דיוק וביץ' / ארנון בן-דרור

 

היום זה יום שישי חורפי ונעים בחודש פברואר שנת 2006. הימים, ימי השליטה האבסולוטית של פדרר בטניס העולמי. הגעתי, כהרגלי, לצפות בנבחרת הדיוויס הישראלית מארחת את נבחרת סרביה באיצטדיון קנדה שבמרכז הטניס של רמת השרון, מרחק כמה פסיעות מביתי.

אחרי שדודי סלע הפסיד במשחק הראשון לינקו טיפסרביץ', עלה למגרש שחקן צעיר ומוכשר, די אלמוני עבור ציבור חובבי הטניס הרחב, שדורג אז במקום ה-70 בעולם וענה לשם נובאק דג'וקוביץ'. נועם אוקון התעלה, כרגיל, אבל זה לא הספיק לו מול אותו טניסאי, שגבר עליו בשלוש מערכות.

אחרי הניצחון הקבוע כמעט של אנדי/יוני בזוגות ביום שבת, חזרו היחידים לאצטדיון המרכזי ביום ראשון. הפעם הקורבן היה דודי סלע, שניגף מול הסרבי המחונן בשלוש מערכות די קלילות, שסגרו את הסיפור עבור הסרבים. השלמות הטכנית ומשחק הקו האחורי של דג'וקוביץ', שתיזז את סלע בקלות מצד לצד, מיד צדו את עיניי. קראתי לו דיוק-וביץ' – נראה היה שהבן-אדם פשוט לא מסוגל שלא לפגוע בקווים.

גם מבחינה מנטלית, הציג הצעיר הסרבי בן ה-18 קור רוח ושקט נפשי מעוררי הערצה. נדמה היה כי הוא כבר שנים בסבב המקצועני. מדורגים גבוהים ממנו בהרבה ומנוסים ממנו בהרבה נכשלו מול הקהל הישראלי העוין – ע"ע פרננדו גונסאלס – אבל הוא ידע מה הוא שווה ולא התקשה לרגע מול יריביו הנחותים.

עם סיום המפגש מול הסרבים, הכרזתי כבל עם ועדה: יש לי שחקן חדש, קוראים לו נובאק דג'וקוביץ ויום אחד הוא יהיה מקום ראשון בעולם. את אותה שנה הוא כבר סיים במקום ה-16 בדירוג ה-ATP.

**

השנים חלפו ונדמה היה שנולה לא מצליח לעשות את קפיצת המדרגה הנדרשת מטניסאי מצוין לטניסאי ענק. הוא אמנם העפיל לא פעם ולא פעמיים לחצאי גמר גראנד סלאם – והבליח עם זכייה מרשימה באליפות אוסטרליה הפתוחה ב-2008 אחרי ניצחון בחצי הגמר מול פדרר – אבל לא הצליח לשמור על יציבות ולגדל ראש שלישי למפלצת הדו-ראשית ששלטה בטניס העולמי – פדרר ונדאל כמובן.

יותר מדי בעיות פיזיות (קשיים בנשימה בעיקר, אבל גם פציעות קטנות טורדניות) הציקו לו – יש שכבר טענו שהוא תרצן כרוני, משום שנהג לקרוא לטריינר בתכיפות רבה – וגם בפן המנטלי, הוא נראה עצבני מדי ובלתי יציב – סובל מעליות וירידות תכופות ביכולת. אני כבר שאלתי את עצמי, אולי טעיתי? אולי אין לו מה שצריך כדי להיות מספר 1? בשנת 2010 הוא זכה בשני תארים בלבד, ונדמה היה כי הבעיה העיקרית שלו היא חוסר האמונה שלו עצמו ביכולתו לכבוש את הצמרת העולמית.

ואז הגיעה פתיחת שנת 2011: דג'וקוביץ השלים זכייה שנייה באליפות אוסטרליה הפתוחה ויצא, כידוע, לרצף מדהים של 43 ניצחונות, שנקטעו רק מול פדרר בחצי גמר הרולאן גארוס. בדרך הוא ניצח את נדאל ארבע פעמים, כולל שניים על חימר, ואת פדרר שלוש פעמים. עד עכשיו הוא ניצח בשמונה מתוך תשעה הטורנירים בהם השתתף העונה. נתון בלתי נתפס כמעט. שינוי כל כך קיצוני מעונה אחת לשנייה.

