הקלות הבלתי נסבלת של ניצול הנושא העדתי

לאלעד ליפשיץ כנראה לא היה רעיון. אז למה לא לשלוף מתחתית חבית הרפש את הנושא העדתי?

 

איך נכנסים לשדה מוקשים? בצעד מהיר ובטוח, או עקב בצד אגודל? אני שואל את עצמי את השאלה הזאת בזמן שאני כותב את השורות האלה ומחכה לפיצוץ. אדם הגיוני יבחר לעקוף את השדה או פשוט להסתובב במקום ולהתרחק ממנו, אבל הפעם אני משיל מעלי את אדרת ההיגיון ומתעטף בשכמיית הרגש. אני מרגיש שאני צריך לכתוב.

הדברים אמורים בטור בשם "מבחן טביב", שפורסם היום (שלישי) במוסף הספורט של עיתון "הארץ" (גילוי נאות: בעבר הייתי מועסק בעיתון ובשנה החולפת פרסמתי במדור הספורט כמה וכמה כתבות). אלעד ליפשיץ, פרשן קבוע של "ספורט הארץ" לענייני כדורגל ישראלי, מעלה את השאלה הבאה: האם אלי טביב, מבעלי הפועל טביב, לא אהוד ביציעי בלומפילד משום שהוא תימני? אמנם הוא מרח את התובנה הזאת על פני כשלוש מאות מלים, כולל פניה בגוף שני לקוראיו (לפי אסכולת יאיר לפיד), אבל זו היתה השורה התחתונה. 

נו, יגיד הקורא הסביר, הבטחת פיצוץ והכברת מלים על הגיון ועל רגש, בעוד שמדובר בסך הכל בטור פרשנות קצרצר, בעמוד פנימי, במוסף לא-מרכזי, בעיתון שהוא החמישי בתפוצתו בישראל. ממילא, אפשר לטעון, טורי פרשנות למשחקים שכאלה הם הרי עניין של "כתוב-שגר-ושכח". הדד-ליין מתקתק את עצמו מהר, המשחק עצמו בדרך כלל משעמם ובטח שלא מצדיק דיון רציני בהיבטים הספורטיביים שלו. מה שנותר לעשות, אם כן, הוא לחפש את המרכיב היחיד שיכול ליצור עניין – סכסוכים ולכלוכים מאחורי הקלעים והצהרות מתלהמות ביציע – ולסחוט אותו עד תום.

אכן, יש בכך מידה רבה של היגיון. סביר להניח שמי שעדיין נמשך כמונו אל הכדורגל הישראלי לא עושה זאת בגלל הרמה הגבוהה של המשחק, אלא בגלל נוסטלגיה פתולוגית לילדותו, או בשל משיכה אובססיבית אל התככים וההשמצות הקטנות מאחורי הקלעים, אותם "סודות מחדר ההלבשה", שתמיד מדיפים ריח רע של גרביים רטובים, כפות רגליים מיוזעות ואינטריגות מלוכלכות.

יושב הפרשן האמור, בוהה במסך ובמקלדת, מגרד נמרצות בפדחתו, מחפש ומחפש רעיון, ובסוף בוחר לשלוח זרוע ארוכה אל הבוץ הסמיך שבו מבוססת התקשורת הישראלית ולהשליך מלוא החופן הכפשה, התססה ודמגוגיה אל דפי העיתון ומשם אל עיני הקורא. במקרה הזה, גחן ליפשיץ עמוק אל קרקעית הדיון הציבורי ושלה ממנו את נושא הגזענות והקיפוח העדתי והלביש אותו על ראש המשחק שאותו היה אמור לסקר.

וכך הוא כותב: "אוהדי הפועל הם הכי טובים שיש, הגזענות מהם והלאה והנאורות מהם והנה. כן, בדיוק, את זה סיכמנו, סגור. פשוט יש בעיה כלשהי עם טביב – זאת אומרת, להם האוהדים בבלומפילד, יש בעיה כלשהי עם טביב.  רגע מעניין – מהי?"

מסקרן? ליפשיץ ממשיך לזרוע רמזים, בהפוכה, כשהוא מתייחס להראל, יריבו של טביב: "הוא לא זר", "הוא אחד מהם", "מישהו מבפנים", "נו, אתם יודעים, הראל זה הראל".

לאחר מכן הוא ממשיך להיתמם ולהתפתל ברטוריקה מגלגלת עיניים סביב תיאורית הגזע שלו: "מוזר, כי הראל זה אמנם הראל, כבר סיכמנו, אבל טביב, נו, הוא באמת משקיע, הוא בעלים שמוציא מהכיס. כלומר, הוא ממש לא קמצן. לא חסכן. דווקא די לארג'. הוא אחד ששופך, שבונה, שמביא. הוא ממש לא כמו כל התימנים. בפירוש, הוא לגמרי מצליח להתעלות מעל עובדת היותו תימני. אז תגידו אתם, למה אין לו שום מחנה בבלומפילד?"

אז תגידו אתם (גם לי מותר לפנות לקוראי, בדיוק כמו ליפשיץ ולפיד), האם לפני שקראתם את הטקסט של ליפשיץ חשבתם על העימות המתמשך והמביך בין מוני הראל לאלי טביב סביב השליטה על הפועל תל אביב במונחים של מאבק בין אשכנזים למזרחים? האם הקדשתם כלל מחשבה לתימניותו של טביב מול אשכנזיותו של הראל? האם גם אתם סברתם שמדובר בקרב בין מורשת שלום שבזי למורשת חיים נחמן ביאליק? או בין אוהבי הסחוג לחובבי הקוגל?

אני יודע שהדימוי של אוהדי הפועל הוא של אשכנזים ממושקפים, אבל אני יודע גם באיזו קלות ניתן לבנות דימוי כזה (למשל, בעזרת טורי פרשנות בעיתונות הספורט). לכן, אני שואל לדעתכם: האם אוהדי הפועל הם אשכנזים או מזרחים? מזרחים או מערבים? הונגרים או תימנים? צרפתים או עיראקים? סורים או גרמנים? בולגרים או איראנים? בוכרים או פולנים? רומנים או טוניסאים?

ליפשיץ חושב שהוא יודע את התשובה. אני חושב שאין בכלל תשובה.

ליפשיץ חושב שהאוהדים האשכנזים של הפועל חושבים שטביב הוא תימני קמצן שלא בונה. אני חושב שיכול להיות, אולי ולכאורה ועל פי החשד, שדווקא ליפשיץ (האשכנזי, כך נדמה) הוא זה שחושב שטביב הוא תימני קמצן שלא בונה ופשוט נוח לו לדבר על איזו גזענות של אוהדים שחושבים שהם נאורים, אבל הם בעצם לא.

אפשר לדבר על קיפוח עדתי בישראל, גם בשנת 2011. באופן אישי, זה לא הנושא שהכי מעניין אותי ואין ספק שזה לא הנושא הבוער ביותר בחברה הישראלית, אבל בהחלט אפשר לדבר עליו. עם זאת, אני סבור שזה מטופש לדבר על קיפוח עדתי בכדורגל הישראלי. אם ישנו בכלל קיפוח שכזה, אינני יודע במי הוא פוגע יותר. אני לא מיתמם. אני באמת לא יודע.

אם מישהו ממש מתעקש, אפשר לבדוק את הסוגיה של קיפוח עדתי בכדורגל הישראלי ברצינות. סימנים למתח עדתי הרי עולים מדי פעם גם כאן – כמו הקללות של יו"ר הפועל עכו ציון ויצמן לעבר המאמן אלי כהן – "מרוקאי עם אגו", או בדבריו של עמוס לוזון על "האשכנזים שרוצים לתלות את עצמם". במקרים אלה, הדברים נאמרו, נשמעו ובמקרה של לוזון אף הוקלטו. בטורו של ליפשיץ, לעומת זאת, שעסק לא רק במתח עדתי, אלא בקיפוח עדתי של ממש, הפרקטיקה שנבחרה היא ניתוח חברתי כללי ולא מבוסס של "אוהדי הפועל" ביציעי בלומפילד. ניתוח מרושל, מחופף, מרגיז, מטופש וחסר אחריות.  

אינני מתכוון לפשפש ברקע העדתי של בעלי קבוצות הכדורגל בישראל, בזה של המאמנים שהם מחתימים או של השחקנים שהם מעסיקים. אני משאיר זאת בשמחה רבה לפרשנים לענייני עדות מסוגו של ליפשיץ. שישברו הם את הראש לגבי מוצאו של רוני לוי או של ממלא מקומו המיועד של צביקה צמח.

פתחתי בשאלה על הכניסה לשדה המוקשים. התכוונתי כמובן לשיח העדתי שאליו בחרתי להתייחס. אין ספק שמדובר בנושא רגיש ונפיץ, שמעורר הרבה מאוד רגשות ודעות ועלול לגלוש במהרה לדיון של קלישאות ודעות קדומות. לכן, כשבאים לעסוק בו, צריך לעשות זאת בחוכמה וברגישות. במבחן של "מבחן טביב" מדובר בכישלון.

