מכבי זה בחיפה? – אלעד לוי

מתי היה הרגע שבו וויתרנו על הזהות החיפאית והחלטנו שאנחנו רוצים להיות רק 'מכבי'?

jhpv

 

'מכבי' –מה המילה הזו אומרת לי כשהיא עומדת כך לבד?
מכבי זה קידוש הניצחונות, מכבי זו ווינריות דורסנית, מכבי זו התגלמות היהירות, אבל בראש ובראשונה מכבי היא בן דוד שלי, החילוני המגניב מתל אביב שנתן לדתי התמים מהקריות את הסיגריה הראשונה שלו וצחק כשנחנקתי.

מתי היה הרגע שבו וויתרנו על הזהות החיפאית והחלטנו שאנחנו רוצים להיות רק 'מכבי'? האם זה קרה אחרי המלחמה כשבלומפילד הפך ל'איצטדיון הביתי' השני? או אולי זה קרה אחרי ההצלחות המסחררות בתחילת העשור הקודם כשלפתע לקבוצה היו יותר אוהדים במרכז מאשר בחיפה?
מהשהתחיל כשיר קליט, הפך למלחמות טוקבקים של אוהדים צעירים ב-one, אבל רק כשראיתיאוהדים מבוגרים ובלוגריסטים באתרים מכובדים שמכנים את מכבי-חיפה בכינוי 'מכבי', הבנתי שיש פה תהליך של שינוי זהותה של הקבוצה האהובה עלי.

אני רוצה לכתוב על עידן התמימות, על החששות שליוו אותנו לפני המשחקים מול מכבי, על רגשי הנחיתות שגרמו לכל החבר'ה בשכונה לחתום על תיקו קטן בבוקר המשחק הגדול ההוא שנגמר ב- 5-0 היסטורי.
אני רוצה לכתוב על כל זה, אבל כשאני חושב על הזהות של מכבי חיפה, על מה זו מכבי חיפה בשביל תושבי האזור, רגע אחד קטן ושולי מתבלט מעל כל היתר ודוחק בי לכתוב עליו.
***
ביום החמישי למלחמת לבנון השנייה (כשעוד לא ידענו שזו הולכת להיות מלחמה) שמתי את הרדיו על פול ווליום שלא אשמע את האזעקות ודהרתי בכבישים השוממים אל עבר בית העלמין בחיפה.
כבר מתחילת הקרבות חששתי מהודעה שאקבל על מות אחד מחבריי לישיבה שלחמו בלבנון אבל הייתי בהלם מוחלט כשבמוצאי שבת התקשרה אליי ידידה מהיחידה וסיפרה לי שיניב נעדר.
דווקא אצלנו, ביחידה הכי 'ג'ובניקית' בצבא זה קרה?!

האוטובוס מהמפקדה במרכז הגיע לבית העלמין חצי ריק.
"איפה וויסמן וכל היתר? לעזאזל, יניב היה בן קורס שלו." שאלתי בכעס את אחד מחבריי שירד מהאוטובוס. הוא הסתכל עליי במבוכה והשיב:
"הם פחדו להגיע לצפון ונשארו במפקדה."

לקראת סוף הלוויה החלה לפעול האזעקה. כל אנשי המרכז שעד אז שמעו את האזעקות רק בטלוויזיה, עמדו חסרי אונים באמצע בית העלמין עד שאיזה קצין צעק לכולם לשכב צמוד לגדר הנמוכה.
האוטובוס הסתלק כמה דקות לאחר מכן ונותרנו רק תושבי הצפון בבית העלמין לבדנו.

בדיוק חצי שנה ויום אחרי ההלוויה של יניב ויציע האורחים באצטדיון קריית אליעזר נצבע צהוב. רק לפני זמן קצר השתחררתי מהצבא ובליבי כבר גמלה ההחלטה לנתק את הקשר עם וויסמן וכל יתר חבריי שלא הגיעו ללוויה.
אני צופה בטלוויזיה בתמונות הססגוניות ותוהה אם התל אביבים האלה שקופצים ורוקדים מודעים לעובדה שלא רחוק מהם נמצא מוסך הרכבת שבו נהרגו שמונה אנשים מפגיעה ישירה של קטיושה.

