ממזרים חסרי כבוד – דור בלך

דור בלך לא יקנה חולצה של ליאור אסולין, אבל ייתן לו כבוד.

hapoelpt

 

אחרי שנים של שחקנים נחמדים הפועל השנה מתבססת על חבורה של בני זונות, כאלו שכשהגיעו כאורחים זכו לקללות ונאצות, ולרוב בצדק. האם זה המתכון להצלחה?​

 בעשרים וחמש שנים האחרונות הפועל פ"ת מוגדר כמועדון נחמד. קבוצה נחמדה, אטרקטיבית במידה, שמשחקת כדורגל שמח אך נאיבי. מועדון כזה שמגדל שחקנים טובים מאוד, אך משחרר אותם בנחמדות ומשתדל להימנע מלהיכנס לסכסוכים עם מישהו. מועדון כזה שלא בוכה כשהוא נשדד במשחק העונה ובגמר הגביע בבירור בהפרש של שבועיים. קבוצה שעולה למשחק העונה שלה עם שחקנים כמו רמי עמאר ויניב חרמש במרכז ההגנה. היו כאן גם כמה וכמה עסקנים דוחים ומאוד לא נחמדים, אך אלה הפכו את התדמית מנחמדה לפתטית, לא למאיימת. התדמית הזו דבקה למועדון והפכה לסימן ההיכר שלו למרות שהDNA המקורי שלו  הוא של ווינרים חסרי מעצורים.

*​

 והעובדות הן כאלה, בעשרים וחמש שנים האלה המועדון התדרדר ממרחק נגיעה באליפות, קביעת תקדימים ישראליים באירופה ועוד, למרחק נגיעה מהעפלה חזרה לליגת העל. נכון, זו רחוקה מלהיות הסיבה היחידה או אפילו המרכזית, אבל זה בהחלט אחד התסמינים למצב. השאלה היא האם רכישת שחקנים לא נחמדים זו הדרך חזרה אל הפסגה.

 אז תשובה אין, לפחות כרגע, אבל זו בהחלט נראית כמו דרך לעלות ליגה בליגה הזו. השנה האחרונה לימדה אותנו שבליגה הלאומית אין מקום לשחקנים חביבים מוכשרים ורכים כמו יניב יניב, וכי משחקים רבים מוכרעים על חודו של גול שהגיע מחלוץ אגרסיבי במיוחד, ושמירה על שער נקי מקורה לעיתים רבות בהוצאת היריב מאיזון בדרכים שלא יופיעו בקלטת הדרכה למשחק הוגן של פיפא. זו ללא ספק לא הדרך שאני הייתי בוחר בה, אך מנגד האם הדרך חשובה יותר מהתוצאה? בעיקר כשמדובר במטרת ביניים ברורה מאוד כמו עליית ליגה?

*

 הסוגיה הזו מורכבת יותר ממקרה הפועל בלבד, אפשר לקחת אינספור דוגמאות מהעולם – האם לואיס סוארז הוא נכס או נזק לליברפול? אין ספק שהוא השחקן הכי מוכשר שם, אך התנהגותו המבישה על המגרש ומחוצה לו פוגעת בתדמית המועדון. אם ניקח את ליברפול וסוארז כמשל, הדרך בה נקטו האדומים בהחלט מעוררת כבוד ואולי ראוי ללמוד מהם. במקום להיפטר מהפגע הרע, שאף דרש לעזוב, ולאבד יתרון טקטי משמעותי על המגרש, הם החליטו לאלף את הסורר – העבירו לו סדרת חינוך, שלחו אותו להתאמן עם הנוער והבהירו לו שחוזהו ימוצה עד תום, גם אם זה אומר שישב ביציע למשך כל התקופה, כי הם לא מעניקים פרסים להתנהגות שכזו. סוארז אמנם עדיין מושעה, אבל כבר ברור שהוא הבין את המסר, ואת התוצאות ניתן לראות על הדשא גם בלעדיו כשהקבוצה מושלמת עד כה והמארג החברתי בה נראה מבטיח.

*

 אם נחזור מהעיר של הביטלס אל העיר של אינפקציה, אני חייב להודות שאף פעם לא אהבתי את ליאור אסולין. הערכתי את יכולותיו המקצועיות, אבל סלדתי מהגישה, מההתנהגות שלו על המגרש ומחוצה לו. שחקן שמתגרה באופן די קבוע בקהל היריבה רק לשם ההתגרות, אדם שנעצר במהלך משחק עקב אי תשלום דמי מזונות ועוד אינספור סיפורים שעדיף לא להזכיר כרגע כשהוא לובש את החולצה הכחולה. גם את אדריאן פרננדז לא חיבבתי במיוחד לאור הקרב המפורסם בוינטר בו היה מכוכבי זירת ההאבקות המאולתרת ולמיטב זכרוני, כמי שהיה שם על הדשא במהלך הקטטה, היה האלים ביותר בה. האמנתי באמת ובתמים שיש לגרש אותו מהמדינה לאור התנהגותו, ואם הוא רוצה להישאר הוא ראוי לעונש מאסר בפועל. ויחד איתם בקטטה לקח חלק גם יוגב בן סימון. ולא רק כוכבי וינטר, גם אלקסלסי כסחן לא קטן וכן הלאה. אבל העניין הוא כזה, כולם עם רקורד מוכח של קבלני עליות, וזה ככל הנראה לא במקרה.

