רבותי, אולי נפלוש לרוסיה בחורף? (אורן עמית)

מנהל פורום הכדורסל של "תפוז" מצטרף לצוות "דה באזר" ופותח בחיפושים נרחבים אחרי ההגיון בהחלטות החדשות של איגוד הכדורסל האירופי. לא קל, לא קל

אז נכון שהחלטת האד הוק של צוות המוחות של פיב"א – להוציא לפועל את הרחבת היורובאסקט ל-24 קבוצות כבר בטורניר הקרוב – שערורייתית, מעצבנת ומציגה באור מגוחך את שלב המוקדמות בקיץ האחרון, בו נבחרת ישראל נקרעה כדי להבטיח את הכרטיס לאליפות, אבל הייתי רוצה לשים את ההכרזה מהיום בצד לרגע, ודווקא להתרכז בהחלטה המקורית:

באופן כללי, העלאת מספר המשתתפות ביורובאסקט מ-16 ל-24 , שתוכנן במקור לאליפות ב-2013, באמת יכול היה להיות "צעד חשוב שיאפשר לכדורסל להמשיך ולפרוח", כפי שהתבטא נשיא פיב"א-אירופה, אולאפור ראפנסון (שכנראה כיהן בעבר כמלכת יופי).

לא רק בגלל שיותר קבוצות היו משתתפות במפעל השיא של פיב"א, צעד שאפשר להתווכח על חשיבותו, אלא מכיוון שבדרג א' האירופאי חברות 25 נבחרות, ולתת ל-24 מהן כרטיס אוטומטי ליורובאסקט היה מבטל את הצורך בטורניר מוקדמות.

בניגוד לאליפות העולם ולטורניר האולימפי, שנערכים אחת לארבע שנים, טורניר היורובאסקט מתקיים אחת לשנתיים, מה שמחייב את שחקני הנבחרות האירופאיות להופעה במדים הלאומיים מדי קיץ (בשלב המוקדמות, אם הם לא מופיעים בטורנירים המקבילים, ובטורניר עצמו). ביטול שלב המוקדמות היה מאפשר קיץ מנוחה לסירוגין למרבית הנבחרות.

במקום זה, התקבלה ב-31 במאי במשרדי פיב"א ההחלטה על העלאת מספר המשתתפות ביורובאסקט 2013 ל 24 נבחרות, כשהיא מלווה בהחלטה לאחד את דרג א' ודרג ב' של אירופה. כלומר שלב המוקדמות יישאר על כנו גם בעתיד, רק שמעכשיו ישתתפו בו גם מעצמות הכדורסל של לוקסמבורג, אסטוניה, אלבניה וקפריסין (ותגידו תודה שדרג ג' של מלטה, אנדורה, גיברלטר ושאר מקומות למתקדמים ב'ארץ-עיר' נשאר כדרג נפרד), שעד עכשיו לקחו חלק במפעל נפרד של דרג ב'.

קצין העיתונות של פיב"א-אירופה הודיע כי "השיטה הזו מאפשרת לכל הנבחרות שלנו לקחת חלק פעיל בתחרות משמעותית בכל שנה", אבל רק בגלל שאתה אומר משהו בגאווה לא הופך אותו לרעיון טוב.

אנחנו מכירים את הרעש וההמולה של הביצה הקטנה שלנו בכל פעם ששחקן מתחמק מהזימון לאימוני הנבחרת (טוב, איפה עוד אפשר לבייש שחקנים על ידי השוואת התחמקות מזימון לנבחרת להשתמטות ממילואים?). בשאר העולם המצב לא יותר טוב, ואליפות העולם הנוכחית היא הוכחה לכך: מטורניר שמבטיח את מיטב השחקנים בעולם קיבלנו טורניר של נבחרת ארצות הברית מול נבחרות של כוכבי היורוליג, במקרה הטוב.

קשה לבוא בטענות לשחקנים, עונת אן.בי.איי מכילה 82 משחקים סדירים, ושחקנים בקבוצות הפלייאוף ישחקו משחקים נוספים (פאו גאסול לדוגמא, שיחק 65 משחקים במדי הלייקרס בעונה הסדירה ו-23 משחקים נוספים בפלייאוף. פלא שעוד קיץ עם נבחרת ספרד היה מעבר לכוחותיו?).

גם שחקני הקבוצות הבכירות של אירופה עובדים קשה. עם הופעות בליגה המקומית, בגביע המקומי וביורוליג, מספר המשחקים שהם צוברים בעונה לא נופל בהרבה גם בהשוואה לאן.בי.איי, ואחרי שעשו לקבוצתם במהלך העונה הם נדרשים לבלות מדי קיץ במשימות לאומיות. לא במפתיע חלקם נאלץ לשלם בפציעות את מחיר השחיקה הגופנית.

