הקרב על הבית – יוחאי שטנצלר

פפריקאש או מיטאטיי - הבחירה של שטנצלר חד-משמעית

runbhv

 

אני מגיע מבית רומני. הוריי נולדו ברומניה, התחתנו שם, נולדה להם בת והם עלו לארץ באמצע שנות ה-70 לקראת שנות ה-30 לחייהם. מאז שנולדתי אני חי ונושם רומניות, זה משהו שקצת קשה להסביר למישהו שהוא לא רומני, אבל מי שכן, יודע בדיוק על מה אני מדבר. נכון שלכל עדה יש את המאכלים שלה, הביטויים, ההרגלים וכו', אבל לא יודע…יש משהו אחר בלהיות רומני. יש מין גאוות יחידה כזאת.

 אבא שלי ממש רומני פאנאטי, כשאנחנו רואים טלוויזיה ומופיע שם מישהו שהוא רומני, ממוצא רומני, חצי רומני, עם סבא רומני או סתם שם משפחה שעשוי להישמע רומני, אבא שלי מסתכל עליי ועם חיוך מבסוט כזה אומר לי – "אתה רואה אותו? רומני". "איך אתה יודע?" "עם שם משפחה כזה, מה יכול להיות?" וכמובן שאבא שלי כמוני, או יותר נכון אני כמוהו, מכורים לספורט. כל אולימפיאדה הוא מספר לי איך פעם הרומנים היו מהנבחרות הטובות בעולם בכדורעף/מים/יד/נוצה/שקר כלשהו.

 הרומניות חלחלה כמובן גם אליי וכמו אבא שלי, גם אני אוהד של הנבחרת הרומנית. מבחינתי הם מבחינתי מספר שתיים אחרי ישראל. אני לוקח ללב הפסדים כואבים, שמח בשערים ובניצחונות ועוקב באדיקות אחרי התוצאות של הנבחרת וגם של הקבוצות הרומניות באירופה.

 עשור הזהב

היה קל מאוד להפוך לאוהד של רומניה כילד בשנות ה-90, מעבר לאהדה מבית. רומניה הציגה נבחרת מלהיבה ואטרקטיבית, הטובה ביותר בתולדותיה. המונדיאל הראשון שצפיתי בו היה ב-94' כשדור הזהב של הכדורגל הרומני בראשות גיורגי האג'י הנהדר, הצעיד את הנבחרת לרבע הגמר. האג'י, דומיטרסקו, ראדוצ'ויו, פופסקו, פטרסקו ולופסקו השיגו ניצחונות נהדרים על שתיים מהמועמדות לתואר, קולומביה וארגנטינה, ורק הפסד בפנדלים מול שבדיה מנע מהם מקום בחצי הגמר. הניצחון מול קולומביה היה קטלני במיוחד בזכות השער הבלתי נשכח של האג'י, המשחק מול ארגנטינה היה הטוב ביותר באליפות.

 רומניה הייתה אז חברה קבועה בטורנירים הגדולים כשמלבד יורו 92' שכלל רק 8 נבחרות, היא מעפילה ברצף לכל התחרויות בין 90' ל-2000, ותוך כדי משלימה בצורה חלקה את חילופי המשמרות בין הדור של האג'י ופופסקו לזה של אדריאן אילייה וכריסטיאן קיבו. אקורד הסיום הגיע עם הישג שיא שני כשנעצרה ברבע גמר יורו 2000 ע"י איטליה, כשהיא מדיחה בשלב המוקדם את גרמניה ואנגליה, בטורניר הפרישה של האג'י.

