פושע

 

פוסט מאת איתן בקרמן

*

הוא היה כבן שבעים, איש בריא, נראה אדם רציני, מעולם לא עישן סיגריה, כל חייו הבוגרים היה אזרח עובד צה"ל עד שיצא לגמלאות. הוא הגיע עם הבת שלו, גם היא כבר לא ילדה. כשהלך הצידה, שאלתי אותה מה הסיפור. חמש שנים, היא אמרה לי, הוא לא חייך. לא שאלתי למה. אולי זה אבל, אולי זאת הפרישה, ההזדקנות, לך תדע. חמש שנים הוא ככה, סימנה לי עליו עם האצבע.

הוא בא לקבל קנאביס רפואי. התחנונים של הבת הואילו והוא הסכים לנסות. היה לו, כמובן, אישור רפואי ממשרד הבריאות. בחצר הקטנה והירוקה הוא עמד, דרוך מאוד, לצד המדריך המתנדב. סיגריה לא עישנתי בחיים, הוא אמר. זה בסדר, נלמד אותך, ענה לו המדריך. שב, תרגיש בבית. קפה? תה? מים? חשוב לשתות מדי פעם כשמעשנים, בטח בפעם הראשונה.

התסכלתי לפרקים עליו ולפעמים על הבת. הראו לו איך להכניס לריאות בלי להשתעל. בשאכטה הראשונה הוא כחכח קצת, בשניה לא. זה מספיק בינתיים אמר המתנדב. תה? מים? קולה? תה, תודה. אחר כך הם לקחו עוד שתיים שלוש שאיפות.

כמו בסרט מצויר היה אפשר לראות איך הוא מתרכך. קצת נפלו לו הכתפיים, הנשימה קצת התארכה, הוא כבר לא ישב רגל על רגל. עם התה הוא לקח עוד שתיים-שלוש שאיפות. הוא היה נינוח. זה נכנס חלק. הפה שלו התרחב קצת. הוא לא מיהר לשום מקום. ואז יצאה לו עקמומית מהפרצוף. תנועת שרירים שלא תורגלה כבר שנים. זה היה סוג של חיוך.

עמדו לה דמעות. חמש שנים, היא אמרה.

*

הוא היה מקרה קל. קל שבקלים.  בימים בהם התנדבתי במרכז "תיקון עולם" לחלוקת קנאביס רפואי עברו שם כל מיוסרי הארץ: חולי סרטן לקראת סיום, נכים שלא ישנים יממות בגלל כאבים וברזלים שהושתלו, פגועי נפש עם טראומת מלחמות שהלילות שלהם נוראים עוד יותר, כל מושאי הסבל הגופני והנפשי עברו שם בשרשרת. באים לקבל את התרופה שמרפה את עינויי הכאב האינסופיים.

כמה כאלה עוד יש, הייתי מהרהר שם, שעוד לא בדקו את התרופה הזאת. אלפים, רבבות, של אנשים מיוסרים שלא יודעים, או פוחדים לעצמם, או פוחדים מה יגידו. כמה סבל אפשר היה למנוע מהם.

*

אבל למה לגרוע מהסבל האנושי, אם אפשר להוסיף לו? השר לבטחון פנים צריך להבטיח את בטחון הפנים של ישראל, ולשם כך הוא מתעלל בקבוצת האנשים הסובלת ביותר. יש זליגה, טוענים במשטרה, של קנאביס אל הציבור הרחב.

קשה לדעת אפילו מאיפה להתחיל. יואילו אולי אנשי המשטרה לספק מידע על אודות היקף אותה "זליגה", של הסם הקל ביותר, זה שעישונו חוקי בכמה וכמה מדינות נאורות, מתוך סך פעילות הסמים בישראל. כמה זה מהיקף הסמים בישראל? יותר מזה: אם יש זליגה, ואתם חושבים שזאת בעיית אמת, כזאת עם משמעות חברתית אמיתית (בלתי סביר מתימטית, אבל נניח), הואילו נא לטפל בה. תתקינו בחוק ענישה חמורה על מי שמוכר את הקנאביס,  תוציאו שוטרים לפעולה, הרי מדובר בסכנה של ממש.

אבל לקחת מהחולים את התרופה? לייבש אותם עד שתגיע במקומה תרופה יקרה מחו"ל? לגמור להם את הכסף על מה שאמור להיות חצי חינם? אתם מטורפים.

אין צורך אפילו להיכנס לדיון על סכנות הקנאבי הרפואי, אם יש, לעומת הסם החוקי הפורח בכל פינה ושמו אלכוהול. מספיק להסתכל על עולם התרופות. קלונקס, למשל, הוא כדור הרגעה קל יחסית, המחולק בכמויות אדירות לבית ישראל. יש דרך, פשוטה ביותר, בה כל אדם יכול להפוך את הקלונקס לסם כבד. נרקומנים משתמשים בו כתחליף. עורכת דין הורשעה השבוע על העברת קלונקס, וקוקאין, לעבריין בכלא. זו רמת הסם. גם ריטלין, תרופה עממית למדי, נמכרת בשוק השחור.

אז יפסיקו לספק קלונקס או ריטלין? יגידו לא לחברות התרופות? מה פתאום, הן לא ברשימת הסמים המסוכנים. הן ברשימת הסמים המותרים. שהרי כל תרופה היא סם, ולהיפך. כמה אנשים כאן מכורים לכדורי הרגעה למיניהם? אם זה לא סמים, מה כן.

