תלוי לבד – רינת אמיר

שחקן החשוד בהימורים זכאי להגנה משפטית, לא למשפט שדה.

רינ

 

תגידו, מישהו ראה במקרה את שלושת המוסקטרים שבאו "להציל" את "כוכב הכדורגלנים", מידיו של אריה אלטר האיום והנורא?! איפה הם, אותם שלושת כדורגלנים אשר יזמו והובילו את המהלך "עוזבים את אלטר-עוברים להסתדרות"? נו, אלה שהפריחו סיסמאות לאוויר ופמפמו  לנו בתקשורת ללא הפסקה על כוונתם להגן "בחירוף נפש" על זכויות השחקנים באשר הם. מעניין,  ברגע שהגיעה ההזדמנות הראשונה להוכיח שהם מעבר לדיבורים והגיע זמנם לעבור למעשים- הם ירדו למחתרת. איך אומרים…עשו עלינו "אמבוש".

בלי להיכנס לאשמים או לא אשמים, הימרו או לא הימרו, שחקני רמה"ש, מאיר גבאי ועשהאל בן שבת מואשמים לכאורה שהימרו בבטים, אותם הימורים לא חוקיים. הכול החל כאשר בכיר בכדורגל הישראלי יצר קשר עם מספר גורמים בצוות המקצועי ואמר להם: "מוכרים אתכם, תבדקו טוב מה קורה". זמן קצר לאחר מכן, השמועה מצאה את דרכה לתקשורת ויו"ר הקבוצה דני לאופר החליט להיפטר מהבלם החשוד לכאורה, מאיר גבאי ויצא מיד עם כותרות מאשימות ומפוצצות. בתחילה, הוא טען כי גבאי היה מעורב בהטיית תוצאת משחקים בין היתר בהפסד של רמה"ש מול אשדוד שנגמר בתוצאה 2:3. לאחר זמן מה, התקפל קצת, וירד מהקטע של הטיית המשחק, אבל המשיך לומר שהוא בטוח כי היה מעורב בהימורים בלתי חוקיים.

לטענתו יש לו ראיות חותכות והוא העביר את כולן למשטרה שזה מצוין, מה שלא בסדר זאת ההתנהלות המבזה של לאופר שמינה את עצמו לתפקיד התליין,  שבחר לתלות את הקריירה של אותו שחקן בכיכר העיר לעיני כולם, מבלי להעניק לו את הזכות להגן על עצמו וללא משפט. חד וחלק. ולא שזו הייתה ברירת המחדל שלו,  הוא יכול היה  להשעות אותו עד שתוכח (או לא) חפותו, הוא יכול היה להמתין לתוצאות חקירת המשטרה- אשם בהטיית משחקים או הימר על קבוצתו בדרך זו או אחרת? תעיף אותו לצמיתות מהענף מצדי, נקי מאשמה? תשאיר אותו. אחרי הכול לא לקחת בחשבון מה יקרה במידה ויצא זכאי? או שהתיק ייסגר מחוסר ראיות כמו פרשת "הכדור המרכזי"? התביעה לא תאחר לבוא ומי שישלם את המחיר זה כמובן לא יהיה דני לאופר אלא ייפול על תושבי רמה"ש שממנים את הקבוצה הזו. כך שהנזק שיעשה במידה והשחקן לא ימצא אשם- כפול ומכופל. זה הכול.

*

אבל בואו נשים את זה שניה בצד, שני השחקנים, עברו בדיקת פוליגרף ונמצאו דוברי שקר בחלק מהאשמות, אך למרות זאת הם ממשיכים לטעון לחפותם. אשמים או לא, האם הם לא זכאים להגנה משפטית? מישהו היה צריך לספק להם אותה שחקנים, להסביר להם מהם הזכויות שלהם, לייעץ להם בכל התנהלות עריפת הראשים הזו! כולם נעלמו. איפה ראש חטיבת הספורט בהסתדרות, מר אלון ניר?  שמישהו יעיר אותו! איפה דן רומן וחבריו, מיכאל זנדברג ואוהד כהן? הכדורגלנים שדיברו על אותם ימים שהתנהגו אליהם בצורה משפילה ושלא היה אף אחד שיתמוך בהם או יגן עליהם  וההצהרות הבלתי פוסקות שמעכשיו- הכול ישתנה ומאחורי כל שחקן יעמוד גוף חזק שידאג לו.

