אידסון בשני מיליון יורו לעונה? הצחקתם אותי (טל בן יהודה)

ידיעות שצצות בכל מקום בימים האחרונים מבשרים לנו שצ'אק אידסון סיכם בברצלונה (אצל חלק הוא כבר חתם) בסכום האסטרונומי של ארבה מיליון אירו לשנתיים. אין חולק על כך, גם בקרב אוהדי מכבי ת"א, שמבחינה כלכלית אידסון עושה את המהלך הנכון מבחינתו.

אבל בכל זאת, אידסון מייצג את התופעה המוכרת של מכירת חיסול, שמגיעה אחרי כל עונה מוצלחת של מכבי באירופה. בלאט יצר השנה תלכיד פנומנלי שהתעלה על הציפיות מכל בחינה והביא לכך שלקראת האביב כמעט כל השמות של הזרים הוזכרו כמועמדים לעזוב את המועדון: אידסון, פארגו, סופו (למרות החוזה), פרקינס וגם בלו. הסוכנים של כל הסטארים האלה העמידו בפני ההנהלה הצהובה דרישות שקשה היה להאמין שמכבי תוכל לעמוד בהם.

בסוף נראה שזה לא יהיה כל כך גרוע כמו שחשבנו. פרקינס מתנדנד (ונראה שזה תלוי כעת במכבי) ואידסון למעשה עזב. אז בואו נטפל בצ'אקי ובמה שהעזיבה שלו מייצגת, שהרי הוא לא הראשון או האחרון שעזב את מכבי בשביל יותר כסף.

האמת של פיני

פיני גרשון הוא דמות מעוררת מחלוקת (למרות שאני אישית עדיין מאוהב בו), אבל בין פליטת פה כזו לאמירה נבזית אחרת, גרשון מצליח לנפק גם פניני חכמה. בעת כהונתו השנייה כמאמן מכבי, כשנראה היה שרוב הסגל עומד לעזוב והייתה הרגשה של פאניקה באוויר, פיני ציין בראיון שמכבי לא צריכה להתרפס בפני שחקניה ושחרר את המשפט "שחקנים לא עושים את מכבי, מכבי עושה את השחקנים". הרשו לי לקחת את המשפט הנהדר הזה ולקשר אותו למציאות של אידסון וכל שחקן אחר בקבוצה שחושב לעזוב בשביל Something Bigger and Better.

רק תסתכלו על כל אותם השמות המבוקשים שחשבו לעזוב את מכבי למשהו גדול יותר וטוב יותר בעשור האחרון: פארקר, וויצ'יץ', באסטון, האפמן, מקדונלד, פארגו, אידסון, בלו ופרקינס, אפילו הלפרין, אליהו וכספי. כל אלה חיו ושיחקו במדינת "בינוניות-לנד" לפני שהגיעו. רק שאראס ואולי אידסון הגיעו לקבוצה כשמות מוכרים או גדולים, וגם הם איכשהו האדירו את שמם עוד יותר תחת הגופייה הצהובה.

כשרוב החבורה הזו עזבה את הקבוצה, כל אחד בתורו, רק יחידי סגולה המשיכו למשהו גדול יותר. באסטון קישט את מיטב הספסלים בארה"ב, האפמן בקושי הספיק לעשות גם את זה. הלפרין אוכל בשבוע יותר סופלקי ממה שהוא קולע סלים, ההישג הכי גדול של שאראס אחרי שעזב את מכבי היה להתחתן עם לינור אברג'יל, מקדונלד לא הצליח לשוב לעוד פיינל פור, וויצ'יץ הצליח לזכות רק בגביע יווני אחד מסכן ובלו התכדרר ברחבי היבשת רק כדי לשוב פעם אחר פעם לקבוצה היחידה עימה העפיל לפיינל פור של היורוליג (רמז: הקבוצה מישראל).

מחירי הדירות בתל אביב

למקרה שחשבתם אחרת, הרשו לי לבשר לכם שאין שחקן בסגל הנוכחי שאינו בר החלפה (אולי חוץ מדורון פרקינס בריא). גם לא פארגו. כששמעתי שאידסון רצה 1.2 מיליון דולר לעונה לפני הפיינל פור, צחקתי.