רוצחים פה ברחובות, מועלים בכל פינה, אבל השוטר הדגול אהרונוביץ', הוא יש לו עניינים עם הפנסיונר שלא זכר איך מחייכים. עם הלומי הקרב ונכי הברזלים, וכל מי שמצא בקנאביס הרפואי מזור לכאבי הגיהנום שלו – שמא ידלוף ממיעוטם קצת קנאביס, שגם כך מאות אלפים (כן) של ישראלים מעשנים באופן קבוע או לפרקים.

*

בבודהיזם יש מילה שמתורגמת לאנגלית כ"איגנורנס", בורות, אפשר לתרגם אותה גם כעיוורון. היא נחשבת לסיבה מרכזית לרוע בעולם. לא מתוך נשמה רעה, אלא מתוך כסילות, חוסר יכולת מינימלית לראות מעבר לאף, מעבר לאינטרס הצר.

אבל כבוד השר אהרונוביץ' הוא יותר מאיגנורנט. מצד החוק הוא אדם ישר, אבל מהצד האנושי הוא לא פחות מפושע. ואם נכמת את כמות הנזק והסבל שהוא מתכנן לגרום בפועל, הוא עומד להיות אחד הפושעים הבכירים בישראל. לא נותר אלא לאחל לו, בניגוד לאלפי הסובלים, לישון טוב בלילות.

שמות גדולים ששווה למכור בקיץ
על האפשרות שמכבי תל אביב תאלץ לשחק ביום הזכרון

59 Comments

רון 31 במרץ 2011

אופס.. טעות שלי. חשבתי לתומי שזה אתר בלוגרים של ספורט..

איתן בקרמן 31 במרץ 2011

רון, אני מצלצל לעו"ד שלי, שיגן עלי אם אתה תובע הפרת חוזה…

אלעד 31 במרץ 2011

זה אותו אהרונוביץ שביטל מינוי בגלל מכתב אנונימי שנשלח אליו? מה אתה רוצה ממנו – מישהו אמר לו פעם שמריחואנה זה דבר נוראי, שמדרדר את הנוער וכו', ובנתיב הזה הוא הולך. אתה חושב שהוא ראה לנכון לבדוק פעם מה הצדדים החיוביים של טיפול בקנאביס?

גיא 31 במרץ 2011

באמת נמאס. שבקרמן יפתח כבר בלוג פוליטיקה ויעזוב אותנו בשקט.

(ואני מצטער שזה יוצא כ"כ בוטה אבל באמת שזה לא המקום לדברים האלה)

איתן בקרמן 31 במרץ 2011

גיא יקירי, במקרה האתר הזה הוא גם של בקרמן, אז הדברים שלך יוצאים, איך נגיד, קצת אבסורדיים.

בני תבורי 31 במרץ 2011

גיא,
זה פוסט פוליטי? ברצינות? מה, אתה מסטול?

גיא 1 באפריל 2011

אני איטיב להתנסח אם אתקן ואגיד "אקטואליה של מבוגרים"? :)

אני מדבר על פוסטים ורפרנסים לדברים שאין להם שום קשר קלוש לספורט- שביתת העו"ס, קצב. לא חושב שיש לדברים האלה מקום באתר המצוין הזה שטוב במה שהוא נמצא כאן לשמו. ואני חושב שהוא כאן לשם צבע על ספורט ברמה שאין שניה לה בארץ בשום מדיה.

בני תבורי 1 באפריל 2011

גיא,
אני חולק עליך ואפילו הקדשתי לכך פוסט כאן. ספורט הוא חלק מהחיים והכותבים על ספורט לא חיים על הירח או במעבדה מבודדת. נכון שמדובר על בית תוכן לספורט אבל יש כאן מקום גם לנושאים אחרים ובמיוחד לנושא מכעיס שכזה.

יריב 31 במרץ 2011

בקרמן, יפה אמרת.

רון, ברוך הבא לדה באזר, אתר לספורט ושאר דברים חשובים.

צור שפי 31 במרץ 2011

כל הכבוד בקרמן ואולי נהיה גם קצת מעשיים. שמישהו ישים כאן כתובת אלקטרונית של לשכת השר או דוברו עם נוסח של מכתב מנומס אבל מנומק ותקיף (לא תוקפני) ונתחיל לשלוח לו את המכתב הזה כדי שיחשוב שוב. חוץ מזה אתםפ עיתונאין ובטח מכירים כמה כתבי בריאות אז למה כולנו מחכים?

איתן בקרמן 31 במרץ 2011

צור, אני מבטיח לנסות לעדכן על אמצעי לחץ. הרבה עיתונאים פועלים למען זה, אבל לך תיאבק עם הבירוקרטיה, האינטרסים (חכה חכה כשיתגלה מה הסיפור כאן באמת), והבורות/צביעות/טיפשות של חלקים גדולים מהציבור.

צור שפי 1 באפריל 2011

בקרמן – אתה משאיר אותי עם הלשון בחוץ, מה הסיפור כאן באמת? יש דברים שאתה יודע ולא יכול לכתוב? למה?

בלינדר 31 במרץ 2011

הוא לא צריך שישלחו לו מכתבים, הוא צריך שישלחו לו פרח, נייר גלגול וגפרורים

צור שפי 31 במרץ 2011

בלי פ אחרי "אתם" ו"עיתונאים", לא עיתונאין.

B. Goren 31 במרץ 2011

קצת אהבת האדם (ואם תרצה "ואהבת לרעך כמוך") חסרה כאן ליותר מדי שרים וחכ"ים.
מצוין, בקרמן.

