איתך, עבאס

עוד מקרה של גזענות נאלחת עבר כאן בדומיה יחסית. האם העובדה שזה קרה אצל מכבי תל אביב היא מקרית בלבד?

יצא גבר (למקור)

קצת באיחור, אבל השתיקה התקשורתית היחסית (מחמאות לערוץ הספורט שלא היה שותף לה) בנוגע לאירוע שסביב עבאס סואן במשחק בין מכבי תל אביב לבני סכנין, מזמינה התייחסות נוספת.

ההתאחדות לכדורגל היתה בתקופה מסוימת באטרף חיובי, לפחות עשתה רעשים כאלה, של טיפול בסירחון הגזעני שמגיח מדי פעם במגרשים כאן. זה היה כשהבוס של אופ"א, מישל פלטיני, שם את התופעה בפסגת הנושאים לטיפול של ההתאחדות האירופאית. אבל אחרי האירוע עם סואן – הקללות, העלבונות, הכוסות, הבקבוקים, וגם התגובה המובנת אך המוטעית שלו – קשה לומר שמצאנו את דבר ההתאחדות, נחוש וחד משמעי, בראש הכותרות.

פורמלית סואן טעה. אל תגיב. כמה קל להגיד. אבל בנקודה הזאת אין ברירה אלא לחזור לתרגיל ההיפוך הידוע בכינויו "נתאר לעצמנו". נתאר לעצמנו שעוזר מאמן יהודי, שמגיע לשחק ברומא נגד נאציו (כן השם הרשמי זה לאציו), חוטף מבול של קללות וחפצים, בעוד הסדרנים "לא מצליחים להשתלט" על האוהדים העלובים (סואן מעיד כי ראה את הסדרן משתעשע עם המטונף העיקרי).

נתאר לעצמנו שאותו יהודי היה קם, ולא רק מחזיר בקבוק לעבר האוהד, אלא גם מצליח לקרוע את האמ-אמא שלו. מי לא היה גאה בו. ובצדק.

אצלנו זה אחרת. כי אצלנו כשפרשן הערוץ הממלכתי סובל מלהודות שהוא בעד (נניח) הקבוצה הישראלית בני סכנין במשחקים באירופה, לא מטיסים אותו לכל הרוחות.

אצלנו זה אחרת, כי כאשר תיכוניסטים ואחרים חוזרים מסיבוב המחנות במרכז ומזרח אירופה, ובכלל כשמלמדים אצלנו על השואה, הלקח הוא אחד (והוא נכון לחלוטין): לא ניתן לעולם שזה יקרה לנו שוב. הלקח הנכון השני, נעשה הכל כדי שאצלנו זה לא יקרה לאחרים, מתגמד אם בכלל הוא עולה לדיון מעמיק.

מכבי ת"א רחוקה מאוד מאוד מהקו שמנחה, לפחות בפועל, את ההתנהלות של בית"ר ירושלים, אחד המועדונים הבזויים ביותר באירופה מהבחינה הגזענית (למרבה הצער, הכישלון של בית"ר מחליש את היו"ר קורנפיין, שמדבר על ניסיון לשנות את תפיסת העולם המחליאה שהשתלטה על המועדון, שמרבית אוהדיו הם אחלה אנשים).

אבל, קשה להתעלם מלהרהר בכך שמספר השחקנים הערבים שלבשו את מדי הקבוצה הבוגרת של מכבי ת"א – גם אם לא מסיבה אדיאולוגית כלשהי, אלא מצירוף של נסיבות אחרות – הוא הקטן ביותר אחרי האפס של בית"ר.

מה לעשות, כשיש לך ערבי בקבוצה בזמן הווה, או כשהיו לך כמה וכמה בעבר, גם לאוהד הכי מטונף קשה יותר לתקוף ערבי אחר, בוודאי כשמדובר בשחקן שתרם כל כך הרבה לכדורגל הישראלי ולנבחרת ישראל כמו עבאס סואן.

אין כאן ענין של אפליה מתקנת: אף קבוצה לא נדרשת לבחור שחקן ערבי או מוסלמי משום שהוא כזה. הרי גם זה, בליגה מעורבת באופן מרשים כל כך כמו אצלנו, סוג של אפליה. ובכל זאת, לא יזיק לבוסים של מכבי ת"א להקדיש כמה דקות לשאלות כמו למה ההתנפלות המגעילה קרתה דווקא אצלם, ואיך זה שמתוך פלח של עשרות שחקנים ערבים טובים בליגת העל, זה כבר כמה שנים טובות שאצלם לא צץ אפילו אחד.