כשקבוצה משלמת סכום כזה, הם מצפים לשחקן שמתפקד בשני צידי המגרש. לכו ותשאלו את נדב הנפלד אם הוא אי פעם קיבל כזה צ'ק. אידסון נתן לנו הגנה נהדרת במשך כל העונה, אבל לא הרבה מעבר לכך, ובבקשה תסלחו לי אם אני לא מתלהב ממשחק וחצי על אדמת קטלוניה שבו אידסון גם זרק וקלע לסל, הרי גביע הוא לא הביא איתו.

ועכשיו ברצלונה מציעה לו שני מיליון אירו? ההצעה הזו קצת מזכירה לי את מחירי הדירות בת"א, טירוף מוחלט! בועה אם תרצו. אם אדרג את השחקנים החשובים של מכבי העונה, אידסון אפילו לא בשניים הראשונים, כשיש שאלה איפה יסיים במקומות 3-5. אם אידסון שווה שני מיליון אירו לעונה, כמה פרקינס או פארגו שווים? ארבעה מיליון לעונה? אולי ששה?

האמירה של גרשון נכונה גם היום. המועדון, הקבוצה והשיטה הפכו את השחקנים האלה למבוקשים, לא ההיפך. בואו נראה את העוזבים מגיעים לאותה הצלחה מחוץ לחממה הצהובה שהפכה אותם למי שהם. אידסון אכן יקבל משכורת נאה, אבל מעבר לכך? אני לא חושב שנשמע הרבה ממנו כשייבלע בתוך הסגל הארוך של בארסה שמונה בסביבות ה-14 שחקנים.

פואטיקה

כן, אני יודע… אתם בטח תשאלו עכשיו "האם זה לא מזכיר לך משהו?". אני שונא שמציינים בפני אירוניה, כי זה בדרך אומר שזה לא יהיה לטובתי. חלק יגידו שיש כאן סוג של "צדק פואטי" בכך שמכבי ת"א נמצאת ביורוליג באותו מצב שבו נמצאות רוב הקבוצות בליגה הישראלית. קבוצה שלא יכולה להתחרות עם המועדונים העשירים וצריכה להתבסס על הברקות, מזל וגם קצת יכולת. מצטער, אני לא כל כך רואה את הרומנטיקה שבדבר.

עוד כמה שנים שמעון מזרחי יעזוב את מכבי ת"א וזו תהיה הנקודה מצוינת בשביל פדרמן ורקנאטי לגייס עוד בעל ממון שיעזור למכבי להתחרות בקבוצות העשירות מיוון, ספרד ורוסיה. היא עדיין לא תשלם שני מיליון אירו על שחקן הגנה, אבל כן תוכל להתחרות על שחקנים אחרים. אחרת תמשיך להיות זו שמנסה לעקוץ את הקבוצות הגדולות. מתי בדיוק הפכנו להפועל ירושלים?

 

פוסט חי: נדאל - פדרר, גמר אליפות צרפת הפתוחה
התופעה הכי חד צדדית בהיסטוריה של הספורט

26 Comments

איל 5 ביוני 2011

פארקר דווקא עשה קריירה יפה מאד, אפילו די מפוארת מחוץ למכבי. להיות בקליבלנד בקבוצה של לברון ג'יימס בעונה שאמורה להיות עונת אליפות זה דבר היסטרי.

הפלויד הלא ורוד 5 ביוני 2011

ובגלל זה הכותב לא מציין אותו בפיסקה שמרחיבה על הכישלונות (היחסיים) של יוצאי מכבי בהמשך דרכם. לא באופן ישיר לפחות: המשפט "רק יחידי סגולה המשיכו למשהו גדול יותר" מדבר באופן ברור על פארקר.

איל 5 ביוני 2011

וחוץ מזה, הדוגמאות ממש לא טובות.

האפמן נפצע מיד, זה לא אומר כלום. באסטון היה בNBA. רבים וטובים שהבריקו באירופה (לא רק במכבי) לא הצליחו בNBA. שאראס היה שחקן אדיר לפני שהגיע למכבי, מהטובים באירופה. כשלונו לאחר מכן נבע משנתיים נוראיות בNBA בהן כנראה נכשל בהסתגלות וגם סבל מממאמנים שלא הבינו מיהו ואיך אפשר לנצל את כשרונותיו. וויצ'יץ היה כבר במצב פיזי ירוד כשעזב את מכבי.

