על הבוהן של אירווינג / אלון עברון, דיוק

 

פוסט מאת אלון עברון (אוניברסיטת דיוק)

ברביעי לדצמבר 2010, שמונה חודשים לאחר שניצחה אותה במשחק הגמר של טרניר המכללות, שיחקה אוניברסיטת דיוק נגד אוניברסיטת באטלר למשחק במהלך העונה הרגילה. דיוק ניצחה שוב 82:70, אבל על שמחת הנצחון העיבה הפציעה, מספר דקות לפני סיום המשחק, של רכז דיוק קיירי אירווינג, בבוהן ימין. הפציעה נראתה די קלה בתחילה, אבל אחרי מספר ימים נפוצו שמועות לפיהן ייתכן שאירווינג שיחק את משחקו האחרון במדי דיוק.

קיירי אירווינג נולד ב-1992 במלבורן, אוסטרליה, שם שיחק אביו, דרדריק, שהיה מגדולי שחקני הכדוסל של אוניברסיטת בוסטון. כשאירווינג היה בן שנתיים משפחתו חזרה לארה"ב, ושלוש שנים לאחר מכן מתה אמו בפתאומיות. ככה שאולי אירווינג גדל במשפחה חד הורית, אבל הוא סיפור שונה מהנראטיב של הרבה שחקני מכללות: הוא למד בבתי ספר פרטיים, ודמות האב ליוותה אותו לאורך כל ילדותו. הבחירה של אירווינג בכדורסל לא אמורה להפתיע אף אחד.

בשנה האחרונה של אירווינג בתיכון הוא נחשב לאחד התיכוניסטים הטובים באמריקה. כל מאמן קולג'ים שמכבד את עצמו ביקש לגייס את אירווינג לקבוצה שלו, והזוכה הגדול היה מייק ששבסקי, מאמן דיוק. כדי לשכנע את אירווינג להגיע לדיוק ששבסקי הסכים לותר על אחד העקרונות הישנים שלו. "מספר 1 זה דיוק", הסביר ששבסקי לכל שחקן שביקש ללבוש גופיה עם הספרה 1 על הגב. אירווינג קיבל את הגופיה.

קיירי אירווינג הגיע לדיוק מספר חודשים אחרי שזו חגגה עוד אליפות מכללות, ובואו הפך את דיוק לפייבוריטית הגדולה ביותר לזכייה באליפות, על אף שהקבוצה נפרדה משלושה שחקני חמישיה שסיימו את לימודיהם. השילוב של רכז מחונן בדמותו של אירווינג עם שני הסניורים המבטיחים נולאן סמית וקייל סינגלר הצית את הדמיון של כולם. "קיירי אירווינג יקבל את הכדור מהרגע הראשון והוא ינהל את המשחק שלנו", הודיע מייק ששבסקי עוד לפני שריקת הפתיחה של העונה. לא מהלך של מה בכך לאלופה שבשורותיה עדיין משחקים כוכבי אותה אליפות.

מתחילת העונה אירווינג הוכיח שהקרדיט שלו זכה היה מבוסס. הוא הוביל את דיוק בנקודות (17.4) ואסיסטים (5.1), והוסיף ממוצעים של 3.8 ריבאונדים ו-1.5 חטיפות למשחק. אירווינג הראה לכולם שהוא מסוגל לקלוע מכל טווח, להוציא מתפרצות ותמיד למצוא במסירה השחקן הפנוי. תצוגת השיא שלו היתה במשחק נגד מישיגן סטייט אותו סיים עם 31 נקודות, 6 ריבאונדים ו-4 אסיסטים תוך שהוא מעלים לחלוטין את קיילן לוקאס, הכוכב הגדול של מישיגן סטייט.

בעקבות המשחק כתב סת דיוויס מ"ספורט אילוסטרייטד" שאירווינג הוא השחקן הטוב במכללות ובודאות הבחירה מספר אחת בדראפט האן.בי.אי הקרוב. השוואות בין אירווינג לדרק רוז וג'ון וול צצו בכל מקום, קייל סינגלר ונולאן סמית קיבלו בשמחה את המנהיג החדש, ודיוק נראתה בדרך לשחזור את עונתה של אינדיאנה ב- 1976, שנה שבה הוליך אותה בובי נייט לאליפות עם מאזן נקי מהפסדים. ואז הגיע המשחק נגד באטלר.