יו 31 במרץ 2011

כזכאי לקנאביס רפואי, איני מתרגש. הסכר כבר נפרץ.
דווקא אשמח לחומר מאמסטרדם. וחוץ מזה, תמיד אפשר לגדל.

yoss 31 במרץ 2011

אתה תשמח גם לשלם אלפי שקלים על כמה גרמים?
בארץ יש מגדלים שהם לא פחות טובים מאמסטרדם!

נתי 31 במרץ 2011

בקרמן,
כבר אמרתי לך בפוסט קודם של דורפן, שלאחרונה הרגשתי שאני ואתה קצת מתקרבים… אני מציע ששנינו נבדוק את עצמנו כי זה לא יכול להימשך ככה…
האמת שזה קורה בהרבה תחומים, שהמשטרה במקום לאכוף חוק מנסה לייצר אותו, וזה אבסורד שאין כמותו, מכל הטעמים שציינת.
אם אפשר שאלה, של בורות:
מקרה כמו שתיארת – מה בדיוק קורה איתו אחר כך כשההשפעה פגה? הוא חוזר להיות כמקודם? בהנחה שלא אז איך זה עובד?

B. Goren 31 במרץ 2011

נתי, כמו בכל תרופה שהשפעתה פגה ואז חוזר הכאב, הסבל וכל מה שהיה לפניה. לכן מומלץ מינון של כמה פעמים ביום (שוב, כמו בכל תרופה אחרת).

פולדש 31 במרץ 2011

תבורך, בקרמן. מאבק חשוב מאין כמוהו.

תומאס נוימן 31 במרץ 2011

בקרמן, אני לא רוצה להעליב חלילה אבל בזמן האחרון דווקא הפוסטים ה – so called "פוליטיים" שלך מושבחים יותר מהפוסטים ה"ספורטיביים". העלת כאן נושא חשוב מאין כמוהו. מצער אותי שהאדם הזה הוא שר המשטרה. אבל עוד יותר מצער שככל הנראה כם הכפופים לו במשטרה סבורים כמוהו. והרי ראש אגף החקירות הוא אשר התריע על ה"זליגה". המשמעות היא שלא רק בראש המערכת יושב בור, אלא שכפי הנראה צמרת המשטרה מלאה בבורים, או אולי בקצינים עם קצת שכל, אבל כאלה שפוחדים לומר את דעתם. ואיפה משרד הבריאות בנושא? והסתדרות הרופאים? והאגודה למלחמה בסרטן (שאמורה לתמוך בקנאביס רפואי נוכח ההקלה לחולי הסרטן)? וצה"ל (הלומי הקרב)? והפסיכיאטרים? גופים רבים אמורים להשמיע את קולם בנושא!!

נתי 31 במרץ 2011

כמו שכבר אמר מישהו (לא זוכר מי) על האמירה של דודי כהן שאין לנו חברה אלימה אלא יש אנשים אלימים בחברה, שאין לנו משטרה מטומטמת, רק מטומטמים במשטרה…

B. Goren 31 במרץ 2011

בממשלה.

סקינר 31 במרץ 2011

לדעתי זה כמו הקופים שקיבלו מכות חשמל בכל פעם שהם עלו על הסולם לקחת את הבננה. המשטרה תמשיך לרדוף אחרי הגראס גם אם היא לא יודעת בעצם למה…

moses 31 במרץ 2011

פוסט מעולה וחשוב

אי חוקיות הקנאביס זה אחד העוולות הגדולות של העולם המערבי ולפני שקופצים עליי כל אנשי ה"הגזמת!" אני רק אזכיר שזה היה, ובחלק מהמקומות בעולם עדיין, אחד הצמחים הנפוצים ביותר עם הכי הרבה שימושים ולא רק לרפואה ופנאי.
האינטרסים של חברות התרופות/שמרנים/ריאקציונרים/אנשי דת/הון מעולם לא נדמו חשוכים יותר.

בלינדר 31 במרץ 2011

אל תשכח את חברות הטבק והאלכוהול (וכמובן היבואנים של מוצרים אילו)

בלינדר 31 במרץ 2011

אל תשכח את חברות הטבק והאלכוהול (וכמובן היבואנים של מוצרים אלו)

הופ 31 במרץ 2011

בלי להביע דעה לגבי השימוש בקנאביס (בעד! בעד!) או הפיכתו לחוקי (לא יודע), הקנאביס הרפואי הוא חוקי וחשוב להרבה מאוד אנשים, וגם אם יש זליגה זה מחיר פעוט לשלם עבור רווחתם היחסית של החולים והפגועים.
אבל נדמה שפה כמה אנשים – במשטרה, בכנסת ובממשלה – רואים הזדמנות לכותרות קלות.
תודה על פוסט מצוין, החלק הראשון במיוחד כתוב היטב ונוגע ללב.

Tal 31 במרץ 2011

אל תשכח גם את היתרונות הכלכליים (תיירות, מיסוי, עסקים לגיטמיים שירוויחו כסף ויעסיקו עובדים) והמוסריים (שהכסף לא יזרום לפושעים ומבריחים בנגב שגם לך תדע מה דחפו שם לחומר).

בכלל, כמעט מכל היבט שאני מסתכל על זה, מדובר בצעד רצוי, שנמנע רק בשל אינטרסים צרים (אפשר לחשוב שאנחנו בארה"ב של תחילת המאה ה-20 וראשי חברות האלכוהול הם כאלו לוביסטים משפיעים- למכירות הטבק אני בכלל לא בטוח שזה יזיק).