אותה עונה שנפתחה פחות משבועיים אחרי סיום המלחמה הייתה סיוט מתמשך. הקבוצה כמו העיר עצמה נראתה מבולבלת, חסרת ביטחון ולא יציבה.
אני לא זוכר הרבה מאותו משחק נגד מכבי תל אביב (הייתי צריך לפשפש בארכיונים כדי למצוא את התוצאה), אבל אירוע אחד מאותו משחק נצרב עמוק בזיכרוני ; זה קרה בסביבות הדקה העשרים.  זה התחיל חלש, לרגע חשבתי שזה יגמר כך, בכל זאת זה היה שיר ישן, לא מהרפרטואר הקצבי החדש, אבל להפתעתי זה הלך וגבר עד שהפך לקול אחיד וחזק שעלה מכל פינה באצטדיון- "תל אביב עולה באש, תל אביב עולה באש…" לרגע דימיתי שהקולות מהאצטדיון מגיעים עד לביתי בקריות.
צעקתי בגרון ניחר ביחד עם האוהדים, הרגשתי איך כל החרא השחור שהצטבר בתוכי ניגר החוצה. במשך חודש שלם אלו היו החלומות המעושנים שחלמנו עליהם בלילות, אלו היו התשוקות האפלות שהודינו בהן רק בינינו לבין עצמנו ועכשיו פתאום קיבלו ביטוי ברור וחד משמעי.
צעקתי חזק, צעקתי בשביל חבר שלי, צעקתי ביחד עם עיר שלמה פצועה ומושפלת.

***

כשיצאתי מהאצטדיון ביום שני האחרון לא הייתי מצוברח, להיפך, חשתי הקלה כשראיתי את הקבוצה הנאיבית שכל כך אהבתי חוזרת.
שמחתי שהקהל שלנו שהביט באלם באוהדי מכבי ששרו לאורך כל המשחק את אחד השירים הכי מכוערים שיצא לי לשמוע באצטדיוני כדורגל ("תשתחוו יא בני זונות") נזכר מה זה באמת מכביזם, שהוא חווה והתחבר לתחושות שמלוות את תושבי האזור במפגשים עם אנשי 'העיר הגדולה'.
כשהתבוננתי בהודעה המתגרה מבן דודי הצוהל, הרגשתי שאני חוזר אל עצמי, אל אותו ילד מהקריות שלא מעט פעמים בחיי ניסיתי להחביא ולהסתיר, הקבוצה העיר ואני שוב היינו לרגע קט- אחד שלם.

לא, אנחנו לא מכבי, אנחנו חיפאים פרובינציאליםשגרים בעיר נמל יפיפייה וירוקה שנסגרת בשעות המוקדמות של הלילה וכל מה שנותר לנו הוא להפעיל את הדמיון ולפתח את היצירתיות. בדיוק זה מה שאנחנו מחפשים בקבוצה שלנו, שבראש ובראשונה תשקף את זהותה של העיר והאזור.
לא 'מכבי', אלא מכבי-חיפה.

יומן אליפות של הניינרס (4): ניצחון בסיינט לואיס
הקרב על הבית - דור בלוך

40 Comments

רועי מ 27 בספטמבר 2013

סוף סוף חיפאני כמו שצריך.
יש סדר בארץ.
יש מכבי יש הפועל
בית"ר . שכל אחד יודע למי הכוונה. חוץ מפרוסנר עמית כמובן.

ויש את חיפה שזה ברור שזאת לא הפועל חיפה. אלא מכבי חיפה.
אל דאגה לא חזרתם להיות הפרובינקיה של תל אביב. אתם עדין מכבי חיפה של הכדורגל הישראלי.

מכביסט 27 בספטמבר 2013

רק שתדע שבעיקרון הטילים האלו, אז לא אנחנו ירינו אותם.

תולעת 27 בספטמבר 2013

תכלס. העיקר ש"תשתחוו" זה אחד השירים המכוערים.

אלעד לוי 28 בספטמבר 2013

בעיניי מה שהופך שיר למכוער אלו לא המילים עצמן אלא מה שעומד מאחוריו.
כפי שניסיתי להבהיר מאחורי השיר "תל אביב עולה באש" עומדות תחושות קיפוח של חלק ניכר מתושבי המקום אל מול אנשי המרכז.
מאחורי השיר "תשתחוו" אני לא רואה מה עומד מלבד יוהרה ושחצנות נטו.

עופר פרוסנר 27 בספטמבר 2013

לא. מכבי זה שם. מכבי זה כשאני שואל את אבא שלי -"נו, מה אתה אומר על מכבי?".