דג'וקוביץ' שיפר את הסרב, שיפר את הפורהנד ואת משחק הרשת, אבל יותר מהכל החליף דיסקט בראש. נראה היה שהוא פתאום מאמין בלב שלם כי הוא יכול ואף צריך לנצח כל שחקן בכל יום על כל מגרש. וברגע שהלך הרוח הזה הוביל אותו, הטניס כבר הגיע מאליו, הוא למעשה היה שם תמיד.

**

כמה מדהים הוא משחק הטניס? פדרר מושל בכיפה במשך כמה שנים, כולם בטוחים שאי-אפשר עליו, שהוא טוב מדי, עד שמגיע איזה צעיר ספרדי חוצפן בשם רפאל נדאל ומוצא את כל התשובות למשחק שלו. אותו נדאל הולך ומשתלט על הטניס העולמי, שוב רבים מצהירים שאי-אפשר לגבור עליו, ובטח שלא על חימר ובטח שלא בחמש מערכות – ואז מגיע נובאק דג'ויוקביץ ומביס אותו 0:5 באותה עונה – כולל, כאמור, פעמיים על חימר, מבלי לאבד מערכה, ובגמר של ווימבלדון שם היו לו עד היום 20 ניצחונות רצופים. לכל דבר נמצאת בסוף תרופה.

מבלי לדון כעת בסוגיית המאצ'-אפ, שמהווה את הגורם המרכזי בנצחונות של נולה על הספרדי, אפשר לומר כי דג'וקוביץ' עושה לנדאל בדיוק מה שנדאל עושה לפדרר – נכנס לו לתוך הראש ולא יוצא משם.

דג'וקוביץ' גורם לו לחשוב שבנקודות החשובות הוא יהיה שם כל פעם, נלחם על כל כדור אבוד וגורם לספרדי לחבוט תמיד מכה נוספת, מאלץ אותו לנסות ללכת על יותר מדי, רק מהפחד שהכדור ישוב אליו ויתהפכו היוצרות – ואז נדאל מתחיל גם להחטיא קצת יותר, ובעיקר בנקודות החשובות. אותה מתכונת שעזרה כל כך לספרדי מול פדרר, מסייעת כל כך לדג'וקוביץ' מול נדאל.

כך היה גם בשני מפגשי החימר בין השניים השנה, בהם דג'וקביץ הצליח לנצח את כל ארבע המערכות (פעמיים 0:2) כשהוא שובר את ההגשות של הספרדי לקראת סוף המערכה. מפעיל לחץ ברגעים המכריעים וזוכה במערכה.

אגב, הספרדי נוהג תמיד לבחור להגיש שני והיום הוא בחר כך שוב בתחילת המשחק. לא ברור מדוע. עוד פעם הוא ניצב במצב של 5:4 לטובת דג'וקוביץ' ונאלץ להגיש כדי להישאר במערכה, ועוד פעם הוא נשבר. אפשר אפילו להגיד – כן, למרות שזה נדאל – נחנק.

**

נדאל נראה במשחק הזה מעט אבוד. מתישהו במערכה השנייה הוא החל להכות סלייסים בסיטונות בבקהנד, מכה בלתי שגרתית עבורו וגם לא יעילה, בשל אי-יכולתו להשאיר את הכדור נמוך. בנוסף, ראינו ממנו טעויות בלתי מחויבות במצבים קריטיים ביותר במשחק. היה מוזר לראות את נדאל כל כך אובד עצות בגמר גראנד-סלאם, מחזה כמעט סוריאליסטי.

עד היום, למרות שלל הניצחונות שיש לו מול נדאל, לא עלה בידי דג'וקוביץ' לגבור עליו במשחק של חמש מערכות, והוא הפסיד לו חמש פעמים במפגשים ביניהם בטורנירי גראנד-סלאם. אבל כעת תתחילו להתרגל, זה לא היה מאורע חד-פעמי, כי אם סנונית שמבשרת את בוא האביב. האביב של נולה.

אני האמנתי, וכך גם כתבתי מעל במה זו, שאם דג'וקוביץ' היה פוגש לפני כחודש את נדאל בגמר הרולאן-גארוס, הוא היה גובר עליו כמו שגבר עליו במדריד וברומא על החימר. אולם כל עוד זה לא קרה, רבים המשיכו לטעון בעקשנות שחמש מערכות זה סיפור אחר, שבמשחק כזה נדאל לא יפסיד לו, הוא פשוט חזק מדי פיזית ומנטלית.

