זובור בשידור חי (אילן גופר)

היו זמנים חבר. גוטמן וזהבי

היה נדמה שבדקה ה-70 בדרבי, כאשר החליף את ערן זהבי, קבר גוטמן בכוונה את פירורי הסיכוי האחרונים של הפועל לזכות באליפות. זו היתה התפרצות של רגש שהיה בה יותר מאקט חינוכי על מסירה שלא נמסרה במצב שבו אפשר היה למסור או לבעוט, בדיוק מה שניסה זהבי רגע לפני.

לאלי גוטמן לא היה חסר אף פעם ידע בכדורגל. גם כשעזב או הועזב מבית"ר, גם כשפוטר מנתניה ב-ס.מ.ס ע"י יאמר. הכדורגל שלו היה תמיד יסודי, מאורגן, מפיק הרבה שערים וקוצר הישגים. הבעיה שמנעה מגוטמן עד השנתיים האחרונות לקצור הישגים בכדורגל הישראלי, מלבד האליפות בהפועל חיפה והגביע עם ב"ש, היתה פנימית. אישיותית.

כשגוטמן הגיע והתחבר להפועל ת"א נדמה שהחלק החסר נמצא. בשנתיים וחצי שבילה בקפריסין, רחוק מהעיתונות הישראלית ולחצי הלוונט, משהו בגוטמן נרגע.

גוטמן מעט אחר הגיע לוולפסון לפני שלוש שנים. חיוך מרוכך התנחל על פניו, הוא הבין מיד עם מי צריך להתחבק בהפועל כדי לשרוד ואת התקשורת הוא לקח בפרופורציות הנכונות. אם גוטמן כזה, בגרסת וולפסון, היה מגיע לקופסה בעידן יאמר, גם שם היה מצליח ושורד.

הגרמני הוסיף לאישיותו את תבלין הסחבקיות המזרח תיכוני. אולי מתוך אהבה עשה זאת ואולי מכורח המציאות, העובדה היא שהגרמני שילב באופיו את הפיקחות הסביבתית הכה מתבקשת כדי לשרוד מול הנהלות, עוזרי מאמן, עיתונאים ובעלי בית במחוזותינו. עם הכדורגל, כאמור, לא היתה מעולם בעיה. גוטמן תמיד היה צעד וחצי לפני כולם וגם ידע תמיד לבחור זרים טובים.

אז מה קרה בדקה ה-70 בדרבי? לגוטמן קפץ הגוטמן הישן. רגיש מדי, נסחף, שלא לומר נעלב. תוך שש דקות מהרגע שזהבי יצא איבדה הפועל גם את הסיכוי התיאורטי לאליפות.

גם זהבי לא נקי לגמרי. האקט של גוטמן בדרבי היה התפוצצות של שק העצבים שזהבי עמל למלא בשבועות האחרונים. ההתבטאויות על ההתעניינות מחו"ל, התקרית בנבחרת, ובכלל זהבי קצת התמלא מעצמו לאחרונה. לא שאין לו ממה, אבל קצת צניעות מעולם לא הזיקה.

יכולות להיות ספקולציות רבות לסיבה שגוטמן עשה מה שעשה בדרבי. עונש חינוכי, למען יראו ויראו, ועם עוד קצת מחשבה אפשר שיעלו עוד השערות. שחקן צריך לכבד מאמן, לפחד ממנו, ואם הוא ממש מאמן טוב אז גם לאהוב אותו. כמו מערכת יחסים תקינה בין אבא ובן.

לטובת הפועל וגוטמן כדאי לקוות שהמסר שהעביר גוטמן לשחקניו לעונה הבאה, באמצעות ההחלפה של זהבי, לא היה "תכבדו אותי – אני מפחיד". עם הגישה זאת כבר ראינו איך הוא גמר.