הודיני הגדול בהלם
סיכום פלייאוף שבוע שני

116 Comments

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 18 בינואר 2011

בסרט התיעודי "קטמון ברצלונה", העוקב אחרי השנה הראשונה לפעילותה של הפועל קטמון, התראיין ויקטור יונה, מבעלי הפועל ירושלים, והאשים שורה של עיתונאים אשכנזים, ביניהם אותו אלעד ליפשיץ, בכך שהסיבה היחידה לשנאה שלהם כלפיו והסיבה היחידה לפתיחת הקבוצה החדשה היא העובדה שהם לא מסוגלים להתמודד עם העובדה ש"פרענק" השתלט להם על המועדון.
מצד אחד הייתי מצפה דווקא מאותו אלעד ליפשיץ ליותר עומק ומחשבה בנושא הזה.
מצד שני, לכו תדעו, אולי ויקטור יונה צדק.
*גילוי נאות, כותב שורות אלה הוא חצי בולגרי וחצי הונגרי.

mirage 18 בינואר 2011

מר יונה איננו בדיוק "צודק". מה שהוא כן מסוכם בלינק המצורף המפרט רק חלק *קטן* מאד מאד מהחומר הנפלא שהצטבר עליו. כדי לחסוך לך זמן (ההודעה ארוכה) הנה מספר משפטי מפתח:
"אז מצב הדברים הוא שויקטור הוכרז על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים, בהחלטה שניתנה ביום 30.6.10 בתיק פש"ר 5344/08 ע"י השופט יוסף שפירא כפושט רגל שאינו מסוגל לפרוע את חובותיו לאחר שחלפה שנה וחצי מאז מתן צו כינוס הנכסים.
וכמה פרטים מתוך ההחלטה:
א. חובותיו האישיים של ויקטור יונה עומדים על כ- 17 מליון ש"ח."

"ובסיום ההחלטה הקביעה: "מכאן להכרזת החייב כפושט רגל. החייב [=ויקטור] אינו מסוגל לפרוע חובותיו, וחלפה למעלה משנה מאז שניתן צו הכינוס. לפיכך אני מכריז על ויקטור יונה כעל פושט רגל וממנה את המנהל המיוחד, עו"ד בר הלל, כנאמן לנכסי החייב".
http://www.katamon.co.il/forum/topic.asp?TOPIC_ID=936

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 18 בינואר 2011

אני יודע טוב מאוד מיהו ויקטור יונה, אלעד ליפשיץ, כך זה נראה, לא יודע מיהו אלי טביב, שהורשע בעבר בפלילים ארבע פעמים בעברות של התחזות לאדם אחר למטרות הונאה, שימוש במסמכים שלא כדין, קבלת דבר במרמה וזיוף דרכון.

צור שפי 18 בינואר 2011

נו, זו בדיוק הבעיה, מרשיעים רק מזרחים
(-:

S&M 19 בינואר 2011

וזה שהוא פושט רגל אומר שהוא לא צודק?!?!

mirage 19 בינואר 2011

יש לי חדשות בשבילך. לכל ה"עיתונאים האשכנזים" האלה לא הייתה שום בעייה שמר יונה ומר סאסי היו בעלי הקבוצה משך הרבה מאד שנים. להיפך. ישבו איתם באותו יציע כל אותה תקופה. מעניין שאז שני קבלני הבנין לא אמרו דבר נגד אותם "אשכנזים". מה שכן התפתח הוא סיכסוך דמים בין שני האדונים האלה שקרע את הקבוצה לגזרים משך *עשור שלם*. זה מה שהוביל לנטישת הקהל, למחאות ובסופו של דבר להקמת קטמון. לא שום טענות עדתיות!

אריאל 18 בינואר 2011

אני חצוי בנושא הזה. התגובה הראשונה שלי היתה – מה הוא מקשקש? (לא אתה, אותו ליפשיץ). הרי טביב סוחב איתו כזאת קופת שרצים שברור שהאוהדים יהיו נגדו – הם הרי ראו מה הוא עשה לכפר סבא והם לא רוצים שזה יקרה גם להם.
רק מה, יש נושא שלא נהוג לדבר עליו כי הוא מאוד לא פוליטיקלי קורקט וזה ההטיה הגזעית. אם תיקח בן אדם מהרחוב, כמעט כל אחד, הוא יכול לספר לך עד מחר שהוא חושב שכולם שווים והוא לא גזען ועדיין אם תעשה לו את מבחן ההטיה, תגלה שעמוק בפנים הוא אכן גזען. מה הוא מבחן ההטיה? מבחן פשוט במחשב שמציג לך תמונות של אנשים מגזעים (נניח, נשתמש במילה הזאת) שונים ונותן לך לחבר להם מילים כמו טוב או רע לפי איך שהם מופיעים. המחקרים מראים שלכמעט כל הלבנים, למשל, ייקח טיפה יותר זמן לחבר את המילה טוב לבחור שחור, מאשר לבחור לבן.
למה זה קורה? הטיות תרבותיות שקיימות בכל מקום. אותו דבר יקרה בארץ עם ערבים ויהודים (יש מבחנים כאלו באינטרנט, אפשר לבדוק אותם) או אשכנזים ומזרחים.

מה אני רוצה להגיד? שאוהדי הפועל הם לא בהכרח גזעניים, להיפך. הם אפילו לא חושבים על זה, אבל ייתכן, אולי רק קצת (אבל לא צריך הרבה) שכשהם באים לבחור צד הם ייקחו את הצד שיש להם פחות הטיה נגדו, בגלל שבתת מודע שלהם צבע עור מסוים מקושר להתנהגות מסוימת.

אני יודע שזה נשמע כמו ממבו-ג'מבו פסיכולוגי, אבל מדובר במחקרים מדעיים שהוכחו בהרבה מקומות. לאנשים יש הטיה כלפי סוגי אנשים שקיימת עמוק עמוק אצלם גם אם הם לא מאמינים בה. סתם בתור דוגמא – לאנשים יש הטיה מסוימת לטובת אנשים גבוהים (הוכח במחקרים שאנשים גבוהים מרוויחים יותר, למשל). אבל זה בסדר שנכנסים לשם, כי צריך לשים גם את הדברים האלו על השולחן.

ביתלוי 18 בינואר 2011

אריאל, אני מקבל את הטיעון שלך לגבי הטיות תרבותיות/גזעניות לא-מודעות ואני מקבל את כל הטענות נגד קופת השרצים של אלי טביב (שמישהו השב את תשומת לבי שהוא נשוי לאשכנזי – דנה אשכנזי). יותר מזה, אני יכול גם לקבל כל כל טענה על גזענות גלויה או סמויה בכדורגל הישראלי – אבל אני בהחלט לא יכול לקבל טיפול מרושל וקפריזי כל כך בעניין הזה.

ביתלוי 18 בינואר 2011

הסב את תשומת לבי, כמובן

אריאל 18 בינואר 2011

מקבל. אין דבר קל יותר מאשר לצעוק גזענות. נו, עיתונות ישראלית, מה חדש

Amir A 18 בינואר 2011

בתור מישהו שעושה שימוש במתודולוגיה הזו בחייו המקצועיים יש לי שלושה דברים לומר לך:

1. ההטיה הקיימת היא יותר מה שנקרא "אותו הגזע". דהיינו, לאנשים יש העדפה לאנשים מהגזע שלהם ולא משנה אם מדובר בלבנים, שחורים, צהובים, או אדומים.
2. גודל האפקט הסטטיסטי במבחנים האלו הוא לא מי יודע מה גדול.
3. המבחן הזה בודק את ההטיה הסמויה שיש לך. דהיינו דעות שאו שאתה לא מודע להן או שאינך מוכן להודות בהן. הטענה העיקרית נגדו היא שהעמדה הסמויה שלך לא בהכרח מחייבת שהעמדה הגלויה שלך – ההתנהגות שלך – תתאים לה. יכול להיות מישהו שבאופן סמוי יש לו רתיעה מגזע מ סויים אבל בחיי היומיום זה לא יבוא לידי ביטוי.

דורון 18 בינואר 2011

אמיר,

אני קראתי מחקר שבדק עמדות של שחורים ולבנים כלפי שחורים ולבנים בארה"ב, והסתבר שבשתי הקבוצות היתה הטיה שסיווגה לבנים באופן חיובי יותר משחורים, כך שלפי המחקר הזה מה שכתבת בסעיף הראשון לא מדויק. אני אנסה למצוא את הרפרנס.

Amir A 18 בינואר 2011

דורון – ראשית, על כל מחקר במדע החברה שאומר אלף תמצא מחקר אחר שאומר בית. אנשים בונים קריירות על זה. שנית, במתודולוגיה האמורה חשוב לשים לב לגירויים שבהם נעשה שימוש במחקר. למשל, אני לא אתפלא אם גם אצל שחורים וגם אצל לבנים יהיה קישור חזק יותר של הגזע הלבן לכסף והכנסה, מהעובדה הפשוטה שזה המצב לאשורו. לבנים מרוויחים יותר משחורים. אבל העובדה שאתה מקשר לבנים להכנסה גבוהה יותר עדיין לא אומרת שאתה גזען.