ובכן, הטענה הזאת הופרכה היום סופית – נובאק דג'וקוביץ חצה את הרוביקון, ניצח את רפאל נדאל בגמר הגראנד-סלאם היוקרתי ביותר והחל ממחר בבוקר ישקיף על כולם מצמרת הדירוג העולמי. מעתה הוא מספר אחת והאיש שצריך לנצח. עד, כמובן, שיגיח למגרש הנוגדן שלו, מלפפון חדש שיכה את הגנן. למישהו יש הימור מי זה יהיה?

זהו שחר של יום חדש:

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 *

ארנון בן-דרור / הזכייה המדהימה של קוויטובה

ארנון בן-דרור / סיקור ווימבלדון 2011

דה באזר בפייסבוק

 

ליגת שוקי ההון העולמית: תופעת היד החמה
מה התעלול הפעם / דרור רייכר

20 Comments

אופיר 4 ביולי 2011

LOL, חשבתי שהכותרת מתייחסת ל-bitch החדשה של דיוקו, הלא היא רפאל נדאל…

ניר 4 ביולי 2011

אולי כבר ראינו את התפתחות הנוגדן של דיוקוביץ' בניסוי כלים ראשון ולא רע העונה לשם טומיץ'…

עמיר 4 ביולי 2011

אני חושב שפגשנו את הנוגדן של דיוקוביץ בחצי הרולאן גארוס.

רועי 4 ביולי 2011

ושוב… אותו חוסר פורפורציה בהמלכת מלכים אדירים בטרם עת…

תתבגרו קצת…

שיואיל הנובאק [החביב] וייקח עוד קצת גראנדסלאמים השנה ואז נדבר…

MOBY 4 ביולי 2011

רועי
נשאר רק אחד השנה. והוא הופך למועמד המוביל בו (על פי הדירוג החשוב ביותר, דירוג ההימורים) .זהו, גמר פדרר נאדאל שהיה הימור טוב בשנים קודמות יורד מבכירותו (חצי גמר בין שניהם כנראה יהפוך להימור הבטוח).

גיל 4 ביולי 2011

למה בטרם עת? לקחת 2 מהשלושה השנה בדור של פדרר ונדאל, שלא לדבר על הרצף המדהים שלו. זה לא מקרי בכלל.

ארנון בן-דרור 4 ביולי 2011

רועי, כל הקטע זה קצת לראות קדימה ולנסות לשער מה נובאק יעשה בעתיד. זו לא חוכמה גדולה לדבר תמיד רק בדיעבד, אחרי ההישגים. ואגב, אתה צריך להבין שנובאק כבר עשה דברים גדולים השנה: שני גראנד-סלאם בזמן רפא ורוג'ר והפסד אחד ביותר מחצי עונה זה לא דבר של מה בכך.

MOBY 4 ביולי 2011

1.‏ מה היה קורא אילו הוא משחק יפה וכפי אבל ללא תכלית.
2.‏ האם נאדאל יבצע את ההתאמות הנדרשות? לזה הוא מסוגל.
3.‏ רק לי זה מוזר ששחקן טוב מאוד הופך לאחר חופשה קצרה פתאום בלי להודיע למפלצת? מפלצת שלא מפסידה? האם הרוקח רקח אבקת קסמים? האם יש אבקות כאלה? שאנדי יביא קצת לדודי.

ארנון בן-דרור 4 ביולי 2011

האמת שיש עוד עניין ששכחתי לציין בפוסט: בסוף 2010 גילו אצלו אלרגיה לגלוטן והוא הפסיק לאכול גלוטן. זה שיפר מאוד את היכולת הפיזית שלו, וכידוע יכולת פיזית משליכה גם על היכולת המנטלית.

דורפן 4 ביולי 2011

ארנון – אתה עושה פה עיקוף. יכולת פיזית פשוט משפיעה על יכולת הטניס. אין צורך בתחנת הביניים המנטלית.
בסופו של דבר טניס הוא משחק פיזי. צריך לראות מה הדברים שמשפיעים על הפיסיות – דיאטה ואפילו מצב מנטלי יכולים להשפיע (רק שאני לא קונה השפעה מנטלית כשמדובר בשניים מהספורטאים החזקים בדורנו). משפט כמו שאתה אמרת יכול להיות נכון, וגם נכון, לשחמט. להגיד שהפיזי משפיע על המנטלי זה כמו להגיד "בגלל שאני עני יש לי משכורת נמוכה".