 אז האם אני הולך לרכוש חולצה ופוסטר של ליאור אסולין? לא, אבל אני בהחלט אעודד אותו ואקווה שיצליח כל עוד לא יחרוג מכללי ההתנהגות במועדון. ובכלל, כזה הוא הכדורגל, כשליאור אסולין נגדך, אתה מייחל למותו המהיר, אבל כשהוא אצלך, הכול נצבע בצבעים חמים יותר, ואתה מבין שהרבה מהדברים הדוחים שהוא עושה על המגרש הם בסך הכל צורת ביטוי לא הכי מוצלחת לווינריות ורצון להצליח בכל מחיר. ולמען האמת כבר קצת קשה לי להחליט האם אני מעדיף את השחקנים שלי נחמדים ורכים כמו יוסי שבחון, שחוסר האמביציה והוותרנות שלו היא זו שמנעה ממנו להפוך לשחקן משמעותי בכדורגל הישראלי על אף הכישרון הגדול, או כמו ליאור אסולין, שעודף המוטיבציה והרצון הם אלה שהכשילו אותו בדרך למרות הכישרון הגדול לא פחות.

 בכלל, אני מאמין בגישה שיש לתת לצוות המקצועי והניהולי את הכבוד שלו ואת ההנאה מהספק כל עוד לא הוכח חד משמעית כי טעו. אבל דרישה אחת יש לי: תלמדו מהלקח של ליברפול. מראש תחזיקו את הבעייתיים קצר, ואם וכאשר היצר הרע משתלט על אחד מהשחקנים האלה, לא לפחד להעניש.

 ***

ובינתיים נותר רק לקוות שזה יצליח, ולהרים כוסית ביחד עם קניה ווסט לכל הדושבגס.

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כתב הגנה - עידו גבעון
חרפת המאמן הלאומי

7 Comments

בני תבורי 4 בספטמבר 2013

אשכרה נכון, כך צריך להתנהג. אסולין יודע את זה?

יוני 4 בספטמבר 2013

כל עוד הם לא עבריינים שאני נגעל מהם, אין בעיה. כבר היו אצלנו קצבים, היו שחקנים שהיה להם רק טריק אחד, והכל היה בסדר. אפשר להזדהות גם עם כאלה, וגם לעלות ליגה. אמן ואמן. שנה טובה לאימפריה הכחולה ולעם ישראל.

דן 4 בספטמבר 2013

שתתחיל כבר הליגה…

red sox 4 בספטמבר 2013

בני קוזושווילי, אלון מאיה, אופיר קופל, נועם קייסי, גיא גת, אלכס ברמכר, אלי מחפוד… זו חבורת הגרזנים שמועדון כמו הפועל פ"ת צריך להפוך לאתוס שלו ולא להתבייש.
תחזרו לשם, שימו לפניהם איזה חלוץ נגר (ניראון, בסון…) ותהיו בסדר. או שתמשיכו לבנות על כל מיני ארטיסטים ותמשיכו לשחק בימי שישי.

סימנטוב 5 בספטמבר 2013

איזה כיף לקרוא על הקבוצה שלי מהעיר של אינפקציה :)
לא עוקב ברמת השחקן בקיץ, אבדוק את התוצאות אחרי כל משחק (ונתחיל לבדוק שמות עם הזמן).
משום מה נראה שאלך למשחק השנה, אולי זה אפקט האצטדיון החדש.

בני תבורי 5 בספטמבר 2013

ועוד איך תלך, ניפגש שם.

ערן לוי 7 בספטמבר 2013

מתי נשדדה הפועל פ"ת בגמר הגביע? אני מקווה שאתה לא מתכוון להרחקה של גיא גת בדקה השניה, כי זו היתה עבירה של כרטיס אדום.

והגישה לגבי אדריאן פרננדז קשה לי. יותר משזה מראה את דעתך על אלימות בחברה זה מזכיר לי את דבריו של שלמה שרף ששלח את אוגבונה בכלוב לאפריקה רק בגלל שהתנהג בדרך שלא נראית לו. לגרש שחקן מהארץ כי הוא עשה משהו שלא מצא חן בעיניך, ולא לבד – עם חבר'ה ישראלים? לכלא? יותר מאשר אמירה נגד אלימות יש כאן אמירה נגד זרים. נעימים? טובים? אחלה, תישארו. אלימים? רעים? גירוש או כלא. ואז תישאר הפועל פ"ת עם הנעימים והטובים, וזו בדיוק האנטיתזה לפוסט שלך.

Comments closed