ביטול שלב המוקדמות היה נותן לחלק מהכוכבים הוותיקים קיץ חופשי למנוחה גופנית ומנטאלית והיה מאפשר לשחקנים צעירים את הזמן לעבודה ולשיפור עצמי במחנות אימונים מיוחדים (כפי שעשה עומרי כספי בקיץ הקודם, במחיר התחמקות מהשתתפות באליפות אירופה 2009 עם נבחרת ישראל, מהלך שבדיעבד שירת אותו היטב בעונת הרוקי שלו בסקרמנטו ואת הנבחרת בקיץ הזה).

מהזווית של האוהדים, גורם המשיכה העיקרי בטורנירים הלאומיים הם השמות הגדולים המוכרים מהאן.בי.איי והיורוליג, וזו היתה הזדמנות של פיב"א להעלות את הסקס אפיל של היורובאסקט – מחויבות לאומית רק אחת לשנתיים היתה יכולה להוביל לכשירות גבוהה יותר ולהיענות גבוהה יותר מצד בכירי השחקנים.

איחוד בין דרגי א' וב' של אירופה בוודאי שלא יעלה את רמת הכדורסל שנראה בטורנירים האלו ויגרום לכך שהעומס המוטל על שחקני הנבחרות רק יגבר, לכך שמדי שנתיים טורניר המוקדמות יכלול יריבות פחות איכותיות ולכך שהיורובאסקט עצמו יהיה טורניר מפרך יותר עם נבחרות פחות מעניינות. אפקט משולש, שממקם את ההחלטה הזו די גבוה במדרג ה"אולי ננסה לפלוש לרוסיה בחורף" של החלטות אירופאיות.

מהו יהודי, זו השאלה
יורו המחנות והגטאות

19 Comments

Ole 6 בספטמבר 2010

אולי משום שאין צורך ללכת סחור סחור, סיבת ההחלטה האומללה הזו היא פוליטיקה פנימית של חברי הוועד המנהל.
אלו, כמו בפיפ"א, אופ"א או בועד האולימפי זקוקים לקולות המצביעים.
גם לאלו של החיילים, גם לפולשים שנותרו בחיים.

גיל 6 בספטמבר 2010

כדורסל צריך לעבור רוויזיה רצינית בכמות המשחקים המשוחקת. כמו בכדורגל, המחשבה היא שיותר משחקים מביאה יותר עניין וכסף אבל זה לא נכון וגם פוגע בשחקנים. משחקי נבא צריכים להצטמצם ב20-25 משחקים, אליפות אירופה פעם ב4 שנים (ושיזמינו את כל הנבחרות מצידי). הספורט המקצועני היחיד שעושה את הדברים נכון זה הפוטבול וגם זה לא מאהבת מרדכי אלא בגלל הקושי לשחק הרבה משחקים בעונה (וגם זה ישתנה בקרוב). ברגע שמשחק נהפך למשהו כמעט יומיומי, כששחקנים לא מגיעים בשיא היכולת וכו', יש בו המון רוויה ופחות התרגשות. זו הסיבה שאני צופה הרבה פחות בכדורסל וכדורגל בשנים האחרונות לטובת ענפים אחרים.

מנחם לס 6 בספטמבר 2010

בפוטבול הגדילו את מספר המשחקים ל-18. ספורטס אילוסטרייטד קורא לזה איבוד לדעת. סלנה רוסרטס, אחת מעתונאיות הספורט שאני מעריך ביותר. היא כותבת: "הצופים יתחילו להרגיש בזה רק כשרמת הפוטבול תתחיל לרדת. כשרמת הסיכון לחיי השחקנים תהיה בעלייה מתמדת, לאיש זה לא יזיז".

גיל 6 בספטמבר 2010

זו באמת החלטה קשה אבל לא הייתי מגזים באפקט שלה על השחקנים. בלי קשר, סלנה רוברטס היא אחת העיתונאיות המשוקצות ביותר בעיניי ומוציאה שם רע לעיתונאים. עד היום אני זוכר את הצביעות והמגמתיות בסיקור של האשמות השווא באונס של קבוצת הלקרוס של דיוק.

דורפן 6 בספטמבר 2010

טוב – זה יאפשר לאנשי הכדורסל בארצנו להתהדר בכך "שהם מעפילים לכל אליפות" (ולשכוח שבניגוד לכדורגל הנבחרות הבכירות של אירופה לא משתתפות במוקדמות

אריאל 6 בספטמבר 2010

טוב, צריך להודות שבאמת העפלנו לכל אליפות – גם כשהבכירות השתתפו וגם כשלא. 8 אליפויות אירופה רצופות זה בהחלט הישג שאפשר להתגאות בו.
בוא נזכור שאיטליה – מדינה שלפחות בעבר החזיקה את אחת משלוש ליגות הכדורסל הבכירות באירופה – כבר פעם שניה לא מצליחה להעפיל – ולה יש שני שחקני NBA ששיחקו במוקדמות.
קל לזלזל בהישג הזה, אבל זה בהחלט הישג ראוי.