 ואז בא אוסטרץ

אבל אז הגיעו השנים השחונות, שנים שבהם רומניה הצליחה להעפיל רק לטורניר גדול אחד, יורו 2008. נראה היה שרומניה תעפיל גם למונדיאל 2002 כשהוגרלה לשחק בפלייאוף מול סלובניה. הרומנים שלטו במשחק החוץ הראשון אבל נכנעו לוולה מטורף של מילאן אוסטרץ. אנחנו מדברים על תחילת עונת 2001/02, התקופה שבמהלכה כבש חלוצה של הפועל ת"א נגד אריות היבשת באותו מסע קסום של האדומים. רומניה לא העפילה למונדיאל ומשם והילך לא הצליחה לשחזר את הישגיה. הכוכב הגדול באותם שנים היה אדריאן מוטו, והנבחרת נראתה כמו הקריירה שלו. מלאת פוטנציאל אבל לא מספיק ממוקדת. את ההעפלה לפלייאוף ב-2006 היא פיספסה בגלל תיקו מול ארמניה למשל, ובמוקדמות מונידאל 2010 היא התדרדרה וסיימה רק במקום החמישי.

 לנבחרת כיום אין כמעט אף שחקן בולט, הדור הנוכחי די בינוני. במקרה כזה צריך מאמן טוב, וההתאחדות החליטה לשלוף את המאמן שעשה את העבודה בעבר. ויקטור פיצורקה הגיע לקדנציה שלישית כשלמעשה הוא זה שהעלה את הרומנים לשני הטורנירים הגדולים האחרונים בהם השתתפה. הגרלת מוקדמות מונדיאל 2014 הייתה סברה בבית שכולל את הולנד, טורקיה, אנדורה, אסטוניה והשכנה המרה, הונגריה.

 הקרב על המקום הראשון אבוד מראש מול ההולנדים, כשנראה היה שהקרב על המקום השני יתמקד בעיקר בין טורקיה לרומניה. אלא שהטורקים חווים את אחד הקמפיינים הגדולים בשנים האחרונות והם כבר לא יעפילו למונדיאל שלישי ברציפות. נקודה אחת בלבד במשחקי הבית מול הונגריה ורומניה והפסד בהונגריה גמרו את הסיפור לטורקים. אלא שפתאום ההונים מרימים ראש ומאיימים להעפיל למונדיאל ראשון מזה 1986. לאחר 6 משחקים הולנד ראשונה עם 18 נקודות ו-100 אחוזי הצלחה (כולל שתי רביעיות לרשתה של רומניה) כשהונגריה מקדימה את רומניה בנקודה עם 11. ההונגרים כמעט והגדילו את הפער משמעותית, אבל שער שוויון מאוחר בבודפשט נתן לרומנים תקווה.

 על הדשא של השכן

ביום שישי הן נפגשות לקרב עם המון דם רע בין שתי שכנות שאף פעם לא שררו ביניהם יחסי אהבה. למעשה הכול בידיים של רומניה שכן היא תארח 3 מ-4 משחקיה הנותרים ותצא למשחק חוץ קליל באנדורה. הונגריה כאמור צריכה לשחק גם ברומניה וגם בהולנד לצד משחקי בית קלים מול אנדורה ואסטוניה, כך שלמעשה המשחק הקרוב עשוי להיות מכריע. תיקו ביניהם עשוי להכניס גם את טורקיה לתמונה, שכן היא מגיעה לבוקרשט ביום שלישי אחרי שהיא צפויה לנצח את אנדורה בשישי.

 אבל המאבק בין רומניה להונגריה הוא הרבה יותר מסתם קרב על כדורגל. "לא סובל את השחצנים האלה, כל הזמן האף שלהם למעלה", זה משפט שגרתי שאבא אומר כל פעם שמוזכר משהו שקשור להונגריה. כמו כל שכנים טובים, גם בין רומניה והונגריה יש מתיחות רבה, כשעיקרה על טריטוריה – מחוז טרנסילבניה. במהלך המאה התשיעית כבשו ההונגרים את טרנסילבניה הרומנית, מולדתו של דרקולה, והפכו את תושביה לעבדים. בסופו של דבר ב-1918 הוחזרה טרנסילבניה לשטחה של רומניה, אבל כיום השפה ההונגרית מדוברת בטרנסילבניה וההונגרים מעולם לא הסכימו למהלך. היטלר עוד העביר חלק מטרנסילבניה להונגרים, אבל הסכם זה בוטל עם סיום מלחמת העולם השנייה.

