה. וכאן לדעתי, התקשורת פישלה בגדול.

איפה הביקורת?

בהמשך לפוסט הקודם על פרשנים שלא מחדשים כלום – האיש והקצפת, פיני גרשון.
פיני, ניתח השבוע את תבוסתה של מכבי ת"א ברבע הגמר לריאל מדריד וטען שמכבי לא למדו כלום מהביקורת. קראתי את מה שהוא כתב יותר מפעם אחת כדי לנסות להבין מה הוא מספר לנו בעצם. כל מה שמצאתי הוא שמכבי לא הצליחו למנוע את המתפרצות של ריאל, את ההפצצות משלוש ואת ריבאונד ההתקפה שלה. בנוסף "למדתי" שמכבי לא יכולה על ריאל בהתקפה העומדת, אך מצד שני לא יכולה לרוץ כי צריך שכולם יעזרו בסגירה לריבאונד.
אז אם לסכם, מכבי הפסידה כי היא לא הצליחה מצד אחד בהגנה נגד ריאל, ומצד שני ההתקפה שלה הייתה שבלונית ולא החלטית. נראה לי, שבשביל התובנות האלו לא הייתי חייב את הפרשנות של אחד המאמנים המוערכים באירופה.
אולי אם בנוסף לתיאור של כל מה שלא עבד, גרשון היה מוסיף, מה ניתן לעשות בהמשך כדי שכמו שהוא צפה "למכבי יהיה מה למכור בהצלבה", מכבי הייתה יכולה "ללמוד מהביקורת". ואם לא היא, לפחות אנחנו.

*

ועוד משהו בקטנה: קבלו אותה, הנה היא חזרה!

ביום רביעי היא חזרה אלינו בגדול. אחרי שביתה ארוכה ומתוקשרת (יחסית) ליגת הכדורסל הישראלי חזרה לשחק במגרש. אמנם אני בטוח שכולם ידעו לעשות את התעדוף הנכון ביום הזה: להקליט את המשחק הראשון של מכבי תל אביב בהצלבה נגד ריאל, לראות רק בשידורים החוזרים את משחקי רבע הגמר בצ'מפיונס ליג ולצרוך בשקיקה את שידורי הליגה המקומית בכדורסל, אבל אני ממש נקרעתי. אמנם, וזה בלי צחוק,  אני חובב כדורסל מקומי מושבע אבל ההתמקדות הייתה לי קצת קשה.
בשביל ליגה שגם ככה יש טענות קשות נגד רמת העניין שהיא מעוררת סביבה, ואחרי שביתה שספגה ביקורות מכל הכיוונים וכלפי כל הצדדים, היה ניתן לבחור מועד אחר לחזרה מהשביתה.
אני חושב שצריך להגיע לרמת אטימות ממש גבוהה כדי לבחור תאריך שכזה לחזרה, ולעשות צעד נוסף לעבר הפיכת הליגה הזו ללא רלוונטית. מזל שאצלנו בארץ אין רמת חלמאות שהיא גבוהה מדי.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

עונת המלפפונים 13: אין בושה, אין ביקורת
חלומות מרוטרדם עד בוסטון

28 Comments

ג'וני 12 באפריל 2013

אתה בהחלט צודק .
הכדורסל הישראלי לא מעניין בכלל בגלל זה הכדורסל הוא ענף הספורט הכי פעיל מסוקר משודר ומצליח בספורט הישראלי בגברים ובנשים.
חוץ מזה אם הכדורסל באמת לא מעניין אותך אז למה אתה מתמקד בעיקר בה ולא בענפי ספורט אחרים? הרי לא חסר והכדורסל כמו שאתה טוען לא מעניין.

שיימס 12 באפריל 2013

בנתיים כשאני עוד בתפקיד אורח, אני מזמין אתכם לבקר גם בבלוג עצמו
http://shaymess.wordpress.com/
ובעמוד הפייסבוק שלו
http://www.facebook.com/shaymess9z
שבת שלום!

רועי מ 12 באפריל 2013

הכדורסל כאן מעניין יותר מענפים אחרים בזכות מכבי.

למעשה ללא מכבי הכדורסל היה בנישה של הכדור יד או כדור עף.
משום מה מנגחים את מכבי על הצלחות. על דורסנות, בא נבחן את כל הענקיות בספורט, ובכלל כולם מואשמים בכוחנות ודורסניות. ללא זה לא מצליחים כנראה, או שאתה אדיוט שממלא לוטו ובמקרה זוכה.
כל הזמן קוטלים כאן את הספורט הישראליץ ואם מצליחים מצינים שזה ענף שולי בעולם. ורק במדינה כזאת או אחרת הענף הזה פופלארי.

