הפסד שכולו ניצחון – אדם יוסילביץ'

"כאשר העשן שקע, היה ברור לכל מי שצפה בקרב של ג’ונס נגד גוסטפסון, כי מדובר באחד מהקרובות הגדולים שספורט ה UFC ייצר עד כה"

1

 

הקטע הבא עוסק בקרב בין ג'ון ג'ונס לבין אלכסנדר גוסטפסון, (לתקציר הקרב ליחצו כאן)

כאשר העשן שקע, היה ברור לכל מי שצפה ב"ג'ונס נגד גוסטפסון" שמדובר באחד הקרובות הגדולים שהספורט הזה ייצר עד כה. כאשר עוסקים בספורט צעיר כל כך, מאוד קל לייצר רגעים גדולים ויוצאי דופן, כי בניגוד להיסטוריה של עשרות שנים ויותר בענפי ספורט אחרים, MMA (ראשי תיבות של Mixed martial arts) קיים בצורתו המודרנית בערך עשרים שנה (הUFC, שאילו נגיע ממש מיד, נוסד ב1993). לאלה מכם שעוד לא נחשפו, MMA  נחשב כספורט שחווה את גידול החשיפה הגבוה בעולם, וליגת הUFC לספורט לחימה הינה כמו ליגת ה-NBA לכדורסל,כלומר, הליגה שבה נמצאים הכישרונות הכי גדולים והתחרותיות הינה ברמה הגבוהה ביותר. מצב זה מתקיים אגב, כי כמו כל מונופול טוב, ה-UFC  פשוט קנה כל תחרות ממשית שהייתה לו.

אז איך נראה קרב בפועל? שני לוחמים נכנסים לזירה, ויוצאים משם לאחר מספר סיבובים שסוכם מראש (הסטנדרט בUFC  ורובהארגונים הקטנים יותר הינו שלושה סיבובים של חמש דקות). לאחר תום הקרב, בזמן שהלוחמים שואפים אוויר יקר לריאות צוות שופטי הצד קובעים את זהות המנצח.קרבות רבים מסתיימים לפני תום שלושת הסיבובים, לאחר שאחד מהלוחמים לא "שורד" עד סוף הקרב, מכל מיני סיבות לרוב נוקאאוט או הכנעה, שופט הזירה מפסיק את הקרב והלוחם השני מנצח באופן מידי.

2

היופי בספורט הזה, הוא שמצד אחד, לא צריך להבין שום חוק בשביל להבין מה אתה רואה כי מה יותר פשוט וברור משני חבר'ה שנלחמים, ומנגד, מדובר באתלטים מפלצתיים ומחוננים, ברמות הגבהות ביותר שאפשר לחשוב עליהם. אם פעם לוחמי MMA  הגיעו מענפי ספורט מובהקים (אגרוף, BJJ , האבקות וכו') כיום לוחם ברמות הגבוהותצריך לדעת מה עושים בכל סיטואציה של קרב (עמידה או קרקע ) ולדעת מה עושים נגד כל סוג של לוחם. דוגמה מצוינת הוא אנדרסון סילבה אלוף הUFC  עד לא מזמן במשקל בינוני, ולטענת רבים הלוחם הגדול בהיסטוריה של הספורט הזה. סילבה, מפלצת מואי-תאי (אגרוף תאילנדי) ברזילאית שגרם למיטב הלוחמים בעולם להיראות חסרי אונים וניצח אותם לרוב בנוקאאוטים זריזים וכואבים, מצא את עצמו קרוב להפסד התואר שלו, לאחר שמתאבק בשם צ'יל סונן פשוט הוריד אותו לרצפה סיבוב אחר סיבוב וכתש אותו. בסוף הסיבוב החמישי, שבסופו היה ברור שסונן יקבל את הניצחון מהשופטים וינצח את  האלוף, סילבה זיהה פרצה בהגנה של סונן, ומשום מקום הכניע אותו בנעילת יד.