גילוי נאות- מעולם לא עישנתי מריחואנה בעצמי, אני סתם חושב שזה רעיון טוב באופן כללי, ושכל אחד יעשה את החשבון עם הגוף שלו.

רנדה 31 במרץ 2011

בקרמן כל הכבוד
לדעתי מדובר באחת התעלומות הגדולות בהיסטוריה. איך זה מחזיק הטמטום הזה? לא ברור.
איינשיין (אלברט) אמר פעם:
"רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון."

רנדה 5 באפריל 2011

איינשטיין כמובן..

אשך טמיר המקורי 31 במרץ 2011

הממשלה הזאת היא ממשלת אבסורד. יותר מאי-פעם.
מעולם לא קובצו מטומטמים רבים כ"כ לתפקידים בכירים כ"כ.
זה כאילו בחרו במיוחד את האדם הכי לא מתאים, בור וכסיל לכל תפקיד במיוחד.

אבל זה מה שהעם בחר, וזה מה שכנראה מגיע לו. הממשלה הזו בהחלט מייצגת את עם ישראל 2011.

moby 31 במרץ 2011

1.‏ מה התלונה לשר לבטחון פנים? תתלוננו לשר הבריאות (אם יש), שר הרווחה שר החקלאות ואם הזכרתם אז את שר התיירות. אם אנשי המקצוע מדברים על זליגה ועל סכנה אז השר הממונה, יכול לתמוך בהם (הם אנשי המקצוע) או לפטר אותם. כרגע , כנראה שלא שוכנע לפטרם.
2.‏ גראס לא חוקי ביותר מקומות מחוקי יכול להיות שכולם מטומטמים. יכול להיות שלא. דיון יכול להתבצע רק כשמוכנים לשמוע צד אחר. פה יש קהל ספורט שמכיר רק את הקבוצה שלו, אז כנראה שקשה להרים פה דיון אמיתי.
3.‏ הפוסט יפה ומרגשונותן חומר למחשבה,
4.‏ גם אני חושב שזה לא חכם לייבא מה שמיוצר ברמה טובה בארץ. אף אחד לא דיבר על הפסקה של התרופה.

קארל וולך 31 במרץ 2011

פוסט חשוב, מעניין ושווה קריאה גם בקרב מי שלא נוטל/ת את התרופה או מכיר אישית מישהו/י שנוטל/ת אותה.
תפיסות מיושנות מההכתבה של בעלי ההון האמריקאים לציבור היא הדבר שהוביל לאי-חוקיות של הקאנביס בתכלס. זה לא סם מסוכן; לראייה, ניתן לראות את כמות מקרי המוות בשנה שנגרמו כתוצאה מצריכת אלכוהול או טבק למשל לעומת כמות מקרי המוות בהם היה מעורב קנאביס. המידע נמצא זמין לכלל הציבור.
כמו בכל דבר שצורכים, יש השפעות חיוביות ושליליות. השאלה היא רק המינון והמאזן. בשביל זה יש רגולציה בתרופות, וזו אכן תרופה. על משרד הבריאות מוטלת החובה (כו, החובה) להרים את הכפפה ולדחוף קדימה אל הרשות המחוקקת (בעזרת האגודות והאירגונים הרלוונטיים) את כל הנושא לרמה שבה יוכל כל אדם העומד בקריטריונים מסויימים לקבל את התרופה בדיוק כמו כל תרופה אחרת, מבלי לעבור שבעה מדורי גיהנום או חשש מתגובת הציבור. למרבית הציבור, כל עוד לא פוגעים בו, או שלא יהיה אכפת ולא יפריע או שיעודד.
המצב כיום הוא מה שקורה כאשר איננו חיים בדמוקרטיה אלא בשלטון של ההון.

עומר 31 במרץ 2011

אם מישהו רוצה לכתוב לשר, הנה האימייל שלו:
iaharon@knesset.gov.il

צור שפי 1 באפריל 2011

תודה עומר, אני אכתוב לו כמה שורות, מציע גם לאחרים לשקול את זה.

אלקו 31 במרץ 2011

באמת פוסט חשוב ומעניין תודה רבה!
וכדאי לזכור שלא כל איזכור של פוליטיקאי הופך את המאמר כולו ל"פוליטי". הנושא פה הוא חברתי ו/או אנושי בסיסי

גמל (סתם גמל) 1 באפריל 2011

אני לא נכנס לאתר וואלה בגלל פז חסדאי, ולא נכנס לאתר ONE (מיותר לציין למה).מי שלא אוהב את הפוסטים של בקרמן שלא ייכנס אליהם. אם נכנסתם וקראתם זאת בעיה שלכם, יש מספיק "כתבות" על אבי נמני במקומות אחרים

בני תבורי 1 באפריל 2011

סתם סקרנות, למה לא פז חסדאי?

הופ 1 באפריל 2011

אחד הכותבים הטובים בתקשורת הספורט בעיני

בוב השקט 1 באפריל 2011

בקרמן כל הכבוד

אביאל 1 באפריל 2011

כמה דברים, אז ברור שיש כאן אטימות וגם בורות מצד אנשי ממשל (מה חדש ?), אפשר לבחון את הצד השני, נכון יש אנשים שבאמת צריכים את זה וזה באמת עוזר להם.

עכשיו במקום להתעמר בחלאות שסוחרים בחומר הרפואי, עושים על גבם של אלה שבאמת צריכים את זה כסף ועכשיו גם מרחיקים ומונעים את זה מהם, מוצאים "שׁר" להתעמר בו.