כן. בדיוק זה בדיוק מה שקורה עכשיו. השאלה הכי מטרידה בכל הסיפור הזה, היא איפה מיכאל זנדברג?! זה שמצד אחד רכש  את אמון חבריו לקבוצה ושכנע אותם לחתום על טופס ההצטרפות להסתדרות ומצד שני לא מסוגל לתמוך בשחקן בית בגלל שמי שהעיף אותו הוא זה שבעצם משלם לו משכורת?! ניגוד אינטרסים פלוס צביעות מהדרגה החמורה ביותר- אני מניחה שהוא לקח בחשבון שקבוצה כמו שלו שנכנסת כל שני וחמישי לצרה אחרת תצטרך מתי שהוא את התערבותו, והנה זה הגיע מהר יותר מכפי שדמיין. יפה, למדתם איך להיות פוליטיקאים ותפסתם אחלה ג'וב לקראת סוף קריירת המשחק שלכם- "מכירת לוקשים" להמונים.

*

ויש פה עוד עניין, במה בעצם מאשימים את גבאי? בהימורים לא חוקיים? אחלה, אם כך הדבר, צריך לנהוג שווה בשווה עם כולם ולסלק כל מי שמהמר בקבוצה, ואז אני מבטיחה שלכם שבקושי יישארו שחקנים בעידן של אי-ביטחון כלכלי שהולך וגדל, הימורים לא חוקיים ימשיכו לנגוס בעוגה הזאת שנקראת הכדורגל הישראלי, כל כך הרבה נגסו באותה עוגה עד שבקושי נשאר לנו משהו ממנה. מדובר בגוף חולה. ניהול הספורט הוא פוליטי ותהליך קבלת ההחלטות נובע מתוך  שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים, קבוצות שלמות משחקות ללא משכורות, על גבול ההתנדבות ממש, הסכומים העצומים, אפשרויות הזכייה הקלה כביכול והפטור ממס מושכים את השחקנים "לנסות את מזלם".

עוד בשנת 1971 ראו את הנולד כאשר הוקמה ועדת חקירה בראשותו של השופט משה עציוני, אותה וועדה שהוקמה במטרה לחקור שמועות בדבר שוחד לשם הטיית משחקים בליגה הלאומית לכדורגל. הוועדה זיהתה כבר אז את התרקמות הדברים בדיוק כפי שהגדירה אותם: "השחתת המוסר הציבורי וטוהר המידות בקרב העם ובפרט הנוער" ההמלצה שניתנה הייתה- לאסור על גורמים הקשורים בספורט, כגון: מאמנים, שופטי כדורגל ושחקני כדורגל להמר, להפעיל, או להיות שותפים, במישרין או בעקיפין, בכל הליך של הפעלת הימורים. אז המליצו. המלצה נחמדה. מה עשו אתה מאז ועד היום? בעיקר כלום.

*

אם המחוקקים המכובדים ושרת התרבות והספורט, לימור לבנת בפרט היו יוזמים החמרה בענישת המהמרים ובאמת היה גוף מיוחד העוסק באכיפת החוק– אני יכולה להבטיח לכם שהיה צריך להעיף 50% מכל המעורבים בענף הכדורגל, כולל שחקנים, מאמנים, שופטים וכו'. מה קרה שם שפתאום השעון צלצל צלצול השכמה בראשו של לאופר שהחליט להתעורר ולצאת "צדיק", מישהו צריך להגיד לו שחיים הכט יצא לפגרה ואין מי שימחא לו כפיים על המהלך כי אדם במעמדו היה צריך להתנהג אחרת ולא לנהוג באימפולסיביות חסרת תקנה. אבל ככה זה כנראה במדינת הכדורגל, מתייחסים לשחקנים כמספרים רצים ולא כבני אדם, יצורים חסרי זכויות וחסרי ערך, שאפשר להיפטר מהם בכל רגע נתון. שחקן יקר, שותפים בהצלחתך ונוטשים במצוקתך. בהצלחה!

.

החמישיה. קרבות הפנדלים הגרועים
לגדל או לא לגדל, זאת השאלה?

5 Comments

אופיר 24 בינואר 2014

איכות במקום כמות, רינת.

