אלון עברון: לא בדיוק

[youtube Bi1iKGOGknQ&p] לכבוד פתיחת העונה של פוטבול המכללות, אלון עברון מביא את סיפורו של דייוויד קאטקליף, מאמן אוניברסיטת דיוק, שויתר על תהילה ועוד כמה אפסים בתלוש המשכורת, כדי להראות שבספורט המכללות 2010 נאמנות היא לא מילה גסה 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בין עשרות הפרסים שהוגרלו במהלך מסיבת חג המולד האחרונה באוניברסיטת דיוק היתה גם תמונה ממוסגרת וחתומה של דיוויד קאטקליף, מאמן קבוצת הפוטבול של האוניברסיטה. הפרס לא ממש הרשים את רוב באי המסיבה. "תוך כמה שנים קאטקליף יצעיד אותנו קדימה והתמונה תהיה שווה הרבה", אמר הדיקן ברצינות, אך הצחוק שנשמע מהקהל הבהיר לדיקן מה מיקומו של הפוטבול באוניברסיטה, בעיקר ביחס לכדורסל. תמונה חתומה של מייק ששבסקי, מאמן הכדורסל, היתה זוכה ליחס אחר.

קאטקליף, שהיה עוזר מאמן באוניברסיטת טנסי קרוב לעשרים שנה ומאמן ראשי במיסיסיפי במשך שש שנים ונחשב לגאון התקפי שטיפח את האחים מאנינג, הגיע לדיוק לפני שנתיים וחצי כשלקבוצת הפוטבול של האוניברסיטה לא נשאר יותר לאן לרדת. הקבוצה ניצחה עשרה משחקים בשמונה העונות האחרונות, הקהל איבד בה עניין והיא תפקדה כבדיחה של ליגת המכללות. הוא העמיד לפני עצמו שתי משימות: לשפר את מאזנה העגום של הקבוצה ולהחזיר את האוהדים למגרש.

קאטקליף התראיין, פיזר הבטחות לאוהדים ושידר אופטימיות. פרצופו עיטר את כל שלטי החוצות והאוטובוסים בעיר, הוא שלח מיילים רבים לעובדי האוניברסיטה, השאיר הודעות טלפוניות ושלח מכתבים. האחים מאנינג, שפרצופיהם עיטרו את הפליירים שחולקו לאוהדים, התראיינו לכלי התקשורת המקומיים והיללו את המאמן החדש. בשתי העונות הראשונות של קאטקליף דיוק הפכה לקבוצת פוטבול אמיתית. ממוצע הצופים השתפר פלאים ומאזן הקבוצה עמד על 9 נצחונות  ו- 15 הפסדים.

***

אבל בינואר 2010 סיפור האהבה הזה כמעט והתפוצץ. על מנת להבין מדוע, צריך לחזור לדצמבר 2008, החודש שבו החליטה אוניברסיטת טנסי להפרד מפיליפ פאלמר שאימן בטנסי 17 שנים, כולל זכייה באליפות ב- 1998. אחד המועמדים הטבעיים להחליפו היה קאטקליף, אבל עבור אנשי האוניברסיטה קאטקליף נראה כמו העתק של חברו הטוב פאלמר והם העדיפו לשכור מאמן צעיר, דינמי ונמרץ שיראה טוב בתקשורת וגם יעשה רושם על האוהדים: לן קיפין שנזרק באותה שנה מהאוקלנד ריידרס. קיפין, כך יתברר בהמשך, הוא כנראה האדם היחיד בעולם שיכול לגרום אפילו לאל דייויס, הבעלים של הריידרס, להראות נחמד.

קיפין חתם על חוזה לשש שנים והבטיח לאוניברסיטה ולאוהדים שהוא יחזיר את טנסי לגדולה. ואכן תוך תקופה קצרה קיפין העיף את טנסי לכותרות עמודי הספורט. הוא האשים את פלורידה בעבירות גיוס שחקנים, העליב את דרום קרוליינה והספיק למצוא זמן גם להיות חשוד בעבירות גיוס שכללו בין היתר שליחת בחורות צעירות למשחקי תיכונים של שחקנים אותם היה מעוניין לגייס. "אמרתי לה שתפסיק לחכך את החזה שלה בבן שלי ובי", ניסח זאת היטב אב של מגויס לטנסי. אחרי שנה שבה טנסי עוררה הרבה יותר ענין בעמודים שמחוץ למדור הספורט, קיפין התפטר מאימון הקבוצה והתמנה למאמן הפוטבול של אוניברסיטת דרום קליפורניה. פעולותיו הראשונות כמאמן דרום קליפורניה כללו נסיונות שכנוע של חלק משחקני טנסי לעבור עמו לקליפורניה.

קיפין לא לבד בסיפור הזה. הוא אולי דוגמה מופרזת למסירות השבירה של מאמני מכללות כלפי המעביד והשחקנים שלהם, בריאן קלי נטש בסוף השנה שעברה את סינסנטי לטובת נוטרדם אחרי עונה נטולת הפסדים ולפני המשחק החשוב ביותר בתולדות האוניברסיטה. בשנים האחרונות נראה שנטישות והפרת הבטחות ע"י מאמני מכללות בפוטבול ובכדורסל הן תופעות ההופכות שכיחות יותר ויותר.

