שיעור בתורת המשחקים – דילמת שריקי (אלעד רבין)

אלעד רבין (איש מחשבים, מאסטר בפילוסופיה של המדע וחולה ספורט) מצטרף לצוות "דה באזר" ומנסה לפתור את הטירוף שלפני סגירת ההעברות. הפתרון: לקנות אופציה על אמיר שריקי

לקנות או לא לקנות, זו השאלה (עטיפת ספרו של ויליאם פאונדסטון, "דילמת האסיר", בהוצאת זמורה)

השבוע האחרון היה שיעור חובה לכל תלמיד שמעוניין לקחת קורס ב"תורת המשחקים". ביום שלישי בתשע בבוקר זעקו הכותרות שהפועל ת"א כמעט סגרו עם תמוז, טועמה והמגן הבלגי. עוברת בקושי שעה והסוכן של תמוז מודיע שהוא בחר להישאר בבית"ר בעקבות הלב, טועמה עושה בעיות כרגיל, ומהחזית של המגן הבלגי יש שקט מחשיד.

עוד כשעתיים חולפות והלב של טוטו מחליט לעבור להפועל, טועמה כבר מסתובב במתחם חודורוב, והמגן הבלגי? שקט מחשיד. בלילה אני נכנס לאינטרנט ומה רואות עיני? טועמה חתם, תמוז כמעט, ומי ברח באישון לילה? המגן הבלגי כמובן.

את ""דילמת האסיר" לא המציאו בהפועל תל אביב, אפילו לא פליקס חלפון, אבל תאמינו לי שאחרי מה שעברה הפועל בימים האחרונים, יזמינו בקרוב את מוני הראל ואלי טביב להיות מרצים מן המנין באוניברסיטה.

בדילמה הנ"ל, המצב המיטבי הכולל הוא ששני האסירים יודו במעשיהם, וכך יקבלו עונש קל יחסית. בעולם האמיתי, הבעיה מורכבת עוד יותר. מצד אחד יש את הקבוצה שרוצה להתחזק, במקרה שלנו הפועל ת"א, ומנגד הקבוצה שחייבת כסף / אין לה ממש לאן לשאוף העונה / יש לה שחקן שעומד להיות חופשי בתום העונה / או סתם אינה מעונינת להשאיר שחקן זה או אחר בסגל שלה. במקרה שלנו מדובר על בית"ר /אשדוד / לאריסה / קלאריסה / כל קבוצה אחרת.

למשוואה נוספים שני משתנים נוספים, שמסבכים את העניין. הראשון הוא השחקן, יותר נכון הסוכן שלו, או במקרה שלנו אמא תמוז ואבא טועמה. גם הם צד במשוואה, וגם להם רצון משלהם. האלמנט הנוסף השני הוא הדבר היחיד הקבוע במשוואה – סיום מועד ההרשמה שמאפשר לשחק בשלב הבתים בליגת האלופות.

***

למה הדבר דומה? תארו לעצמכם שאתם מגיעים לסיני עם החברה שלכם ןהבדואי המקומי, זה שמנהל את החושות, אומר לכם שהוא מעוניין לקנות אותה (אחרי שהוא מספר על חברתו הישראלית מיכל מרעננה, כן כן) – תמורת מספר גמלים מסוים. העסקה מוצאת חן בעיניכם, אבל ישנן מספר בעיות.

הראשונה היא שהבטחת להוריה שהיא תחזור עד יום רביעי, וכעת כבר שלישי בבוקר. הזמן לעסקה דוחק, ואת זה יודע גם הבדואי שספרת לו על כך אתמול בלילה. הבעיה השניה היא שגם לחברה שלך יש דעה. אמנם החופים של סיני עושים לה את זה, אבל לא בטוח שהיא מעוניינת במערכת יחסים ארוכת טווח עם מישהו שגר במקום שקוראים לו "ראש השטן" .