אולי אתה קורא לה כל הזמן מכבי חיפה – אבל אני קורא לה מכבי. זה בכלל לא קשור למכבי תל אביב, גם הם מכבי, רק בתל אביב.

אלעד לוי 27 בספטמבר 2013

אתה מזכיר לי את האמפטי-דמפטי:
'When I use a word,' Humpty Dumpty said, in rather a scornful tone, 'it means just what I choose it to mean — neither more nor less.'
'The question is,' said Alice, 'whether you can make words mean so many different things.'
'The question is,' said Humpty Dumpty, 'which is to be master — that's all.'
(מתוך מעבר למראה)

כשאתה כותב לאנשים אחרים, זה לא אותו דבר כמו לדבר עם אבא שלך או עם חברים קרובים בשפה הפרטית שלכם שאותה אתם מכירים.
לשם 'מכבי' כשהוא עומד בפני עצמו יש משמעות מעבר שאתה לא יכול להתכחש אליה, משמעות שקשורה באופן ישיר למכבי תל אביב, לסגנון משחק מסוים ולאופי מסוים.
כשאתה מדבר על מכבי, אתה לא יכול לנתק את המשמעות הזו מהשם ולהגיד שבשבילך הוא אומר משהו אחר.

עופר פרוסנר 27 בספטמבר 2013

אלעד – כשכתבתי בעיתונות המקומית (עיתון כלבו בחיפה) לא היינו משתמשים במושג "מכבי חיפה" – רק מכבי.
וכאן, בבלוג שלי, אני קורא לקבוצה רק מכבי. כי ככה זה בלוג, הוא כתיבה אישית ובמקרה שלי גם חיפאית.

אלון 27 בספטמבר 2013

הוא ענה לך יפה מאד, מותר גם להגיד שהוא צדק (ואתה טעית), זה לא מקומון של חיפה פה

עדי אבני 27 בספטמבר 2013

נדמה לי ש"כאן, זה דווקא הבלוג שלו :)

עמית פרוסנר 27 בספטמבר 2013

באופן מאוד מפתיע
+1

A.C.B. BOYS 27 בספטמבר 2013

איזה קהל אחד בדיוק ראית?
אחרי השני שקיבלתם כל היציע
של חיפה היה מזמן באוטו.. ועוד קוראים לנו קהל של הצלחות..

קהל חסר נשמה

וזה מחלחל גם לשחקנים שיוצאים לבלות במועדונים אחרי שמקבלים שלישייה לראש כי הם רואים שהקהל לא מכבד אותם אז שהם יכבדו את הקהל..

מכבי ת"א זאת אימפריה, ביום שבו היה איום בטילים על ת"א כל שער 11 התייצב ביד אליהו למשחק, התפאורה הייתה תפאורת תמיכה לתושבי הדרום, עם דגל ישראל ענק..אז אל תעשה הכללות מטומטמות כי היו לך כמה חברים פחדנים או משהו כזה.. מכבי ת"א אימפריה!

עומר ירוק ותיק 27 בספטמבר 2013

יקירי,כאוהד ותיק וחיפאי קצת הובכתי לקרוא את הפוסט שלך.. אני לא יודע איך זה בקריות אבל בעיר חיפה ,בטח בכרמל מאז ומתמיד קראנו לקבוצות הבכירות של העיר- "הפועל" ומכבי" הרבה שנים לפני שלקחנו את התואר הראשון שלנו ולפני שהתווספו עוד אוהדים מרחבי הארץ… אין לאף קבוצה בארץ מונופול על השם "מכבי" בטח לזאת מת"א(למרות שזה הרגל של שנים וככה התקשורת הארצית מכתיבה כביכול)אם אתה חושב שאנחנו מכנים את קבוצתנו האהובה מכבי חיפה בשם הקיצור "מכבי" בגלל היריבות עם המכבי מת"א אז אתה טועה בגדול! אנחנו מכבי חיפה מהעיר היפה חיפה. אני באופן אישי רגיל כבר למעלה מ40 שנה לכנות את קבוצתנו- מכבי ואת היריבה העירונית שלנו הפועל. בחיים אני לא מסוגל לקרוא למכבי ת"א רק מכבי! מה לעשות הרגל של שנים…ושאוהדי מכבי תל-אביב והתקשורת הארצית יקפצו לנו…

עודד 27 בספטמבר 2013

תודה, הוצאת לי את המילים מהפה. אני זוכר את עצמי מגיל קטן מאד (וכן, זה היה הרבה הרבה לפני מלחמת לבנון השנייה) קורא למכבי חיפה "מכבי". אני חושב שרק כשהייתי בן 8 או 9 בכלל גיליתי שיש עוד קבוצות מכבי מחוץ לחיפה..

