כיצד נכתבו חוקי הכדורגל – משה טלסניק

חוקים של כדורגל. יש דבר כזה ויש גם מי שהמציאו אותם

jueh

 

כיצד נכתבו חוקי משחק הכדורגל? / משה טלסניק

בראשית אוגוסט 2013 הועבר כלאחר כבוד, ספר הפרוטוקול המקורי, בן 150 השנה, של הדיונים על חוקי הכדורגל, אל הספרייה הבריטית במרכז לונדון, שם הוא שוכן בימים אלה לצד המגנה כרטא, כתבי היד של הביטלס ושל שייקספיר (לסרטון המתאר את הכנסת הספר למוזיאון). מדוע אסור על פי חוקי המשחק לגעת בכדור ביד? מדוע אסור לתקל שחקן יריב כמו בראגבי? האופן בו מאות מיליונים משחקים כדורגל היום בעולם היא דוגמה הממחישה איך משחק משנה את מאפיינו והופך ממשחק כאוטי ואלים למשחק ג'נטלמני ועדין.

*

 גרסה ראשונה של חוקי משחק הכדורגל הועלתה לראשונה על הכתב בשנת 1848, עת נפגשו בקיימברידג' נציגיהם של 14 מכללות והסכימו כי יש לקבוע כללים אחידים למשחק ששוחק באופנים שונים בבתי הספר הפרטיים באנגליה, על מנת לאפשר תחרות בין המוסדות. בשנים הבאות חלה עלייה בפופולאריות של המשחק ברחבי האי הבריטי, שבאה לידי ביטוי בקיום טורנירים וליגות של מועדונים מקומיים. לחוקי 48' הייתה השפעה מועטה על האופן בו שיחקו כדורגל ברחבי בריטניה ופעם נוספת עלה הצורך להסדיר את חוקי המשחק. במהלך החודשים נובמבר-דצמבר של שנת 1863 התנהלה סדרת פגישות בהשתתפות קפטנים ונציגים של 11 מועדונים מלונדון ופרבריה שמטרתה לקבוע כללים מוסכמים למשחק.

*

היוזמה לקיום המפגשים באה מעיתון הטיימס הלונדוני (The Times). כבר בימיו הראשונים אפשר לראות את תפקידה של התקשורת ברצון לסטנדרטיזציה של המשחק. נראה שהיא זיהתה את הפוטנציאל הגלום ברצון של הקוראים להתעדכן בדיווח מהאירועים של ענף הספורט שקרם עור וגידים. הפגישה החמישית והחשובה מכולן התקיימה ביום שני בערב בתאריך 26 בנובמבר 1863 בפונדק של אגודת "הבונים החופשיים" בשם "אולד פרומזיון" במרכז לונדון. הבחירה באתר זו אינה מקרית. "הקליקה הלונדונית" לא נפגשה במועדון של אחת הכנסיות המקומיות, אלא במסבאה – פאב – של הארגון של הגברים הליברליים שדוגלים בחופש דת. זה לא היה עניין של מה בכך, שכן באותם ימים היו כנסיות שהקימו מועדוני כדורגל עבור הקהילה שלהם. היו אלה הג'נטלמנים הבורגנים והחילונים שניסחו והעלו על הכתב את הכללים, ולא אנשי הדת.

*

לאחר שהיטיבו ליבם בשיכר, התפנו החברים לתקן את הכללים ל"רגולציה של המשחק של הכדורגל". למעשה, בלונדון הם ייסדו את התאחדות הכדורגל (FA), שמנהלת את המשחק באנגליה, עם השפעה מכרעת על ההתאחדות העולמית עד היום. המשתתפים הסכימו על המתווה הכללי של משחק כדור בין שתי קבוצות שצריכות להבקיע לשער היריבה. הם היו חלוקים בדעותיהם באשר לשני נושאי מפתח. האחד הוא בין אלה שהעדיפו משחק של "תפוס את הכדור ביד ורוץ", לבין אלה שהעדיפו משחק של כדרור תוך שימוש ברגליים בלבד.  בנוסף, הג'נטלמנים היו חלוקים ביניהם בנוגע לתיקול באמצעות הידיים על מנת לעצור שחקן יריב (לתפוס אותו בירכיו), לבין אלה שהתנגדו למהלך הזה.

*

קמבל (Campbell), הנציג של המועדון הלונדוני בלקהיט, שהיה אחד מן התומכים בתיקולים הידניים אמר: "זה יביא אומץ ונחישות למשחק". המזכיר שניהל את רישומי הפרוטוקול של הישיבה, עורך הדין אבנעזר מורלי (Morley), ענה לקמבל: "אם יהיו לנו תיקולים באמצעות הידיים, אף אדם שיגיע לגיל של שיקול דעת לא ישחק כדורגל". בחילופי הדברים הקצרים הללו ניתן להבחין באופן שבו כל אחד מהדוברים תופס את השימוש בידיים על מנת לעצור את היריב – הראשון חשב שיש בזה אלמנט של נחישות, לעומת עורך הדין שראה בזה יסוד ילדותי ואלים.