אריאל 18 בינואר 2011

העובדה היא, אמיר, שגבוהים מרוויחים יותר מנמוכים, זה נתון מדעי די בדוק. כמובן, אי אפשר להסיק מזה ישירות שההטיה כלפי גבוהים שגורמת ליחס שונה כלפיהם קיימת גם בנושא הגזע, אבל זה לא בלתי סביר בכלל.
אם אנשים רואים אחרים בצורה מסוימת, הם גם יתנהגו בצורה אחרת. ישנם כאלו כמובן שינסו להלחם בזה, אבל אם אתה לא מודע לבעיה, למה שתילחם בה? זה לא שהאנשים חושבים לעצמם – הא, הוא גבוה, הוא בטח עובד טוב. זה פשוט ככה.

יריב 19 בינואר 2011

זה לא בלתי סביר, אבל לגובה שלך בילדותך יש השפעה ברורה על עיצוב האישיות, אז זה לא שקשה לתת גם הסבר אחר.

גיא זהר 19 בינואר 2011

מסכים לגמרי לעניין ההטייה הגזענית שקיימת אצל כל אחד. יהודים יעדיפו שהגיניקולוג שלהם (וגם העורך דין) יהיה עם שם כמו ציון אמיר (ולא אמר) או פלדמן ולא בוזגלו ובטח לא טיבי. לגבי העיתונות יש כאלו שלקחו את הצד של טביב ויש של הראל. אני לא יודע מה זה הקהל של הפועל אבל טביב נתפס כנטע זר לא בגלל המזרחיות שלו אלא בגלל שהוא הגיע מבחוץ והראל אוהד הפועל מלידה. מה שכן ההסתבכויות של טביב קיבלו יותר תהודה בתקשורת מאלו של הראל (והיו לו כאלו). לפי מיטב הבנתי הקהל של הפועל מקלל את ההנהלה כקולקטיב ובצדק. ואם כבר הפועל, צרמה לי מאוד ההתנהגות של חלק מאוהדי הפועל בכדורסל נגד אייזנברג. יש את כל הסיבות לרתוח עליו אבל מקבוצה שאומרת שהיא מתנהלת לפי סטנדרטים אחרים הייתי מצפה להתנהגות אחרת כולל להוציא מקללים (ניאו נאצים וכו) החוצה. יש גבולות גם לאלימות מילולית שעליהם אסור לעבור בשתיקה.

נינו 18 בינואר 2011

רועי, אני מסכים איתך.
הטור שלו סובל מהכללות (קהל אדיר?להזכיר את רימון ההלם שכוון לשמעון גרשון? את הבובה של הבן של אובארוב?), ומתעלם מסוגייה חשובה: ההראלים היו חלק מהאוהדים עוד לפני שמוני קיבל חלק מהבעלות. טביב בא מבחוץ, עם חשדות כבדים על סגנון הניהול שלו ופרשות מפוקפקות שהוא וקצרה נקשרו בהן. לדעתי בעיקר מדובר בזה – מי בן-בית ומי לא, מי נמצא מהמניעים ה"נכונים" וה"לא נכונים".
מצד שני, גם ג'קי בן-זקן טען שהיו נגדו מחאות בשל המוצא שלו (ובגלל זה הוא לא נכנס כשותף בהפועל) ואין ספק שהוא מנהל יותר טוב והגון מטביב.

איתן בקרמן 18 בינואר 2011

רועי, עלית כאן על ענין מורכב. יש כמה אנשים בכדורגל הישראלי, ובתקשורת סביבו, שמנסים לחתוך קופונים מהענין העדתי. אני לא אשכח את הרגע שבו דובר ההתאחדות לכדורגל, מר גיל לבנוני, האשים אותי שאני נגד אבי לוזון "כי הוא פרענק" (אהה, בטח, זאת בדיוק הבעיה עם לוזון..).

אחת החבורות האלה היא של אבי ועמוס לוזון ומלקקי הפנכה שלהם, ובהם גם "בכירים" במדור הספורט של הארץ. הניחוש-תחושה שלי היא שליפשיץ לא הגה את הרעיון הגאוני הזה בעצמו, לפחות לא לבדו, אלא ניזון מעלוב-נפש אחד או שניים, שמנסים בקביעות לחפות על חוסר הכישרון שלהם באמצעות טענות מהסוג הזה.

וזה אפילו יותר מורכב: משום ש"הארץ" חשוד נצחי בהיותו עיתון "אשכנזי", נותנים שם לאגף הנחות של העיתון(ספורט כידוע זה לא תרבות..)לזעוק את זעקת הקיפוח הפיקטיבית הזאת.

עבדתי שם מספיק – תודה לאל לא במדור הספורט במתכונתו הנוכחית – כדי לדעת בדיוק על מה ועל מי אני מדבר. גם אתה יודע. סחתין עליך שהוצאת את התופעה הנאלחת הזאת אל האור.

ביתלוי 18 בינואר 2011

בקר, אני לא בקיא ביחסי הכוחות בין פרשני המדור לעורכיו וגם לא מוצא בזה עניין. למען האמת אני מחבב ומוקיר מאוד את עורך המדור ואת צוותו. כידוע לך, היססתי לפני שכתבתי את הפוסט הזה דווקא בגלל החיבה וההערכה לאנשים ולמקום. אגב, אני לא זוכר כתיבה מרגיזה שכזאת על קיפוח ועל עדתיות בספורט הארץ, לא במתכונת הנוכחית וגם לא במתכונות קודמות.

S&M 19 בינואר 2011

טוב שאתה אומר את כל דברי הגבורה האלה בשמך המפורש, כדי שלא תחשב גם אתה לטוקבקיסט שפן…

אברהמי 19 בינואר 2011

יודע דבר. בן אדם עם קלקול קיבה לא יכול להכיל מזון מלכים.

אתה פחדן ועלוב על שאינך יכול אפילו לחתום על הטינופת שכתבת פה. זה שמר בקר (ואחרים) לא כותבים בהארץ, מעיד הרבה יותר על הארץ (ומה שעורכיו והמוציאים לאור שלו חושבים על מדור הספורט) מאשר על בקר.

ואני אבטיח לך זאת: במקומות שבהם בקר כותב ועורך לעולם, לעולם, הוא לא ישתוק ויכסה פרשה שבה אחד מכתביו חוטף מכות. עכשיו לך תתקלח עם החברה במדור בדיאודורנט החשיבות העצמית שלכם.

אברהמי 19 בינואר 2011

יודע דבר, כשמך פנוכך, אכן יודע הכל. אני מתאר לעצמי שההבדל בינינו, חוץ מהעובדה שאיני משתמש בדיאודורנט, הוא שאיני מסתתר מאחורי כינויים פחדניים.

איתן בקרמן 19 בינואר 2011

בואנה, אתה הזוי ברמות, ערימה כזאת של שקרים מזמן לא ראיתי.
והכי מצחיק זה שאתה מטקבטק כאן באתר שאני ממיסדיו והעורך שלו.
ואגב, אם אתה מנסה לצוד איזה טוקביקסט באיזה אתרים, קח רמז: זה לא אני, יש לי כמה דברים יותר מעניינים.

איתן בקרמן 19 בינואר 2011

דורפן בחר להוריד את התגובה המשמיצה והשקרית שאני ואברהמי הגבנו עליה כאן. אני דווקא נטיתי להשאיר אותה, היא הרי משמיצה אותי (איזה מטורף טוען שאני מתרוצץ באתרים ומטקבק נגד ספורט הארץ, שאני מת לנקות פאנלים במדור הספורט שם ועוד כאלה, שילוב קסום של אלימות מילולית ומחלת נפש מגלומנית) – אבל יאללה, אם היה מדובר במישהו אחר היינו מעיפים את זה, אז שיעוף גם החירטוט הזה נגדי.

מנחם לס 18 בינואר 2011

אני נמצא עתה איזה 12 ק"מ מהחוף ומסביבי רק מים כחולים, ואני קורא את הפוסט הזה, ולא מאמין.
אפילו בארה"ב כבר לא מדברים על שחורים ולבנים (תימנים ואשכנזים?), רפובליקנים ודמוקרטים (ימניים ושמאלנים?), וקתולים, פרוטסטנטים, יהודים, ומוסלמים (דתיים וחילונים?) בספורט. אבל בישראל הקטנה, הארץ האוכלת יושביה הזאת, הדרק הזה לא ייפסק כנראה לעולם.

סוס זקן 18 בינואר 2011

ואללה נכון מנחם. לא מדברים על זה בכלל. זה שירה בחברת הקונגרס גבריאל גיפורדס שתק כמו דג לגבי היותה יהודיה ודמוקרטית. אבירי מסיבות התה לא מדברים על צבע עורו של הנשיא (רק על מקום הולדתו ודתו). קולה של שרה פיילין בכלל לא נשמע.

רק בישראל לא מפסיקים לדבר על זה.