  

אגדות
הסיפור הכי גדול ב-2011

14 Comments

צור שפי 16 במאי 2011

כמה דברים מהמהותי אל השולי:

1. גוטמן הישן לא קפץ פתאום, היו לו כבר יציאות מגעילות כאלה העונה וכולם זוכרים את הג'ורה שהוא פתח על בונדר המסכן. זה לא היעדר סחבקיות, זה חוסר הבנה בנפש האדם וזה (החוסר) פוגם בו כאדם וכמובן שפוגע במקצועיות שלו כמאמן. קפריסין זה מקום נחמד אבל המקום לפתור בעיות כאלה הוא ספת הפסיכולוג וזה לא נאמר בקנטרנות.
2. בהשוואה לכל מיני מפלצות אגו זהבי הוא ילד טוב ירושלים. הדברים שאתה מזכיר זניחים. כמו שכתבת, ודאי שזו לא הצדקה להתפרצות המוטרפת של גוטמן. שיהיה לזהבי בהצלחה בפלרמו.
3. גוטמן לא דפק את הסיכוי התיאורטי לאליפות כי הוא עדיין קיים. בכל מקרה, ברכות לירוקים.

ניב שטנדל 16 במאי 2011

גוטמן הישן באמת קפץ כבר מזמן. זה בלט כמובן כבר לפני שבועיים, אחרי המשחק מול חיפה. בכלל, נהיה יותר ויותר ברור שגוטמן לא השתנה – הוא רק משחק תפקיד מסוים, אבל לא באמת הצליח להפנים איזה שינוי באישיות. מה שעובר עליו בשבועות האחרונים, כשהוא מפיל הכל על השחקנים, מכוער להפליא.
וזו גם הבעיה בתקרית עם זהבי – לא ההוצאה שלו, אלא האשמתו בהפסד. כי הפועל מפסידה טקטית ומנטאלית כבר כמה שבועות, ועל זה אחראי רק גוטמן. כולל כשהוא אומר ש"השחקנים לא רוצים", כאילו זו לא אחריות שלו להחדיר בהם את הרצון. הרי שייע חי מזה.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 16 במאי 2011

זה לא רק בונדר בתחילת העונה, הוא כבר הספיק בעבר לעשות משפט שדה תקשורתי לאנטבי אחרי הנצחון האחרון של מכבי בדרבי, אלון עידן כתב לא מזמן בהארץ על הדרך לפענח את קוד הסתרים של הראיונות של גוטמן אחרי משחקים בהם הקבוצה נכשלת.לוקח אחריות ובעצם מטיל אותה לכל עבר. אז הפעם שוב קפץ לו הגוטמן בדרבי. כי ככה זה, כשהיה צריך להעיף את זהבי וידין ליציע אחרי ששבוע שלם עשו שביתה לפני קריית שמונה, גוטמן שתק. כשזהבי רץ והתראיין בכל העולם על חוזים בליסבון והלך ונפגש עם סוכנים מאיטליה, אבל חלום האליפולת עוד היה בחיים, גוטמן התעלם. אבל כשהעונה כבר מתה והכל גמור אז אפשר להתחיל לעשות הצגות כדי לנקות את עצמך.
מאמן כדורגל טוב, בן אדם נוראי. אגב, גוטמן לא השתנה, לגוטמן יש לידו בשנים האחרונות עובד סוציאלי בשם יוסי אבוקסיס, שמרגיע אותו כשהוא רואה שעומד לקפוץ לו הגוטמן. הוא ניסה לעשות את זה גם בדרבי. לא עבד.
ועדיין, הלוואי שימשיך בהפועל.

צור שפי 16 במאי 2011

אני חצוי לגבי המשפט האחרון שלך. מוגזם לבקש שהמאמן יהיה גם בן אדם?

אלון 16 במאי 2011

הוא רצה לכבוש במשחק האחרון שלו בבלומפילד וזה כנראה היה לו יותר חשוב מניצחון. החילוף והצעקות הגיעו לו. קשטן עשה את זה פעם לבלילי ואף אחד לא אמר כלום כי הפועל ניצחו באותו משחק.
זהבי צרך לזכור שבלי גוטמן הוא היה עכשיו עוזר לרמה"ש בקרבות העליה.