ולמה, אם לא פספסתי משהו, לא שמענו מהם (אם ירצו אז לצד תלונה על סואן), שהם הולכים לתפוס את הכלב מהיציע, אולי עם עוד כמה שותפים, ולהטיס אותו לכל הרוחות.

 

ליגת האלופות - החוויה האולטימטיבית
ריינג'רס. כדורגל חסר חיים

25 Comments

תומר חרוב 14 בספטמבר 2010

השאלה צריכה להיות אחרת. עבאס צריך להיענש על תגובתו, אבל בצילומי הטלוויזיה רואים בבירור את האוהדים האלימים, מדוע הם לא עומדים לדין? הם אישית ולא רק מכבי תל אביב. לפחות לפי התגובה של איציק זוהר אני הבנתי שמדובר בפרצופים מוכרים(זוהר אמר שאלו אוהדים שמלווים את מכבי שנים).
מכבי צריכה לשאול את עצמה איך דבר כזה קורה ביציע הכבוד שלה?

איתן בקרמן 14 בספטמבר 2010

צודק מאוד. אני מעלה את השאלה הכללית ואתה את השאלה היותר ספיציפית, שהיא לא פחות חשובה. מה זה אצלנו "יציע הכבוד", ולא רק במכבי ת"א, אנחנו יודעים כבר מזמן. לי זה בעיקר מזכיר את הביטוי "בית הכבוד"

סכניני 23 בספטמבר 2010

אפילו באתרי הספורט הרשמים היום מותר להם לקלל ולשיר לסלים ולערבים ואני במקרה נכנסתי לפה עצוב ומצחיק באותו זמן .השאלה היא אם היו אוהדי סכנין שרים כמו אוהדי מכבי מה היה קורה תראו מה קרה לסואן ואפילו הודעת גנוי לא היה מההנהלת מכבי ומי בכלל יושב ביציע הכבוד מאשר חברים של נמני הם בדיוק כמו לה פמליה של ביתייר ואם מישהו ינסה לדבר בשאר האתרים או לגנות את הגזענות אז יטענו שהוא עוכר ישראל או שמאלני שהפכה להיות קללה אני במקרה מדפדף בגוגל והגעתי לפה ועברתי על איזה כתבה על זכית הגביע שלו והסתכלתי על התגבות פשוט לקנאות אולי 15 מתוך 400 תגבות היו גזעניות והשאר ברכו אמת הלוואי היום .היום ליברמן מלך ישראל אם לא המשיח לפי הקצב הזה בארץ עוד שנה גם המרכז יעלם אם בכלל קיים .

נתי 14 בספטמבר 2010

ואני דווקא חושב שבכל זאת צריך להפנות את האצבע להתאחדות. נכון שעל פניו לא ניתן לצפות מחבורת העסקנים למשהו, אבל יש כאן פוטנציאל אולי אם יציגו להם את התוצאות -הלא כל כך איטיות- שהשיגו במקומות אחרים. הבעיה שגם כש"עשו קולות" זה מה שזה היה: קולות. לא תוכנית פעולה ולא בטיח. לא ניתן ולא צריך לצפות שקבוצה כזאת או אחרת תפעל לבד גם אם מדובר בקהל שלה. גם לשאלה שאתה מפנה למכבי ת"א, האם באמת אתה חושב (ואני שואל באמת כי אני לא מכיר את ההוי וארגוני האוהדים שלהם) שזה מכוון? יש המון מה להאשים את מכבי אבל הרושם החיצוני הוא שלא מדובר במשהו מכוון (בניגוד למשל לבית"ר שם גם אם זה לא מגזענות זה מפחד האוהדים-כלומר, מכוון). האם למשל זה לא טבעי שיהיו פחות מהפועל כיוון שילד/נער ערבי יעדיף באופן טבעי את הפועל? בדיוק כמו שטבעי שיהיו יותר במכבי חיפה מהרצליה או אשדוד למשל?
אני לא טוען שאין גזענות, אלא שדברים שמושרשים כל כך צריך להפעיל מלמעלה. בדיוק כמו שכתבת, נסה להפעיל את מבחן " לו אני במקומו" על תפקיד ניהולי במועדון כדורגל. האם אתה בתחילת הקיץ אומר לסוכני שחקנים: היי, יצא שכמה שנים לא היה לי פה ערבי אז תנסו לחפש?