ואללה נכון.

הופ 18 בינואר 2011

למיטב הבנתי מנחם דיבר על ספורט.
אבל גם בספורט מדברים על זה, אאל"ט. לא זוכר מה זה היה בדיוק אבל קראתי לא מזמן, בדה באזר נדמה לי, על עונשים שניתנו לשחקני פוטבול בהקשר צבע עורם (או שזה היה ב NBA עם דייויד שטרן). גם לברון דיבר על זה בהקשר הביקורת נגדו.

מנחם לס 18 בינואר 2011

הופ
אני לא יודע בדיוק על מה אתה מדבר בהקשר לפוטבול. לברון טען שבאופן כללי הוא מאמין שגזענות לא נעלמה לחלוטין מספורט. הוא אמר זאת באופן כללי ביותר. כל מה שאני יכול לומר לך זה שעוד מעט אני מגיע לעגון, עולה על הטרנטה, ונוסע למשחק של ההיט. 10 שחורים בקבוצה, היספני אחד, ולבן אחד. מאמן פיליפיני-אוריינטלי. 4 עוזרי מאמנים מהם 3 שחורים. בעל קבוצה יהודי-ישראלי. נשיא קבוצה פרוטסטנטי בורגני מאד רפובליקני. בקהל יהיו 60% לבנים (זה עניין של כסף), 30% היספנים, ו-20% שחורים.

וכולם, ללא יוצא מין הכלל, ירצו דבר אחד וידברו על דבר אחד: נצחון ההיט (והחלמה מהירה לשלישייה הגדולה הפצועה!).
והופ, בכוונה הזכרתי שוב את היאכטה שלי, סתם לעשות לך את הערב.

מנחם לס 18 בינואר 2011

טוב, 110% גם הוא לא מספר רע.

הופ 18 בינואר 2011

מנחם – גם אני לא זוכר על מה אני מדבר בהקשר הפוטבול אז אעזוב את זה (ואם מישהו זוכר הוא מוזמן להזכיר).
לגבי לברון, אם אני מבין נכון הוא לא אמר באופן כללי ש"גזענות לא נעלמה לחלוטין מספורט" אלא הסכים (חלקית) לטענה שגזענות שיחקה תפקיד בביקורת נגדו – http://bit.ly/aojxz0
אני מכיר את הספורט האמריקאי כל כך הרבה פחות טוב ממך שכניסה לויכוח איתך בנושא תהיה מעשה אווילי ביותר מצידי. באופן כללי, ארה"ב היא הצלחה אדירה מבחינת אינטגרציה בין גזעית ויש לנו ממה ללמוד. חוץ מזה, בישראל הכל הרבה יותר דליק גם ככה, רק מחפשים גפרורים.
לגבי היאכטה – נדמה לי שאתה מבלבל אותי עם מישהו אחר, אני לגמרי בעד היאכטה שלך ובכל פעם שאתה כותב על ירידה לחוף בקובה אני מדמיין שאני שם במקומך (אולי תעבור פה ותאסוף אותי?).

אבשלום 18 בינואר 2011

סוס זקן – נא לקרוא כל משפט עד הסוף לפני שאתה מגיב.
מנחם כתב שלא מדברים על זה בספורט (!)
התנצלותך תתקבל באצילות, אני משוכנע

מנחם לס 18 בינואר 2011

אני מדבר על ספורט, יא סוס!

אריאל 18 בינואר 2011

עלאק לא מדברים. ומה עם ראש לימבו שאמר שדונובן מקנאב מקבל יחס מועדף כי הוא שחור? ומה עם שחקני כדורסל שהאשימו את דיוויד סטרן בגזענות על חוקי הלבוש שלו? ויש עוד הרבה דוגמאות.
אולי בארה"ב מנסים להחביא את זה יותר, אבל זה קיים שם בדיוק כמו בכל מקום. די כבר עם הגישה הזאת שבאמריקה הכל יותר טוב

זיגי 25 בינואר 2011

אני רחוק מלהתפעל מארה"ב – המדינה העשירה בתבל עם שיעור מות תינוקות ואסירים הגבוה בעולם המפותח (אם לבחור רק 2 נתונים. יש הרבה יותר, מחמיאים לא פחות).
אבל – בכל הקשור לביטוי גזענות, ארה"ב נמצאת במוקם טוב בהרבה משלנו. אצלם זה לפחות מאוד לא מנומס ולא מקובל (פוליטית ובכלל) לומר את זה. לא רק לגבי איש ציבור (שיאבד מיד את מקומו אם ייתפס מתבטא בסגנון המוקה והווניל של רבנו גרשון) אלא סתם לאיש הפשוט ביציע. נסו לצעוק את ה – N word בפוקסבורו – אחד היציעים ה"לבנים" בליגה – ותראו מה יקרה.

סוס זקן 19 בינואר 2011

אההה!! בספורט!!!! זה סיפור אחר לגמרי!!!

מכיוון שאני לא כל-כך מבין, אתן לאברהמי להסביר במקומי:

http://debuzzer.com/avrahami/3187

הופ 19 בינואר 2011

מנחם – אני חושב שלפוסט הזה התכוונתי.

גיא זהר 19 בינואר 2011

לייק. מזמן לא צחקתי כמו שצחקתי כשקראתי את התגובה של לס. אוי ואבוי אם ניקח דוגמא מארץ הפוליטיקלי קורקט גם בספורט הארץ שג'ורג' בוש היה נשיאה במשך שמונה שנים

הופ 18 בינואר 2011

ליפשיץ פספס, כי הוא היה יכול להצביע על פער בין התדמית הליברלית והפתוחה של אוהדי הפועל לבין היחס שלהם למישהו "מבחוץ". בהחלט יכול להיות שיש כאן גם מימד עדתי אבל כשמדברים עליו, באוויר הנפיץ של ישראל, צריך להיות מאוד מאוד זהירים אם רוצים באמת לעסוק בנושא ולא סתם לעורר מהומה.
לפעמים כל ההבדל בין טור מדויק וחשוב לבין פרובוקציה הוא עניין של ניואנסים ובחירת מילים נכונה. ליפשיץ בחר (ולא הופתעתי, לאור המעט שקראתי אותו) ללכת על הפרובוקציה בכל הכוח.
בכלל, לא מעט מהעיתונאים היום בתקשורת הכתובה והמשודרת מוותרים על האפשרות לנצל את הבמה שניתנה להם כדי להגיד משהו מורכב ועמוק ובוחרים בפרובוקציה שמביאה יותר תגובות, צפיות ולייקים. בעיני זה משדר חוסר ביטחון שלהם – הם למדו מקופמן שאפשר לעשות קצת רעש ולתפוס על זה כותרות, והם לא באמת מאמינים שהם יישארו בסביבה מספיק זמן כדי שיהיה אכפת להם מההשלכות.
אגב כשמתייחסים לטור כדאי לתת לינק (אלא אם כן לא רוצים לעורר תשומת לב אליו, אבל כשכותבים על זה פוסט זה כבר לא ממש שיקול) –
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1210125.html

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 18 בינואר 2011

ג'קי בן זקן לא היה מועמד להכנס כשותף אלא היה מועמד לרכוש את הקבוצה, ומה שטרפד את העסקה היו שני דברים. הראשון הוא העובדה שהיה צורך בשנת צינון, ולבן זקן לא הייתה כוונה לשבת שנה על המדף, והשני הוא משה תאומים, שנאחז בכל כוחו בקרנות המזבח, והכניס את מוני הראל, מקורבו דאז, כראש קבוצת ניהול, כשהבעלות נותרת של קבוצת כתר.הקומבינה של תאומים גרמה לג'קי בן זקן לשנאה פתולוגית כלפי הפועל ת"א, דבר שהוא עצמו לא טורח להסתיר, ושלאחרונה באה לידי ביטוי כשהפועל ניסתה לרכוש את עידן שריקי ובן זקן דרש סכומים מופרכים ואמר לידיעות שהוא מאושר שבהפועל ת"א מתעצבנים. יתכן שקיים אצלו סיבוך בשנאה הפתולוגית שמתבטא בתסביך רדיפה, כזה שגורם לו לשכוח שבליל קיץ אחד אי שם בתקופה שהעסקה עמדה על הפרק, הוא קיבל שיחת טלפון מקבוצה של כמה עשרות אוהדים, שעשו את דרכם מבית משפחת סגול לבית משפחת תאומים ברמת השרון, כדי להפגין למען העברת הקבוצה לבעלותו. אבל מצד שני בן זקן הוא רק מרוקאי, לא תימני. מרוקאים עדיין לא רצחו ראש ממשלה. אז התזה של ליפשיץ במקומה עומדת.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 18 בינואר 2011

כמו כן, האיש ממנו רצה בן זקן לקנות את הפועל, סמי סגול, הוא טורקי.
The plot thickens!