יואב 16 במאי 2011

גוטמן תמיד היה כזה והוא הקריב ניצחון בדרבי בגלל גחמה.
אם זהבי על המגרש(זאת אומרת אחד עשרה שחקנים) סביר להניח שהוא מנצח.להכניס את שבחונה פנימה זה לשחק עם עשר.חילוף מביש של אמוציות שכלל לא קשור למתרחש במגרש.
גוטמן סוגר שלוש וחצי שנים.זה הרבה ביחס לדוגמאות עבר בו הוא ממאיס את עצמו על המערכת והיא ממאיסה עצמה עליו.
אגב, שאניימה איחר ביום-הוא התאמן.כשטוטו לא לוחץ יד בחילוף-הוא לא מתאמן.למה? כי אז סיכוי האליפות היה חי(אניימה)וגוטמן תמיד נטפל לחלשים ובנסיבות שהתאימו לו.
האם היה מוציא את זהבי אם היה מוביל את הטבלה או בפיגור מינימלי?פחחחח.המשל על העקרב מעולם לא היה מתאים יותר…

הקורא בפוסטים 16 במאי 2011

אם היה לו סיכוי לאליפות בחיים לא היה מוציא אותו !
חוכמה קטנה להטפל ברגעי חולשה גוטמן מאמן גדול קפדן טקטיקן אבל אישיות מאוד מאוד קטנה

צור שפי 16 במאי 2011

העניין הפרדוקסלי הוא שאנחנו כאן קצת עושים לגוטמן מה שאנחנו דורשים ממנו לא לעשות לאחרים – נטפלים אליו בשעות נמוכות. בוא נביא אותה בהפוכה – האם היינו יורדים עליו גם אם הוא היה מתנהג ככה במצב בו האליפות מובטחת לנו? אעפס, לא בטוח.

דניאל 17 במאי 2011

לזהבי עלה השתן לראש. גוטמן היה צריך לטפל בזה כבר לפני שלושה חודשים.

צור שפי 17 במאי 2011

יש מקרים עליהם הכלל "מוטב מאוחר…" איננו חל.

יואב 17 במאי 2011

צור שפי,
סיטואציה בה הוא לוקח אליפות היא זהה לזאת שבה הוא לא לוקח. נסיבות נוחות ״לשחק אותה״.
זהבי עוד שבועיים בדיוטי פרי ועל הפרק עמד ניצחון בדרבי ולא חינוך של שחקן שהולך ומאמן שכנראה ילך.
להכניס את שבחונה במקום שחקן מאני טיים כזה, זאת מתנה גדולה ומטופשת מנקודת ראות האדומים.

אני רק שאלה 20 במאי 2011

גוטמן הוא מגעיל אבל הרבה פחות ממך.

יונתן ארבל 17 במאי 2011

לצור שפי,

אז מתי נטפל אליו? כשהוא למעלה?

זה לא הגיוני.
לאוהד מותר לבקר, למאמן גם- אבל יש לזה מחיר.
יש ביקורת ויש בכיינות וצביעות.

גוטמן לא ביקר אתת זהבי הוא פשוט נטפל אליו בצורה דבילית ובכיינית.
והאמת היא שאני חושב דברים יותר חריפים על זה, אבל אני משתדל להישאר בגבולות הטעם הטוב.

איזה מאמן ראית שמאשים שחקן על "חוסר מסירה" בגולים שהקבוצה חטפה?
ועוד כשהוא לא על המגרש!!!

אתה קולט?!?!?
לא – על – המגרש!
מי הוציא אותו בדיוק?? אליהו הנביא??

אפשר לחשוב, כל משחק זה קורה לפחות 10 פעמים ששחקן לא מוסר בזמן, זה לא בכוונה, מה הוא לא שיחק כדורגל??

כנראה שלא.
זה פשוט דבילי.

amit pros 17 במאי 2011

יונתן-אני חושב שאתה צודק-ההיטפלות לזהבי הייתה מכוערת,אבל אין מה לעשות.זה האיש.
ובכלל מה יש למאמנים ישראלים שלקראת הסוף שנייה לפני שהכל נגמר הם מנסים לעשות זובור לשחקנים הכי טובים שלהם?הרי זה קרה גם לקשטן.

Comments closed