אנונימוס 5 ביוני 2011

וגם אודריך. וביינום. ויסקיביצ'יוס. כולם עשו קריירות יפות אחרי מכבי בלשון המעטה. כספי כמובן.
באסטון, וויצ'יץ', ומקדונלד בכלל עזבו בסוף הקריירה.
אליהו הגיע כשלא היה במכבי בדיוק לאיפה שהוא היום – פוטנציאל לא ממומש ברמת צמרת אירופית.
וחצי מהנ"ל הגיעו למכבי כבר כשהם שחקנים בעלי שם נאה ביותר ביבשת.

בקיצור התיאוריה פה לא ממש מחזיקה מים

טל בן יהודה 5 ביוני 2011

נקודה למחשבה לאייל ואנונימוס: האם עצם העובדה שמישהו "היה ב-NBA" אוטומטית אומר שהוא הצליח? האם העזיבה של באסטון לדוגמא שיחקה לטובתו? ושל שאראס?

אני לא נכנס לפרטים של למה (פציעה, מאמן או שהתגעגע לאוכל של אמא), אלא רק מציין שרוב השחקנים שמכבי רצו שימשיכו אצלם (אודריך וביינום לא נכללים כאן דרך אגב) והעדיפו לעזוב – לא בדיוק הבהיקו בעולם הכדורסל לאחר מכן.

B. Goren 5 ביוני 2011

יפה דרשת, טלב"י.

Tal 5 ביוני 2011

מסכים לגמרי לגבי אמירת האגב על פארקינס. אני כבר שנתיים טוען שהוא השחקן הכי חשוב של מכבי, ובלתי ניתן להחלפה.

גארד ריבאונדר מצויין, מוסר מעולה ואומנם לא קולע הרבה אבל דופק שלשות בעמידה מהמקום תמיד כשצריך אותו. יש לו הרבה אספקטים שמזכירים לי את ג'ייסון קיד. אפילו קבלת ההחלטות השתפרה פלאים עם הזמן במכבי.

עצוב להגיד את זה, אבל מהפציעה שהוא סבל שחקנים לא חוזרים אותו הדבר, אם בכלל. כואב הלב.

תומר חרוב 5 ביוני 2011

שאראס זכה בעוד תואר יורוליג עם פאו…גם קטש.

בר שושני 5 ביוני 2011

טל, תוכל להבהיר בבקשה מה זה אומר "שיחקה לטובתו"? אתה מתכוון ל"זכה בתארים" או ל"השיג סטטיסטיקות יותר מרשימות" או ל"שיחק בליגה טובה יותר" או ל"קיבל חוזה גבוה יותר", או לאחד מתוך אלה, תלוי איך זה מציג את התקופה שלו במכבי?..

טל בן יהודה 5 ביוני 2011

היי בר,

האמת, זו שאלה נהדרת ומעוררת מחשבה…

אני חושב שזה מכלול הדברים שאתה הזכרת. צריך לזכור שבסופו של דבר – קריירה של שחקן נבחנת בצורה סובייקטיבית לחלוטין. לראייה, אחרי הפרישה של שאקיל ראינו מגוון של דעות על השחקן רק באתר הזה… אני לא רוצה לדעת מה הלך בכל העולם.

אז לדעתי, ללכת ל-NBA ולהיות שחקן עשירי בקבוצה ולקבל בממוצע 3 דקות משחק לא נחשב ל"צעד קדימה" בשביל שחקן שהיה בחמישייה של אלופת אירופה (באסטון או האפמן לדוגמא). לעבור מחמישייה של אלופת אירופה לחמישיה של קבוצת פלייאוף לגיטימית ב-NBA, כן (פארקר האגדי).

ובכל זאת, אולי כן יש דרך לבדוק "שיחקה לטובתו" והיא לבחון את גובה ומיקום חוזה אחד אחרי שהשחקן עזב (לא החוזה מיד לאחר העזיבה). רוב השחקנים כבר לא הצליחו להגיע לרמה שהיו בה (אולי גם בגלל גילם, אבל גם בגלל איכות המשחק שלהם). שאראס הוא יוצא דופן בכך ששנים גרועות שלו בליגה הטובה בעולם לא הזיקה לחוזה הבא שלו בפנא – כנראה בגלל ההילה שסובבה אותו מעונותיו באירופה, בין היתר במכבי.

בר שושני 5 ביוני 2011

בדרך כלל, כמו שאמרת, החוזה-שאחרי-החוזה נמוך יותר בגלל הגיל.

לפי השיטה הזאת, אגב, הלפרין שיחק אותה במעבר לאולימפיאקוס (החוזה החדש שלו במכבי יהיה גבוה מהקודם… במכבי), וגם פארקר עשה בשכל שעזב לרומא (מאותה סיבה).