מורלי, מי שייסד את מועדון הכדורגל של ברנס בשנת 1862, נחשב לאדם המכובד ביותר בין הנוכחים. המחלוקת הוכרעה לא בין אדי השיכר של הפונדק, אלא בשולחן ביתו של מורלי. הוא חזר עם הפרוטוקול וניסח את חוקי המשחק בשלושה עשר סעיפים שפורסמו בעיתונות הבריטית ב-5 בדצמבר 1863. מהטיעונים של התומכים בתיקולים ובכדרור באמצעות הידיים לא נותר שום זכר. במקום זאת נכתבו הסעיפים:

9. אף שחקן לא ירוץ עם הכדור [בידו]

10. […] אף שחקן לא רשאי להשתמש בידיו על מנת לתפוס או לדחוף את יריבו.

*

המבוגרים בעלי שיקול הדעת עליהם דיבר מורלי בחילופי הדברים עם קמבל הם גברים מהמעמד הבינוני – הקבוצה אליה השתייך המשפטן. שימוש בידיים, לדעתו, נתפס כעניין שאינו ראוי עד כי הוא מקדיש לכך לא פחות מארבעה סעיפים (9-12) מתוך השלושה עשר. הסעיף האחרון מוקדש לאיסור על הוספת מסמרים או משטחי ברזל על סוליות הנעליים. בחוקים אלה ניסה מורלי לשמור על משחק נקי מפגיעות, כפי שראוי למפגש של בני תרבות.

בישיבה שהתקיימה ב-8 בדצמבר, שלושה ימים לאחר פרסום המחטף של מורלי בעיתונות, פרשו ארבעה נציגי הישיבה שתמכו במשחק שמתיר שימוש בידיים (גרסת בתי הספר בעיר ראגבי). בשנת 1871 הם הקימו התאחדות נפרדת לענף ספורט חדש, המכונה עד היום "ראגבי". התקנון שחיבר מורלי אוּמץ והפך להיות המסמך הראשון של התאחדות הכדורגל של אנגליה. המזכיר של אותן ישיבות נחשב, מאה חמישים שנים אחרי, למנסח של חוקי המשחק המשוחק והנצפה על ידי יותר ממחצית מאוכלוסיית העולם.

הכותב הוא דוקטורנט בתכנית למדע טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן, העובד בימים אלה על מחקר בנושא מדע וטכנולוגיה במתחם האימונים של מועדוני כדורגל.

 

 

ליגת שוקי ההון - כשהליקופטר בן הפך לברננקי ברינקס
אבל החתול שלו הוא אנגלי!

20 Comments

רועי מ 6 באוקטובר 2013

האם הרוגבי לא הומצא מוקדם יותר?
או שהוא נקרא בשם אחר?
הרי עד אז שיחקו כדורגל גם עם הידיים.

יריב 6 באוקטובר 2013

"הומצא" היא דרך בעייתית לתאר את ההתפתחות של רוב סוגי הספורט. כפי שמתואר למעלה, הכדורגל והרוגבי (כמו גם כל שאר המשחקים המכונים "פוטבול") התפתחו ממשחקים קדומים יותר – ברובם שחקנים אכן החזיקו בכדור בידיים והיתה מידה רבה של אלימות. אפשר לטעון שרוגבי דומה יותר לאותם משחקים קודמים, אבל כמשחק המוכר היום (בקירוב, הרי החוקים ממשיכים להשתנות) הוא הוגדר אחרי הכדורגל.

משה 6 באוקטובר 2013

הראגבי הומצא אחרי הכדורגל. מורלי, שהשתתף בישיבות בהן נכתבו חוקי הראגבי, דווקא התנגד הפעם לתפיסה בידיים (כידוע – כמו בישיבות הכדרוגל שוב לא התקבלה החלטתו)

S&M 8 באוקטובר 2013

למה הוא התנגד לתפיסה בידיים במשחק הראגבי? האם זו הייתה דרך לטרפד את מיסוד הראגבי כספורט נפרד, או שהיו לו נימוקים אחרים?

בן גור מיכאל 6 באוקטובר 2013

טלסניק
עבודה יפה
זה בדיוק העובדות הנכונות
יישר כח

הופמן 6 באוקטובר 2013

מעניין, תודה!

יוני (המקורי, מפעם) 6 באוקטובר 2013

באמת מעניין.

איציק הגדול 7 באוקטובר 2013

מעניין מאוד
אבל קצת קצר יש המשך?

משה 8 באוקטובר 2013

יהיה בקרוב

המאמן 7 באוקטובר 2013

וזאת ה-בעיה של משחק הכדורגל!
שהחוקים שלו כמעט ולא השתנו כבר 150 שנה!

כדורגל הוא משחק איטי, שנעצר תכופות על ידי תיקולים שמונעים מהקהל לראות גולים, ועלול להסתיים ללא שערים! איזה שעמום!