טל 14 בספטמבר 2010

לי זכורים שני שחקנים ערבים ששיחקו במכבי תל אביב: סאלם אבו סיאם והישאם זועבי. שניהם אגב, היו שחקנים בינוניים מינוס, כך שתיאוריה שכדי להיות שחקן ערבי במכבי צריך להיות עילוי סטייל ארמלי או טורק לא ממש מחזיקה מים. שלא לדבר על כך, שמכבי תל אביב היא הקבוצה היחידה שממש מימשה את הרב תרבותיות באחד ממשחקיה הלכה למעשה. חבל רק שכבש קטן, חמוד ותמים היה צריך לשלם בחייו על אוזלת רגלו של זועבי.

בהפועל תל אביב זכורים לי שלושה שחקנים ערבים: טורק, באדיר וטועמה (להלה הוא דורזי ונתכו הוא צ'רקסי). יכול להיות ששכחתי שחקנים ששיחקו בהפועל, אבל זה נראה כפער מאד שולי שמודדים אותו על פני עשרות שנים. את העובדה שבהפועל השחקנים הערבים החזיקו הרבה יותר זמן, אפשר להסביר בעובדה הפשוטה שהם שחקנים הרב יותר טובים.

במילים אחרות, אתה יודע שבמכבי תל אביב אין שיקולים גזעניים מאחרי החתמת שחקנים. אפילו די הודת בזה. ועדיין, העלת את השאלה. באותה מידה אני גם יכול לשאול למה ביוניטד לא משחקים שחקנים מאפריקה, לעומת כמות הגדולה שלהם בקבוצות הגדולות מלונדון. האם פרגוסון גזען? ברור שלא, אבל תמיד נחמד לזרוק שאלות לחלל האוויר.

ואגב תרגילים מחשבתיים, מענין מה הייתה התגובה במידה ודבר כזה היה קורה לקבוצה יהודית במשחק חוץ מול קבוצה ערבית. או לחילופין מה הייתה התגובה במידה וזה קורה לקבוצה ערבית בדרבי של המגזר או במפגש של קבוצות יהודיות. מענין גם מה הייתה התגובה התקשורתית לקבוצות יהודיות שהיו משחקות בברוטליות כמו סכנין.

ערן קאלימי 14 בספטמבר 2010

התנפלות וצקצוקי לשון, כמו שחוותה הפועל פתח תקווה תחת לחמן.

ולשאלה שלפני? מהומת אלוהים, בכל האתרים והעיתונים.

אנונימוס 14 בספטמבר 2010

תוסיף לרשימה בהפועל את אחמד מוסא, ויקטור מרעי, ורמי אבו לאבן. אולי היו עוד. שלא לדבר על כך שהפועל הייתה מחלוצות שיתוף השחקנים הערבים.
אני גם לא מבין למה הורדת מהרשימה צ'רקסים ודרוזים – כמה כאלו היו במכבי? לא שבהפועל היו המונים. אבל זה מראה משהו על שילוב מיעוטים.

חזוס חיל 14 בספטמבר 2010

שלום, כמה לא בלתי צפוי. שני שחקנים לא נראה לך קצת מוזר ביחס לכל קבוצה בארץ מלבד בית"ר? אני טענתי שצריך להיות עילוי? שחיטת כבש זה הטיעון שלך?? כמה תרנגולות ישלמו על חייהן ביום ביפור הקרוב? אם זה היה קורה לקבוצה יהודית במקום אחר זה היה חמור באותה מידה, לא?

אבל השאלה המעניינת באמת היא למה אתה קופץ בכל פעם שיש דיון על גזענות? למה אין לך מילה אחת רעה להגיד על המתועבים שקיללו את עבאס? זאת השאלה יקירי. עוד לא נולדה גזענות בלי הצדקות, ושלך הן תמיד מהמפוקפקות ומקושקשות ביותר.

איתן בקרמן 14 בספטמבר 2010

זה כמובן אני כתבתי, בקרמן, בתגובה לטל, הסניגור הקבוע של כל תקיפת ערבים.

טל 17 בספטמבר 2010

מאותה סיבה שלך אין מילה רעה להגיד על אוהדי סכנין כאשר הם זורקים אבנים על אוטבוסים של שחקני או אוהדי קבוצות יריבות. מאותה סיבה שאתה לעולם לא תצא נגד הברוטליות של שחקני סכנין. תפקידך במחזה הוא לגלם את דמות הפרו הערבי האוטמט, תפקידי הוא להפגיש אותך עם המציאות. אם יהיה פה מישהו שיכתוב בעד אלימות או גזענות אני אצא נגדו. כרגע מה שאני רואה זה את השטויות והאשמות השווא שלך אז נגד זה אני יוצא.