ג'וני 12 באפריל 2013

הכדורסל מעניין כאן לא רק בגלל מכבי ת"א שהיא בסה"כ קבוצה אחת בענף הכי גדול במדינה.
הייתי אומר שההצלחה של נבחרת הכדורסל זה המדד הכי טוב לפופולריות של הענף.
הרי אם מכבי ת"א תזכה כל שנה בגביע אירופה זה לא ישנה את מעמדו של הכדורסלן הישראלי או מעמדה של הליגה אבל אם הנבחרת תעפיל הקיץ לדוגמא לפחות לרבע גמר אליפות אירופה כולם יפארו ויהללו את הכדורסלן הישראלי ויגידו שהענף בעלייה .
ברור שאפשר להבין את ההתעסקות במכבי כי היא עוף חריג בכלל כקבוצה בספורט הישראלי אבל אם מכבי ת"א לא הייתה אימפרייה הליגה אפילו הייתה טובה יותר כי אז היינו רואים ישראלים בכירים בן כל הקבוצות וכל עונה הייתה לנו אלופה אחרת והרבה עניין.
תכלס להוציא את מכבי ת"א הליגה הישראלית היא הכי שיוויונית בעולם.

ירוק גאה 12 באפריל 2013

"תכלס להוציא את מכבי ת"א הליגה הישראלית היא הכי שיוויונית בעולם".
וואו, תקרא שוב פע את המשפט ותבין כמה הליגה הזאת לא מעניינת לא רק בגלל הדורסנות המבחילה שלכם אלא בראש ובראשונה בגלל תקשורת שמעדיפה לסקר אימון שלכם או לשדר (וכמובן לעשות מיליון פרומואים) משחק אימון שלכם לעומת שאר הקבוצות שגם לא משדרים (לפי הלוגיקה הצהובה אתם מייצגים את ישראל באירופה לא… אז כמובן שגם י-ם , חיפה, בני השרון והגליל גם מייצגות את ישראל אבל משום מה בקושי מדברים עליהם).

אדום עולה 12 באפריל 2013

תכלס להוציא את חברת החשמל , שוק האנרגיה הישראלי הוא זירת תחרות שוקקת ושיוויונית .

מבוא לכלכלה צהובה .
בחינת רמת תחרותייות בשוק היא נגזרת של כלל השחקנים הקטנים בנטרול המונופול המרכזי .

ירוק 13 באפריל 2013

ענק.

איציק 13 באפריל 2013

בזיהוי צורות זה נקרא "חריגים" ומקובל באופן יזום להוציא את החריגים מתהליך הלמידה כדי ללמוד את ההתנהגות הכללית. יש כמובן גם נושא של טיפול ב"חריגים" אך זו בעייה נפרדת. כך שלהבדיל מהאירוניה של אדום עולה, אני רואה בהצעה של ג'וני "רק הגיון בריא." מצד שני בהגדרה זו לגבי ג'וני יש סתירה פנימית חמורה מאוד :-)

סוס זקן 14 באפריל 2013

גם בגברים וגם בנשים!

תומר 12 באפריל 2013

נכון שהשופטים מקבלים ביקורת כשהם טועים וכשלא, לא שומעים כלום. ככה זה בני אדם בכללי – אם הכל מתקתק, לא שומעים. תיזכרו בפעם האחרונה שהייתה הפסקת חשמל או מים. כשהכל זורם, לא חושבים על חברת חשמל ומקורות (חוץ משמגיע החשבון או שיש תקלה).
לקטר זו פעולה שמעצימה את האגו – משהו כמו ״אני יודע מה נכון, הם טועים״… ככה האגו של מי שמקטר על השופטים בא לידי ביטוי.

שופט בדימוס 12 באפריל 2013

בשער השני של מלאגה לא היה נבדל !
אכן השחקן המבקיע היה קצת לפני השחקן שמסר,אבל מה שקובע הוא איפה נמצא הכדור,והשחקן שבסוף הבקיע היה בקו אחד עם הכדור.
כל העולם טוען שהיה נבדל ואף אחד לא טורח לבדוק…

מילק 12 באפריל 2013

עמית היקר – כתבה חביבה בהחלט
רק דבר אחד … אין דבר כזה BAD LOSERS
אני חושב בהתבלבלת עם המושג sore losers – אחד שלא מקבל הפסד

איציק 13 באפריל 2013

עם כל הכבוד הכתבה מאוד חסרה. לא דיברת על השופטים שהיו על הפנים ובגללם מכבי הפסידה פעמים לריאל. ראיתי לפחות שתי עברות על שון ג'יימס שלא נשרקו. או לי בנוקיה.

עדי 13 באפריל 2013

אני גדלתי בבית שליגת הכדורסל מעניינת וכל משחק הוא זמן טוב לפיצה משפחתית. לצערי, בשנים האחרונות אני אפילו לא עוקבת ולא יודעת מי משחק איפה. לדעתי, עד שלא ייצרו שוויוניות בין הקבוצות ( כן, כו, גם מכבי..), לא תהיה ליגה מעניינת. הליגה הזו אמורה לתת מקום לשחקנים הישראלים, והיא לא. וחבל. ועד שלא ישכילו לשנות חוקים ולעשות מהליגה באמת ישראלית, היא תמשיך לא לעניין. לצערי.