אני חושב שלהגשים חלום ולהיות שחקן רוטציה באן.בי.איי זה בהחלט התקדמות לעומת מכבי. גם לעבור ולשחק בקבוצה כמו צסק"א או ברצלונה (מוריס, אנדרסון, הלפרין, אידסון. לא אומר וויצ'יץ' כי זה נעשה בסוף הקריירה) זו התקדמות. בסופו של דבר, הקבוצות האלה, בראייה של החמש שנים האחרונות, קבוצות גדולות ממכבי.

תומר 6 ביוני 2011

בר, כמה תיקונים:
1. פארקר לא "עזב לרומא" להזכירך. הוא עזב הביתה לארצות הברית, לא שיחק, וחתם ברומא רק באמצע העונה.
2. יותם עדיין לא קיבל חוזה במכבי, בכלל לא בטוח שיקבל, וגם אם כן לא בטוח שזה ביותר ממה שהוא קיבל לפני. אם תגיד לי דבר אחד טוב שקרה לקריירה של יותם ב – 3 השנים האחרונות אני מוכן בעצמי ומכיסי לממן את החוזה של יותם בכל קבוצה שהוא ישחק בה. יותם עזב מלהיות שחקן חמישיה בקבוצה שמגיעה לגמר היורוליג, ללהיות שחקן 13 באחת הקבוצות הכי לוזריות באירופה!
3. מסכים איתך לגבי העניין ששחקן רוטציה באן.בי.איי זו התקדמות לעומת מכבי. אבל 2 דקות למשחק – לא בדיוק שחקן רוטציה…

מכל הדוגמאות שלך – היחיד שאני מסכים איתך שהתקדם זה מוריס. וגם – לא התקדם מקצועית, התקדם כלכלית (מקצועית נשאר באותה רמה או אולי פחות בגלל הירידה בדקות).
מה שכן – לא בטוח בכלל שאם מוריס היה נשאר במכבי עוד עונה או שתיים, כשחקן מוביל (כזה שמשחק 30 דקות לערב), זה לא היה פותח בפניו דלתות בנ.ב.א. ולא בחוזה מינימום…

בקיצור – טל בן יהודה צודק ברוב הדברים.

תומר 6 ביוני 2011

נ.ב.
כשאמרתי על יותם "שחקן חמישיה בקבוצה שמגיעה לגמר היורוליג" שכחתי להוסיף "שחקן חמישיה שיוצא בכוונה ב – 5 פאולים במשחק האליפות של העונה, ופורץ בבכי כמו ילדה כשהקבוצה שלו עדיין ביתרון".

נראה לי שהדברים הללו עלולים להסגיר במעט את הדעה שלי על יותם הלפרין. ניסיתי לפחות לשמור על עמימות…

בר שושני 7 ביוני 2011

שאראס היה שחקן רוטציה באן.בי.איי, עד שהבינו שהוא איטי מדי בשביל לשחק ברמה הזאת. ובכל זאת, האיש שיחק חצי עונה (לפחות) עם דקות משמעותיות, למיטב זכרוני.

מה זה משנה שפארקר עצר בארה"ב לפני שעבר לרומא?..

יש דבר אחד גדול מאוד שקרה להלפרין ב-3 שנים האחרונות, וזה שהוא התעשר בהמון המון כסף. הרבה יותר ממה שהוא היה מקבל במכבי. לא יודע באיזה עולם אתה חי, אני חי בעולם שבו אם אני מקבל יותר כסף, אני בעמדה טובה יותר.

מוריס בלי ספק התקדם מקצועית. ברצלונה וצסק"א קבוצות גדולות ממכבי בחמש שנים האחרונות.

איציק אלפסי 5 ביוני 2011

טל, אין ספק שאני לא חשוד באהדה למכבי אבל אני חייב לציין שאני מאוד נהנה לקרוא את הטורים שלך.

וצודק בכל מילה לגבי אידסון.

רון אדליסט 5 ביוני 2011

אני מסכים עם התוכן , לדעתי מועדון הכדורסל מכבי ת"א מצליח להביא שחקנים רבים לשיא ספורטיבי .

אבל הדעה כאן אינה רלוונטית כי המדד של הצלחה לפי אותם שחקנים (שנוהגים כמו כל ספורטאי מקצועי כיום) מוגדר לפי רמת ההכנסה שלהם , ולא לפי הצלחה ספורטיבית גרידא.

