בוליווד קריקט

ההבדל בין קריקט לקריקט הודי, הוא ההבדל בין סרט אנגלי לבוליווד. מסחור מופרע, ניגודי אינטרסים מטורפים, מוסר כפול, כוכבניות שמחזיקות בקבוצה. ברוכים הבאים ללונה פארק הגדול בעולם. מאת ארץ שץ

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

 

מאת ארז שץ

ההשוואה בין הIPL לקריקט בכלל היא, אולי בצורה גסה, כמו ההשוואה בין סרט אנגלי, למשל של מייק לי, לספקטקל בוליוודי. מה שהאנגלים קוראים "קולנוע" הוא לרוב סרט קטן, אם כי לעיתים ארוך, בתקציב נמוך, בלי יותר מדי פעלולי תאורה וצבע, מאוד איטי, עם דמויות אפורות. הדרמה מתבטאת ברגעים קטנים של משבר ואושר, ובסך הכל נוצר משהו כמו החיים, רגיל, קרוב, ומוכר.

לעומת זאת, ההודים מכנים בשם "קולנוע" משהו אחר לגמרי. גדול, צבעוני, דרמות ענקיות סוחפות, כל הדמויות מחולקות לשחור ולבן. הגיבור האמיץ והרגיש שמוכן להקריב את חייו למען המטרה. הנערה היפה והתמימה שהרעים מנסים לנצל. הסייד קיק הקומי. תלבושות בצבעים זוהרים, שירים, ריקודים עם מאות ניצבים. אורות, צבעים, זיקוקים, אקשן.

הIPL הוא הסרט ההודי של עולם הקריקט, והוא בהרבה מובנים, מה שהודו היא בשבילנו ובשבילה.

לדוגמה, אם בארה"ב בעלי הקבוצות הם קונצרנים של בידור, מליארדרים של נפט והיי טק. באנגליה אלו כל מני משקיעים זרים מארה"ב, קטאר, רוסיה, ומה שנשאר מבעלי הקבוצות המקוריים. ובישראל אלו מה שפעם קראו "אנשי עסקים", יבואן מכוניות, קבלנים, וגם אי אילו "יהודים טובים" שהחליטו לקנות קבוצה ביזראעל. בIPL, ניתן למצוא בין בעלי הקבוצות חברות מלט, חברות טקסטיל ובניה כיאה למדינה שעדיין מתפתחת. אבל גם חברות הפקה הוליוודיות.

ועכשיו הפתעה – גם שחקני קולנוע מפורסמים. הגברת הזאת, פריטי זינטה, מצטלמת עם חולצת הקבוצה בבעלותה:

אם כבר בענייני בעלים, קשה להתעלם מערימת ניגודי האינטרסים שאופפת את הIPL. לדוגמה, הבעלים של הPune Warriors India, Sahara India, הם גם הספונסר של… נבחרת הקריקט ההודית, ובעקיפין של התאחדות הקריקט ההודית, שהיא הגוף המנהל את הIPL. אבל גם זה מתגמד לעומת היות נרייאנהסוואמי סריבנסן, נשיא התאחדות הקריקט ההודי גם בעליה של חברת המלט India Cements, ומכאן בעליה של קבוצת הקריקט צ'נאי סופר קינגס. ללוזונים יש
הרבה מה ללמוד.

בכלל הודו עושה הכל ובגדול. אנחנו מכירים על עצמנו את התופעה שחברה שהופכת "מערבית" ותחרותית מאמצת את המסחור ואת המאפיינים הפומביים שלו באופן שלפעמים קצת מביך ולפעמים מאוד מביך, ונראה שההודים הולכים לכוון המאוד.

כל תפיסת כדור היא "karbon Kamal catch", על שם קרבון מוביל, הספונסרים, כל כדור שעף מחוץ לתחומי המגרש הוא "DLF maximum" לכבוד הספונסר הראשי של הליגה הDLF. מהלך מדהים הו Citi moment of success. וזה אומר דרשני, כי כמה שהספורט האמריקני ממוסחר, לרמות כאלה הוא עוד לא התדרדר, וכמוהו גם ענפים אחרים בעולם. איךשהוא בין כל הזיקוקים, הכוכבים,
ואלילי בוליווד שדואגים לתת הופעה בכל משחק, מישהו שכח שהספורט הוא העיקר, ולא הדבר הזה שדוחפים בין הפרסומות והחסויות.