מתן גילור 27 בספטמבר 2013

סוג של שכתוב ההיסטוריה.
סבא שלי, כשהיה שחיין במועדון (ובדרך אגב גם אוהד של קבוצת הכדורגל) בשנות ה-30 המאוחרות כינה אותה "מכבי" ובעקבותיו כל המשפחה – 4 דורות עד כה.
זה לא היה כדי להקניט. זה לא היה כדי לעשות דווקא. זו היתה מכבי המקומית וכך היא כונתה.
עופר (כן, זה מתגובה 3) כתב פעם בפייסבוק שאנחנו חיים בחברה בה כל דבר שחורג המקונצנזיוס נתפס כאילו נעשה להכעיס. אז לא – כשאני קורא למכבי מכבי, אני עושה זאת כיוון שכך חונכתי מבטן ומלידה. כך זה פשוט היה בבית. אני ממש לא חושב על קבוצות אחרות ששיכות לאותו מרכז ועל האוהדים שלהן.

וכמו שאמר פעם המגיב 'אזי' (לא ציטוט מדויק, אבל בערך): שכל אחד יקרא לקבוצה שלו סופרקליפרגליסטיקאקפיאלידושס – את השאר זה פשוט לא צריך לעניין.

בקיצור, כל הויכוח הזה מטופש רק קצת פחות מהויכוח למי יש רגשי נחיתות.

אלעד לוי 27 בספטמבר 2013

כמו שכתבתי לעופר, אתה אכן יכול להמציא לך איזו שפה שאתה רוצה.
אבל כשאתה כותב לאנשים אחרים, אתה צריך להיות מובן ולהשתמש במושגים הרווחים ולא בשפה הפרטית שלך.

לדוגמא אם אצלנו במשפחה סבא שלי היה מכנה את הקבוצה 'הקבוצה הדפוקה' (בחיבה כמובן)אתה חושב שזה היה לגיטימי להשתמש בכינוי הזה גם כשאני כותב בבלוג לציבור הרחב?

אני בטוח שאתה, עופר ויתר המגיבים הבוגרים אכן רואים את זה רק בתור שם, אבל אני חושב שבקרב הדור הצעיר יותר כן יש נטייה לנסות לנכס לקבוצה את המכביזם (במובנו הרווח בציבור).
השיר "מכבי יש רק בחיפה", הוא כן הקנטההתרסה כנגד אוהדי מכבי תל אביב.

מתן גילור 27 בספטמבר 2013

טוב, אז כשתבקר בחו"ל תאכל חזיר ותחלל שבת כי זה מה שעושים שם…
אולי מכבי בשבילך זו וינריות דורסנית או התגלמות היהירות.
*בשבילי* (ואני מדבר רק בשם עצמי) מכבי זה האדם לפני השחקן, זה להעיף את דירסאו על סעיף התנהגות בעונה בה הוא השחקן הטוב בקבוצה, זה להישאר במגרש עד הסוף בכל משחק, זה לצעוק על לירוי צעירי שיביא את כל השחקנים כדי שנוכל למחוא להם ולחולצות שהם לובשים כפיים אחרי תצוגה מבישה ברמה"ש, זה תמיד לדמיין את המילה הזו בצבע ירוק.
שמע, אני כמעט בן 30, מתוכן 31 שנים בתור אוהד מכבי. נראה לך שאשנה הרגל שתבוע בי כי זה לא מתאים לקונצנזטוס? אין סיכוי. בהתאם לזאת, כל דיון בנושא הינו בבחינת שאיבת מים בכברה.

ולגבי ההתרסה – גם לקרוא לאלירן עטר שודד. זה עדיין לא הופך זאת לנתון שגוי.

ירושלמי 27 בספטמבר 2013

בוא נשחק משחק. אני אתן כמה כותרות פיקטיביות כביכול מעיתון ספורט כלשהוא ואתה תהיה כנה ותגיד לי על איזה קבוצה מדובר בכל כותרת.
1. אוהדי ביתר פוצצו את האימון המסכם לקראת המפגש מול העולה החדשה.
2. חיפה בלחץ לקראת המפגש מול האדומים.
3. גורמים במכבי: נתחזק בפגרה.
4. הפועל שוב הפסידה.