הבעיה השלישית היא שאמנם יש לך יתרון – ככל שהזמן עובר הבדואי נלחץ אל הקיר, של החושה, כי הוא מבין שעונת התיירות לקראת סיום ובקרוב כמעט לא יגיעו בחורות – אבל מאידך, אם תתמהמה אתה עלול למצוא את עצמך חוזר עם החברה שלך הביתה, במקום להיות בעל אחד מעדרי הגמלים הגדולים בצפון סיני. מה עושים?

***

ובכן, היה ברור לכולם, גם לג'קי בן זקן, גם לקורנפיין וגם לקבוצתו של המגן הבלגי, שהזמן פועל לטובתם, אבל הם לא יכולים למתוח את הקפיץ יותר מדי, כי אז יתקעו עם הסחורה. לכן כל זב חוטם יכול היה לשער שהמשא ומתן יתפוצץ פעם ברבע שעה, הדרישות הכספיות של הקבוצות המשחררות יעלו ככל שהזמן יאזל, כך גם דרישות השחקנים עצמם. אבל שוב, הבעיה אינה פשוטה: מהצד השני עומדת הפועל, שמבינה שמנסים לשדוד אותה לאור היום, ובתגובה מפרסמת כל כמה דקות שהיא במגעים עם שחקן זה או אחר, שיבוא כגיבוי אם העסקאות יתפוצצו. מה עושים?

***

הפתרון יחסית פשוט: המו"מ עם הקבוצות צריך היה להתקיים לפני שהפועל ידעה אם היא בשלב הבא או לא,  בעוד הקבוצות המוכרות צריכות לקבל פיצוי מסוים על הסכמתן על הסכמתן לסגור עסקה על תנאי (שהפועל עוברת לשלב הבתים).

ניקח כדוגמא את מקרה שריקי ואשדוד (בהתעלם מהפוליטיקות שמסביב). אלי גוטמן היה צריך לבוא להנהלה שלו כבר לפני חודש (וכנראה אף עשה זאת) בבקשה שתפתח במו"מ עם אשדוד לצירופו של שריקי. אשדוד, מצידה, מבינה כי שריקי עומד להיות שחקן חופשי, ויש לה הזדמנות לקבל עליו כסף שאולי לא תוכל לקבל בסוף העונה.

המו"מ מתנהל כאילו הפועל כבר הבטיחה את העלייה לשלב הבתים. תקראו לזה בעצם אופציה בשם שריקי. כדי שגם לאשדוד יהיה מניע לחתום על החוזה, ולא להמתין ולהעלות את הדרישות כשהפועל עם הגב לקיר, הפועל תשלם על האופציה הזו ביטוח במזומן.

במצב עניינים כזה, שתי הקבוצות הרוויחו פחות ממה שיכלו להרוויח – כל אחת במקרה המיטבי מבחינתה – אבל הרבה יותר ממה שהיו מרוויחות אם הקבוצה השניה היתה בוחרת לנהוג אחרת. שהרי אחרי הכל, במקרה שלנו הפועל נשארה בלי שריקי, ואשדוד בלי הכסף.

אנשי השבועיים - שוערים עולים
לשחק כדורגל בסוביבור

19 Comments

ישי 3 בספטמבר 2010

הבעיה העיקרית היא שהפתרון שאתה מציע עובד בתיאוריה. במציאות אחרי שהפועל היו עולים לליגת האלופות אשדוד ו/או שריקי היו שוברים את הכלים ומנסים לפתוח את המו"מ מחדש

אנונימוס 3 בספטמבר 2010

בקיצור אתה מדבר על התנהלות הגיונית ורציונלית המונעת מחשיבה קדימה ותכנון לטווח ארוך משבוע.
בקיצור כל מה שאינו התנהלות טיפוסית בספורט הישראלי =)