ג'וני 13 באפריל 2013

אז לכי תצפי בכדורגל בכדוריד או בכדורעף
שם יש הרבה ישראלים אבל הרמה חובבנית

תמיד שיחקו בליגה יותר זרים מאשר ישראלים ,אז מה השתנה עכשיו ?
מדד להצלחה של הכדורסלן הישראלי הוא ברמה של הנבחרת ונכון לעכשיו הנבחרת שלנו מצליחה יפה וזה אומר שיש פה ישראלים טובים.

אין ליגה בכירה בעולם שאמורה לתת מקום למקומיים. בשביל זה יש את הנבחרת.

MOBY 13 באפריל 2013

כשאתה אומר תמיד על מה אתה מסתמך בדיוק?

D! בארץ הקודש 15 באפריל 2013

זה סוג של תרופות מרשם, כנראה.

עדי 13 באפריל 2013

ואגב, מה חדש עם פיני גרשון? ראית ראיון שהוא אומר דברים לעניין ולא מלהיט/ מתריס / מקשקש? מראש מראיינים אותו כי יודעים שהדברים שלו יהיו ׳מעניינים׳ תקשורתית ולא פרווה..

MOBY 13 באפריל 2013

אתה רואה לכל אחד יש סדרי עדיפות שונים.
והמשחק הכי חשוב היה בכלל ביום חמישי………..
חיפה הראתה את חוזקה ואת חולשתה את היכולת העפת הדלי מרוממה עד לכאמל. הפרעות הקשב של הקבוצה מדאיגות.
פיני? פיני הוא בדיחה עצובה, רשע וטוב לו.

רונן 13 באפריל 2013

התקשורת עושה זאת שוב, ומייצרת כותרות בומבסטיות לעיתון גם כשאין משהו בומבסטי להגיד.
פיני גרשון הגדיל לעשות זאת, ולמרות היותו פרשן "נחשב", לא ידע לתת לנו איזהשהוא תוכן משמעותי שיצדיק את העובדה שהוא שם.

אני חושב שהכתבה מסקרת זאת היטב, והיא מעניינת מאוד.
אתה הכי מעניין אם אתה עולה לשידור ומאשים את כולם – אבל לא בטוח שזה הדבר הכי צודק, או הכי הוגן – זה פשוט קל…

אסף THE KOP 13 באפריל 2013

זה לא באמת שאינך יודע למה השייח מאשים אחרים בגזענות, נכון ?

שיימס 13 באפריל 2013

האמת- אני לא יודע, אני יכול להניח.
בכל מקרה, זו נשמעת לי טענה מגוחכת כלפי שופט שטעה לטובתך כמעט כמו שטעה לרעתך.

dorigil 13 באפריל 2013

אני חושב שהייתי מצליח להבין מהם הקטעים החשובים בפוסט גם בלי שהיית מדגיש אותם. סמוך על הבנת הנקרא של קוראייך ואלו יסמכו על תובנותייך.

שיימס 13 באפריל 2013

:) תודה על הטיפ.
אני לא חושב שיש בעיה עם הדגשת השורות התחתונות, אבל אם נראה שזה מפריע, אני אקח לתשומת ליבי.

אבישי 14 באפריל 2013

לא שאני בא להגן על מקבלי ההחלטות באיגוד הכדורסל/מנהלת או מי שלא מחליט שם, אבל קודם כל את תאריך החזרה לליגה קבעו לפני שמכבי עלו (סופית) להצלבה. בנוסף, ואם אני לא טועה, המשחקים של מכבי מול ריאל היו אמורים להיות בימי שלישי (9.4) וחמישי (11.4), בעוד המחזור נקבע ל-10.4. אין לי מושג מדוע שונו תאריכי המשחקים של ריאל-מכבי (ושוב, אני לא 100% סגור שהם שונו, אך אני חושב שכן), אבל בוודאי שלאחר שהם שונו, כבר היה מאוחר מדי להזיז את המחזור.
ואחרון: בשל השביתה ובשל כך שהעונה מסתיימת רק כשבוע לאחר הזמן שתוכנן מראש, אזי נשארו מעט מאוד תאריכים לשחק ואין את הפריבילגיה להזיז את הימים, בהתאם למשחקים של מכבי.

ו.. בתור חובב כדורגל מושבע, שליגת הכדורסל לא ממש מעניינת אותו (כלומר, רוצה שהפועל אוסישקין ינצחו והייתי מבסוט על הדרבי. אבל אני לא אשנה למשל, תוכניות בשביל לצפות בהפועל נגד ראשל"צ), אני חושב שערב של רבע גמר ליגת האלופות לא אמור להיות שיקול האם כן לקיים/לא לקיים מחזור ליגה בכדורסל, גם אילולא הייתה השביתה.

isabel marant high tops online 11 ביוני 2013

אין בושה אין ביקורת (עמית זילברבוש) | מגזין, אורחים

Comments closed