תכירו: יאן קירשהוף – יובל שובל

"שלא תתקשר לכאן יותר, שמעת?"

huck

 

 

השעות הן שעות הערביים, הזמן: פגרת החורף. יאן בדיוק חזר הביתה מאימון מפרך על מנת לשמור על כושרו הגופני בזמן הפגרה. וולפגנג חיכה לו בביתו שבמיינץ מכיוון שיש התפתחויות. החוזה של יאן נגמר בסיום העונה וכריסטיאן היידל עדיין לא טרח לקרוא ליאן ולוולפגנג לשבת עמו לשולחן המשא ומתן.

וולפגנג לא פראייר, הוא יודע שהוא מחזיק נכס ביד. הוא קיבל טלפון ממספר לא מזוהה. הוא ענה, וברקע נשמע הורסט הלדט, שהתעניין לגבי יאן. הוא יודע שהחוזה שלו נגמר בקרוב, ולאור הפציעה של פאפאדופולוס, הוא רואה ביאן כמי שיכול להיות המחליף האולטימטיבי. מה גם שזו עסקה זולה עבורו והוא לא יצטרך לחשוב פעמיים. וולפגנג מעדכן את יאן על השיחה עם הלדט. "זה נשמע מצוין. אני חושב שבשאלקה אני אוכל להתקדם משמעותית בקריירה שלי", אומר יאן לסוכנו. פריאן מהנהן ומסכים. הוא יודע שבין כה וכה הוא יגזור עמלת סוכן מספקת.

יומיים אחר כך הצדדים נפגשים לסכם את החוזה. יאן בעננים, הוא יודע שיש סיכוי לא רע שבעונה הבאה הוא יעלה לשחק בליגת האלופות. יאן ו-וולפגנג סיכמו עם הלדט שהם יגיעו לגלזנקירשן כדי לחתום על החוזה. רגע לפני שהוא התניע את האוטו, שוב וולפגנג מקבל טלפון ממס' לא מזוהה. הוא עונה. "הלו? וולפגנג? זה מתיאס זאמר מדבר. מה שלומך?"

***

ליאן קירשהוף חיכו הרבה משוכות במסלול לשדרוג הקריירה שלו. כבר בגיל צעיר הוא נתקל בקשיים, פיזיים ואישיים בעיקר, שמנעו ממנו להתקדם כשחקן. "תמיד אמרו לי שאני מסוגל לספק איכויות רבות ככדורגלן, אבל המצב הגופני שלי מקשה עליי מדי", אמר פעם קירשהוף. הבלם בן העשרים ושתיים נולד בפרנקפורט שבמחוז הסן, וכבר בגיל חמש החל לשחק כדורגל כשאביו לקח אותו לאחת מהקבוצות האזוריות.

קירשהוף שאף להגיע למחלקת הנוער של הקבוצה הגדולה של העיר, איינטרכט, וזה מה שקרה זמן קצר לאחר מכן. זה התחיל דווקא טוב, ומבחינה חברתית קירשהוף היה מהבולטים שבחבורה, ואף מונה לקפטן קבוצת הU-11 בה שיחק. אבל ארבע שנים לאחר מכן, כשכבר שיחק בקבוצת ה U-15, הפציעות החלו להגיע. תשעה חודשים נעדר מהמגרשים קירשהוף הצעיר, שהתקשה לחזור לשחק כפי שהתרגל. הצפייה בחברים מהיציע הפכה להיות הרגל, בעוד לאחר מכן הוא התקרב אליהם יותר כשצפה בהם מהספסל. מכאן, הדרך לעזיבת איינטרכט הייתה קצרה. היעד הבא שלו היה מיינץ 05.

***

יאן מתנשא לגובה של 1.95, ובכל זאת עד שהגיע למיינץ הוא תופקד בקישור האחורי, דבר שלא היה שלם עמו לגמרי. לפיכך, עם הגיעו למיינץ,הוסט לעמדת הבלם, במהלך שהוא מתאר כ"צעד הראשון במסלול הנכון". את 90 הדקות הראשונות שלו כמקצוען השלים קירשהוף במשחק חוץ מול רוט-ווייס אהלן אל מול ארבעת אלפים ושמונה מאות צופים. מיינץ ניצחה 2:0, ויאן ניצח את המלחמה האישית שלו – הפציעות והעמדה בה הוצב. אבל זה לא היה אקורד הסיום.