***

לאחר שיצאו מההלם החליטו בטנסי לשנות כיוון ולמנות מאמן שיהיה ההפך הגמור מקיפין ויחזיר את אמון האוהדים בקבוצה. קאטקליף, 55, חזר להיות הבחירה הסקסית. בינואר פירסמו כלי התקשורות בארה"ב שהעניין סגור ומסיבת עיתונאים רשמית צפויה ביממה הקרובה. למחרת אכן ערך קאטקליף מסיבת עיתונאים ובה הוא סיפר על הכבוד שהוא רוכש לאוניברסיטת טנסי, על החברים והמשפחה שיש לו במדינת טנסי ועל הבת שלו שלומדת באוניברסיטת טנסי, אבל לאחר שהתייעץ עם אשתו, הוא החליט שדיוק הוא המקום בו הוא רוצה לאמן. "הגעתי לפה לבצע משימה", הסביר קאטקליף, "וזה לא יהיה הוגן כלפי האוהדים, השחקנים וצוות האימון שנעזוב לפני סיום ביצועה".

כאשר מנתחים בצורה ריאלית את ההבדלים בין דיוק לטנסי בפוטבול, לא נראה שלקאטקליף היתה צריכה להיות איזושהי התלבטות. טנסי משחקת באצטדיון של 102,000 אלף צופים שמתמלא בכל משחק, פוטנציאל גיוס השחקנים שלה עצום והיא מסוגלת להתחרות על הכשרונות הגדולים ביותר בתיכונים. בדיוק עמד השנה ממוצע הצופים על 26,000. לדיוק אין מורשת פוטבול והיא לא ממש אטרקטיבית עבור שחקני התיכון, מה עוד שכאוניברסיטה פרטית עם סף קבלה גבוה ללימודים היא בלתי ניתנת להשגה עבור חלק גדול מכוכבי התיכונים בארה"ב. במדינת טנסי הפוטבול הוא דת. באוניברסיטת דיוק הפוטבול הוא תחביב לחודשי ספטמבר ואוקטובר בהם עדיין לא התחילה עונת הכדורסל. בטנסי קאטקליף יכול היה להיות המלך, בדיוק למלך קוראים ששבסקי, והוא יישאר על כסו גם אם קאטקליף יביא חמש אליפויות רצופות. מיותר לציין שהמעבר לטנסי היה משדרג את שכרו של קאטקליף בצורה משמעותית.

***

קאטקליף הפגין נאמנות לארגון בו הוא עובד, לאוהדי הקבוצה, לשחקנים ולצוות המאמנים. נאמנות די נדירה בהווי הספורטיבי ב-2010, בעיקר ספורט המכללות. "ההתלבטות היתה קשה ונקרעתי מבפנים", הודה קאטקליף, "אבל הלב אמר להשאר". בעולם בו מאמני המכללות חושבים בעיקר על עצמם ועל תלוש המשכורת שלהם, בעולם בו ערכי הנאמנות שלהם זהים לנאמנות של טייגר וודס לאישתו, הראה איש אחד שאפשר גם אחרת.

שעון קיץ כפול. הגיע הזמן
פרדוקסים בכדורגל

7 Comments

ניינר 5 בספטמבר 2010

ליין קיפין הוא הזבל הכי גדול בעולם הספורט האמריקאי ולא מהווה דוגמא לכלום. אפס מאופס שהולך להתרסק ביו אס סי

מוסקו 5 בספטמבר 2010

טוב לשמוע סיפורים כאלה.. יש מצב שערכים חוזרים להיות דבר אופנתי?

גיל 5 בספטמבר 2010

אני חושב שזו החלטה רציונלית בסך הכל. בטנסי הוא היה מרוויח יותר אבל אחרי ההרס שנשאר שם מתקופת קיפין לא יהיה פשוט להחזיר את טנסי לעניינים, בטח עם כל הלחץ שם. בדיוק לעומת זאת הוא באמצע תהליך בנייה ואני חושב שבעוד כמה שנים תהיה לו עוד הזדמנות לחזור לטנסי.

איש 5 בספטמבר 2010

העארה למערכת- פרוייקט הכותבים האורחים הוא ברכה בתוך כל פרוייקט דה באזר המבורך. עם זאת, חלק מהכותבים האורחים מוכרים, לי לפחות, קצת פחות מאחרים (כותב מאמר זה למשל, וגם יותם מלמן שאני מנחש שהוא בנו של יוסי מלמן).
יהיה נחמד לקרוא פסקה או שתיים אודות כותב המאמר.

אלון 6 בספטמבר 2010

גיל, אם להשאר בדיוק ולא לעבור לטנסי זה החלטה רציונלית אז זה אומר הרבה על ההצלחה שלו בדיוק ועל הכישלון של קיפין.

מוסקו, התשובה היא לא.

אריאל 6 בספטמבר 2010

ואולי הוא גם יודע שטנסי משחקת ב-SEC, שזאת החטיבה הכי חזקה בפוטבול, עם קבוצות כמו האלופה אלבמה, האלופה הקודמת פלורידה, האלופה שלפניה LSU, ג'ורג'יה, אובורן וארקנסו, ולכן הסיכוי שיצליח להתמודד איתן הוא די קלוש. לעומת זאת, ב-ACC יש לו הרבה יותר סיכוי להצליח.
וליין קיפין הוא זבל מהסוג הגרוע ביותר ולכן זה רק צחוק הגורל שאיך שהוא הגיע ל-USC אז הטרוג'אנס חטפו השעיה לכמה שנים מבולים וחצי מהשחקנים ברחו לו – וכל זה על עבירות שבכלל קדמו לו. What goes around comes around..

גודזילה 6 בספטמבר 2010

בדיוק יש תוכנית פוטבול?

Comments closed