אזי 18 בינואר 2011

גם אני הייתי בטוח שזה נגמר ונשארה רק הגזענות העצמית (מקרה אבי לוזון או אלי ישי, שבטוחים שכולם נגדם כי הם פרענקים ולא כי הם טועים)
התגובה הראשונית שלי לטקסט של ליפשיץ היתה "אשכנים ומזרחים? איזה שטויות.." אבל כשהגענו למקרה התימני הקמצן הייתי בהלם מוחלט! זה סטריאוטיפ שאפילו אני, ציניקן ואוהב בדיחות שחורות, לא משתמש בו אפילו בחוג החברים הכי מצומצם ולא פוליטיקלי קורקט שיש לי. פשוט כי זה נושא שמיצה את עצמו ולא קיים יותר.
יכול להיות שאריאל צודק ובתת מודע יש גזענות כמעט אצל כולם, אבל זה כי זה הושרש אצלנו שנים על גבי שנים שהאשכנזים טובים יותר מהמזרחים. אבל ברגע שבן אדם משתמש בהגיון שלו, ולא רק באינסטינקט ראשוני. תימני או אשכנזי זה לא פונקצייה. גם אני היתי בטוח שלהפועל עדיף את טביב מאשר מוני

ד"ר א. 18 בינואר 2011

ישר כח שהעלית את הנושׂא.
אכן שׂדה מוקשים מדיף ריח רע.

ניתאי 18 בינואר 2011

ליפשיץ הוא… כדי להיות עדין נגיד שהמילה אובייקטיבי ממנו והלאה. או ענייני.
לא מפליא היחס שלו לנושא. מאיפה הוא הביא אותו זו שאלה אחרת.

B. Goren 18 בינואר 2011

דבריו של ליפשיץ הם בבחינת דברי תועבה. אין לזה הגדרה אחרת בשפה העברית.

סופרפלי 18 בינואר 2011

בלי להיכנס לדעתי על הנושא, רוצה לברך את "דה באזר" על שצירפו את רועי בית הלוי לשורותיהם, עיתונאי מעולה.

אוהד הפועל, קצת גזען 18 בינואר 2011

לגבי בקרמן, מבלי להכיר אותו, אני בטוח שהשנאה שלו לאבי לוזון היא ממש לא בגלל המוצא שלו (כאמור, יש אינספור סיבות שלא לחבב אותו), אך במקביל, ממש לא אתפלא אם הזדמן לו פעם או פעמיים לסנן בלב "איזה פרחח הלוזון הפרענק הזה". אני יודע שלי זה קרה.

הטקסט של ליפשיץ היה כתוב רע (סתם עניין של סגנון גרוע), אבל בואו לא ניתמם. יש גזענות. אני אישית שמעתי עשרות (ואני לא מגזים, עשרות!) מאוהדי הפועל שמודים ש"טביב הוא לא משלנו". באלו מילים, בטון קר לחלוטין. הוא לא משלנו.

זו לא גזענות קיצונית סטייל אוהדי בית"ר, שלא מוכנים בשום אופן לסבול שחקן ערבי בגלל מוצאו (הרי בהפועל משחקים לא מעט כדורגלנים ממוצא מזרחי והם זוכים לאהבה ולהערצה), אבל זו בהחלט גזענות וחוסר חיבה בסיסי כלפי מזרחים שעדיין מאפיינת חלק מהציבור האשכנזי בישראל. ומכיוון שטביב גם ככה הוא לא אדם הגון – הגזענות הזאת פורצת בחופשיות. מאחר שהוא טיפוס כל כך מפוקפק, הם מרגישים לגיטימציה לפרוק אותה. זו האמת, גם אם היא לא נעימה. גם את מוני הראל אנחנו לא כל כך אוהבים, אבל הוא סתם מניאק. טביב, לעומת זאת, הוא תימני מניאק. ויש הבדל. ליפשיץ לא הצליח לבטא את הדקויות של הגזענות הזו בצורה מדויקת (ואני מניח שגם אני מתקשה במלאכה), אבל יש פה איבה. אומנם המקור שלה הוא לא אך ורק על רקע עדתי, אבל בסופו של יום, כשאתה נאלץ לבחור צד במאבק בין האשכנזי לתימני, יש בך משהו בסיסי שמתקשה להזדהות עם הבחור עם החי"ת והעי"ן.

אז איך אומרים אצלנו? ליפשיץ צדק.

דורפן 18 בינואר 2011

לפחות תזדהה כדי שחלילה לא נחשוב שאתה פרובוקטור פחדן

איתן בקרמן 18 בינואר 2011

אני אמרתי על לוזון פרענק? דבר בשם עצמך, חצוף… אם דה באזר לא אתר ליברלי, אנחנו מוחקים את התגובה שלך בגלל ההשמצה המכוערת הזאת. מעניין את ה*** שלי מאיזו עדה לוזון, מעניין אותי שהוא מחרב את הכדורגל הישראלי. את קרב חיי במקצועי, עד ביהמ"ש העליון זה הגיע (וכאן המקום להודות לרשת שוקן ועמוס שוקן) ניהלתי נגד אחד בשם הרציקוביץ', זה בגלל שהוא אשכנזי או מה? שמור את הדברים האלה לעצמך ידידי.

שער 4 19 בינואר 2011

אני באמת לא מבין למה תקפתם אותו, מנקודת המבט שלי כאוהד הפועל הוא צודק.

רק על טביב אפשר לשמוע מידי פעם אי אילו איזכורים על מוצאו(הג'חנון, לועס הגת, התימני ועוד), איזכורים שלא תמצאו אצל שנוא אחר, שלהבדיל, פירק את קבוצת הכדורסל(!), אחד העונה לשם שאול אייזנברג.

הוא הסביר לכם די יפה את הלך הרוח אצל חלק קטן מהאוהדים ביציעים(הם חלק קטן אבל ממש לא זניח, הם מהאוהדים המשפיעים).

אני מציע לכם לא לקפוץ ולתקוף מישהו רק בגלל שהוא לא תואם את האג'נדה שלכם.

מישהו 18 בינואר 2011

יש לי הרבה מה להגיד בנושא, אבל עדיף שלא ארחיב. רק אומר שלדעתי אתם צבועים.

צור שפי 18 בינואר 2011

דווקא כדאי שתרחיב. סתם לזרוק עלבון וללכת? לא יפה.

אני בא מקטמון 18 בינואר 2011

תיקון טעות, בסרט קטמון ברצלונה מדבר ויקטור יונה (וכל אוהד הפועל יכול לצטט את זה מתוך שינה):
"באו ארבעה עיתונאים אשכנזים וחשבו שהם יכולים לקחת לי את הקבוצה…"
הארבעה הם:
גיא לרר
יהונתן כהן
אמיר הוכברג
אורי שרצקי
והוסיף להגיד מרן יונה:
"לא לרלר ולא אלף לרלרים יכולים להוציא את ויקטור מהפועל"

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 18 בינואר 2011

אני די בטוח שאני צודק. אני גם זוכר שאת ליפשיץ הוא הוסיף ישירות אחרי כהן(השתמש רק בשמות המשפחה), כנראה כמשקל נגד לשם הלא בהכרח אשכנזי כהן. למרות שלמיטב זכרוני ליפשיץ בכלל היה בין המתנגדים לקטמון.

אני בא מקטמון 18 בינואר 2011

הוא עד היום מתנגד לקטמון…

אדום אמיתי 18 בינואר 2011

זאת אומנם לא גזענות רשמית של המועדון, זו אולי לא המדיניות הפורמלית המסורתית של הקבוצה, אבל הגזענות בהחלט קיימת. מי שסבור אחרת מיתמם, או שהוא סתם נאיבי.
אגב, את הגזענות אנחנו חושפים בחופשיות רק כשאנו בינינו לבין עצמנו. למראית עין אנחנו משחקים אותה פוליטיקלי קורקט (בדיוק כמוכם!).

המקום הנוסף שבו אנחנו יכולים להודות בגזענות שלנו (שהיא די קלילה ומבדחת, אגב, וכלל לא מסוכנת ברובה), זה במעוז האנונימיות, בגן עדן של השוליים, בכר האידיאלי לזריקת רפש – הטוקבקים! תודה לאל על האנונימיות של הטוקבקים.

תושב חוזר 18 בינואר 2011

נשמטה לי התגובה מקודם – מביקורי ביציעי בלומפילד התרשמותי האישית הסובייקטיבית לחלוטין היא כי אין צל של ספק שהיחס לטביב קשור גם קשור לצבע עורו, מוצאו העדתי ולוק הכללי שלו. אין לי מושג איך אפשר לחשוב אחרת אחרי שמבלים שעה בבלומפילד.

הופ 18 בינואר 2011

בגלל שאי אפשר להתעלם מהגזענות בשיחות בין האנשים בבלומפילד?
או בגלל שהרוב המכריע שם הוא אשכנזי?
אם זו האפשרות הראשונה אז סבבה, אבל אם זו האפשרות השניה הטיעון שלך הוא משהו כמו "אוהדי הפועל ת"א הם (ברובם) אשכנזים ולכן אוהדי הפועל ת"א הם גזענים/ שונאי מזרחים". וזה כבר יותר מעיד על המתרשם מאשר על ההתרשמות.