הודו היא מדינה מוזרה עבורנו. מי שנחשף לראשונה לסרט בוליוודי מגלה להפתעתו כי למרות שלהודים אין בעיה עם רקדניות בלבוש צמוד שמנענעות את מה שיש להן, עדיין אסור להראות נשיקה על המסך (למרות ששמעתי שמועה שהטאבו הזה נשבר לאחרונה). וזכור הסקאנדל שעורר ריצארד גיר שנישק מספר פעמים באופן פומבי את השחקנית שילפה שטי.

שגם לה יש קבוצה בבעלותה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

עולם הערכים המוזר הזה הביא למחזה בו למשחקים בIPL הביאו מעודדות, בלבוש מינימלי, שקופצות ורוקדות לפי הספר, רק שהן לא הודיות, אלא אוסטרליות ודרום אפריקניות בעיקר. ההגיון ההודי כנראה אומר שצניעות חלה רק על הודיות, ואין בעיה לרייר על נשים לא הודיות במיוחד שהלא הודיות הן בלונדיניות.

לא כולם נוקטים בקו הזה. באזורים יותר שמרנים הנשים לובשות בגדים פחות חושפניים,  הווריורס מפונה הלכו יותר רחוק והציגו מעודדות הודיות בלבוש הודי הרבה יותר צנוע ולסופר קינגס מצ'נאי יש חבורת מעודדים גברים שהם שולפים במשחקי חוץ, לפי הצורך.

בשנה שעברה התפוצצה גם פרשה די מביכה בה מעודדת של המומבאי אינדיאנס, גבריאלה פסקואלוטו מדרום אפריקה כתבה מספר פוסטים אנונימיים לאתר thealternativecricketalmanack.com בהם שיתפה את הקוראים בדעתה על השחקנים, הצופים, וההרגשה להיות מעודדת. למרות שהרוח הכללית שלה היתה חיובית (היא טענה שבסה"כ היא נוסעת ברחבי הודו, רוקדת וצופה בקריקט מתוך המגרש ועוד מקבלת על זה כסף), כמה הערות שלה על הסקסיסטיות של הצופים ורמיזות די עבות על רומנים ופלירטים בין שחקנים הודים למעודדות הביאו למומבאיי אינדיאנס את הסעיף והיא נזרקה מהקבוצה באמצע העונה.

אז איך הקריקט, אתם שואלים? טוב תודה. השנה גם הרמה השתפרה קצת משנה שעברה והצופים זוכים להרבה מפגשים צמודים ומותחים. עוד דבר טוב שקרה הוא שבניגוד לשנה הקודמת (ואלו שלפניה), הנבחרות והתאחדויות הקריקט השונות החליטו לקחת בחשבון את המפעל ולא לקיים מפגשים בזמן הIPL.

וכך נמנעות בושות כמו לאסית' מלינגה שהודיע על פרישה מנבחרת הטסט של סרי לנקה כמה שבועות לפני שהתחילה סדרה עם אנגליה, או כריס גייל שהסתכסך עם ראשי התאחדות הקריקט בקריביים (מה שמכונה במין אנכרוניזם פוסט-קולוניאליסטי "איי הודו המערבית"), ובמקום להלחם על מקומו בנבחרת חתך חזרה לIPL והוא היום מטייל בעולם ועושה מליונים בליגות הTwenty20 השונות.

עצם ההכרה של הקריקט העולמי בIPL ובכך שהבחירה בין משכורות של מאות אלפי ומליוני דולרים לבין הכבוד של לשחק בנבחרת אינה הוגנת לשחקנים מחזירה גם לקריקט וגם לIPL את הכבוד המגיע להם. הנפגעת העיקרית היא עדיין ליגת המחוזות האנגלית שנאלצת לוותר על כמה וכמה שחקנים מעולים שדאגו להכניס בחוזה שלהם סעיף שמאפשר להם לשחק בIPL בלי לאבד את מקומם בקבוצה.