בתחילה היה קיים חשש שהפציעה בבוהן תכריח את אירווינג לניתוח שיכול היה להשבית אותו לחצי שנה. לאחר חודש, ומשהוסר הגבס מכף רגלו, החליטו הרופאים לאפשר לאירווינג להמשיך את תהליך ההחלמה ללא התערבות כירורגית. "אנחנו נערכים לאפשרות שאירווינג לא יחזור לשחק כדורסל השנה", הודיע ששבסקי, "אנחנו עדיין קבוצת כדורסל טובה, אבל יחד עם אירווינג היינו קבוצת כדורסל מצוינת", הוסיף המאמן.

הסטודנטים בדיוק גייסו את היצירתיות הידועה שלהם והקימו אתר אינטרנט שהוקדש לפציעה http://www.savekyriestoe.com. הם גם צילמו סרטון שזכה לאלפי צפיות ביו-טיוב ומכרו טי שירטס עם מילים שמכילות את האותיות TOE עליהן.

אירווינג, שהודה שהוא משועשע מהמחוות, הופיע לכל משחקי כדורסל הנשים של דיוק, רקד עם הקביים בפסקי זמן והעניק תשומת לב לכל האוהדים. הוא המשיך לשבת על הספסל במשחקי הגברים והפך לאוהד מספר אחד של הקבוצה. "התפקיד שלי בקבוצה השתנה", הסביר אירווינג, "פעם הייתי שחקן כדורסל והיום אני מעודדת, וגם את התפקיד הזה אני אשתדל לעשות על הצד הטוב ביותר".

אבל אירווינג היה הרבה יותר מסתם צ'ירלידר. במהלך המשחקים הוא הפך עוזר מאמן נוסף בצוות של ששבסקי. לא פעם נצפה כשהוא מסביר לשחקנים מה לעשות. נולאן סמית, כוכב הקבוצה ואחד המועמדים המובילים לתואר שחקן השנה במכללות, נראה לא מעט פעמים כשהוא מקשיב באדיקות להסבריו של אירווינג ומהנהן בראשו בהסכמה.

ברביעי לפברואר הוסר הגבס מכף רגלו של אירווינג. "אין כל הבטחה שהוא יחזור לשחק השנה", הודיע אחד מאתרי האוהדים, אבל מפלס האופטימיות המשיך לעלות. בלי הגבס לפחות היה סיכוי שהוא יחזור. השמועות על מצבו פרשו כנפיים ברחבי הקמפוס, במיוחד אחרי שב-22 לפברואר כתב אירווינג בחשבון הטוויטר שלו את המילה  Op (TOE) mistic והבטיח שקטע וידיאו מתהליך השיקום שלו יעלה בימים הקרובים לרשת. הוידיאו (http://www.youtube.com/watch?v=J3vnFgzvJzo&feature=youtube) היה אולי אופטימי אבל גם הוא לא ממש רמז מאומה על מועד חזרתו של אירווינג.

למרות השמועות, אירווינג לא השתתף בטורניר ליגת האיי.סי.סי. דיוק זכתה בטורניר די בקלות גם בלעדיו, אבל היעדרותו מטורניר המכללות עלולה להיות משוכה גבוהה, אולי גבוהה מדי, לשאיפות של דיוק לשחזר את האליפות. בימים האחרונים רמז ששבסקי שאירווינג אכן יהיה מוכן לשחק.

גם אם לא יחזור לשחק העונה, החודשים הקרובים עומדים להיות מעניינים מאד עבור אירווינגו. הפרשנים טוענים שאם ייצא לדראפט האן.בי.אי הקרוב הוא ייבחר באחד משלושת המקומות הראשונים, גם אם לא ישחק עד מועד הדראפט, אבל עדיין קיימות מספר סיבות שיכולות להשאיר אותו שנה נוספת בדיוק.

אירווינג לא שיחק כדורסל מתחילת דצמבר, ואם ליגת האן.בי.איי לא תמנע את השביתה הקרבה, יתכן מצב שבו אירווינג יעביר יותר משנה ללא כדורסל תחרותי.  מוטיבציה נוספת עבורו להישאר בדיוק היא העובדה שחברו הטוב אוסטין ריברס, בנו של מאמן הבוסטון סלטיקס דוק ריברס, ואחד משחקני התיכונים הטובים באמריקה, התחייב להגיע לדיוק בשנה הבאה. ריברס דיבר לא פעם על רצונו לשתף פעולה עם אירווינג בדיוק, רגע לפני שהם הופכים למקצוענים ומתאמים בינהם את מהלכי קיץ 2017 בשוק השחקנים החופשיים.

ואם שתי הסיבות הללו לא מספיקות, הרי שמתברר שקליבלנד, כרגע הקבוצה עם הסיכויים הגבוהים ביותר לבחור ראשונה בדראפט הקרוב, סימנה את אירווינג כיעד מספר אחד שלה.

