החתול של אבנר קופל / יובל רינות

 פוסט מאת: יובל רינות

לפני פחות משנה הזדמן לי לשבת בצמוד לספסל של פיני גרשון במשחק פלייאוף של מכבי ת"א נגד בני השרון. האווירה על הספסל של מכבי היתה מגעילה. אין מילה אחרת. אף אחד כמעט לא דיבר, ואפשר היה ממש להרגיש את תחושת התיעוב ההדדית בין השחקנים לבין המאמן, בין המאמן לבין העוזר שלו ובין אלן אנדרסון לבין שאר האנשים באולם ואולי בעולם.

מכבי הפסידה את המשחק וניצחה בקושי את הסידרה, בדרך להפסד בגמר לאחד, עודד קטש. השבוע נגד חולון, לפחות בטלוויזיה, זה היה נראה די דומה, רק שהפעם הרעל והאנרגיות השליליות היו בצד של קטש.

בדרך כלל כשמאמן מגיע למצב של פרצופים אפאטים בפסקי זמן, בוז מהיציעים וגיבויים חוזרים ונשנים מההנהלה, הוא פשוט הולך הביתה, מיד או בסוף העונה . קטש גם עושה רושם של אדם שמהרגע שהוא נקלע למצב לא נעים חברתית או בין-אישית יחפש בעצמו תירוץ כדי לחתוך, הוא ממש לא נראה מסוג המאמנים שמורידים את הראש וסופגים את הבוז והכמעט זלזול רק כדי לראות את הצ'ק של החודש הבא.

אבל בליגה של קופל יש סיבה להוריד ראש ולסתום אוזניים. בכל זאת, גם אם שלושה הפסדים במאי יתייגו אותו, אולי לנצח, כמאמן שמסוגל להצליח רק מואדי ערה צפונה, שני נצחונות בסוף מאי והוא הופך באופן רשמי לקוסם הפיינל פורים והכדורסל הישראלי בכלל, שני רק (אולי) לפיני גרשון ורלף קליין.

בתורת הקאוונטים, ולא שיש לי יותר מבגרות אקסטרנית בגאוגרפיה, קיים מושג בשם "החתול של שרדינגר". הכוונה היא לניסוי (תיאורטי יש לומר) שבו מניחים חתול בתוך ארגז, ובו יש בקבוק של רעל קטלני, שההסתברות להפעלתו היא חמישים אחוז. אם הרעל ישתחרר החתול ימות ואם לא הוא ישאר בחיים, עד כאן הכל ברור, אבל לפי שרדינגר, מהרגע שסגרנו את המכסה ועד לרגע שפתחנו אותו שוב מתקיים מצב תיאורטי מעניין, שבו החתול גם חי וגם מת בו-זמנית.

עודד קטש נמצא עכשיו בתוך הארגז, וכל מה שיקרה עד לתחילת הפלייאוף מעניין פחות ממה שיקרה לחתול. מתישהו בסוף מאי ייפתח המכסה מעל הפיינל פור של קופל, ואז נוכל לראות האם החתול חי בועט ומתראיין עם צלחת ביד או בכלל מפרשן את האירוע באולפן, האם מדובר כאן באוברדוביץ' הישראלי או בסתם בחור נחמד שהיה במקום הנכון בזמן הנכון.

ועד אז? כמו אצל החבר'ה מהקאוונטים, קטש יחיה וימות על השלשות של סלומון, שנכנסות בערך בחמישים אחוז.

 

אם פלאמיני היה שחקן בייסבול
שומן חום / סיפור לסוף השבוע

22 Comments

אנונימוס 17 בפברואר 2011

במילים אחרות הליגה כולה בלוף תלת-סיבובי
למאמני הצמרת אין סיבה להתפטר כי יש פיינל פור
למאמני התחתית אין סיבה להתפטר כי יקפיאו ירידות
ולנו אין סיבה לקוות שמתישהו כל זה ישתנה לטובה

אזי 17 בפברואר 2011

אני אנסה להיות מקורי ולא להאשים את מכבי תל אביב במצב (אגב, אני אוהד מכבי)
אני חושב שהבעיה האמיתית היא שהיורוליג הוא מפעל פרטי והמפעל היחיד שמעניין בכדורסל האירופאי.
בגלל שהוא מפעל פרטי אי אפשר להגיד להם לקחת רק את האלופה הישראלית. הם לוקחים את מכבי כי זה הכי כלכלי.
אז יוצא שאוהדים (ובעלים) לא מוצאים עניין בליגה ולא יכולים להגיע לשלב של למצוא עניין בליגה האירופאית. אז אוהדים לא באים ובעלים לא משקיעים (כי אין במה)
אז גליל הגיעה למוקדמות ועפה, אבל אם כל שנה קבוצה תגיע למוקדמות, בסוף אחת תעבור, ואם יכנס מזה כסף יראו ששווה להשקיע בזה כסף כדי להגיע שוב וכן הלאה.
הבעייה היא שגליל לקחה אליפות ושיחקה במוקדמות היורוליג. אז מה?