מכאן , שמבחינת אותם שחקנים בכל מקרה , הם עשו צעד נכון.

עמיר 5 ביוני 2011

שרשרת המזון הרגילה
אנ בי איי סוחבים לברסה, ברסה סוחבת למכבי , מכבי סוחבת לבני השרון ובני השרון סוחבת פציעה

תומר 6 ביוני 2011

אני לא כ"כ מסכים עם טל שאידסון לא עשה שום דבר בהתקפה.
כשהוא על המגרש, גם אם לא קולע ולא מאיים על הסל (לעתים עד כדי העלאת רמת העצבים של הצופים לרמות מסוכנות), יש תחושה של בעלבית. מעין שלוחה של המאמן על המגרש.

אבל

2 מיליון יורו? וואו. זה באמת יותר מדי.

דבר אחד שצריך לברר מכל הסיפור הזה: מי הוא הסוכן של אידסון, והאם הוא מייצג רק כדורסלנים, או שמא הוא עוזר לכל אחד להשיג חוזים אסטרונומיים במקומות עבודתם?

יואב 6 ביוני 2011

אני דווקא שמח כששחקנים משתדרגים(כסף, מעמד או ליגה טובה יותר)אחרי מכבי.
זאת הפרסומת הטובה ביותר שיש למכבי להציע כדי להמשיך למשוך אליה את כשרונות/מציאות המחר.

יואב 6 ביוני 2011

נ.ב
המקרה של מכבי קצת חורג משרשרת המזון הרגילה כי היא בדרך כלל תחרותית ומתמודדת על תארים(ואולי גם בכמות השחקנים שהשתדרגו אחריה ביחס לשאר הקבוצות ביבשת).

אזי 7 ביוני 2011

אני רוצה לעמוד על הבדל אחד בין מכבי ביורוליג לבין שאר קבוצות הליגה (שטענת שהם במצב דומה כי משינהם "גונבים" שחקנים)

מכבי מעולם לא בכתה, התלוננה או ניסתה לשנות את המצב הזה.
היא ממשיכה שנה אחרי שנה פשוט לקנות עוד שחקנים יותר זולים ומגיעה באופן קבוע לטופ של אירופה…

לא מבקשת לא תקרת שכר, ולא חוקים רוסיים…
מתעלה לרמה של החזקות, במקום להוריד אותן רמה…

אנונימוס 8 ביוני 2011

לאמר שמכבי לא "בוכה" זו נאיביות במקרה הטוב, והיתממות במקרה הרע
.
לאורך כל שנות התשעים הלא מוצלחות התירוץ הקבוע של אנשי מכבי היה שאין להם יכולת להתחרות עם התקציבים הגדולים ביבשת, וגם בעשור המוצלח הנוכחי שמענו את הזמירות הללו לא פעם ולא פעמיים.

ומי שזוכר בזמנו מכבי הייתה מיוזמות חוק בוסמן ב', שנועד לפצות על הנחיתות שלה לטענתה של קבוצות שאינן מהאיחוד האירופי שלא יכולות להחתים שחקני בוסמן.
למעשה ככה מכבי החתימה ככה כמה וכמה שחקנים כולל אחד, אריאל מקדונלד, שיש האומרים שהיה לו חלק לא קטן בתחילת השושלת של העשור האחרון.

זה עוד לפני שהתחלנו לדבר על אינפלציית הזרים של השנים האחרונות בליגה הישראלית עם 4-5-6 זרים בקבוצה ו-8 בסגל, כשכולם מודים שהדבר גרוע לליגה ונעשה רק כדי לאפשר למכבי להתחרות באירופה שם אין הגבלת זרים מעשית.

אורי כספי 3 במרץ 2012

אני חושב שאידסון עלוב וגם פרקינס כל מי שהיה במכבי הוא חוץ מכספי שהוא אח שלי ופארקר

השדר של העולם 3 במרץ 2012

רוכעיכיכךףלףנהגדשש ספטוןטוק איקרים בוזנטיום לוגסיום ר'רכעכעי

שלומי 5 במרץ 2012

כל השחקנים שהגיעו למכבי נתנו את עונות השיא שלהם במכבי זאת הכוונה
ולפני שפארקר היה במכבי הוא לא היה כלום
לפני שווצ'יץ היה בכבי הוא היה רק פוטנציאל
לכל השחקנים שהיו במכבי היה כישרון
מכבי מוציאה אותו לידי ביטוי הרבה יותר טוב מקבוצות אחרות

Comments closed