תקשורת

והנה עמרי כספי, ה"פרזנטור" של חברת התעופה, שופך מחמאות באייטם דרמטי בערוץ הספורט על הקבוצה שבעליה הם גם בעלים בערוץ. ברקע, בענק, מטוס של החברה. כמו שאומרים באמריקה: ווין-ווין סיטואיישן

 

1. אי אפשר היום לצפות, להקשיב, לקרוא, מבלי לדעת, ברמה התיאורטית לפחות, שמאחורי כל ידיעה עומדת רשת סבוכה של אינטרסים. כל עוד מדובר בפוליטיקות, ביחצנות, בתככים, במאבקי כוחות, זה כמעט בלתי נמנע. כשהתוכן נושק חזק מדי לכסף, ברור מדי, זועק מדי, זה כבר מביך.

במהדורת "חדשות הספורט" של אתמול, למשל, שודרה הידיעה (הדרמטית) שעמרי כספי עוזב את הארץ. יורד לאמריקה. כלומר פשוט חוזר לשחק שם כדורסל. כספי, שרק בימים אלה חתם על חוזה פרסום כ"פרזנטור" עם חברת תעופה מקומית, תנחשו מי היא,צולם כשהוא  עומד מתחת למטוס, שעליו שם החברה בגודל אות שצריך מטוס כדי להכיל אותה. זה היה הרקע הקסום לצילום.

האייטם היה קצר, וחלק ניכר ממנו עסק בשאלה, שלבטח מטרידה את מנוחתו של כספי יום וליל, כמו גם את זו של הצופים, מה חושב התותח על ההתחזקות של מכבי תל אביב. מובן שלבנאדם, שנאבק על דקות משחק במכבי עוד יותר משנאבק עליהן בליגה הטובה בעולם, היו רק דברים טובים לומר. מכבי, הנה הוא מביא לנו כאן סקופ, רכשה הקיץ את הישראלים הטובים ביותר. שובו של אליהו הוא כמובן בלה בלה בלה.

2. בכלל, לצופה המאוד סובייקטיבי קשה שלא להבחין בפרגון המרגש של ערוץ הספורט למכבי. קשה לספור כמה שעות שידור הוקדשו הקיץ למשחקי העונה שעברה ביורוליג, ולאו דווקא בערוץ הלייב פלוס גולד פלוס דוקו מינוס שוקו. משעשע במיוחד לחשוב שבין הבעלים המרכזיים של הערוץ – שמשדר לך את  כספי מפרגן למכבי מתחת לכנפי השכינה, המשלמת לו היטב – נמצאים גם מי שהם בעלים מרכזיים גם במכבי.

יתכן, באמת ובלי אירוניה, שמדובר בצירוף מקרים, בהחלטה מערכתית אחראית רצינית. הרי גם כספי וגם מכבי הם מותגי ספורט מובילים, שמעוררים את הצפייה ומעניינים את הציבור. לפחות חלקו. אין גם ספק שהאדונים אודי ושי רקנאטי, בעלים מכאן ומשם, לא יטריחו עצמם לעסוק בקטנות שכאלה.

ובכל זאת, כשיש בעלות צולבת, על ערוץ הספורט – זה שמשלמים עליו כחלק מדמי המנוי, שגובה תשלום נוסף עבור חלק גדול מהתוכן שהוא משדר, שמשדר גם חסויות – ועל קבוצת הספורט המובילה בישראל, ראוי לצופה להיות מודע למה שהוא רואה. את המסקנות, כמו שאומרים, יסיק כל אחד בעצמו.

פרדוקסים בכדורגל
שלוש הערות על פרשת ווין רוני והבחורה שהזדיינה איתו בעד כסף

19 Comments

אריאל 6 בספטמבר 2010

קצת נאיבי, לא?
יש לנו עיתון במדינה (שלפחות שניים מהכותבים פה באתר הם עובדים שלו) שהמטרה שלו היא לקדם את ראש הממשלה – הוא כותב בכותרת שלו "אנחנו עיתון שמקדם את ביבי"? וזה לא ששאר העיתונים צדיקים, גם ידיעות לא שם כותרת בעמוד הראשי "אנחנו מכפישים את ביבי כי ישראל היום תומכים בו".
בשבת התפרסמה כתבה שלמה על אלי טביב, גיבור ישראל, בשבעה ימים של ידיעות אחרונות. למה לא כתבו בראש הכתבה "כתבה זו נכתבה על ידי היחצ"ן של טביב ואל תקחו שום מילה פה ברצינות"?

כל העיתונות והפוליטיקה במדינה הזאת הם תוצר של לובינג ויחסי ציבור. האנשים ההגונים במקצועות האלו הם טיפה בים. אני גם לא יודע איפה איתן בקרמן עובד, אולי הוא בכלל עובד של צ'רלטון שמנסה עכשיו להכנס בערוץ הספורט?