קפיש?
עצם ההתעסקות שלכם בניכוס המילה מכבי היא מביכה.
הניחו לזה.

edgecator 27 בספטמבר 2013

מבלי לנקוט עמדה בדיון הבאמת מגוחך הזה – אני לא יודע באיזה עולם אוהדי מכבי חיפה הם שמתעסקים בשטות הזו. אתם יכולים להתנגד לשימוש "זר" במילה, יכולים ללגלג, אבל בעשותכם זאת אתם הקטנוניים המביכים.

לא זכורים לי אוהדים ירוקים שהתחילו את הדיון המעייף הזה בפוסטים של אוהדי מכבי ת"א. מנגד, אין שום צורך בפשפוש בארכיון כדי להיווכח כי כמעט ואין פוסט חיפאי שבו לא מצית אוהד צהוב כלשהו את האש הזו בפעם המי יודע כמה, וזו הגם שבפוסט עצמו לא נכתב דבר על השימוש במילה ורק נעשה השימוש עצמו.

צר לי, אם כן, שהמסקנה שלך היא שאוהדי מכבי חיפה הם שלא מוכנים לזנוח את הנושא.

edgecator 27 בספטמבר 2013

אגב, אתם = אוהדי מכבי ת"א. אני מניח שאתה לא כזה.

ירושלמי 27 בספטמבר 2013

אכן אני לא אוהד מכבי ת"א, רק צופה מן הצד שחווה את דעתו האישית.
להגיד הם האלה שמחפשים אותנו ולא להיפך והם אלה שמציתים את הדיון, ובכן ההתעקשות והמקור ממנו מגיע התסכול של אלה מת"א היא ברורה, לקחתם להם את הכינוי והמזהה הגדול ביותר שהיה להם כדי לעשות בו שימוש בלתי פרובנציאלי וזה מרגיז אותם (תאר לך שהתקשורת תתחיל לכנות את הפועל חיפה רק כ"חיפה" הרי זה לא יעלה על הדעת!? כשאטמרים חיפה מתכוונים למכבי חיפה).
לעומת זאת מהכיוון של חיפה נדמה יותר שהמטרה היא ליצור תחושה של רלוונטיות, שיספרו גם אותם ושלא יעמדו בצל של היריבה הגדולה והאמיתית מת"א. לכן כל זיז קטן שיכול להפוך להקנטה והתרסה יבוצע בו שימוש כנגד הצהובים.
ביום שאנשים שלא הגיעו מחיפה יגידו "מכבי" וגם הם וגם השומעים יידעו שהכוונה היא לירוקים זה יהיה קצת פחות מביך.

מתן גילור 27 בספטמבר 2013

לא. אתה מביך!!!
עצם ההתעסקות היא שלך. אנחנו אומרים משהו פשוט – אנחנו נקרא לקבוצה שלנו איך שבא לנו ועזבו אותנו בשקט, אבל אתה ושכמותך מרגישים צורך עז להתעסק בסמנטיקה שאפילו ילדים בגן כבר עברו את השלב (כן כן, באותו הגן ממש יכולים להיות 2 אסף והפלא ופלא, ההורים של שניהם, אפילו שהם באים לאסוף אותם מהגן, לא אומרים "בוא אלי אסף לוי", אלא שפוט "בוא אלי אסף").
אז קרא לקבוצתך איך שבא לך וצא לנו מהוריד.

edgecator 27 בספטמבר 2013

ירושלמי – אף אחד לא "לקח" לאף אחד אחר דבר. שמעתי הרבה על המטרה הלכאורית שלנו אוהדי מכבי חיפה, אבל אני לא מבין איך השימוש במילה האסורה במרחב שמיועד בעיקרו לנו (מישהו מכריח אותך לקרוא?) מצביע על קיומה. רבאק, אנשים מסבירים פעם אחר פעם שהם הורגלו מינקות להתייחס לקבוצה אותה הם אוהדים בדרך מסוימת. כל כך קשה להבין שאין פה שום עניין של הקנטה והתרסה? זו פשוט אינפנטיליות במיטבה.