 אבל הקרב על טרנסילבניה הוא לא היחידי למתיחות, מדובר בעמים מאוד שונים. ההונגרים הם צאצאים של ההונים הלוחמניים שהגיעו ממונגוליה, מאוד שחצנים וגסים (הכל לטענת אבא), בעוד שהרומנים יותר ערמומיים ובעלי שמחת חיים, לא סתם אומרים שהרומנים הם הכי מזרחיים בקרב האשכנזים (את זה לא רק אבא אומר).

 בקיצור, כשאתם מזפזפים בערב בין משחקי מוקדמות המונדיאל, תחפשו את הקרב בבוקרשט, קרב ישיר על כרטיס לפלייאוף העלייה למונדיאל בין שתי שכנות שממש לא מחבבות אחת את השנייה. רצה הגורל, ואבא נסע לרומניה השבוע לפגוש חבר ילדות. מחר הוא יהיה באצטדיון הלאומי בבוקרשט ויעודד, אני אעודד מהבית.

 אני יודע שזה נדוש, אבל בטח שאלתם את עצמכם מה הם אומרים שם. וכן, זה עדיין דבילי:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מכתבים על אליפות (4) - תקרת הזכוכית של גלדהאר
אריק שיבק - כתב הגנה

12 Comments

אמיל 6 בספטמבר 2013

טור מעניין ואמוציונלי. כולי תקווה שאביך יצפה ברומניה מביסה את השכנה ה"שחצנית".

זאב 6 בספטמבר 2013

איזה יופי של טור!
חזרתי החודש מטיול שורשים ברומניה. אישתי היא הצד הרומני במשוואה אצלנו, ואני נהניתי מאוד לגלות את השורשים שלה.
התחברתי מאוד לכל מה שכתבת, מה גם שבמהלך הטיול שוחחתי רבות עם הנהג שלנו, רומני דובר עברית שמכיר היטב את ישראל, ואמר בדיוק את אותם הדברים שכתבת לגבי ההונגרים ומצב הכדורגל הרומני דהיום.

אגב, לאחרונה היו מספר עימותים ראש בראש של הכדורגל הישראלי עם זה הרומני ברמת הקבוצות שלנו. הפועל ת"א – פנדורי ומכבי חיפה – אסטרה. אם היינו מנצחים את שתי ההתמודדויות, יכולנו להכניס עוד קבוצה ישראלית למוקדמות ליגת האלופות, במקום רומניה. אבל כשלנו בכך.

נדמה לי שנבחרת ישראל וגם הנבחרת הרומנית במצב די דומה. ברור שהן לא הטובות בבית, אבל הדברים בהחלט תלויים בהן. תוצאות טובות, ואנחנו כמו גם הרומנים במונדיאל.
גם לנו אין היום כוכבים בדיוק כמו הרומנים, ואולי זאת ההזדמנות הגדולה של שתי הנבחרות.

בהצלחה לנבחרת ישראל, ולגבי הרומנים, אשמח אם ניפגש במונדיאל.

מתן גילור 6 בספטמבר 2013

יוחאי, מי הם אותם "אריות אירופה" מולן כבש אוסטרץ?
האם אתה מדבר על צ'לסי של אותן שנים שנאבקה על מקום בגביע אופ"א ונחשבה לקבוצה בינונית?
האם אתה מדבר על לוקומוטיב מוסקבה שאפילו לא נאבקה על אליפות ברוסיה?
אולי בכלל על גזיאנטספור (או איך שלא קראו להם)…

ובלי קשר, אחלה פוסט.