איתן בקרמן 6 בספטמבר 2010

לא אריאל, זה לא נאיבי. אני לא הדובר של ישראל היום, אבל זה לא סוד שהבעלים שלו תומך בביבי. במובן מסוים זה יותר טוב מעיתונים שהאינטרסים שלהם חסויים. ברור שדברים מיוחצנים וכו', הדגשתי את זה בכתבה, אבל אם ידיעות היו מקבלים כסף עבור הראיון עם אלי טביב זה היה עוד יותר מביך.
ובקשר לחשדנות שלך, היא מוצדקת (אם כי במקרה זה לא נכונה), זה בדיוק מה שאני אומר….. כבדהו וחשדהו.

בנוסף בעלות צולבת, חשוב שיידעו עליה.

ישי 6 בספטמבר 2010

אני לא יודע על הכתבה הזאת – אבל שמעתי בעבר על כתבות לקידום ספרים שנרכשו בכסף

דורון 6 בספטמבר 2010

1. מסכים למה שכתב אריאל.

2. כאיש תקשורת ותיק השימוש שלך במונח בעלות צולבת הוא מפתיע, בלשון המעטה. בעולם התקשורת בעלות צולבת היא בעלות של גוף אחד בכלי תקשורת חליפיים (רדיו/עיתונות/טלויזיה וכיו"ב). אין קשר קלוש בין המקרה שתיארת לבין בעלות צולבת.

3. האם בעלות של מושיק תאומים בone המסקר את עסקי הסובארו בארץ היה נראה לך יותר מוסרי, או שמא ביקורתך המושחזת נעצרת באדום?

(גילוי נאות – אני אוהד נהריה ולכן לא שונא הפועל ולא שונא מכבי, אבל ההתמקדות החד כיוונית שלך קצת מעקרת את הטיעון שלך. אם טעיתי וחיציך מופנים גם לכיוון הפועל, אני מתנצל מראש)

איתן בקרמן 6 בספטמבר 2010

מה זה משנה כלפי מי מונים החיצים? צריך שאנשים יידעו כשהם רואים "חדשות" על מכבי תל אביב במקרה זה, שבעלי הערוץ המשדר הוא בעלי הגוף שמכסים. זה צול בריבוע.
שנית, כשאנחנו מממנים בכמה וכמה דרכים, כולל צפייה בחסויות, את ערוצי הספורט, יתכן שמגיע לנו להיות פטורים מפרסומת ענק בראיון שבעיני הוא תמוה. לא ככה?
ובכלל, לא ברור לי מה גורם לך ולאריאל לאוץ לגונן על הגופים האלה.

דורון 6 בספטמבר 2010

איתן,

1. זה משנה רק אם באופו סיסטמתי מושא הביקורת הוא אחד, כי אז החשש הוא שהביקורת אינה לגופו אלא נגד אותו הגוף, ואז הפוסל במומו פוסל וגו'. אם אתה מצפה לאובייקטיביות מערוץ הספורט, אך טבעי שזו הציפיה ממך. (בהקצנה – תמיד לאיתמר בן גביר יש טענות כנגד הבדואים שבונים בנגב בלי היתר – אתה יכול להתייחס לטענות שלו ברצינות?)

2. זה לא "צולב" ולא "בריבוע". כשישראל היום מסקר בהרחבה את חנוכת אחד המלונות של הבעלים שלו, או כשמעריב מסקר את אירוע עובדי השנה של הכשרת הישוב זה מגוחך באותה מידה. זה אמנם מסריח/פגום אתית/מבחיל/משעשע (תלוי בעיני המתבונן) אבל בעלות צולבת זה לא.

3. אני לא מגונן על אף אחד. ערוץ הספורט שנוא עלי מכל הטעמים שצוינו לא אחת, וממילא איני משלם לו אגורה מכספי.

צור שפי 6 בספטמבר 2010

בהמשך לשני קודמי כל מה שנשאר לי לשאול הוא "מה חדש"?

נתי 6 בספטמבר 2010

מעניין. אצל ישראל היום, למרות שזה מוכחש על ידיו ואין שום ראיות של ממש לכך זה נקרא "מקדם את ביבי" (לא לגמרי אמת. במקרה הטוב לא מכפיש בלי ראיות של ממש, אבל נניח). אצל ידיעות, שם יש ביקורת בימ"ש על אופן ההכפשות של ביבי זה ממניעים עסקיים "כי ישראל היום נגד". כאילו שלפני הוא לא הכפיש. שלא לדבר על התמיכה של ידיעות באולמרט, רמון ושאר החברים שהיא הייתה כשירה למהדרין. בעוד שאצל ישראל היום זה הרבה פחות בוטה שם זה על השולחן ללא בושה. ומי שעוד לא מכיר את התצהיר של מוטי גילת על ידיעות מוזמן לקרוא.

