פספוס – רינת ורדי

מישהו באיגוד הכדורעף לא חשב מספיק וזה הספיק לפספוס רציני. חבל

volleyball image

 

משחק גמר גביע המדינה בכדורעף שנערך במוצ"ש האחרון בין הפועל מטה אשר למכבי תל אביב, חשף פעם נוספת לאחר פעמים רבות, את אחת הבעיות שאיתם הענף מתמודד, חוסר חשיפה.

 סיפור ספורטיבי גדול בין שתי יריבות היסטוריות, קרב של צהוב מול אדום, מכבי מול הפועל, העיר מול הקיבוץ, זאת שחמש שנים ברציפות לקחה דאבלים מול הדאבליסטית מהעונה שעברה וגמר מרתק עם הרבה מהפכים ואולם מפוצץ בכ-1,500 צופים באחד מאירועי הספורט הטובים שידע הספורט הישראלי העונה, פשוט עבר מתחת לרדאר של חובב הספורט הישראלי הממוצע.

 עיתוני ימי שישי שקדמו למשחק שיקפו את היחס שלו זוכה הענף במשך כל העונה.

"ישראל היום" הסתפק בשורה אנמית שמודיעה על קיומו של המשחק ו"מעריב" ו"ידיעות" הקדישו רק כמה שורות.

*

על מנת לפרוץ לתודעה ולקדם את ענף הכדורעף בישראל צריך לעשות שני דברים בסיסיים:

האחד, הגדלת כמות השחקנים הצעירים בקבוצות הנוער, בתקווה שיהיו הבסיס לליגה בעוד מספר שנים, כאשר כבר עכשיו זקוקים לשחקנים ישראלים טובים.

השני הגדלת החשיפה בצורה נכרת על מנת לקרב ספונסרים שיזרימו כסף לחיזוק הקבוצות.

 אבל בדיוק בנקודה החשובה הזו, של חשיפת הענף, האיגוד פספס.

     הכדורעף בישראל זוכה לחשיפה גדולה יותר מהרגיל פעמיים בשנה:

בגמר גביע המדינה ובמשחק האליפות בתום סדרת גמר הפלייאוף.

אירועים יוצאי דופן היו משחקי מכבי ת"א באירופה בשנים האחרונות שיצרו הד יחסי.

 אלא שהעונה, החליט איגוד הכדורעף לקבוע את תאריך גמר הגביע על מוצ"ש עמוס באירועי ספורט, בניגוד לנהוג בשנים האחרונות בהם גמר הגביע התקיים ביום חול, בו כמעט ולא התקיימו אירועי ספורט נוספים.

ההחלטה הזאת הובילה לכך שגמר גביע ענק, עם הרבה עניין וקהל פשוט הוסתר מחובבי הספורט הישראלי ונמנעה חשיפה גדולה ומשמעותית שהייתה יכולה לקרב קהלים נוספים לענף.

אתרי הספורט דיווחו על הגמר רק בתחתית האתרים, ב"ישראל היום", העיתון הנפוץ בישראל, דיווחו ביום ראשון בשורה על זכייתה של מטה אשר, בניגוד לשנים האחרונות בהם הוקדש בעיתון בין שליש לכחצי עמוד לסיקור מעמד הגמר.

*

גמר גביע המדינה שסיפק עניין רב פשוט הלך לאיבוד בין סיקורי משחקי הכדורגל והכדורסל בארץ ובאירופה.

סביר להניח כי בעקבות קביעת תאריך הגמר על מוצ"ש, הענף איבד גם לא מעט צופי טלוויזיה שבחרו לצפות בכדורגל מהארץ ומהעולם במקום להיתקל לשנייה, במקרה, בשידור משחק הכדורעף תוך כדי "זיפזופ" בין הערוצים, ולהישאר לצפות לאור העניין הרב במשחק.

 אילו היה מדובר במקרה חד פעמי של שיבוץ משחק חשוב לתאריך בעייתי הפוגע בענף ומונע את חשיפתו לחובב הספורט הישראלי הממוצע, זה היה עוד ניחא, אך הסתכלות קצרה בלוח האירועים שחילק האיגוד בגמר, מלמדת שגם חלק ממשחקי חצי גמר הפלייאוף וגמר הפלייאוף מיועדים להיות במוצ"ש.

 אם איגוד הכדורעף חפץ בחשיפה רחבה יותר מאוהדי הענף המושבעים, ולא רוצה להפסיד את ההזדמנות כמו שקרה בגמר הגביע, מומלץ כבר עכשיו להעביר את משחקי הפלייאוף במלואם ליום חול, כפי שהיה נהוג בשנים האחרונות ולבודד אותם מאירועי ספורט אחרים.

*

בסיום המשחק אנשי מטה אשר הזכירו מספר פעמים שהניצחון הושג בעקבות תמיכת הקהל האדום בקבוצתם.

אם לא הספיק התאריך הבעייתי שפגע בענף, מכבי עצמה יכולה להרגיש פגועה גם היא מקביעת התאריך על מוצ"ש בו גם קבוצות הכדורגל והכדורסל של המועדון שיחקו, ובכך למעשה נמנעה ממכבי תמיכת אוהדיה בגמר הכדורעף והוענק יתרון למטה אשר.

הגמר, אגב, נקבע מלכתחילה ליום חמישי והוזז לאחר מכן למוצ"ש. הסתכלות קצרה בלוח משחקי הכדורגל של אותו מחזור המיועד לאותו מוצ"ש הייתה מגלה כי משחק בין מכבי לרמת השרון אינו אטרקטיבי ביחס לשאר המשחקים באותו המחזור, וכי הוא בסבירות גדולה להיות משובץ למוצ"ש.