תושב חוזר 18 בינואר 2011

הופ – רד מהעץ. אני בכלל לא בטוח שהרוב המכריע הוא אשכנזי ואני לא יודע אם הקולות הגזענים ששמעתי הם של אשכנזים או לא. לא יודע מה זה משנה אבל אני עצמי אוהד הפועל ובמקרה חצי חצי עדתית (כך שכדברי סיינפלד אני יכול לספר את כל הבדיחות).
אם חשוב לך לחשוב שאני גזען לבריאות, אבל אל תכניס טיעונים בפי…אני נוטה לחשוב שכולנו קצת גזענים, מה לעשות. או אם לנסח אחרת – למרביתנו יש דעות קדומות כאלה או אחרות, וחלקן מבוססות על גזע/עדה/מין. באצטדיוני כדורגל, בלומפילד או אחרים, זה בא לידי ביטוי קולני מעט יותר מאשר במקומות אחרים, זה הכל.

הופ 18 בינואר 2011

כמו שאמרתי, אם זו האפשרות הראשונה אז סבבה. אני מתנצל אם פגעתי.
כולנו גזענים, מסכים איתך. ההבדל הוא בשאלה האם משלימים עם זה או נלחמים בזה.

תושב חוזר 18 בינואר 2011

חלילה, הכל בסדר…
ואתה צודק – ולהודות בכך שזו חולשה אנושית שיש לכולנו זה צעד ראשון במלחמה הזו.

לוינטל 18 בינואר 2011

1) כתבת יפה ונכון, רועי. פרובוקציה בשקל של הליפשיץ הזה, שאין לה שום אחיזה במציאות.
אגב גזענות, כדי לספר לליפשיץ שמוני הראל הוא חצי מרוקאי ואין לו גינונים אשכנזיים. אממה, הראל אוהד הפועל ונמצא במועדון שנים, בניגוד לטביב שסיפר שהפועל זה ביזנס שהוא בא לנצל, לעשות קופה וללכת (שזו זכותו, אבל שלא יצפה ככה לקבל אהבה מהקהל).
2)רביב שכטר שהוא לא מרוקאי דווקא כתב ב'ישראל היום' שהוא בעד טביב, אם הוא חייב לבחור צד, ונימק יפה.
3) אני נגד טביב ונגד הראל, אבל אני גם מודה לשניהם על תרומתם להפועל. טביב תרם הרבה גם מקצועית להפועל. רוב הרכישות הטובות של הפועל הן בכלל שלו ושל קצרה. גוטמן לעומת זאת נפל הרבה ברכש.
4) יאללה שיבוא רוכש

מנחם לס 18 בינואר 2011

בלי כל קשר לויכוח שהתעורר, אני מתפלא כל פעם מחדש כשאני קורא שמגיבים כותבים שאוהדי הפועל ת"א הם אשכנזים. אחרי שנימרוד דרייפוס סיים את אדלפי ועבר לשחק בהפועל ת"א, הוא לקח אותי כמה פעמים לאוהדים שלו בדרום ת"א. הם היו פראנק'ים בני פראנק'ים כולם. צ'אחצ'אחים מגן העדן. וואללה אהבתי להיות איתם. איזה אוהדים נפלאים הם היו! אז בוודאי משהו השתנה בקהל האוהדים של הפועל ת"א כי בשנות ה-70 המאוחרות ושנות ה-80 אוהדי הפועל ת"א ל-א היו ברובם אשכנזים (אולי אלה שישבו בקיבוצים והסתכלו על המשחקים בחדר האוכל, אבל לאלה אני לא קורא ממש אוהדים).

עופר פרוסנר 18 בינואר 2011

אני לא מתכוון להתייחס לנושא מפני שאני עובד עם אלעד ליפשיץ, אבל כן הייתי רוצה לציין שאת הטוקבק תחת השם ליפשיץ, האדם המדובר לא כתב ומדובר במתחזה.

ארנון ד. 18 בינואר 2011

רועי – מהטורים המוצדקים שיצא לי לקרוא לאחרונה בתקשורת.
לדעתי מדובר בהסתה – לא פחות. לו ליפשיץ היה בוחר להפנות את הטענה המגעילה הזו כלפי אדם ספציפי, בתוך 10 דקות הוא היה חוטף תביעת דיבה מוצדקת.
ולעניין העופר ("במבי" נשמע לי לועזי מדי…): שני החבר'ה האלו באמת שעושים הכל כדי לחרב את המועדון, אשמח אם יבוא רוכש מבחוץ (אבל רק לא פרסי בבקשה!) וישלח אותם לריב במקום קצת פחות ציבורי

Amir A 18 בינואר 2011

הפוסט הזה בדרך לקבל יותר תגובות מהפוסט על זה שלא מגיבים כאן לטוקבקים של נשים. כנראה שככל שהתיאוריה מופרכת יותר כך היא מעוררת יותר אמוציות ותגובות…

ביתלוי 19 בינואר 2011

הי אמיר, אשמח לדעת מה מופרך בתיאוריה שלפיה ב"ספורט הארץ" פורסם טור פרשנות מרגיז…

Amir A 19 בינואר 2011

הפוך גוטה, הפוך. הכוונה שלי היתה שהטור של הארץ מופרך.

מיכל 20 בינואר 2011

אה:) אדיר

יואב 18 בינואר 2011

כל אחד יכול לחשוב לעצמו למה קיים בכלל המושג טביב התימני(קראתי ושמעתי אותו כל כך הרבה פעמים).אולי הומור,אולי חיבה,אולי זוהי דרך למחות על דלות הרכש,אולי הוא חסמבה דור 4 ,אין לי מושג(מושג שהולך איתו אחורה עוד מימי כפר סבא).לא יצא לי כל כך להיתקל במושגים דומים בהקשר האשכנזי.
גם לבן זקן היה בסיס מסויים לתיסכול שחש בהתנהלות מול תאומים. עדיין הדרך מכאן ועד להכליל ציבור אוהדים שלם-ארוכה מאד.הכללות-טיבען לטעות.גזענים יש בכל יציע ובכל יציע יש גם נאורים.זה בוודאי תקף גם למכבי וביתר.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 19 בינואר 2011

ספציפית בשתי הדוגמאות שנתת כאן, הדבר נובע לא מעט משני האובייקטים, שברוב הראיונות איתם דאגו להבליט את המוצא שלהם ואת נקודת הפתיחה הנמוכה שהייתה להם כתימני משיכון עלייה או של המרוקאי מאשדוד, שבנו את עצמם מאפס. אותו כנ"ל סמי סגול והטורקיות, אותו כנ"ל בעולם התרבות אלי יצפאן עם העירקיות. יש את מי שתמיד דאגו להבליט את מוצאם, ולכן נהיו מעין נושאי דגל שלו. אנשים שמעולם לא ראו לנכון סיבה להבליט את המוצא שלהם, מוני הראל לדוגמא, לא הפכו למזוהים בנושא עדתי מסוים, וכך כשאדון ליפשיץ בא לכתוב על כך שאוהדי הפועל תומכים בהראל בגלל שהם שונאים מזרחיים, הוא בכלל לא יודע שאותו הראל הוא מרוקאי.

תומר חרוב 19 בינואר 2011

מה שאני לא מבין פה זה איך שירבבו את במבי לסיפור הזה? אין להם לב? הוא לא סבל מספיק כשאימו נורתה לנגד עיניו כשהיה קטן? אז עכשיו מפילים על היתום המסכן הזה את התיק של לברור בין ביב להראל ועוד מוציאים לו את השד העדתי מהבקבוק? והאם יש אישור מדיסני לערבב בין במבי לבין השד? הזוי כל הסיפור הזה, ואני אומר את זה כרבע תימני.

תומר חרוב 19 בינואר 2011

ביב=טביב

ערן קאלימי 19 בינואר 2011

לא הבנת, במבי זה ראשי תיבות של המהלך לקביעת זכויות הרכישה. מקווה שעזרתי לך ללמוד משהו חדש.

– אחד שלא מבין בדיחות.

סוס זקן 19 בינואר 2011

My name is Bambi. You killed my mother. Prepare to die

יונתן 19 בינואר 2011

אם ליפשיץ היה טורח ומגיע לבלומפילד אתמול הוא היה שומע את הרפרטואר המוזיקלי הבא:

1) הנהלה זונה
2) אחד הולך אחד נשאר, רוצים במבי כבר מחר

שום התייחסות למוצא ושום העדפה ספציפית לאחד מהבעלים. פשוט תחושת מיאוס כללית מהצמד וההכרה העצובה שאחד נבלה והשני טריפה, יהיה צבעם אשר יהיה.

ליפשיץ פרובוקטור זול.

אברהמי 19 בינואר 2011

יודע דבר. לגבי בקר והארץ: בן אדם עם קלקול קיבה (תמידי) לא יכול להכיל מזון מלכים.