אורן 6 בספטמבר 2010

גם לי מאד הפריע קידום המכירות הלא עדין שנעשה למוביל 'הלאומי' (ממתי חברת תעופה בבעלות פרטית היא לאומית?). ההטפלות לשאלת החיזוק של מכבי נראית לי קטנונית בעיקר כיון שהחתמת אליהו (שטות גמורה לדעתי) היא השינוי המרכזי בעולם הכדורסל הישראלי מאז חזרת הנבחרת. הכתבה שודרה אמש כך שההחלטה הגאונית של פיב"א להגדיל את אליפות אירופה ל 24 קבוצות אחרי שהמוקדמות שוחקו לא נידונה.

איל 6 בספטמבר 2010

מה אתם רוצים מבקרמן? הביקורת הייתה כלפי ערוץ הספורט, שלא נוהג בשמץ של שקיפות, וזו ביקורת מוצדקת.

הופ 6 בספטמבר 2010

אני רוצה לשבח את הפוסט ומתייאש באותו זמן מחוסר התועלת והתוחלת שבו. הרי זו טיפה בים. החל בפינת הקפה, דרך פינת הצרבת, עבור בפרסומת לחברה של הבעלים וכלה בכתבה בעיתון על הערוץ שהופסקו שידוריו כי המוציא לאור הוא הבעלים של הקשת המשדרת וכו וכו, שלא לדבר על עיתונאי הספורט שכותבים זה בשם אדונו וההוא בשם הנשיא, זה נותן ציוניו לפי מדליפיו וההוא מקדם את העסקאות של החבר.
אנחנו מוקפים אינטרסים בכל מקום, כל הזמן. נדמה מצד אחד שאולי אלו היו תמיד ורק עכשיו הם נחשפים, ומצד שני נדמה שהלכה הבושה ואבדו הערכים, והיום כבר החברות מרשות לעצמן להפציץ אותנו מכל עבר בלי להתחשב. ונדמה שרק מתי מעט מהעיתונאים עוד מאמינים בעיתונות הגונה ובסיקור ללא פניות, ואיך אפשר להאשים אותם כאשר העיתונים נלחמים על חייהם.
בסופו של דבר, אין ברירה אלא לסמוך על האדם הקטן, שיידע להבחין בין ידיעה בעלת תוכן אמיתי וידיעת תוכן שיווקי. לשמחתי אנחנו לומדים יותר ויותר להיות ביקורתיים (גם בזכות פוסטים כמו אלה – ועל כך בכל זאת אני בכל זאת משבח) , ואתנחם בכך שמי שנפגעות עם הזמן הן החברות הפרסומיות, שבתאוות הבצע שלהן איבדו ומאבדות את אמוננו. ומה שעוד משמח, זה שיש לנו את המרחב הזה, האינטרנטי, בו לשמחתי לא צריך להיות בעל המאה כדי להביע דעה, ובו כל אחד (כמעט) יכול להגיד את האמת, בלי לשאול אף אחד קודם.

בעז 6 בספטמבר 2010

לא מבין את הטענות כנגד בקרמן.

1. אם גופי תקשורת אחרים לא אתיים / מקדמים את האינטסים של בעליהם זה אומר שאסור להעביר ביקורת על גוף תקשורת אחר? "כולם עושים" זו לא סיבה להתעלם מעוול של גוף מסוים.
האתר עוסק בספורט ולכן קרמן מעביר ביקורת על התנהלות ערוץ הספורט. כאשר הוא יכתוב במוסף הסיפרותי הוא יעביר ביקורת על הבעלות הצולבת של הוצאת כנרת זמורה ביתן וצומת ספרים.

2. דוקא העיתונות הכתובה משתדלת לחשוף בכתבות אינטרסים סמוים של הבעלים. אני זוכר שלפחות עיתון מעריב היה נוהג לציין בכל כתבה בנוגע לגוף של חברת הכשרת הישוב, כי מעריב הוא גם חלק מקונצרן הכשרת הישוב. כל תבת תיירות כמעט נגמרת בהודעה הכתב היה אורחו של המלון/ משרד תיירות האוסטרי וכד.

הופ 6 בספטמבר 2010

בעז – הבעיה עם כתבות מסוג אלו על הכשרת היישוב הן שמראש הן עולות כחלק מעמודי החדשות ולא כפרסומת, למרות שהן נכפות מלמעלה על העורכים ולא פרי יוזמתם (מה שנקרא "תוכן שיווקי"). הגילוי נאות פה הוא בגדר לצאת ידי חובה והוא נחמד (בערך כמו להכריח אותך לצפות בפרסומת, אבל לעשות את זה בנימוס), אבל הוא בטח לא חשיפת אינטרסים סמויים.
עם סעיף 1 אני מסכים.