בקשר לאלכוהול וסיגריות, זו אכן מלחמה אבודה וההיסטוריה הוכיחה לנו את זה טוב טוב, אז מה ? צריך לאפשר גם לסמים שנחשבים "קלים", לדעתי לפחות ממש לא, מספיק להסתובב במרכז אמסטרדם בשתיים בלילה ולראות מה קורה שם ברחובות הנאורים, אנרכיה במיטבה.

מחקרים גם הוכיחו קשר חזק וישיר בהדרדרות מסמים "קלים" לקצת יותר קשיים, זאת הסיבה העיקרית לאיסורים השונים, אז נכון שהמשטרה מעלימה הרבה פעמים עין מהעניין וגם אם היא ממש תרצה היא לא תוכל לחסל את התופעה, אבל בוא לא נגזים.

ובקשר לדמגוגיה הקבועה, זה שהרבה ישראלים מעשנים קצת גראס הופך את זה לבסדר ? אם הרבה מאוד ישראלים יעשו קוק כל צהריים זה גם בסדר ? אין שום קשר בין מספר הרציחות להתעסקות בסמים' אם העולם היה עובד בשיטה שיצרת כאן אז בוא לא נתעסק בכלום כי יש מלחמות רצח ואונס וכל השאר לא חשוב, אני לא רואה את הקשר בין לטפל בעברייני סמים ובעבריינים "רגילים".

דניאל 1 באפריל 2011

אני לא יודע מאיפה את לוקח את המידע על מרכז אמסטרדם, אבל כבר הוכח, בשטח, שהסרת האיסור על שימוש בכל סם שהוא, כולל הסמים הקשים, מפחית את מספק המשתמשים, המתמכרים והנפגעים. הנה, מאמר:

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=portugal-drug-decriminalization

ואותו הדבר קורה בהולנד, ובפורטוגל:

http://www.youtube.com/watch?v=uDt8NXLs1ws&playnext=1&list=PL1716E897A4D1EF9B

אתה אומר שקנביס רק נחשב לקל, כלומר שאין דבר כזה סמים קלים, כן? כל מה שזה אומר זה שאתה צריך לקרוא קצת, ללמוד קצת. וכן, העובדה שמאות אלפי ישראלים נורמטיביים משתמשים בקנביס דרך קבע ואתה לא רואה אף אחד מהם בבית חולים בגלל זה, אלא רק, אולי, במעצר משטרתי, הם לא מאבדים את העבודה שלהם, להיפך, הם אנשים פרודוקטיביים שתורמים את חלקם לחברה, כמו אזרחים טובים. למה בדיוק אתה כל כך נגד הבחירה שלהם בסם הבילוי המועדף עליהם?

ואני כבר לא מדבר על חולים. משרד הבריאות מנסה לכסות את העובדה שמאות אלפי חולים יכולים להפיק המון תועלת מהקנאביס, הסם המסוכן הזה יכול להאיץ ריפוי של מחלות שונות, להקל את הסימטומים של אחרות באופן שאף אחלת מתרופות המרשם המסוכנות והממכרות אינה יכולה לעשות, ובלי אפילו עשירית מתופעות הלוואי.

בקשר לזה שמריחואנה היא סם מעבר…. שוב, אין כל תמיכה בשטח ל"עובדה" הזאת. מישהו אמר את זה פעם, כי זה נשמע תרוץ טוב לחוקק חוקים בלתי דמוקרטיים. אם כל כך הרבה ישראלים צורכים מריחואנה, למה הם לא הופכים לנרקומנים-עם-מזרק אלא ממשיכים לעשן בשקט, כלומר, כשנותנים להם.

בקיצור, אביאל, אין לך לא ידע ולא טיעונים. רק ססמאות.

דניאל 1 באפריל 2011

ואגב, למה שבמרכז אמסטרדם לא תהיה פשיעה? היית במרכז ניו-יורק בשתיים בלילה? איפה שהמלחמה בסמים לעולם אינה נפסקת….

moses 1 באפריל 2011

תן לינק למחקרים האלה בבקשה ואם אפשר גם לגורמים המממנים…

הדבר היחיד שקושר בין קנאביס לסמים קשים זה סוחר הסמים.

דניאל 1 באפריל 2011

אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה קראתי מאמר כל כך משובח על נושא הקנאביס הרפואי בארץ, וקנאביס בכלל. קצר וקולע, ממש תענוג לקרוא!

גלעד בלום 1 באפריל 2011

דניאל-מאז שאובמה נבחר יש מגמה שלא להיטפל יותר מידי במעשנים עצמם,בניו יורק כמו בכל ארה'ב זהו סם פופולרי מאד מיותר לציין,ב-11 מדינות הוא חוקי נדמה לי ועוד כמה בדרך.

רון-מי אמר שעישון גראס לא קשור לספורט,הגלגול מצריך קואורדינציה,ריכוז וגם מעצים את חווית הצפיה בספורט,כך אומרים לי חברים(בייחוד משחק של נבחרת הכדורגל המקומית).

ולגופו של טיעון-אני דווקא הכי אוהב את הדיונים שמסביב לנושאי הספורט,זו הייחודיות של האתר הזה,ההקשרים הפוליטיים חברתיים והגיוון של הנושאים.

לגבי הגראס-זהו עוד אחד מהאבסורדים של מאה השנה האחרונות,שילוב של צביעות,שמרנות ובעיקר חמדנות.

באופן הגיוני אין סיבה בעולם ואין טיעון הגיוני שיכול להסביר למה אלכוהול וסיגריות זה חוקי וגראס לא.

הטיעון שגראס יוביל לסמים אחרים קשים מגוחך ומופרך,אם זה היה נכון היו לנו מאות אלפי נרקומנים כבדים בארץ(ולא רק עשרות אלפים).