לקבלת עוגת "השפן הקטן" על מפעל חיים בתחום הפחדנות יתכבד ויבוא: אברמל'ה מלמד
מספיק דומים ומספיק שונים לקבוצה ההיא

10 Comments

מנחם לס 17 במרץ 2011

אירווינג הוא שחקן נפלא!

Avi Falek 17 במרץ 2011

Kyrie as a game changer
http://www.wralsportsfan.com/duke/video/9286446/#/vid9286446
great depth analysis article on Duke basktball …amazing to be here in the Mecca of college baskball ….even in elementry school they watching ball game during ACC and NCAA

מנחם לס 17 במרץ 2011

אירווינג ישחק במשחק הראשון של דוק ב-NCAA!!!!!!!!!!!!!!!!

גיל 17 במרץ 2011

הלוואי שישאר עוד שנה אבל אני בספק. קליבלנד או לא קליבלנד הוא יגיע לקבוצה גרועה. דווקא קליבלנד יכולה להתאים לו אחרי המשבר של לברון. יש לששבסקי דילמה רצינית אם ואיך לשלב אותו. לא חשוב כמה אתה טוב, לוקח זמן להשתלב בקבוצה ולהכניס אותו לטורניר שבו המפסיד יוצא יכול להיות בעייתי מדי.

אלון 17 במרץ 2011

ששבסקי אמר שהוא יעלה מהספסל וישחק מספר דקות מצומצם. אם זה יעבוד אני מאמין שהוא ישחק יותר.

אלכס 17 במרץ 2011

הלוואי והוא יגיע לאנהיים רויאלס, ויחד עם טאייריק אוונס ומרכוס ת'ורנטון מהספסל ייצרו בק-קורט מפחיד, עם גבוה איכותי באמצע בדמותו של קאזינס

יובל 18 במרץ 2011

באמת שחקו מיוחד. גם כשרוני וגם אישיות.
מעניין איך הוא ישתלב בקבוצה אחרי כמעט עונה שלמה. איתו יש לדיוק סיכוי טוב מאוד לזכות.

k_700 18 במרץ 2011

העיקר גיל שלי מזלזל כשאני אומר שמשווים אותו לכריס פול.
שימו לב שלמרות גובהו היחסית נמוך מדובר בשד לא קטן בהגנה.
שחקן הגנה מדהים, חוטף מס' 1, קלעי לא רע ובעיקר שחקן שחי את המגרש הפתוח.

הבחור הפך העונה להיות מעריץ של דיוק. המקום מעניק לו הרבה אהבה ובעיקר עזרה בשיקום הלא קל בכלל. לדעתי כדאי לו להישאר עוד עונה רק בגלל שקבוצות כמו קליבלנד שהם אנטי כדורסל עורבות מעבר לפינה(ושום מילה על סקרמנטו?).

אריאל 18 במרץ 2011

ההשוואה לכריס פול היא מופרכת. בוא נזכור מי כתב את הכתבה הזאת – לא שאני מזלזל באלון, הוא מבין בכדורסל, אבל הוא עדיין אוהד דיוק גדול.
הסיבה שארווינג מדורג כל כך גבוה בדראפט הקרוב היא שפול השחקנים השנה מצומצם מאוד. שחקנים טובים ברמת הקולג'ים תמיד יקבלו הייפ גדול אבל זה לא אומר כלום על היכולת שלהם במגרש של הגדולים

אלון 18 במרץ 2011

אירווינג מדורג גבוה כי הוא טוב. הוא קולע מרחוק, מוסר מצוין, חודר לסל ובנוסף יש לו מהירות של קליע. מה שאותי הרשים זו המהירות בה הוא השתלט על קבוצה די ותיקה עם שני סניורס אול אמריקן. שנה שלמה הבטיחו לנו שרכז טוב מגיע, אף אחד לא האמין שהוא יכול להיות כל כך דומיננטי. הוא היה נבחר במקום גבוה בכל דראפט ב 10 שנים האחרונות.

אני מסתכל על הפרשמנים הבולטים של שנה שעברה כדוגמת וול, קאזינס, פייבורס, הנרי ובראדלי ואני לא חושב שהם טובים יותר מהפרשמנים של השנה כמו אירווינג, בארנס, סאלינג'ר ופרי ג'ונס השלישי. מה יהיה בשלב הבא? אף אחד לא יודע וזה כולל את כל 30 הג'נרל מנג'רים שמחכים בשלב הבא.

Comments closed