3

עכשיו שכולכם בערך מבינים על מה אנחנו מדברים, נחזור לעסוק בקרב של ג'ונס וגוסטפסון. בעולם הMMAשמלא בפריקים של הטבע, ג'ון "בונז" ג'ונס עומד צעד אחד לפני כולם, מדובר בבחור בגובה של 1.92 על 92 קילו (המשקל הוא נתון של שקילות לפני הקרב, בפועל הוא שוקל יותר) שמסתובב עם מוטת ידיים של 2 מטר ו15 ס"מ, שזה בלשון המעטה, המון. ג'ונס נלחם בדיווזיה החצי כבדה של הUFC  (עד 93 קילוגרם) והגיע לקרב הזה כאשר ניצחון יציב אותו כשיאן ההגנות  על תואר האליפות במשקל זה. ג'ונס לא הפסיד מעולם (יש לו הפסד אחד בפסילה על מרפקים לא חוקיים, בקרב שבו הוא שלט לחלוטין) וניצח בשש הקרבות האחרונים שלו רק אלופי עולם לשעבר, ובקלות רבה.

לא היה קל לUFC"למכור" את הקרב הזה, או במילים אחרות, לשווק את אלכסנדר גוסטפסון כיריב לגיטמי לג'ונס. ביחס לשמות המבוססים שג'ונס הביס עד כה, גוסטפסון הוא לוחם צעיר (שניהם בני 26) שאומנם הגיע מרצף ניצחונות לקרב הזה אבל נראה לכל הפרשנים כחסר סיכוי לחלוטין. גם בווגאס גיבו את הפרשנים, כאשר גוסטפסון קיבל את היחס הגרוע ביותר מכל הקרבות באותו הערב (במילים אחרות, סוכנויות ההימורים העריכו אותו כבעל הסיכוי הנמוך ביותר לנצח, ומנגד כהימור מתגמל מאוד במקרה שיפתיע וינצח). אף אחד לא חשב שגוסטפסון ינצח את הקרב, ורוב הפרשנים העריכו שלא ישרוד מעבר לשניים-שלושה הסיבובים הראשונים (קרב אליפות נמשך חמישה סיבובים).

ג'ונס עלה לזירה עם חולצה שעליה הכיתוב היהיר  "Not quite human", בדיעבד, מיטב ההיפסטרים של ברוקלין לא היו מוצאים חולצה כל כך אירונית. בסופו של הקרב, גילו כל הצופים, כי ג'ונס הוא בהחלט אנושי מאוד. מסתבר כי כל מה שהיה צריך זה לוחם עם הכנה אסטרטגית נכונה, וחוסר פחד לעמוד עם ג'ונס ולהחליף מהלומות. למרות מה שציינתי,  ג'ונס קיבל את הניצחון מהשופטים, בצדק לטעמי, אבל עדיין, בספורט שאחת הקלישאות הגדולות (והנכונות) שלו הוא שכל ניצחון מעלה אותך דרגה אחת למעלה וכל הפסד מוריד שלוש (בסולם הדירוג המטאפורי), גוסטפסון הצליח להפסיד קרב אליפות, ועדיין לטפס בסולם.

4

גוסטפסון הוכיח בקרב הזה כמה השילוב של אופי והכנה אסטרטגית נכונה יכול להשפיע בקרב, ולהאפיל על כישרון או גנטיקה על-אנושית. גוסטפסון הוא לוחם מוכשר, עם יכולת אגרוף מוכחת ורקע לא רע בכלל בgrappling, אבל עדיין, מול ג'ונסאף אחד לא חשב שהקרב הזה יסתיים אחרת מנוק אאוט או הכנעה לטובת ג'ונס, ובמקרה הגרוע קרב שיגיע להכרעת שופטים ברורה. בפועל, גוסטפסון עשה בקרב הזה שני דברים גדולים, הוא השתמש ביכולת האגרוף שלו, שהוכיחה עצמה כטובה משל ג'ונס ובעיקר, בשל הכנה מדהימה, עצר את ניסיונות ההורדה של ג'ונס לקרקע פעם אחר פעם. במהלך הקרב היה נראה כי ג'ונס לא חזה שום מצב בתוכנית הקרב של גוסטפסון. האסטרטגיה של גוסטפסון היתה להשאיר את הקרב הזה בעמידה,ולבטל את יכולת ההיאבקות של ג'ונס באופן מוחלט. רק בניסיון העשירי, בסיבוב החמישי והאחרון, הצליח ג'ונס להוריד את גוסטפסון לרצפה, וזה אחרי סיבוב וחצי שבו ג'ונס הצליח לייצר יתרון בקרב בעקבות מרפק שהיה מעלף את רוב הלוחמים במקום (והורג אותי ואתכם). אסור לשכוח שג'ונס התגאה עד הקרב הזה ב100% אחוזי הצלחה בTakedown. לא רק זאת, אלא שכאילו כדילהוסיף לעלבון, גוסטפסון הוריד את ג'ונס לרצפה בסיבוב הראשון של הקרב, שוב, תקדיםמבחינתו של ג'ונס. כל זה מוכיח שגוסטפסון עשה את שיעורי הבית הכי טובים שאפשר, הוא התכונן עם מתאבקים ברמה הגבוהה ביותר לקרב הזה (פיל דיוויס) וידע שבחילופי המהלומות בעמידה הדרך להביס את ג'ונס היא קומבינציות זריזות של אגרופים ונסיגה אחורה.