ולשאלתך, לא זה לא נראה לי מוזר. אבל כנראה שכולנו (ואולי גם אופ"א במסגרת מלחמת החורמה שלה בגזענות) צריכים לקבל הנחיות ממך כמה ערבים צריכים לשחק בקבוצה כדי שהיא לא תחשב כגזענית.

שלו 14 בספטמבר 2010

טל – מסכים איתך.
אני לא חושב שיש מדיניות גזענית של ההנהלה, יש אוהדים של מכבי י שהם גזעניים, בטח במקרה של שבת זה תפקיד המשטרה לעשות יראו וייראו.

שלו 14 בספטמבר 2010

לא האמנתי שיגיע היום שאציין את לוני בהקשר חיובי, אבל הוא נלחם מלחמת חורמה בגזענות ומה קרה אם זה כלום, הוא הציב מצלמות סיפק שמות והוכחות ושום כתב אישום. זה בזיון גדול ששני גזענים כאלה מצולמים ובמקום לעצור אותם מדברים על הנהלת מכבי. זה ניסיון לטייח, בשביל להעניש אותם צריך וידאו ושוטר לא הנהלה, ויותר חשוב זה לא צריך להיות תלוי בהנהלה כזאת או אחרת. ואם קבוצה מחתימה או לא שחקנים ערבים, לא נראה לי שחיפה החתימה את באדיר בזמנו בגלל שהוא ערבי, זה מעליב, היא והפועל החתימו אותו כי הוא שחקן טוב, גם ארמלי היה שחקן ענק לא שחקן בתקן הערבי. זאת גזענות.

moby 15 בספטמבר 2010

טל מעט תיקונים
דרוזי הוא ערבי (בא מחצי האי ערב=ערבי) הוא לא מוסלמי אבל ערבי לידיעה כללית. צ'רקסי אכן אינו ערבי הוא לרוב מוסלמי.
#
השאלה שצריכה להשאל מהיא ה היה קורה בבית הדין של הפארטיה של לוזון אם המאורע היה קורא בטדי? או שאוהדי בית"ר המושמצים כל ראשון שני היו במעש הזה. יכול להיות שלוזון לא רוצה לפגוע במכבי?

באבא ימים 14 בספטמבר 2010

"שמדבר על ניסיון לשנות"? תראה לי עוד יו"ר אחד בכדורגל שלנו שהעיז לצאת ככה כנגד הגרעין הקשה, האלים והמאורגן של האוהדים שלו. אחרי שנים של ביקורת מוצדקת על הגזענות של בית"ר האנדרסטייטמנט בו מתקבל המאבק של קורנפיין בגזענות והקרע ביציעי בית"ר על רקע הגזענות מאשש טענות של לא מעט מאוהדי בית"ר שככה התקשורת אוהבת את הבית"ר שלה.

יוחנן הסנדלר 14 בספטמבר 2010

מה רוצים מההתאחדות או ממכבי?
יש חוק במדינה. יש משטרה. קחו את הבבונים האלה שהתעמתו עם סואן ותנו להם קנס כספי מרתיע ומאסר בפועל. מבטיח לכם שבפעם הבאה הבבון יחשוב קצת יותר לפני שהוא מתפרע.
כאוהד מכבי התביישתי במה שקרה.

פראליה 14 בספטמבר 2010

הפיצוץ הגזעני בתא הכבוד של מכבי לא מקרי לכל מי שמכיר את התא העלוב הזה. בעוונותי יצא לי לשבת שם (ואני בטוח שלעוד כמה נקרים כאן) וזה אחד התאים הכי גזעניים וכוחניים שראיתי בימי חיי. התא והיציע בכלל מאוכלס דרך קבע בעברייני הווה ועבר רבים אשר מטילים את חטיתם על השופטים (הם פשוט עומדים בתוך כר- הדשא בבלומפילד, מקללים ויורקים ללא הפסקה), על השוטרים שמפחדים להתעסק איתם ועל המאבטחים (שלא ממש איכפת להם). זה ש"הנהלת" מכבי ת"א מרשה למצב הזה להמשך כבר שנים רבות איפשר את התקרית הגועלית בשבת. בלי קשר, עבאס גבר ולדעתי לא אשם בכלום.