Seven 17 בפברואר 2011

כתבתעל קטש וענו לך על הליגה…כי המצב של קטש מייצג את מצב הליגה ולהיפך.
את קטש לא מעניין מה יקרה עד הפיינל פור כמו שאת פיל ג'קסון מעניין ההפסד היום לקליבלנד
אז הוא הפסיד לראשון בבית…אז מה?
מה, אם ירושלים מסיימת שביעית היא לא תעלה לפיינל פור? תעלה.
אז הפסידו לחולון So Fucking What?
להיפך, אולי הניצחון הזה רק יעזור לליגה, כי הוא ייתן קצת אוויר לחולון.

הבעייה המרכזית בליגה היא שהקבוצות מתקיימות מהיד לפה ולכן אין בנייה ארוכת טווח.
אגב, גם במכבי אין בנייה ארוכת טווח, אבל יש ספונסרים וזה ההבדל.

שיורידו את מכסת הזרים ל-2 ונראה יותר צעירים ישראלים.
מבטיח לכם הרבה יותר עניין ואוהדים בליגה.

הפועל ת"א, לצורך העניין, היא שינוי מרענן.

Seven 17 בפברואר 2011

את קטש מעניין*
בלי ה "לא"

אור שחולם להיות אלבס 17 בפברואר 2011

משעשע

מאשקה 17 בפברואר 2011

כאוהדת הפועל ירושלים – קטש בונה לנו קבוצה לשנה הבאה….. :)
אני יושבת/עומדת בשורה הראשונה במלחה מאחוי ספסל שחקני הפועל.
רואה אותם מקרוב וגם את קטש.
משום מה הוא נראה מעט כבוי במשחקים האחרונים, ואני לא יודעת מה עושה באימונים, אבל במשחקים הפועל ירושלים נראת נורא, משחקת נורא, שחקנים נפצעים, ורק נס קטשי יביא צלחת אליפות במעלה כביש מס' 1.

הופ 18 בפברואר 2011

כתוב יפה ומצחיק.
אין ספק שהפיינל פור הכניס קצת עניין לליגה הזו, ומצד שני אין בזה שום דבר תחרותי. עד שמחליטים שמכבי ת"א היא לא חלק מהליגה, חייבים למצוא שיטה יותר טובה. כי כשלקהל יימאס מהבלוף הוא שוב ידיר את רגליו.

IDO 18 בפברואר 2011

לא הבנתי את הטור..
מה זה הניסוי הסדיסטי בחתול? למה שמישהו שיש בו טיפה אנושיות יחשוב על כזה דבר?

ומה כל זה קשור לספסל של פיני גרשון???

יובל 19 בפברואר 2011

לגבי החתול – הוא לא ממש סובל כי לפני שמכניסים אותו לארגז נותנים לו מכה בראש עם פטיש.

איציק אלפסי 18 בפברואר 2011

אין ספק שקטש נכשל העונה, לפחות נכון לעכשיו. ואני כותב את זה בתור מעריץ גדול של האיש. מה שמפריע לי זאת העובדה שלמרות שהקבוצה נראית נורא הוא כל שבוע מחדש מספר ש"התאמנו מצויין" ומשדר תחושה שאוטוטו הקבוצה מתחברת ומתפוצצת על המגרש- מה שלפי הכדורסל שהיא מציגה מתחילת העונה רחוק כרחוק מזרח ממערב.
קשה לי לשים את האצבע על הסיבות לכישלון ועל חלקו של קטש בו. גם מה שאנחנו רואים העונה בירושלים לא ישכנע אותי שלא מדובר במאמן טוב. לא יכול להיות שמאמן שרק לפני כמה חודשים זכה באליפות ובפרגונים מקיר לקיר שכח פתאום את המקצוע.
אני מסכים עם הניתוח שקטש הוא טיפוס שתלוי מאוד בסיטואציה בה הוא נמצא וזה משפיע גם על היכולות שלו כמאמן. כנראה שהסיטואציה הזו העונה בירושלים לא נוחה לו. כאן, אגב, קשה לי להאשים אותו כי, לצערי, ההיסטוריה בירושלים מוכיחה שהסיטואציה במלחה לא נוחה לאף מאמן.
ולמרות הכול אני כן מאמין באיש וחושב שצריך לתת לו את הגיבוי. בירושלים כבר ניסו את כל סוגי המאמנים, הגיע הזמן לתת למישהו יותר מעונה (ואפילו שתיים) ואת ההזדמנות ללמוד מהטעויות, לתקן ולבנות משהו. ועודד קטש, למרות שמאשקה, בצדק מבחינתה כאוהדת, קצת צחקה על זה, כן יכול לבנות, זה רק לא תמיד הולך כבר בניסיון הראשון.