אתה פחדן ועלוב על שאינך יכול אפילו לחתום על הטינופת שכתבת פה. זה שמר בקר (ואחרים) לא כותבים בהארץ, מעיד הרבה יותר על הארץ (ומה שעורכיו והמוציאים לאור שלו חושבים על מדור הספורט) מאשר על בקר.

ואני אבטיח לך זאת: במקומות שבהם בקר כותב ועורך לעולם, לעולם, הוא לא ישתוק ויכסה פרשה שבה אחד מכתביו חוטף מכות. עכשיו לך תתקלח עם החברה במדור בדיאודורנט החשיבות העצמית שלכם.

שונא אברהמי 19 בינואר 2011

מר הזוי אולי תספר לנו על אלו מכות מדובר, מי קיבל ומתי. עיתונאי מבריק כמוך ודאי ישמח לסבר את אוזננו שהרי האמת היא נר לרגליך

אברהמי 19 בינואר 2011

שמך מעיד על תוכנך

שונא אברהמי 19 בינואר 2011

לעסק איש אמת. פר לנו אנחנו מחכים אל תברח כמו שפן. תן עובדות אחרת לכולם יהיה ברור שאתה כרגיל שקרן פתולוגי

איתן בקרמן 19 בינואר 2011

אני אספר לך: מדובר על מכות שקיבל כתב הארץ בטיסה של מכבי חיפה לאירופה. הסיפור היה גם בטלוויזיה בכתבה של רוזנר על מכבי חיפה. ביזית את עצמך גם בכינוי וגם בתוכן. ועל זה נאמר: עם שונאים כאלה, לא צריך חברים :)

IDO 19 בינואר 2011

חייב להסכים עם הכותרת –

נראה שהלחיצה על הכפתור של מוצא הסבא והסבתא עדיין תופס, תקנו אותי אבל זה נראה לי שייך לאנשים בני 50+ השטויות האלו.

עוד כמה כפתורים שמן הראוי היה לא לאפשר לפרובוקטורים לנגוע בהם זה נושא השואה שנהיה זול כמו שמפו בשוק התקווה.

בוויכוח שהתעורר פה בין הגזענות הסמוייה בין ישראל לארצות הברית, דעתי היא ששתי המדינות עשו טעות יסודית בשילוב מהגרים תחת סיסמאת קיבוץ גלויות (והעלמת כל סממני ארץ המקור), במקומות של ריבוי תרבויות (אנגליה, גרמניה, אוסטרליה, ניו זילנד) אין בעיה של גזענות.

ובתור שוכן בלומפילד עד לפני 10 שנים, הגרעין שלנו הוא בפלורנטין ובת ים, אז מה זה הבעיה בכלל?

ערן קאלימי 19 בינואר 2011

בגרמניה אכן אין בעית גזענות. אין ולא היתה מעולם.
ואנגליה גם כן נקיה מכך. לכן תופעת הסקינהדס לא קיימת בה בכלל.
שלא לדבר על אוסטרליה, שכולם היום לומדים מתושביה כיצד להתייחס למיעוטים-ילידים, כפי שמתבטא שם היחס לאבוריג'ינים.

ניר 21 בינואר 2011

הפוך גוטה, הפוך. כל מה שכתבת על מהגרים ומדינות – לגמרי ההפך.

צור שפי 19 בינואר 2011

או בניסוח אחר, איך זה שלכל הפרענקים קוראים אשכנזי ולכל האשכנזים פרנקל.

בני תבורי 20 בינואר 2011

גדול!

יוני 19 בינואר 2011

בקרמן ודורפן, אני מאוד מעריך את העובדה שאתם משאירים טוקבקים זולים באתר. אלה אינן תגובות אלא טוקבקים. זה מוריד את איכות האתר הנהדר הזה אך בדרך כלשהי מעלה את האינטגריטי שלכם.

בית לוי כותב נהדר על המון אספקטים בספורט. יש לו קרוב-רחוק משפחה שאני רואה פעם בשנה, כל חנוכה, כמובן ממוצא אורוגוואי, שהודיע לי כבר בדצמבר שעבר שאורוגוואי תהיה הפתעת המונדיאל וצרפת לא תעלה.

דורון 19 בינואר 2011

למה נותנים במה למי שבא לעשות בלגן סתם? עם טיפה מחקר פשוט באינטרנט אפשר לראות שגם לאלי טביב יש לא מעט תומכים ועל פי הסקר באתר אדום עולה אפילו עולה על מוני הראל
http://www.red-fans.com/pollArchive.asp?id=250
זה מה שנקרא – איך אתה ישן בלילה עיתונאי קטן שלי???

עומר ב. 19 בינואר 2011

בית הלוי ,תודה על הפוסט ,כתבה מכוערת וטפשית לא רק שהעובדות לא נכונות הכתיבה המתחכמת כל כך לא הולמת את הנושא ליפשיץ רק פיזר רמזים מכוערים בלי שום אחיזה במציאות.
למנחם ועוד מגיבים ,אני יושב בשער חמש ולדעתי קשה לאפיין את הקהל אבל אני יכול להגיד דיי בביטחון שאין רוב אשכנזי.
ולנושא הכתבה לא שמעתי אף אחד ביציא מתבטא נגד טביב באופן אישי היו קללות נגד ההנהלה כולה וכשמשה הראל
ירד לחדרי ההלבשה הקהל שר ׳הנהלה זונה׳ ככה שבאמת אין לכתבה הזאת שום קשר למציאות.
לדעתי מה שבקרמן כתב על מדור הספורט בהארץ מאוד נכון רמת המדור בשנים האחרונות מאוד נמוכה ויש תחושה שתמיד
הכותבים שם הכי נחרצים ובדרך כלל לא ממש נותנים לעובדות לבלבל אותם .

שומר הלילה 19 בינואר 2011

איזה דיון פסיכי על נושא יחסית מועט חשיבות. אבל בכל זאת, רועי – אתה כותב נהדר. לא הגיע הזמן להשתדרג מספת האורחים?

Amir A 19 בינואר 2011

רועי – הכוונה שלי היתה שהטור של הארץ מופרך.

ביתלוי 19 בינואר 2011

אופס

דודו 19 בינואר 2011

בוא נגיד שטביב זה קליינט בעייתי להלביש עליו תיקים שכאלו, אם אני אוהד הפועל ת"א אני אומר שהוא פירק את הפועל כפר סבא וזה מספיק גרוע בעיני.
אבל…זה קיים וזה נמצא ולא מעט בקרב אוהדי הפועל ת"א ולא רקץ
את המילה פרענק החליפה המילה עארס. ואוהדי הפועל ת"א לא גזענים, הם סתם לא אוהבים עארסים. בעיקר כשהעארס לא מצליח אז הוא שעיר (הם שעירים הערסים) לעזאזל.

ליאור אסולין הוא עארס ותומר חליבה הוא עארס ואני די בטוח שהיו לא מעט תקופות בהם יוסי אבוקסיס היה עארס. וברור שגם גיא לוזון הוא עארס ורק בגלל זה עשו לו את המוות. גילי לנדאו לעומתו לא עארס. הוא משלהם. ולכן הוא עבר הרבה פחות מגיא לוזון על הרבה יותר.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 19 בינואר 2011

קודם כל אם אתה בטוח שהיו תקופות שבהן אבוקסיס היה עארס ושאתה בטוח שאת המילה פרענק החליפה בטרמינולוגיה של אוהדי הפועל המילה עארס, אז זה אוטומטית עובדה, ואין צורך להביא לכך סימוכין.
דבר שני, לגילי לנדאו צעקו להתפטר בערך מהמחזור השלישי, כך ששוב, בעולם העובדות והמציאות, התזות שלך שבהן ירית חץ ואחר כך סימנת מטרה, לא ממש מחזיקות מים.

דודו 19 בינואר 2011

ברור. בדיוק אותו דבר. אחד לאחד.

ואגב, גם פה אין טיפת גזענות :
http://debuzzer.com/lewinthal/301
http://debuzzer.com/lewinthal/1813
בסה"כ העדפות תרבויות.

יואב 19 בינואר 2011

דודו,
מסכים לגמרי בהקשר ללינקים.זה אפילו קצת מביך אבל לא מפתיע.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 19 בינואר 2011

תראה, אני לא בן אדם מאוד חכם. יש שיגדירו אותי כאדם בינוני. לכן אני לא ממש מצליח להבין איך שני הקישורים שנתת פה קשורים לעניין אוהדי הפועל תל אביב, ולא ברור לי איך האמירות החד משמעיות "ברור. בדיוק אותו דבר. אחד לאחד", סותרות את העובדה שבעולם המציאות אוהדי הפועל איבדו את הסבלנות כלפי גילי לנדאו מוקדם ממה שאיבדו את הסבלנות כלפי לוזון.

צבי 19 בינואר 2011

זה עתה סיימתי לקרוא את הפוסט של לס שהוא ספורט נטו 100% ויש בו 17 תגובות. עכשיו אני קורא פוסט זה שיש בו 0% ספורט ויש בו 90 תגובות. מה זה אומר על קוראי דה באזר? שהם מעדיפים ליכלוכים על גולים.