יחד עם ירידת המעמד המיוחד של קריקט "סוג א'" (first class cricket, הפורמט בן ה4 ו5 ימים) לטובת הפורמטים הקצרים והמקוצררים כדוגמת זה שמשוחק בIPL, מביאים את הקריקט העולמי לצומת דרכים בה הוא צריך להחליט באיזה סרט הוא רוצה להיות, סרט אנגלי אומנותי, אזוטרי משהו, עם הרבה כבוד ומעט כסף, או אם הקריקט העולמי רוצה לחיות בסרט הודי.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

צדק חברתי נוסח פורמולה-1 (המרוץ בבחריין)
לא רק להכות בגונג (פוסט אורח - דור ליאונד)

30 Comments

דורפן 23 באפריל 2012

ארז – אני לגמרי זורם עם הקריקט ההודי. אני אוהב את המשחק הזה במסגרת המסורתית שלו כי (קצת) גדלתי עליו. אבל יש להודות שלמסגרת המסורתית יש קיום מוגבל בעולם מודרני. הודו מחזירה אותו להיות משחק המונים יותר משהיה אי פעם בהיסטוריה שלו. ואם לדבר אל האנגלים והאוסטרלים בשפתם הקפיטליסטית: אם הודו משלמת על הארוחה היא צריכה להיות לטעמה ובסגנון שלה.

ולגבי "רמת הקריקט". המשחק הרבה יותר מהיר. אין משמעות על לסגנון ומצד שני חשיבות האתלטיות עולה פלאים. אני תמיד בדיעה בספורט – אם אתם משלם מליונים – גם על זריקת אגוזי קוקוס למטרה – אתה יוצר מצויינות גבוהה יותר.

ארז 23 באפריל 2012

רונן, אני ממש סכיזופרן בעניין הזה. בשביל "קריקט" קריקט, אז רק first class. אבל אני ממש מכור סופני לTwenty20 ולהתרגשות הזו ולדרמות שזה מייצר. אני משווה את זה לאהבה שיש לאנשים לכדורגל, שהוא ענף עם המון אקראיות וכל הנובע מזה (שערים לא מחוייבי המציאות, אין "מגיע" בכדורגל, השפיץ של הנעל, וכו), למעשה הבעיה העיקרית שיש לי זה עם 50 אוברס, שאיפהשהוא נופל באמצע, וזה למרות שרוב הקריקט שראיתי בצעירותי היה של 50 אוברס, עד שהתחלתי להכנס ברצינות לעניין.

אני הייתי ממש סקפטי לגבי הIPL בראשיתה, אבל מאז IPL3 אני converted לגמרי.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2012

רק תיקון אחד (אני עוד בהתחלה) – זו לא שילפה שטי בתמונה, אלא פריטי זינטה.

דורפן 23 באפריל 2012

רבאק…. מאיפה אתה מזהה?

עופר פרוסנר 23 באפריל 2012

אני זוכר איך שילפה שטי נראית (בגלל הסיפור שלה עם האח הגדול בבריטניה), ופריטי זינטה הרבה יותר יפה פשוט :)

עופר פרוסנר 23 באפריל 2012

(והכי חשוב) בגלל שזכרתי שזו לא שילפה שטי, הלכתי לויקיפדיה וראיתי מי הבעלים של הקינגס מפונג'אב.

דורפן 23 באפריל 2012

פריטי זינטה אפילו יותר יפה ממלקולם גלייזר או מיעקב שחר

ארז 23 באפריל 2012

צודק :) פריטי זינטה היא גם הבעלים של פונג'אב, אז ככה יותר קל לזכור.

עופר פרוסנר 23 באפריל 2012

ועכשיו סיימתי, אז רציתי לכתוב שמדובר בנושא מרתק. האם עלולה לקום ליגה מתחרה ל-IPL, בגלל העדיפות הכלכלית שלה, או שהאיזורים השונים שבהם משוחק הקריקט בעולם מונעים חפיפה בין הזמנים בהן משוחקות הליגות?

דורפן 23 באפריל 2012

יש מספר ליגות כאלו – מכיוון שזה קצר (רק חודשיים) – יש גירסה דומה בכל מדינות הקריקט המובילות. אף בשום מקום אין אפילו פרומיל מהכסף שיש להודים לשים על הדבר הזה. לכן את הפעילות הבינלאומית של המשחק הארוך ייאלצו לסנכרן לפי הודו – כפי שאת הכדורגל מסנכרנים לפי אירופה.