המרוויחים העיקריים מהאיסור על החוק הם אנשי העולם התחתון,אלו שמפיצים את הסם באופן לא חוקי וחברות הטבק,האלכוהול והתרופות החוקיות.

במידה והסם יהפוך לחוקי יירדו המחירים כי מדובר בסם זול שכל אחד יכול לגדל בביתו בקלות.ברגע שיהפוך לחוקי תוכל המדינה להרוויח מאות מליוני שקלים על ידי מיסוי.העולם התחתון ייצא מהתמונה כי זה כבר לא יהיה רווחי.האנשים שכן זקוקים לסם באופן רפואי ייהנו ממנו בלי כאבי ראש.

והשורה התחתונה-ההילה של הסם תרד,הוא יהפוך לדבר מקובל בלי המסתורין,סתם עוד סוג של עישון סיגריות,כבר הוכח בהולנד שבה הוא חוקי כבר מעל 30 שנה שזה שהסם חוקי לא אומר שתהיה עליה בקרב מס' המעשנים,הנוער ההולנדי דווקא מעדיף לשתות למרות שהוא יכול לעשן,העובדה שזה חוקי הופכת את זה לפחות מפתה,הרי בני נוער אוהבים למרוד.

הנסיון שהיה בארה'ב בשנות העשרים לאסור שתיית אלכוהול נכשל בגדול,אנשים לא הפסיקו לשתות,הם פשוט שילמו פי שניים וקנו מסוחרי העולם התחתון,זה המצב עם קנביס,הלובי של חברות הטבק והאלכוהול עדיין חזק מידי לשנות את זה.

פולדש 1 באפריל 2011

גלעד, מעבר לזה שיש לך שם יפה (אם כי חסרה לך יו"ד בין הגימ"ל והלמ"ד, ראוי לציין), עשית גם עבודה טובה בניסוח העניין העיקרי. יש יותר מדי בעלי אינטרסים, שמתפרשים על פני המון תחומי-עיסוק שונים, בכדי שאפשר יהיה לחולל את המהפכה הזו. בטח במדינה עם שלטון-הון ריכוזי כמו ישראל.

אני רוצה לציין שהתגובה של אביאל (מס' 24) היא דוגמא לכוחו של השלטון ויכולתו להשפיע על התת-מודע של האנשים, עד שהם לא שמים לב שהם פולטים סיסמאות חסרות כל פשר וביסוס.

עמיר 1 באפריל 2011

ישר כוח לכותב הפוסט!

אביאל 2 באפריל 2011

דניאל – אז ככה, נתחיל שבכתבה שנתת קישור אליה מדובר על הפחתת הענישה, כלומר כליאה, של משתמשי סמים, וכמו שמצוין "possession of heroin, cocaine, marijuana, LSD and other illicit street drug" – הכוונה לסמים מכל הסוגים ולא ספציפי לגבי מריחואנה, המאמר בכלל נוגע לעובדה, שאכן צריכה להיות מונהגת גם בארץ, בכל הנוגע לטיפולים והסברה של נושא הסמים ובמיוחד הסמים הקשים שאכן גורמים למקרים ותופעות קשים, כמי שהתנדב במשך שנה וחצי במוסד שתמך בצרכני סמים קשים, מספיק סיבוב אחד במקום כדי לקלוט את המסר, בנוסף אותה מודעות היא שחסכה את נדבקי האיידס ואת מנת היתר, אני האחרון שיגיד שצריך לזרוק משתמשי סמים לכלא, צריך לטפל בהם.

אתה מוזמן לענות לי בפעם לגופו של עניין, לא כתבתי שהקנאביס עצמו בעייתי אלא שהוא נותן פתח לסמים קשים יותר, אני זוכר שנתקלתי בהרבה חומר ומחקרים בנושא ואני מבטיח שהשבוע אני יתן פה לינקים לנושא.

בקשר למרכז אמסטרדם והדגשתי במרכז, ליד כל הקופי שופס למינהם, יש פשיעה גדולה, היא העיר עם הפשיעה מספר 2 בהולנד – http://www.dutchamsterdam.nl/162-amsterdam-livability
ועוד לינק בנושא – http://travel.state.gov/travel/cis_pa_tw/cis/cis_982.html#safety

מאות אלפי חולים צריכים להשתמש בקנאביס ? ברצינות ?

וכן הייתי במרכז ניו יורק ב2 בלילה, אני לא בטוח לגביך, תשאל את גלעד בלום כאן למעלה שמתגורר בניו יורק והוא יספר לך על השקט היחסי בעשור האחרון.

פולדש – אני רוצה לציין את תגובתך כבדיחה אמיתית, אכן השלטון האיום שטף את מוחי, האח הגדול במיטבו…ואני זה שזורק סיסמאות…ואכן יש צורך במהפכה ! שתשחרר את ההמונים חסרי הישע שהמדינה גוזלת מהם את ההנאה, מהפכה, לא פחות ולא יותר. הקפיטליזם וההון-שלטון, הם מקור הרוע בעולם, שוב אני זה שזורק סיסמאות.