*

למרות הכול, היה גם גמר נהדר עם ארגון ראוי לציון של איגוד הכדורעף ועם טקס ראוי ומכובד לאורי אפק, שהיה דמות בולטת בענף במשך כ-60 שנה הן כשחקן והן כמאמן.

 מטה אשר בסיום הגמר הניפה את הגביע השביעי בתולדותיה ולדעת רבים בענף, מטה אשר העונה חזקה יותר ממטה אשר של העונה הקודמת, שכאמור, זכתה בדאבל עם הפסד ליגה בודד אחד.

זה הישג מרשים למערכת במטה אשר שהצליחה לחפות על עזיבת ארבעה שחקני הרכב (מתוך שישה) מרכזיים על ידי הבאת שלושה שחקנים זרים טובים ששולטים בליגה.

 מכבי, שהגיעה לגמר כאנדרדוג מול מטה אשר החזקה, יכולה להתנחם מעט בכך שאחרי תקופה, היא לאט-לאט חוזרת להיות מכבי עם הרוח שענף הכדורעף התרגל לראות בשנים האחרונות.

קבוצה לוחמת, עיקשת וקבוצה שמשאירה את הלב על המגרש.

 רבים צופים כי שתי הקבוצות האלו יפגשו בגמר הפלייאוף, אך מומלץ לעקוב גם אחר הוד השרון שהתחזקה לאחרונה. מה שבטוח, הולך להיות מעניין, בתקווה שהאיגוד ייתן לנו לראות את זה קורה.

עונת המלפפונים 29: שדרים בלי קווים
העולם מלא באלכס טיוסים

9 Comments

מעיין אוהד מכבי 30 בינואר 2014

בתור אחד שהיה במשחק זאת פשוט חלמאות של איגוד הכדורעף.

מסכים עם כל מילה.

סתמאחד 30 בינואר 2014

מי שרוצה לפרוץ לתודעה ולקדם את ענף הכדורעף צריך לפעול לכך שהקבוצות הגדולות בכדורגל (הפועל תל אביב,מכבי חיפה,בית״ר ירושלים) יצטרפו למכבי תל אביב ויקימו קבוצת כדורעף.
דרבים בתל אביב ובירושלים ואלפי אוהדים חדשים (וגם אולמות חדשים) יכולים להפוך את הענף לאטרקטיבי לספונסרים ולעורר עניין תקשורתי.

דביר 30 בינואר 2014

איגוד הכדורעף בהחלט ביזבז לנו את הגמר. עשרות אם לא מאות אוהדים שהיו ברמהש ובנוקיה היו מגיעים

יגאל 30 בינואר 2014

המפתח להפצת הכדור – עף טמון בילדים , בבתי הספר היסודיים . הדוגמא הטובה היא בקרית – אתא שם בכל כתת בית ספר יסודי יש 2 שעות שבועיות כדורעף בנוסף לשיעורי הספורט הרגילים . רק דרך הילדים הצעירים יצליחו להרחיב את הענף !!!

ג'וני 31 בינואר 2014

אין בארץ תרבות של עיתונות ספורט וזאת הסיבה למה אין הרגשה שאין ממש ספורט בישראל למעט כדורסל שזה ענף הספורט הכי מצליח שזוכה לחשיפה גדולה מאוד.
רוב משחקי הכדורגל מגיעים פחות קהל מאשר בכדורעף ובכדוריד אבל זה לא מונע מהתקשורת האניטרסנטית הערסית הרקובה להמשיך לפמפם את הענף הכושל והמשעם ללא הפסקה ולהתעלם בחוצפה משאר ענפי הספורט ואחרי זה בוכים ומתלוננים שאין הישגים.

כל ענפי הספורט בארץ צריכים להתאחד ולהחרים את התקשורת אחרת לא נראה שינוי בסיקור וחשיפה של הכדורעף וכ'ו..
ונשאר רק עם הכדורסל ובעיקר רכילות זולה על כדורגל.

לירון 31 בינואר 2014

הגיע הזמן שגם מכבי ת"א יעבדו על דור המשך……

עוד אופיר אחד 31 בינואר 2014

כיף לקרוא כתבה על ספורט שאינו כדורגל או כדורסל. אני זוכר בתור נער בהרצליה את מטה אשר מגיעה לגמר הגביע שנערך משום מה בהרצליה. הגענו למשחק והיינו המומים מכמות הקהל ומהעידוד של מטה אשר. זה היה לפני עשרים שנה, ונדמה לי שמאז הם רק השתפרו.

אני דוגמא חיה לנכונות הטענות במאמר: ביום שישי אמרתי לעצמי לזכור לזפזפ מדי פעם לגמר הגביע, אבל בין כל משחקי הכדורגל שראיתי בשבת כבר שכחתי בכלל שהוא מתקיים.

מאשקה 31 בינואר 2014

אני שייכת "למדורת השבט " של הכדורעף בישראל, בגלל היותי שחקנית פעילה בשנות ה – 60 של המאה הקודמת.
צפיתי בגמר גביע המדינה בטלוויזיה, לא העברתי לאף ערוץ טלוויזיה אחר, היה משחק מרתק כולל הטקס לאורי אפק ( פינצ'וק ).
מה לעשות, ענף הכדורעף לא מצליח להתרומם בהישגים שלו, הליגה לא מעניינית, ולכן הוא עמוק בשולים של מדורי הספורט בעיתונים.
אני אישית קוראת כל מה שכתוב על כדורעף, זה כנראה חלק מה – DNA שלי. תודה לך ורד שהעלית זאת כאן בטור הכתוב יפה.

אלכס דוקורסקי 2 בפברואר 2014

ענף קבוצתי במלוא מובן המילה. כמעט כל השחקנים מתחלפים בעמדות, וקשה לציין שחקן "בולט". הלוואי ויתפתח יותר בארץ.

Comments closed