ארנון בן-דרור 4 ביולי 2011

זה מובן מאליו, אבל התכוונתי בעיקר לעניין הריכוז שלו לאורך משחק שלם ובעיקר בנקודות החשובות, שבאופן ברור השתפר.

ארנון בן-דרור 4 ביולי 2011

בסופו של דבר, בעיניי לפחות, אף פעם לא ברור מתי נגמרת היכולת ומתחיל העניין המנטלי.

ארנון בן-דרור 4 ביולי 2011

סליחה על התגובה בהמשכים – אבל זה לא כמו "בגלל שאני עני יש לי משכורת נמוכה", אלא כמו שאומרים "נפש בריאה בגוף בריא". אין יותר פשוט מזה.

דורפן 4 ביולי 2011

ארנון לא – במשפט נפש בריאה בגוף בריא המטרה היא נפש בריאה. בטניס המטרה היא הפיסית. לכן ללכת מגורם פיסי לפסיכולוגי זה מוזר. אם הכושר הגופני לקוי זה ממש לא משנה אם המצב המנטלי מעולה.

ניר 4 ביולי 2011

אין ספק שהגורם הפיזי חשוב יותר, אבל ללא ספק שחקן שיודע שהוא חזק פיזית והוא יכול להמשיך להכות טוב במשך שעות הדעת שלו פחות מוסחת מדברים חיצוניים כמו אורך הנקודות ואורך המשחק, לעומת שחקן שיודע שאם המשחק יתארך יהיה קשה לו להתמודד, זה בהחלט פן מנטלי, כיוון שהעובדה שאולי המשחק יתארך ואולי יהיה קשה לאותו שחקן להתמודד עם כך לא אמור להשפיע על נקודה ספציפית (כל עוד השחקן מרגיש פיזית טוב) אבל אין ספק שהעניין יושב לו בראש ומשפיע על צורת המשחק. לא תמיד זה פשוט לנתק את המחשבות מכך וזה בהחלט עניין מנטלי.

עמיר 4 ביולי 2011

מוניסט בגוף של דואליסט
קישור נאה בין הפיזי למנטלי
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1233417.html

אופיר 4 ביולי 2011

טור טוב מאוד.

אלעד ב.א. 4 ביולי 2011

ארנון – סחתיין על הטור המקצועי. אהבתי.

שאלת בסוף האם יימצא הנוגדן לנולה?
אז קודם כל, בטור האמצ'-אפ שלך בעצמך אמרת שפדרר טוב יותר מול נולה. גם היה ניתן לראות את זה בחצי גמר בצרפת ואין ספק שנדאל קיבל מתנת יום-הולדת ענקית מפדרר בקטע הזה.

הייתי אומר שהנוגדן הוא באגדטיס אבל הוא קצת מבוגר אז אני הולך על טומיץ'…הסתכל לנולה בלבן של העיניים ולא ממש ספר אותו.
לדעתי-דווקא אוסטרליה 2012 ולא ארה"ב 2010 יהיה המבחן:
1. כי הוא צריך להגן על התואר.
2. כי יהיה שם טומיץ' מול הקהל הביתי שלו אבל הוא יהיה פקטור רק אם ימשיך לעלות עד אז ויגיע לתחרות מדורג.

אלעד ב.א. 4 ביולי 2011

ארה"ב 2011 כמובן…

IDO. Melbourne 6 ביולי 2011

תודה על הטורים ארנון!

אני יכול למכור לראפא טריק מהקלאב שלי. הכדור קופץ גבוה מדי? דרוך עליו לפני שאתה מרים אותו.

אני לא חושב שטומיק הוא התרופה למכה, הסבב ילמד אותו צ'יק צ'ק.

לאוסטרלים היה טורניר על הכיפאק, טומיק יכנס מעכשיו לסבב המאסטרס ואולי תוך שנה שנתיים ילמד לא להיחנק שהוא שם את האף קדימה, הנוער שלנו ניצח בבנים ובנות עד גיל 15, סמנטה סטוסר הגיע לגמר הנשים (דאבל) עם יקירת המדור ליסקי.

אז לאט לאט חברים אוסטרליה הולכת לתפוס את המקום הראוי לה.

Comments closed