תומר חרוב 2 באפריל 2011

אביאל, מחקרים זה טוב ויפה אבל אני יודע מה שאני יודע. שימוש במריחאונה לא מדרדר אותך לסמים אחרים, כמובן שמי שמשתמש בסמים אחרים השתמש בעבר במריחואנה אבל לגרור את זה לסיבתיות זו דרך ארוכה מידי.
וכן, אם מאות אלפי אזרחים בישראל משתמשים בזה, מרוצים מזה וממשיכים את חייהם כאילו כלום לא קרה זה צריך להיות חוקי ללא שום ספק, אין שום סיבה בעולם שאני ארגיש פושע בגלל שאני מעשן פטרוזיליה. אני לא מדבר בכלל על הצרכים הרפואיים, אני מדבר על צרכי הפנאי של הצמח- הוא הופך אוכל לטעים יותר, סקס לטוב יותר, הוא אפילו הופך סרטים לטובים יותר.
אם מישהו רוצה להילחם בשימוש במריחואנה שיתחיל עם הנזקים האמתיים ששימוש יתר של הצמח גורם להם- פגיעה בזיכרון, תסמיני עייפות, ירידה בציונים.
ואני לא חושב שמישהו פה שמעשן חושב שצריך לטפל בו, זה כמו שתגיד שצריך לטפל במי ששותה כמה דרינקים בשבוע- תן לחיות בנאדם.

תומר חרוב 2 באפריל 2011

אהה והנתון על אמסטרדם כעיר הפשע השניה בהולנד, אתה רציני? ברור שיש יותר פשיעה באמסטרדם משום שהיא גדולה יותר. אני הסתובבתי שם בשתיים ושלוש בלילה והרגשת הביטחון שלי הייתה גבוהה מאוד(גם בניו אמסטרדם אגב, זה לא סותר). בכלל, לא נראה לי פשוט העניין הזה, לפשוע אחרי שאכטה.
הפשע היחידי שאני יכול לתאר לעצמי שבנאדם מסטול יכול לבצע זה להגיד שמתקפת המשובטים זה הסרט הכי טוב בסדרת מלחמת הכוכבים.

פולדש 2 באפריל 2011

וואלה. לא היה בכוונתי לפגוע, אנסה להבהיר למה התכוונתי ומדוע הדברים שלך הביאו לתגובה היחסית-חריפה שלי.

ציינת שתי נקודות בכדי להוכיח שהמריחאונה הינה סם מסוכן:
1. הפשיעה במרכז אמסטרדם כנובעת משימוש בצמח, על כל גווניו.
2. היות המריחואנה סם-מעבר לסמים קשים יותר.

לגבי הטענה הראשונה, אני חייב לומר שמעבר למה שתומר חרוב כתב, לגבי העיוות הסטטיסטי הדי-ברור במדד שהבאת, הוא גם צדק בניסיונו להראות שאין קשר בין מריחאונה ואלימות. אני חושד שלא רק שלא עישנת בעצמך, אלא שאתה גם לא מכיר אנשים שעישנו (וראית אותם תחת השפעה) ושלא קראת וחקרת כלל על השפעותיו של הצמח והתנהגות אנושית בעקבות שימוש בו. עכשיו, זה לגיטימי שלא תרצה להתעניין, אבל זה ממש לא לגיטימי להיכנס לדיון עם אנשים כשאתה חסר רקע בסיסי בנושא. אני סתם רוצה לתת לך דוגמא מהחיים: ירושלים מחולקת לאיזורי בילוי לפי סוגי אנשים, כמו בהרבה מקומות. בפורים האחרון יצאתי עם חברים לפאב באיזור יותר סטונדטיאלי והרבה מאוד אנשים עישנו שם חשיש וגראס. האווירה הייתה מצויינת, גם האנשים היותר שיכורים התנהגו כמו בני אדם (רגועים) ולא הייתה תקרית אלימה אחת, לא בתוך הפאב, ולא באיזור המדרחוב הסמוך. כשיצאתי מהפאב, אמרתי לחבר שהיה איתי, שזה מוזר שפורים עכשיו וכל כך שקט ורגוע ולא-אלים. ירדנו לכיוון האוטו, שחנה ליד כיכר החתולות, איזור בילוי של ילדים קטנים, שיושבים ושותים בקבוקי וודקה, ופתאום הרגשתי בעולם אחר. בקבוקים מנופצים בלי סוף, סירנות מושמעות בכל פינה, תגרות קטנות מתגלות בכל מבט הצידה ותחושה איומה של אלימות ופחד באוויר. אז נכון, להיות האנשים האלו חלק משכבה סוציו-אקונומית נמוכה יותר יש השפעה על מידת האלימות שבהם, אבל בתור אחד שגם היה משתכר די הרבה בתור ילד, ומסתובב באותם האיזורים ורואה אנשים נורמליים גם כן נגררים לאותה אלימות, אני משוכנע שהאלכוהול הוא גורם קריטי בהפיכתם לחיות אדם.

לגבי הטענה השנייה, אני אשמח לראות את המחקרים שאתה מדבר עליהם. אני רק רוצה לציין שקבעת פה את העניין בצורה יותר נחרצת מכל מחקר שקראתי בנושא, כולל מחקרים שהצביעו על קשר אפשרי בין שימוש בקנאביס לבין שימוש בקוקאין, נניח. כל התחום הזה כל כך מטושטש וככל הידוע לי, אין שום מחקר שהוכיח את העניין באופן שהתקבל על ידי הקהיליה המדעית. מעבר לזה, אני מציע שתשאל כל מי שאתה מכיר שעישן בחייו חשיש או גראס, בג'וינט או בבאנג (או בבאקט או שאף באמצעות וומפורייזר), ותבדוק כמה מהם, אם בכלל, מצאו את עצמם משתמשים בסמים קשים יותר? אני מוכן להמר שאם יתגלו כאלו, הניסיון בוצע בדרום-אמריקה, שם הקוקאין באמת זמין כמו קמח, אז ברור שהפיתוי גדול יותר באופן טבעי.