מתן גילור 27 בספטמבר 2013

אלעד, ד"א, כדאי שלהבא תחשוף את כל התמונה. השיר שאתה מדבר עליו הכיל במקור 3 בתים, כאשר רק הראשון עדיין קיים (השני על רובי שפירא והשלישי על ערן לוי נגנזו).
השיר המקורי נפתח במילה "מכבי" ואין בו ולו פעם אחת את המילה "חיפה" וכן אין התייחסות לעיר ת"א או לאיזשהי קבוצה בה. אז השיר הוא ממש לא הקנטה נגד אוהדי מכבי ת"א, אלא רק הבית האחרון בו שהתווסף הרבה אחרי הראשון.

סתם אחד 28 בספטמבר 2013

אני חייב להגיד משהו בקשר לויכוח הטיפשי הזה. אני רמת גני מבטן ומלידה ואוהד מכבי חיפה משנת 1990 (מגיל 12).
יש לי חבר מבה"ס שגם הוא אוהד מכבי חיפה, ותמיד קראנו לקבוצה
מכבי חיפה או חיפה בקיצור. הכינוי מכבי היה שמור לצהובים,
וכל שאר הילדים השתמשו באותם שמות. ככה זה היה במרכז.
זה אף פעם לא הפריע לי ולא עניין אותי בכלל למי קוראים מכבי
ומי זו מכבי "האמיתית". הדבר היחיד שעניין אותי היה שהצהובים
יחטפו כמה שיותר.

אלעד לוי 28 בספטמבר 2013

מתן אני לא מצפה שבביתך תשנה את ההרגל שתבוע בך מילדות, אבל אתה כותב גם בלוג שקוראים אותו אנשים ואתה לא יכול להתעלם מהדרך שבה מפרשים אנשים את דבריך.

אז אוקי, בשבילך, בשביל הפרוסנרים ועוד כמה אוהדים זה בסך הכל שם וככה חונכתם מילדות (אני לא מתכוון להיכנס לוויכוח היסטורי, אני חולק עליכם שההפרדה הזו היא הפרדה רק של העיתונות במרכז, אבל זה לא ממש משנה), אבל בשביל רוב אוהדי חיפה שחלקם הגדול בכלל לא גר באזור וכולם ניזונים מאותה עיתונות ספורט בשבילם למושג הזה יש משמעות שונה ולא מדובר רק בכינוי.
מה זה אומר להם כשהם שרים את השירים הללו? מה אתה משדר להם כשאתה בבלוג שלך מכנה את הקבוצה בשם הזה?

אני כן חושב שיש פה משהו מעבר, שלא מדובר פה רק בשם. אני מרגיש שיש בשנים האחרונות ניסיונות לשנות את האופי והזהות של הקבוצה, והתופעה הזו של ניכוס 'מכבי' שלכאורה שולית ומטופשת היא תסמין שמעיד על המחלה (ושוב אדגיש, אני לא חושב שאתם ספציפית עושים זאת מהסיבות האלו).

בנוגע לשיר עצמו; זה לא משנה שלא כולו עוסק בהתרסה כנגד אוהדי מכבל תל אביב וגם לא ממש משנה ההשתלשלות ההיסטורית שלו.
הבית המדובר בבירור מופנה כלפי אוהדי מכבי תל אביב מעבר לזה שלא מדובר רק בשיר הזה (יש גם את השיר "רק בחיפה יש מכבי")

מתן גילור 28 בספטמבר 2013

סבבה, נישאר חלוקים. זה גם בסדר.
אני רק רוצה להגדיש שיש חלק שני למשפט והוא "רק בניקוסיה יש אפואל"

מתן גילור 28 בספטמבר 2013

שכחתי חיוך בסוף – אז :)

שלו 27 בספטמבר 2013

רק כדי לסדר את האוזן, גם גרתי בחיפה בזמן מלחמת לבנון השנייה, גם השארתי שם בת זוג כשיצאנו להגן על מדינת ישראל בעייטה א-שעב. וגם קברתי שני חברים בבית העלמין בחיפה באותה מלחמה (שמצטרפים לסמל יקר שלי שהיה חייל שלי ויד ימיני בהיותי מ"מ שנהרג בתקופה שהמלחמה בלבנון הייתה יום יומית עבור אלו ששירתו בקרבי ושמועה עבור אלה שלא) ואני אוהד מכבי תל אביב.
וחלק הראשון של חיי גרתי בתל אביב שעלתה באש, של סדאם חוסיין ובתל אביב וחיפה שהתפוצצו ממחבלי האוטובוסים והפיגועים במרכזי אוכלוסין.
מאוד קשה לי עם הכתיבה הזאת ובעיקר עם השירה הזאת שהופכת מצוקה, למשהו ששיך רק לחלק מהאוכלוסייה ובטח שהחלוקה עפ"י אהדת כדורגל.
זאת הציניות הרעה ביותר שיש.
אתה יודע מה,
תקראו לעצמכם איך שבא לכם.
זה כבר לא מעניין.

