שעון קיץ כפול. הגיע הזמן

נכון, לא מדובר בשאלה הרת גורל כמו הרכב הנבחרת מחרתיים בגרוזיה או האם מנצ'סטר סיטי תיתן עונה גדולה, ובכל זאת גם לסוגיית שעון הקיץ יש קשר לעולם הספורט. לפחות תחת המכנה המשותף "איכות חיים". הנה רעיון מהפכני, שאלי ישי מאוד לא יאהב

 

או.קיי, ברור ששעון קיץ ייטיב עם כולנו – מהצד הפיננסי, מצד הבריאות ומצד בריאות הנפש – ואפשר גם כמובן לכפות את הדיון הזה גם על עולם הספורט: יותר שעות אור לאימונים, למשחקים, לנוחות האוהדים, לנוחות מי שעוסק בספורט אישי או קבוצתי בשעות הערב וכדומה. אבל בואו לא נהיה סקטוריאליים מדי, שהרי החשיבה הסקטוריאלית, כל אחד דואג רק לתחת שלו או של המגזר שלו, היא אחת המכות הגדולות כאן, בוודאי כשמדובר בשעון הקיץ/חורף.

אבל הנה משהו שחשוב לדעת, גם מבלי להיכנס כאן לפרטים הגיאוגרפים המסובכים. שעת הצהריים – זו שבה השמש ניצבת בדיוק מעל הראש שלך  – מתקיימת כמובן בכל מקום בכדור הארץ במועד אחר. כדי לסדר את הענין באופן נוח חתכו את המפה ל-24 חתיכות, ובכל אחת מוצהרת שעת הצהריים בהפרש של שעה מקודמתה.

המשמעות היא שבאותה פרוסה מכדור הארץ, ששטחה כמובן גדול, בחלק מהמקומות מועד הצהריים האמיתי (הרגע שאם תתקע בו מקל בחול לא יהיה לו צל) חל עשרות דקות לפני שהשעון המקומי מראה 12, ובקצה השני של אותה פרוסה הוא עשרות דקות אחרי שהשעון מראה 12.

ישראל שייכת לקבוצה הראשונה. משמע, גם לפי השעון הרגיל הצהריים, אותו אמצע שבין זריחת החמה לשקיעתה, הוא אצלנו הרבה לפני 12 על השעון. כלומר, גם השקיעה מופיעה במועד נמוך יותר מזה שהיתה אמורה להיות בו, אם כל מקום היה מקבל את לוח הזמנים האמיתי שלו.

לאן כל זה מוביל? לפיתרון האמיתי לשאלת שעון הקיץ. ישראל צריכה להזיז את השעון שלה בשעה אחת קדימה בכל ימות השנה, כך שהצהריים יפול אחרי 12 על השעון, ובקיץ להוסיף שעה נוספת. למה שאצלנו לא יחשיך בעונה הזאת מאוחר? עדיין זה יהיה מוקדם מאירופה. על משך התקופה הזאת,  של השעה הנוספת על הנוספת, בהחלט אפשר יהיה להתמקח עם אלי ישי, ואפילו לעשות לו הנחות לחגים.

כבר אמרנו, זה בהחלט לא קשור ישירות לאתר שעוסק בספורט, מלבד תירוצים כאלה ואחרים, ובכל זאת יש מכנה משותף רציני בין שני הנושאים: איכות חיים. במדינה שעסקה תמיד בעיקר בהישרדות, בנס שקוראים לו לחיות, מתחילים בשנים האחרונות יותר ויותר לעסוק גם ברעיון שמותר לנו לבקש יותר: לחיות טוב.

זה אומר שגם "לוקסוס" מסוגם של שעון הקיץ המתוגבר, או תקציבים ותשומת לב גם לתחום הבילוי (נשאיר כרגע בצד את החשיבות מצד הבריאות) הנקרא ספורט, הם זכויות יסוד של מי שרוצה ליהנות מהחיים. "לא באנו ליהנות" קרא אתגר קרת לספרו, באירוניה על תפישת עולם ישנה. כן באנו.

החברה הישראלית הקולקטיבית, הבטחוניסטית, ההישרדותית, מרדה בערכי ה"לא באנו ליהנות" באמצעות תגובת נגד של חזירות אישית. כסף כסף כסף, מכונית מפוארת, מסעדות פלצניות וכו', היו התגובה המקובלת ל"דת העבודה" ול"כור ההיתוך". לא כך הספורט, כמו גם שעון הקיץ. אין להם משמעויות כלכליות אישיות נרחבות, גם לא "לאומיות", הם סתם משפרים את ההנאה מהחיים ואת מצב הרוח של כל שכבות הציבור. בשנת 2010 מותר לדרוש גם את זה.

כי איך אמר פעם שדר ספורט מיתולוגי (שנחסוך ממנו את המבוכה הציבורית): "שעון החול ממשיך לתקתק".

http://www.facebook.com/group.php?gid=134325943877

10 הערות לסיכום משחקי הנבחרות בסופ"ש + אפילוג כוכב נולד
אלון עברון: לא בדיוק

14 Comments

martzianno 5 בספטמבר 2010

זה די מדהים שמדינה שמשאב הטבע היחידי שלה כמעט, הוא השמש, מחסלת גם אותו בלי טיפת שכל.
ועוד דבר: אחי הוא איש דתי והוא אמר לי שהמעבר לשעון חורף לפני יום כיפור, דווקא פוגע בדתיים – "ביום כיפור יש לנו הדתיים כלכך הרבה דברים להספיק", הוא אמר "וזה ממש לא עוזר שמקצרים לנו את היום בשעה…".