ואני רק רוצה לציין שבין כל המלל הפוגעני שכתבת, כתבת משפט אחד נכון: המדינה גוזלת מההמונים את ההנאה. אני מזמין אותך לקרוא קצת על הרקע ההיסטורי של צמח הקנביס (תקרא למשל את "רובים, חיידקים ופלדה" של ג'ארד דיימונד, זוכה פרס פוליצר. ותחפש קצת על הקשר בין אילי ההון בארצות הברית של ראשית המאה העשרים, ובין השימושים המועילים מאוד של קנאביס בטקסטיל, נניח, ותגיד לי אם הקשר שתיארת כאן, כלגלוג, לא מצטייר בעיניך כאמיתי.

אביאל 2 באפריל 2011

תומר – הכל עניין, של למה זה יכול להוביל, כן, גם אלכוהול זה לא בריא וגם סיגריות, אבל בזה כבר אין טעם להילחם כי זה לא עובד.
אני מסכים בקשר לגראס, נכון, זה לא יהרוג אף אחד כנראה (אולי במקרים קיצוניים) ואני לא מדבר על היום יום של הרבה מאוד אנשים שאכן מעשנים פה ושם ג'וינט, זה לא בעיה של אף אחד ועובדה שגם המשטרה לא עושה מזה סיפור כזה גדול. אבל עצם העובדה שבהרבה מדינות (כולל הנאורות ביותר כמו שאוהבים לומר כאן בבלוג) הדבר אינו חוקי הוא בעל תוקף וסיבה מסוימת, כן סמים קלים, ברגע שהם מפסיקים "לעשות את זה", הרבה אנשים עוברים לדברים קצת יותר קשים וכבר הרבה יותר מסוכנים, יש לי לא מעט חברים כאלה, שלפני זה היית אומר עליהם שהם מלח הארץ ועכשיו הם באיזה כפר איוורור, בשביל אלה צריך לעבוד. תאמין לי שאם היה מדובר באיזה ג'וינט שאיזה עורך דין או סתם צעיר מעשן פה ושם לצרכיו הפרטיים וכדי להירגע מהיום יום לאף אחד לא היה בעיה עם זה.

ובקשר למתקפת המשובטים, אני מקווה שגם מישהו מסטול מאוד לא יגיע למסקנה הזאת…

פולדש 2 באפריל 2011

שמע, קראתי קצת יותר בעיון את הלינקים שפרסמת בנוגע לאלימות באמסטרדם… אתה בטוח שקראת את הלינקים בעצמך? בערך על פשע שהבאת מתוך המדריך להולנד (או מה שזה לא יהיה), מוזכרים בפירוש שלושה סוגי עבירות/התנהגויות אלימות (?): גניבה (כייסים, גנבי תיקים) – שמצויים בכל עיר תיירותית ובטוח לא קשורים לשימוש בסמים…; הונאה (מבקשים מכל מיני תיירים מסים מיוחדים) – נתקלתי בזה בעוד כמה מקומות בעולם ובכל מקרה אני מניח שתסכים שמדובר בעבירה פלילית אך לא אלימה ביסודה; והתפרעויות עקב שתיית אלכוהול, שכנראה עורבב עם סמים חסרי טעם וריח, שהגיעו בצורת נוזל, אבקה או גלולות (לא ידוע לי על תצורות שכאלה למריחואנה, אשמח ללמוד ולהחכים). לא (!) מוזכרים בכל הלינק הזה מריחואנה, קנאביס, ג'וינט או מקטרת.

הלינק הראשון שלך הוא גם לא איזה מסמך רשמי במיוחד, והוא גם מ-2007. בכל מקרה, מסבירים בלינק עצמו שהפשיעה נובעת מכמות מהגרים גדולה (האסלאם מואשם, בין היתר) ועוני ניכר. מה שלא מוזכר כלל, והופך את הלינק לחסר-משמעות, זו השוואה ברמת האלימות למדינות אחרות. אולי להיות מקום שני בהולנד (בתור העיר הכי גדולה ומושכת אוכלוסיות חלשות בשל תיירים) זה לא כל כך גרוע?

ושוב, לא מוזכרים בשום מקום סמים קלים. מעבר לזה, מדווחים שם על מיקומה של הולנד לעומת ערים גדולות אחר בעולם במדרגים מוזרים שכאלה, והיא ירדה (!) למקום ה-13 בגלל פרוייקטים תחבורתיים שנמשכים בלי סוף (בתור ירושלמי, נשמע לי מוכר).

מכיוון שהדגשת שמדובר במרכז אמסטרדם, ליד כל הקופי-שופס, והבאת את הלינקים כתימוכין, אני אשמח לדעת על מה העניין מבוסס?

האמת לאמיתה... 3 באפריל 2011

עובדים עלינו בעיניים חברים,שיהיה ברור אין ולו מקרה אחד של מוות כתוצאה מעישון צמח הקנביס!!!

אנונימוס 3 באפריל 2011

אני חושב שגם כל מחקר שיהיה עכשיו צריך לקחת בחשבון, שהתוצאות לכאן ולכאן מוטות כי עדיין יש מעט מאד מקומות שבהן הייתה לגליזציה. ולכן זאת לא קבוצת ביקורת מהימנה, כי ברור מאליו שהמקומות האלו מושכים הרבה יותר תשומת לב ומשתמשים מאשר היו מושכים לו היו חלק ממבחר גדול של מקומות בהם זה חוקי

Comments closed