צריך לבטל את קווי החוץ, כמו בקטרגל – כך המשחק ישטוף יותר והשחקנים לא יפסיקו לרוץ.
על כל חמש עבירות קבוצתיות – פנדל! וכך נראה פחות עבירות ויותר גולים.

הגיע הזמן לרענון…

מתי 7 באוקטובר 2013

וואלה? קווי החוץ זאת הבעיה? לא, נניח, העובדה שאפשרי ואף משתלם לבזבז זמן באופן כללי? המשחק עוצר גם בנבדל ובעבירות, אתה יודע.

כמו שאמרת, החוקים צריכים רענון – חוקי פנדל והרחקה סבירים יותר, חוקי זמן, חוקי התחזות. אבל לומר שלא היו שינויים במשך 150 שנה זה לא נכון עובדתית – כרטיסים צהובים ואדומים, שלושה חילופים למשחק, הפנדל, תוספת הזמן, דו קרב הפנדלים, החזרת כדור לשוער, הנבדל… חוקים באו והלכו. זה לא חקוק בסלע שבכדורגל השעון לא עוצר כשמטפלים בשחקן, למשל.

המאמן 8 באוקטובר 2013

כל כך מעט שינויים בכל כך הרבה שנים… והחוליים שמנית, הגיע הזמן לרפא אותם: למשל, הגדרת זמן מסוים לעבור את החצי, כנ"ל לגבי החזקה של הכדור אצל השוער, הסרת ההגבלה על חילופים, חילופי שחקנים בשיטת הכדוריד, שימוש בטלוויזיה ברגעי מחלוקת ועוד…

*לגבי העבירות – אם על כל חמש עבירות יפסק פנדל, שחקנים ימעטו לעשות אותן…

משה 8 באוקטובר 2013

המאמן – לדעתי, חלק מהעניין שהופך את הכדורגל לכל כך פופולארי הוא הפשטות שנשמרת כבר 150 שנה. הגוף המחוקק של הכדורגל (לו אקדיש פוסט נפרד) יודע לפעול במהירות כשהוא מזהה מגבלה שעשויה לפגוע בפופולאריות של המשחק. בין היתר כך עשו בשינויים שהזכיר מתי (למשל, שנה לאחר מונדיאל 1990 הוכנס השינוי של האיסור להחזיר כדור משחקן שדה לידים של השוער שלו).
באשר לשינויים עליהם אתה מדבר – הם ישנו את המשחק בצורה מהותית, כך שלא בטוח שהפופולאריות שלו תשמר. לדוגמה, הגבלת החילופים מונעת מצב בו לאחר הבקעת שער יכניס המאמן של הקבוצה עם היתרון 10 שחקני הגנה. או במשחק בו תהיה הגדרת זמן למעבר החצי נראה משחק שבו רוב הזמן הכדור יהיה סביב קו מחצית המגרש ולאחר מכן תתפתחנה התקפות חפוזות שרובן יהיה נסיון לדחוק כדורים לאזור רחבה היריב.
לגבי הטלוויזיה, אני דווקא מסכים איתך ותומך בהכנסת שימוש בצילומים במצבים מוגדרים כמו 6 המקרים בהם שופטי כדורסל יכולים לגשת לשולחן המזכירות לצפייה בהילוכים חוזרים.

סתם אחד 11 באוקטובר 2013

אתה רוצה להפוך את הכדורגל לכדורסל…

S&M 8 באוקטובר 2013

גם אם החוקים לא השתנו באופן פורמאלי, הפרשנות שלהם השתנתה מאוד.
זה, אגב, דומה לחוקי הדתות שלא משתנים (כי הם מקודשים וניתנו ע"י ישות עליונה וכו'), אבל הפרשנות שלהם (התורה שבע"פ) משתנה.

הנה לך עוד סיבה למה הכדורגל הוא דת.

פרלה 7 באוקטובר 2013

מעניין ומסקרן
נשמח לשמוע ראשי פרקים של יתר הפרוטוקול.
150 שנה
11 נציגים
כמה עמודים?

משה 8 באוקטובר 2013

13 החוקים הראשונים (היום יש 17 עם ארבע תוספות), כאמור, התפרסמו בעיתון, כנראה בעמוד אחד. את הנוסח המלא תוכל לקרוא בקישור הבא:
http://www.11v11.com/early-history-football/124-part-2-formation-fa.html

את החוקים הנוכחיים אפשר למצוא באתר של פיפ"א בדף הבא:
http://www.fifa.com/aboutfifa/footballdevelopment/technicalsupport/refereeing/laws-of-the-game/index.html

D! בארץ הקודש 8 באוקטובר 2013

תודה. קראתי גם שצל שולמית אבל שם לא ניתן להגיב אז אני פה לומרק תודה
בהחלט מסקרן ומעניין

cookie-monster 9 באוקטובר 2013

Fantastic

me want more!

Comments closed