DI 14 בספטמבר 2010

כמה עצוב
וכמו במקרה ביתר (ואני יכול להגיד שאין לי הרבה מילים טובות להגיד על הטיפול שלהם לאורך השנים) הבעיה היא לא אצל מכבי אלא במדינה (וכמובן בהתאחדות). צריך חוק. וצריך שיאכפו אותו. זה עוד הרבה לפני המקרים הללו (שהם חמורים פי אלף).
לפני כמה שבועות בביקור בארץ הגעתי לבולמפילד לראות את הדרבי. אחד כמה כסאות ממני העז לומר משהו לאיזו גברת לידו. תוך פחות מעשר שניות שלושה הגיעו ממרחק של שש שורות למעלה ופוצצו אותו מכות. כדורגל זה ספורט וספורט אמור להיות חלק מהתרבות. או תרבות.
הבעיה היא מחסור בחקיקה ומחסור בענישה. זה מאד מאד פשוט. כשהחולרות יעלמו מהיציעים גם מקרים כאלו ייעלמו ולמעשה הכדורגל יוכל לאט לאט להקרים חזרה לחברה ערכים אחרים.

שרון 14 בספטמבר 2010

באנגליה הצליחו למגר את הבלגן והחוליגניות במיגרשים ע"י אכיפה וענישה רציניים וראוי שגם פה נאמץ את השיטה ולו רק כדי שיהיה ליותר אנשים נעים להגיע למישחקים. אם הברברים האלה הם אוהדים כ"כ שרופים של מכבי הרי שרק הרחקה לצמיתות מהמיגרשים תרתיע אותם.
חוץ מזה שכמו שאיתן רמז, אי אפשר להתעלם מהעובדה שאצלנו הגזענות היא מושרשת ובעייתית ולכן התקשורת חייבת להתייחס לכל מקרה אלימות וגזענות בכובד ראש. אבל בעוד שבמדינות מתוקנות אחרות מקרים כאלו לא יורדים מסדר היום הציבורי אצלנו מדפדפים לשערורייה הבאה.

לוינטל 15 בספטמבר 2010

כמה נכון, כמה עלוב וכמה עצוב. התאחדות דרום אפריקאית מהאייטיז ע"ש לוזון

moby 15 בספטמבר 2010

כששר שקרן (לא אני אמרתי זה בית המשפט אמר) מקבל גיבוי מ"שרי האלפים" שלנו.
ופושע מין לשעבר (לא אני זה בית המשפט אמר) מכהן כמשנה לראש ממשלה. (בלי קשר ששר אוצר יושב על גניבה).
מה לנו כי נלין על מאבטח של 20.8 ש"ח לשעה? אתם רוצים ל"היכנס לרשימה השחורה" תמורת 20.8 לשעה?
יש לנו ארץ נהדרת.
אגב את כולם נראה מתפללים בסליחות וצמים בכוונה גדולה.

ניר 15 בספטמבר 2010

סילבן שלום עבריין מין לשעבר? מי זה השר השקרן שמקבל גיבוי?

moby 16 בספטמבר 2010

לא סליבן לא, אבל רמון כן.
אתה באמת לא קורא עיתונים? השר לשעבר צחי הנגבי.

ויכסלפיש 17 בספטמבר 2010

רק הערה אחת: איזה ערבי שיחק אי פעם במ.ס אשדוד?

למי שמתעקש: סלמן עמר, וזהו

תא הכבוד של מכבי מלא אנשים עם יותר מדי כבוד לעצמם

יוני 18 בספטמבר 2010

מדהים, 20+ תגובות ואפילו לא אחת לעניין.
בשורה התחתונה, כל פעם שסכנין משחקים מול מכבי ת"א יש בעיות. לא ברמה של בית"ר, אבל עדיין. והקהל של מכבי ת"א שר לעיתים קרובות שירים כגון "תנו לצה"ל לנצח נזיין תערבים", ועוד.

מדובר בקהל דוחה וגזעני מאוד שהתדרדר מאוד בעשור האחרון. ומדובר בקבוצה הגדולה של ת"א, עם הקהל הכי גדול. הם כל כך
לא קשורים למה שת"א אמורה לייצג. מביישים את שם העיר.

סכניני 23 בספטמבר 2010

אין לי בעיה נגד ימנים אבל למה לערבב ספורט ופוליטקה אתם רוצים לביע דעה יש קלפי הרי למה לקלל ולהשפיל אנחנו היום מיעוט שמיום ליום מרגשים מאוימים ואני לא מגזים איום קיומי עם כול החוקים שמייצרים אותם אין אתר בארץ אם זה ספורט או צאט שלא מקללים ערבים ואם יצא איזה אדם שידבר על הגזענות יאשימו אותו בעוכר ישראל או שמאלני שהיום זו קללה להיות שמאלני ולגבי המקרה של סואן הרי בתמנות רואים אותם למה עד היום לא עצרו אותם או לפחות שואלים אותם ומזה יציע הכבוד של מכבי הם נאמני נמני שלא מעט מהם הגיעו מביתיר .

Comments closed