בעז 6 בספטמבר 2010

אבל קורא אינטליגנטי מסוגל להתיחס לכתבה זו , באופן זהה ליחס שיתן ל"כתבה" של ג. יפית. זה פחות רע מכתבה מוזמנת שהאינטרסים הכלכליים שעומדים מאחוריה לא פורסמו.
אני לא מכשיר את השרץ כוונתי הייתה שיש דרכים יותר הגונות לדחוף תוכן שיווקי ע"י הכרזה כי מדובר בתוכן שיווקי.

אריאל 6 בספטמבר 2010

איתן, אף אחד לא מגונן על ערוץ הספורט. מה שהוא עושה זה נבזי.
אני רק אומר שהוא עושה מה שכולם עושים במדינה הזאת. אני באמת לא רואה את ההבדל בינם לבין ישראל היום – להיפך, אצל ישראל היום זה הרבה יותר חמור. אתה באמת חושב שהחייל שקיבל חינם את ישראל היום ברכבת יודע מי מממן את העיתון הזה ומה המטרות שלו? אתה חושב שהבחור מהישוב שקורא את הכתבות על ביבי בידיעות יודע שלידיעות יש אג'נדה נגד ישראל היום?

לכולם יש אינטרסים וכולם דוחפים לך את האינטרסים שלהם. לבוא להתלונן דווקא על ערוץ הספורט זה די נאיבי, זה הכל. בנוסף, זאת לא בעיה של ערוץ הספורט, המטרה שלו היא להרוויח כסף. בשביל זה בדיוק יש בארץ ממונה על הכבלים והתפקיד שלו הוא למנוע את זה. קוראים לו ניצן חן והוא עושה את כל מה שהוא יכול כדי לא להפריע לערוצים השונים לעשות מה שבראש שלהם.
בעיניי, הרבה יותר חמור שהוט החליטה להוריד את ESPN ולשים במקום ערוץ מצחיק כמו יורוספורט 2, וניצן חן אישר את המהלך כאילו מדובר בערוץ חליפי הולם. זאת מדינת ישראל בשבילך – בעל המאה הוא בעל הדיעה והוא יכול להשתין עליך בקשת. ידיעות אחרונות לא צריכים לקבל כסף ממשרד יחסי ציבור כדי לפרסם כתבה אוהדת על אלי טביב. מספיק שהם מבינים שאם זה ייקרה אז הם יקבלו תקציבי פרסום קצת גדולים יותר מאותו משרד, למשל. שום דבר בכתב, שום דבר לא חוקי.

מוסקו 6 בספטמבר 2010

יש הרבה אמת בדבריך. השאלה הבסיסית היא זאת שמפצלת הרבה מדינות בין "שמרנים" ו"דמוקרטים", במונחים אמריקאים. האם אתה אומר "זה העולם ואין מה לעשות" או מאמין ב"אני ואתה נשנה את העולם". מסתבר שהעולם כן השתנה בכמה דברים. אני, אולי נאיבי, מאמין במשפט השני. הראשון נשמע לי קל מדי ומשעמם.

אריאל 6 בספטמבר 2010

אני אוהב לחשוב על עצמי בתור ליברל, אבל זה לא אומר שאני לא בחור ריאלי. אבל אני אשמח לשמוע כשתצליח לשנות, תספר לי איך.

מאשקה 7 בספטמבר 2010

מה שלי היה מוזר בכתבה הזו על כספי מקדם מכירות אלעל היברה הלאומית, היה זה שליווה אותו למטוס מר שקדי מנכ"ל אלעל.
אותו שקדי קיבל ממני כמה פעמים כרטיסי כניסה למלחה למשחקים חשובים כמו נגד מכבי ת"א וקבוצות מחו"ל, והוא אוהד של הפועל מגדל ירושלים. כנראה שדברים שרואים מכאן לא רואים משם, ומה שיותר רחוק יותר שקוף.
החליא אותי הנסיון הנלוז הזה להמשיך לשייך את עומרי כספי כצהוב מקבוצה של המדינה עלאק, לחברת התעופה הלאומית שלנו.
שנה טובה עם שמחות אדומות : )

גילה אבן 4 בספטמבר 2011

ארץ אוכלת יושביה. פשוט כך. קשה לפרגן במדינה, וכל המלעיזים למיניהם מונעים מאינטרסים שונים ומשונים. מה לעשו? כנראה שקשה לחלק לראות את כספי מצליח, ומתקדם בתעשייה הישראלית ואף נהפך לדמות לחיקוי לילדים, כפרזנטור תלמה. מאחלת הצלחה בהשקה הקרובה! – http://www.facebook.com/Telma.il?sk=app_275648769119055

Comments closed