נדמה לי שדווקא בהודו כמעט קמה במקור ליגה פרטית מתחרה – והליגה הזו הייתה תשובה של התאחדות הקריקט הרשמית שהרגה אפשרות לתחרות. קצת כמו שההתאחדות האנגלית הקימה את הפרמייר ליג.

אחד הדברים הלא כך כך נחמדים שההתאחדות הזו עושה כרגע הוא אמברגו לא רשמי על שחקנים מפקיסטן שלא יכולים לשחק בליגה.

ארז 23 באפריל 2012

רונן, אם אתה מתכוון לICL, היא היתה לפני הIPL, אבל לא היתה קשורה לBCCI ובכלל היו שם בלגנים (איך לא). נדמה לי שהחרם על הפקיסטנים הוא בכלל לא ברמת ההתאחדות, אלא ברמת המועדונים שלא מוכנים להשקיע בשחקנים פקיסטנים רופי אחד.

דורפן 23 באפריל 2012

אני לא יודע – כי נשיא ההתאחדות התראיין לא מזמן ואמר שהליגה היא זרוע לכל דבר של ההתאחדות ואמר שבעיית השחקנים הפקיסטנים לא תיפתר עד שייפתרו בעיות המשחקים הבינלאומיים בין הנבחרות. אז הוא שידר שזה כן חרם מאורגן. הרי ברור שמקצועית מועדונים היו רוצים להחתים את אפרידי ושחקנים אחרים – ובאזורים מסויימים מוסלמיים יותר, יכול להיות שהם גם יהיו פופולארים

ארז 23 באפריל 2012

היה נסיון של אחד אלאן סטאנפורט (Stanford) להקים ליגה מתחרה, עם פרס של איזה מליון דולר לקבוצה הזוכה. זה קרס די מהר בגלל שהתברר שסטנפורד מעל ורימה בסכומי עתק.

יש לכל המדינות הגדולות בקריקט טורניר twenty20 כחלק מהליגה הרגילה, טורניר בסגנון הIPL עם franchises יש כרגע רק בהודו, אוסטרליה Big Bash ומשום מה, בנגלדש.
ישנה גם הצ'מפיונס ליג, שמשחקות בה אלופות מכל המדינות הגדולות, וארבע המובילות בIPL.

דורפן 23 באפריל 2012

בנגלדש זה לא כל כך "משום מה" – 150 מליון איש וגם הם גדלים כלכלית במהירות. לפני כמה שנים התאחדות הליגה האנגלית עשתה איזה תרגיל לבטל ביקור של ניו זילנד כי משחקים מול בנגלדש יכניסו לה יותר כסף….. העולם משתנה חביבי.

ארז 23 באפריל 2012

זה נכון, לפני כמה זמן עשיתי חישוב של כמה אוהדי קריקט פוטנציאלים יש בעולם (עם ובלי הודו והמליארד שלה), וחטפתי הלם שקלטתי שבאוסטרליה וניו זילנד אין 30 מליון איש ובבנגלדש ובפקיסטן יש איזה 330 מליון.

אגב, יצא לי לתפוס כמה משחקים מהPBL והם היו מהנים מאוד וגם נתנו לבנגלים הזדמנות לשחק קצת מול קנונים עולמיים. גם ההצלחה של הבנגלים בטורניר גביע אסיה האחרון עשתה כותרות ושאקיב אל חסאן הולך להיות כוכב על. אבל יצא לי לשמוע כמה ראיונות בנושא באחרונה, וכנראה שיהיה קשה לסחוב את המומנטום הזה, כי התשתית, בעיקר בfirst class היא אסון.

צור שפי 23 באפריל 2012

פוסט מעניין, רק צריך לתת יותר כבוד לשם של המחבר שמתחבא לו ככה בקטן מתחת לצילום. וחוץ מזה מלוא רגשות החמלה שלי לשטי על שנאלצה להתנשק עם ריצ'רד גיר. החיים מזמנים התנסויות קשות.

אריאל גרייזס 23 באפריל 2012

מרתק!

דורפן 23 באפריל 2012

אגב – מי שרוצה לראות משחק בשידור ישיר וחוקי ביוטיוב ימצא את זה כאן:
http://www.youtube.com/indiatimes

למרות ששמעתי שלפעמים חוסמים מישראל…. לא ברור לי למה… מישהו קנה זכויות?