רגע לפני פתיחת עונת 2009/10, יאן שוב נפצע. הפעם בצורה לא פחות קשה מזו שחווה בנערותו. הוא קרע את גיד אכילס ונעדר שמונה חודשים מהמגרשים. בכל העונה הזו הוא לא ראה דקת משחק אחת, ורבים הטילו ספק בהמשך הקריירה שלו, כאשר אפילו ספקולציות על פרישה עלו לאוויר. אבל אלו נעלמו מהר מאוד, כאשר יאן חזר לכושר לקראת פתיחת העונה הבאה, ותומאס תוכל בחר לזרוק אותו למים העמוקים בהופעת בכורה מרגשת מאוד על כר הדשא של הקומרצבנק ארנה שבפרנקפורט, מול קבוצת נעוריו. התוצאה לא הייתה מספקת (1:2 לביתיים), אבל זה בטח לא מה שעניין את קירשהוף באותם רגעים. הוא המשיך להיות חלק מקבוצתו של תוכל במשחקים מסוימים כשלעתים פותח בהרכב ולעתים על הספסל, אך הוא גם שמר על כושר יחד עם קבוצת המילואים של המועדון.

***

בעונת 2011/12 תוכל עדיין לא היה בטוח לגבי העמדה בה קירשהוף הכי מתאים לשחק וממשחק למשחק קירשהוף עלה וירד בתמונת המערך הקבוצתי. יכול להיות שבגלל זה קירשהוף מספר שתוכל מכיר אותו בצורה נכונה ומדויקת. "אני תמיד מרגיש שהוא תופס אותי לא מוכן. הוא בוחן אותי מקרוב ומדבר איתי מידית אם הוא מזהה נקודה חלשה אצלי שגורמת לתפקוד לקוי", מספר הבלם. כשנשאל למה דווקא בלם ולא קשר אחורי, אמר: "אני פשוט מרגיש יותר נוח כבלם. זה נכון שכשחקן דפנסיבי יש לי מסירות מדויקות ושליטה טובה בכדור, אבל עדיין יש מספיק שחקנים שהם "10" או "6" שמביאים הרבה יותר טכניקה ממני". גם בעונה האחרונה, עונת 2012/13, סבל מפציעות וחוסר יציבות מבחינת עמדת המשחק שלו. הוא הוסט מהקישור לעמדת הבלם ולהפך, ולקראת סוף אפריל נפצע שוב ואף עבר ניתוח. אבל הוא ידע שגם הסיוט הזה ייגמר בקרוב, ואז החלום יהפוך למציאות.

***

קירשהוף מתאר את עצמו כאדם שבחיים הפרטיים שלו, הוא ההפך מ"מלהיב". הפילוסופיה שלו לחיים היא "קארפה דיאם" (נצל את היום), ואת הזמן הפנוי שלו אחרי האימונים הוא יעדיף להעביר עם חבריו. לפני כמעט שנתיים הוא השלים את כל בחינות הבגרות שלו וסיפר כי ביולוגיה וגרמנית היו המקצועות האהובים עליו. הוא מספר גם כי הרגע הכי יפה בחייו האישיים היה סיום בית הספר.

"כמובן שהייתי שמח להתחיל את הקריירה שלי כבר בגיל 17 ושנה לאחר מכן לערוך הופעת בכורה בליגת האלופות. אבל אלו הכל חלומות", כך אמר בעבר הבלם הצעיר. החלומות האלו לא התגשמו לו, אבל עכשיו יש לו הזדמנות מצוינת שזה יקרה. קירשהוף לא עמד בפיתוי ועבר לענק הבווארי העונה לשם באיירן מינכן. צפויה לו מלחמה לא קטנה כלל על המקום בהרכב, בטח לאור התכניות הבלתי צפויות של פפ גווארדיולה ושינויי ההרכב שלו. אבל קירשהוף מוכן לכל זה. בזמן שכל חבריו החדשים לקבוצה שהו בחופשה, הוא עבר בדיקה אחרונה אצל הדוקטור והחל להתאמן. למה? כי הוא "לא רוצה להתחיל מאפס". הוא עבד על מהירות, יציבות וסיבולת כדי לתת למאמן החדש שלו סיבה להתרשם. האימונים האישיים האלו הם יישום של מסקנות שהסיק אחרי התקופה שלו במיינץ ובפרנקפורט, בהן למד לקח אותו הוא מתאר כך ש"אפילו אם המשימה נראית בלתי אפשרית, היא בדרך כלל אפשרית להשגה אם משקיעים מספיק זמן ואנרגיה עבורה".

***

אחרי ארבע שנים שהוא חלק מקבוצת בוגרים, יאן קירשהוף ערך בסך הכול חמישה ושבע  הופעות ליגה – מס' הופעות שמשתווה לקצת יותר מעונה וחצי Fool Booked בבונדסליגה. הרבה מזל לא היה לו, מזל רע תקף אותו על ימין ועל שמאל, ובכל זאת הוא הצליח לעמוד על הרגליים שוב ושוב. אולי זה מה שנתן את ההשראה לזאמר ולבאיירן להרים את הטלפון ולחטוף את הבלם הצעיר לסגל של הטרבליסטית, ולשקם את הקריירה שלו במקום הכי טוב שאפשר היה לחשוב עליו. קירשהוף, שמתאר את עצמו כשילוב של מספר 6 ובלם, מוצא את עצמו היום נאבק על המקום בהרכב הפותח, כשנראה כי עמדת הבלם יותר ריאלית עבורו – לאור המצב בקישור האחורי עם שווינשטייגר, חאבי מרטינז וטיאגו.