סחבק 6 בספטמבר 2013

עבודת הקופי הכי מוצלחת בהיסטוריה של מושיק תאומים היא להשגיר את הביטוי "מסע קסום" ככינוי לקמפיין ההוא של הפועל באירופה.
כולם זוכרים שחיפה שיחקה נגד "המילואים של מנצ'סטר", אף אחד לא זוכר שאם לא מרחיקים לצ'לסי את הקשר האחורי בדקה ה60 בבלומפילד הפועל לא כובשת נגד צ'לסי גם עוד שעתיים.
מיתוג זה חשוב, כמעט כמו מזל.

סחבק 6 בספטמבר 2013

אה ויופי של פוסט :-)

יוחאי שטנצלר 6 בספטמבר 2013

היה המון מזל בקמפיין של הפועל, אבל עדיין זה הקמפיין הישראלי הגדול בכל הזמנים, ואני ממש לא אוהד את האדומים. המטרה הייתה להדגיש שאוסטרץ היה אז בכושר שיא ובתקופה נהדרת, צריך לראות את השער שלו מגד רומניה כדי להבין

http://youtu.be/x2DabWya9ao

רועי מ 6 בספטמבר 2013

אהבתי

הולדן 6 בספטמבר 2013

אני שמח להיזכר בכדורגל הרומני, רק חבל שהזכרת לי על הדרך את אוסטרי'ץ הסלובני.
בגללו הפסדתי עשר "גדולים"
בפלייאוף מוקדמות המונדיאל שמתי 5000 שקל על כך שרומניה תנצח את סלובניה, למרות שהמכתש בגבעתיים נראה כמו המארקאנה לעומת המגרש העלוב והביתי בלובליאנה בירת סלובניה , עדיין הייתי משוכנע שהרומנים ינצחו,
התוצאה בסיום טפחה על פניי,
בו ברגע הרמתי טלפון לבוקי שלי וסיכמנו על "רימא'ץ , כעבור כמה ימים היה הגומלין בבוקרשט ושם הייתי בטוח שאני אצא איוון יעני לא מופסד ולא מורווח,
שוב אוסטריץ תקע לי סכין בלב ואולר בארנק וחורר לי את המרשרשים.

במשחק בלובליאנה הכל עבד היטב על פי התצכנית לכאורה:
קוסמין קונטרה העלה אותנו ליתרון בשער חוץ יקר מפז,
אז המאמן הסלובני ערך חילוך והכניס את נסטה צ'ה הבלתי נלאה,

מילנקו אסימובי'ץ נגח נגיחת פז לפינה מתוך הרחבה והשווה,

לפתע בשלהי המשחק שהנקודה מובטחת לכאורה הכדור מקפץ על הדשא העקום בלובליאנה, הכדור עבר קצת את קו הרחבה השמאלי, מילאן אוסטרץ בא באלכסוף, מניף את רגל שמאל ופשוט נועץ את הכדור בפינה השמאלית של השוער הרומני, בוגדן סטלאה נותר המום, המום כמעט כמוני, בוגדאן אוחז את ראשו עם ידיו וממלמל מילים וקללות ברומנית שוטפת.
כאן עוד הייתי אופטימי ואמרתי שכעבור כמה ימים באותו חודש נובמבר 2001 בבוקרשט הרומנים פשוט יטחנו להם את הצורה, הייתי משוכנע בנצחון, משוכנע כמו שמחר תזרח השמש,
ואז המחצית הראשונה בבוקרשט איכזבה והסתיימה בתיקו אפס,
כעשר דקות מאוחר יותר שחקן סלובני תקע לי שוב סכין בלב ובארנק,
כמה דקות לאחר מכן שוב קוסמין קונטרה נתן לי שביב של תקווה אולם השביב הזה הלך והתפוגג ככל שנקפו הדקות בשעון העצר של השופט.
המשחק הסתיים בתיקו 1-1 ולמונדיאל 2002 הרומנים לא עלו ואילו אני התרוששתי בעשרת אלפים שקלים חדשים.