ארז 23 באפריל 2012

אם כבר RCB ובוליווד, אחרי שקטרינה קאיף עזבה את בנגלור, שקלתי לעבור קבוצה. מילא שדרוויד לא שמה, אבל גם היא? טוב שיש את כריס גייל.

עמרי ד 23 באפריל 2012

מי שעוקב אחרי ה-IPL מבין שתכל'ס כרגע בעולם הספורט זה הדבר הכי גדול שקורה by far. מדינה של מילארד איש יצאה לגמרי מדעתה בגלל זה. לא פחות. הרמה מדהימה, הסיקור מקצועי והמשחקים מותחים. אם מישהו רוצה להיכנס לעניין של קריקט – רק ככה. תודה על הכתבה הנדירה והמצוינת

בני תבורי 23 באפריל 2012

יופי של פוסט ואני אומר את זה למרות חוסר ההבנה הטוטאלי שלי בקריקט, תחת איומים קשים ובגלל שהבן שלי היה פעם סטטיסט בסרט בוליוודי (כי היו צריכים בלונדיני עם ראסטות…)
שאלה קיומית: איך בוחרים איזו קבוצה לאהוד בספורט שאתה בכלל לא מבין בו?

דורפן 23 באפריל 2012

בני – זה פשוט מאד – לפי יופיה של בעלת הקבוצה. שתיים מהן נמצאות בפוסט – העליונה של פנג'אב והשניה של רג'סטאן. וזו השלישית – של קולקטה- בעבר מיס הודו
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Juhi_Chawla.jpg

בני תבורי 24 באפריל 2012

או קיי, אז אני לוקח את המומבאי אינדיאנס כי אשווירה ראי בטח אוהדת שלהם:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94_%D7%A8%D7%90%D7%99

יואבי 24 באפריל 2012

פוסט נפלא! חזרתי מהודו לא מזמן,האומה כולה חגגה את מאה הסנצ'וריס של טנדולקאר,בראיון בתכנית אירוח הודית,זמרת הודית מפורסמת שאיני זוכר את שמה,הישירה מבט למצלמה והצהירה שלא היתה זורקת את טנדולקאר מהמיטה.
כל הודו נסערה מהאמירה הבוטה והתקשורת התעסקה בזה לפחות שבוע,וכל זה בשיא תקופת הבחירות לראשות המחוזות.פסיכי!

IDO 24 באפריל 2012

השנה אין שידור חינם באוסטרליה :(
אני עם רג'יסטאן מההתחלה בגלל 3 סיבות:
הג'ראס, שיין וורן, ושכחתי את השלישית!

איך הולך לנו השנה?

דבר אחד שקצת מציק לי בT20 זה הצורך להביא מחשבון לספת הטלויזיה. הRUN RATE הורג אותי. אי אפשר לעשות רבעים? קבוצה מגישה 5 הקבוצה השניה מגישה חמש ואז הבנות רוקדות?

ארז 24 באפריל 2012

השלישית היא רהול דרוויד!

חישובי run rate לא עוזרים, גם כי היום כל הזמן מציגים אותם בשידור וגם כי הם לא אומרים הרבה על סיכויי הקבוצה לנצח/להפסיד. כלי שאני דווקא כן מוצא לעזר הוא מחשבון Duckworth/Lewis (יש כמה באינטרנט, אני משתמש באפליקציה לאנדרואיד). שנותן הערכה די טובה איפה הקבוצה הרודפת נמצאת ביחס לאיפה שהם "צריכים" להיות.

היתה הצעה לפני כמה זמן, דווקא בתחום של 50 אוברס קריקט, לשחק 5 סיבובים של 10 אוברס כל צד, קצת כמו בבייסבול, אולי אפשר יהיה לעבד את זה ל4 רבעים של 5 אוברס כל צד.

ארז 24 באפריל 2012

אם כבר רג'אסטאן, אני מפמפם אותם בתור הסוס השחור של הטורניר, ועד עכשיו הם לא מכזיבים. הם עדיין קצת סולידיים מדי בשביל באמת להתפוצץ על הליגה, אבל מצד שני אין להם נפילות גדולות וקריסות דביליות. אני אהיה מאוד מופתע אם הם לא יגיעו לפלייאוף

Comments closed