צור שפי 19 בינואר 2011

תראה צבי, בפוטבול או בכדורסל או בנושאים האחרים שלס כותב עליהם צריך אשכרה להבין כדי להשתתף. כשמדובר בלכלוכים, כולנו ספצים. יש קלישאה משומשת שדעה היא כמו חור תחת, לכל אחד יש אחת…

יו דאגלס 19 בינואר 2011

סתם לידע כללי:

מי ש"התחיל" בעניין השד העדתי הוא דווקא אלי טביב בעצמו. בכל פעם שביקרו אותו בכפ"ס (על כך שפיטר את אלי יאני ונוח איינשטיין,2 סמלי עבר גדולים ששימשו כמאמנים, בשידור חי בטלויזיה, על זה שהרס את מחלקת הנוער, שבתקופתו שברנו שיאי ירידת ליגה וכו')הוא טען שזה בגלל שלא מקבלים אותו בעיר האשכנזית,כי הוא בא משכונת עלייה התימנית. זה מהלך מבריק – יותר מפעם אחת הואשמנו בעיתונות שאנחנו פוגעים בו כי הוא תימני מבלי לבדוק את הטענות לגופן. זה שבסוף צדקנו לא שינה לאף אחד.

צבי 19 בינואר 2011

זה עתה סיימתי לקרוא את הפוסט של לס שהוא ספורט נטו 100% ויש בו 17 תגובות. עכשיו אני קורא פוסט זה שיש בו 0% ספורט ויש בו 90 תגובות. מה זה אומר על קוראי דה באזר? שהם מעדיפים ליכלוכים על גולים

עופר 19 בינואר 2011

הי צבי, עכשיו יש בו 91 תגובות של אוהבי לכלוכים

תומר ש 19 בינואר 2011

רק להוסיף משהו: יו"ר הפועל עכו ציון וייצמן שקילל את אלי כהן, גם הוא מזרחי, למרות ששמו מרמז אחרת.

צור שפי 19 בינואר 2011

אם ככה זה בסדר, זה במשפחה. להבדיל מזכיר לי את כל המלחמות האלה בהן מוסלמים טובחים במוסלמים באלפים בכל קצווי תבל בלי שזה ירטיב עמוד אחד בעיתון אבל כשתשע נבלות נהרגות על המרמרה כל העולם בלהבות.

תומר ש 20 בינואר 2011

אתה צודק. הסיבה היחידה שזה עלה לכותרות זה כי כולם חשבו שהוא אשכנזי.

אופיר ל. 19 בינואר 2011

אני חושב שזאת טעות בכלל להתייחס למשהו שכתב אלעד ליפשיץ. הטורים שלו לא ראויים להתייחסות, ואישית אני כבר מזמן מתעלם מהם.

מדור הספורט של "הארץ" דווקא השתפר מאד בזמן האחרון, אבל כל עוד ליפשיץ כותב בו קשה לקחת אותו ברצינות. אני עדיין מתגעגע לזמנים בהם דורפן ורמי רוטהולץ ערכו את המדור.

דורפן 19 בינואר 2011

אופיר – מעולם לא ערכתי את מדור הספורט של הארץ… ערכתי לתקופה את עמודי המגזין של יום ראשון. וחסרונו של רמי רוטהולץ אכן מורגש

אנונימוס 19 בינואר 2011

מעבר לכל הדברים הנכונים שכבר כתבו פה לפניי על טביב – לא אוהד הפועל, הגיע זה מכבר וכן הלאה, אני רק אזכיר שאפשר להגיד ולרמוז הרבה דברים על הראל. בשורה התחתונה –
אין לו הרשעה פלילית על זיוף והתחזות
לא הורשע בחוזים כפולים ועלה לקבוצה שלו בנקודות
לא העביר שחקנים מקבוצה אחת לאחרת כשהוא עושה בהם כבשלו כשהוא בפועל בשתי קבוצות בו זמנית
ולא נבעט אחר כבוד ממועדון אחרי שגנב ממנו אפילו את הכיסאות

בדו-קרב הגנבים, בעיניי לפחות, זה מעמיד אותו בדרגה אחת מעל טביב

גלן 19 בינואר 2011

אני חייב להגיד שזה לא כל כך מצחיק. הערכה שלי גסה (ואשמח לתיקון) שמדובר ב50% תגובות כאן של עיתונאי ספורט מעורבים ריגשית. עכשיו, אני גם בא ממקצוע עם לכלוכים ואינטריגות. אין הרבה מקצועות בלי. אממה עיתונאות ספורט ישראלית? יש שם משכורות עתק? לימוזינות? אופציות וכח? זה לא כל כך קלאסי, לא כל שכן סקסי והרבה פתטי ללכלך על עיתונאי א' או ב' בארץ ישראל. וכצפוי מטילים רפש על אחד וישר יש קונטרה לגבי השני.
הלו! זה לא חתני פוליצר פה.

גלן 20 בינואר 2011

למען הסר ספק- הםוסט עצמו דיי סביר (אני דווקא מסכים עם ליפשיץ אבל זאת לא הנקודה) אם כי גם בו יש נגיעות סטייל אנשים קטנים (חשוב לאמר שזה העיתון החמישי בתפוצה שלו? ואת זה אומר מי שחוץ מעזי דן לא קורא שם כלום אלא אם מגרים אותו בפוסט כזה) כי הוא נוגע באישיו אחד קונקרטי- מאמר בעיתון שעיצבן פה מישהו. אבל מכאן עד להשמצות בלי סוף על הארץ, עורך מדור X ומנגד עיתונאים אחרים שכותבים פה ברמת טוקבקים?.
הייתי בישראל וקראתי את 3 ה"עיתונים הגדולים" . פרבדות אחד-אחד. אז מה? עיצבנו אתכם קולגות וישר קופצים. תיסתכלו באיזה בית אתם יושבים?

שודד 20 בינואר 2011

הקהל של הפועל (פרענקים + ווזבוזים) הכי טוב בארץ.
אף עיתונאי לא יוכל בהשמצות חסרות בסיס לשנות או לקלקל את זה

דהגאנר 20 בינואר 2011

כקורא מתמיד וכתומך קיצוני בחופש הביטוי ארשה לעצמי בקשה צנועה מעורכי האתר- שלא תהינה אצבעותיכן קלות מדי על מחיקת/ צנזור תגובות שלא מוצאות חו בעיניכן, וגם אם עשיתם זאת רשמו לפחות 'תגובה זו צונזרה עקב חשש ללשון הרע/התחזות/עילגות מוגזמתביותר', ככה לפחות נדע מהו אחוז המחיקות.
זו נראית לי כשקיפות שלגיטימי לבקש, כי לאחרונה התגלו פה נטיות 'פרבדאיות' מדי לטעמי, וזה מבאס.
רק מה אני זוכר מהימים האחרונים כדוגמא, הבלוג של אלפסי אחרי התפוטרותו של מלמיליאן שבו ביקש מההראשון שלא נתן תגובה מתרפקת לא להגיב יותר בבלוג ועד מה שקורה פה.

דורפן 20 בינואר 2011

דה גאנר – כמי שמחק תגובות מהדיון הזה אומר שכמעט שום תגובה לעולם לא נמחקת אלא על פי בקשתו של מגיב ספציפי. חודש שנמחקות בו עשר תגובות בכל הבלוגים הוא חודש בו נמחקו הרבה תגובות. אז הטענות שלך על מגמות הן שטויות.

בפוסט הספציפי הזה כל התגובות שנמחקו בפוסט הזה היו כאלו של התחזות ואחת של גסות רוח. מישהו שהתחזה לאלעד ליפשיץ (כך מסר לנו עופר פרוסנר – שביקש שהתגובה הזו תמחק) ואנשים שהתחזו אלי. כל התגובות הללו הגיעו מתוך עיתון הארץ.

לדעתי הייתי מתון מאד בכך שהסתפקתי במחיקת התגובות.

לגבי דעתך על חופש הביטוי. אולי אתה מכיר את דוקטרינת הhackler's veto? מישהו משתלט על דיון ציבורי ברעש. כלומר הוא מגיע לדיון ציבורי וטוען שזכותו לצפור בצופר בשם חופש הביטוי. כלומר בשם חופש הביטוי הורס את חופש הביטוי לכולם.

אותו פחדן מתוך עיתון הארץ שמפברק כאן תגובות הוא איש כזה.

אז אל תדאג הפעילות שלי במחיקת תגובות היא לחלוטין מתוך הגנה על מרחב ציבורי של חופש ביטוי. אינני קיצוני פחות ממך בעניין הזה ואינני זקוק לשיעורים לגבי שקיפות ולגבי גבולות חופש ביטוי.

חופש הביטוי שאתה תומך בו קיים במרבית אתרי הספורט בישראל – ולכן רמת הדיון נמוכה בכמה דרגות מאשר אצלנו.

אלון 21 בינואר 2011

שמות, מי העיתונאי הזה.
אין דרך להגן על השם דורפן שלא כל מי שרוצה יגיב בשם הזה? זה קרה בעבר גם למנחם לס.

Comments closed