אהד 24 בינואר 2014

?
לפחות מבחינתי, זה מסוג הטורים שאין כל כך מה להוסיף עליהם, משום שהכותב התייחס לרוב הנקודות.
רק משהו אחד: גבאי הימר, זה ברור. אפשר להבין את זה גם מהראיונות איתו. עכשיו אי אפשר לצפות שלאופר ייתן לו להמשיך בקבוצה. אז יש שתי אופציות: הראשונה היא לפעול על פי החוק והחוזה, להושיב אותו ביציע, לדאוג שהוא יתאמן במסגרת מסוימת ולהמשיך לשלם לו כסף. הדרך השנייה היא אולי 'מלוכלכת' יותר, אבל היא לבטח עדיפה לרמה"ש. לחתוך את השחקן מיד וכך לחסוך את שכרו ובמקביל להעביר מסר חד ליתר השחקנים שדברים כאלו לא מקובלים. אז יכול להיות שגבאי יתבע את לאופר (אבל אני בספק, כי זה יביא לדיון שלם בנוגע להימורים שלו), אבל בכל מקרה לאופר ישלם פחות, בגלל שבעצם החתימה של גבאי באשקלון, הוא הקטין את הנזק. זה מה שנקרא במשפטים, הפרת חוזה יעילה. בכל מקרה המוניטין של גבאי היה נפגע.
מה שכן, אני חושב שהסגנון של לאופר מקומם ואולי מכאן הכעס כלפיו.

רועי 24 בינואר 2014

לצערי את כל כך צודקת. כשחקן ליגה א' עד לא מזמן אני כל כך מבין ומכיר מניסיון את הדברים שאת מציינת בכתבה.כרגע לשחקנים אין אף אחד שישמור עליהם.אף אחד לא סופר אותך.אתה נותן את הלב והנשמה ואז ביום אחד יכולים להעיף אותך או להשעות אותך ללא שימוע. אני סיימתי כי לא היה לי כוח יותר ולמזלי גם יש לי חיים חוץ מכדורגל,אבל חבל לי על שאר השחקנים התמימים שחושבים שאם יקרה להם משהו למישהו יהיה אכפת. בקיצור אם אבא שלכם הוא לא הבעלים של הקבוצה אל תכנסו לזה.

אדם בן דוד 26 בינואר 2014

אני לא מבין מה את רוצה מזנברג כהן ורומן. במשך כל כך הרבה שנים דרכו על השחקנים, ואת מצפה מארגון שקם לפני שבועיים להצליח ישר לשנות איפה שעד עכשיו אף אחד לא עשה כלום? אריה אלטר הוא אחד מגיבורי ילדותי, אבל מה שהוא עושה בשנים האחרונות זה בושה. זנדברג הרוויח מספיק בקריירה כדי שלא לפחד כרגע על המקום עבודה שלו, את כהן אני לא מכיר אבל דן רומן אחראי על שניים מהטורים הכי מוצלחים שנכתבו אי פעם בדה באזר ולאורך שנים הוכיח שהוא אינו מתקפל ושיש לו אידואולוגיה סדירה. כרגע, לוזון ואלטר עוד מכשילים את האירגון שלהם. ודרך אגב- שחקנים שמהמרים פוגעים בכולם לא פחות מהעסקנים. תפקיד הארגון קודם כל לדאוג שישלמו משכורות, אחר כך שישלמו בזמן, אחר כך לתנאי פנסיה וכדומה. שחקן שמואשם בהימורים ומכירת משחקים יכול לתבוע לאחר שחפותו תוכח- לפעמים יש צורך לטפל מיידית (קצת כמו הוצאת גבר שנחשד באלימות מבית טרם הוכחת אשמתו) וזאת בשל הנזק שיכול להצטבר עד סיום בירור ההליכים.

no propaganda 26 בינואר 2014

לא כל כך מסכים עם הכתוב.

שחקן שהימר מול קבוצתו( לפחות זה מה שנטען ) צריך לשבת בכלא ובטח שלא יכול להמשיך בקבוצה.

ובכל הקשור לזכויות, אפשר לחשוב שאם מחר יעשו לי עוול כלשהו בעבודה אז יהיה מי שידאג לספר לי שאני צריך לקחת עורך דין. לא מבין למה שחקני כדורגל שונים במקרה הזה.

ואם חצי ליגה מהמרת נגד הקבוצה שלהם אז צריך להעיף חצי ליגה, אין דרך אחרת.

Comments closed