מאשקה 18 בפברואר 2011

אלפסי, לאחר ההפסד המביש שלנו מול חולון השבוע, אני לא יצאתי מהאולם מבואסת, אמרתי לעצמי שזה רק ספורט, ובתוך תוכי פנימה אני מאמינה בעודד קטש כמאמן, אפילו שלא רואה אותו מעביר מהאנרגיות הטובות שלו לשחקנים במשחק, ואין לי מושג מה הוא עושה באימונים.
כשיצאתי מהאולם פגשתי את אהרון פוגל – ספונסר מגדל וגם אוהד נאמן, שוחחתי איתו שיחה צפופה של כמה דקות, ופוגל אמר לי שגם הוא חושב שיש לתת לעודד צ'אנס, אפילו שהוא שגה מעט בהבאת שחקנים מתאימים לעמדות בממגרש, ובעיקר בגלל שהוא יבנה קבוצה לשנה הבאה, כי מכת הפציעות פגעה קשה בקבוצה.
אגב כך, אמש אחרי משחק אימון מול גליל גלבוע בגן נר, הפסדנו ב – 6 נקודות, ומשה מזרחי נפצע בראשו חשש לזעזוע מוח, ויוגב אוחיון שוב סובב את הקרסול שלו לא טוב, ויצא מהמגרש. משחק אימון – הפסד ב – 6 כמו נגד חולון + 2 פצועים.
מתנחמת בשבת המלכה שתבוא עתה.
עד עולם אחכה לאליפות אחת במאה ה – 21

moby 18 בפברואר 2011

קטש מאמן טוב. ירושלים לא מממשת את הפוטנציאל שלה. טוב יהיה עם ההנהלה תחליט לתת לו את המושכות גם בשנה הבאה. (גם בגליל היו הרבה חריקות בהתחלה). כנראה שהוא צריך יותר זמן להתאים את עצמו למערכת ואת המערכת אליו.
פציעות – נהוג לומר שפציעות זה חלק מהעניין והספורט. אני מסכים.
יש שתי קבוצות בכדורסל ובכדורגל שהפציעות שם חלפו מזמן את הסף הסטטיסטי. חיפה וירושלים לא מצליחים לחבר הרכב בריא אחד בין שבוע לשבוע. אולי משהו לא בסדר שם באימונים זה לא נראה הגיוני.
אבל לכל סטטיסטיקה יש את הקצוות.

יואב 18 בפברואר 2011

לא יקרה כאן כלום עד שלא יהיו כאן כמה אולמות בינוניים/גדולים שימשכו משקיעים.
זאת כלל לא הבעיה של מכבי שממשיכה להשקיע ולהיות מעוניינת.

אמיר דורון 18 בפברואר 2011

גם אצל אורי חרותי בביתר בני בבלי השחקנים היו כבויים, לא דברו אחד אצל עם השני, והפסיקו ללכת לבוסי אחרי משחקים, ובכל זאת הוא נאחז בכיסא, גם הוא חיכה למאי – לנסיעה לתאילנד

דניאל 19 בפברואר 2011

אורי חרותי מאמן את בני בבלי? ממתי? לפני 3 שנים כשהפועל אוסישקין שיחקו נגדם הוא לא אימן…
מאמן גדול, אימן אותי בנוער