MOBY 27 בספטמבר 2013

די כבר.
מכביזם? מה זה מכביזם? זה שמעון מזרחי או מיקי ברקוביץ או ראלף קליין? כי כל אחד מסמל משהו אחר. והם לא אוהבים כלכך אחד את השני. אולי זה בכלל מוני או שמלוק או גור? או שמא זה קלינגר (את מי הוא מסמל תל אביב או חיפה?) אולי זה גורדון או רוזנברג או אולי תומר?
ממן, אבוקרט, אוסמו או ארמלי?
אנחנו בירת הצפון יצרני התרבות והפולקלור שעושים את הכסף במרכז (כי שם יש יותר קהל). אנחנו יצרנים של אידיאולוגיה מימין שמאל ומרכז. אנחנו הפועלים האלו עם הפנקס ואלו שבלעדיו. אנחנו חיפה העיר הכי טובה לגדל בה דור המשך. הטכניון הכרמלית (נו בתל אביב מתחילים לחפור?) החופים הפתוחים. מכון לחקר הימים הרכבל סטלה מאריס.
מכביזם? לא מבין את המילה.
אנחנו האלופים היציבים ביותר ב-30 שנה האחרונות. כשאנו לא אלופים אז אנחנו בטופ 3 כמעט תמיד.

ג'וני 27 בספטמבר 2013

מכבי יש אחת !
שאומרים מכבי חושבים רק על מכבי בכדורסל וזהו.

אין מכבי בענפי כדור אחרים !!
ותכניסו את זה טוב טוב לראש

ירושלמי 27 בספטמבר 2013

לרגע חששתי שנעלמת

חיים הצהוב 27 בספטמבר 2013

אני חושב שאתה בן אדם קטן שסובל מתסביך של רגשי נחיתות.
אתה כותב שאתה שר בגאווה ובסיפוק "תל אביב עולה באש" אחרי המלחמה וכותב שהשיר של מכבי הוא הכי גרועים ששמעת, תגיד אתה רציני?
בוא אני יספר לך משהו על התל אביבים שאתה כ לכך סולד מהם, בתור תל אביבי אמיתי ולא אחד שעבר לפה באיזה שלב אני יכול להגיד לך שרוב המוחלט של התל אביבים משרתים ביחידות הכי מובחרות ויש הרבה טייסים מהאזור שלי,אני איבדתי 2 חברים מהצוות שלי במלחמה הזו, אז לבוא ולהתגאות שאתה מקווה שתל אביב תעלה באש? אמא בתל אביב סובלת כמו אמא בחיפה.
אגב כל האלה שגרים בתל אביב ולא עושים צבא הם בדרך כלל לא מתל אביב אלא עברו לשם, האמת? הרוב שאני מכיר הם מחיפה ומהקריות אז כדאי שתעשה בדק ביק ותבין שחארות יש בכל מקום וגם אם תסתכל בראי תמצא אחד.

אזי 28 בספטמבר 2013

שרת בגרון ניכר, 5 דקות אחרי המלחמה, "תל אביב עולה באש" ו"תשתחוו יא בני זונות" זה השיר הכי מגעיל שיצא לך לשמוע במגרש כדורגל?
אני לא נכנס בכלל לשירי שואה ואובארוב ואהובה תומר. רק על שני השירים האלה.

כנראה שדברים שרואים משם לא רואים מכאן…

ירוק גאה 28 בספטמבר 2013

קודם כל, פוסט פשוט רע…. מצטער לא התחברתי.
דבר שני, כן אנחנו רגילים להגדיר אותנו מכבי לא חיפה ולא שום כינוי אחר (אם כבר אז לצהובים יש לנו ארסנל של כינויים).
התקשורת (שכבר מזמן נהייתה זונה של רייטינג ואיבדה כל צלם של רלוונטיות) ממש לא מענינת אותנו. אנחנו נמשיך להגיד לשיר מכבי כל הזמן.
אחיין שלי בן ה-9 סיפר לי השבוע בבעסה גדולה "ראית איך מכבי הפסידו לתל אביב??? אבל לפחות ניצחנו אותם בנוער"….
אז תתחילו אתם להתרגל יש כאן איזור שלם (בין 700 אלף למיליון איש) שפשוט לא סופרים אתכם….