מוי כיף 5 בספטמבר 2010

הייתה פעם יוזמה להזיז את השעון שעה קדימה כפי שאתה מציע (ובעצם להעביר את ישראל לטיים זון אחר) שהוצעה על ידי אברהם פורז משינוי בשעה שהיה שר הפנים. כמובן שזה נפל די מהר ואפילו לא עלה לדיון.

נראה לי שהחרדים יותר עסוקים בלהראות שלהם יש את הכוח ושהם המחליטים מאשר להתסכל על הדברים בהיגיון. אני מנסה להבין את ההסבר של הקשר בין שעון חורף לצום כבר יותר מעשור ועדיין לא הבנתי איך זה אמור להקל עליהם. אבל הם החליטו שככה הם רוצים וככה זה יהיה, והם לא נותנים לעובדות לבלבל אותם

איתן בקרמן 5 בספטמבר 2010

נכון נכון היתה הצעה של פורז, אולי זה הזמן לעשות את זה שוב..

איש 5 בספטמבר 2010

הנושא של הזזת השעון שעתיים קדימה בתחילת שעון הקיץ והשבתו רק שעה לאחור בסיום, כדי "לישר קו" עם המציאות, כבר נידון בעבר אם אינני טועה. הלוואי וזה אכן יתממש אך כנראה שלשם כך יהיה צורך להפריד בין הדת למדינה (למרות שקראתי שאלי ישי טען שהוא מאוד נהנה משעון הקיץ ושאין להאשים אותו. הוא גם אמר בראיון שהוא מאוד אוהב ילדים…).
אגב- אם יש כאן מי שאוהב להתנחם בצרות של אחרים- בסין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, לא רק שאין שעון קיץ אלא אין גם אזורי זמן. כך יוצא שבחורף זורחת השמש במערב סין בסביבות השעה 08:00.

איתן- לגבי האמירה של אותו שדר- למה לחסוך את המבוכה, אם זה היה נאמר ע"י יוגי ברה זה היה נחשב לפנינה.

איתן בקרמן 5 בספטמבר 2010

יוגי ברה היה רק אחד… אולי תרים פה פוסט עם הציטוטים הגדולים שלו?

אריאל 5 בספטמבר 2010

לא צריך להרים, יש בחור מוכשר בשם ישי רז שכתב את זה כבר לפני כמה שנים:
http://sports.walla.co.il/?w=/7/978662/

שלו 5 בספטמבר 2010

אני קצת קשה תפיסה, אבל מה הקשר בין השעון לדת שהייתה קיימת קצת קודם. התפילות קשורות לזריחה ולשקיעה, מה זה קשור לשעון חורף או קיץ. אבל בהמשך לטענות שהעלו מקודם לגבי משאב השמש, ישראל היא יצואנית בכירה של טכנולוגיה של אנרגיה ״ נקייה״ מהשמש אבל בעצמה היא לא משתמשת.

גיא זהר 5 בספטמבר 2010

בקרמן, חותם על כל מילה. נקודת למחשבה אחת היא שזה פוגע במי שיש לו ילדים, במיוחד קטנים מכיוון ששעות אור בשעות מאוחרות דוחות את השינה שלהם. מוכן לסבול את העניין הזה לטובת הכלל והחסכון.

מוסקו 5 בספטמבר 2010

צודק, אבל נדמה לי שגם לזה יהיה פתרון: גם בתי הספר והגנים יתחילו קבוע לא לפני תשע, לרווחת המורים והתלמידים והעולם כולו. מה אתה אומר?

תומר חרוב 5 בספטמבר 2010

שעון החול מתקתק-זה לא מה שסיגל שחמון נהגה לומר בהמבצר?או יותר נכון החיקוי של פרידמן מחלומות בהקיציס?"מהר,שעון החול מתקתק…מה? כבר נגמר?"
גיא- זה גם נותן לך יותר שעות אור כדי לבלות עם ילדיך בחוץ. תמיד אפשר לישון.

אריאל 5 בספטמבר 2010

מצחיק, כשגרתי באריזונה גיליתי ששם דווקא בכלל לא עוברים לשעון קיץ, כי כל כך חם שם שעוד שעת שמש זה ממש לא משהו שהם רוצים.
לאור הקיץ שעבר עלינו לא יודע אם זה רעיון כזה רע. אולי פשוט צריך לעבור לשעון קיץ בחורף ולשעון חורף בקיץ..

גיל 5 בספטמבר 2010

האמת היא שיש מיתוס בנוגע לשעון קיץ וזה שהוא חוסך אנרגיה. בפועל זה בכלל לא ברור כי רוב האנשים משתמשים במזגן הרבה יותר ויושבים בבית בערב במקום לצאת החוצה. לא נראה לי שזה משהו כל כך קריטי בסופו של דבר.

מאשקה 5 בספטמבר 2010

אנחנו לא יכולים להיות כמו כל העולם, תמיד יש עלינו בחיינו איזה קוף על הגב בדמות החרדים שקובעים לנו חלק מחיינו. כך זה עם שעון החורף, ההתחשבות בשעות האור להקל על צום יום כיפור.
בכל העולם מחליפים לשעון חורף בסוף אוקטובר, ורק אצלנו בתחילת ספטמבר.
שנה טובה

Comments closed