דווקא למרות התחרותיות על המקום בהרכב, קירשהוף רגוע. "אני לחלוטין רגוע, בגלל שבעיקרון יש מעט מאוד ציפיות ממני כך שיכולה להגיע רק הפתעה לטובה בגזרה הזו. אני אנסה להגדיר את התפקיד שלי עבור המועדון כמה שיותר מהר ולהתאקלם לאיכויות שיש ולקצב שיש פה. אבל אני משוכנע שאני מסוגל להוכיח את עצמי כאן". מתיאס זאמר קרא לו לא מכבר "יהלום טרי" – האם יתמזל מזלו של קירשהוף והוא יצליח להיות בלם פותח בהרכב של אלופת אירופה? את זה רק הזמן יגיד, ואולי גם פפ גווארדיולה יוכל לענות לנו על השאלה.

***

התאריך הוא השישה באוגוסט 2013. השעה היא שעת לילה מאוחרת. הורסט הלדט מחנה את האוטו בחניית ביתו אחרי יום ארוך במיוחד. יש לו הרבה על הראש, עכשיו כשמישל באסטוס עזב את הקבוצה והוא חייב לחפש שחקן מחליף, ויש גם ביקורת לא מועטה על המשחק של שאלקה מול נוטינגן בגביע הגרמני. הוא מותש ושחוק, בסך הכל רוצה לשים את הראש על הכר. הוא שם את הטלפון בטעינה והולך לקחת משהו קל לאכול. כשהוא חוזר, הטלפון מצלצל. הוא מזהה את המספר. הוא לא בטוח מאיפה. הוא מחליט לענות, למרות שהוא עייף מאוד. "הלו? הלדט? כאן מתיאס זאמר מדבר. רציתי לשאול אותך, כמה אמרנו שסעיף השחרור של דרקסלר?…". הלדט, רותח מזעם, עונה לו בחדות: "אל תתקשר לכאן יותר. שמעת?!".

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

פרופורציות - דור בלוך
יש הגיון בשיגעון

9 Comments

avrham 10 באוגוסט 2013

אשמח לקרוא עוד ממך,נהנתי מאוד
בהחלט יהיה מעניין לעקוב אחר ההתפתחות של השחקן הזה בבאיירן
רק שלא יהיה מחליף לבאדשטובר

יובל שובל 11 באוגוסט 2013

תודה רבה על הפרגון.

עומר 10 באוגוסט 2013

חזק…המשך כך, נהניתי לקרוא גם את הטור הזה באתר המקורי…
לטעמי, יאן קירהוף וג'רום בואטנג הם הצמד הגנתי של באיירן מינכן בהווה ובעתיד. שניהם צעירים, מחוננים פיזית (גם יאן וגם ג'רום מאוד מהירים, גבוהים וחזקים מאוד פיזית) מוכשרים מאוד טכנית (ג'רום במיוחד) והשילוב ביניהם יכול להיות פנטסטי עקב העובדה שיאן קירהוף, למרות היכולת לשחק בקישור, הוא בלם מאוד "בטוח", שלא לוקח יותר מדי סיכונים ותמיד יעדיף את המסירה הבטוחה ואת כיסוי השטחים, לעומת בואטנג, שהינו בלם עם הרבה מאוד חשיבה התקפית של מסירות עומק ופריצה קדימה. לדעתי, אם פפ ינצל את היכולות שלהם (במיוחד לאור דעיכתם של דאנטה ודניאל וואן בוייטן) הוא יכול לקבל גב פנטסטי לשנים הבאות… כמה חבל שפפ בינתיים משחק עם קירהוף קשר אחורי…

גילעד 10 באוגוסט 2013

רק לא ברור על איזו דעיכה של ואן בויטן אתה מדבר, הבחור מעולם לא היה בשיא..

עומר 10 באוגוסט 2013

לפחות היו לו עונות טובות (לפחות עד למשחקים החשובים) אבל השנה הוא מראה דעיכה רצינית גם ביחד ליכולת שלו של פעם….

דור בלוך 13 באוגוסט 2013

מצויין

יובל 13 באוגוסט 2013

תודה רבה..

LEONIDAS 15 באוגוסט 2013

יופי של כתיבה.

רק שים לב שפרנקפורט נמצאת בהסה ולא בהסן.

יובל 15 באוגוסט 2013

תודה רבה! שמתי לב לטעות רק אחרי שהטור פורסם. שאפו על העירנות

Comments closed