תמיד אהבתי את הכדורגל הרומני, נבחרת אירופאית שמשחקת כדורגל נמרץ ,דינאמי ולהטוטני משהו,
להאג'י קראו:mardona din carpate
היה להם את הבלם האגדי מספר 5 ג'יקה פופסקו, הוא שיחק גם בברצלונה הגולה,
ג'יקה היה ערס רומני, היה בריון, ענד שרשרת זהב מנצנצת שמשקלה היה קרוב לקילוגרם,
את אדריאן מוטו לא ככ אהבתי, הוא היה יהיר ועצלן, אחד שאוהב את החיים הטובים,
אמנם כשרוני אך בעל יצר הרס עצמי מפותח,
הרומנים בעקרון הם עם ממושמע וצייתן,
יצא לי לצפות על שפת הים בקושטינשט, עיירת נופש סמוך לעיר קונסטנצה בנבחרת הנערים הרומנית פותחת את אימוני טרום העונה,
ילדים בני 16 בנויים היטב ולא פוצים פה בעוד המאמן שלהם ניצב בעמידת מוצא עם ידיים משולבות לאחור כשרק משרוקית מעבירה את המסר החד לשחקניו.

להבדיל הנצחון הכספי הגדול ביותר שלי היה עם נבחרת רומניה,
זה היה בטורניר המונדיאל בפאריז,
שהיתי בעיר באותה התקופה אולם כרטיסים לא הצלחתי להשיג,
ישבתי עם חברים בטרסה על גדות הנהר ונישנשנו יין סאנסר צונן של ג'יי רוזה, קצת פירות ים חלוטים ושאר מאכלים,
רוב האוהדים שם היו בריטים,
אני הייתי בין היחידים שממש השתולל על כל שער של הרומנים ןהיו שניים כאלו.

גם כאן המחצית הראשונה היתה מאופסת, ויוראל מולדובן העלה אותנו ליתרון,
מייקל אוואן השווה בדקה ה80 ומשהו,
או אז המגן השמאלי ששיחק עונה לאחר מכן בצ'לסי דן פטרסקו התגנב לרחבה האנגלית, השתלט על כדור מקפץ באמצעות החזה שלו, האנגלים טענו לנגיעת יד שלו, אולם השופט אני והגנרל אנ'גי יורדנסקו פשוט קפצנו מאושר,
זה היה נצחון מתוק מפז עבור הנבחרת הרומנית וגם עבורי.
המצחיק הוא שישבתי מאות מטרים מהמנהרה שבה הנסיכה דיאנה קיפדה את חייה רק כמה חודשים ספורים לפני המשחק הזה,
זה היה פגיון בלב האומה האנגלית.
את הבית המוקדם רומניה סיימה באותו המונדיאל במקום הראשון לאחר נצחון על קולומביה ותיקו עם טוניסיה וכאמור הנצחון על אנגליה.
אכן יש יריבות בין הרומנים להונגרים, ההונגרים כביכול חכמים יותר ויהירים יותר,
אפילו על הצ'וייקה יש קרבות, לרומנים יש משקה שיכר משזיפים בשם צ'וייקה, להונגרים יש את הפאלינקה שהיא גם עשויה מתזקיק שזיפים וחזקה הרבה יותר מהצ'וייקה,
הלב שלי יהיה הערב עם רומניה,
פורצה רומניה-מויייי הונגאריה
לינק לנצחון הרומני על אנגליה
http://www.youtube.com/watch?v=7zRUM4ohx20

רחלי 6 בספטמבר 2013

קוראת עם חיוך מבסוט. הוא רומני? בטח ובעיקר אחי המוכשר!!!
BIG LIKE

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 8 בספטמבר 2013

הרומנים ניצחו 0:3!!!

דור בלוך 8 בספטמבר 2013

מעולה

Comments closed