השעון השוויצרי – נבות גולן

השעון השוויצרי עדיין דופק?

-Roger-Federer-roger-federer

 

כבר עשור שבין המקומות השלישי, השני ובעיקר הראשון בעולם,התרגלנו לראות את שמו של רוג'ר פדרר מתנוסס. אך שנת 2013 לא האירה פניםלקרחון השוויצרי שירד עד למקום השישי בעולם.

הקרחון ימשיך לשקוע?, או שמא הטניסאי הגדול בהיסטוריה קיבל השארה מנדאל ומתכנן קאמבק גדול בשנת 2014?

*

פדרר כבר לא ילד (32), ובעיות הגב שלו לא נהיות קלות יותר עם הזמן. מעבר לכך פדרר הוא איש משפחה ואבא במשרה מלאה (או משהו בסגנון),הוא לא אחד שיישאר בסבב בשביל להתנדנד בין המקומות ה4-10 בעולם. אז האם לשוויצרי יש מה להציע בדרך חזרה אל שלושת המקומות הראשונים בעולם?

התשובה היא לא חד משמעית, אך לפדרר יש מספר נקודות אור להסתכל עליהן.

בשנת 2013 פדרר הגיע להישגים נמוכים מאוד (יחסית לעצמו), הישגים אשר פותחים לו הזדמנות להשתפרולהרוויח נקודות רבות בשנת 2014 (בסבב הטניס נקודות הדירוג מתייחסות להישגי השנה הנוכחית ביחס לשנה הקודמת לה). רק לשם המחשה של לאן פדרר יכול להשתפר בשנה הבאה, פדרר הגיע בטורנירי הגראנד סלאם בשנת 2013 לסיבוב שני, שמינית, רבע וחצי גמר שנותנים לו ס"כ של 1335 נקודות. אם היה לוקח את 8000 הנקודות האפשריות,בהתחשב בזה שהאחרים היו לוקחים פחות,כנראה שהיה כרגע במקום הראשון בעולם.

אך מעבר להישגים והמספרים נשאלת השאלה: האם לפדרר יש עדיין את המשחק הדרוש בשביל לחזור אל הטופ העולמי?

*

פדרר מעולם לא היה השחקן בעל  הסרב, הפורהנד או הבקהנד האימתני ביותר. מה שנתן לו להגיע להיות הגדול בהיסטוריה הוא החבילה הכוללת, חבילה שכוללת כישרון שעדיין לא נראה, אינטליגנציה שאי אפשר להבין ופייטריות שאי אפשר ללמד. כל הדברים האלה לא נעלמים בגיל 32. גם לא בגיל 33. עם זאת, פדרר כבר לא ילד, ויצטרך לבחור בקפידה את הטורנירים אותם ישחק. אם יעשה זאת נכון, מקום בשלישייה הראשונה הוא לא מילה גסה.

זה נכון שההפסד של פדרר ליואיט בגמר בריסביין מראה שהוא עדיין מאוד פגיע, ושהמסע אל השלישייה המובילה בעולם לא הולך להיות קל כשיש לך יריבים כמו נדאל, דג'וקוביץ ומארי, אך כבר בטורנירים האחרונים של שנת 2013 ראינו את פדרר מאותת ימינה ושמאלה: "אני עדיין כאן".

פדרר אמר פעם שהוא מאמין בחיזוק היתרונות שלו יותר מאשר שיפור החסרונות שלו. בגיל 32 , ההבנה שהוא לא צריך להמציא את עצמו מחדש, היא הנקודה הקריטית ביותר. דעתי האישית היא שהחלפת המחבט של פדרר לא בהכרח תועיל לו, אבל מי יודע, אולי בשנת 2014 נראה את הגאונות הולכת צעד אחד קדימה? מה שבטוח, כמו בבונבוניירה שוויצרית טובה, צפו להפתעות.

דו"ח משחק - סטוק
בין גולהאר לרמון - יניב פרנקו

9 Comments

גיל 13 בינואר 2014

למה קבעת שהוא לא אחד שיסתובב במקומות 4-10? דווקא הוא בדיוק הטיפוס שכן יסתובב ועובדה שהוא עושה את זה. הוא אוהב את המשחק והודיע שהוא לא מתכוון לפרוש בקרוב. צריך להנות ממנו כל עוד אפשר בלי קשר למיקום שלו.

נבות גולן 13 בינואר 2014

מה שאתה אומר נכון, אבל להבדיל משחקנים כמו פרר, ברדיץ וטסונגה, פדרר עדיין בא לכל טורניר אך ורק בשביל לנצח, כל עוד הוא נמצא בסבב, הוא לא אחד שיוותר ויסתפק בריצות של רבעי גמר וחצאי גמר, גם אם זו כביכול המציאות. אין מחלוקת שכל רגע שהוא עדיין משחק, הוא עוד רגע בשביל כולם להתענג.

אור 13 בינואר 2014

כתבה מעולה!
מסכים עם שניכם על התענוג שבצפיה ברוג׳ר.
אכן קשה לעכל, אבל מה שכתבת נכון ומכין אותנו להתמודדות עם הצניחה הצפויה והמובנת בדירוג, לצד ההערכה הענקית לאדם ולשחקן הזה. ואולי באמת ב2014 נראה הבזק חדש של גאונות.

בהצלחה בהמשך נבות,
תענוג לקרוא כתבות שלך עד כה

איציק 13 בינואר 2014

מסכים עם גיל (תגובה 1). כל השאר זה נראה פחות כמו ניתוח יכולות ריאליות ויותר wishful thinking אליהם אני מצתרף אך לא באמת מאמין.

יהויכין פנדלוביץ' 13 בינואר 2014

בימיו הגדולים, אמנם אף אספקט במשחק שלו (סרב, פורהנד, בקהנד, וולי, סמש, החזרות) לא היה הטוב ביותר (אולי הפורהנד. במיוחד הinside-outside) אבל לא היה רחוק מזה.
חשבתי כבר כמה פעמים- בטוח יש איפשהו בעולם מישהו יותר מוכשר, אלא שמעודו הוא לא נחשף לטניס ולכן פספסנו אותו, לא?

נבות גולן 14 בינואר 2014

בתור שחקן לשעבר, קשה לי להאמין. אתה מקשיב לשחקני עבר כמו מאטס וילאנדר מפרשנים משחקים שלו ופתאום הוא ממציא מכה שמפילה אותם מהכסא, תרתי משמע. אולי יהיו שחקנים טובים יותר בעתיד, מוכשרים יותר קשה להאמין.

אלעד ב.א. 14 בינואר 2014

נבות – טור נחמד. כל מי שכותב על טניס בדה-באזר זה מבורך!
:-)

לעניין עצמו, הוא בהחלט עדיין בתמונה וביום טוב הוא עדיין תלוי קודם בעצמו. אבל כדי לקחת סלאם נוסף, הוא יצטרך צירוף של גורמים (הגרלה נוחה, נפילות של יריבים, יום הגשות מוצלח וכו').

לעניין הסיבה שהוא עדיין משחק וימשיך לשחק כל עוד הוא יכול: הוא פשוט אוהב לחבוט כדורי טניס, זה הכל! זו אהבה פשוטה ויפה למשחק.

נבות גולן 18 בינואר 2014

כל מילה בסלע

עדידס 20 בינואר 2014

בעוד זה מדבר וזה בא…
פדי פ י ר ק את טצונגה הסוס השחור שלו !
GO FEDERRER !!

Comments closed