אך עדיין, כל זה לא היה מספיק. ג'ונס, שלא הצליח לקחת את הקרב לכיוון הקרקע,והבין שגוסטפסון מתאגרף טוב ממנו, השתמש בכלי נשק אחר,הלא הן הבעיטות. המון בעיטות, רובן ככולן כוונו בעיקר לראש של גוסטפסון. הנשק השני, שג'ונס משתמש בו תדיר וגם עבד הפעם, הוא המרפקים המעולים שלו, כולל מרפק מסובב בסיבוב הרביעי, שלדעתי היה נקודת המפנה שלאחריה גוסטפסון כבר לא חזר לעצמו עד סוף הקרב.

5

הערב של שני הלוחמים הסתיים די דומה, שניהם ידעו שהם היו חלק מקרב גדול והיסטורי, ושניהם, המנצח והמפסיד, נלקחו לבית החולים בטורנטו לבדיקה.למרות שקולות רבים קוראים לקרב חוזר, הקרב הבא של ג'ון ג'ונס יהיה ככל הנראה נגד גלובר טיקשרה, לוחם ברזילאי אגרסיבי ודורסני שעוד לא הפסיד בUFC.גוסטפסון קיבל את ההפסד בענווה, ולא נראה כמי שפותח "קמפיין" לקרב חוזר בשלב זה. גוסטפסון יודע שגם זמנו יגיע, הוא צעיר, משתפר מקרב לקרב, וניצחון בקרב הבא שלו "יקפיץ" אותו שוב לקרב אליפות. הוא לוחם מצוין, ובמוקדם או במאוחר יגיע לקרבעל התואר שוב. הדבר היחיד שבטוח הוא, שאת הקרב הבא של ג'ונס וגוסטפסון, יצליחו "למכור" בUFC בקלות.

הניצחון בסנדרלנד. טבעה ההפכפך של הפסיכולוגיה
קצרנות. סיכום מחזור 4

5 Comments

Childish 5 באוקטובר 2013

קרב אדיר חבל שלא נקבל רקב חוזר מיידי. לאור הקרבות האחרונים של גלובר שלוחמים הרבה פחות טובים מבונס הצליחו לפגוע בו אני לא רואה אותו שורד את הסיבוב הראשון.
אבל מה שהכי חשוב שסילבה יחזיר לעצמו את החגורה

MOBY 5 באוקטובר 2013

למרות הקושי הרב בצפייה בקרבות. וההתקרבות שלנו לסרטי המד"ב של שנות השמונים.
הכתיבה והסקירה והתובנות מרתקים.

הקורא בפוסטים 5 באוקטובר 2013

נחשפתי לספורט הזה לפני שנה בערך ונדבקתי בחיידק.
באמת אחד הקרבות המרתקים שהיו .

סטס טישקביץ' 6 באוקטובר 2013

האם סילבה יחזור להיות אותו הלוחם, לאחר שאלמנט ההרתעה שלו, והכבוד הרב שהוא קיבל, קצת התמוטטו אחרי קרב האליפות הקודם?

גיא 7 באוקטובר 2013

אולי בקרב הבא שלו הוא יחליט להרים ידיים ולהגן על הראש.

ואז שוב יהיה בלתי מנוצח. אם יתחשק לו כמובן…

Comments closed