ואם נשים את זה בצד – די ברור שלאיגוד הכדורסל אין יד ורגל בהישג הזה, אלא בעובדה שכל הנבחרות הצעירות שלנו הולכות מדחי אל דחי ושמתישהו גם הנבחרת הלאומית תסבול מזה

ניר 7 בספטמבר 2010

ועדיין זה מגוחך להשוות בין העפלה לאליפות אירופה בכדורגל והעפלה לאליפות אירופה בכדורסל…

ניצן 7 בספטמבר 2010

תרשה לי לתקן אותך… לא 8 אליפויות רצופות אלא 10… האליפות האחרונה שבה לא השתתפנו היתה ב-1991, ואז היו בה רק 8 נבחרות.

קרקו 6 בספטמבר 2010

פוסט מצוין.
ברוך הבא!

מוסקו 6 בספטמבר 2010

צודק, כתוב טוב, מעניין. ליצנים הפיבא האלה

רועי 6 בספטמבר 2010

מאמר טוב. לא הבנתי דבר אחד: מה זה כדורסל אירופי? זה סוג של ספורט?

אורן עמית 7 בספטמבר 2010

זה כמו הכדורסל של האנ.בי.איי, רק בנגטיב.
באנ.בי.איי המקומיים הם מהדגם השחור ואילו הזרים באים בצבע לבן, אז בכדורסל האירופי זה הפוך, על כל המשתמע מכך…

שגיא 7 בספטמבר 2010

יפה שמישהו דואג לשחקנים. חבל רק שזה לא הועד המנהל של פיבא, אלא כותב אלמוני מישראל.
בכל מקרה השחקנים לא ממש מעניינים אותם, ורק כמות המשחקים. ולא בדיוק ברור לי למה. כמה מענין יכול להיות משחק שבו קבוצה מפסידה ב40 הפרש. אולי אם כל הכוכבים יעשו יד ויהפכו את אליפות אירופה לאליפות אירופה עד גיל 21, בפיב"א יבינו את הרמז.

סחטיין על הכתיבה, עלית על נקודה יפה שלא ראיתי בשום מקום אחר.

דניאל 7 בספטמבר 2010

רגע, אם אתה מציע שכל הנבחרות בדרג א' ישחקו באליפות אירופה – איך קובעים את דרג א'?
איך נבחרת יכולה לעלות מדרג ב' לא'?

אורן עמית 7 בספטמבר 2010

נו שוין, שאלו יהיו הצרות שלנו.
מן הסתם גם כיום קיים מנגנון של מעבר בין דרגים, רק שמבחינת הנבחרות של דרג א' הוא תלוי בביצועים בטורניר המוקדמות או ההזדמנות האחרונה. אז נעביר את זה ליורובאסקט ואחרי שלב הבתים הראשון יערכו משחקי דירוג למקומות 17-24 ואת שתי האחרונות ישלחו בקיץ "החופשי" להתחרות על מקום בדרג א' מול 2 הבכירות של דרג ב', כפי שנקבע ביורובאסקט המקביל (מי בכלל ידע שיש יורובאסקט דרג ב' ודרג ג'?!?!).

ניצן 7 בספטמבר 2010

היו עליות וירידות. 2 האחרונות בדרג א' ירדו לדרג ב', 2 הראשונות בדרג ב' עלו לא'.
אותה שיטה כמו באליפויות לנבחרות צעירות, נוער וקדטים.
אם אני לא טועה, באליפות הקודמת ירדו צ'כיה מאסטוניה מדרג א', ובמקומן עלו מונטנגרו וגאורגיה.

ארז (דא יונג) 7 בספטמבר 2010

"רק בגלל שאתה אומר משהו בגאווה לא הופך אותו לרעיון טוב." – אהבתי.

ד"ר א 7 בספטמבר 2010

אורן –
מסכים עם המסקנות שלך לגבי הצעד של פיב"א.
לגבי הפלישה לרוסיא – גם נפוליאון וגם היטלר לא פלשו בחורף. הם פשוט חשבו שיוכלו להעביר אותו שם בלי יותר-מידי נזקים. המקבילה האמיתית היא "בואו נפלוש לרוסיא עוד לפני שפירקנו לבריטים את הצורה".

מוסקו 7 בספטמבר 2010

הו ד"ר, אפשר היה להסתפק בחלק א' של הדברים. נפוליאון והיטלר לא חשבו לפלוש לרוסיה בחורף, ראשי פיב"א בטח היו מחליטים לעשות את זה ב-1 בדצמבר

Comments closed