בוגר בני בבלי 20 בפברואר 2011

לעודד יש עוד מה לתת. הוא עוד יראה לכם דברים חדשים בפלייאוף

יבור 20 בפברואר 2011

רבותיי, לפעמים מה שנראה כמו ברווז, מריח כמו ברווז ונובח כמו ברווז הוא באמת… ברווז.
עודד היה שחקן כדורסל נהדר, אבל הוא לוקה מאוד בתור מאמן. אין לו את הטירוף והדרייב להצליח, ולכן הוא לא מצליח להביא קבוצות לכדי "רעב" חיובי.
מבחינה אובייקטיבית, הוא לא יודע לאמן גבוהים (קלנסי היה צריך לתפור את ליגת הגמדים כאן), והוא תלוי מדי בכישרון שחקניו.
זה נחמד שמנסים להתייחס אליו יפה כי הוא סוג של נסיך, אבל לצערי פשוט אין לו את זה. הוא יכול להתאים לקבוצות קטנות עם ציפיות באדמה, ואז כל חצי הישג והוא מלך, אבל לא לקבוצות גדולות שמתיימרות לשחק שני משחקים בשבוע עד מרץ ואף הלאה.

עושה רושם שהאיש פשוט נחמד מדי, מה שלא מאפשר לו להיות מוצלח בעמדות ניהול, ומאמן כדורסל זה מנהל בפול-טיים-ג'וב.

אגב, גם מחליפו בגליל לובין נראה אותו סוג של אישיות – הם מתאימים להיות סקאוטים, או מקסימום עוזרים, אבל לא head-coach של קבוצה גדולה.

יבור 20 בפברואר 2011

אגב, זו תורת קוואנטים ולא קאוונטים, ועיקרון אי הוודאות אומר שאין לדעת אם החתול נמצא שם או לא, כלומר הוא 50% בפנים ו-50% לא, דבר שיכול לטמטם כל חסיד של השכל הישר.

אורי 20 בפברואר 2011

בתור אחד שעשה בגרות אקסטרנית במגמת גיאוגרפיה (הייתי שם ואני מאשר את העובדות. מזל שהיה אנסין שאפשר להסתמך עליו) אני חושב שזה טרחני להתקטנן עם מר רינות היקר לגביי קוואנטים או קאוונטים

יבור 21 בפברואר 2011

זה לא כל כך חשוב, פשוט עיצבן לי את העין כשראיתי את זה בפעם השנייה במאמר. נא לא לקחת ללב

ניר 23 בפברואר 2011

60 שניות על החתול של שרדינגר.

פרדוקס החתול של שרדינגר הוא ניסוי מחשבתי שמדגים את המוזרות של תורת הקוואנטים, שהיא דרך אגב התורה הפיסיקלית הכי מקיפה והכי יציבה, במובן שכל הניסויים מאששים את ניבוייה המוזרים ואף אחד מהם לא סותר אותה נכון להיום.

הניסוי המחשבתי כולל כלוב אטום לאור, אטום רדיו אקטיבי, ממסר חשמלי , פטיש וכמוסת ציאניד במיכל זכוכית.
המנגנון פשוט לאטום יש 50% סיכוי להתפרק תוך שעה, כשהאטום מתפרק נפלט ממנו חלקיק אור (פוטון) הפוטון פוגע בממסר, מפעיל אותו, זה מפעיל את הפטיש, ששובר את כמוסת הזכוכית, הציאניד שמשתחרר וממית את החתול.

וכאן באה המוזרות של תורת הקוונטים – לפי התורה הזו תצפית (כלומר מדידה) קובעת את מצב המערכת, עד אז היא נמצאת בצירוף לא ודאי של כל מצביה האפשריים. במקרה שלנו אחרי שעה המערכת בצירוף מצבים של 50% פליטת פוטון, 50% לא, כלומר החתול בצירוף מצבים (סופרפוזיציה) של 50% חי 50% מת. הסיכוי שלו להיות מת הולך ועולה ככל שחולף יותר זמן אבל תמיד יהיה סיכוי גדול מאפס שהחלקיק עדיין לא נפלט והחתול עדיין חי, כלומר הוא ימשיך להיות במצב חי-מת אם לא נצפה בו אף פעם.

אם נפתח את הכלוב ונצפה בחתול המערכת תתיצב (תקרוס בלשון הפיזיקה) לאחד ממצביה, כלומר עצם התצפית שלנו תקבע את גורל החתול חי או מת. עד אז הוא חי-מת.

אם כל זה לא מספיק אז במקרה ונגלה שהחתול עדיין חי הסיכוי של האטום הרדיו אקיטבי לפלוט פוטון 'מתאפס' והוא יהיה שוב 50,50 שעה אחרי התצפית.
כלומר עצם התצפית יכולה להרוג את החתול אבל מצד שני יכולה להאריך את חייו.

Comments closed