ארז (דא יונג) 3 בספטמבר 2010

אני חייב לומר שאני לא ממש רואה את הדמיון לדילמת האסיר (למשל אין פה ממש נקודת שיווי משקל, וגם אין פה מצב בו כל אחד מהצדדים יכול לגרום לתועלת מועטה יותר לצד השני על ידי החלטה שלו), אבל זה בגלל שיש הרבה יותר משתנים מאשר מודה/לא מודה, וגם יש יותר משני צדדים (השחקן, בכל זאת, עדיין יכול לומר את דברו).
הרעיון לגבי הפיצויים הוא לא רע דווקא, אם כי גם הקבוצה המוכרת צריכה "לבטח" את הקונה, למקרה, למשל שמיץ' גולדהאר יקום בבוקר עם חשק לשריקי, יתן הצעה יותר גבוהה משל הפועל, ואשדוד תמכור לו אותו תמורת רווח גדול יותר.
מצד שני, אני לא חושב שאף מאמן יסכים למצב בו יש לו שחקן "על תנאי" בסגל, שמתאמן מדי יום, תופס משבצת חשובה בסגל על חשבון שחקן אחר, ויכול ברגע האחרון לברוח לו.

תומר חרוב 3 בספטמבר 2010

זה נחמד מאוד אבל שכחת למשל שאם לאלא לא(חחח) היה נפצע, הלחץ של הפועל לחיזוק החוד היה פחות מאסיבי.
דבר שני, אשדוד היא לא כמו בית"ר בסיפור הזה, אין לה בעיה ששריקי יישאר, להיפך, המאמן שלה דרש את זה. הביטוח שלה זה המליון דולר שהיא ביקשה- אם תקבל מה טוב אם לא, יש לה שחקן בית מעולה ביד שגם יסכים לחתום על עוד חוזה ואז להימכר(כמו שהיא עשתה עם משה אוחיון לביתר).
גם עניין תמוז לא מתאים לתיאוריה משום שביתר רצתה להיפטר ממנו לא פחות משהפועל רצתה אותו ורק הסירוב שלו ושל מקורב מנע את זה, בית"ר לא היוותה בעיה במשא ומתן, זה היה רק בין השחקן להפועל.

מוסקו 3 בספטמבר 2010

אני מסכים עם חלק מההסתיגויות אבל דבר אחד שכחתם – הרעיון של רכישת אופציה הוא פשוט מגניב, ובהחלט אפשרי!

תומר חרוב 3 בספטמבר 2010

למה שג'קי בן זקן ימכור אופציה על שריקי? מה זה נותן לו? נניח שהפועל הייתה מוכנה לשלם מאתיים אלף דולר על האופציה(והיא לא) אז לג'קי יש מאתיים אלף ביד, שיחקן שישמור על הרגליים שלו בחודש הקרוב ויהיה עם הראש בהפועל, קהל)נכון שאין הרבה באשדוד אבל עדיין) שיתמרמר על כך שהקבוצה שלו לא צריכה להיות בריכת הדגים של הפועל שממנה בוחרים את הקרפיון הכי מוצלח. או שרוצים לקנות/למכור שחקן או שלא רוצים . מה גם שיכולות לבוא קבוצות עשירות שישלמו על האופציה ולא יממשו אותה רק כדי שהמתחרות שלהן לא ירכשו את השחקן.

DI 3 בספטמבר 2010

(ובמסגרת השיפורים המוצעים – מי הכותב ?)

אורדון 3 בספטמבר 2010

הדבר דומה יותר לתה מנטה מאשר לדילמת האסיר,
בתה מנטה יש נוזלים, מושקעת אנרגיה מוסיפים עלים וסוכרים ומקבלים תוצרת
מה יש בדילמת האסיר?
לא יודע, לא קראתי את הספר
וגם אלעד לא קרא
או לפחות לא הבין

יונתן ארבל 3 בספטמבר 2010

לבלינדר,

כנראה זה היה ניסיון לעקוץ..
לעניינינו, זה באמת רחוק מדילמת האסיר שמאוד מומלצת לקריאה בלי שום קשר.
וגם לתורת המשחקים יש קשר מאוד חלש במקרה הזה שהיה לנו עם הפועל ת"א. ישנם המון דוגמאות בעולם יותר טובות מאלו כדי להדגים ניהול מו"מ הלקוח מתורת המשחקים.