עמית פרוסנר 28 בספטמבר 2013

אלעד

אתה כמובן יכול להעדיף את מה שאתה רוצה. כשהייתי ילד, ידעתי שאני פעם בשבועיים הולך לגן חיות ואז לראות את מכבי.
אין בזה שום נסיון התרסה, ואין בזה שום נסיון לעשות דווקא לאף אחד.
ככה קראו למכבי חיפה אצלנו בבית, מהיום ראשון-מכבי-
וככה זה נשאר.
רוב האוהדים שאני מכיר אגב, משתמשים באותו המונח.

השפיץ של הנעל 28 בספטמבר 2013

שמע, זה היה פוסט מאוד לא מוצלח, ולעזאזל איך מאשרים להעלות לכאן בחור שמספר איזה כיף זה לשיר "תל אביב עולה באש"? הרי אם מישהו היה כותב את זה בתגובות היו מוחקים את אותה התגובה, לא?

מותר להרגיש זוועה אחרי הפסד (אני אוהד מכבי ת"א, מכיר את ההרגשה נהדר), אבל קיבלת כזאת במה, וככה אתה בוחר להתייחס למשחק? כאילו זה היה נצחון בני החושך על בני האור? אין מצב שאתה אמיתי וכתבת כמה שורות אחרי ההתגאות בשירת "תל אביב עולה באש", ש"תשתחוו" זה שיר פוגע ודוחה. כותב לי על "האם התל אביבים בכלל מודעים לעובדה שלא רחוק מהם נהרגו שמונה אנשים", כאילו "התל אביבים" גרים בשווייץ, בתל אביב אף פעם לא נהרגו אנשים. רק בחיפה יש שכול, רק בחיפה יש רגש, ועצב ושמחה אמיתיים ורק בחיפה יש מכבי.

איכס.

עומר אשל 28 בספטמבר 2013

כשאוהד קורא לקבוצתו מכבי כשם חיבה, אין לי שום בעיה עם זה. להיפך
הוא יכול אפילו להיות מפתח תקווה לצורך העניין.
מכלי התקשורת אני מצפה לעשות הפרדה. לכל אחד יש את המכבי שלו. ופרוסנר אגב צודק מאה אחוז. אצלנו בחיפה בכל מקומון שיהיה, לעולם מכבי זו מכבי חיפה והפועל זו הפועל חיפה.
הכי מצחיק אותי אוהדי תל אביב שמשווים מכביזם לווינריות עם אליפות של פעם בעשור. ויש עוד כאלה שחושבי שחיפה רוצים להיות כמוהם….
נו באמת, זה פשוט מעצבן תקראו לזה רגשי נחיתות אולי שבמדינת תל אביב שוכחים שיש עוד קבוצות מכבי מחוץ לבועה שלהם (אגב, אין ספק שמכבי חיפה זו המכבי הבכירה בארץ בשלושים שנה האחרונות)

עכו"ם 28 בספטמבר 2013

ועכשיו בוא נדבר על מיהו יהודי…

גלן 28 בספטמבר 2013

אני חושב שחוץ מפרובוקציה זה כן דיון מעניין רק שכלם ממחזרים.
יותר נכון כל פעם יש קוראים חדשים והדיון מדרדר. בילדותי בחיפה בכלל יונייטד היו לידס ומנצסטר יונייטד היו עם השם המקורי "מנצסטר יונייטד".
תמיד הם היו מקוריים.
אז גם אני ממחזר. בשבילי אנחנו לא מכבי כי ככה היה בחדשות הספורט וככה שלום ואנו היה אומר ברדיו. במכבי מצד שני כל חיי קרייס היה זוכה לפרופיל של רונלדו. ככה היה בתודעה. אבל האחיינים שלי ולילדים של החברים זה באמת רק מכבי.
וגם אני כמו הכותב מעדיף להשאר חיפה. שמרנות..אבל מי שואל אותי?

Comments closed