כמה טוב שהם כאן, הדנים

טוב אי אפשר לא להיות קרוע על הדנים האלה. המדינה הקטנה והמקסימה הזאת, דנמרק הטובה והתמימה, איך שהיא עושה את זה שוב ושוב, ושוב, לכל מעצמות הכדודגל שסביבה.

דנמרק של האגדות. דנמרק שבכלל לא היתה בה ליגה מקצוענית עד אמצע שנות השמונים, מה שלא מנע מהנבחרת שלה להגיעו לחצי הגמר ביורו 1984. וכמובן אגדת הנבחרת שנאספה מהחופים בחופשת הקיץ של 1992, כדי להחליף את יוגוסלביה המוחרמת ,וזכתה באליפות אירופה. זו הנבחרת של ריצ'רד מולר נילסן, שבקריירה שלו הוא גם דג הסלמון שבסנדוויץ' בין שלמה שרף לאברם גרנט.

תמיד כדורגל אופטימי, ענייני, פשוט וקטלני. פייטרים לגמרי, אבל לא כסחנים מלוכלכים. הם לא מלכי הדריבל. הם מלכי המסירה האלכסונית. לא מתקשקשים. מבינים לגמרי את המשחק.

איזה קסם היה עליהם ב-1986 במכסיקו, עם השישיה מול אורוגוואי וה-0:2 על מערב גרמניה, לפני החמישיה שחטפו מספרד אחרי שהובילו. אפילו התבוסה היתה אגדית.

איזו נבחרת היתה להם בצרפת 1998. ראיתי אותם שם בנאנט במשחק מופלא נגד ברזיל, שנגמר 2:3 ואם לא ריבלאדו בשיאו הדנים בחצי הגמר מול הולנד. שנה אחרי זה, דנמרק עם החמישיה החלקה כל כך ברמת גן.

שמייקל, מורטן אולסן, יספר אולסן, אלן סימטנסן, בריאן לאודרופ ומיכאל לאודרופ, ג'ון דאל תומאסון. פביאן אלקאיר. איזה חלוץ.

שבע התאחדויות כדורגל ייסדו את פיפ"א ב-1904: צרפת, דנמרק, שבדיה, בלגיה, שוויץ, הולנד וריאל מדריד. הדנים שם מהתחלה. באולימפיאדת לונדון 1908, כשלקחו מדליית כסף, שיחק בנבחרת המתמטיקאי הארלד בוהר. אחיו הבוגר נילס שיחק בה מוקדם יותר, אבל העדיף להמשיך במחקר שהפך אותו לאחד מחשובי הפיסיקאים בהיסטוריה ("יותר מרגש להבקיע גול מלבקע את האטום", הוא משפט שאינו מיוחס לו).

הם ההיפוך המוחלט של האנגלים. אלה תמיד פייבוריטים, למרות שבכל ההיסטוריה הגיעו לגמר אחד של יורו או מונדיאל (אצלם בבית), בעוד אלה מהממים בפעם המאה באיזה ניצחון שאיש כמעט לא שיער.

שלא כמו האנגלים והגרמנים והאיטלקים והיוונים והטורקים והצרפתים והרוסים, הדנים מעולם לא היו אימפריה (פורמלית, בגלל השיוך של גרינלנד, הם מהמדינות הגדולות בעולם). סתם מדינה קטנה ושקטה, עם קהל מבסוט ומנומס, נטול ציפויות לכבוש את העולם. הלוואי עלינו.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

"דה באזר" בפייסבוק

ליגת שוקי ההון: תוקפים עם שמונה שחקנים ולא כובשים שער
דוק - לטיפולך (עמית פרוסנר)

8 Comments

מנחם לס 9 ביוני 2012

הדנים היו אימפרייה מרושעת כשעשו שמות בשבדים ונורבגים.

איתן בקרמן 10 ביוני 2012

חוץ מזה, משהו רקוב בממלכה שלהם. מקבל, רק שהתכוונתי למדינות שעהיו אימפריות כבירות ועדיין ראותו בעצמן אימפריות בהווה או בעתיד, ולא נראה לי שזו התפיסה הדנית.

מיקי יואכים 9 ביוני 2012

הדנים היו אימפריה ועוד איך. הם שלטו במשך כ-600 שנה בנורווגיה ואיסלנד ועוד איזה 150 בשבדיה. איי פארו וגרינלנד הן שאריות של אותה מעצמה וגם את אלה הם קיבלו בירושה מנורווגיה אחרי הסיפוח.
אני שומר להם פינה חמה בלב בגלל עניין ההצלה בשואה, אבל זה כבר עניין פרטי.

יריב 10 ביוני 2012

נוסף עך מה שהוזכר פה לגבי הדומיננטיות הדנית בסקנדינביה, הם עשו עוד לא מעט דברים כשנודעו כ"ויקינגים".

צור שפי 10 ביוני 2012

הם כבר אלופי עולם. "Noma" בקופנהגן נבחרה במשאל אוכל נחשב, זו השנה השלישית ברציפות, כמסעדה הטובה בעולם.

תומר חרוב 10 ביוני 2012

אחלה פוסט. גם אני אוהב את הדנים, כי באמת איך אפשר שלא? אלופי העולם בחביבות ללא ספק. חוץ מזה גם יש לי משפחה שם, דוד שלי חי שם כבר מעל שלושים שנה וילדיו ונכדיו הדנים חולים על סחוג.

פיני 10 ביוני 2012

הדנים גם לא ממש מסמפטים אותנו. אנרכיסטים משועממים.

Comments closed