על שריקי רצו מיליון דולר, הפועל אמרו לג'קי שילך לחפש את החברים שלו ובזו תמה הסאגה.
במקרה של תמוז השחקן בעצמו זגזג 4 פעמים.
לא ניתן ללמוד מזה כלום חוץ מזה שאם תמוז יום אחד יגיד את הא-ב' בלי לטעות פעם אחת אני מאוד אופתע.

בלינדר 3 בספטמבר 2010

התיאוריה של אלעד כל כך רחוקה מדילמת האסיר שהיא מתחילה להזכיר לי את תיאוריית "החדר הסיני"

מוסקו 4 בספטמבר 2010

בלינדר, זו תגובה לא סימפטית, במילים עדינות, אלעד רבין מבין דבר או שניים בתורת המשחקים, אז אנא ממך…

רועי 3 בספטמבר 2010

הפתרון לכל הבלגאן הזה הוא תקרת שכר.
ככה היו יודעים מראש כמה הפועל מוכנה להשקיע בשחקן, גרוע ככל שיהיה, ואז המו"מ היה נסגר כמה שיותר מהר.
לגבי טוטו תמוז, היה עניין נוסף שמנע כמה פעמים את החתימה שלו, וזה סעיף ועדות המשמעת הפנימיות שהפועל הכניסו לו לחוזה והוא לא הסכים, ובגלל זה המו"מ פוצץ.

יונתן ארבל 4 בספטמבר 2010

לא ברור איך תקרת שכר אמורה לעזור.

תקרת השכר יכולה להיות 50 מיליון שקל ונגיד הוציאו עד עכשיו 40 מיליון, נראה לך שאם הם יודעים שהם יכולים להוציא עוד 10 מיליון זה מה שבאמת הם יעשו??
הרי זה יכול להיות בטווח של שקל אחד ועד 10 מיליון.
זה דבר אחד, דבר שני שאתה בעצמך אומר שמה שהפריע לעסקה להיסגר מהר זה כל מיני סעיפים מוזרים שתמוז דרש להכניס ולא השכר.
ואני בכלל לא נכנס לוויכוח למה לא צריך לעשות תקרת שכר, ועוד במדינה מוגבלת כמו שלנו, אפשר לחשוב הטייקונים העולמיים שורצים פה..

דג 4 בספטמבר 2010

רציני אה
איזה עומק

אורדון 4 בספטמבר 2010

אם זה עמוק מידי בשבילך תעבור למים הרדודים
גם כן דג

צור שפי 4 בספטמבר 2010

אחרי כל התיאוריות הפועל הביאה את תמוז מבית"ר וטועמה מלירסה (בעוד מה שהיא הכי צריכה זה חיזוק בהגנה) ויריבתה בבית הצ'מפיונס שאלקה הביאה את הונטלאר ממילאן וחוראדו מאתלטיקו (ב-13 מיליון אירו, כנראה לא שמעו שם על התיאוריות האלה). וזה בלי לספור את ראול שהגיע עוד קודם.

טוטוריטו ולא תמוז 4 בספטמבר 2010

אם הכדורגל הישראלי היה עובד לפי חוקי הלוגיקה אז ניתן היה להחיל עליו לא רק את "דילמת האסיר" אלא גם את "חוק המספרים הגדולים" – ולהניח כי הטעות בתנהלות (ובבחירה) תעלם בשלל הצעדים הנכונים הבאים.
לצערינו, אין סיכוי כי בכדורגל הישראלי (לוזוןלנד) ההגיון ישלוט, ומכאן חבל לבזבז זמן על הצעות הגיוניות (לא במקרה הנוכחי – אין תחליף לתחרותיות, ותרגילי מספרים לא יעזרו).
הכי חבל, שהכל נכתב ע"י אוהד הפןעל מתוסכל, ולכן ממילא אין לצפות להרבה.
שנה טובה
טוטוריטו

Comments closed